tegenslag weer injectie EEG na de week Foto van Links: Houdt Den Uyl uit het Catshuis Gahe SRroar IL« IHHi I I I I 4» ■tvd I Gedurfd plan lot instellen groots opgezette vrijhandelszone De polarisatie als boemerang llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEEST RENTEBEWUST! NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 6 o o o o o STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” Hf 3E3E3E3E3QE I a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 1 VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 111e JAARGANG No. 78 *K"'Ss Brandt nog niet uit de brand Aftreden Zeven soorten Hoopvol 4. 5. Groot gebied Ander nieuws Grootse plannen uitgevoerd gehouden üs hjoed to sizzen t|*|*|* Advertentieprijs: 20 et. per mm. Engez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag le week oktober 1922 Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De bakkerij van familie S. v. d. Pan (na 40 jaar) overgenomen door W. Yn- tema. Minzaam aanbevelend. Ondier leiding van D. Gerritsma gaf de Fryske Krite een opvoering van Fryske Trou. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Alle Middellandse Zeelanden die daar om vragen zullen in principe tot de EEG vrijhandelszone kunnen toetreden. Voor Griekenland en Turkije moest de asso ciatie met de EEG op den duur, als de politieke voorwaarden daarvoor zijn ver vuld, eerst leiden tot een douane-unie en later tot een volledig EEG-lidmaatschap. Ook Malta en Cyprus zullen over enkele jaren deel kunnen uitmaken van het EEG-douanegebied. Naast de landen die direct aan de Middellandse Zee liggen, zullen eventueel ook buurlanden in aan merking komen voor lidmaatschap van Ongelukkig genoeg voor Den Uyl zijn er in de PvdA nogal wat mensen die zich Wanneer in de loop van 1973 de onder- handelingen tussen de EEG en de Mid dellandse Zeelanden slagen, ontstaat de grootste vrijhandelszone in de geschiede nis. Naast de negen EEG-landen zullen in eerste instantie Spanje, Portugal, Griekenland, Turkije, Libanon, Israël, Egypte, Marokko, Tunesië en Algarije deel ervan uitmaken, later wellicht ook Joegoslavië, Syrië, Libië en Jordanië. We zullen hopen dat het zorgvuldig voorbereide plan kans van slagen heeft en dat een evenwicht en gemeenschap pelijk belang in de economie de natio nale hartstochten, n.l. door een leren denken in groter verband, leert beteuge len, zodat ook in enig politiek opzicht het plan heilzaam gaat werken. Per geval De toelating van landbouwproducten uit de Middellandse Zeelanden tot de Euro- markt zal per geval worden geregeld. Juist voor deze producten, die voor de meeste betrokken landen zeer belang rijk zijn, zullen de onderhandelingen moeilijk worden, omdat Italië en Frank rijk, leden van de EEG, deze producten voor een deel ook leveren. Toch zullen ook landbouwproducten bij de vrijhan delsafspraken moeten worden betrok ken, ook al omdat de accoorden anders op een te klein deel van de handels stroom betrekking zouden hebben. Links: „houdt Den Uyl uit het Catshuis Tweespalt in D’66 Trouwens ook binnen de linkse coalitie partner D’66 lijkt het dezelfde kant op te gaan, temeer daar de positie van Van Mierlo daar steeds verder wordt aange tast door partij-ideoloog Gruyters c.s., die het inmiddels op de kandidatenlijst van D’66 tot de tweede plaats heeft ge schopt. Gruyters wil in tegenstelling tot Van Mierlo niets weten van gesprekken met de KVP. Hij weet daarbij o.m. de in vloedrijke afdeling Amsterdam achter We prijzen ons uit de Russische markt It is de iene houn leed, dat de oare in bonke hat. In de nacht van zaterdag 7 op zondag 8 oktober zal de zomertijd eindigen. Al le uurwerken moeten dan één uur te ruggezet worden. O o o Q C' o o o o o o o o gende bewoner van het Catshuis te wor den, alwaar