Culturele paspoorten rechtstreeks verkrijgbaar alle postkantoren via Friesland m de week Foto van Parlementair weekoverzicht Gabe SKroar I saannnnacnnEsnnn top namelijk minder verlies aan de de- lilt I I I I Een landelijke primeur Nieuwe generatie Drees in de Kamer Zwaluwen trek Gouden filmpjes Raad F raneker adeel Oproep I F J. s. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3D£ 3C WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST Ji/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR H*|*|*|*I*I*W *|*l*|*|*|> i*;*i*j*l*i*|*|»|*;*!*|#|*jï NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll o o o o p „HARLINGEN’’ 3E3E3 I Hle JAARGANG No. 70 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972 Prijzen en secretariaatsadres Feestelijke uitreiking Waarom een paspoort 65-f- le WEEK SEPT 1922 „Gokken” Jonge Drees Victorie In Alkmaar? De agenda luidt: Mei in party lju ken men wol léze en skriuwe, mar mei harren rekkenje is soms in hiele toer! Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het aantal duitse dienstmeisjes dat in ons land een betrekking heeft aanvaard wordt door de Evangelisten Frouwen- werein Deutschlands geschat op 90.000. Deze wijze van verkrijgen van een pas poort is landelijk uniek. Als dit expe riment goed aanslaat, hoopt men bij voorbeeld ook in Amsterdam volgend jaar tot deze wijze van verstrekken van paspoorten te kunnen overgaan. Voor heen duurde het aanvragen van een pas poort in Friesland 10 dagen. In an dere provincies en steden worden deze paspoorten verstrekt via gemeentehui zen, culturele centra e.d. Door de moge lijkheid te creëren dat deze paspoorten nu voor iedereen in Friesland op loop afstand heel gemakkelijk en snel kunnen worden af gehaald (er zijn 200 post kantoren en postagentschappen in Fries land), wordt verwacht dat vele duizen den jongeren en ouderen boven de 65 zich deze paspoorten zullen aanschaffen. uitreiking van dit 65+ paspoort is eerste in Friesland. Een dergelijk 65+-kaart voor het eerst in Fries land uitgereikt Cultureel Jongeren Paspoort eerste lustrum Hoog boven hen koepelt straks het vertrouwde firmament waarvan hun zwerm de makers niet kent. Doch vol vertrouwen voor wat was en is is dat bij hun instinct heus geen gemis. Niets zou hun weg naar het zuiden versperren zij zouden vliegen op 't kompas van de sterren. Samen te gaan en gevaren .trotseren het genoegen van ’t eten soms tijdelijk ontberen. Daar zaten zij samen op de stroomdraad op P.E.B. bovengronds hielden zij hun beraad'. Want weer kwam de trek naar ’t zuiden in zicht en hun instinct was daar op gericht. Ditmaal een stukje oud Bolsward, nu eens niet gezien door de lens van het fototoestel, maar door de ogen van een schilder. Hoewel met opzet verkeers borden o.a. zijn weggelaten en het schil derij de sfeer ademt als van een stadje ergens in Zuid Europa, zult u bij nader inzicht dit plekje direct herkennen. Het is de Witheerenstraat gezien vanaf on geveer de kruizing Hoogstraat. De foto van dit schilderij kozen we ditmaal in verband met het volgende. In het cultureel centrum „De Wiele waal” te Burgwerd zal burgemeester P. Tjeerdsma donderdag 14 september een expositie openen van 25 werken van Wil de (jonge) dame aa.n wie op vrij dag 1 september j.l. tussen 19 en 20.30 op het postkantoor te Bolsward een Cul tureel Jongeren paspoort werd uitge- reikt, zich nog even op het kantoor mel den voor het verstrekken van enige aan vullende gegevens? