Racisme: rode draad door dagelijks wereldgebeuren De foto de week van Gaoe Skroar I t? Misgreep van secretaris-generaal der Arabische Liga t Gouden filmpjes Cruise Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E 3C A Ll*1*1* NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK t llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” ‘tl'. llle JAARGANG No. 66 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 I Breda Aluin Topcon f eren tie Kerken Turken Sport Rebellen 4e week augustus 1922 r üs hjoed to sizzen ^X^-^X*****^ Advertentieprijs: 20 ct. per mm, Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS De laatste patiënten uit Heeremastate te Joure overgebracht naar het nieuwe Sanatorium te Appelscha. Ds. Banning, Ned. Herv. predikant van Sneek, die in Arum moest preken, liet verstek gaan. De talrijk opgekomen schare moest noodgedwongen ongesticht huiswaarts keren. De heer en mevr, ten Cate-Beekhuis ge ven met blijdschap kennis van de voor spoedige geboort van hun zoon Laurens Othmar ten Cate. Bolsward, 30 augus tus 1922. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht disdagmiddag 26 september tus sen half drie en half vijf. Bunzingplaag. Vooral kuikens en jonge kippen moeten het ontgelden. De oor zaak wordt gezocht in het feit, dat de honden een paar jaar moeten warden opgesloten of gemuilkorfd, wegens heer sende hondsdolheid. Gedurende de kermis is het sluitingsuur te Bolsward gesteld op 2 uur. Is Amins doen en laten wel het meest in het oog springende voorbeeld van rassendiscriminatie, eveneens met het rassenvraagstuk in breder verband heeft de heenzending van Rhodesië uit Mün chen te maken. Het bleek niet samen te kunnen gaan het „spel der verbroe- ta, die buiten waarde bezit. De Afrikaanse blijkbaar over nu de Russen met hun Baltic Shipping Company een programma hebben opge zet, dat met name voor ons Nederlan ders intei-essant is omdat Rotterdam Om met een meer algemeen bericht te eindigen: De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft alle Arabische staatshoofden, koningen en niet-koningen een voorstel toegezonden om op korte termijn een topconferentie te houden. Egypte heeft het voorstel dat vergezeld gaat van een degelijk rapport over de crisis in het Midden-Oosten ondersteund. Makmoed Riad, die tot januari Van dit jaar Egyptische minister van Buiten landse Zaken was en nadien benoemd werd tot secretaris-generaal van de Li ga, had voor het indienen van zijn voor stel geen ongelukkiger moment kunnen kiezen. In juni 1971 maakte de -mislukte aan slag op koning Hassan II van Marokko een einde aan het laatste restje opti misme dat er nog was ten aanzien van de topconferentie, die toen in voorbe reiding was. De rol die de Libische re volutionairen hadden gespeeld bij de moordaanslag op de koning tijdens zijn verjaardagspartijtje maakte het onmo gelijk dat kolonel Gadaffi en Hassan aan één tafel zouden komen te zitten en dan nog wel in Marokko. En nog steeds is Rabat aan de beurt om als ontvangende hoofdstad te fun geren. Ditmaal is een tweede aanslag op de koning samengevallen met de uit nodiging om de staatshoofden bijeen te brengen en de controverse tussen Libië en Marokko is in principe nog steeds dezelfde. dingen. Maar de anarchistische groepen die sentimenten perfect weten te ge bruiken, zijn gelukkig niet in hun opzet geslaagd. Door het optreden van de Nederlandse regering hebben de gebeurtenissen geen ernstige wending genomen”, aldus de Turkse minister. naar niek Utrecht. Zij zullen daar medisch worden onder zocht. Daarna zal de regering bezien of zij in aanmerking komen voor individue le gratie. Het zou ons niet verbazen dat dit laat ste gebaar tegenover deze rasechte ras eisten weer rassen zou oproepen, althans bij een deelvan ons volk. Reeds eerder heeft ons kabinet er door op zijn toch al niet zo sterke grondvesten ge schud, maar dit kan nu geen kwaad