wat de GabeSKiw Bolswarder klok slaat i I I I I I Alles „Bolletongersdei” Boeren, burgers en buitenlui vieren saamhorig weer hun dag □E I Bolsward excelleerde Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1E3E3E 3E Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3E U in de ringrijderij OIW J WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR i*|*|*|*j*j*|*j*| **JL**************_*****JLJ! STICHTING SPAARBANK NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 'I r Hwat hat „HARLINGEN” E E I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I f 111e JAARGANG No. 76 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 Jeugd en dier Woordkunst Jongdieren Sleep 16 stikjes yn ’e wacht. Veemarkt De „diskes” Ponyrace’s. Ringelden Bolsward op het scherm Grotere huisdieren us hjoed to sizzen 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR l Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Lyk jild en like stén is yn it boask de béste bén! Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) wordt een extra baancommissaris be noemd, die de „hand” afdraait, als de rijder geen voldoende snelheid heeft. De prijsuitreiking is na afloop in De Doele. De bolle rekke yn gruzeleminten. Sykje stik by stik en win de sinten! Het ringsteken is steeds een prachtig schouwspel en boeit het oog. Ook nu weer zal er grote belangstelling bestaan voor dit evenement in de dr. Joost Hal- bertsmastraat. i ‘XW'X'XvXwXJ® De jaarlijkse keuring van kalverfok- clubs gaat dit jaar niet door, maar des- bameer verwacht de marktcommissie, die de Bolletongersdei organiseert nu aan voer van gebruiksvee, fokvee, paarden, pony’s (voor die verkoop), schapen, ram men, zeugen, vetvee. Komt men met een betrekkelijk groot kwantum, dan dit graag even melden dan wordt gezorgd voor een balie of voor hokken. Wenst men stro, dan dit zeif meenemen. Er is verleden jaar flink handel gedre ven, dit jaar wellicht nog meer. Voor fokrammen is het b.v. de „juiste tijd”. Ook voor gebruiksvee enz. verwacht men een goede markt. Laten we die samen één dag doen herleven! Zoals gezegd zal het traditionele stand- werkersconcours ook dit jaar weer als trkpaard voor de Bolletongersdei fun geren. Onvoorstelbaar, dat marktkoop lieden van heinde en verre, komen om dit jaarlijkse festijn van de woordkunst en het rederijkerstalent mee toe maken. En dan te bedenken, dat ze in enkele luttele uren hun gemaakte kosten moe ten terugverdienen. En toch: U kunt het voor mogelijk houden of niet, soms ver voordat om 1 uur de prijsuitreiking plaats vindt, is men reeds uitverkocht. De standwerkers zullen dit jaar vol doende ruimte rond hun stand krijgen om de steeds toenemende schare belang stellenden de gelegenheid te geven van hun woordkunst en overredingskracht („dy spylje ek net swak by!) zullen door een deskundige jury (n.l. door de mensen van de schrijvende woordkunst, Vanzelfsprekend vormen ook de z.g. stil le kramen of de „disks” weer een trek pleister. Er komen ruim vijftig méér dan normaal op de markt. Besloten is de kramen verder uit te bouwen tot de Sneekerpoort, zoals dit ook met de hea- mieldagen het geval was. De Rijksstraat zal zoveel mogelijk worden ontlast om ruimte te bieden voor de jeugddieren- show met allerlei huisdieren. Ook hier wordt weer een deskundige jury aange zocht. De uitreiking van de prijzen vindt plaats in hotel „De Posthoorn”. De prij zen bestaan uit wisselbekers en luxe voorwerpen. Interessant is altijd niet alleen het oor deel, maar ook de motivatie van de ju ry, iets wat altijd door de marktkoop lieden zeer op prijs wordt gesteld! Behalve de kleinere huisdieren worden door de jeugd (in aparte rubrieken) de grotere huisdieren en kleinvee geshowd, b.v. rashonden, kalveren, veulens, enz. Een