groots gebeuren Foto van Gabe SHroar I t Bolletongersdei ook dit jaar de week 5 Oktober worden de Bolswarder bloemetjes weer buiten gezet Zonsondergang Nieuwe serie werken vrijgegeven Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIBililllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in Friesland Uw? IDE 3DE1E 3D WEEST RENTEBEWUST’ NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR I <*j*!*> NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” IE Ilin JAARGANG No. 74 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 Jongvee Stille kramen De gelederen versterkt Geld in het laadje Standwerkers Fokvee Dierendag Avondprogramma Ringrijden t Jongdieren J. S. Ponyrace’s us hjoed to sizzen r Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Op 1 nov. 1864 zijn in het koor van de Grote Kerk te Bolsward verkocht door de toenmalige notaris Ledeboer 11 fraaie koperen kerkkronen, benevens enige ko peren. Armen met blakers, 50 stuks kerklam- pen en twee grote moderateurlampen, alsook twee buitenlantaams. Reden: de kerk werd voortaan met gaslicht ver licht, n.l. door 222 pitten. De eindcijfers van de gemeentebegro ting te Bolsward bedroegen voor 1865 aan inkomsten 42.714,10 aan uitgaven 39.848,77, hetgeen resulteerde in een batig saldo van 1.865,33. Vrachtautodienst Voorwaarts, dagelijks Bolsward-Sneeik. Y. Sieperda, Kerkstr. 12, Bolsward. Benoemd tot hoofd der Ohr. school te Witmarsum de heer P. van der Laan te Wommels. 3e WEEK SEPT 1922 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gedurende drie dagen, nl. 5, 6 en 7 okt. wordt, inhakend op de Bolletonigersdei, weer de Jongdierenshow gehouden in de voormalige CAF gebouwen. Er is ook dit jaar een grote deelname. Het betreft hier allemaal dieren, die dit jaar zijn ge boren. Verbazingwekkend te zien, hoe bepaalde dieren zo gauw volwassen kun nen worden. Dan nog ’n moment Is de hemel verkleurd Nog even een schittering En dan is het gebeurd Zacht als een deken Met een rossige tint Die je haast nooit In een collectie vindt Wolken veranderen In de nuance van ’t licht De zon gaat dan onder Met de avond in ’t zicht Ver uit het Zenith, Aan de horizon west, Kan soms een avond Op goud zijn getest. Dan komen vaak wolken, Drijvend in de blauwe lucht Langzaam voor de wind, Als een roodgele zucht. „Selang er bankjes op ut Bolwerk staan Blieft te Boalsert ut frijen wel bestaan” O o o o o o Jild makket alle doarren iepen, mar de Himelpoarte net! Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. o o o o o o o o o o We zullen maar niet aannemen, dat drs. J. Reinsma de late avond van de 15e van de eerste maand van dit jaar, toen hij de Kloosterlaan fotografeerde, vol romantische gedachten en overpeinzin gen zijn fotocreatieve wandeling gedu rende de ganse nacht heeft voortgezet, feit is evenwel, dat hij (in de vroege ochtend, bij het krieken van de dage raad?) op de 16e van de eerste alweer een stukje Bolsward vastlegde op de gevoelige plaat, dat appelleert aan onze romantische gevoelens. Gehuld in de ochtendnevel ziet u hier fraai weerspie geld in het ijsloze water van de stads gracht de bomen op het Bolwerk, het enige stukje bewaard gebleven verdedi gingswerk van het oude Bolsward. Wel licht is het Bolwerk in vroeger jaren nog hoger geweest en heeft een heuse muur Bolsward omringd, hoe dan ook, deze aarden wal vormde voorheen een beschuttende ring om de oude veste, die als de poorten waren gesloten zich .vei lig waande. Toch moet Bolsward meer dan eens stormenderhand zijn genomen zelfs door Bloemkamp, dat op bepaalde tijden meer vechtlustig dan