thans de heer Biesheuvel nog zijn domicilie heeft. Zonder een ac- coord-vooraf met de KVP heeft de heer Den Uyl als leider van ’n links minder heidskabinet natuurlijk ook nog wel zijn kans, maar hij kan dan bij wijze van spreken de verhuiswagen voor de deur laten staan: een minderheidskabinet- Den Uyl immers zal het geen jaar ma ken. op dit stuk aan de verlangens en belan gen van hun grote voorman bitter wei nig gelegen laten liggen. Integendeel: zij doen hun uiterste best om Den Uyl uit het Catshuip te houden. Om te beginnen mag er van deze lieden, waarohder de harde kern van het nieuwe Nieuw Links, geen moment ook maar over gepiekerd worden om met de KVP zaken tie doen. Welke concessie er van die kant ook zouden worden gedaan. Regeren met de KVP zou in hun ogen het nog maar pas op gang komende polarisatie-pro- ces verlammen, ten faveure van die zelfde KVP, die juist als slachtoffer is uitgekozen. Dan veel liever een verder voortschrijdend proces van onttakeling, van geloofsondermijning in de parle mentaire democratie, van onregeerbaar- heid. De Verelendungstheorie in optima forma: „Het moet eerst allemaal nog veel beroerder worden, voordat het be ter kan gaan.” Dat is een gedachtengang waar juist Den Uyl nog maar enkele jaren gele den in een uitvoerige analyse scherp tegen heeft stelling genomen. Den Uyl heeft zelf in zijn hart nooit zo in de polarisatie, het verscherpen van de te genstellingen, het afwijzen van het com promis, geloofd. Maar hij oogst nu wat mede onder zijn ogen door nieuw links en zijn partijvoorzitter Van der Louw is gezaaid. Den Uyl lijkt er niet meer in te slagen om het getij nu nog te doen ke ren. De PvdA-top heeft de achterban niet meer in de hand. de EEG-vrijhandelszone, dit om concur rentie verstoringen tussen deze landen te voorkomen. In principe wil de Euro pese commissie met de Middellandse Zeelanden vrijhandelsaccoorden sluiten, zoals dat onlangs met Portugal is ge beurd. Tussen 1 januari 1974 en 1 juli 1977 zou de EEG dan haar douane muur voor industrieproducten uit deze lan den afbreken. Als tegenprestatie moeten de betrokken landen ook een deel van hun douanetarieven verlagen. De klap kwam aanvankelijk hard aan toen bij een referendum (volks stemming) Noorwegen niet bleek te voelen voor aansluiting bij de EEG. Toen bij nadenken al ras bleek dat de nadelen van deze be slissing (het is trouwens meer een advies) meer op de hoofden van de Noren dan op die van de EEG partners zouden neerkomen, luw de in Noorwegen al ras de vreugde over de uitslag en kwam de EEG gemeenschap, die toch wel even een dreun kreeg, weer op verhaal. Helemaal was dit het geval, toen Denemarken, dat eens dreigde te worden meegesleurd in het negativisme, n.l. door solida riteit met het Scandinavische Noorwegen, toch wijzer bleek en met vrij grote meerderheid aansluiting vroeg. (63%). Overleeft de P.vd.A. ongeschonden haar driedaags congres in Den Haag, dat zaterdag (7 oktober) de climax bereikt? Zal dit congres de kiem leggen voor nieuwe afsplitsingen? Die kans is niet denk beeldig. Het is immers zeker dat de PvdA in eigen gelederen nu zelf zal worden geconfronteerd met de boze geest die polarisatie heet Deze boze geest door links opgewekt en uitgezonden naar het kamp van de christen-democraten, teneinde daar een scheiding der geesten te bewerkstelligen, lijkt voorlopig uiterst moeilijk te bezweren. Op het socialistische partijcongres zal er voldoende politieke conflictstof opge stapeld liggen om de polarisatie in ei gen huis voedsel te geven. En die con flictstof wordt wonderlijk genoeg aan gedragen door de KVP, de partij die volgens de opzet van links juist het slachtoffer van de polarisatie had moe ten worden. De alles beheersende vraag op het PvdA-congres is immers: moet er