Nationaal Bureau reclasse voor beter dan ring: VoorKOMEN is VOORkomen 1 Gabe Sbroar Hypotheek en persoonlijke leningen w s Oorzaak jeugddelinquentie ligt dicht bij (of in) eigen huis bondsspaarbank bolsward A Fan stêd en lan Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zilveren filmpjes IS DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 111e JAARGANG No. 71 u h.: - Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i i i Alleen.... Enkele reis Uitgestoten Wel rot Daar zit je dan Maar. Verband Hellend vlak üs hjoed to sizzen Een voorbeeld Geluk gehad? Minister Gieten op bezoek in Bolsward. Uitweg Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dei' komt in Gysbert Japtexütstalling in it bertehüs fan de dichter. Beppe Atsje (wed. A. Bakke r-Tilma) de oud-concierge van de Wiewerder grafkelder is 98 jaar geworden. Op 10 oktober sil der yn Boialsert in Fryske boekewike iepene wurde. Bij J. Hettinga te Burgwerd werd nog een lammetje geboren. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS De verloren zoon was terug. Vader be dacht allerlei plannen voor de toekomst. Maar de zoon hoefde geen wereldreizen meer te maken om de vader te ont vluchten. Ook in Nederland vond hij de bevrijdende drugs die hem ontspannings mogelijkheden boden die hem verder weg voerden dan welke vrachtauto ook. Hij zocht een vaste handelaar die hem na de ziekenhuisperiode toen hij thuis op krachten moest komen, van „shit” voorzag. Al z'n ruime zakgeld ging er aan. Hij werd apatisch, zat maar vooi’ Flip mocht mee, dacht nog even aan z’n moeder die wel ongerust zou zijn en zou huilen, maar dat was alles. Hij nam zich voor een briefkaart naar huis te sturen als hij een flink eind weg zat. En dat deed hij - na drie maanden - toen hij, na veel ontberingen in Tur kije aangekomen, op een politiebureau in Istanboel zat en rillend van de ty phus informeerde naar het adres van de Nederlandse ambassade. Hij was te ziek om er zelf heen te gaan. Er werden te- legramen gewisseld met z’n ouders en binnen twee dagen lag hij in een bed in een Nederlands ziekenhuis en de brief kaart arriveerde een week later. GJIN MANKREFT MEAR, MAR KAPTAEL In boerepraetsje dlitkear, Skearwinkei- praet soene wy hast sizze, mar sünt wy it apparaet yn it stopkontakt stekke, is ek de geselligens fan de skearwinkel fan Joutebaes, dêr’t de Rimen en Telt- sjes sa smout fan forhelje, fuort. Boerepraet is waerpraet aimeast. Ha- war, de fjildfruchten stiene dér to’nears- ten net sa min foar, it foarjier liet him goed oansjen, mar al gau sloech it waer om. De kalde maeije- en junydagen sitte by maimichien noch farsk yn it ünt- hAld. Wol allegearre gers, mar ünge- taidzje like it net op. De kuilbulten riis- den as poddestuollen üt ’e groun, kon- stant hong der in wite plom boppe de gersdroegerijen, mar de measte stator ren bleauwen hol en leech. Hwat oer- halden hea wie ynienen wolkom. De greidboeren krije in hiele toer om it fé hwat oan de praet to halden, hiel hwat hea, dat withoelang omtoarke hie, waerd op it lést mar de bran yn stutsen. De moaije hjerst keart it noch hwat op, Z’n volgende gang was naar een hande laar die hem 't spul leverde. Het kost te hem tien zilveren guldens. Terug in de kelder trof hij de andere bewoners thuis. De „shit” was in een paar minu ten verdeeld. Toen ’t was uitgewerkt moest er weer nieuw komen. Flip heeft geld, wist iedereen. Het zou ongehoord zijn als hij het niet zou delen met z’n vrienden in nood. Hij werd er dus weer op uitgestuurd. Sloom ging hij op pad. Later kon hij zich niet meer herinneren De guldens rinkelden los in zijn zak. Hij holde naar ’t Centraal Station, smeet voor ’t loket een handvol guldens neer en vroeg een enkele reis naar z’n woon plaats. In de trein viel hij in slaap. De controleur wekte hem en van dat ogen blik af zat 'hij nietsziende naar buiten te staren. Thuis