vroom was. Geen wonder dat ieder graag binnen die Veilige beslotenheid wilde wonen en er achter deze hoge wal op de Kampen eerlang een gribus ontstond van steeg- Dit liedje vormt weer het uitgangs punt van de enige roman, die voor zo ver wij weten geheel in Bolsward speelt: „It begoun op Bolletongersdei”, het hu moristisch verhaal van een vaak wel wat onhandige zuivelstudent, vooral ook over zijn amoureuze belevenissen. Welnu, dat is ook romantiek. Wat de foto betreft wijzen we nog even op het plankier op de voorgrond. Dit moet zich ongeveer ter hoogte van de Verenigde Bolswar der brandstofhandel bevinden. Een boen- stap misschiep om zakken te spoelen? Fotografisch een aardige noot in dit ge heel. Hedenmiddag werden wij door 's Hee- ren goedheid verblijd met de geboorte van een welgeschapen zoon Elias J. Nawijn. L. Nawljn-Kamstra, Bolsward, 22 sept. 1922. De jeugd komt weer aan zijn trekken op de zaterdag volgend op de Bolleton- gersdei. Het ringrijden en de stoelen dans worden dit jaar niet gehouden aan de Brigade Irenelaan, maar op het voor malige CAB-veld achter Boudewijnflat. Flatbewoners hebben h^rbij hun eigen gratis eretribune. Nadere bijzonderhe den over een en ander worden per ad vertentie aangekondigd. De eerste donderdag in oktober, de vijfde ditmaal! Reikhalzend zien velen al weer naar deze dag uit, wan het is en blijft onmiskenbaar een dag met veel traditie, veel sfeer, veel spanning. Spanning voor hen, die meedoen aan één of andere wedstrijd. Welke standwerker, welke stille kraam, welke jonge dierenvriend, welke ringlijder strijkt straks met de prijs en wat voor velen veel zwaarder weegt, met de eer? Welke middenstander strijkt ook met de winst, want dat menigeen zijn beste bolletongersdeibeentje voor zal zetten is wel buiten alle kijf. Het welslagen van de jaarlijkse feestdag, de hekkesluiter van tal van Bolswards bultengebeurens, hangt name lijk af van de inzet, de bereidheid mee te doen en het enthousiasme van de Bolswarders zelf! Wat is bijv, een stad in feeststemming zonder vlaggetooi? Wat is een marktdag zonder aanvoer? Toen de fa. Van der Plaats in 1913 de zaak overnam die in 1841 door de heer Volkert van der Plaats werd opge- rioht, werkten er twee man, thans zijn er al 16 man aan de arbeid. De fa. heeft de meest moderne werktuigen, o.a. een electrische weeginstallatie, die 1400 do zen thee per uur afweegt. Een aardige reclame heeft de firma gemaakt bij de opening van de nieuwe winkel aan ’t Grootzand door aan iedere koper van thee een fraaie beschuitbus te offreren. Binnen enkele dagen waren 1500 bussen de deur uit. speelt in de beoordeling een rol mee. Als een konijn wordt ingeleverd, die al veertien dagen van zijn baasje op dezelfde w.c. moet zitten, zodat het stro is doorweekt en onwelriekend is kan het baasje niet op een prijs re kenen. 5. De Marktcommissie heeft aan het keuren van deze dieren handen vol werk en roept daarom graag de hulp in van Bolswardse dierenvrienden die verstand van twee- en viervoeters hebben en willen adviseren en helpen jureren. Graag aanmeldingen aan de marktcommissie p.a. Stadhuis. Zeer vermoedelijk krijgt de Bolswardse jeugd deze dag Vrijaf, zoals dit ook met Jouster merk in Joure en met de Sne- ker hardzeildag in Sneek het geval is, want het is juist leuk, dat de jeugd de eigen dieren presenteert. De deur stond even open Voor een kleurrijk tafereel Toch is het fantastisch Dit natuurlijk toneel. jes en slobjes, een wirwar van wonink jes en aanbouwseltjes. Er is nu prak tisch, uitgezonderd dan een paar wo ninkjes die zich als laatste der Mohika