Nixon wil Vietnam nog goede m beurt maken de week Foto van Biesheuvel: Demonstratie daden regeerbelustheid drang en Gate Sluw Dwarsligger Amin in hel nauw gedreven? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 31 WEEST RENTEBEWUST! *1*1* *|*j*|* *|*i4d*l*!*!*l*!*i*;*!* STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” 111e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 Beter ras Nixon Londen een raadsel. Vragen Tenslotte Een blank Amerika Dwang Blanke wereld-solidariteit I De blanke zelfverdediging Wie in het Catshuis? Lijsttrekkers NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4’/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Biesheuvel üs hjoed to sizzen De bitide fügel pakt de wjirm! Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 De Nationaal-Socialistische Blanke Volkspartg Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) We moeten een geheel en al blank Ame rika hebben; een Amerika waarin on ze kinderen en kleinkinderen naar school zullen gaan en zullen spelen met andere blanke kinderen; een Amerika, waar ze andere jonge mensen van ons eigen ras zullen trouwen; een Amerika, waarvan alle voortbrengselen schitterend zullen zijn, gezonde blanke babies, nooit ras senloze vermengingen. We moeten een Amerika hebben zonder stinkend zwart tuig...; een Amerika waarin ons cultu rele, sociale, zakelijke en politieke le ven vrij is van vreemde joodse invloed; een Amerika, waarin de blanke bevol king de enige heersers zijn over hun ei gen bestemming. Nu we ditmaal met voorbijgaan van tal van slepende zaken even ruimte hebben, willen we als voorbeeld van een toch wel even extreme als benauwende ontwikkeling even uw aandacht vragen voor de Nationale Socialistische Blanke Partij. Als u de naam van deze partij ziet, dan weet u dat ze tegen de donker ge- kleurden en tegen de Joden zijn. En na tuurlijk zijn ze ook tegen al diegenen, die niet bereid zijn hun ideologie aan te hangen. Waar deze nieuwe nazipartij te vinden is U vindt het in hun lijstje van doelen en doelstellingen, waarvan we er een aantal overaemen. Er zijn natuurlijk tal van vragen, die uit dit programma en de scheldreclames aan het adres van de Joden voortvloeien. Zo maar één daarvan. Amerika mag Is raël niet helpen, want de Arabieren worden in de handen van de Russen ge dreven. Als Amerika de Israëliërs niet helpt, bemoeien de Russen zich dan niet met de Arabieren? En als de Arabieren - al dan niet met Russische steun - de Joden hebben uitgeroeid, komt dan in het volgende pamflet van de Nationaal- blanke cultuur aanmoedigen en steunen en tegelijkertijd het monopolie doorbre ken van onze media, die de publieke opi nie beïnvloeden en ons vergiftigen met joodse en negroïde degeneratie, iets dat nu doorgaat voor kunst, muziek en li teratuur. van een collectie geluidsbanden, waarop gebeden voor een groot aantal verschil lende geloofsovertuigingen zijn opgeno men. Waar het toerisme ook al niet toe kan komen! Biesheuvel kan dan alleen opnieuw pre mier worden in een tweede kabinet met VVD en DS '70, gesteld dat die combi natie na de verkiezingen nog op een werkbare meerderheid zou kunmen bo- Wat dit gewone nieuws betreft is toch wel vermeldingswaard, dat president Nixon heeft aangekonddgd dat vóór 1 de cember 12000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam worden teruggetrok ken waardoor het troepenbestand tot 27000 wordt teruggebracht. Het Witte Huis maakte ook bekend dat Nixon vóór 1 december een mededeling over verdere troepenterugtrekkingen zal doen. De cijfers over het terugtreken van de troepen zijn