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Het C.J.P. is verkrijgbaar a raison van 3,50. Het is een jaar geldig van sep- tember-oktober 1972 tot 1 oktober 1973. Daarna kan het verlengd worden. De 65+-kaart kost 6,. en is geldig van 1 september 1972 tot 1 januari 1974. Daarna kan het telkens voor een jaar worden verlengd. Aanvraagformulieren zuilen gratis verkrijgbaar zijn op alle Hwat hat Bolswartls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Precies 5 jaar geleden werd met de uit gave van een cultureel Jongeren Pas poort gestart. In 1967 schaften 1058 jon geren zich een dergelijk paspoort aan. In 1968 1621, in 1969 1878, in 1970 2777 en in 1971 ruim 3500. Aan hen werd ook iedere maand een C.J.P.-agenda toegezonden. Dit Cultu rele Paspoort is in heel Nederland gel dig. In de landelijke vereniging werd be sloten om met ingang van dit nieuwe paspoort-seizoen september-oktober ’72 tot september-oktober 1973 de leeftijds grenzen uniform te maken. Dit betekent dat alle jongeren van 15 t.m. 25 jaar (gerekend naar de leeftijd op 30 september) een paspoort kunnen afhalen. Alle derde klassers van een school van voortgezet onderwijs worden als 15-jarigen beschouwd. Deze week is de Tweed® Kamer weer normaal gaan vergaderen. De agenda vermeldde geen al te schokkende onder werpen. Een omstreden zaak als het ini- tiatief-ontwerp Vondeling-Wierenga (P. v.d.A.) inzake wijziging van de ontei geningswet was al van de agenda afge voerd. Hetzelfde zal stellig gebeuren met de initiatiefwet van Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP om de wet op de kansspelen te verruimen. We houden dus de casino’s nog even buiten de deu ren. Hetgeen niet wil zeggen dat niet in menig speelhol het balletje vrolijk rolt. De DS’70-er Verwoert weet daarvan mee te praten sinds hij aan de hand van een Amsterdamse journalist langs de hoofdstedelijke gokholen werd gelootst. Het kostte hem 200 gulden. Zou Drees er ooit aan zijn begonnen....? lijk- en cultureel leven en om de be jaarden te stimuleren meer aan dit soort activiteiten mee te doen, zijn er verschillende kortingsregelingen inge steld. Dit gebeurde meestal naar voor beeld van het Cultureel Jongeren Pas poort, waarmee ruim tien jaar geleden werd gestart. 18. Voorstel van B en W tot wijziging van de gemeentebegroting van het dienstjaar 1972. 19. Benoemifig onderwijzer o.l.s. te Ping- jum. Op de voordracht staan: 1. H. Krol te Menaldum, 2. P. Hettinga te Burgwerd en 3. J. Bc-onstra te Gie- kerk o o o o Q o o o o o o o o o Het zal interessant zijn te zien hoe de „jonge” Drees zich in de komende naar verwachting chaotische maan den in het parlement zal opstellen. Zal hij in feite reeds de teugels van frac tieleider Berger ovememen en ook naar buiten toe de eerste viool in de DS’70- fractie gaan spelen Het is niet an- mogelljk; alhoewel zijn ex-ministerschap in het kabinet Biesheuvel hem krachtens de politieke mores verplicht tot enige ingetogenheid. Het zal Drees echter nog vaak genoeg moeite kosten om zich niet onvervaard in het parlementaire debat met zijn ex- collega’s te storten. Veel vrijer zal hij zich kunnen bewegen tegenover de frac tieleiders' van de regerings- en oppositie partijen. D.S.’7O fractieleider Berger verkeert in zoverre in een andere posi tie, dat hij ook tegenover het kabinet minder reserves in acht behoeft te ne men. Toch zullen de DS’70-voormannen zich er waarschijnlijk wel voor hoeden om hun oude coalitie-genoten al te scherp te attaqueren. Berger en Drees beseffen immers heel goed dat zij weer op de confessionelen en liberalen aangewezen zijn, indien zij er althans naar streven om na de verkiezingen opnieuw rege ringspartij te worden. In een kabinet met P.v.d.A. en D’66 zal er immers geen plaats zijn voor DS’70-ers. Voor