nen handhaven, geen steen op de an dere gelaten, in afwachten van wellicht grootse dingen, die hier staan te gebeu ren. We kunnen het ons maar moeilijk voorstellen, dat voorheen tot de tanden gewapende mannen met ware doodsver achting deze gracht doorwaadden of zelfs overzwommen om aan de overkant de wal en de muur te bestormen en toch moet dit een feit zijn, wil men de oude kronieken geloven. Als een burcht rijst boven ’t bolwerk de hoogbejaarde Mar tinikerk gebouwd tussen 1446 en ’66, tijdens het verblijf in Bolsward van de volksprediker Pater Johannes Brugman, die in het spreekwoord „praten als Brugman” nog steeds voortleeft in de herinnering, de ook volksdichter die en kele prachtige gezangen naliiet en Bols wards vroede; vaderen in den jare 1455 hielp bij het samenstellen van het stads recht. Scheepsvaart is er sinds lang niet meer in! deze gracht, of het moet al een kanof zijn. Toch schilderde Ids Wiersma op éen muur in het assurantie kantoor van de Maatschappij Achlum te Franeker eens een gezicht op Bols ward met nog witte zeilen in deze gracht (zie ook omslag fotoboek „Bols ward, bezien en bezongen”). Thans doet de gracht dienst als (goedkope) afras tering van het sportfonds enbad, annex speelweide en af en toe bij het fierljep pen. Er zijn nog oude foto's bekend met een dubbele rij zware bomen. In de oor log zijn ze echter gesneuveld. De bomen van nu dateren dan ook van na 1945. Een poging ook de walkant met blad groen te voorzien is op niets uitgelopen. Het Hoog Bolwerk is voorzien van een schelpengruispad, dat vrij vaak moet worden aangevuld. Fietsen mag men er niet, al wordt dit clandestien wel ge daan. Op het Bolwerk staan nog een paar banken, door de gemeente in flori- santer dagen geplaatste ter vervanging van zitplaatsen van eenvoudiger make lij. Maar mochten ze dan minder luxe zijn, het is aan deze bankjes, dat destijds een Bolswards liedje werd gewijd: De provinciale commissie voor de werk gelegenheid in Friesland heeft van de directeur-generaal voor de arbeids voorziening te Den Haag bericht ont vangen, dat in het kader van het twee de werkgelegenheidsprogramma 1972 de o.a. in Friesland thans voor uitvoe ring is vrijgegeven: restauratie toren h.h. kerk te Holwerd; restauratie van de Oldehove; de restauratie toren h.h, kerk te Hindeloopen. De jaarlijkse keuring van kalverfok- klubs gaat dit jaar niet door, daar de Lustrumkeurtag te Leeuwarden juist op dezelfde datum valt. Wel jammer, maar destemeer verwacht de mairktcommis- sie, die de Bolletogersdei organiseert nu aainvoer van gebruiksvee en fokvee. Dit geldt niet alleen voor „bollen”, runde ren, jongvee, maar ook voor paarden, fokzeugen, schapen, ooien, rammen enz. Er is verleden jaar flink handel gedre ven, dit jaar wellicht nog meer. Dit handelsvee behoeft niet vooraf te wor den aangegeven, de bolletongersdei valt immers op wekelijkse veemarkt, alleen wanneer men met grote aantallen komt, is het plezierig dit te weten. Men kan dan een gedeelte aan de balie reserve ren en de dieren bij elkaar zetten. De gelederen van de marktcommissie zijn inmiddels op alles voorbereid en des wege versterkt door de installatie als zodanig van de heer M. de Wagt, in z’n dagelijkse doen ambtenaar in buitenge wone dienst en uit hoofde daarvan marktmeester, een man, die toch al nauw bij het marktgebeuren betrokken is en waarvan de commissie veel steun verwacht, allround organisatie- en con tactman als hij is. Kantongerecht Bolsward R. B. te Schraard heeft te Bolsward met zijn mo torfiets de maximum snelheid van 15 km overschreden. Eis 10,- of 10 dagen. De