voor de verkiezingen wel/niet met de KVP worden gepraat over samenwer king na die verkiezingen? Als het aan fractie-leider Den Uyl ligt zou het con gres daar met ja op antwoorden. Een accoord met de KVP voor de verkiezin gen zou hem er van verzekeren de vol- ,.De Burgemeester” is klaar. Fijne 8 en 10 cents sigaar uit de vorstenlanden. Fa. E. Brouwer, Tabaks- en Sigarenfa briek De Vlijt. De Kalvermarkt zal worden op woensdag 18 oktober a.s. Om ditmaal in ons overzicht vooral bij de Europese Economische Gemeenschap te blijven, deze wil van het Middelland se Zeegebied de grootste vrijhandelszone ter wereld maken. De Europese Commissie heeft dit plan, dat verstrekkende gevolgen kan heb ben voor die Europese economie en voor die van de betrokken landen, goedge keurd en zal het concept volgende week voorleggen aan de raad van minister in Luxemburg. Bij het creëren van de vrij handelszone zijn de belangrijkste lan den: Spanje, Israël, Egypte, Grieken land, Turkije, Marokko, Tunesië en Alg erije. In Noorwegen had de uitslag een re geringscrisis tot gevolg. Dat daags na de, vooral door zijn toedoen zo succes vol verlopen volksstemming over de toe treding tot de EEG, de Deense premier Jens Otto Krag (52) zijn ontslag indien de, kwam evenwel als een volslagen verrassing. Tijdens een triomfantelijke toespraak tot het parlement maakte hij zijn be sluit bekend. Hij vertelde dat hij het om persoonlijke redenen had genomen en dat het sociaal-democratische minder heidskabinet gewoon aanblijft. De totale verraste sociaal-democratische fractie stelde daarop Anker Jörgensen (50) kandidaat voor het premierschap. Het is vrijwel zeker dat het partijbestuur daar zijn goedkeuring aan zal hechten. De aftredende Krag verklaarde, dat hij al enige tijd op een geschikte gelegen heid had gewacht om zich terug te trekken. Het overrompelende succes van de volksstemming was voor hem zo’n aanleiding. Krag is sinds 1962 met een onderbre king van 1968 tot 1971 minster-president geweest. In de Deense hoofdstad vermoedt men dat Krag wil proberen benoemd te wor den tot leider van de permanente Deense delegatie bij de Euromarkt. Het andere nieuws zullen we maar la ten rusten, met uitzondering van een paar nieuwtjes over „prominenten” die regelmatig de voorpagina halen. Ook ditmaal was dat weer de veelbesproken president Idi Amin van Oeganda. Nu heeft hij weer het directe bevel over het Oegandese leger op zich genomen om dat er een nieuwe samenzwering tegen Oeganda zou zijn ontdekt. Dit werd in de nacht van dinsdag op woensdag door Iemand, die de laatste tijd toch wel wat van zijn image moet prijsgeven is Bonds kanselier Willy Brandt van West Duits land. Onlangs had hij nog de krachtige beweringen, maar hij heeft rijn beschul diging, dat er bij de fractiewisseling van enkele sociaal-democratische en liberale parlementsleden naar de christen-demo craten (waardoor de regeringscoalitie haar meerderheid verloor) corruptie in het spel is geewest, niet kunnen bewe zen. Er blijft niets anders dan een verdacht making, waarmee de regeringsleider niet alleen rijn eigen reputatie als staatsman maar ook het aanzien van het West- duitse parlement heeft geschaad. De kanselier had dinsdag een tweede onderhoud met parlements-president Von Hassel, die hem had verzocht zijn be schuldiging te precdsiieren of terug te nemen. Von Hassel deelde na afloop mede dat de kanselier hem ook ditmaal (evenals in het eerste onderhoud zondag) niet had kunnen zeggen welke parlementsleden door wie en met welke middelen ertoe zouden zijn bewogen van fractie te wis selen. Von Hassel zei er ook niet in te zijn geslaagd de kanselier ertoe te bewegen op grond van gebrek aan bewijsmate riaal zijn beschuldiging terug te nemen. Zo zie je maar weer, waarin soms grote