Chr. scholengemeenschap instituut met een geschiedenis „Nijenhove” GMlW Dubbel jubileum aan voor Bolsward belangrijke instelling il11 i Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Zilveren filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i- 5 111e JAARGANG No. 79 DINSDAG 10 OKTOBER 1972 Wymbritseradeel. Aanpassing Zilver Stempel zoals bv. ver in terview Achtste lustrum Oecumene (voor vervolg zie elders in dit blad) Uitbouw us hjoed to sizzen en It tok is net mei jild to keapjen. Het begin al- niet Leeftyd tsjin (yn Opleidingen Boerinne of boerinne öf De melktappers. Concordia te Exmorra bestaat 25 jaar. „Nijenhove” als afscheid Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Nederlandse politieke actie in Indo nesië heeft volgens schatting die Neder landers 7 a 8.000 en de Indonesiërs 20 a 25.000 doden gekost. De in 1868 te Konwerd geboren Dr. Obe Postma kreeg de le Gysbert Japiks prijs. Boiswards eerste Lunchroom. P. J. Hee- ga, Marktstraat 8. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Jonger as 40 j. 4050 jier 50—60 jier 77 48 69 2e week oktober 1947 Bidriuwsgreatte 5—10 ha 1015 ha greater Ynkommen 5.000—10.000 10.000—15.000 hegter as 15.000 foar 47 35 19 foar 44 36 30 tsjin 56 64 70 tsjin 53 65 ■81 Het begin was enerzijds gedurfd, an- derszijds bescheiden. Het was in 1932 nog welhaast revolutionair, dat ’n meis je „verder moest leren”. Het was de tijd dat weliswaar overal uto-scholen werden opgericht, maar die waren voor al voor de jongens en leiden meer op voor een diploma dan voor een beroep. Trouwens het „beroep”, waar de school in het begin voor opleidde was dat, wat bij het invullen van vragenlijsten meest- We meldden het al even, morgen is het zover, dan viert Nijenhove, zoals deze christelijke scholengemeenschap veelal kortheidshalve wordt genoemd, het 8e lustrum. De school bestaat dan veertig jaar endat is toch wel een mijlpaal, die gevierd dient te worden en dat zal dan ook gebeuren, zoals we ons ook de her denkingen nog herinneren van het 20, 25 en 30 jarig bestaan, soms samenval lend met drastische uitbreidingen. Want de vereniging mag dan (met gewijzigde naam en of doelstelling) morgen veertig jaar en dat is toch wel een mijlpaal, die geen Nijenhove, zelfs nog van geen ge bouw aan de Nanne Reynstraat of Bur gemeester Piraamsmalaan. Minnen, Nauta enz. hebben een betere klank bij een ieder die Nijenhove op haar of zijn weg vond. Trouwens ook de AVO leerkrachten bleven de school lan ge jaren trouw, bv. de heren A. de Boer en S. Brouwer (zelfs tot hun pen sioen) en hetzelfde kan gezegd worden van vete vakleerkrachten, administratief personeel en concierge. lick, Jehova getuige of van „geen gods dienst” zijn, op school gaf dit nimmer conflicten, integendeel, het verschillend milieu was vaak onderwerp van inte ressante en intensieve discussie en leid de meermalen tot een ruimere blik. foar foroaring 23 52 31 Yn dizze rybryk is al sa faek oer de boer praet, dat it hat alle eigenskip en ha it ek ris oer de boerinne. Us foei langlêsten in nijsgjirrige stüdzje yn han- nen oer „Boeren en boerinnen oer bi- ropsforoaring.” Dat dizze brochure (skreaun yn opdracht fan it LEI) yn earste ynstansje hannelt oer de situaesje yn Süd Hollan, mei hinnebruije, by üs sil it net folie oars wêze. Foarhinne is oer de biropsforoaring ek wol skreaun, mar dan gyng it fakentiids oer de „kwantiteit” derfan, dus oer it tal boe ren, har leeftyd, de greatte fan it bi- driuw ensfh. De léste tiid komt der mear bigryp foar de „kwaliteit” fan it for- oarjen fan birop, dus it hwerom, de manear hwerop dit bilibbe waerd, de swierrichheden fan de oanpassing en de miening oer it nije birop ensfh. It boer- öf wurden hat syn konsekwinsjes net allinne foar de boer seis, mar foar syn hiele hüshalding, binammen ek foar de boerinne. Dy rekket har „status” kwyt en hoe heint hja dat op? Net elk hat de moed en it inisiatyf en bigjin in kul- tureel sinturm, anneks antykhannel to runnen. Iykas mefr. Hettinga fan de Sjungadyk. Oer de fraech boerinne bliu- Dizze sifers sprekke daliks al in düdlike tael. Jonge