Rapport ruilverkaveling ligt ter visie GabeSkroar fcl w JlT Stemming Wonseradeel-Noord nog deze herfst Voorlichtingsbijeenkomst op 27 sept. in de Doele Land in zicht 4l/2 rente Eindstand Fan stêd en lan Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zomercompetitie ’72 V' 1 t’W Nog steeds op dagelijks opvraagbaar spaargeld i w-4 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 II 1e JAARGANG No. 75 Ontsluiting p. üs hjoed to sizzen Waterbeheersing Momenteel zijn er in de diverse polders De kaatsvereniging Wommels jubileert. Land schap en recreatie Beatrixoord te Appelscha in het zilver. Kosten ruilverkaveling 1 4e WEEK SEPT 1947 Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het ruilverkavehngsrapport voor „Wonseradeel-Noord” is met in gang van vorige week maandag ter visie gelegd op de secretarieën van de gemeente Bolsward, Wonseradeel. Verder is een lijst ter in zage gelegd van eigenaren van onroerende goederen, die stemgerech tigd zijn in dit r.v.k. blok. Belanghebbenden in het blok (pachters en eigenaars) kunnen tussen 18 september en 18 oktober schriftelijk bezwaren indienen tegen de voorgenomen plannen, zoals deze voor gesteld worden in het ruilverkavelingsrapport. De bezwaren moe ten worden ingediend bij het College van Gedeputeerde Staten in Friesland. Hieronder een korte samenvatting van de te treffen voor zieningen in dit gebied, zoals we die aantroffen in het Fries Land bouwblad. Realisering van deze plannen is uiteraard afhankelijk van de te houden stemming, waarvan de vermoedelijke datum 22 novem ber is. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De tarieven van de eerste petroleum- motorboot Franeker Bolsward bedroe gen (voor 50 jaar): Van Franeker naar Hitsum 10 cent, naar AchlUm 15 cent, naar Arum 25 cent, naar Bolsward 45* cent. Retour 0,75. De bisschopswijding van mgr. Hettinga zal plaats vinden in zijn geboortestad Bolsward. Te koop 500 stuks takkenbossen, D. Reg- terschot, Exmorraweg 3. Alleen al die Cebuto heeft dit jaar 6000 gasten naar Bolsward gebracht. 50-jarig zakenjubileum slagerij A. Swart Bolsward. Gez. Albada Jelgersma, Appelmarkt 7 hebben hun zaak overgedaan aan de heer G. Foekema, Rijksstraat. Kousen-oorlog. Volgens de een heeft de huisvrouw voor kousen 2 punten nodig volgens de andere 4. Het verschil zit vermoedelijk in het feit, dat de een 2 punten per stuk rekent, de ander per paar. Ans van Dijk, de Joodse vrouw, die vele volksgenoten aan de SD uitleverde, is de tweede vrouw in Nederland, die de doodstraf wacht. De totale begroting voor dit gebied is ruim 44% miljoen voor alle voorzienin- Verschljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De nota der miljarden weer hetzelfde refrein, inflatie speelt ons parten, we moeten zunig zijn, uitgaven naar beneden, belastingen, omhoog. Niemand is echt tevreden blijkt uit de epiloog Toch luiden de berichten ’t begint straks op te lichten. Stil mensen, wacht nog even houd moed, niet overstuur volgend jaar een opleven verbetering, conjunctuur. Vrees niet voor de depressie want de profeet beweert wij gane niet op ’t flessie dieptepunt gepasseerd. Je kunt er op vertrouwen de lucht begint te blauwen. Dus morgen schijnt de zon weer en komt er land in zicht Nu rommelt nog het onweer flitst dreigend fel weerlicht ga de inflatie tarten eendrachtig ’t hele voik de nota der miljarden drukt als een zwarte wolk zeg aens die lichte plekken waar kun je ze ontdekken? gezinsbank zonder winstdoel Men wurdt meast fan jins eigen hounen biten. en waterschappen een 35-tal bemalings- installaties. Dit aantal zal terugge bracht worden tot een 10-tal. Enkele kleine onderbemalingen zullen blijven bestaan. Het waterlopenstelsel zal wor den aangepast aan een lager winter- peil en een betere inlaat en doorstro