het (cijfer-) zonnetje Sparen m gezet Premie Gahe Shroar sparen Si i! Bank introduceert nieuwe spaarvorm en vindt deze niet voor iedereen ge schikt bondsspaarbank bolsward M I lil Fries leren lan ii Galerie Marijtje Grevdanus Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ELK HUSKE HAT SYN KRUSKE L_ Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Raadsvergadering Wy nibri tseradee I builen" „Binnen en Fan stêd en F - IT 111e JAARGANG No. 69 DINSDAG 5 SEPTEMBER 197? Wymbritseradeel, kleine een van a b wel het stempel van de eenzijdigheid. c Pier Pander 4 Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Prof. P. Gerbrandy mag in twee maan den geen radio-rede houden wegens zijn kritiek op het regeringsbeleid. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week september 1947 Bols wards Nieuwsblad gezinsbank zonder winstdoel De Jaarmarkt in Bolsward is uitgeluid. De spaarpotten zijn leeg, de beurzen plat, de laatste offers aan Bacchus zijn gebracht. Ds. Boating nam afscheid van Exmor- ra-Allfcigawier. I r Forline wike ha wy in foege skóging jown oer it wol en wé fan it bisteande wenning bisit yn in aide stêd as Boal- sert. Ek ha wy doe al efke.s wiisd op de na venant greate ütwreiding nei alle kan ten, ü*"ein dan nei de sud-wcstkant, dêr’t de Rykswei as dwersbalke fun- gearret en dêr’t gans groun yn opsje jown is oan de V.L.F., dy't blykber mar Binnenkort zullen in verschillende plaat sen „in Friesland weer mondelinge cur sussen Fries beginnen. Vooral heit aan tal niet-friestaligen dat Fries wil leren spreken neemt snel toe. Overal waar tenminste zes cursisten zijn, wil de Al- gemiene Fryske Underrjocht Komimisje (A.F.U.K) ook dit jaar weer een cursus Fries voor niet-friestaligen organiseren. Het cursusgeld bedraagt slechts 35 gul den voor een cursus van 3040 lesuren. Voor degenen die al zo’n cursus gevolgd hebben en voor de Friezen die hun ei gen taal vooral schrifte'lijk beter willen leren beheersen, is de z.g. Leargong A bestemd. Wie zijn studie daarna verder wil voort zetten kan aan de Leargong B en de Opleiding fcar de Fryske akte deelne men. Hoewel vooral voor de cursus voor niet-friestaligen een mondelinge cur sus te prefereren is, kunnen al deze cur- susssen ook schriftelijk worden gevolgd. Voor niet-friestaligen bestaat er boven dien nog een Friese grammofoonplaten cursus, samengesteld door mevrouw A. Bosma-Banning, die voor 57,50 in de boekhandel verkrijgbaar is. Op verzoek wordt de nieuwe folder van de A.F.U.K. u graag toegezonden door het Buro foar Taelbifcardering, Oksekop 11, Postbus 53 to Ljouwert (tel. 05100 -■ 35202). Wij waren in de gelegenheid nog net op de laatste dag in het Kunstcentrum „Prinsetün” te Leeuwarden de derde en laatste tentoonstelling te zien, ditmaal met werken van Martine Bakker, Jan Hofman, Johan Jorna, Ruul Weiland en Gijs Winkelman. De eerste van hen is in 1946 in Leeuwarden geboren. Zij volg de haar opleiding aan de Academie Mi nerva in Groningen en maakt tekenin gen, aquarellen, grafisch werk en olie verfschilderijen (w.o. portretten). Ditmaal exposeerde ze kleine werkjes, geïnspireerd op het badleven. Jan Hofman van Leeuwarden werd in 1942 in Groningen geboren. Hij volgde zijn opleiding aan de Academie Minerva in Groningen en de Jan van Eyck-Aca- demie in Maastricht. Hij maakt etsen, litho’s en wanddecoraties. Vooral het vrouw-kind motief is voor hem essen tieel. Johan Jorna, geboren in de gemeente Barradeel in 1930 genoot zijn opleiding aan de Rijks Academie in Amsterdam en aan de Academie in Salzburg. Hij maakt beelden en plastieken, o.a. in sa menwerking met architecten voor apuze- plaatsen. Hij exposeerde zijn werk reeds in veel steden in Nederland, o.a. in Am sterdam, Leeuwarden en in Sikkeborg (Denemarken). Van zijn werk waren o.a. foto’s te zien. Ruul Weiland uit Heerenveen werd in 1941 in