tirof hij niemand aan. Via de tuin kwam hij de keuken binnen. Hij smeet het restant guldens op de keukentafel en ging naar bed. Wat niemand eerder was gelukt, gebeurde de volgende dag: Flip ging vrijwillig naar een psychiater Hij onderging een ontwenningskuur in een kliniek en hij heeft werk gevonden dat hij met plezier doet. Hij woont niet meer thuis en vader komt hem nu en dan op zijn kamer opzoeken - als belang stellend vriend en desgevraagd om ad vies te geven. Doorslaggevend Het is helaas maar al te waar dat slech te verhoudingen in het gezin, een jaren lang verblijf in kindertehuizen (tenge volge van welke omstandigheden ook), slechte woontoestanden of werkeloos heid in het leven van veel reclassenten een doorslaggevend ongunstige rol heb ben gespeeld. Dikwijls voelen de bewoners van tehui zen zich in een buurt apart gezet. Ze hebben het gevoel er niet bij te horen De amateur kunstschilder Jaap Halma uit de Pater Brugmanstraat, hier met zijn vrouw in zijn huiskamer, waar alle wanden vol hangen met de door hem gemaakte werkstukken. Nog deze week wordt, zoals reeds meegedeeld de col lectie overgebracht naar ,,De Wielewaal” te Burgwerd, voor ’n anderhalve maand durende expositie in het cultureel Cen trum aldaar. De tentoonstelling wordt donderdagavond geopend door burge meester P. Tjeerdsma van Wonseradeel. üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Zijn eerste gang was naar het station in zijn woonplaats. Aan het loket vroeg hij een kaartje enkele reis Amsterdam en betaalde met de zilveren guldens die zijn moeder had gespaard voor de va kantie. „Wel rot”, dacht hij. In Amsterdam ging hij naar een paar vrienden die een kelder in de binnenstad bewoonden. De deur was nooit op slot dus hij kon zo naar binnen. Er was nie mand thuis. Op de tafel vond hij wat etenswaren. Veel was ’t niet: een paar harde boterhammen en een stukje zwe tende kaas. Flip had er geen belang stelling voor. Hij verlangde maar één ding: „shit”. gezinsbank zonder winstdoel Aid hea en aide turf is aid jilld. op- ge- lijdensweg Een nieuwe lijdensweg voor ouders en kind begon. De huisarts verwees naar de psychiater, maar Flip weigerde er heen te gaan. Hij wilde maar één ding: met rust gelaten worden en wegzeilen in een oneindig gevoel van welbehagen. Dat werd moeilijk omdat vader hem al leen nog zakgeld gaf voor shag. Maar Flip kon niet meer zonder z’n „shit” en begon waardevolle voorwerpen te bele nen. Eerst z’n horloge, toen z’n pick-up en zo ging ’t door. Thuis had hij geen spuit meer maar hij vond een andere druggebruiker wiens spuit hij mocht ge bruiken. Toen Flip’s mogelijkheden om aan heroïne te komen waren uitgeput, leegde hij de spaarpot van z’n moeder en liep weer weg van huis. zich uit te staren, voelde zich opper best, verrichtte in gedachten grootse da den en werd steeds magerder want han ger had hij practisch niet. Vader en moe der dachten dat het allemaal nog was toe te schrijven aan de gevolgen van zijn ziekte. Tot moeder diep weggemof feld in een kast, op Flip’s kamer een spuit vond en begreep wat er aan de hand was. Er is dikwijls verband tussen drugver slaving en crimineel gedrag. De ver slaafde kan niet meer zonder verdovende middelen en aarzelt niet zich onrecht matig geld toe te eigenen om ze te ko pen of in apotheken in te breken en ze daar weg te halen. Het kwaad is dan al geschied maar misschien had de ver slaving voorKOMEN kunnen worden wanneer in de geestelijke nood die er meestal aan ten grondslag ligt, tijdig hulp was geboden. In verband met de Reclasseringscollecte van a.s. week het volgen de: We zijn een democratisch volkje in Nederland. Niet alleen geven we wie dat maar wil inspraak in de wijze waarop we bestuurd worden, maar we gaan ®elfs zover dat we de taboe’s die we ais kind voorgehouden kregen niet meer aan onze eigen nakomelingen willen opleggen: weg