aparte rubriek zullen zeker de po ny’s vormen waarvoor een eigen jury is ingesteld. Dit klein, en jongvee, evenals de pony’s krijgen een plaats aan de ba lie op de Nieuwmarkt. Ook voor deze rubrieken geldt: inschrijfformulier af ha len en inleveren bij het stadhuis. De marktcommissie heeft dan tijdig een overzicht van het aantal dieren dat komt, kan met de voorbereidingen daar rekening mee houden en alvast a.s. dins dag in ons blad een overzicht geven. Evenals bij de vorige rubriek warden hier prijzen in de vorm van waardebon nen uitgeloofd en krijgen de bekroonde dieren of kooien een lintje, resp. oranje, wit, rood. Wellicht heeft u verleden vrijdagavond na afloop van de E.O.-uitzending in een twee minuten durend filmpje reeds een indruk gekregen hoe de kleurenfilm, die op de avond van Bolletongersdei op het scherm komt, er uit gaat zien. In kort bestek zagen we reeds het schooltje te Exmorra, mevr. J. Gosliga-Klom (in oud Fries costuum) aan het koffiema len, Oranje bij de serenade (ondanks het donkere wteer toch nog goede beel den), Hessel Bouma als bruidegom in de sjees bij het stadhuis enz. Het lijkt ons een geslaagde film te worden, die wordt uitgezonden op Nederland I. Dit wordt het begin van het eerste avondvullend programma van de tot C-omrosp ver heven E.O.-televisie. Was aanvankelijk meegedeeld, dat de uitzending direct zou aansluiten op het nieuws van acht uur, nu lezen we dat om 8.20 u. eerst de voor zitter van de E.O., ds. Glashouwer (af komstig van Hindeloopen) een korte toespraak zal houden en Meindert Leer ling eerst even zal spreken met de pro grammamakers. De eigenlijke film be gint dan om 8.45 (kwart voor negen) en draagt als titel: „Het geluid der stil te” met als nadere aanduiding: „Een man ontdekt Bolsward, de stad van zijn jeugd.” Deze man, de hoofdfiguur wordt gespeeld door de heer J. D. P. Spiering. Door een comunicatiestoomis zijn in de verdere aanduidingen helaas een paar foutjes geslopen. Zo wordt een school meester Y. de Schakel genoemd (be doeld is natuurlijk Yde Schakel) is de Skotsploech weer eens gespeld met een „g” en wordt „Oranje” gedegradeerd tot „de Bolswarder Fanfare”. Ook wordt gesproken van de medewerking van de „gemeenten Bolsward, Exmorra en Wit- marsum”. Het is duidelijk dat deze aan duidingen en aftiteling niet even ter plaatse zijn gecontroleerd, dan waren deze slordigheidjes grif voorkomen. De E.O. heeft hierover reeds zijn spijt betuigd. Toen men dit alles plotseling moest doorgeven was er geen contact meer met Bolsward, vandaar. Dit neemt niet weg, dat de film ons een prachtige public relations-pramotion voor Bols- wa.rd lijkt. W« wachten vol spanning af. f 4 h Iemand van de actiegroep voor de Vrede vond het verleden week maar zo, zo, dat er een groot artikel over de Bolletongersdei in de krant stond op de voorpagina nog wel en het nieuws over de Vredesweek pas veel verder in de rubriek ingezonden. Geljjk had ze. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Maar er is toch ook een andere kant aan de zaak. Het zij dachten wij een regionaal blad vergeven de dingen van de eigen regio door een vergrootglas te zien en hoe vreemd het ook klinke moge een tegenstelling tussen de twee gegevenheden zien we niet bepaald. Zonder van die kleine vreugden zou het leven in een spanningsvolle tijd als de onze welhaast on- drageljjk worden. Wie van nabij meemaakt hoe eensgezind, hoe el kaar helpend en bereidvol tijd en werkkracht pro deo voor de orga nisatie van Bolletongersdei te geven, de viering van deze dag tot stand komt, beleeft vreugde aan het feit, dat dit in dé wereld van vandaag nog mogelijk is. Bolletongersdei heeft altijd iets van ver broedering, wordt gekenmerkt door een sfeer van blijheid, door