ming van vers boezemwater. Na uitvoering van deze werken, zal het geheel worden overgedragen aan het nieuwe waterschap „It MamelSn”. De totale kosten van deze waterbeheersing worden begroot op bijna 12,5 miljoen gulden, waarvan de eigenaren als ruil- verkavelingskosten 3.5 miljoen zullen moeten opbrengen. bestuur v.v. Bolswardia: Zittend v,l.n.r.: Y. Schilstra, seer.; H. Breeuwsma, wnd. voorz., penn.; S. Stremlier. Staande v.l.n.r.: J. Jansen; J. Cuperus; C. van Foeken; H. de Boer. Niet aanwezig was C. de Groot. (Hij was aan ’t melken) Het kaatsseizoen 1972 zit er weer op; ook aan de zomercompetitie voor seni- I Haagsma en Tjalling Rijpma 104; Heert ores, die de kaatsvereniging „Bolsward” de Jong 91. Stegimga 102; Meindert Brpnia 99; D. Algra en H. Veltman 98; Freerk v. d. Hauw 95; Jelle Brouwer 93 en Hendrik Het zal menigeen opvallen, dat promi nente kaatsers als Sjouke de Boer, Mein dert Brunia en Jelle Brouwer in deze competitie buiten de prijzen vallen; de oorzaak hiervan is, dat deze spelers di verse avonden moesten verzuimen o.a. voor het spelen van demonstratiewed- strijden op dinsdagavonden. Die deelne mers, die zelden of nooit misten, beho ren ook bijna allen tot de prijswinnaars. Er waren er zelfs, die, als hun vacan- tieoord niet te ver van Bolsward was verwijderd, er op dinsdagavond apart voor óverkwamen om de nodige punten in de wacht te slepen. De prijzen van deze competitie, die be staan. uit eretekens, zullen worden uitge reikt op de najaarsvergadering, die zal wonden gehouden op vrijdag 6 oktober; na afloop schutjassen. Kavelinrichting De werken hiervoor bestaan uit kavel- aanvaardingswerken en kavelverbete- ringswerken. Kavelaanvaardingswerken moeten door de ruilverkaveling worden uitgevoerd, om binnen de nieuw gevorm de kavels percelen op te leveren, die ver krijgbaar zijn met de ingebrachte perce len. Daarbij wordt aandacht geschon ken aan de perceelsvorm, perceelsgroot- te, maaivelds-ligging en detailontwate- ring. Bouwland- en grasveld-werken voor ka- velaanvaarding worden begroot op 8,7 miljoen gulden, waarvan door eigenaren via rvk-rente moet worden opgebracht 3,7 miljoen. Wil een belanghebbende op zijn toegedeelde kavel (s) nog nadere aanpassings- en verbeteringswerken uit voeren, dan zal een subsidiepercentage gelden van 50 procent. De andere 50 procent dient contant te worden betaald. De mogelijkheid bestaat echter, dat in samenhang met de kavel aanvaardingswerken deze verbeterings- werken door de belanghebbende met een loonwerker worden uitgevoerd. Voor bouwland zal dan als minimum 4 ha en voor grasland 2,5 ha als norm voor ver betering gelden. De overheid heeft voor dergelijke werken ruim 4 miljoen gulden gereserveerd. Deze post is niet op de be groting opgevoerd. DE LES FAN WARNS Us aid stêdigenoat Mr. Dr. K. de Vries, direkteur Fryske Akademy en lid fan de Earste Keamer fan de Steaiten Gene- rael, hat sneontomiddei by de Slach by Warns bitinking in treflike en aktuele rede halden. Nei in histoaryske oer- sjoch, dat wy, as de romte it tatet, ear- ne oars yn dit blêd werjowe, kaem hy op de Fryske taelpolityk. Hy sei hjirre: It kin in wündter neamd wurde, dat yn 1972 noch goed 70 persint fan de bi- wenners fan dizze Nederlênske provinsje Frysk praet; it Hollansk is emmers de tael fan de oerheit, de tsjerke, de skoal- le, de parse, de radio en de televyzje. Wy binne tankber foar dat wünder, mar dy tankberens moat in oantrün wêze ta warberens, sterker: striidberens; sünder .bodders yn de Fryske striid” hie trou wens it niisneamde persintaezje grif gans leger west. It wichtichste front is op dit stuit neffens my it ünderwiis. De learplicht is sünt de ynfiering yn 1901 ütwreide fan seis ta njoggen jier elk jaar organiseert, is weer een einde gekomen. De animo voor deze