met Piet de Smeerpoets en weg met het jongetje, dat zijn aardappelen en groente niet wil opeten en dan wel van honger zal omkomen. Nee, we zjjn het tijdperk ingetre den van Pippie Langkous, die „lekker haar eigen zin doet”. Want we hebben een hekel aan het wijzen op gevolgen van daden als die op overtrokken wjjze worden voorgesteld. Daar gaat geen opvoedkundige waarde van uit, vinden we. Brand op het Tranendal in de stal van de heer Van Foeken. wat nu de aanleiding was geweest van zijn plotseling opkomende woede-aan- val. Hardop scheldend op de hele we reld, inclusief zichzelf, rende hij op het Rotan tussen de menigte door. De men sen keken hem na en tikten tegen hun voorhoofd. Stikken jullie allemaal. „Barst!” „Naar de verdommenis met de hele rotzooi!” en soms zelfs argwanend bekeken te warden. Dat kan verbittering teweeg brengen of het verlangen oproepen te bewijzen dat zij er wel bijhoren. Dat is dan bijv, mogelijk door agressief treden en vandaar naar crimineel drag is maar een stap. Niet goed te praten, maar wel te grijpen én. KOMEN zijn geweest. Maar wa vergeten dat deze mensen die geen perspectieven hebben, onze maat schappij veel te ingewikkeld vinden en een ingewortelde angst en wantrouwen hebben tegen de wetenschap en wat die allemaal uitdoktert. Diezelfde mensen laten zich afpoeieren bij een loket als ze iets komen vragen waar ze recht op hebben. Zij zijn de zwakkeren die het mar der kin skielik wolris aerdich fé oan de merk kome en dat de dochs al tige hege prizen, aenst in knoei krije, soe sa’n wünder net wêze. Wol kaem Jdlêrre yn de rim fan de simmer nei de wiette in koarte hitegolf, mar it sdnne skyn waer wie in koarte freugde. Op it t.v.skerm kamen printsjes fan wynhoa- zen en wolkbreuken, foar safier men dy seis net meimakke, hwant nuver, wylst op it iene plak de froulju yn de steds- tüntsjes leine to sinnebaeijen,, rieden in stêd fierder de auto’s oant de assen sa troch it wetter, dat de rioleaningen sa gau net fbrarbeldzje koene. Op it iene plak waerd der mei de moed fan de wan hoop üngetide, op it oare plak sloech de hagel de striefruchten plat. If wie los waer en de hounsdagen liigden der net om. By ien kategory is de tiid fan de rispinge pas oanbrutsen, by de fruit telers en ek hjirre hat de ien gans mear to lijen hawn fan de hagel as de oare. Hoe dan ek, oan alles is wol düdlik, dat net allinne de deirekreaesje oan it stran öfhinklik blykt to wêzen fan waer en wyn, ek de boer is dat. Dér kin gjin me- chanisaesje en rasjonalisaesje it measte oan dwaen. In goed gewier stiet of fait mei gunstich of Ongunstig waer. Mar dochs is it oan de oare kant sa, dat tank sei de moderne bidriuwsfiering mei it ynskeakeljen fan leaobidriuwen yn in pear gunstige dagen hiel hwat dien wur de kin. De tiid dat de üngetiid, it ierap- pelsykjen en it koalsiedterskjen wurk en brea joegen oan tal fan losse arbei ders, soms withwerwei rekrutearre en ynhierd, leit al lang yn it forline. In foech 20 jier lyn kamen hjir yn de Boal- serter omkriten noch de üngetiders üt de feankoloanjes üt Grins'lan. Kloften fan dizze „gastarbeiders” (dat wurd wie doe noch net ütfoun) kamen sneinto- middeis by elkoar yn „Ons Gebou” to Boalsert om dér hwat to kaertsjen, brie ven to skriuwen of de kranten to lézen, dy’t dêrta apart üt dy kontrei oerstjürd waerden. Dat is nou forgoed üt. Tiden hawwe tiden. De offisiele sifers wize In het algemeen gesproken kan de ene mens de andere, de ene groep de andere tot crimineel gedrag drijven door de be trokkene (n) het gevoel te geven er niet bij te horen. De vrouw van een gedeti neerde kan zich door haar buurt of fa milie uitgestoten voelen. Hetzelfde kan gelden voor oudere kinderen van gede tineerden of ex-gedetineerden. Jeugdige ex-gedetineerden die op grond van hun verleden bij sollicitaties telkens hun hoofd stoten, worden ontmoedigd, later