Gate Shroar Onafhankelijk India: Vijfentwintig jaar oud Boekt India vooruitgang? w Vanavond Het riet llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan geen raad bondsspaarbank bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dokter Monroy nam afscheid in Makkum i Hwat hat FAN STED EN EAN ELK HUSKE HAT SYN KRUSKE AM DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 llle JAARGANG No. 67 Foto Boersma, Pingjum Verzoening en revolutie J. S, Groei üs hjoed to sizzen Democratie Foto: L. Spijksma PijnHjk Geen klassenstrijd Ij. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Speels golven de stengels In stoeiende pracht Tot in de avond Van de komende nacht Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gische mate van onverschilligheid, ver bittering en haat. Fundamenteel is de toestand van India niet veranderd. Natuurlijk verafschuwen wij vuil, hon ger en werkeloosheid, maar toch heben we geen kans gezien om er een einde aan te maken. We hebben het met op standigheid geprobeerd, maar niet met echte revolutie. In onze opstandigheid tegen armoede en onrecht hebben we krachten van verbittering en haat ont ketend. In onze fabrieken en universi- teiten beuken golven van haat van In diër tegen Indiër. Het land schijnt een tijdperk van verzoening nodig te hebben Mevrouw Gandhi komt op voor het so cialisme, maar niet voor klassenstrijd. De overgrote meerderheid van ons volk wil recht voor misdeelden, maar even min klassenstrijd. Regeerders en gere- geerden hebben dus een kans om radi cale verandering teweeg te brengen met middelen die beter zijn dan die welke Rusland of China of kapitalistische lan den gebruiken. Een kans die we nu heb ben, maar misschien straks niet meer. Veel hangt af van het moedige opoffe rende initiatief dat de rijken bereid zijn te nemen. De eerstvolgende raadsvergadering zal te Bolsward worden gehouden op dins dag 12 september 1972, in plaats van op 29 augustus 1972 Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal de daarop vol gende raadsvergadering worden gehou den op dinsdag 24 oktober 1972. Van avond kunen de vroede vaderen dus t.v. gaan kijken. Kaatsvereniging „De Helfrich’s” vierde haar 75-jarig bestaan. Hier een foto van het huidige bestuur, zittend v.l.n.r. R. Faber penn.; S. Brunia, voorz. en C. Attema, secr. Staande v.l.n.r.: W. v. d. Valk; P. v. d. Plaats; K Aukema en D. Banning. Net freegje hwat men ha kin, mar freeg- je hwer’t men mei ta ken, dan hat men it altyd rom! Verzoening en revolutie zijn niet onver enigbaar. Als de ontbering en onwaar digheid die ons land eeuwen lang heeft geduld moeten worden opgeruimd, zijn er niet alleen drastische maatregelen nodig. We moeten ook het hele volk zien mee te krijgen. De ene klasse van In diërs op te zetten tegen de andere klas se brengt geen revolutie teweeg. Het is klassenstrijd. Daar zijn we nu al en kele jaren mee bezig en ’t heeft geen ein de gemaakt aan armoede. Om India te veranderen moet je meer doen dan de ac tiviteiten te beperken van een honderd tal al te rijke families. Het komt op verandering in het Indiase karakter aan. Hebzucht moet worden beheerst en uit buiting ontmaskerd. Maar de armoede zal blijven zolang de eigenschappen van eerlijk werk en hard werk die verscho len liggen in onze aard niet naar voren warden gehaald. weer een ander sprak van een stille wer ker, allen getuigden veel woorden van waardering. Tijdens de receptie werd een cadeau aangeboden namens de patiënten en bur gerij van Makkum c.a. hetwelk bestond uit een volautomatisch film-geluidspro- jector, en een bloemstuk voor z’n vrouw, de familie Monroy was diep onder de in druk van het geweldige cadeau dat hen werd overhandigd. De presentator van de avond, de heer A. Quarré zei aan het Slot van de receptie: „fam. Monroy, u bent de gehele avond, vanaf het moment dat u van huis werd gehaald, tot nu toe, door cameramensen achtervolgd gewor den. Ook dit behoort nog bij het af scheidscadeau, want de receptie is op de film vastgelegd en binnenkort kunt u alles nog eens gaan bekijken op het witte doek.” Dokter Monroy, sprak mede namens zijn vrouw een dankwoord. Vergezeld van hun