een confess! oneel-liberaal meerderheidskabi- net daarentegen is DS’70 onmisbaar. Nietemin zijn tegelijkertijd VVD en DS ’70 onmiskenbaar grote politieke con currenten van elkaar, althans op de kie zersmarkt. De liberale fractieleider Wie gel geeft dat volmondig toe. Toch is zijn devies „lief zijn voor DS ’70. Van zo’n vriendelijke houding verwacht de VVD- mocratisch-socialisten dan door een har de opstelling. Liefde uit berekening komt meer voor. Per 1 september is er een samenwerking gerealiseerd tussen de Commissie Cultureel Jongeren Paspoort Friesland, die C.J.P.’s en 65+kaarten in Friesland uitgeeft en de postkantoren in deze pro vincie. Alle paspoorthouders kunnen vanaf die dag een aanvraag formulier op het postkantoor ontvangen. Tegen betaling van 3,50 (voor jongeren) en 6,- (voor 65-plussers) wordt via inlevering van het aanvraagformulier direct een Cultureel Paspoort verstrekt. Deze week deed voor het eerst sinds lange tijd weer eens een Drees zijn intrede in de Tweede Kamer. Dr. W. Drees Jr, zoon van aller „Vadertje Drees”, nam in de acht man sterke DS’70-fractie de plaats in van de om gezondheidsredenen teruggetreden W. J. Schuitemaker, de minst opvallende man van het achttal. De ex-minister van Verkeer en Waterstaat, Drees verbergt echter achter zyn onopvallend uiterlyk een dynamische, grillige geest, die hem ook als parlementariër tot een persoonlijkheid maakt, die ge- makkelijk met politieke zwaargewichten als Den Uyl, Bakker, Wie gel, Van Mierlc en Aantjes zal kunnen wedijveren. De de cultureel 65+ paspoort wordt ook in steden als Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Nijmegen uitgegeven. Fries land geeft dit paspoort voor het eerst provinciaal uit. Deze kaart is voorlo pig nog alleen in Friesland geldig. Men hoopt het paspoort, evenals het C.J.P., zo spoedig mogelijk door lande lijke geldigheid te geven. Houders van een dergelijk paspoort zul len gratis maandelijks een informatie blad ontvangen. Dit paspoort zal voor de 65-plussers geldig blijven tot 1 ja nuari 1974. De heer J. H. Kingma, voorz. van het college van Gasthuisvoogden, benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau. De ridderorde werd op de borst ge hecht na het ontsteken van het vuur werk tijdens de koninginnedag. poorten officieel overhandigd aan: mej. E. M. van der Schoot, Midlumerlaan 9 uit Harlingen, van beroep tandartsassi stente, en aan de heer D. M. Vis, T. Hiddesstraat 7, Sexbierum. Mej. Van der Schoot ontving naast een gratis Cultureel Paspoort een bos bloe men, de heer Vis naast een gratis 65 kaart een doos sigaren. Zij houden hun koers naar het zuiden gericht, daar is het punt waar de ster Sirius licht. De eerstvolgende openbare raadsverga dering zal worden gehouden op 12 sep tember 1972, ’s avonds 8 uur in het ge meenschapscentrum te Tzum. de Boliswarder amateur Jaap Halma. Dit wordt de derde tentoonstelling se dert de opening van deze tot cultureel centrum gedoopte antiekboerderij van familie Hettinga. De eerste expositie was gewijd aan werk van pastoor J. H. Janning uit Workum. Momenteel loopt tot 13 september nog de expositie van de naïeve kunstenares mevrouw Teatske Bruinsma-de Vries (39 merendeels bij belse en religieuze schilderijen, waar van tot nu toe een zestal verkocht zijn). Jaap Halma is geboren op 25 oktober 1925 te Heerlerheide uit een Fries (Bildts) mijnwerkersgezin. Hij ontving een schildersopleiding aan de L.T.S. te St. Anna Parochie, volgde een schrif telijke cursus illustratief tekenen en is verder autodidact. De tentoonstelling omvat een overzicht van zijn oeuvre, 25 olieverven, voorna