Den Haag geboren en volgde zijn opleiding aan de Academie in Rotter dam en de Rietveldsa.cademie in Am sterdam. Hij maakt pentekeningen, schil derijen en collages. Zijn plaatsgenoot Gijs Winkelman, gebo ren in 1938, volgde zijn opleiding aan de Vrije Academie en de Koninklijke Aca demie in Den Haag en Artibus in Utrecht. Hij maakt schil dereij en, gra fisch werk en zeefdrukken. Vooral deze laatste waren geëxposeerd, helaas alle zonder titel. Binnen Buiten 1972 bestaat dit jaar uit 3 exposities, alle van drie weken. David van Kampen, die in deze periode zijn werk zou exposeren, kon door on voorziene omstandigheden zijn afspraken voor deze periode niet nakomen. De tentoonstelling toonde grotendeels grafisch werk. Vooral het traditionele olieverfschilderij was op de achtergrond gedrongen. Dit drukte op de expositie Het prettige is, dat iemand, die zich dooi- de moderne grafische technieken niet erg voelt aangetrokken, zich in de naast-gelogen Pier Pander museum kan verlustigen in de romantiek van een eer dere periode, n.l. in het beeldhouwwerk van de Friese kunstenaar Pier Pander. Deze werd op 20 juni 1864 te Drachten geboren als zoon van mattenschipper Jan Hendriks Pander en Engelke Piers Wouda. Als kind trok hij reeds de aan dacht door zijn houtsnijwerk, terwijl ook andere materialen als klei, been, blik, koper enz. onder zijn jongenshanden uit groeiden tot ware kunstwerkjes. Dankzij de steun van ds. de Koo, ds. ten Kate en de familie Rengers kon Pander de lessen aan de Quelliniusschod te Am sterdam volgen. In verband met zijn gezondheid vertrok hij in 1888, vergezeld door zijn verpleeg ster, mej. Clara ade Kanter, naar Rome. Hij verbleef daar tot aan zijn dood op 6 september 1919, steeds verzorgd door mejuffrouw de Kanter. Zijn kunstopvatting ontmoette vaak hef tige tegenstand, doch ook veel waarde ring. Dit kwam niet allee ntot uitdruk king in het winnen van de „Prix de Ro me", maar tevens in de Gouden Medail le van het gemeentebestuur van Amster dam (1889) voor zijn beeldhouwwerk op de aldaar gehouden tentoonstelling van levende meesters. Eenzelfde onderschei ding viel hem in 1893 te beurt in Rome, Het verblijf van Pier Pander in Italië is van grote invloed op zijn werk geweest. Hij was overtuigd van de dienende taak van de kunst, vooral ook in samenwer king met de decoratieve schilderkunst. De bekende schrijver Louis Couperus, zei van hem: „Hij diende de kunst met een groot, edel en zuiver talent.” Pier Pander schonk zijn nagelaten werk en geld aan de gemeente Leeuwarden. Doordat zijn verpleegster het vruchtge bruik had, duurde het tot 1954 voordat het museum „Pier Pander” kon worden geopend. Reeds tijdens zijn leven was de Pier Pander tempel gebouwd aan de voet van de Oldehove. Pander had ge hoopt dat Tempel en Museum één ge bouw zouden worden. Dit bleek niet mo-, gelijk te zijn op de plaats waar de tem pel was gezet. In de bescheiden, maar gunstig gelegen en druk bezochte galerie Noard 119 van Marijtje Greydanus te Workum expo seert sedert zaterdag Herman Noorder meer, geboren 13-5-’46 te Emmeloord. Hij moet wel een van de eerstgeborenen uit de NOP zijn, want pas in de oorlog 1940-’45 kreeg de droogmaking zijn be slag (zie b.v. de roman „En de sé wie net mear” van A. A. v. d. Werf). De heer Noordermeer, die reeds eerder exposeerde in Dronten, te Leeuwarden en Amsterdam en Harlingen, kreeg een kweekschoolopleiding en haalde de l.o.