dienstmeisje Froukje, betrad hij het podium. „Eigenlijk moet ik spreken van onze huisgenote, die meer dan 17 jaar bij ons is geweest, zij was mijn geheugen”, zo zei Monroy. Aan haar werd een gouden armband aange boden. Dokter Monroy zei tenslotte: „We heb ben al de jaren met veel genoegen hier gewoond, en blijven hier ook wonen, we hebben vreugde en leed meegemaakt, wij zijn mensen die in God geloven, en dat heeft ons er ook doorgeholpen, ook in ons persoonlijk verdriet. Wij zien het allemaal als genade gaven Gods, dat wij ons werk zo hebben mogen doen!” gezinsbank zonder winstdoel Het vrije India, nu 25 jaar oud, heeft een hoger inkomen per hoofd dan bij zijn ge boorte. Er heerst een algemene stem ming van vertrouwen en zelfrespect. In 1947 voelden we ons net zo, aldus Raj- mohan Gandhi in zijn beschouwing. Ea ter werden we bevangen door frustratie en cynisme. In de laatste twee jaar heb ben we het gevoel van eigenwaarde her vonden. Met het ontstaan van Bangla- desj staat het er beter met onze defensie voor dan jaren het geval was. Mevrouw Indira Gandhi heeft het land politieke stabiliteit gegeven. Onder haar wordt er geregeerd en niet gedobberd. Na de oorlog op indrukwekkende wijze te heb ben gewonnen, neemt ze nu stappen om de vrede ook te winnen. I- Een land van 550 miljoen inwoners, van grote contrasten. Rijkdom naast extreme armoede. Het allermodernste naast millennia oude tradities. Een democratie die in vrjje verkiezingen een stabiele sterke regering voortbrengt onder leiding van een vrouw: mevrouw Indira Gandhi, dochter van India’s eerste premier en vrijheidsstrij der Pandit Nehroe. Rajmohan Gandhi gaat in een artikel in „Himmat” na waar India sterk is en waar het nog nieuwe kracht heeft te vinden. Met me vrouw Gandhi zegt hij „ja” tegen het socialisme, maar voor hem is dat een idee die bundelt, verzoent, verandert, mobiliseert niet een strijdkreet tot klassenstrijd aldus een samenvatting in Nieuw Wereldnieuws. Onafhankelijk India bestaat 25 jaar. Het feit dat dit enorme tand (eigenlijk bijna een continent) waarin ruim 550 miljoen mensen, vijf van de belangrijkste wereldgodsdiensten, veertien talen en ruim driehonderd dialecten samenleven, een politieke eenheid is gebleven, ts op zichzelf al opmerkelijk. Bovendien is India een democratie ge bleven, iets wat men van maar weinig ontwikkelingslanden kan zeg gen. Kortom, India's 25e verjaardag is een gebeurtenis die om aan dacht roept. Weer staat het te wuiven, Het ruisende riet, Als het door de wind Spelend geniet Al is het image van India in het oog van de wereld verbeterd, toch blijven er pijnlijke facetten. Krotten, werkloos heid en hanger kenmerken ook het India van 1972. Er is ook sprake van een tra- arts zelf, „mijn vrouw komt hierin de dank toe, die heeft het meeste werk hiervoor gedaan. Dokter Monroy is ook 17 jaar lang bestuurslid en voorzitter van de CNS-school geweest. Voor de afscheidsreceptie bestond een overweldigende belangstelling, ruim 400 personen kwamen de familie Monroy de hand drukken, het was zo druk zelfs, dat het afscheids-comdté op een gege ven moment moest besluiten, om de ta fels en stoefen uit de zaal te verwijderen, en er een staande receptie van te ma ken. Veel bloemen en cadeaus viel de familie Monroy ten deel, verschillende sprekers richtten zich tot de scheidende arts en familie, resumerend mag gezegd worden, dat dokter Monroy een man is die niet graag aan de weg timmerde, der minsken yn. De hüshaldingen war de lytser en dit giet de léste jierren fol ie hurder as men tinke kinnen hie. Tsjien jier lyn (1962) wennen yn elk hüs yn üs lan trochinoar 4,2 persoanen. Dat wie de tiid, dat dit sifer al efterüt bigoun to Tinnen. Forwachte waerd doe dat yn it jier 2000 dit tobekroun wêze soe oant 3,1 persoanen. Mar sa as it nou stiet ha wy dat sifer al yn 1980, dus yn de helte fan de tiid al helle. Nou liket it fonskil tusken 3,1 en 4,2 net sa great, mar dit is sa’n 30 en dat seit noch al hwat omrekkenne oer it hiele Mn! Der komt dan noch it forskynsel by, dat hwat lan ger hwat mear minsken der in twadde went op nei bigjinne to balden. Mear noch as yn de stêd, dêr’t troch nijbou