meer, het gaat toch heen. voor de reizen begin, en eindpunt is. Op de foto: Het eerste Russische cruise schip wordt feestelijk ingehaald ia Rot terdam. Deze maal weer eens een school. We zien uw reactie al voor ons. De één zal zeggen: Een school in Bolsward? Waar in vredesnaam mag deze dan wel staan Ik meen Bolsward goed te kennen, maar deze school kam ik met de beste wil ter wereld niet thuis brengen. Een ander zal uitroepen: „Must es kike, ons ouwe Ulo!” Inderdaad, dit is een voormalige uloschool, nl. de rooms katholieke, die een beetje achteraf staat, nl. min of meer op het plein van de vroegere jon gens- en meisjesschool nu gewoon Ba sisschool genoemd. Maar de basis daar vroeger ook al gelegd, nog eer deze naam gangbaar was, werd hier voordat de nieuwe school in de hoek Gysbert Ja- picxlaan-A. H. v. d. Venstraat werd ge- o O o Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) „IZEREN KOU” - ALLINGAWIER Open dag met 40 oude ambachten Zaterdag 26 augustus van 9.30 - 6 u. ’s avonds Boerebruiloft met Tetman de Vries. Voorverk. kaarten VVV te L’warden, Sneek, Bolsward, Makkum en Workum. Der wurdt gans skrept om ’t ierdske slyk, mar earlik wurdt men net gau ryk. Hwat hat Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Gadaffi trad alle Arabische beleefdheids vormen met voeten door openlijk te sympathiseren met de rebellen. Hij heeft zich daarbij ijselijk vergalopeerd want in dit geval was het een van zijn aarts vijanden, die de staatsgreep heeft ge- enseeneerd, namelijk generaal Oefkir. Wanneer we de verkiezing van Nixon en de jongste ontwikkelingen in Vietnam en in Ierland, die in de dagbladpers al genoeg de aan dacht krijgen ditmaal laten rusten, loopt als een rode draad door het wereldnieuws van de afgelopen week de rassemvaan, zowel de uitbarstingen als de bestrijding daarvan. En het is heus niet alleen de conferentietafel waar het racisme de aandacht krijgt, tot in de gelederen van twee uitersten als sport en kerk stuiten we op een rassenconflikt of het aan de kaak stellen er van. Trouwens: zouden Vietnam en Ierland er wel geheel los van zijn te zien? Het is een trieste zaak, dat alom juist dit probleem vandaag aan de dag cen traal staat en dit niet alleen bij de zich superieur voelende blanken, maar ook bij de gekleurde rassen zelf. Wat dit laatste betreft is er een duide lijke controverse zwart-bruin in Afri ka. De pikzwarte president Amin van Oeganda laat zich kennelijk leiden door een rassenwaan als hij de bruine Indiërs zijn land uitwijst. Ook al heeft hij de uitwijzing van 23.000 Aziaten die het Oegandese staatsburgerschap bezitten (voorlopig?) op een zacht pitje gezet, het van puur rascisme getuigende uit- wijzingsbevel tegen de bijna 60.000 Azia ten met een Engels paspoort blijft on verkort gehandhaafd. Het gaat trouwens niet alleen om ras cisme maar ook om roof. De meeste Aziaten zijn leden van de middenstand, wier enig bezit bestaat uit winkels met voorraden. Zij zijn op korte termijn ge dwongen te trachten deze bezittingen aan de man te brengen en de gevolgen staan bij voorbaat vast. De verkoop zal tegen een appel en een ei moeten ge schieden en dan nog in Oegandese valu- Oeganda geen enkele Ook de kerken doen om in hun stijl te blijven ten opzichte van het rassen vraagstuk een duit in het zakje. Met drie stemmen tegen en twee ont houdingen heeft de Wereldraad van Ker ken in Utrecht besloten zijn aandelen in firma’s met investeringen in Zuidelijk Afrika te verkopen. De wereldraad zal ook geen gelden meer deponeren bij banken die op directe wij ze zaken doen met landen in Zuidelijk Afrika. De ledenkerken van de wereldraad is gevraagd via aandeelfhoudensacties en verkoop van hun effecten de concerns te bewegen hun investeringen uit Zuide lijk Afrika terug te trekken. De wereldraad heeft verder de emigra tie van blanken naar Zuidelijk Afrika veroordeeld. Ook in eigen land heeft men de afge