Amin maakt het hoe langer hoe bonter Oosterlittens had geslaagd Gabe Skroar I I I „merke” Me Wil Jordanië Israël de hand reiken? 1 I I □□□DE I O si Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Hl l’OTHEEKGELDEN BESCII1KB AAR f 3 J Bols warder Adjudant tijdens dienstreis overleden NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed to sizzen Gouden filmpjes STICHTING SPAARBANK 3OE3QE „HARLINGEN” IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIlillllll tójfeSM On I 111e JAARGANG No. 72 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 197? Wymbritseradeel. Vietnam „Geen mensen Oog om oog Het daghet Doodstraf Record minuten voor bedreigd Water in de wijn? 2e WEEK SEPT 1922 Dalend analfabetisme Hoopgevend Advertentieprijs: 26 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Rodenhuis en mevr. A. Stropsma; 2e pr. iriej. J. Dijkstra, mevr. T. v. d. Weide en mevr. G. Engbers, 3e pr. mej. Tr. Tam- minga, mevr. T. Folkerts en mevr. A. Broersma. Frede mei it eigen hert jowt frede mei de minsken. Nooit meer oorlog meeting te Sneek. Muziek van het Holiandiacorps te Bols ward. Entree 20 cent. Werklozen vrij. Ie Soort klompen. Grote voorraad, lage prijzen. S. Hengst. De Kleine winst, Bolsward. Heden aan de balk een best jong paard. Het vlees kost: lappen 40, rollade 45, bief 50 cent per pond. Gebr. F. en Y. Anema. Hevige brand in het huis van Davidson, vlak naast dat van Dr. Beekhuis en de fa. Van den Dever en Zonen aan de Gro te Dijlakker. Waar firma Gosliga haar zaak geves tigd heeft. De brandweer onder leiding van de opper brandmeester Hiddema was met de motorspuit en twee hand spuiten aanwezig en had zwaar werk. Het huis is totaal uitgebrand. De naast? liggers kregen waterschade. De héér S. Boelens van Lutkewierum benoemd tot klerk boekhouder bij de gas- en electriciteitsbedrrjven te Bols ward. Wollen dekens vanaf 4.96. Gebr. Wolke Moltondekens 1,09. Ditmaal geen foto wegens de artistieke compositie, noch wegens de fotografi sche kwaliteiten (al is het een goede foto, dat wel!) maar gekozen wegens de aktualiteit. Dit bouwsel, dat kennelijk zijn beste tijd reeds heeft gehad staat in het hartje van Bolsward, al nemen wij het u niet kwalijk, d'at u het niet direct kunt plaatsen. Het is nl. het boerderijtje van de heer IJ. Huisman, dat grenst aan het Hof achter de Broe- rekerk. In de dinsdag jl. gehouden raadsvergadering werd zowel dit boer derijtje (als laatste'der Mohikanen wat betreft de agrarische nederzettingen binnen de stadswallen) als ook het Hof als zodanig door het gemeentebestuur aangekocht. De heer Vallinga. voor de ze rubriek reeds lang geen onbekende meer, was zo attent dit pand voor ons vast te leggen. Desgevraagd werd mee gedeeld. dat er geen onderhoudswerk meer aan zal geschieden De Israëlische regering heeft intussen verklaard dat zij met alle mogelijke mid delen zal optreden tegen de Arabische guerrilla’s, die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad in München. In een resolutie, die unaniem werd aangenomen door de Knesset, de Israëlische volks vertegenwoordiging, werd de verant woordelijkheid voor de moordpartij op de schouders gelegd van die Arabische staten die de guerrilla’s beschermen. Tijdens een speciale zitting van die Knes set verklaarde premier Golda Meir met nadiruk dat het Olympisch bloedbad geen invloed zal hebben op het Israëlische streven .naar vrede in het Midden-Oos- ten. „De terroristen kunnen ons verlan gen naar vrede niet verzwakken, zij hebben geen invloed op onze vredespo litiek”. In de resolutie werden de regeringen van alle landen opgeroepen hun veilig? heidsmaatregelen te verscherpen, op te treden tegen de guerilla’s en hun bases te verwoesten. De nieuwe Jordaanse minister van bui tenlandse zaken, Aboe Zawad, heeft in een interview met de Washington Post gezegd dat Jordanië bij vredesonder handelingen met Israël niet zal staan op de Jordaanse soevereiniteit over Je ruzalem als voorwaarde voor formele vredesbesprekingen. Volgens de Jordaanse minister is het meer een zaak van principiële erken ning van de Jordaanse rechten dan van heerschappij. Zoals bekend is de status van Jeruzalem het grote breekpunt voor vredesbesprekingen tussen Israël en Jordanië. Vorige week al verklaarde een hoge Jordaanse ambtenaar dat Jordanië ge ïnteresseerd is in een vredesovereen komst met Israël en ook de scherpe ver oordeling door koning Hoessein van de moord in München wordt als een ge baar aan Israël gezien. Is er op het politieke front dus nauwe lijks iets positiefs te melden, in econo misch opzicht kunnen we toch wat min der triest eindigen. Al is het in vele de len van de EEG maar slecht oogstweer geweest, het lijkt erop dat de graan oogst van de gemeenschap dit jaar met vrije grote nauwkeurigheid de record hoogte van vorig jaar: 76.8 miljoen ton opnieuw zal bereiken. Het bureau voor de statistiek der Europese Gemeen schappen meldt dit in een per 1 septem ber j.l. afgesloten oogstraming. De grote oogst komt voort uit een areaal dat maar een heel klein beetje groter is en een hectaire-opbrengst die iets geringer is dan vorig jaar. Frankrijk Ij^eft een miljoen ton of 3 procent graan meer geproduceerd, Duitsland ging 600.000 ton of 3 procent achteruit, Italië's oogst daalde met 300.000 ton of 2 procent. Nederland tekent met 1.4 van de 76.8 miljoen ton. De vermindering ten op zichte van vorig jaar was in ons land 100.000 ton of 7 procent. In Vietnam gaat het oorlogsgeweld en alles wat daarmee annex is, nog steeds door. De laatste berichten zijn' gewoon beangstigend, zo ze dit in het verleden al niet waren. Circa honderd Ameri kaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen zijn op de grote vliegbasis van Bien Hoa, 30 km ten noord-oosten van Sai gon, beschadigd of vernield. Dit is van militaire zijde in Saigon vernomen. Het betreft de grootste sabotage die ooit se dert het begin van de strijd tegen een „geallieerde” basis is ondernomen, zo werd verklaard. De omstandigheden waaronder het grote aantal toestellen, werd vernield, zijn nog niet duidelijk, ’n Militaire commissie is noig bezig met ’t onderzoek. Bij de explosies zijn twee Vietnamese soldaten omgekomen. Veer tig Amerikaanse en twintig Zuidvietna mese militairen werden gewond. Hij zegt dat de Israëli’s veroordeeld moeten worden voor het bloedbad van München en vervolgt: „Duitsland is daarvoor de goede plaats. Toen Hitler daar premier en opperbevelhebber was, verbrandde hij meer dan zes miljoen jo den. Dat gebeurde omdat Hitler en het hele Duitse volk wisten dat Israëli’s geen mensen zijn die werken in het be lang van de wereldbevolking”. Toch „daghet het in het oosten”, als we het bericht mogen geloven, dat bij de besprekingen die president Nixon's adviseur, Henry Kissinger