de skyn fan fikse groei noch hwat op hadden wurdt, sjocht men op it platte- lan de lytse doarpks weitarren mei alle konsekwinsjes dêrfan, mar der ha wy it yn üs haedartikel fan forline wike al oer hawn. Mar net allinne yn it 4.1de wentebisit en gebrük kaem yn de léste jierren gans foroaring, dat is ek it gefal mei de nij bou yn syn ünderskate foarm seis. Ek hjir binne hiel hwat forskouwingen aan ’e gong forskouwingen, dy’t jin sa yn earste opslach net opfalle, mar dy’t doohs tige wichtich binne har konse kwinsjes ha foar üs allegearre, ynsa- fier wy libje ünder it gesach fan üs lansregear en wy bilêstingbiteller binne, mar deroer de oare kear mear. Mei reak- sjes op dit artikel dêrom graech efkes tiid dwaen, oant it twadde part ek op- nommen is. I Sa stieit yn de „Zilveren filmpjes”: Foar 25 jier (yn 1947) wiene der yn üs lan noch 340.000 wenten to min. As wy nou witte dat der forline jier hast 137.000 boud binne, dit jier faeks noch mear (dat hinget noch hwat fan it waer yn de winter óf) en der ek yn de foar- geande jierren nettsjinsteande alle kri- tyk fiks boud is, dan docht it jin nij, dat dat der aan de wentekrapte noch noait gjin ein kommen is. Hwat is der b.g. yn Boalsert yn de lóste 25 jier al net boud! Getooid met een pluim ‘Brudn-zwart haast van tint Als het door het licht Der zon wordt bemind. Dictaturen dwingen discipline af. De In diase democratie moet laten zien dat mensen uit vrije wil kunnen werken en verantwoordelijk kunnen optreden. Dat ze vrijwillig kunnen geven om en aan anderen. Dat zou een echte revolutie zijn. Kortgeleden sloeg mevrouw Gandhi de spijker op de kop toen ze arbeiders, za kenlieden en ambtenaren uitnodigde om samen goede reismakkers te zijn. India anno 1972 schijnt te aarzelen tussen klassenstrijd en samenwerking. De voorvechters van beide opvattingen kun nen beweren dat ze op socialisme aan sturen. In de naaste toekomst zal het land moeten beslissen wat voor een so cialisme het wil. Klassenstrijd komt voort uit naijver en haat jegens de rij ken, niet uit liefde voor de behoeftigen. Zoals we allen weten, zijn niet alle In diase kapitalisten toonbeelden geweest van eerlijkheid, onzelfzuchtigheid of on uitputtelijke zorg voor hun werknemers. Zij moeten met een radicaal veranderde houding voor den dag komen. In zijn opinieblad Himmat wijdt Rajmo han Gandhi, als kleinzoon van Mahatma Gandhi en als ’n rusteloze setrijder voor revolutionaire verandering in zijn land wellicht meer dan wie ook gerechtigd tot oordeel, een beschouwing aan de kwart eeuw die nu is voltooid. Politiek is India een van de meest sta biele ontwikkelingslanden Militair is het een van de best toegeruste landen. Het kan zich meten met alle landen behalve de grote mogendheden en bezit een wa penindustrie zoals geen ander ontwik- kelintgsland. Economisch heeft India sinds zijn onafhankelijkheid zijn produc tie van voedselgranen verdubbeld, zijn industriële productie verdrievoudigd en zijn reële Inkomen per hoofd vermeer derd met 25 pet. De gemiddelde levens duur is sinds 1947 gestegen van 31 tot 52. En was 25 jaar geleden het percen tage van mensen die lezen en schrijven konden 16,5 pct„ nu is het bijna 30 pet. Toch blijft het gros van het Indiase volk behoren tot de armste mensen op deze aarde. Werkeloosheid en gedeeltelijke werkloosheid nemen nog jaarlijks toe. India produceert in een jaar wat Japan in een maand produceert. Het verschaft slechts 1 pct. van ’s werelds staalpro- ductie en maar een procent van de totale werelduitvoer. Er is dus nog veel te doen, maar de toestand is verre van hopeloos. Toch verschaffen hun zonden geen grond voor klassenstrijd. We hebben broederschap nodig in India, niet een wraakgierige gemeenschap. Socialisme in India moet putten uit meegevoel met mensen die honger, ellende, vernedering en ziekte moeten verduren. Liefde, niet haat moet de bron zijn van het Indiase socialisme. Ik zeg dit niet om zelfzuch tige kapitalisten in bescherming te ne men of om zoete bróódjes te bakken. In ons land moeten we scherpzinnig trachten hen te veranderen, hen met nieuwe motieven toe te rusten en hen ertoe brengen hun aanzienlijke talenten