- acte handtekenen. Latei- bestudeerde hij nog de techniek van de lithografie bij de schilder Deodatus van Hoorn op Ter schelling. De heer Noordermeer is zelf leraar tekenen te Harlingen en Surhuis- terveen. Op de galerie hangt van hem eén olieverf een aantal potloodtekenin gen en steendrukken. De laatste zijn technisch knap, ook de tekeningen zijn erg fijntjes gedaan met wazige en tere marceringen. Noordermeer houdt er van menselijke gezichten en lichaamsdelen, vooal handen, op een welhaast surrea listische wijze uit te beelden. Men moet dan natuurlijk wel op dezelfde golflengte zijn af gestemd in de intentie van de schilder in dit geval tekenaar -aan te voelen. Wij kunnen niet zonder meer aannemen dat dit met iedere Worku- mer het geval zal zijn. Het zou ons zelfs niet verbazen dat bepaalde bezoekers dit werk niet begrijpen en dus ook niet waarderen. Het is dan dacht ons de taak van de eigenaars van de galerie door een mondelinge toelichting aan de min der terzake kundige bezoeker de bedoe ling duidelijk te maken. Bij ons bezoek aan de galery was daar geen gelegen- t-,„ A.an 5,0 toonbank werd aan de lopende band aardewerk verkocht, en er moest veel worden ingepakt. Voor 50 jaar derailleerde te Tjalhuizum de zg. botertram wegens breken van de as. jaar een bedragje opneemt van gemid deld f 200,—. Juist voor deze groepen „trouwe” spaar ders heeft de Amro bank als eerste grote spaarinstelling een nieuwe vorm van sparen ingevoerd, die een extra ren te oplevert van maximaal 1% per jaar, zonder dat men zich wat het opnemen van het spaargeld betreft, vastlegt. De bank noemt deze spaarvorm het „Spaar- Plus-spairen”. Wie een Spaar-Plus-reke- ninig opent (eerste inleg minimaal f 100 alle volgende stortingen geheel vrijont vangt 5% per jaar, dat wil zegden zo lang men niets van zijn tegoed opneemt. Doet men dat wel, dan wordt over het opgenomen bedrag 1% berekend. Dit wordt in mindering gebracht bij de jaar lijkse rentebijschrijving. Aangezien men altijd die 1% over het opgenomen bedrag verschuldigd is en men toch toch ééns over het tegoed zal willen beschikken, betekent Spaar-plus, dat men die 5% rente per jaar wel zal kunnen halen, doch over de totale loop tijd van de Spaar-Plus-rekening blijft men frakties van tienden van procen ten beneden de 5%. Mits men een trou we spaarder is en mits men niet van plan is het totale saldo weer snel op te nemen en men inderdaad behoort tot degenen, die regelmatig geld inleggen en niet al te hoge bedragen opnemen. Overigens: mocht blijken dat *n „Spaar- Plus-spaarder” door onvoorziene om standigheden kort na de opening van zijn nieuwe rekening wordt gedwongen zijsi tegoed weer op te nemen, dan be rekent de bank geen negatieve rente. Uit het feit, dat het ontstaan van een negatieve rente in principe mogelijk is, blijkt duidelijk, dat het Spaar-Plus-spa- ren niet geschikt is voor degenen, die de Spaar-plus-reketaing als een soort sa laris rekening gebruiken. Iemand die veel opneemt en weinig inlegt, is zeer onvoordelig uit. De trouwe spaarder daarentegen profiteert van de rente- voordelen. die deze spaarregeling biedt. Deze spaarvorm (méér rente en toch de mogelijkheid tot direkt opnemen van het geld) sluit geheel aan bij de motieven en wensen van de sparende Nederlan der, die graag wat opzij legt voor later. Onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat de spaarders om de volgende rede nen sparen: om iets achter de hand te hebben voor onvoorziene omstandigheden; voor een aanschaf op een termijn van enkele jaren; voor de oude dag en voor de opbouw van een vermogen. Voornamelijk voor deze vier spaardoel- einden legden de Nederlanders in 1971 f 4 miljard opzij. Bij stukjes en beetjes; in bedragen van over het algemeen 50,tot 100,per inleg. Overigens blijkt dat jonge vrouwen uiterst regel matig en overwegend méér storten. Veertig procent van de sparende Neder landers laat 12 maal per jaar of zelfs nog vaker een bedrag op zijn spaar boekje of spaarrekening bijschrijven. Wanneer men dan ook nog rekening houdt met het indrukwekkende aantal spaarboekjes en spaarrekeningen in Ne derland, dan illustreert dit eens te meer welke belangrijke plaats het sparen in neemt bij de beslissing hoe het maan delijkse inkomen te besteden. US hjoed to sizzen 