verbitterd, in een nog later sta dium agressief en vervallen dientenge volge licht tot recidive. Ook zij gaan zich uitgestoten voelen. In veel gevallen had dit kunnen worden voorKOMEN, 2e week september 1947 be- het zou wellicht te voor- har der oan weage üt to rekkenjen, hoe’t oer inkelde jierren de forhêlding lizze sil tusken de arbeid, dy’t in minimael en in maksimael mechanisearre bidriuw produsearje moatte. De skattingen rinne noch al üt inoar. De ien seit 8 kear safolle, de oar seit 15 kear safolle. Dit hinget fansels ek wak ker óf fan de aerd fan it wurk, by tersk- jen sil it mear sprekke as by mechanysk mjuksjen om mar in foarbyld to neamen, mar ien ding is wol düdlik, de fraech nei mankrêft giet noch stadichoan ef- terüt. De forwachtings binne dat yn 1980 sünt siz mar de oarloch by de boa fan striefruchten en sükerbiten it for- let oan arbeidskrêften werombracht is oant 60%, by de ierdappelteelt oant 50 en yn de féhalderij oant in 75%. Ear- lik sein hiene wy dat léste sifer leger forwachte. Nou is it net allegearre goud hwat der blinkt. De boer hat him wol allerhande machines oanskaft, mar al- linnich üt needsaek. Hy komt der faek mei yn de reade sifers to sitten en dat is nou ienris net sa’n noflik gefoel. Al linne yn de léste 10 jier is de jierlikse ynvestearring yn lanboumachines om- heechroun fan 270 miljoen oant 389 miljoen. As men foar it gemak rekket op in fiifdeiske wurkwike (foar de fé- hülderij kin dat al net) dan is dat deis foar de boer( of leaver foar de boeren meielkoar) oerdel miljoen goune. Dé to tale ynvestearringen yn lanbouwwurk- tugen, yn 1970 noch 4,3 miljoen, sille nei alle gedachten yn 1980 oproun wêze oant 5,4 miljoen. Ien hat it sa sein: „De mechanisaesje liket wol in tyran, dy’t de boer hieltyd mei greatere en djürde- re machines opskipet” It öffloeijen fan arbeid en de bidriuwsforgreating geane noch to stadich, dêrtroch ek de folslei- ne tapassing fan de technyk. Ek de ar beidsproductiviteit wurdt dêrtroch öf- rimme. Mar in forgeliking mei de yn- dustry giet nou ienris net op. Dêr’t hin get de boer, lyk as wy yn it oanbigjin al sjoen ha, tofolle óf fan waer en wyn. Alleen voor hen dóe met justitie in aan raking komen, blijven die oude stelre gels wel gehandhaafd. Dan zijn we op eens veel minder liberaal en minder ge neigd toegeeflijk te zijn. Dan moeten banbliksems en zware straffen ervoor zorgen dat die wetsovertreders afge- Höhrikt worden van herhaling van hun daden. Want, als we heel goed kijken, is er niet zo heel veel veranderd in onze maat schappij. Wij laten de dikke onderlaag van die maatschappij nog steeds het een tonige werk doen. Creativiteit is de luxe van de bovenlaag, die het meer afwisse lende werk wel zal verrichten. „Wij dra gen immers de verantwoordelijkheid, daarom moeten wij een beter salaris hebben,” zeggen we dan en daarmee reageren we onze schuldgevoelens af. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag dat ek wol üt. Sa’n foech fjirtich jier lyn bisloech de biropsbifolking fan üs lan goed twa miljoen man. It fjirdepart dêrfan foun wurk yn de lanbou, in hwat lytser part yn de sektor fan hannel en forkear en sa’n fjirtich persint arbeide yn de yndustry. Yn de tweintiger jierren hie üs lan likemoch 360.000 lanboubi- driuwen, fakentiids lytse bidoeninkjes/ hwant 140.000 hiene net iens in hectare kultuergoun ta har foldwaen. Sünt is der gans foroare. De lytse bidriuwkes binne weisaneare, de losse arbeiders hawwe almeast oar en fêster wurk foun, de agraryske biropsbifolking is aerdich üttinne. Yn 1970 wiene der fan de hiel miljoen agrariërs noch 187.000 oer en neffens de prognoses binne dat aenst yn 1980 noch mar sa’n foege 120.000. It tal bidriuwen is ekhurd to- bekroun en sil oer in jier of tsien al aerdich under de 100.000 lizze. Ien ding is tanommen en sil dat noch mear dwaen, de bidriuwsgreatte leit aenst