Russische spionage achter Nato geheimen De foto de week van GaheShroar I I Processen in Tsjecho-Slowakije gaan door w d - Afscheid ds. en mevr. Sturm Amerikaans Vocal con- Diploma-zwemmen Ensemble geeft eert in Martinikerk Gouden filmpjes Ijsbergen van Nijland WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” I I 11 le JAARGANG No. 62 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1972 Wymbritseradeel. Tsjechische processen Radar Rust Amerika woedend Centrum Vuurwapens Afrika Tenslotte J. S. ós hjoed to sizzen In jong wiif is in aid mams deakiste. 1 Advertentieprijs: 20 ot. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Ze week aug. 1922 Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De gymnastiekschool gebouwd naast en voor rekening van het Weeshuis werd in 1863 gebouwd voor f 2320,Archi tect G. v. d. Werf. Aannemer R. F. Feenstra. Johs. Dechesne, atelier voor decoratieve kunst, Franeker. Prijzen in de gevelversiering tijdens de feestweek te Bolsward: le prijs W. Ha zenberg, parkwachter; 2e prijs Fa. Dijk stra, bierhandel; 3e prijs Fa. M. B. Eerdmans. Te koop 2 trekhonden tegen lage prijs bij H. Kamstra te Makkum. Op 1 september wordt gevestigd op de Grauwe Kat de zaak in Hout, Steen en Betonwerk van G. Yedema, Witmarsum Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook weer nieuws uit woelig Afrika dit maal: Kenia heeft aangekondigd dat het zijn grens zal sluiten om Aziaten met een Brits paspoort, die door het buurland Oeganda met uitwljziging worden bedreigd, te beletten het land binnen te komen. De houding van de Keniase regering werd vertolkt door vice-president Daniel Arap. Hij verklaarde dat Kenia zelf al 140.000 Aziatische immigranten onder dak biedt en dat er geen reden was om nog meer Aziaten toe te laten. President Idi Amin van Oeganda had in het weekeinde verklaard dat alle De Franse geheime dienst waarschuwt intussen voor de plannen van de Rus sen om de spionage-dienst voor West- Europa in een of enkele landen te con centreren. ’n Poging om van de Tsjechische am bassade in Parijs ’n dergelijk spionage- centrum te maken is echter mislukt. In Parijs wijst men er ook voortdurend op, dat de Russische geheime dienst in alle landen van de Euromarkt en zelfs daarbuiten grote bedragen uitgeeft om bewegingen te steunen, die de EEG vij andig zijn gezind. Wat niet wegneemt dat partij -secretaris Leonid Breznjev onlangs nog heeft verklaard de Euro markt als een realiteit te accepteren. de Russische ambassade in Kopenhagen Anatoly Lobanov. De Zweedse geheime dienst, niet gebonden aan geheimhou ding in NATO-verband, heeft reeds openlijk verklaard, dat Lobanov een der sleutelfiguren is van het KGB in Noord- west-Europa. Andere Russische diplomaten, die bij de ze affaire zouden zijn betrokken, zijn: Illarionov, een derde secretaris, die zich speciaal bezighoudt met wetenschappe lijke en industriële spionage en verder Mikhail Makorov, die meer dan eens heeft geprobeerd Zweedse officieren over te halen het KGB bepaalde diensten te verlenen. Als onderdeel van een trip door Euro pa komt het „College of the Desert Vo cal Ensemble” ook in Nederland en wel naar Bolsward. Het ensemble bestaat uit bijna 40 jongens en meisjes in de leeftijd van 17-23 jaar, die studeren aan een universiteit in Palm Desert (Cali- fornië-U.S.A.). Via Hoek van Holland en Amsterdam arriveemt men zondagmiddag 13 augus tus in Bolsward en zal op particuliere adresen ondergebracht worden. Maan dagmorgen heeft men nog een repetitie éi de Martinikerk, terwijl daarna een ontvangst op het stadhuis is. 