mensen klein kunnen zijn. radio Kampala meegedeeld. De minister van defensie, Oboth-O Foembi zal in plaats van generaal Amin de regering leiden. Meer bijzonderheden weten we op het moment, dat we dit schrijven (woens dagmorgen) nog niet, maar dat w® van deze knaap wel meer zullen horen, staat wel voor ons vast. Tot besluit een ietwat onprettig bericht. Van onverdachte rijde wordt erop ge wezen dat Nederland zich door het stij gende prijspeil van rijn exportproducten stal aan uit de Russische markt prijst. Het Instituut Nederland-USSR merkt op dat de Nederlandse werven, ondanks veel moeite, nog slechts wat reparatie- opdrachten krijgen. Bouwen is er niet meer bij. Ook met de levering van com plete fabrieken loopt het af. Het aan deel van machines en apparatuur in het Nederlandse exportpakket naar de Sov- jet-Unie is tussen 1965-1970 teruggelo pen van 58 tot 10 procent. Een bericht als dit doet ons weer met pijn ervaren dat we met onze loon- en prijspolitiek iedereen helpen, behalve ons zelf. zich. En ook bij de kleine derde part ner in het eedgenootschap, de PPR, voe ren de anti-confessionelen onder aan voering van partijvoorzitter Dolf Coppes de boventoon. Een houding die nog wordt verscherpt nu juist de laatste we ken nogal wat PPR-mensen van het eerste uur weer tot hun vaderhuis van de KVP terugkeren. Zo zag de KVP-partijraad afgelopen za terdag tot zijn verrassing KRO-voorzit- ter mr. Van Doom, oud KVP-voorzitter en kamerlid, in de vergadering verschij nen en uitvoerig handen schudden met de partijtop achter de bestuurstafel. Wie krijgt de Zwarte Piet Intussen zal links in een poging om bij het partijpolitieke kaartenspel uiteinde lijk niet met de Zwarte Piet te blijven zitten, pro forma waarschijnlijk toch wel met de KVP gaan praten. Een botte af wijzing zou immers misschien wel veel congresgangers en actieve partijleden deugd doen, maar het is zeer de vraag hoe zo’n houding overkomt bij het gro te kiezerspubliek, dat zich minder moeite geeft allerlei motieven en achtergron den te beoordelen. Komt er een gesprek, dan zal links ook niet om A.R. en CHU heen kunnen, twee partijen waarmee de KVP nog samen optrekt, alhoewel de onderlinge liefde danig begint te ver koelen. Dat is de schuld van vooral de A.R., die de christen-democratische sa menwerking en eenwording zodanig ver traagt, dat het voor veel KVP-ers niet meer hoeft. „Het liefst met u, desnoods zonder u”, zo kan men de stemming van de KVP-partijraad van zaterdag j.l. op dit punt samenvatten. Een gesprek van links met de christen democraten wordt, als er niet een we derzijdse wil aanwezig is om het eens te worden, een ondoorzichtig gebeuren waarbij men elkaar de schuld van de bij voorbaat vaststaande mislukking in de schoenen te schuiven. Dat is vorig jaar maart ook gebeurd. Een onzalige ge beurtenis. De lachende derde zou bij dit alles DS’70 kunnen zijn, de partij waarin vele PvdA- ers en anderen die de polarisatie-ge- dachte schuwen reeds een nieuw poli tiek tehuis hebben gevonden. DS’70 schuwt een hernieuwde samenwerking met de confessionelen niet en spreekt geen banvloeken uit. Daardoor blijft de partij van Drees aantrekkingskracht be houden voor die socialisten die van het oppositie voeren genoeg hebben. Is de po larisatie een boemerang? Hwat hat Weer is Bolsward een woning armer geworden. Weer viel er een offer aan de grote slokop van het bedrijfsleven, dat de binnenstad hoe langer hoe meer de woonfunctie ontneemt. En dit niet alleen de binnenstad. Nog geen 25 jaar geleden was het gedeelte van de Sne- kerstraat tussen Gasthuissingel en Secr. Haitsmalaan ’n vrij riante woonstraat te vergelijken met de Schrans te Leeu warden. Er stond o.a. een pastorie en een voornaam herenhuis, ieder met gro te achtertuin. Nu hebben Supermarkt I In 1863 werd de spoorlijn Harlingen Leeuwarden voor het publiek geopend. Per trekschuit ging men uit Bolsward' naar Leeuwarden om zich met eigen ogen er van te overtuigen of het waar was, dat een rij wagens door een ma chine werd voortbewogen, nog sneller dan een paard een kar kan trekken. De landen rond de Middellandse Zee kunnen thans worden ingedeeld in ze ven categorieën: 1. Leden van de EEG (Italië en Frank rijk). 