te gebruiken ten algemene nutte. Hen te haten lost niets op. oan ’e oare kant nuver forsiein as er al de nije ütwreidingen seach. Mar hwa’t nou miene soe, dat ek it tal ynwenners fan de stêd dêrmei lyk oprinne soe, forsint him fansels wol. Trije oarsaken binne dêêrta oan to wi zen. Yn it foarste plak is in navenant great tal wenhuzen yn de aide binnen- stêd foroare fan funksje. Fan41ds ge- sellige wenstrjitten, lyk as it Heech, Tsjerkstrjitte ensfh., destiids mei win kels en lytse bidriuwkes, binne foroare siz degradearre yn strjitten mei ga- raezjes (b.g. foarhinne skuonmakkerij Wouters), pakhüs of iepen terrein (par- kearplak Albert Heijn). Derby: hiel hwat minsken, dy’t forhinne yn, efter of boppe de saek wennen (b.g. Osinga, skuonhannel Kooistra) hawwe it wen- hüs óf aanhitsen by de saek, óf ha der kantoarromte fan makke. Hwat dat oanbilanget ündergiet in lytse stêd as Boalsert itselde lot fan üntfolking fan de binnenstêd as Ljouwert en Amster dam. In twadde factor is de forkrotting en dêroan keppele ier of let de öfbraek. Yn destiids folkrike buerten as Greate Kampen en allerhande steechjes en glop- kes wenje nou suver gjin minsken mear. In tredde factor en grif net de minst wichtige is it feit, dat hjoeddedei per biwenner gans mear romte nedich is as foarhinne. De lytse krüpyntsjes sünder foar en eftertün pülen foarhinne üt fan de bern, nou is it sa, dat yn riante wen- ten mei gans romte om hüs en hear, soms mar 1 of twa minsken wenje. Der binne wol folie mear huzen kommen, mar der wenje stik foar stik folie min- makken him suver ünwennich. Hy stie Yn deselde „filmks” koe men forline tiisdei léze fan „nije” strjitten as Flo- rencestirjitte, Miehiel Elgersmastrjitte, Secr. Haitsmaleane ensfh. Nou is hiele plan Süd neist de binnenstêd al in „aid stedsdiel”. Plan noard I is de glans fan it nije ek al óf. Kaarter lyn kamen Noard II, Parkplan I en II, en nou mei faesje plan Eekwert ta stan. Yn oer- flakte rekkene is de stêd, sünt mear as 1000 jier binnen de bolwurken bleaun, yn de léste kwart-ieu mear as fortrije- dübele. Hwa’t dat allegearre meimakke hat, hat der sa gjin erch yn en giet it faken- tiids noch lang net hurdemöch. Pas as men immen moetet, dy’t de stêd yn in goed 20 jier net sjoen hat, sjocht men oan syn forheardens, dat it dochs alle gearre yn rekord tempo gien is. Sa kri- gen wy forline wike de hear E. Breeuws- ma en de frou oer de flier. „Yn de aide binnenstêd kin ik it paed wol by’t tsjus- ter fine,” sei de aid forsekeringsman (yn Canada docht er itselde wurk, wylst er sneins dêrre faek foargiet yn tsjerke- tsjinsten), „mar büten de wallen bin ik der óf. Sa koe hy b.g. Elim allinne mar fan hearren en sizzen, wist er fansels fan gjin Parkplan en Eekwert, wie HBS, Blomkamp en Technyske skoalle, RK ULO en Rehobothskoalle, beukerskoalle, Nijenhove en Swimbad allegearre Onei gen saken. Mai' ek de binnenstêd makke him hjir en dér ünwennich. De greate „gatten” by de eardere iepenbiere lege re skoalle, Greate Kampen, Wipstrjitte, efter stêdhüs en efter de Loayeregrêft Onder een overweldigende belangstelling werd vrijdagavond in het jeugdhuis afscheid genomen van dokter B. J. Monroy uit Makkum. Op de foto heeft de dokter een „onderonsje” met één van zijn patiënten. Mevrouw Monroy kijkt lachend toe. Vrijdagavond is in het Jeugdhuis van de gereformeerde kerk in Makkum af scheid genomen van de arts B. J. Mon roy, die per 1 juli j.l. zijn praktijk heeft overgedragen aan W. G. Jansen. De scheidende arts blijft in Makkum wonen, en is nu volledig overgestapt als docent bij het onderwijs, om. aan de huishoud school Nijenhove in Bolsward en de chr. school voor opleiding van kleuteronder- wijzeressen te Leeuwarden. Dokter Mon roy heeft ruim 22 jaar in Makkum c.a. een praktijk gehad. Naast zijn praktijk is hij bijna de gehele periode medisch adviseur van het Groene Kruis in Mak kum geweest, ook vele moeders zijn met hun babys bij hem op het zuigelingen bureau geweest. Twintig jaar heeft hij ook EHBO-ers opgeleid, voor het diplo ma, daarnaast was hij besturshd van de Rode-Kruis colonne. „Maar”, zo zei de Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1