boerinnen ha noch wol moed, mar in lyts fjirdepart wol foroarje (of leaver dat har man foroaret, dus boer öf wurdt). By boerinnen tusken de 40 en 50 jier wol mear as de helte dat, by de alderen wol twa tredde de tiid lea ver ütsjonge. By it neigean fan de bidriuwsgreatte sprekke de sifers noch düdliker tael. Hwat lytser it bidriuw, hwat leaver dat de boerinne wol foroarje wol. By de greatere bidriuwen hingje 4 fan de 5 boerinnen dochs wol oan har „status”. Dyselde trent sjogge wy ek as wy yn it beurske sjogge. Hwat swierder it molikpüditsje, hwat leaver de boerinne boerinne bliuwe wol, eat hwat fansels ek wol logysk is. Yn syn algemienheit is twatredde fan de boerinnen der op tsjin, dat har man boer óf wurdt. As reden mar leaver boer en boerinne bliuwe to wollen seit 74%: „Der giet neat boppe it seis baes wezen m.o.w., de boer moat seis de leije halde.” Efkes mear as de helte mient, dat har man to aid is om noch to for- oarjen doe’t it neigien waerd, die bliken dat de bidoelde boeren al'legearre 45 jier of èlder wiene). Goed in tredde part seit seis der ek neat foar to fielen boerinne öf to wurden. Sa’n 37% fan de boerin nen is der min of mear wol foar dat har man in oar birop siiket. Hwerom.? „Dan Ongewild heeft de school een belang rijke rol gespeeld in de oecumene en doet dit nog. Als christelijke school werd bij de aanneming van leerlingen of leer krachten nimmer het geloof of de ker kelijke gezindte op ’n goudschaaltje ge wogen. Er kwamen vogels van diverse pluimage. Meisjes die op hun dorpen op een „eigen” school waren geweest, het zij een hervormde, hetzij een gerefor meerde (zo was dat voorheen bv. te Wonis) ofwel op ’n openbare of rooms katholieke vonden op Nijenhove een milde christelijke geest, nimmer gepro voceerd in een bepaalde richting. In het jaarverslag staat weliswaar nog altijd aangegeven hoeveel leerlingen gerefor meerd, hervormd, baptist, roomskatho- Het schooltje groeide voorspoedig moest over verloop van tijd met een vleugel worden uitgebouwd. Later ging men haaks de hoek om met een aantal nieuwe lokalen. De ingebruikname was een feest. We herinneren ons nog spre kers als de latere loco-burgemeester Johs. Praamsma als een van de mede oprichters en Ir. L. Eringa, de huidige gedeputeerde, namens de CBTB. Het was trouwens niet onze eerste kennis making met de school want direct na de oorlog, we menen in 1947 was er een toen moeilijk op te lossen inbraakje dat destijds een krantennieuwtje opleverde, een geschiedenis die zich helaas nog wel eens zou herhalen. Hwat hat De heer Krikke neemt schoolhoofd te Hijdaard. Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en A.s. en jonge moeders kunnen de toe- slagkaart MD 802/3 afhalen in het tijd vak van 5 t.e.m. 9 juni a.s. te Bolsward (9-12) of bij de reizende kassa. Meene men: Stamkaart en CM kaart. (Nog steeds de naweeën van de oorlog). De jaargang 1947 eindigt als allerlaat ste op de rechterbenedenhoek van de laatste pagina met de mededeling: druppeltjehad gelaten, waar de leer krachten net één voor één even binnen konden komen om hun salariszakje in ontvangst te nemen, leek ineens onmo gelijk klein, een zolderkamertje, meer niet. Deze grote uitbreiding werd ook aanleiding de school een naam te geven. Iemand dacht dat het bestuur wellicht een ietwat Friesklinkende naam zou wensen, toch ook voor een ieder uit te spreken en te begrijpen (de leerlingen kwamen tenslotte overal vandaan). Dit gevolgd bij ’t feit, dat de nieuwe school als het ware om een hofje (grasveldje) was gebouwd' en het andere eind van de oude stad, waar thans de Martinikerk staat, vroeger „Oldehove” heette bracht hem op het idee op de gehouden prijs vraag de naam „Nijenhove” in te zen den. En ziedaar, deze werd geaccepteerd en de inzender kreeg een boekenbom Sedertdien is de naam Nijenhove, later in verband met de mammoetwet uitge dijd tot „Chr. Scholengemeenschap Nij enhove” een begrip in Bolsward en ver daar buiten. De gezamenlijke melkhandelaren te Bolsward maken hun klanten bekend, dat er geen melk zonder bon kan wor den geleverd. hoecht er net mear sa lang yn