2. Met de EEG geassocieerde staten die ooit lid zullen kunnen worden van de gemeenschap (Griekenland en Tur kije). 3. Geassocieerde staten die vroeger ko loniën waren van EEG-landen (Tunesië en Marokko). Andere geassocieerde staten (Mal ta en Cyprus). Landen waarmee de EEG een han- delsaccoord heeft gesloten of nog wil sluiten: (Spanje, Israël, Egypte, Liba non, Algerije). 6. Landen waar andere accoorden mee bestaan (Joegoslavië en Portugal). 7. Landen waar in het geheel geen ac coord mee is gesloten (Albanië en Syrië) Ondergetekende wenst les te geven in Piano-, Orgel-, Vioolspel en Koorzang zowel privaat als in clubjes. B. H. Vas tenhout, Organist, Arum. (Opvolger van wijlen de heer W. Jacobs). Beurtveer BolswardWorkum—Am sterdam. Vanaf heden hervatting van de volledige beurtdiensten Gebr. Koch en Eekhof. Draisma en Valkenburgs levertraan, verkrijgbaar bij IJ. O. Bekema, Blauw poort. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum en Wymbritseradeel. Bosma en It Mearke, ieder op eigen ter rein overgiens zeer nuttige instellingen hun plaats er opgeëist en de vier huis jes, die eens door Sybrandus Ooster- baan onder architectuur van Jorrit Oos- terbaan tussen de Pastorie en Hotel 't Park werden gebouwd zijn gedoemd één voor één te verdwijnen. Het huisje op deze foto is er een van. Het stond nu tegen het (reeds eerder uitgebreide) hotel-café-restaurant aan en wordt er nu bij aangetrokken. De bulldozers de den reeds hun werk en er is haast ge boden, want een huidige ondernemende eigenaar van -Het Park, een kleinzoon van Sybrandus, wil er een tweetal bars in vestigen met een toneel. Het geheel wordt dan aangetrokken bij de huidige zaal met de mogelijkheid deze door een schuifwand er van te scheiden, b.v. bij bruiloften, recepties enz. Haast geboden, want op 17 november is de opening gepland met Hannie en de Rekels, terwijl op de 18e van dezelfde maand een optrden is gecontracteerd van de vermaarde popgroep Earth en Fire, volgens de kenners het summum op dit gebied. Grootvader Sybrandus, eenvoudige timmerman als hij was, zal er niet van hebben gedroomd, dat zijn hechtgetimmerde huis nog eens zou worden afgebroken voor de pop, een term die hij niet eens kende. Hij had later een passagiersvaart Bolsward Workum, maar toen dat niet zo goed meer ging, nam zijn vrouw het initia tief het café Het Park te exploiteren dat werd overgenomen van familie Sef- finga en sedertdien is dit in de familie gebleven, nu reeds tot in het derde ge slacht. In het huisje, dat nu is afge broken, woonde eerst familie Ypma (daarvoor misschien nog wel anderen) later wed. S. S. van Hettema en Corrie van der Zee (de laatste bewoner). De verbouwing, die momenteel hevig aan de gang is, wordt volgens ideeën van de eigenaar, uitgevoerd door fa. De Vries van Leeuwarden, die ook de Mo- telbouw aan de Kloosteriaan verzorgt. Het was ook nu de heer Siemonsma die zo attent was, nog tijdig dit woninkje op de gevoelige plaat vast te leggen. Een van de laatste herkenningspunten tussen Cnossenlaan en Secr. Haitsma- Laan ging voor de bijl. Straks is alles nieuw geworden. Oud Bolswarders kij ken zich de ogen uit, als ze, nog eens terug op het oude nest, van het oude bekende zo weinig terug vinden. Maar ook hier geldt: De tiid haldt gjin skoft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1