melijk landschappen (Friese en Lim burgse) en stillevens. De expositie is vanaf 15 september dagelijks te bezich tigen t.m. 31 oktober. De toegang is gratis. Aan de hand van een vragenfor mulier tracht men het oordeel van de bezoeker te toetsen. Het schilderij moet u, zoals uiteraard de gehele tentoonstelling zeker gaan zien. Vooral de kleuren bepalen de sfeer. Is het bij doorkijkjes in de regel zo, dat de schilder het midden van een schilde rij in lichte toets schildert en de randen van het paneel weer donker, hier heeft de schilder het aangedurfd met sterke slagschaduwen te werken, juist in het hart van het schilderij. Wij zijn op een vroege ochtend speciaal gaan kijken en inderdaad valt hier de schaduw. De ge vels op de Rijkstraat en op de achter grond de contouren van de St. Francis- cuskerk staan evenals de voorgrond in het volle licht. Een ietwat impres sionistisch schilderij van een fors for maat, vanaf 15 september is het te zien. Op 1 september werden in de hal van het hoafdpostkantoor van Leeuwarden door de heren K. Weide, wethouder van economische zaken en welzijnsaangele- genheden van de gemeente Leeuwarden als vice-voorzitter van de Commissie Cultureel Jongeren Paspoort Friesland en L. L. Wolters, directeur van het post district Leeuwarden, de eerste pas- Woensdag heeft Alkmaar zijn gemeen teraadsverkiezingen beleefd. Op het mo ment waarop deze regels worden ge schreven, is nog niet bekend welke par tijen straks kunnen zeggen dat ook voor hen bij Alkmaar de victorie is begonnen. In ieder geval kijkt de landelijke poli tiek met meer den gewone belangstelling naar dit lokale gebeuren uit. Tot dusver gaven Alkmaars politieke verhoudingen een niet zo erg van de landelijke ver houdingen afwijkend beeld te zien. Daarom werd al snel gezegd dat de Alkmaarse raadsverkiezingen een graad meter voor de komende kamerverkiezin gen zouden vormen. Dat laatste moet echter sterk in twijfel warden getrok ken. Kenners van de Kaasstad wijzen erop dat daarvoor bij deze raadsverkie zingen teveel typisch lokale issues in het geding zijn. Ook de persoonlijke popula- ritijd van somminge plaatselijke politi- oi-lijsttrekkers doen de scheidslijnen, die in de landelijke politiek getrokken ple gen te worden, vervagen. Zo zou met name de uit de P.v.d.A. ge stapte DS-lijsttrekker vanwege zijn per soonlijke populariteit onder de bevolking veel stemmen kunnen binnenhalen, die bij landelijke verkiezingen elders terecht komen. Toch blijken de Alkmaarse ver kiezingen, noodzakelijk vanwege doorge voerde wijzigingen van de gemeente grenzen, de aandacht van de grote po litieke kopstukken te boeien. Ze zijn er allemaal voor een spreekbeurt aangetre den: Wiegel, De Brauw, Andriesisen, Bakker, Den Uyl, etc. Het ging tenslot te om een gemeente met meer dan 50.000 inwoners. Er zijn in ons land ruim 1,3 miljoen mensen die de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt. Ongeveer één op de tien Nederlanders is dus 65-plusser. De pro vincie Friesland ligt wat het aantal be jaarden betreft boven het landelijke ge middelde. Bij de volkstelling van vorig jaar bleek namelijk dat van de 513.430 inwoners ruim 58.000 personen 65 jaar of ouder waren; d.w.z. 11.3 van de bevolking. Net als voor andere leeftijdsgroepen zijn ook voor ouderen speciale aan hun om standigheden aangepaste voorzieningen getroffen. Bejaardenflats, bejaardencen tra en verpleegtehuizen zijn bedoeld voor huisvesting, verzorging en verpleging van hen, die niet langer zelfstandig kun nen of willen wonen. Dienstencentra en bejaardenoorden bieden inwonende be jaarden soms de gelegenheid er