Kerken keren zich tegen slachting Vietnam m de week De foto van Hoe liggen de mogelijkheden bij de komende verkiezingen Arrogantie van Russen in Egypte werd hun val Politieke patstelling in Nederlandse politiek I Gouden filmpjes *i*i*la I H *|*i*|*l> B -f ff «Kil 3DE 3E s WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR H1TOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1972 111e JAARGANG No. 64 Tenslotte Toeval Teleurgesteld Aanslag Russen Verzoening Afhaken EEG belangrijk voor Australië ft 3e week augustus 1927 wor- Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887928 Het is een gevaarlijke en hachelijke zaak als een kerk of een com binatie van kerken een politieke uitspraak doet. Het is nog veel ge vaarlijker en veel meer hachelijk het niet te doen. In dit licht moet men ook de kopregel boven dit buitenlands overzicht zien. Veroordeling van Amerikaanse bombardementen op dijken in Noord Vietnam en een oproep aan president Nixon alle Amerikaanse troe pen nog dit jaar terug te trekken, zijn nl. de voornaamste punten van een centraal rapport dat het centraal Comité van de Wereld raad van Kerken ontving van de commissie van Kerken en Inter nationale Zaken van de raad. Het komt pas aan het einde van de tiendaagse vergadering te Utrecht in stemming. „Men heeft gezegd dat er een bloedbad zal ontstaan als de VS hun troepen terugtrek ken, maar welk bloedbad kan erger zijn dan wat er op het ogenblik plaatsvindt?” vraagt de commissie in het rapport. „Men heeft ge zegd dat het terugtrekken van de Amerikaanse troepen in een chaos zal resulteren. Maar hier is een gebied dat geregeerd wordt door een corrupt regiem, wiens oude cultuur tot stof wordt geredu ceerd, wiens economische infra-structuur systematisch wordt ver nietigd en wiens bevolking voor eenderde dakloos is. Is dit soms al geen chaos?” Degelijk middagmaal aangeboden. Kleinzand 6, Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) „De Russen wilden of konden niets doen om de bezette Arabische gebieden op een vreedzame wijze terug te krijgen, maar ze gaven ook niet de wapens om het op een militaire wijze op te lossen. Wat voor nut heeft dan een dergelijke bond genoot,” zo vroegen vele Egyptenaren zich af. Toen geleidelijk „het jaar van de beslis sing” (1971) eindigde werd de pressie van studenten en politici op Sadat om „Egypte te bevrijden van de Russische dominantie” ook geleidelijk groter. De grootste druk oefende het leger uit. De ergernis ten opzichte van de Russen kwam tot een climax toen na het be zoek van de Amerikaanse president Ri chard Nixon aan Moskou in mei de Rus sen besloten om het wat kalmer aan te doen met het leveren van wapens. o o c o o o o oorlog-geen vrede” met Israël verweten zij tevens de Russen. Na het schrijven van bovenstaande komt, taoïg het bericht binnen over de aanslag op de Marokkaanse vorst, ko- De macht van Amerika moge dan soms lijken weg te schrompelen, op een an der moment is die toch weer groter en verstrekkender dan men zou denken. Zo is het zeventien jaar geleden dat de Russen enige invloed kregen in het ge bied rond de Middellandse Zee en spe ciaal in Egypte. Geleidelijk aan steeg deze invloed, maar door het uitwijzen van de Sovjet-Unie uit Egypte is daar dan plotseling een einde aan gekomen. Het besluit van president Anwar Sadat, dat hij op 18 juli van dit jaar nam, be tekende de grootse terugval van de Rus sen in een gebied waar zij in 1955 door de verkoop van wapens aan wijlen Ga mal Nasser voet aan de grond hadden gekregen. De wereld was door'de Rus sische penetratie in een gebied, dat tra ditioneel tot het westerse kamp behoor de, opgeschrikt. De Russen waren ver volgens in staat een invloed te verwer ven die gelijk was aan of mogelijk nog groter dan ooit de Verenigde Staten hadden gehad. De wereld was zeer verbaasd over het besluit van Sadat om de Russen naai’ huis te sturen, omdat hij niet zonder de economische en militaire hulp van de Russen zou kunnen. Steeds meer waren de Egyptenaren ge ïrriteerd geraakt door de arrogahte hou rfing van de Russen. Dat zij nog steeds verkeerden in de situatie van „geen se regering de gebeurtenissen heel wat hoger op te nemen. In een officieuze verklaring aan Hurriyet, het grootste dagblad in het Midden-Oosten, liet het ministerie weten, dat „dergelijke acties tegen gastarbeiders in de hele wereld een bedenkelijke en beschamende zaak” zijn. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Opening nieuw BOAZ kantoor aan het .Schild wijk Bolsward won de Freulepartij. ,Het par tuur bestond uit Sjoerd Kramer, 13 ja- ren, Leendert Kramer 14 jaren en Cor nells de Way, 14 jaren. Ze ontvingen een gouden horloge, benevens een ere krans. De heer Tj. de Jong, voorheen te Bols ward, thans onderwijzer aan de R.K.- school te Bakhuizen, slaagde voor de hoofdacte. Om nog verder van huis te gaan. De Australische vice-premier Douglas An thony heeft bij zijn terugkeer van een wereldreis meegedeeld, dat de met En geland uitgebreide EEG een beslissende rol in het internationale handelsverkeer zal gaan spelen. Na gesprekken met verscheidene EEG-partners was hij tot Het verdere verloop van het inflatie- proces in de komende maanden zal ook van extra groot belang zijn. Blijven de prijzen en de werkeloosheid stijgen, dan speelt dat electoraal gezien DS ’70 in de kaart. Zouden echter dit najaar de prijzen zich stabiliseren en de werkloos heid afnemen, dan is dit voor DS ’70 electoraal nadelig. Het zijn immers vooral deze onderwerpen (lonen, prij zen, werkloosheid) waarin de partij van Berger, de Brauw en Drees zich zo vast gebeten heeft. Het kan verder voor DS '70 electoraal voordelig zijn indien confessionelen en liberalen er dit najaar niet in slagen om op basis van vrijwil ligheid een sociaal contract met het be drijfsleven af te sluiten. De kans dat dit niet lukt is levensgroot aanwezig. Al met al: het sociaal-financieel-econo- misch klimaat eind november zal voor DS '70 van doorslaggevende betekenis zijn. Trekt enerzijds de verwijdering tussen de Russen' en Egypte de aandacht, an derzijds is dit de verzoeningspoging tus sen China en Japan. De regerende liberaal-democratische partij van Japan (LPD) heeft aan pre mier Kakuei Tanaka, blanco volmacht gegeven om naar eigen goeddunken be slissingen te nemen tijdens de besprekin gen, die hij van 20 tot 30 september in Peking zal voeren met de Chinese pre mier Tsjoe En-lai. Naar verluidt zullen Tanaka en Tsjoe besluiten de staat van oorlog, die formeel nog tussen beide landen bestaat te beëindigen, zal de Volksrepubliek China afstand doen van haar aanspraken op Japanse herstel betalingen (Naar schatting heeft Ja pan China tijdens de oorlog voor 50 mil jard dollar (ruim 150 miljard gulden) materiële schade toegebracht), Japan het eerder met Nationalistisch China (Taiwan) gesloten vredesverdrag nietig verklaren en zal er een nieuw vredes verdrag met de Volksrepubliek China worden gesloten. Ook zal tot het aan knopen van diplomatieke betrekkingen kunnen worden besloten. Het afhaken van DS ’70 deed echter 8 zetels verloren gaan: de meerderheid van 82 werd een minderheid van 74. Van die 74 zetels bezetten de drie christen democratische frakties er 58 (KVP: 35, AR: 13, CHU: 10) en de VVD 16. Bij de komende verkiezingen zullen de chrïs telijke partijen stellig verder afbrokke len. Hun gezamenlijk verlies kan op 6 of 7 zetels geschat worden, misschien zelfs nog meer.Dat verlies hoeft niet eens zo zeer politieke oorzaken te heb ben, maar ligt al bij voorbaat opgeslo ten in het nog steeds verder gaande proces van deconffèsionalisering. Dit gegeven heeft allerlei consequenties. Zo zou voor een eventueel herstel na de verkiezingen van het thans uiteengeval- de conclusie gekomen dat Australië binnen de EEG compensatie kan vinden voor het verdwijnen van traditionele, handelsbetrekkingen met Groqt-Brittan- nlë. De vice-premier toonde zich ver heugd over de voortgezette dialoog tus sen Australië en de Europese Gemeen schap. Gver hetzelfde onderwerp heeft minister van buitenlandse zaken Nigel Bowen verklaard, dat de toetreding van Engeland tot de EEG niet tot gevolg hoeft te hebben dat de banden met Groot Brittannië -verzwakken. De Au stralische politiek is gericht op het ont wikkelen van een nauwe en harmoni sche samenwerking met de Europese Ge meenschap en dus ook met Groot Brit- tannië. len vijf-partijen-kabinet, er sprake moe ten zijn van een winst van 6 of 7 zetels door VVD en DS ’70 gezamenlijk, ten compensatie van het confessionele ver lies. Dit alles in geval de prognose juist is. We hebben daarover onze twij fels. Op de wip Wij zien vooralsnog de VVD zo’n krachttoer niet verrichten. Wellicht ech ter komt DS ’70 een heel eind. Voor de ze partij hangt veel af van de manier waarop Berger, de Brauw en Drees zich door de komende verkiezingscampagne slaan - een campagne waarin de demo cratisch- socialisten zich èn tegen de confessionelen èn tegen de liberalen èn tegen de PvdA-D ’66 moeten verweren. Inflatie niing Hassan n. Toen hij per vliegtuig na een conferentie in Frankrijk naar Rabat terugkeerde, werd de Boeing als „welkom” onder vuur genomen en be schadigd. De kotning bleef ongedeerd, maar verscheidene personen op het vliegveld werden gewond of zelfs ge dood. De schietpartij was te zien als een inleiding op een staatsgreep, die echter is mislukt. Tenslotte zijn het niet alleen de buiten landse landen die in ons overzicht ver schijnen, in het buitenland zelf is Ne derlands naam op aller lippen en worden er vele redactionele kolommen gevuld. Helaas niet ten goede. De rassenhaat tegen de Turken met name in Rotter dam werd plots wereldnieuws. Uit angst om de Nederlandse regering of de bevolking met felle verklaringen te verstoren, reageerde de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken zelf even wel uiterst koel op de aanvallen op zijn landgenoten in Rotterdam. „Via onze ambassadeur in Den Haag en met diplomatieke stappen bij de Neder landse ambassadeur hier in Ankara, hebben wij alles gedaan om de veilig heid van onze landgenoten en hun ei gendommen te verzekeren,” aldus de verklaring. In werkelijkheid echter blijkt de Turk- Men zou het toeval kunnen noemen, ’n samenloop van omstandigheden, of wat dan ook, feit is dat juist na deze uit spraak Henry Kissinger naar Saigon is gereisd voor besprekingen met de Zuid- vietnamese president Van Thieu over de jongste resultaten van het geheime vre desoverleg in Parijs. De volkomen onverwachte reis van Kissinger heeft tot speculaties geleid dat de Noord Vietnamese onderhandelaars in Parijs Kissinger een nieuw vredesvoor stel hebben gedaan en dat president Ni xon zijn adviseur daarna opdracht heeft gegeven om persoonlijk met de Zuid- vietnamese president te onderhandelen. Op het moment, dat we dit overzicht schrijven (woensdagmorgen) is hier over nog geen verder nieuws. De wereld houdt de adem in. Eindelijk resultaat? Of alweer een strohalm? o o o o o I I bus gaan en een zekere lauwheid komt over de grotere partijen, dan kunnen er ineens verschuivingen optreden ten gunste van deze kleintjes en het algeme ne beeld van de politieke kaart ’'an Nederland nog onoverzichtelijker den. „Dit worden de belangrijkste verkiezingen van na de oorlog”. Deze kreet is al menigmaal in het verleden door partijen en politici ge slaakt, maar ditmaal is het een ware bewering. Ook al zou de stem- busslag van 29 november a.s. - mogelijk al 22 november - niet eens zulke geweldige politieke aardverschuivingen opleveren, ook minder grote veranderingen kunnen toch onoverzienbare gevolgen opleveren voor de regeerbaarheid van Nederland. Hoe is immers de situatie? De vijf oude regeringspartijen KVP, AR, CHU, WD, en DS ’70 ver wierven bij de verkiezingen in april 1971 samen 82 zetels. Dat was voldoende voor wat men noemt „een werkbare meerderheid”. Het kabinet Biesheuvel kon op voldoende steun in het parlement reke nen, ook als er in het kamp van de regeringspartijen eens wat zie ken of absenteïsten zouden zijn. De rekening van de gemeente Bolsward bood aan ontvangsten f 1.280.358,50% en aan uitgaven f 1.272.194,68, dit re sulteerde in een batig saldo van f 8.163,82%. Haken en ogen Vangen WD en DS ’70 het confessio nele verlies niet op, dan is een herstel van het oude vijf-partijen-kabinet uitge sloten en rest er niets anders dan een herstel van de oude rooms-rode coali tie. Ook daar zitten echter de nodige ha ken en ogen aan. Weliswaar zouden de confessionelen samen met PvdA en D '66 bij voorbaat verzekerd zijn van een grote parlementaire meerderheid van over de 100 zetels, de vraag is of die samenwerking na de verkiezingen nog wel door links (PvdA-D ’66) gewild wordt. Tot dusver immers zit de PvdA vast aan een congresuitspraak waarin staat, dat so’n samenwerking met de confessionelen al vóór de verkiezingen bezegeld moet zijn. We zien het komend PvdA-congres die uitspraak nog niet inslikken. Integendeel, deze eis zal nog wel extra onderlijnd worden. Geen afspraakjes Het is echter een grote vraag of KVP, AR en CHU er ditmaal