gebaseerd op de officiële schema’s, maar in feite zijn al 2000 mili tairen van de 12.000 naar de Verenigde Staten teruggekeerd zodat vóór 1 de cember nog maar 10.000 soldaten zul len worden teruggetrokken. Dit aantal zal Vietnam na de presi dentsverkiezingen op 7 november ver laten, De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, legde er de na druk op dat de Amerikaanse troepen Vietnam pas in hun geheel zullen verla ten als alle Amerikaanse krijgsgevange nen worden vrijgelaten. Als men volkeren van diverse pluimage en sportlieden van verschil lende huidskleur, wel dan niet in hetzelfde team, zo hun krachten ziet meten op het sportveld, in het zwembad of in de ring, zou men bijna vergeten, dat de landen waaruit ze voorkomen soms gewape- nerhand tegenover elkaar staan, althans op alles voorbereid zijn, mocht het tot een gewapend conflict komen. Toegegeven, het is prettiger naar de sportprestaties te kyken, dan zich te verdiepen in de economische, zo niet militaire spanningen, hebben we er alle begrip voor, dat de publiciteitsmedia zich de afgelopen dagen als een tijger op zijn prooi geworpen hebben op de Olympiade en het ge wone nieuws wat op de achtergrond kwam. Om met een curieus bericht te eindigen, dat komt uit Canada. Het grootste kleine kerkje ter wereld” is de bijnaam voor de Meditatiekapel, gelegen langs het „Dinosaur Trail” in Alberta. Het gebouwtje meet 2,10 x 3,60 m. en er kunnen zes mensen te gelijk in. Als toeristische bijzonderheid geld de aanwezigheid in het kapelletje We moeten een Amerika hebben, waar in blanke mannen en vrouwen kunnen leven en werken, zonder angst te hebben. Iedere tendens naar degeneratie of sub- versiviteit, iedere bedreiging onzer ra ciale integriteit, iedere vorm van geor- ganseerde misdaad, moet uitgeroeid wor- worden en tot in de wortel vernietigd. We moeten iedere vorm van diepgaande We moeten een buitenlandse politiek hebben die alleen maar gericht is op de belangen van ons ras. We moeten Ame rika nooit meer laten leiden in een broe deroorlog ten behoeve van minderheids belangen... We moeten leren naar blan ke mensen over de gehele wereld te kij ken, in Australië, in Europa, in Zuid- Afrika als onze raciale en natuurlijke bondgenoten. We moeten een nieuwe maatschappij bouwen, gebaseerd op radicale waarden in plaats van op monetaire en materia listische volgens het joodse systeem. We moeten een nieuwe sociale orde hebben, waarin de voornaamheid en positie van de mens in de eerste plaats afhangt van de mate van zijn natuurlijke vermogen zijn volk te dienen en een radicale waar devolle rol vervullen. Socialistische Blanke Volkspartij staan dat de Arabieren - waarmede ze thans sympathiseren - niet van het goede blanke ras zijn en dus uitgeroeid moe ten worden? Ook in Amerika zal men aandacht aan deze zaak moeten besteden; er is tegen woordig slechts weinig kruit nodig om er een burgeroorlog te ontketenen. meer waarde door. Dit spreekt bij foto’s van gebouwen enz. wellicht meer, dan bij deze, maar als u b.v. eens een foto zou zien van de eerste schuchtere boomp jes in het Julianapark, dan staat u er van te kijken. Wie zal zeggen hoe wel licht onze kleinkinderen en hun na kroost over zeg 50 of 60 jaar zich zullen vertreden onder het rijke lover en de brede schaduwrijke takken van uitge groeide boomkruinen in de bossage van wat nu nog slechts een verzameling schriele stammetjes is? Deze ijle jonge aanplant, gesteund door paaltjes vindt u, zo u dit nog niet had ontdekt in het grasveld tussen Klooster- laan en Reinier Cammingalaan, dus aan de meest oostelijke zijde