warme maaltijden thuis bezorgd („Tafeltje- dek je”). Voor de ontspanning en recreatie zijn er daarnaast bijvoorbeeld sociëteiten, zangkoren, handenarbeid- en gymnas tiekverenigingen waar men alleen ou deren aantreft. In veel plaatsen kent men de jaarlijkse bus- of autotocht. Naast deze, in het bijzonder voor oude ren bedoelde activiteiten, biedt het cul turele leven hen uiteraard ook nog veel mogelijkheden Van die mogelijkheden wordt echter niet zoveel gebruik gemaakt als wel zou kunnen. Uit onderzoekingen is ge bleken dat het bezoek aan theater, con cert, bioscoop, museum, e.d. daalt naar mate de leeftijd stijgt en dat vooral de ouderen weinig uitgaan. Dat kan een gevolg zijn van het feit, dat men zich moeilijk verplaatst, dat men het uitgaan nooit gewend is geweest, of dat men er geen geld voor (over) heeft. Omdat het vooral voor gepensioneerden van groot belang is zoveel mogelijk deel te blijven nemen aan het maatschappe- postkantoren, zoveel mogelijk scholen, gemeentehuizen, in culturele centra en bibliotheken in Friesland en uiteraard ook bij het secretariaat. Het adres hier van is: Postbus 805, kunstcentrum Prin sentuin, Leeuwarden, tel.: 05100 - 34615. (Voor de telefonische inlichtingen is miej. B. Winkel uitsluitend tijdens de ochtenduren te bereiken). Men hoopt het paspoort, evenals het C.J.P., zo spoedig mogelijk ook landelijk geldigheid te geven. Houders van een dergelijk paspoort zul len gratis maandelijks een informatie blad ontvangen. Dit paspoort zal voor de 65-plussers geldig blijven tot 1 janua ri 1974. Het waarom van de invoering van een 65+kaart in Friesland staat uitvoerig beschreven in het bijgaande informatiebulletin 65+ paspoort Fries land, le jaargang, nr. 1, september 1972. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Nieuwe bezoldigingsverordening 4. Wijziging van de bezoldigingsver ordening en per 1 januari 1972 7. Subsidie aan de Stichting Friesland 8. Subsidie aan het Fries scheepvaart museum 9. Een subsidie aan de stichting Aide Fryske Tsjerken 10. Aangaan van een vaste geldlening 11. Aankoop van de woning Wommel- serweg 14 te Tzum 12. Verkoop van bouwterrein te Ried 13. Aanschaffing van leerlingensets, t.b.v. de bijzondere lagere school te Tzum 14. Voorstel van B en W inzake de toe komstige vuilverwerking 15. Wijziging van de openbare verlich ting te Achlum 16. Voorstel van B en W inzake straat- naamgeving te Tzum 17. Voorstel van B en W inzake de be stuurlijke indeling in de provincie Friesland In het najaar 1864 wbrd besloten tot het wegruimen van de Sneekerpoort. Daarmee werd tevens overgegaan tot het dempen van een drietal binnenha- ventjes op die hoek der stad. De oude hechte fundamenten liet men in de grond zitten. Aan de noordkant van de huidige brug zijn ze met een dun laagje aarde bedekt. In de poort bevonden zich twee bustes. Deze zijn verloren gegaan, maar werden later bij het bouwen van het tramstation teruggevonden. Ze wa ren daar in de grond gestapt. De bustes zouden zijn terechtgekomen op de boerenplaats bewoond door H. Huitema. Een oud verhaal zegt, dat keizer Karel V Bolsward het recht gaf de keizerskroon boven het wapen te voe ren. Uit dankbaarheid bracht men toen deze keizers beeltenis mitsgaders dat van zijn gemalin aan in de poort. Oldeclooster. Op „Munnickhuyse” aldaar staan inderdaad twee oude ste nen monumentjes, een mannen en een vrouwengelaat vertonende. Deze kap pen zijn volgens vertrouwbare familie- overlevering inderdaad uit de Sneker- poort afkomstig. Ze staan los tegen de gevel van het huis. üs hjoed to sizzen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1