's Mid dags wordt een rondrit per bus gemaakt in de omgeving van Bolsward. ’s Avonds (aanvang 20.00 uur) wordt er een concert gegeven in de Martini kerk. Op het repertoire staan kerkeltjke Brazilië en Nederland zijn het maandag eens geworden over een ontwerpverdrag dat de Surinaamse garnalenvisserij in de Braziliaanse kustwateren regelt. Dus toch nog een goed bericht. De Amerikaanse senaat heeft met grote meerderheid een voorstel van Edward Kennedy verworpen om elke Amerikaan te verplichten zijn wapen te laten regi streren. Naar schatting zijn in Amerika zo’n tweehonderd miljoen vuurwapens in omloop. Elk jaar komen er 2% miljoen wapens bij. Geen wonder dat daar zo vaak gepaft wordt. Aziaten met een Brits paspoort het land binnen drie maanden moeten verlaten. gehouden. Onder de aanwezigen zagen we o.a. de burgemeester van Wymbrit seradeel de heer Cazemier en pastoor Hegger van Roodhuis. Na afloop van de dienst was er bij de uitgang gelegenheid om met een hand druk afscheid te nemen van het predi kantenechtpaar. Ds. Sturm kon de gemeente van Nijland de verheugende tijding meedelen dat ds. Meieringh van St. Pancras de toezeg ging van beroep naar Nijland had aan genomen. Het is meen ik niet de eerste keer, dat amateurfotograaf Ph. H. Bangma, Hin- dricusstraat 7, voorheen een vrij gere gelde gast in deze rubriek, maar nu reeds enige tijd op non-actief (de schuld ligt eerder bij ons dan bij hem, daar we slechts één enkele foto per week kun nen plaatsen en zo langzamerhand een vrij aanzienlijke voorraad hebben) ge fascineerd was door het verticale en ho rizontale lijnenspel van een modern bouwwerk als een viaduct nu eenmaal is. Ditmaal is aan dit gegeven nog een element toegevoegd in dc vorm van de voorbijflitsende auto, die wel zo meteen onder het viaduct door zal schieten of wel (die kans is groter) meteen rechts om zal afslaan om de helling zuid van de weg in oostiwaartse richting (d.i. richting Sneek) te nemen. Dit is n.l. het viaduct aan het eind van de Klooster- laan, de toekomstige rondweg om Bols ward. Juist onder het viaduct zien wij Bolswards wolkenkrabber no 1, het Bou- dewijnflat. Nu moet u natuurlijk niet menen, dat het viaduct nog hoger is dan het flatgebouw, dat is slechts een kwes tie van perspectief. Dat ziet u ook duide lijk aan de lantaarnpalen. Die het meest dichtbij staan reiken boven de viaduct - hoogte uit, wat verder ze van de foto graaf verwijderd zijn, wat kleiner ze lij ken, terwijl ze toch in werkelijkheid even groot zijn. Dit is niet de meest eenvoudige gelijkvloerse kruising, die u zich kunt indenken: Een weg er over heen (Rijksweg 43, Afsluitdijk-Sneek), een weg er onderdoor (verlengde Cnos- senlaan-Kloosterweg) en noord en zuid van de Rijksweg ieder een op- en afrit. We schrijven met enige schroom ver lengde Cnossenlaan, want officieel zal het wel gewoon Cnossenlaan zijn. Oud- Bolswarders herinneren zich wel het weggetje naar de boerderij Cnossen (van paardeliefhebber Douwe Elzinga). Wel nu dit weggetje (de Cnossenlaan) is enkele jaren geleden doorgetrokken met een bocht via Boltastate weer naar de De oceaan-stroom werd te zeer gekoeld en wij door regen overspoeld. Het weer dat is soms raar van streek dat herhaalt zich weer van week tot week. Geleerden zijn het (maar, ’t is een gis!) het eens, dat ’t van de ijsbergen is. Die lieten los in ’t hoge noorden daar de warmte er het ijs verstoorde. Zij dreven weg door ’n noordwesterstorm veranderden in ’t gaan van vaste vorm. in deugd dwaen daliks to bistellen. It duorret noch in vrike of sawn foardat de feuilleton üt is, mar sadré der ge- noch bistellingen komme, wurdt mei it printré meitsjen fan it boek bigoun. Dit jowt de mooglikheit, dat it daliks nei dat it forhael yn de krante üt is, it boek klear wêze kin, yn elk gefal foar Sinteklaes. Nei forskinen fan it boek jildt de yntekenpriis net mear en wurdt it boek dus twa goune djürder. o o o o o o Rijksweg om er dan onderdoor te duiken en weer te gaan in de richting van de oude Sneekerstraat. Maar dit gedeel te heet vanaf het viaduct Kloosterlaan, omdat het rechtaan-rechtuit