van het Park plan. Voor alle duidelijkheid en om mis verstanden te voorkomen: U ziet hier geen natuurverschijnsel, geen Noorder licht, maar het neonlicht van de straat lantaarns. Ook ligt er geen sneeuw,, maar ziet naar Geleidelijk aan is nu toch wel - van al le partijen - behalve D ’66 en DS ’70 bekend, wie er als lijsttrekker zal gaan optreden. De KVP koos het afgelopen weekend fractieleider Amdriessen, nadat de man die men het liefst als lijsttrekker aan ’t werk gezien had - prof. Piet Steen kamp - definitief had laten weten niet beschikbaar te zijn. Er is toen nog wel door veel KVP-ers gedacht aan de hui dige minister van financian mr. Nelis- sen, maar hem kleeft het bezwaar aan te zeer een exponent van het huidige kabinetsbeleid te zijn, hetgeen een even tueel horstel van de samenwerking met de PvdA aanzienlijk zou bemoeilijken. Overigens had mr. Nelissen ook duide- Het lijstje van doelstellingen is met het geen hiervoor is vermeld nog lang niet compleet. Er wordt ook een mening ver kondigd over: Een eerlijke economie, ’n regering van leiders, spirituele herge boorte, een gezonde omgeving en een beter ras. We hebben niet de moeite genomen om vergelijkingen te treffen met de doel stellingen van het nationaal-socialisme van Hitler. De kreten zijn voor een groot deel hetzelfde. Het pamflet heeft aan de ene zijde een foto van een Jordaanse vader, die over het lichaam van zijn door Israëlische Phantoms gedode zoontje gebogen staat, met de tekst: STOP DE MASSA MOORD. Beëindig de Joodse agressie in het midden-oosten. Iedere dag dat wij (de Amerikanen) de Joden steunen, drijven we de Arabieren dieper in de armen van de Sovjets, want zij (de Arabieren) hebben niemand an ders om hulp aan te vragen. o o o o (Het KVP-partijbestuur wil die afspra- ken-vooraf, zonder overigens nu al erbij te zeggen met wie dan wel). Je krijgt dan de onmogelijke situatie, dat Den Uyl - die in het Catshuis wil - en Bies heuvel - die er op dat moment nog in zit - samen moeten gaan uimaken wie zich na de verkiezingen de bewoner van dit fraaie optrekje aan de Haagse Adri- aan Goekooplaan mag noemen. Het lijkt er daarom veel op dat de AR door de aanwijzing van Biesheuvel bij voor baat de weg naar een samenwerking van Christen-democraten met PvdA en D ’66 heeft willen blokkeren. i- Hwat hat Een andere opvallende wending is de volgende: De Britse regering heeft besloten een lening van 10 miljoen Engelse ponden (ruim 80 miljoen gulden) aan Oeganda te bevriezen. Deze maatregel is geno men naar aanleiding van de uitwijzing van de ruim 60.000 Aziaten met Britse en andere paspoorten door president Amin van Oeganda. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde niet zeggen of de lening voorgoed van de baan is, maar in Lon den wordt algemeen aangenomen dat dit wei het geval is. De Britse regering heeft met dit besluit kennelijk twee doe len. Ten eerste wil men Amin, wiens staatskas leeg is, hiermee onder druk zetten om zijn uitwijzingsbesluit alsnog te herzien. Ten tweede heeft de Britse regering, die daning is geschrokken van de hevige protesten in Engeland tegen de komst van de Aziaten, blijkbaar de Britse openbare mening gerust willen stellen door aan te tonen dat zij druk uitoefenen op Amin. Amin stelde voor een unie te vormen tussen Oeganda, Kenia en Tanzania, met het doel het door blanken geregeer de Rhodesië te vernietigen. In ieder geval wil Amin zoveel mogelijk geld verdienen met de uitwijzing van de Aziaten. Niet alleen zal hij de huizen en zaken van de vertrokken Aziaten tegen een door hem vast te stellen prijs „afko pen”, maar