competitie beweegt zich nog steedls in een stijgende lijn, zo wel van de deelnemers als ook de pu blieke belangstellinig. Het aantal deel nemers bereikte dit jaar een record; de scorelijst vermeldt maar liefst 104 deel nemers; hierbij waren er uiteraard een aantal die af en toe maar eens meede den, maar er stonden per speelavond toch gemiddeld 20 parturen, dat is 60 kaatsers in het veld. Dit is in de kaats- wereld wel een unicum vooral als we nagaan, dat men in kaatscentra als Harlingen, Franeker en St. Jacob, om maar enkele te noemen, er niet in slaagt een kaatscompetitie te realiseren. Het mooie van een dergelijke competi tie is ook, dat alle deelnemers, de sterk ste zowel als de zwaksten, de kans krij gen kampioen te worden of een van de vele prijzen te bemachtigen, daar de par turen zo warden geformeerd dat ze wei nig of niets in kracht voor elkaar on derdoen. Hierdoor komt er ook elk jaar een nieuwe kampioen uit de bus. De eindstand van de competitie 1972 is ais volgt: le prijs en kampioen 1972 Henk de Haan met 135 punten, 2. Ale Harsta met 127; 3. Holly de Jong 126; 4. Piet Faber en Henk de Vries 125; 5. Henkie Keur 122; 6. Piet v. d. Meer 121; 7. Jan Postma, Siemon Bloemhof en Jan Tiesma 120; 8. Siemon v. d. Wonde 119; j 9. Yme de Vries 112; 11. Frans v. d. I Hauw en Broer Eekma 111; 12. Anne I Bootsma en IJke P. IJska 110; 13. Har ry Lunter 109; 14. Hans Homminga 108. Deze ontvangen alle een prijs. Verder vermeiden we nog: H. Eekma en KI. Zijlstra 107; Klaas IJska 106; Cor Ruim 2 miljoen gulden is begroot voor deze voorzieningen, die geheel ten laste van Rijk en gemeenten komen. Bij de dorpen, zijn hier en daar nieuwe be- pantingen gedacht, als ook op enkele percelen in het landschap ter accentue ring van de boerderijen. Voor de sportvissers zullen op enkele plaatsen visplaatsen worden ingericht, teneinde de belangen van landbouw en sportvissers beter te scheiden. Een zestal molens, die hun functie gaan verliezen, zullen worden gerestaureerd. Op de landschapsplankaart komen enkele na tuurgebieden en elementen met oud heidkundige waarde voor. Bij de voor genomen werken zal getracht worden deze te ontzien, door zo weinig mogelijk cultuurtechnisch werk uit te voeren. Boerderijbouw Te zijner tijd zal het hier en daar in het gebied misschien moigelijk zijn voor en kele belanghebbenden, om tot verplaat sen en nieuwbouw over te gaan. Een ruilverkavelingsbelang moet daarbij naar voren komen. Op de begroting is hiervoor 1,4 miljoen uitgetrokken, waar van belanghebbende nieuwbouwers via voorfinanciering ruim 6,5 ton moeten op brengen. en sil mei koarten, alteast partime, jilde oant de aldens fan 18 jier. De ynfloed fan it ünderwiis wurdt dus aloan grea ter. Der is nou, yn 1972, in kêns, dat wy hwat it ünderwiis yn it Frysk oanbilan- get, in hael dwaen kinne. It Ryksregear hat him by de oanbieding fan it rapport „Friese-Taalpolitiiek” fan de ynterde- partemintalle kommisje-Van Ommen yn 1970 forantwurdlik forklearre foar it bihAJd, fan de „Friese taal en taalcul tuur” en him by de tarieding fan de bi- hannelling fan dat rapport yn de Twad- de Keamer troch de kommisje-Voogd yn prinsipe ütsprutsen foar forplichte ün derwiis yn it Frysk op de legere skoal- len yn Fryslan. De minister fan ünderwiis en witten- skippen hat op 7 juny ld. mei Deputear- re Van der Mark en trije forts jinwurdi- gers fan de Provinsiale Underwysrie in petear halden oer de konsekwinsjes fan dy forplichting. Dat bisprek sil yn ok tober fuortset wurde. Mar earst is nou it wurd oan de Twadde Keamer. Dy sil op 27 september, takom woansdei dus, gear oer it „Rapport Friese-Taalpoli- tiek”. It baernt njonkelytsen wol op ’e nei! It rapport is publisearre op 29 ju ny 1970. De kommisje-Voogd hat op 11 jannewaris 1971 in „hearing” halden