bolletongersdei is wel het enige feest waarbij geen entree’s worden geheven, noch bij het één noch bij het ander. Eén en ander kost echter de organisatoren wel véél geld. Een gedeelte van de be nodigde pecunia kwam vorige jaren binnen via een verlating van een veu len. De veulens worden echter almaar duurder en de loten wilde men niet duurder maken dan een gulden. Maar dan zouden er wel veel meer loten ver kocht moeten worden dan verleden jaar. Om die reden wordt de verloting dit jaar niet gehouden. Er zou vermoedelijk geld bij moeten en dat is natuurlijk de bedoe ling ook weer niet. Wél wordt daarom op de bezoekers van het evenement en op de plaatselijke middenstand en het bedrijfsleven alvast een dringend beroep gedaan een steentje bij te dragen om (vergeef ons de foutieve beeldspraak) het schip van Bolletongersdei varende te houdien. Behalve de kleinere huisdieren worden door de jeugd (in aparte rubrieken) jongvee en kleinvee geshowd, bv. hon den, kalveren, veulens enz. Een aparte rubriek zullen zeker de pony’s vormen waarvoor een eigen jury is ingesteld. Dit klein, en jongvee, evenals de pony’s krijgen een plaats aan de balie op de Nieuwmarkt. Nadere bijzonderheden volgen, maar ook voor deze rubrieken geldt: inschrijfformulier afhalen en in leveren bij de Marktcommissie. (stad huis). De marktcommissie heeft dan tij dig een overzicht van het aantal dieren dat komt en kan met de voorbereidingen daar rekening mee houden. Evenals bij de vorige rubriek worden hier prijzen in de vorm van waardebon nen uitgeloofd en krijgen de bekroonde dieren of kooien een lintje, resp. oran je, wit, rood. S Des middags is er weer het traditionele ringrijden, de ütsetter op het gebied van deze folklore, wat betreft het jaar 1972 een laatste krachtmeting van de favo rieten, die elkaar reeds her en der be streden, de finale van een fries- en paar. defestijn, dat altijd „in” is en ook nu weer honderden naar de Dr. Joost Hal- bertsmastraat zal lokken. Behalve prij zen voor de meest gestoken ringen, wordt het schoonste geheel beoordeeld, evenals een keus gedaan wordt, die aan geeft, welke edele viervoeter de jury ’t beste bovenlandse en beste Friese paard acht. Het ringrijden zelf kan geschieden onder de man (onder de vrouw!) met prijzen resp. groot f 35,f 25,en f 20,of vanuit ’n aangespannen voer tuig, bv. sjees, sulky of tilbury. De prij zen zijn hier voorlopig f 50,f 40, f 25,en f 20,met dien verstande, dat de jury vrij mandaat heeft met de prijzen wat te schuiven. Wanneer het grootst aantal ringstekers dit vanuit ’t zadel zou doen en het aantal aange spannen voertuigen onder de maat zou Het traditioneel standwerkersconcours zal ook dit jaar weer als trekpaard voor de Bolletongersdei fungeren. Onvoorstel baar, dat marktkooplieden van heinde en verre, soms zelfs uit de zuidelijke provincies komen om dit jaarlijkse ge beuren mee te maken. En dan te beden ken, dat ze in enkele luttele uren hun gemaakte kosten moeten terugverdie nen. Hetgeen overigens dankzij hun spreekwoordelijke welsprekendheid in de regel wonderwel slaagt. De stand werkers zullen weer hun spraakwater vallen doen klateren op de Marktstraat, Er wordt dit jaar wel voor gezorgd, dat ze voldoende ruimte rond hun stand krijgen om de steeds toenemende scha re belangstellenden de gelegenheid te geven iets van hun vaak humoristische en veelal declamatorische talenten op te vangen. Bolletongersdei is dit jaar op 5 oktober uitgerekend een dag na werelddierendag Een kniesoor, die er over zal vallen dat men in Bolsward op de vijfde, inplaats van op de vierde dag extra zorg be steedt aan de verhouding mens-dier en dier-mens. In verband hiermee wordt ’t daverend succes van verleden jaar ge prolongeerd, nl. een keuring van klein vee en huisdieren. Er zijn echter wel ’n paar organisatorische verbeteringen. We willen ze even op een rijtje zetten: 1. Ook kinderen van buiten Bolsward mogen meedoen. 