voor zullen voe len om vóór de verkiezingen bindende afspraken met de (huidige) linkse op positie te maken. Dat hebben de con fessionelen in het verleden nog nooit gedaan, ook niet t.a.v. de VVD. Het zou een politiek nieuw feit van de eerste orde zijn, indien dat deze keer anders gaat. Komen er geen afspraken vooraf dan is de kans op een politieke pat stelling na de verkiezingen levensgroot. Ook links zal immers ondanks de te verwachten winst zeker geen meerder heid bij de aanstaande verkiezingen verwerven. Patstelling PvdA-fractieleider Den Uyl zou dan bij een formatie-opdracht een links min- derhjeidskabinetje kunnen construeren, dat echter geen lang leven beschoren zou zijn en binnen een half jaar op nieuw verkiezingen zou moeten uitschrij ven. Hetzelfde geldt t.a.v. een confessi oneel minderheidskabinet, al dan niet aangevuld met VVD en DS ’70. Het is dit toekomstbeeld dat zelfs bij niet al te grote verschuivingen bij de aanstaande verkiezingen op ons afkomt: een politieke patstelling die alleen in de huidige specifiek Nederlandse partijpo litieke situatie denkbaar is. Arme kie- ze die daarvoor nu opnieuw naar de stembus moet. Onberekenbaar Onberekenbaar bij dat alles is de factor in hoeverre de bevolking daadwerkelijk aan de verkiezingen deelneemt. Als kleine strijdbare groeperingen (SGP, GPV enz.) trouw aan hun beginsel als ze zijn tot de laatste man naar de stem- Ook Bolsward kent zijn hofjes, de iet wat besloten ruimten van bejaarden centra, veelal door een poortgebouw bereikbaar, vaak knus en gezellig be schut tegen stormgeraas, kortom een wereldje op zichzelf. Het Klein Gast huis (onder het poortje door bij de Gijsbert Japicxbrug) is er zo eentje en vroeger had je het Convent met een echte lantaarn op het binnenpleintje. Het Doopsgezind Rusthuis heeft wel geen echt binnenhaf, maar het geheel gebauwd rond een grasveld, dat aan de ander kant wordt afgesloten door de kerk en de kosterswoning, is toch wel in dezelfde geest en dit geldt ook voor de tuin van het St. Antonygasthuis. Maar het meest echte „hof” vindt men wellicht aan de Broerestrat. Het ge bouw daar heeft er zijn naaan aan ont leend Hendrik Nanneshof. Het heeft al een oude geschiedenis, die we niet zul len ophalen. Maar ook in de jongste tijd is er nog al veel aan veranderd. In een generatie is het gebouw door een aan tal ingrijpende verbouwingen geworden tot een voor kort vrij modern bejaar dentehuis. Maar de tijd gaat snel, dat nu al weer wórdt beweerd, dat het niet meer aan de eisen voldoet en vervangen dient te worden. Of aangepast, zo leest u elders in dit blad, maar helaas in beide gevallen on gesubsidieerd, hetgeen wel een zwaar hangijzer zal worden voor het gemeen tebestuur. Wat u hier ziet Is de achterzijde van het hofje, waar u recht op aan loopt, als u onder het poortje in de Broere- straat loopt. Het steentje in de muur vermeldt, dat deze vleugel werd ge bauwd in 1912. Het is ook geheel op getrokken in de stijl van die dagen. Al leen de bovenste dakkapel Is van een andere allure en duidelijk nieuwer. Als we het goed hebben is deze ge bouwd in een tijd, dat het huis had te kampen met een chronisch plaatsruim- tegebrek. Wij menen dat familie Dek ker er in woont (vroeger naast de fiets handel Oppedijk in de Kerkstraat). Links is het eigenlijke rusthuis, rechts vindt u bejaardenwoninkjes van echt paren, die zich zelf nog wel kunnen redden, maar die, mocht er door ziekte of nog erger behoefte zijn aan hulp, deze kunnen krijgen uit het Huis. Achter de fotograaf (dus op de foto niet te zien) zijn de meer administra tieve dienstruimtes, waarboven destijds ruimte was voor een bescheiden zieken huis. De aanduiding Stadsziekenhuis stond er zelfs bij aangegeven. Rechts boven het poortje ziet u een brandtrap, angebracht uit veiligheids overwegingen. We zullen maar hopen, dat deze nooit en te nimmer gebruikt behoeft te worden. O, ja, wat op de foto zo niet is te zien: op het klinkerpaadje rondom het hofje zijn even speels als origineel leuke mo- zaïken gelegd. Toch wel een echt stuk je Bolsward, waar velen heel gelukkig hun oude dag slijten. Traplopen behoeft geen bezwaar te zijn, er is een lift met zelfbediening. De foto werd gemaakt door de heer A. J. Vallinga, KI avert at 6. Goed gedaan, dit stukje stad vast te leggen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1