mei in tai ministers en steatssekretarissen fan it kabinet-De Jong en op 20 april l.i. in net iepenbier mounting oerliz mei harren opfolgers yn it kabinet-Biesheu- itel. It forslach fan lêstneamde gearsit is pas in wykmaninich lyn publisearre. Organisaesjes Iykas ü.o. de Ried fan de Fryske Biweging, de Provinsiale Undfer- wysrie, de Provinsiale Kommisje Bifoar- dering Frysk Taelgebrük, de Fryske Kultuerried en de Fryske Akademy moasten dér foar 20 septimber op ré- agearje. Dat wie in toer, mar it is slag- ge. Der is ek, moat op ’e tiid, nam- mentlik op 1 septimber, in A.O.-boekje oer de „Friese-taal-politiek” ütkom- men, diat skreaun is troch Krine Boelens (hulde!); hiele Nederlan mei „algemene skiednis. Wy libje yn in pragmatyske tiid. Party minsken steane negatyf foar it forline oer; wy moatte, sizze hja, net tobek mar foaratsjen. Hja forjitte, dat hwat hjoed bart, imam al efter üs leit. Hja forjitte ek, dat wy de takomst al>- linne treast binne, as wy need stean wolle foar it erfskip fan it forlline. Mei rjocht en reden seit Reinhart Koselleck yn syn artikel „Wozu noch Historic (Historische Zeiltschrift, jiergonig 1971): ,Wer sich mit der Vergangenheit be- schaftiigt, wind mit sich selbst konfron- tiert”, hwa’t dwaende is mei it forline, wurdt mei him sejs konfrontearre. Dat jildt ek foar it Fryske folk. Jitris: it Frysk-eiigene, de identiteit fan it Fryske folk, komt bihalven yn de Fryske tael ek ta utering yn de Fryske skiednis. Dêrom Js it goed foar de ta komst fan Fryslan, dat der hjir sa’n greate bilangstelling is foar it forline; dat liket in paradoks mar it stiet as in peal boppe wetter. Dêrom is it goed, de Joast Halbertsma-priis fan’t jier net om in biropshistoarikus takend is mar oan in amateur Oepke Santema, ien fan it greate tai fan dy treflike sneupers op it mêd fan Frsylans forline. Dêrom is it goed, dat der fjirtjin dagen lyn in boek ütkommen is oer Fryslan yn 1672. Yn dat jier, dat nou trije ieuwen efter üs leit, stie, kerkt Iykas yn 1345, de frij- heit yn ’e kiif, maid an net allinne fan- wegen de oanfal fan in bütenlênske fij- an, yn dit gefal Bernhard van Galen, biskop fan Munster, mar ek fanwegen de oligarchisearrinig yn Fryslan seis, hwertroch hieltyd mear macht yn han- nen kaem fan hieltyd minder minsken. Hwat de aksje tsjin it léste oanbilanget hat 1672 spitegernoch in jier fan miste künsen west. It is to hoopjen, dat dit letter net sein wurde sil fan 1972. Hwerom bitinke wy noch altyd de slach by Warns fan 1345? Net om it forline to idéalisearjen mar om to tsjügjen fan üs noed en üs moed foar de takomst fan it Fryslan fan. hjoed. gen. De bijdrage van de cultuurtechn. Dienst hiervoor is ruim 30 miljoen gul den of bijna 68 pct. Voor rekening van de diverse gemeenten komt ruim 3,7 miljoen gulden. Voor belanghebbende eigenaars res teert dan 10,5 miljoen gulden, waarvan boerderijbouw en erfbeplaniting een in dividuele aangelegenheid is. Dit betreft een bedrag van bijna 8 ton. Het totale bedrag voor 7860 ha cultuurgrond, op te brengen via voorfinanciering door de eigenaren, wordt dan ruim 9,7 miljoen gulden. Dit is plm. 1240 per ha. Gedu rende 30 jaar is de rvk-rente dan ge middeld 62 per hectare. Dit is echter een berekend gemiddelde en voor elke eigenaar kan dit weer an ders liggen. N.l. hoger of lager, naar de mate van het nut, dat belanghebbende van de ruilverkaveling heeft gehad. Ten overvloede zij hier vermeld, dat in deze laatste bedragen geen bedragen voor aanvullende kavelverbeteringswer- ken zijn opgenomen. Dit blijft een indi viduele zaak voor degenen, die zich hier voor aanmelden. De kosten, die verbon den zijn aan de regeling van afkoop toe- delingsrechten (de z.g. 10 x pachtwaarde -regeling) komen geheel ten laste van het Rijk. Alls bedrag is hiervoor 1 mil