4&Z JF Under in tek fan reid sit it feiliger as under in kroan fan goud! Bouwbedrijf Bleeker Bolsward maakte donderdag j.l. voor het bruids paar Kroontje-Boekema een bruggetje over het water van de Kapelstraat naar de Broerestraat. Dit omdat de trouwauto’s niet achter het postkan toor langs konden vanwege de uitbrei ding van supermarkt Kooistra. Bouwbedrijf Bleeker was direkt bereid om dit bruggetje te bouwen, daar het bruidspaar anders een heel stuk moest lopen om in de auto te komen. Pa Boe- kema versierde het bruggetje feestelijk. De loper werd uitgelegd. Onze foto graaf was net in de buurt en maakte dit plaatje: As it net kin sa as it moat, moat it mar sa as it kin. Hwat hat TeP"PiH R-/n.-"'cid-rp pnCé houder uit Leeuwe. -j-li, tijdens de oor log de meest gevreesde man in Fries land de doodstraf geëist. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De openbare lagere school te Hindelo- pen afgekeurd. 670 miljoén yn 1972’ As it bilied sa bliuwt as it nou is, dan sil dit yn 1976 al oproun wêze oant 1820 miljoen, de subsydzje is dan denmei yn 10 jier for- njoggendübele! Gjin wónder dat men jin wol offreegje moat, oft dit mar altyd sa trochgean kin. Dit jier is der in nota oer de folkshüsfêsting ófkommen, dy’t oanjowt, hoe’t it billed ombügd wurde kin: net mear in subsydzje oan de wen- te. mar ien oan de biwenner, hwat def tiger sein: fan in objektsubsydzje nei in subjektsubsydzje. Spitigernoch wurdt de keapkrêftige fraech nei nijbou hieltyd lytser fanwe gen de sterk omheechroune stichtings- kosten. By in forwachte stiging fan ds boukoaten yn 1972 fan 10 binne de stichtingskosten fan in „normale” wen- te yn ein 1972 al gau goed 60.000, cant ,f 68.000,As de aspirant-keaper in hypotheek nimme moat fan 60.000 (de eigen middels rikke fakentiids net folie fjierder as it finansieren fan de fier dere ynrjochting) dan komt de jierlikse lést (rinte, óf lossing, forsekering en ün- derhald) moai gau op f7200.— en dat kin de binne meastal net lüke. Wurde de stichtingskosten noch djürdei, dan sil de animo om seis to bouwen noch hurder tobek rinne. Elk is it dêr dan ek wol oer iens, dat oan it hieltyd noch omheechrinnen fan de stichtingskosten sa gau mooglik in ein komme moat. Twa wapens kin men brüke om it kwea to In Friesland wonen thans 448609 men sen. Hoewel practisch overal een vrou- wenoverschat is zijn er 2300 mannen in onze provincie, voor wie er geen vrouw is. Toch vragen spaarinstelllingen als de Amro bank zich af, hoe het komt dat men over het algemeen genoegen neemt met eien rente van 4 proc. In ie der geval niet, omdat men niet meer rente zou kunnen krijgen, want er zijn bij de diverse spaarin.stellingen spaarre gelingen in overvloed die een hogere ren te geven. Wel misschien, omdat het ver krijgen van een hogere rente, vrijwel altijd betekent, dat men zijn geld voor een langere tijd moest vastzetten. Dit houdt ia, dat de aspirant-spaarder van te voren moet beslissen gedurende welke periode hij niet over zijn tegoed zal beschikken en dat is geen eenvoudige zaak. Het is nu eenmaal erg moeilijk om op zo’n moment reeds te overzien, wat de toekomst nog allemaal in petto Jcan hebben. Uit marktonderzoek is gebleken dat met name die opzegtermijn voor het meren deel der spaarders een bezwaar vormt om over te gaan tot een spaarregeling met gunstiger renïe-condities. Ander zijds blijkt in de praktijk dat hoewel men zich niet van tevoren wil vastleg gen - een deel vatn de spaarders zijn spaartegoed helemaal niet aanspreekt en circa een kwant hooguit éénmaal per slim üt ’e rie komme kin en him hwat langer hwat mear tsjin it sin fan mili tante milieubifjochters, deljowt yn de binnenst êd. Nou noch hwat oer de nijbou op him- sels, hwant ek dórre is in forskouwing oan de gong, dy’t jin bang to moede makket. Seis de knapste ekonomen hal- de har hert fèst. Elk is