de afgelopen dagen in Moskou heeft gevoerd men in alle besproken zaken van gemeenschap pelijk belang tot overeenstemming is gekomen, zo wordt van welingelichte Russische zijde vernomen. Als voor naamste punten zijn, naar van Russi sche zijde wordt vernomen, Vietnam, Europa en de Russisch-Ameriikaanse economische en handelsbetrekkingen be handeld. Over enkele vraagstukken zo als het Midden-Oosten is eveneens van gedachten gewisseld. komende zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties. Volgens kringen van de Arabische Liga zullen zij de berichten bespreken over pogin gen om de VN-assemblee na het inci dent in München te maken tot een fo rum ter veroordeling van de Palestijn se actie. De pap wordt nooit zo heet gegeten als deze wordt opged;iend en hopelijk zal 'n afkoelingsperiode ondoordachte acties voorkomen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ^t!s Tot slot toch nog een moedgevend nieuwtje: Het analfabetisme in de we reld is in de jaren 1950-1970 van 44,3 tot 34,2 pet. gedaald. Dit heeft René Maheu, directeur-generaal van de U- nesco, de organisatie van de VN voor onderwijs, wetenschap en cultuur, in Pa rijs bekendgemaakt. Tegen 1980 wil men dit percentage met nog 6,5 pet. vermin deren. De president van de Afrikaanse staat Oeganda, Idi Amin, die de wereld al eerder schokte door 50.000 Aziaten met een Brits pas poort zijn land uit te zetten, maakt het hoe langer hoe bonter. Nu heeft hij zich ook met de problemen van het Midden-Oosten be moeid. In een brief aan UNO-secretaris Kurt Waldheim (met af schriften aan de Israëlische premier Golda Meir en Palestjjnen-lei- der Jasser Arafat) betoogt Amin dat de Israëli’s door Engeland moeten worden opgenomen en dat Palestina aan de Palestijnen be hoort en niet aan de Israëli’s die er door de Engelsen, die „schur ken die overal in de wereld de grenzen hebben vastgesteld van de landen die zij eerst als koloniën bezaten”. Amin veroorlooft zich in deze brief een ontstellend antisemitisme, dat is wel duidelijk. Met deze dictatoriale machthebber kan men nog heel wat beleven. de heer S. Seffinga, die dit op een vlot te wijze deed. Na de prijsuitreiking werd er nog gezellig gedanst tot twee uur. Littens kan ook dit jaar terug zien op een geslaagde „merke” waar het hele dorp ongeacht rang of stand aan mee deed, en een ieder getoond heeft wat eensgezindheid is. De uitslagen van deze merke waren als volgt. Volksspelen meisjes drie en vier jaar. Ie pr. Joke Schots, 2e pr. Gerda Hil- verda, 3e prijs Fokje Breimer. Jongens drie en vier jaar: le pr. Kor Marten Lok. 2e pr. Jodium Bouma en 3e pr. Laars Bouma. Meisjes vijf en zes jaar: le pr. Aagje Toering, 2e pr. Lienke Wup, 3e pr. Auke v. Zuiden. Jongens vijf en zes jaar: le Albert Post- ma, 2e Jaap Folkerts, 3e Jelke Brouwer. Meisjes zeven en acht jaar: le Hiltje Stremler, 2e Griet Toering, 3e Tineke v. d. Kooi. Jongens zeven en acht jaar: le Anne Landman, 2e Johan v. d. Schaaf, 3e Wie- bren Wassenaar. Meisjes negen, tien en elf jaar: le Gé Veenstra, 2e Aukje Tymersma. 