it spier” fynt 64% fan har, „mear frije tiid en fakansje”, mient 54%, „oar wurk sil sa swier net falie”, tinkt 43% wylst in sel- de tal mient, dat der yn in oar birop mear fait to fortsjingen. Sa’n 46% fan de boerinnen sjocht net folie Ijocht yn de takomst fan it boerebidriuw, 32% hie finansieringsproblemen en 18% hie to krijen mei sykte of invaliditeit. Ek miene guon fan de boerinnen, dat in oar birop fan har man de bem mear mooglikheden jowt. Hwat it ynkommen fan de boer oanbilanget foun yn Süd Hollan 26 fan de boerinnen dy’t foar foroarjen wiene it mar sa-sa, om net to sizzen min. Trouwens 7% fan de jingen dy’t dochs leaver boerinne bliuwe woene, tocht der krekt sa oer. Oars as men tinke soe hat it meiwurkjen fan de boerinne yn it bidriuw gjin ynfloed op de halding oangeande de biropsfor oaring. Allinne fan de froulju dy’t üt har aerd net fan it boerewurk halde en leaver oars neat dogge as de hüshalding forsoargje, is 63% leaver boerinne óf. Fan de oaren 34% en fan de net mei- wurkjende boerinnen 31%. Dy léste ünt- rinne elkoar dus amper. Fan de boere- froulju, dy’t foar har trouwen hwat oars diene (forpleechster of sa) wol de great- ste helte graech foroarje, fan de boere- dochters mar 28%. Nijsgjirrich is dat der twakear safolle boerinnen wol ophalde wolle .om hwat oars to bigjinnen as de boeren seis. Hwat de „sekse” oanbilanget binne it binammen de boerinnen tusken de 40 en 50 jier, dy’t foroarje wolle, by de boeren binne dat foaral dy tusken de 50 en 60 jier. Wol hiel apart is, dat der net folie for oarje wolle yn de sin fan graech in greater (boere) bidriuw to hawwen. Mar inkelde ünderfrege persoanen sce ne graech mear groun of mear kij ha wolle. (boeren, sawol as boerinnen). Ek waerd de folgjende fraech steld: „Hwat soene jo graech wolle hwat jou man waerd as er boer öf wurdt? Biroppen dy’t dochs earne yn it agraryske flak lizze ha düdlik de foarkar, docht bilker (71%, by de boeren seis 90%Yn tsjin- stelling ta de boer seis ha mar inkelde Onlangs hield de redactie van de Leeu warder Courant met mej. Eerdmans ’n vraaggesprek. Wij citeren: Mejuffrouw J. Eerdmans herinnert zich nog goed dat bij haar komst 23 jaar ge leden 120 leerlingen de school bezoch ten. In de periode 1954-1964 zat men maar liefst boven de vierhonderd en nu schommelt het aantal rond de 370. „Het gaat heen en weer” zegt ze, „de oplei ding is echter vrij groot en dat komt vooral doordat wij ook jongens toelaten met havo. Ook zij, die een middelbare landbouw- of tuinbouwschool hebben gehad krijgen hier een mooie kans om verder te studeren”. „Het is ook voor hen een prachtige op leiding en ze zijn zo nodig, hè, bij het onderwijs. Ik vind het normaal dat er jongens op school zijn. De maatschappij bestaat ook boerinnen in foarkar foar in frij birop yn de sektor fan de tsjinstforliening (11 boerinnen, 71% boeren). Wurk yn in fabryk ha de froulju net folie mei op (65%), de boeren seis hielendal net (95% êfwizend). Kantoarwurk foar har man forsmite 17% boerinnen, 76% fan de boeren seis. Op de fraech, hwat har man dan wurde moat, as er ophaldt fan buorkjen sei 14% fan de boerinnen dat it har neat ütmakke, wylst 25% gjin antwurd op dy fraech hie. Biroppen dy’t faek naemd wurde binne: féforsoarger, fékeapman, fortsjinwurdiger yn lan- bouwurktugen, timmerman, pietsler, monteur, Hiel hwat antwurden jowe de yndruk, dat de boerinnen wol boerinne öf wurde wolle, mar der mei oan bin ne, hwat har man dan wol wurde moat. Likernöch de helte soe wol forhuzje wolle, as dat nedich wêze mocht, dc measben woene dochs leaver yn it eigen gea of gemeente bliuwe. As positive kanten fan it boer wêzen waerden neamd: öfwikseljend wurk (86 it arbeidzjen yn de frije natür (92 mar 65% jowe ta foar it boer wê zen de measte oanliz to hawwen. As neidiel fan it boerebistean wurde neamd: to min ynkommen (32%), risiko’s (19 it bou wêzen (18%) to lange wurkdagen (26%), to min frije tiid (15%) en gjin goede soasiale foarsjen- ningen (8%). Net minder as 56% fan de ünderfrege boerhüshaldingen hie yn de 12 moanne foardat de fragelist yn- folle waerd gjin inkelde frije