lopen dagen een uitbarsting kunnen zien van rassenhaat, n.l. in de Rotterdamse gastarbeidersbuurten, al probeert de Turkse minister van Arbeid, AM Riza Uzuner de toch voor ons wel belangrij ke zaak wat af te zwakken. Hij heeft in een radioboodschap naar aanleiding van de rellen in Rotterdam de 600.000 Turkse arbeiders in West-Europa opge roepen de regels en wetten van de lan den waarin zij wonen te respecteren. Volgens minister Uzuner probeerden „anarchisten” de relletjes buiten alle proporties op te blazen. „De gebeurtenissen in Rotterdam zijn het gevolg van dagelijks voorkomende dering” tussen Rhodesië en de andere Afrikaanse landen. Vier dagen voor het begin van het 20ste „grootste sportfeest voor de jeugd van de wereld” besloot het congres van het Internationaal Olympisch Comité de 47 leden sterke Rhodesische afvaardiging waarbij acht niet-blanken - van deel neming uit te sluiten. De stemmenverhouding was 36 voor, 31 tegen en 3 onthoudingen. Inplaats zich sportief te meten en zich te verbroederen trachtte men elkaar met boycotten van de spelen een hak te zetten. Trouwens verbroederen de spelen anno 1972 nog wel? Of is het veeleer een oppeppen van de nationale eer en een afzetten tegen elkaar? Deze zou volgens een onthulling van ko ning Hassan zelfs met het plan hebben rondgelopen om een vliegtuig neer te schieten dat Gadaffi van Tripoli naar Mauretanië vervoerde, een plan waar van de koning hem zou hebben weer houden. Of het waar is wat de koning allemaal zegt over Oefkir is een andere vraag, vindt de Telegraaf. Er blijven volgens dit ochtendblad hard nekkige geruchten gaan dat de generaal niet achter de aanslag zat en geen zelf moord pleegde, maar is doodgeschoten. In elk geval is het koning Hassan ge lukt met zijn lezing van het geval Ga daffi danig voor schut te zetten. Daar tegen verweert deze zich nu door te zeggen dat de laatste Marokkaanse aan slag de uitdrukking was van een natio nale volksbeweging tegen de vorst die eens Marokko de voet dwars zette. De mogelijkheid aan een cruise deel te nemen is aanmerkelijk groter geworden Het nieuwe gebouw voor Chr. Nat. Volksonderwijs aan de' Van Munnick- huijzenstraat zal op 4 sept. aanst. wor den geopend. opend (u weet wel, de school met dat St. Fransdscusbeeld er voor), met meer of minder succes verder uitgebouwd. Nu is nog slechts de herinnering, zoals aan de bouw op de memoriesteen hal verwege, waar wij vandaag aan de dag nog kunnen lezen MARIASCHOOL gebouwd anno 1910 W. J. A. Derks, o.f.m. F. J. Bekkers, o.f.m. Pastoors der beide RK Parochies alhier. Van deze school ingesloten door de ach terzijde van de St. Fransiscuskerk, met het toneel van de Doele slechts op en kele meters afstand en het hofje van ’t St. Anthoniegasthuis, kunnen we u even min iets vertellen, dan we dit destijds konden van de school aan het Skilwyk, maar onze lezers en lezeressen hebben er voortreffelijk op gereageerd. Ook hier ontvangen we graag jeugdherinne ringen van oud-leerliiigen. Wie weet bv. nog van de opening van de school? Nu is alles vergane glorie. De school is se dertdien voor diverse doeleinden ge bruikt. Er is zelfs wel eens een pluim- veetentobnstelling in ondergebracht ge weest. De grote schuifdeuren wijzen ook ai in de richting van een gebruik, dat weinig meer met het geven van on derwijs te maken heeft, de school is nl. opslagruimte voor aannemersbedrijf iHuitema. Er is weinig dat zo spoedig verandert dan de eisen gesteld aan een bejaarden tehuis en een school, waaruit moge blij ken, dat zowel aan de jeugd als aan de ouderdom in ons land veel aandacht wordt geschonken. Eigenlijk moest dit een aanwijzing zijn dergelijke gebouwen maar niet zo hecht en sterk te maken. Het moet later toch weer anders en mo derner. Een school bouwen voor vijftig jaar is eigenlijk onzin. Men zit er later maar mee. Ware niet de oude openbare school aan de Witherenstraat afgebro ken, zo zou