3e Siets- ke Heida. Jongens negen, tien elf jaar: le Sietse Posseth, 2e Ulbe Stremler, 3e Ad Eng bers. Meisjes en jongens twaalf, dertien en veertien jaar: le Tea Feenstra en Jaap Engbers, 2e Annie Lettinga en Hindrik Faber; 3e Klaske Anema en Klaas Toe ring. Dames vijftien tot vijfentwintig jaar: le ■mej. A. Brouwer, 2e mej. T. Finnema, 3e mevr. T. Schots. Heren vijftien tot vijfentwintig jaar: le B. Bos. 2e A. v. d. Kooi, jr.; 3e J. Fran kena. Dames 3650 jaar: le mevr. J. Bos, 2e mevr. W. Rodenhuis, 3e mevr. T. v. d. Weide. Heren 36-50 jaar: le Joh. Feenstra, 2p B. Stremler, 3e H. Rodenhuis. Dames 26-35 jaar: le mevr. B. Roden huis, 2e mevr. R. Breimer, 3e miïvr. A. Postma. Heren 26-35 jaar: le S. Seffinga, 2e A. Folkerts, 3e S. Lok en 4e R. v. Zuiden. Dames 51 jaar en ouder: le mevr. J. Heida, 2e mevr. A. Snieder, 3e mevr. H. Hankel. k Heren 51 jaar en ouder. le J. de Jong, 2e A. Wassenaar, 3e Tj. Snieder. De wisselbaker voor de optocht ging naar de familie R. O. Faber. Gansebord: 41 jaar en ouder: le P. Brouwer, 2e dhr. Vellinga, 3e Joh. Ro denhuis en tot 40 jaar le mevr. P. Min- dertsma, 2e mevr. N. v. d. Wey, 3e mej. A. Posseth. Stoelendans: dames le mevr. G. Roden huis, 2e mej. J. de Jong, 3e mevr. Vel linga. Heren: le H. v. Zandbergen, 2e Gj. Hei da, 3e Jac. Frankena. Kaatsen le klas: le pr. A. Toering en H. Feenstra, 2e H. Heeg en R. J. Toe ring, 3e E. Heeg en O. Faber. Kaatsen 2e klas: le A. v. d. Weide, A. Roskam en D. Osinga; 2e K. Hankel, C. Heida en Joh. Rodenhuis; 3e H. Roden huis, G. Lettinga en J. Kamstra. Boven de 50 jaar: le T. v. d. Mark en R. O. Faber; 2e Joh. Heidstra en A. B. v. d. Wal; 3e A. v. d. Meer en T. Posseth. Dames: le mej. Tj. Hilverda, mevr. B. Oppositieleider Menahem vroeg tijdens de zitting om de doodstraf weer in te voergn voor guerilla’s, die schuldig zijn bevonden aan grote misdaden. Hij stel de voor hen te laten executeren als gu errilla’s in andere landen opnieuw men sen zouden gijzelen. Premier Meir her haalde tijdens haar rede, dat Israël ab soluut niet had deelgenomen aan de Westduitse politle-acties om de gijze laars te bevrijden. De Israëlische oproep kreeg al enig re liëf toen secretaris-generaal van de UNO Kurd Waldheim aan kondigde dat de UNO concrete maatregelen wil ne men om het terrorisme te bestrijden. Enkele minuten voor zijn verklaring was het UNO-hoofdkwartier met een bomaanslag. Schelvis vanaf 15 cent per pond. H. Bosma. Vishandel. Tevens flinke jongen gevraagd. Op 54-jarige leeftijd is dinsdag plotse ling overleden adjudant Jacob van der Veen, groepscommandant van de rijks politie te Bolsward. Hij laat een vrouw en vier kinderen (resp. 27, 25, 21 en 13 jaar oud) na. De crematie van het stof felijk overschot vindt vrijdagmiddag om drie uur plaats te Groningen. Een hartaanval trof adjudant Van der Veen, tijdens een dienstreis. Hij was sa men met een ambtenaar van de ge meente Bolsward de heer Van der Zee op reis om diverse parkeermeters te bekijken, ’s Morgens bezocht het twee tal Leeuwarden en ’s middags wilde men naar Drachten. In Bergum werd de heer Van der Veen onwel. Op een parkeer haven vlak voor de oprit naar de brug zette hij de auto neer. Buiten zijn wa- gen overleed hij. De heer Van der Veen werd geboren in Leeuwarden (Huizum). In april 1939 kwam hij bij de politietroe- pen. Marechaussee was de overledene o.a. in St. Annaparochie, Dwingelo, Veenhuizen, Ruinerwold en Havelte. De heer Van der Veen inmiddels overge gaan naar de rijkspolitie, kwam in 1961 weer naar Friesland. Hij werd opper wachtmeester in Grouw. In oktober ’67 werd hij benoemd tot groepscomman dant te Bolsward. Aan het begin van de dinsdagavond ge houden raadsvergadering van de ge meente