hij wil ook van het trans port naar hun ballingschap profiteren. Zo eiste hij, dat de East African Air ways, de nationale luchtvaartmaatschap pij van Oeganda, Kenia en Tanzanië, het leeuwedeel van de uitgewezenen moet vervoeren. De 60.000 Aziaten moe ten op 7 november het land uit zijn en hoe Amin dat met de vier lange af- standstoestellen van East African Air ways wil klaarspelen, is iedereen in Men moet wel een romantisch type zijn om een foto als boven te kunnen ma ken. Drs. Reinsma is blijkbaar zo’n type, want hij is de maker ervan. Hij heeft er een koude januariavond voor over ge had, want volgens een aantekening op de achterzijde is deze foto gemaakt op de 15e dag van de eerste maand anno Domino CMLXXII, oftewel 15-l-’72. Het is een goed idee even vast te leggen wanneer een foto is geschoten, ons fo- to-archief krijgt er onnoemelijk veel u de weerspiegeling in de alle waarschijnlijkheid vochtige grasmat. Geheel links wordt het gras veld afgesloten door het verlengde van de Florides Campuslaan, een straat die door veel bewoners van het Parkplan en zelfs van Plan Zuid wordt gebruikt als invalsweg van Bolsward-Boalsert, zoals het op het plaatsnaambord (hier onzichtbar) staat. Officieel is dat laat ste stukje onbebouwde Florides Cam puslaan slechts een „landbouwweg”, n.l. om het hekwerk dat u hier in het mid den van de foto ziet te bereiken. Ter weerszijden van dit hek ziet u waar- schuwingshekken, die U vertellen, dat u zowel rechts als links kunt gaan (op de foto door de perspectief beide links van het hek). Voor degenen, die het niet mochten weten: Florides Campus is de latijnse naam voor Bloemkamp. Bloemkamp, nu de naam van het ver pleeghuis aan deze laan, was voorheen een niet onvermaard klooster bij Hart- werd, gesticht door enkele van Wom- mels afkomstige monniken uit het kloos ter Klaarkamp (Clara Campus by Rin- sumageest-Sibrandahuis), die hier een bloemrijke kamp (d.i. weiland) hadden liggen, waarop het klooster eind 12e eeuw verrees. Reinier Oamminga was een van de abten van dit klooster, die posthuum nog eens de naamgevers van de straten in het Parkplan zouden wor den. De Kloosterlaan kreeg zijn naam omdat deze rechtaan rechtuit wijst in de richting van het Ugoklooster, een doch terklooster, of zoals men het destijds ook wel noemde, een „uithof” van het klooster Bloemkamp, dat ook tijdelijk vrouwenklooster is geweest en toen Ma- riënpoort heette, een naam, die even eens in een straatnaam is vereeuwigd. De bank vormt een van de creatieve voorzieningen, waarmee het gemeente bestuur de burgerij tracht te dienen, al leen op de 15e van de le is het wel wat koud er gebruik van te maken. Slechts een van liefdegloed blakend paartje zou zich misschien laten verlokken er even plaats te nemen, maar was tijdens de avondwandeling der heren Reinsma niet voorhanden om te poseren. lijke pluspunten: op de televisie komt hij directer, duidelijker en overtuigen der over dan mr. Andriessen, hetgeen men niet mag onderschatten in een ver kiezingsstrijd, die naar het zich laat aanzien - vooral via de beeldbuis uitge vochten zal warden. Uiteindelijk is van wege de politieke implicaties toch de keus op mr. Andriessen gevallen. Bij de ARP daarentegen laat men zich veel minder gelegen liggen aan de toe komstige partijpolitieke relatie met de PvdA. Zonder veel omhaal is door de AR-top aanbevolen om premier Barend Biesheuvel weer lijsttrekker te laten zijn. gen. Aannemelijker is intussen, dat Biesheuvel heel andere plannen koestert opnieuw fractie leider worden onder welk kabinet dan ook en vanuit die po sitie alle