it der wol oer iens. dat it sa winliken net trochgean kin, mar in oare wei liket min to finen. Feit is, dat it tal wenningwetwenten en dat yn de particuliere bon hurd tobekrint en it tal preemjewenten omraek om- heech fljocht. Noch mar goed fiif jier lyn wie in kwart fan de nije wenten preemjebou 25 nou .is dat al hast de helte (47%). It tal net-subsidearre wenten rint krekt oarsom hurd to bek. Yn 1965 noch 32%, wie dat forline jier mar mear de helte dêrfan (16%). Dat haldt fansels yn, dat der hwat langer hwat mear in oan- slach op de skatkiste dien wurdt. Waerd yn 1965 noch „mar” sa’n 65 miljoen goune oan preemjes ütbitel'le, forline jier wie dat al hast 198 miljoen wylst it dit jier wol oprinne sil oant goed 317 mil joen, Yn dy sifers is noch net iens de hiersubsydzje birekkene, dêr’t biwen- ners fan preemjewenten, wenningwet wenten en net-subsidiearrc wenningen in birop dwaen kinne. It tptael oan subsyd- zjes oan de nijbou en de hiersubsydzjes is fan 202 miljoen yn 1965 oproun oant bistriden: it tsjingean fan de ynflaesje en sa mooglik in noch fierdere indu strialisering fan it bouproses. In htel oar fasset is de fraech hwan- near’t it hieltyd lytser wurden fan de gesinnen ophalde sil. Dat wy yn üs lan yn it jier 2000 oanwoun binne ta in folk fan 20 miljoen (lyks as „optimisten earst tochten, of oant 17 miljoen, lyk as letter bisifere waerd, is tige de fraech. It soe hiel wol wêze kinne, dat de bi- folking njonkenlytsen him stabilisearret en as dat sa wêze soe, wurdt it forlet' fan 20 miljoen lyks as „optimisten" it hieltyd jonger trouwen (in forskynsel fan de léste jierren, dat de fraech nei wenten tanimme liet) kin net altyd trochgean. Ek oan it forliten fan sakèn as wenhüs komt in ein, omt by nije sa- ken al daliks in apart wenhüs set wurdt. In hiel oar punt is de forfanging. Oan de iene kant wurdt faeks sa deeglik net boud as jierren lyn, doe’t in en it suver miend'e dwaen to moatten foar in mins- kelibben lang. Oan de oare kant: de be- tonskeletten geane suver net yn ein en kin men fan aide huzen garaezjes en pakhuzen meitsje, fan flats sjogge wy dat sa net. Al sil de soasiale wolstan fan in flat op ’en dür wol efterüt gean. men kin der al net folie oars mei as der yn wenje. En dat oant yn langte fan jierren. Dat yn mear as ien opsicht elk hüske wol syn krüske bat, sil yntusken in elk wol düdlik wêze. De eerstvolgende apenbare vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel wordt gehouden op vrijdag 15 sep tember 1972, des namiddags 7.30 uur in het gemeentehuis, Marktstraat 1 te Sneek. Punten van behandeling zijn: 1. Notulen 2. Ingekomen stuken en mededelingen 3. „Verordening tot het heffen van schoolgeld aan openbare kleuterscho len” 4. Verzoek van N.V. Lankhorst te Sneek om een subsidie uit de gemeen tekas voor werkzaamheden aan de Spinnekopmolen in de Geeuwpoldei 5. Grondverkoop aan het Rijk te Woude end 6. Grondverkoop te Scharnegoutum 7. Structuurschets voor de bestuurlijke indeling in de provincie Friesland 8. Vaste lening groot 153.000,. 9. Begrotingswijziging 1972. Sparen betekent: een appeltje voor de dorst hebben. Sparen be tekent ook: een extraatje verdienen, omdat spaartegoeden rente opleveren. Sparen is „in” in ons land. De 13*4 miljoen Nederlanders die zich op ons grondgebied verdringen, hebben gezamenlijk 20 miljoen spaarboekjes (of spaarrekeningen), die door de diverse spaarin- stellingen zorgvuldig worden beheerd. Gemiddeld beschikken de Nederlanders die sparen over een spaartegoed f 4000.als appeltje voor de dorst en dat is geen onaardig bedrag. Trouwens, ook de rente is een niet te versmaden extraatje. Uit gaande van 4% rente ontvangt de gemiddelde Nederlandse spaarder jaarlijks f 160,rnete en dat maakt het parkeren van geld bij een spaarinstelling interessant. U i-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1