Bolsward werd de overledene staande herdacht. Burgemeester J. M. A. Mulder schetste de heer Van der Veen als een zeer ambitieus politieman, die misschien wel het slachtoffer van (te) grote spanningen. Hij heeft name lijk gedurende vijf jaair dat hij in Bols ward werkzaam was, steeds moeten werken met een onderbezet corps. Hij kon gedurende langere perioden maar beschikken over vijftig procent van de benodigde manschappen. Dit is een van de weinige hoopgevende berichtjes die we dezer dagen tegen kwamen in een vloed van nieuws, dat weinig opwekkend is. Misschien is dit ook het geval met de mededeling dat de Arabische ministers van buitenlandse zaken er niet in geslaagd zijn reeds overeenstemming te bereiken over voor stellen voor een gezamenlijk actieplan tegen Irsaël en de bijeenroeping van ’n Arabische topconferentie. In plaats daarvan hebben de ministers de gehele kwestie overgedragen aan een commis- 1 sie van tien landen die later dit jaar in Koeweit bijeen zal komen. 1 De ministers zullen spreken over het I coördineren van hun plannen voor de De eerste woensdag en donderdag in september was het weer zover dat Oos terlittens haar traditionele merke vier de. Net zoals vorig jaar begon men dit jaar ook op dinsdagavond. Had men vo rig jaar een dropping op deze avond, dit jaar had de merke-commissie een „zeskamprace” op het programma, een leuk spel waar veel animo voor was. De uitslag hiervan was: 12-16 jaar: le pr. Annie Lettinga en Jan Rodenhuis; 2e pr. Tietje Koopmans en Oebele Anema; 3e pr. Janke v. d. Schaaf en Freek Ebbinga. 16 jaar en ouder: le pr. M. Heeg en mevr. T. Folkerts-Seffinga; 2e pr. P. Zijlstra en mevr. H. Stropsma-Krom- hout; 3e prijs Y. v. d. Meer en mej. A. Brouwer. Voor het eerst in de geschiedenis was Littens met de merke versierd met vlag getjes dennegroen en de oude dorpskerk stond in de schijnwerpers, wat het dorp echt een feestelijke indruk gaf. Dat deze versiering niet in alle straten eensgezind werd gedaan (op de Flaemske Banken deed men het in tweeën) is iets wat erg jammer is, vooral met een dorpskermis, waar iedereen aan meedoet. Woensdagmorgen startte men met de optocht waar deze keer maar liefst tien wagens aan meededen. Hier was uiterste zorg aan besteed en Littens mag trots zijn dat zij zo’n optocht kon organiseren. Ook voor het eerst dit jaar was het ma tinee op de eerste dag komen te verval len. In plaats hiervan begon men om tien uur met het kaatsen voor ingeze tenen, en voor de niet kaatsers werden ganzebord door het dorp. Ook de kinder spelen werden op deze eerste dag ge houden ’s Avonds kwam het gezelschap „Aldstjerk” in café Koldyk op de plan ken met het blijspel „Gouden bergen” een stukje toneel waar de tot de nok toe gevulde zaal met genoegen naar heeft zitten kijken en luisteren, het werd dan ook op een vlotte wijze naar voren gebracht. Na afloop werd er nog gezel lig gedanst met muziek van „the Gass- bells.” Ook de donderdag werd begonnen met de optocht waarna het matinee met mu ziek van „the Gassbells”. Deze tweede merkemiddag waren de volksspelen vanaf vijftien jaar, een ge zellige middag voor jong en oud. ’s Avonds om zeven uur was weer de stoelendans voor dames, heren, jongens en meisjes. Om ongeveer negen uur was de prijsuitreiking in zaal Koldyk door de voorzitter van de merkeeommissie Hwat hat R

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1