aandacht richten op een spoe dige samensmelting van KVP, AR en CHU, eerst van de fracties, daarna van de partijen. Van die ene, grote, nieuwe CDU, zou Biesheuvel de politieke leider moeten worden. Bij de VVD voert fractieleider Wiegel de lijst aan. Het verzet tegen de zig- zag-koers van Wiegel tijdens de kabi netscrisis van sommige liberalen was niet sterk genoeg om de jonge Hans te vellen. Er wordt gefluisterd dat Wiegel als speciale verkiezingsstunt een huwe lijk met een onbekende Drentse achter de hand houdt. Zijn Amsterdamse grachtenhuis zou momenteel te koop zijn Het lijsttrekkerschap van DS ’70 zal wel in handen van Drees jr. terechtko men. Oud-minister De Brauw is al we ken bezig met de campagne voor te be reiden. Den Uyl is uiteraard de grote man bij de PvdA. Bij het bevriende D ’66 zal men Van Mierlo wel weer aan treffen, alle fluisteringen over de riva liteit met fractiegenoot De Goede ten spijt. Het ziet er naar uit dat Van Mier lo er wel een zwaargewicht in zijn frac tie bij zal krijgen in de figuur van Hans Gruijters, de partij-ideoloog, die hiervoor zelfs zijn Amsterdamse café-bezit wil opgeven. Het kleine broertje van de progressieve drie, de PPR, krijgt in de persoon van Bas de Gaay Fortman een lijsttrekker van gereformeerde huize en van (oorspronkelijk) anti-revolutionaire komaf. Met het verdwijnen van fractieleider Aarden uit de kamer verliest de PPR tevens de laatste oprichter uit de tijd van de breuk met de KVP. Aarden zelf heeft toegegeven, dat hij met nogal wat desillusies vertrekt. De PPR is nim mer geworden wat hij zich ervan had voorgesteld. Ook het uitblijven van de ene, grote progressieve volkspartij met PvdA en D’66 heeft hem teleurgesteld. Kleine partijtjes, als SGP, GPV, CPN en Boerenparty moeten hun lijsttrekkers nog aanwijzen, maar het ziet er niet naar uit, dat nieuwe figuren daar de zittende zullen verdrijven. Ook na de verkiezingen zullen we met Marcus Bakker, Koekoek, ds. Abma, Jongeling en Wiebenga moeten leven. Natuurlijk wist de premier dat deksels- goed. Hy heeft echter kennelijk nog eens willen laten zien wat zijn kabinet allemaal zou hebben gedaan/had willen doen, indien daar door het uittreden van DS ’70 geen stokje voor gestoken was. Een soort demonstratie van dadendrang en regeerbelustheid. De oppositie had er weinig waardering voor en noemde het lijstje „slordig”, maar vanuit de confessionele partijen noemde men het „ambitieus”. Vast staat intussen wel dat de kamer alleen al de handen vol zal hebben aam de begrotingen van de diverse ministe ries en aan alle belastingvoorstellen (het zgn. dekkingsplan). Er mag niet op ge rekend worden dat de kamer nog an dere zaken zal kunnen aanvatten, alvo rens men begin november op verkie- zingstoemee het land ingaat. Het verlanglijstje dat premier Biesheuvel vorige week bjj kamer voorzitter Van Tiel op tafel deponeerde, bezorgde wel een schrik. De kamer had gevraagd om een prioriteitenlijstje van zaken die het kabinet dit najaar nog voor de verkiezingen behandeld wilde zien. Het resultaat was een wasljjst van tientallen onderwerpen, die door het kabinet deels als „urgent” en deels als „zeer gewenst” waren gekwalificeerd. Indien de kamer deze waslijst werkelijk se rieus zou willen afwerken, zou er zeker twee maanden zes dagen per week van ’s morgens tot ’s avonds laat vergaderd moeten wor den. Dat gebeurt niet en daarom zullen er heel wat zaken op het verlanglijstje van het kabinet geschrapt moeten worden. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeelt KSV.- P’ IF w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1