je Bolsward met enige over drijving een openluchtmuseum van oude scholen kunnen noemen: De oude school aan het Skilwyk, de Jegrofabriek (voor heen Rehoboth), het v.m. RK werklie dengebouw, de schooi aan de Kerk straat (vroeger openbare lagere school, nu machinefabriek), de vroegere Fran se school (nu muziekschool), de eerde- dere bewaarschool (nu openbare lees zaal), idem naaischool (eveneens nu leeszaal), RK landbouwschool aan de Gasthuiissingel (nu BB gebouw), idem aan de Snekerstraat (nu dependance van de RHLTS, de Rijks Hogere Tech nologische school, zelf voorheen Rijks Zuivelschool) en de oude zuivelschool (nu PIM fabriek), een rijke schakering, waarbij we er best nog eentje vergeten Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en I I ft kunnen hebben. En het proces gaat door. Straks komt de rooms katholieke basisschool vrij en verhuist de openbare basisschool aan het Plein 1455 naar Eekwerd. De CVO-ulo, thans mavo, ver huisde al eerder Ja, er zou over de geschiedenis van het onderwijs te Bols ward een boek te schrijven zijn. Om nu nog even naar de foto terug te keren: Met zijn vier klassen keurig op een rijtje, is de school volgens een vrij strak plan gebauwd. Wel vermoeden we, dat er hier en daar later wat schoor stenen zijn bijgebouwd, zoals bv. het wat wankel geval boven de dakgoot vooraan op de hoek. De drie kapellen, ook al keurig verdeeld, zullen wel geen andere dienst gedaan hebben dan het geven van wat lichtschepping, al vormen ze in het anders wel wat eentonige dak een wel kome onderbreking. Helaas is van deze eens met leien gedekte kapellen er geen enkele meer ongeschonden. De ruiten zijn blijkbaar doelwit geweest van de een of andere steentjespikkerij. De wit te lijntjes langs de ruiten hier en daar hopelijk op de krantenafdruk waar neembaar, en het witte vlekje in het 2 e raam spreken ook hun eigen taal. Elk raamkozijn is verdeeld in 3 x 8 en 3 x 4 ruiten, 36 in totaal, d.w.z. in de 8 ra men totaal 8 x 36 288. Dit betekent evenzoveel, d.i. dus 288 kansen om met voetballen een „ongelukje” te krijgen. Dat dit vele malen is gebeurd bewijzen nu de witte randjes: allemaal wit op gedroogde stopverf, die nog niet is over geschilderd. Op de originele foto tellen we er minstens een 100, terwijl we bij een bezoek ter plaatse al weer een 10- tal gebroken ruiten aantroffeci. Wat een tragedie! Wat een beteuterde gezichten! Wat een standjes! Het kan haast niet anders of ook onder onze lezers zullen er zijn, die moeten toegeven hier ook wel eens een dergelijk „ongelukje” te hebben gehad. Het witte vlekje wil na tuurlijk zeggen, dat hier een gebroken ruit is met een stuk karton er voor Deze foto is gemaakt door de heer T. Siemonsma, A. Altstraat 13, Bolsward. Rechts op de achtergrond ziet u de da ken van de bejaardenwoningesi van het Klein Gasthuis langs het Hoog Bolwerk. Nu we toch via de kerken die in Utrecht vergaderen en via de rellen in Rotter dam in ons eigen landje zijn terecht ge komen, past in dit kader ook nog het bericht dat de Duitse oorlogsmisdadi gers Fischer en Aus der Fünten van de strafgevangenis van Breda overgebracht de psychiatrische observatiekli- van het gevangeniswezen in heerser Amin beschikt weinig verstand, want hoewel hij door zijn landgenoten wordt toegejuicht brengt hij zijn land onvoor zienbare nadelen toe. Als een land met één klap van zijn middenstand wordt beroofd, dan wordt het de ruggegraat gebroken, te meer omdat er geen spra ke van is dat voor hun taak berekende opvolgers gereedstaan. De Aziaten be heersten trouwens niet alleen de mid denstand maar hadden zich ook op de intellectuele beroepen geworpen, zij vormden het grootste deel van onder wijzers, handelaren, advocaten en artsen. Voorzover er in Oeganda ziekenhuizen en hotels zijn, werden deze door Aziaten geleid. De zonde van Amin zal zichzelf wel straffen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1