heenwijst naar het Ugoklooster. De handwijzer, die u aan de andere zijde het viaduct ziet wijst links in de richting Amsterdam-af- sluitdljk. Deze kant uit is de aanduiding Sneek-Groningen en de andere kant al leen Bolsward. Over die richtingaange- ving is nog al wat te doen geweest. Eerst ontbrak nl. de aanduiding Sneek en iedereen, die niet ter plaatse bekend was, maar zoeken. Toen Sneek op het bord verscheen werd de afstand aange duid als 3 km. Nu zijn Sneek en Bols ward door de wederzijdse uitbreidingen wel wat dichter bij elkaar gekomen, maar de 3 had toch echt een 8 of 9 moe ten zijn en is dat later ook geworden. Mensen uit Bolsward, die naar Sneek moeten rijden zelden meer de oude Snee- kerweg via Nijland en Ysbrechtum, hoe wel dat helemaal niet verboden is en soms op piekuren zelfs voordelen biedt om van de landelijkheid en rust op de weg maar niet te spreken. Ze gaan voor het overgrote deel de oude Snekerweg tot aan de grens van de stad, slaan dan rechts af de Kloosterlaan op, duiken onder het viaduct door en gaan dan met een linksaf, de oprit op. Automobilisten, die in Plan Zuid wonen gaan bij de boer derij van Van der Velde al onder een ander (kleiner) viaduct door, rijden de Onossenlaan en het verlengde ervan, zoals de op de foto afgebeelde auto wel licht gedaan heeft en gaan dan voor het viaduct rechtsaf, het zelfde oprit op. Vanaf de Cnossenlaan onder het viaduct door gaan zou betekenen een rondje rij den, daarom is dit niet logisch en schre ven we boven reeds, dat zeer vermoede lijk de auto wel rechtsaf zal slaan. Vlak onder de wegwijzer ziet u het huls van drs. K. A. Duran, het vroegere raadslid voor de K.V.P. Vietnam en Ierland kunnen nog zulke droeve beelden geven; ze ver mogen ons niet meer dermate te schokken, dat wij ze in de kop van dit artikel verwerken, waarmee we toegeven dat wij in wezen zijn afgestompt, hoe triest dat ook mag zijn. Wat er wel uitspringt deze week is het bericht dat drie van de belangrijkste agenten van de Russische spionagedienst K.G.B. zijn er in geslaagd zich meester te maken van de ultrageheime elektronische alarmcode voor de Nato- strijdkrachten in Europa» De heer J. van Dijk volgt de heer G. A. Syperda op als banketbakker-kok. Ook hebben zij. via him spionagenetten in de Scandinavische landen, beslag kunnen leggen op de plannen voor een sinds kort in diverse landen geïnstal leerd nieuw radar-systeem. Deze be richten, die hoge NATO-functionarissen sinds geruime tijd koortsachtig in de doofpot proberen te stoppen, zijn deze week in Frankrijk vootn het eerst voor zichtig aan de oppervlakte gekomen. en wereldlijke liederen, te weten: Come Holy Ghost van Ernst Krenek, Alleluis van Randall Thompson, O Sing Unto the Lord van Hans Leo Hassler, Locus Iste van Anton Bruckner, Call To Re- membranche van Farracit, Bless the Lord O My Soul van IppoMtof-Ivanof, Psalm 98 - Sing To the Lord van Dist ler, I Want Jesus van Arr. Jester Hair ston, Everey Time I Feel the Spirit (spiritual), O Happy Day van Edward Hawkins, Le Chant des Oiseaux van Claude Jannequin, Flora Gave Me Fai- res Flowers van John Wilbye, Adieu, Sweet Amarillis van John Wilbye, Der Abend van Brahms, Laughing Song van Kirk Mecham, Three Madrigals van Emma Lou Diemer, The Summer Knows van Michael LeGrand en You’d Be So Nice To Come Home To van Porter-Ca- cavas. Bij eerder concerten van dit ensemble in het buitenland was enorm veel be langstelling en viel het gebrachte zeer in de smaak van het publiek. Wij ne men aan dat dit ook in Bolsward het géval zal zijn en verwachten derhalve een volle Martinikerk. Dinsdagmorgen vertrekt het gezelschap weer uit Bolsward op weg naar Rudes- heim in West Duitsland om via Zwit serland, Italië, Monaco en Frankrijk op 25 augustus naar huis terug te keren. I- Hwat het Zaterdagmorgen a.s. is er diplomazwem- men in het Sportfondsenbad. Er wordt gezwommen voor het C-diploma van de K.N.Z.B. (zwemvaardigheid diploma 1). De deelnemers zijn opgeleid op de zwem vereniging. De aanvang is 9 uur ’s morgens. Wie lid is en meent hier aan nog mee te kunnen doen dient zich di rect te melden bij mev. Bouma, De Fin nen 7. Als er kinder diplomazwemmen is het leuk, dat ouders, zo veel mogelijk mee komen. Binnenkort wordt er gezwommen voor het reddingsdïploma van de KNBRD. Jeugdbrevet 1. Hiervoor komen proefzwemmers, met kleren (reeds zaterdagmorgen 7.30 u). Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeél, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Over het proces tegen de ex-partijsec- retaris van Brno, Jarislav Sabata is ’n totaal inlichtingenverbod afgekondigd. Het Tsjechische persbureau CTK deelde slechts mee, dat het proces nog niet is afgesloten en dat de zaak tegen de dochter van Sabata is uitgesteld. Sabata, wiens beide zonen reeds zijn veroordeeld, wordt ervan beschuldigd in Moravië een complete verzetsorganisa tie te hebben opgericht, met het doel, ’t normaliseringsproces van partijleider Husak te dwarsbomen. Vorige week weigerde Sabata in het proces tegen de ex-rector van de par- tijhogeschool Milan Hübl, als getuige op te treden. Hübl kreeg 6% jaar. Hij is in hoger beroep gegaan. Intussen zijn er al weer nieuwe processen aangekondigd. De „zuivering” gaat door. Volgens Franse bronnen is de Ameri kaanse minder van Defensie, Melvin Laird, woedend over dit uitlekken van de plannen en heeft hij onmiddellijk ’n uitgebreid rapport geëist over deze nieuwe, grote NATO-spionage-affaire. De netten van de contnaspionagedienst van de NATO schijnen zich dicht te trekken rond de eerste secretaris van Rust komt er zoals het nu staat straks in België, rust nil. in het verkeer, omdat de gemoederen zeer verontrust zijn. De zes automobilistenorganisaties in België willen nil. uit protest tegen de dreigende lastenverzwaring voor het wegverkeer, op 13 september een nati onale verkeersstaking houden. De bonden hebben hun leden opgeroe pen op die dag midden fci het ochtend spitsuur van halfnegen tot vijf over half negen hun wagens stil te zetten. De automobilisten zijn boos omdat de Belgische regering hun in 1973 een ex- tna-l'ast van ruim 300 miljoen gulden wil opleggen, waarschijnlijk via een ver hoging van de benzineaccijns. Hjir de Fryske skriuwster mefr. G. Sik- kema-Veenstra fan Dearsum, de skriuw ster fan de suksesroman „Ofskie” en nou fan üs forfolchforhael „Diggels lymje”. Lêstendeis ha wy sein, dat de mooglikheit ündersocht wurdt fan dit forfolchforhael in boek to meitsjen. Yn dit blêd kin men sjen dat dit yndied yn de bidoeling leit.. Lezers fan dit blêd krije f2.koarting by ynteken jen. Jim soene en de skriuwster en üs Op zondag 6 augustus ’s morgens om 10.30 uur heeft ds. Sturm afscheid ge nomen van de Ned. Herv. gemeente van Nijland. Ds. Sturm is benoemd tot le raar godsdienst en maatschappijleer aan het Menso Anting College te Hoo- geveen. Tekst van prediking was Kol. 3 16. „Het woord van Christus wone rijkelijk in u, zodat ge in alle wijsheid elkander leert en terecht wijst, en psalmen lof zangen en geestelijke liederen zingende, Gode dank brengt van ganser harte. Het allerbeste, zo begon de scheidende ds. zijn preek, dat zeggen we vaak zon der er bij na te denken. Adieu, zeggen de Fransen, wat lettenlijk betekent: Gode bevolen. Ds. Sturm hoopte dat het van Christus rijkelijk in de gemeente van Nijland mocht wonen en dat er ma de „Sturm” van de laatste jaren geen windstilte zal komen, maar dat de wind van de heilige geest blijvend zal waai en. Aan de dienst werkten o.a. mee de heer Sj. Wijbenga, orgel en de heer G. de Jong piston. Op verzoek van de predikant werden er geen toespraken ■<g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1