een welhaast ondefinieerbaar dankbaar samenzijn als boeren, burgers en buitenlui.... Alleen daarom kan het zinvol zijn volgende week donderdag de Bolletongersdei weer zinvol te vieren. Graag releve ren we nog even het program. Des middags is er weer het traditionele ringrijden, de iltsetter op het gebied van deze folklore, wat betreft het jaar 1972 een laatste krachtmeting van de favo rieten, die elkaar reeds her en der be streden, de finale van een fries- en paar- dsfestijn, dat altijd „in” is en ook nu weer honderden naar de Dr. Joost Hal- bertsmastraat zal lokken. Steeds meer raakt n.l. dit ringrijden als nationale Friese sport „in”. Vooral na Franeker (zie verslag elders) verwachten wij een felle, maar sportieve strijd. Behalve prijzen voor de meest gestoken ringen, wordt het schoonste geheel be oordeeld, evenals een keus gedaan wordt, die aangeeft, welke edele viervoeter de jury ’t beste bovenlandsc en beste Frie se paard acht. Het ringrijden zelf kan geschieden onder de man (ander de vrouw!) met prijzen resp. groot ƒ35,-, 25,- en 20,- of vanuit ’n aangespan nen voertuig, b.v. sjees, sulky of tilbu ry. De prijzen zijn hier voorlopig 50,-, 40,-, 25,- en 20,-, met dien verstan de, dat de jury vrij mandaat heeft met de prijzen wat te schuiven. Wat betreft het euvel, dat sommige rijders er een handje van hebben, wat te langzaam langs de ringen te gaan, zal er dit jaar streng worden opgetreden. Hiervoor De ringrijderij te paard en op ponies heeft zich te Franeker tijdens de Agra rische dagen in de loop der jaren tot ver in onze provincie bekendheid verwor ven. Tot zelfs uit St. Nicolaasga kwam deelname Uit Bolsward komt ook elk jaar een flink aantal „ringstekkers”; deze keer had men zelfs voor het paar- denvervoer een grote trailer gechar terd. Onder deze vertegenwoordigers van de oliekoekstad bleken er verschil lende „bitüfte” hanteerders van de stift te zijn en zowel in de rubriek paarden als in die der ponies kraaide de Bols warder haan koning hetgeen als veel belovend kan worden aangeveerd wat betreft de a.s. Bolletongersdei. Het was zelfs zo dat Ineke Wonder uit Wijnal- dum, een week te voren winnares te Wommels zich nu met de tweede prijs moest te vreden stellen aldus lezen we in ons zusterblad de Franeker Courant. Verschillende ponies zorgden weer voor de nodige show doordat ze geen koers hielden en tegen de wil van hun be- dijder(ster) ,hun eigen draai” maakten. Dan was de jonge Hendrik Twijnstra uit Waaxens beter af. Zijn forse Friese langstaart liet zich door zijn kleine be rijder braaf langs de handjes sturen. Ondanks dat er meer dan twintig paar den en ruim veertig ponies meededen kon door een vlot verloop elke deelne mer (neemster) twee ronden rijden, waarna selectie plaats vond en het om de prijzen ging. De uitslag was: Paarden: 1. Henk Siemonsma te Bols ward, 2. Ineke Wonder te Wijnaldum, 3. Gerda Damstra te Franeker; 4. Marjan Bruining te Wijnaldum. Ponies: 1. Otto Spijksma; 2. Lieuwe Rijpma; 3. Jorrit Namminga, allen uit Bolsward; 4. Annie Lettinga te Ooster- littens; 5. Lieuwe Osinga te Tzum; 6. Tony van Dillen te Bolsward; 7. Betty Dijkstra te Hitzum; 8. Oene Okkema te Tzum. de journalisten) worden getoetst op hun welbespraaktheid, orginaliteit, verkoop kracht en wat meer zwaar weegt op hun „beschaving”. Deze jury zal reeds vroegtijdig een rondgang doen voor eers te oriëntatie om daarna nog eens op nieuw het oor te luisteren te leggen, vaak onopgemerkt tussen het publiek. Dit jaar zullen de standwerkers bjj wijze van proef niet op een rijtje staan, maar ietwat meer verspreid. Ontroerend is vaak de relatie tussen mens en dier, vooral ook bij kinderen. Daarom verwachten we, dat de rubriek „kind en dier” ook dit jaar weer een succes zal