2. Het gaat om het ter markt brengen op stands langs de Rijksstraat) van huisdieren in allerelel toonaard als daar zijn: konijnen, cavia’s (marmot ten), duiven, pluimvee, muizen, schildpadden, papagaaien, goudvissen exotische vogels, poezen, slangen, apen, en wat voor huis- en lievelings dieren er maar weer gehouden moe ten worden. 3. Men kan alléén meedoen, als men bij het stadhuis te Bolsward een deelne- mersformulier vraagt of afhaalt. Dit kan vanaf maandag a.s. In dezelfde week moet dit formulier weer inge leverd met naam van de (jeugdige eigenaar) en het soort dier. 4. De te showen dieren moeten worden afgeleverd op de Rijksstraat, op de ochtend van Bolletongersdei. Een ie der moet zelf zorgen voor een kooi of hok, graag een beetje beschut te gen de wind, want sommige dieren kunnen slecht tegen de tocht. Zou men zelf geen kooi meenemen, dan zou men tamme muizen bv. moeten stoppen in de kooi van een met lint versierde poes en dan waren de ge volgen niet te overzien! Trouwens ook de netheid van het hokje of kooi Fokke Oosterbaan, hoek Koemarkt vuurtangen, poken, kolenlepels. Behalve dat voor het „jongvolk” door plaatselijke gelegenheden wel het een en ander versierd zal worden, is er geen speciaal avondprogramma. Of eigenlijk is dait er wel en dan zonder weerga. Circa 4 miljoen mensen zullen er naar kijken! De E.O. wordt net in de eerste week van oktober „grote” omroep en de allereerste keer, dat een avondvullend programma wondt uitgezonden is uitge rekend op de Bolletonigersdei en wel ’s ’s avonds na het nieuws van 8 uur. Een 40 minuten durend programma zal dan in hoofdzaak aan Bolsward zijn gewijd, nl. de productie „Het geluid der stilte”, met o.a. een trouwpartij op het stadhuis een optreden van de Skotsploech, idem van Oranje, scenes in het schooltje van Exmorra, aan het Vliet te Witmarsum, enz. Het wordt een kleurenfilm met veel folklore en klederdracht, waarin veel Bolswarders, soms zelfs ongeweten als figurant optreden. Geloof maar, dat heel Bolsward die avond aan de beeldbuis zit gekluisterd, oud-Bolswarders niet minder. blijven, dan kan bv. voor de eerste ca tegorie een extra prijsje worden gege ven. Dit is ook het geval met ’t schoon ste geheel, stel het geval, dat twee deelnemers elkaar niet of nauwelijks zouden ontlopen. - Hwat hat Vanzelfsprekend vormen ook de z.g. stille kramen weer een trekpleister. Er komen zeker vijftig méér dan normaal op de markt. Besloten is het Markt plein voor slechts enkele veel ruimte- vergende stands te reserveren en de kramen verder uit te bouwen tot de Snekerpoort, zoals dit ook met de hea- mieldagen het geval was, hetgeen toen bijzonder in de smaak is gevallen. De Rijksstraat zal daartoe ook zoveel mo gelijk van kramen ontlast worden. Zo wel voor de standwerkers en de stille kramen wordt weer een deskundige jury aangezocht. De uitreiking van de prij zen vindt plaats in hotel „De Post hoorn”. De prijzen bestaan uit wisselbe- kers en luxe voorwerpen. „Die ik voor geen goud weer wil missen,” verklaar de verleden jaar iemand, die zelf soort gelijke voorwerpen verkocht. Wel een bewijs, hoezeer de eer een dergelijke prijs te winnen uitgaat boven de stoffelijke waarde ervan. 4 'ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1