om de 20 ha hinne. De technyk hat ek op spektakulaire wi ze de lanbou yn syn greep krige. Arbeid makke plak foar kaptael. De stream fan teehnyske mooglikheden dy’t it boere- bidriuw oerspielde hat noch lang de ein net foun. It wie nou al sa, dat op de ie pen dei by de izeren kou goun wakker niget hiene oan seineharjen, skieppe- tsiizjen, weinmeitsjen, hynderbislaen, ja seis oan it hanmelken en mean en (mei de seine dan), allegearre dingen dy’t üngemurken üt ’e tiid rekke binne en foar in nije generaesje suver sensatio neel binne. Neffens it Mechanisaesjesin- trum yn Wageningen, it Mekka fan de boer, sil de mechanisaesje noch wol fier der oanhalde. It tal terskmasinen is yn de léste 20 jier opklommen fan 1200 oant 7500. Noch sterker wie de groei fan it tal molkmasinen, dat oanwoun fan lyts 4000 oant mear as 85.000. De ier- appeldolders formannichfaldigen har fan goed 2000 oant goed 10.000, it tal bite- dolders fan sa’n 250 oant 3600. It giet hurd mei de mechanisaesje. Guon ha Ook het verband tussen een slechte be huizing en crimineel gedrag is dikwijls duidelijk aantoonbaar. In een gezin met opgroeiende kinderen, ondergebracht in drie kamers, liggen de aanleidingen voor crimineel gedrag voor het grijpen. De oorzaak ligt meestal niet alleen bij de mensen maar zeker niet minder bij het gebrek aan leefruimte en dat zou mis schien te voorKOMEN zijn geweest bij een beter huisvestingsbeleid. Het bovenstaande bevat niet meer dan enkele voorbeelden uit een reeks van vele. Wanneer ieder attent zou zijn op wat zich in zijn naaste omgeving af speelt, dreigende gevaren zou signaleren en de vraag „ben ik mijns broeders hoe der?” bevestigend zou beantwoorden, zou ongetwijfeld veel leed kunnen wor den voorKOMEN. Hij was de middelste van vijf kinderen. Zijn vader wist wat goed voor hem was en hij alleen. Goedbedoeld en denkend dat de kinderen het zelf toch niet kon den, regelde vader alles voor ze. De twee oudsten gingen varen, de twee jangaten vonden het wel gemakkelijk dat vader hen alles uit handen nam. Flip, de middelste was de enige die re belleerde. Hij ging de vader die alles voor hem besliste, haten en op een dag ging hij ervandoor. Na schooltijd liep hij de stad uit, vond bij een benzinestation ’n Franse vrachtauto op weg naar Mar seille. Stel u eens voor: daar zit je dan, afge zonderd van je gezin en als je eruit komt, de weg langs allerlei instanties die een taal spreken die je niets zegt. De overheid die je geen enkele mogelijk heid geeft ooit nog een baantje te krij gen in haar dienst. Deze overheid doet dat „namens u en mij”. Zo reageren we dus ons schuldgevoelens af op hen die het niet konden redden, op hen die zien niet staande wisten te houden.... Het zal voor een belangrijk deel van on ze - uw en mijn - houding afhangen, hoe het de mensen, die een veroordeling achter de rug hebben, verder vergaat. Als we hen afwijzen, (maar 10% van het totaal aantal delinquenten heeft echt „gezeten”, 90% is voorwaard, veroor deeld!) straffen we nóg een keer, hoe wel de rechter dat al namens ons heeft gedaan. Durft u dat aan? Als u ze nü laat zitten, zitten ze straks weer. Met dat probleem zitten wij, met zijn allen. Wat vindt u ervan? Maar ook zonder dat er sprake is van een door de rechter opgelegde straf kan het komen tot con flicten en leedi, die een appèl doen op ons meeleven. moeten ontgelden en die wij - wanneer zij bovendien door verwaarlozing van hun gevoelens in hun jeugd de regels overtreden of in opstand komen tegen „de gevestigde orde” - uitstoten omdat zij door de rechter zijn veroordeeld. Dat in dan onze reactie op hun gedrag. Okke Zijsling, de foarsitter fan de Frys ke Krite to Boalsert hommels for- stoarn. De hear Geart Jonkman ernstig ge wond bij een motorongeval op de rijks weg tussen Bolsward en de Afsluitdijk. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1