joen gulden geraamd. Ter nadere informatie aan eigenaars en pachters zullen nog dorpsbijeenkomsten worden georganiseerd. Uitgaande van de Centrale Cultuurtechnische Commissie zal op 27 september ’s morgens om 9.30 uur in De Doele te Bolsward de z.g. in formatieve vergadering worden gehou den voor belanghebbende eigenaars en pachters. Door enkele slecht ontsloten plattelands gebieden zijn nieuwe wegen geprojec teerd. Vele wegen hebben een te smalle verhardingsbreedte en worden gerecon strueerd. Later zullen misschien nog en kele kavel-insteekwegen nodig zijn, wan neer de definitieve kaveltoedeling be kend is. Voor de aanleg of verbetering van boer- derij-ontsluitingswegen kan men een fi nanciële tegemoetkoming krijgen, als aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: a. de boerderij moet meer dan 100 me ter van een openbare weg zijn gelegen (de eerste 100 meter komt niet voor een bijdrage in aanmerking). b. Van de bedrijven moet het voortbe staan verzekerd zijn. c. De waarde van de gebouwen, die ontsloten worden, dienen in een redelij ke verhouding te staan tot de aanleg- kosten van de weg. De regeling is niet van toepassing op niet-agrarische panden. Op een 10-tal plaatsen in het gebied zullen bietenop slagplaatsen worden aangebracht. Deze ruimten zullen in de.zomer dienst kun nen doen voor parkeren en recreatie. De post ontsluiting staat voor totaal 17,6 miljoen gulden op de’ begroting, waarvan de gemeenten 3,7 miljoen zullen bijdra gen. Het Rijk draagt 11,5 miljoen bij en voor de belanghebbende eigenaren res teert 2,4 miljoen gulden, hetgeen via vóórfinanciering in 30 jaar betaald kan worden. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Yerschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarteradeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ontwikkeling” kin nou witte, hwer’t it om to rédden is. Nimmen kin sizze, dat de Friezen net op ’e slach past hawwe. Takom woansdei witte wy, hoe’t de Twadde Keamer oer it „Rapport Friese Taal-politiek” tinkt. Ik hoopje, sterker: forwachtsje, dat in great meartal fan üs folksfortsjinwurdigers der mei ak- koart gean sil. Ik hoopje en forwachtsje ek, dat hja har krektlyk as de Steaten fan Fryslan dien hawwe op 3 novimber 1970, ütsprekke sille foar forplichte ün derwiis yn it Frysk op de legere skoal- lien yn Fryslan. Sa ja, dan sil de büter jild jilde! Wy moatte as ien man efter de ütfiertag fan dit foar de takomst fan Fryslan sa wichtige plan stean. Der moat bileaven gjin dispensaesjerege- oer de fraech, hokker dispensaesjerege- ling der makke wurde moat. It kardi nale punt is, dat ünderwiis yn it Frysk aenst regel is, dus langer gjin ütsünde- ring en dat de skoallen der net mear om hoege to freegjen. As it ien kear sa fier is, sil it mei de dispensaesje, dy’t frege wurde moat om’t it in ütsündering is, wol tafalle. Boppedat: as de forplich- ting der troch is by it basisünderwiis, is it logysk, dat dy ütwreide wurdt ta it fuortset ünderwiis oant de ein fan de learplicht ta. Der bliuwt dus wurk hy de rüs, binammen ek op it mêd fan de ünderwizers- en liearare-oplieding; for- plinhte ünderwiis yn it Frysk sil goed ünderwiis wêze moatte: better gjin Frysk as min Frysk. De provinsiale ynstansjes, dy’t dit stik ünderwysfomijing tariede, hawwe foriet fan stipe èn fan romte. Der sil, faeks tróch tsjinstanners noch wol mei dwerse kneppels smiten wurde; dat is net sa slim, as wy mar ien sile lüke. Ik soe oer de striid foar de Fryske tael fansels folie mear sizze kinne, byge- lyks nei oanlieding fan de noedlike po- sysje fan it Fryske boek yn it ailgemien en fan it bemeboek yn it bisünder, mar ik sil my biheine ta noch in wurdman- nich oer de bitsjutting fan de Fryske - Hwat hat 5^,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1