worden. Dit is een plaatje van verleden jaar. Als iemand zichzelf op deze foto herkent, mag deze als ex tra Bolletongersdeiservice gratis wor den afgehaald bij Bolswards Nieuwsblad (Marktstraat 13). Deze krant even meebrengen! De jeugd komt weer aan zijn trekken op de zaterdag volgend op de Bolleton- gersdei. Het ringrijden en de stoelen dans worden dit jaar niet gehouden aan de Brigade Irenelaan, maar op het voor malige CAB-veld achter Boudewijnflat. Flatbewoners hebben hierbij hun eigen gratis eretribune. Nadere bijzonderheden over een en ander volgen. Gedurende drie dagen, n.l. 5, 6 en 7 okt. wordt, inhakend op de Bolletongersdei, weer de Jongdierenshow gehouden in de voormalige CAF gebouwen. Er is ook dit jaar een grote deelname. Het betreft hier allemaal dieren, die dit jaar zijn geboren. Verbazingwekkend te zien, hoe bepaalde dieren zo gauw volwassen kun nen worden. Er zijn reeds 450 dieren aangegeven en u moet beslist niet verzuimen dit onder deel met een bezoek te vereren. Wel haast ontroerend te zien met hoeveel liefde en zorg die dieren hier worden vertroeteld. len, twa, trije, fjouwer, fiif, seis, sawn, acht Bolletongersdei is dit jaar op 5 oktober dus de dag nd werelddierendag. Extra zorg besteed worden aan de verhouding mens-dier en dier-mens, vooral jeugd- dier. In verband hiermee wordt 't dave rend succes van verleden jaar geprolon geerd, n.l. een keuring van kleinvee- en huisdieren. Hier volgen de spelregels. 1. Ook kinderen van buiten Bolsward mogen meedoen. Voor allen geldt dat de leeftijd van de deelnemende jeugd is t.e.m. 16 jaar. De dieren mogen dan niet door de ouders of moeders gepresenteerd worden, zoals verleden jaar wel gebeurde. 2. Het gaat om het ter markt brengen (op de Rijksstraat) van huisdieren in allerlei toonaard als konijnen, cavia’s, (marmotten), duiven, pluimvee, mui zen, schildpadden, papegaaien, goud vissen, exotische vogels, poezen, slan gen, apen, en wat voor huis en lieve lingsdieren er maar meer gehouden moeten worden. 3. Men kan alleen meedoen, als men bij het stadhuis te Bolsward een deelne- mersformulier heeft afgehaald en in gevuld of dit vandaag nog doet. Mor gen is het raadhuis gesloten. Inleve- ren (in de brievenbus bij het stadhuis) kan morgen nog wel, maandag niet meer, want dan worden de lijsten op gemaakt. 4. De te showen dieren moeten worden afgeleverd op de Rijksstraat, op de ochtend van Bolletongersdei. Een ie der moet zelf zorgen voor een kooi doos of hokje, graag een beetje be schut tegen de wind, want sommige dieren kunnen slecht tegen de tocht. Deze eigen „verpakking” is gewenst omdat juist ook de netheid van het hokje of kooi in de beoordeling een rol meespeelt. Het hokje of kooitje mag best een beetje versierd zijn. Het is immers een feestdag! Kooien e.d. kunnen worden geplaatst op langs de waterkant, langs de Rijksstraat, ge plaatste tafels en „skammels”. Mocht het onverhoopt slecht weer zijn, dan moet voor deze categorie dieren een ander heenkomen worden gezocht, nl. in een overdekte ruimte, maar laten we eerst maar hopen op mooi weer. Lees verder ons blad van a.s. dinsdag voor eventuele nadere aanwijzingen. Echt waar: Vandaag nog formulier halen, te laat komers kunnen niet meer meedoen! 5. De Marktcommissie heeft aan het keuren van deze dieren handien vol werk en roept daarom graag de hulp in van Bolswardse dierenvrienden die verstand van twee- en viervoeters hebben en willen adviseren en helpen jureren. Graag aanmeldingen aan de marktcommissie p.a. Stadhuis. De eerste aanmeldingen zijn al bin nen. Zo er gebruik van wordt ge maakt, hoort u het per telefoon of brief. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 4v.'. n Ml •J o o o •J o i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1