dei hawn, 34% hie 1 oant 7 dagen frij hawn en mar 10% langer as in wike. Sa soene wy trochgean hinne, Sifers, sifers.... Mar efter dy sifers forskület him in brok boeretragyk. It „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen....” is al aerdich forline tiid. Ha- war it boekwurkje jowt slof genöch om oer nei to tinken en mei to praten, b.g. op gearkomsten fan plattelansfroulju ensfh. Léze de boerinnen dizze rubryk ek? De earste de béste dy’t dit lézen hat er üs in briefke skriuwt (al of net mei ynstimming, dat docht der net ta) stjüre wy dit boekje forgees ta! It sil üs ris nij dwaen hoker skiep it earst oer de daem is. we of boerinne öf wurde sil it yn dit ar tikel gean. Earst mar in pear sifers swart op wyt: Toen mej. Eerdmans in 1947 tot de ver antwoordelijke post van directrice werd benoemd, was ze naar we menen te we ten 2 jaar bij ’t Nijverheidsonderwijs. Dit zou betekenen dat dij dit jaar haar zilveren jubileum viert en de school dus een dubbel jubileum te wachten staat. Mej. Eerdmans is wel een zeer stuwen de kracht geweest voor de school en ze is dat nog. Zij stond telkens open voor nieuwe ideeën: nieuwe opleidingen, kursussen voor heren, jongens op school inspraak enz. Ook zette zij zichzelf en soms heel de school in bij allerhande Bolswardse activiteiten, zorging van het heamiel, als ook bij charitatieve acties, enz. al wordt aangegeven als „zonder”, nl. dat van huisvrouw. Het bescheiden be gin was dus niet eens in een eigen ge bouw, maar een paar dagen in een lokaal van de CVO-school, waar ook ’n avondcursus werd begonnen. Al spoe dig echter bouwde architect G. v. d. Zee een schoolgebouwtje aan de hoek Nan ne Reijnstraat-Schelte a Bolswertstraat. Het stond wat eenzaam. De laatstge noemde straat was er nog niet, de buur man „Elim” was nog gehuisvest in de oude drukkerij van Couperus aan de Dijk, later Dijkstraat genoemd, thans woniniginterieur R. P. de Boer. Dat het de school zo voorspoedig is ge gaan is menselijkerwijs mede te danken aan een grote stabiliteit en continuïteit, zowel in het bestuur als personeel, met name ook van directie en staf. Toege wijde bestuursleden als J. Visser, E. Ol- denziel en D. Sandstra om maar een paar willekeurige namen te noemen heb ben jarenlang al hun deskundigheid, trouw en toewijding aan de school ge geven. Niet minder was dlit het geval met de directie. Reeds spoedig na de oorlog werd mej. J. Eerdmans be noemd tot directrice. Er waren Bols- warders (Bolsward was veel kleiner dan nu en elk kende elk) die hun hoofd schudden. Een eigen Bolswardse, zou den de teerlingen daar voldoende res pect voor hebben? Het bleek al spoedig dat mej. Eerdmans, ook ondanks haar jeugdige leeftijd, een „geboren” direc trice was, zowel voor de leerlingen als voor het personeel. Bovendien wist ook zij zich spoedig omringd door naaste medewerkers, waarna enkelen later tot adjunct-directrices benoemd, die lange tijd op hun post bleven of dat soms nog zijn. Namen als juffrouw Jellema (ook voor de oudere) Kingma, Visser, Van Zo heeft de school zich in de laatste 25 jaar dat wij die meemaakten geweldig weten aan te passen aan nieuwe om standigheden. Er vond op velerlei gebied een integratie plaats. Zelfs in sexe en huidskleur. Maar ook in ander opzicht ging men met de tijd mee. Eens was er nog de „huisslachting”, en werd er een compleet varken aan mootjes gesneden, werden er kippen en/of konijnen en ca via’s gehouden, behoorde ook een „kook kachel” (houtgestookt fornuis) nog tot leermiddelen. Eens mochten er geen lan ge broeken op school worden gedragen, mocht er rond de schooi! niet gerookt, werd er op de jaarlijkse fuif niet ge danst - I Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot terdam heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. De school nam pas groter vlucht, toen ’t aantal opleidingen werd uitgebreid en deze alras naam begonnen te krijgen. De N-XIX opleiding is wel de oudste le- raressenopleiding, maar de raad van de gemeente Bolsward was vlot in het ge ven van urgentie verklaringen, bv. voor een vormingsklas, voor V.V.B. opleiding voor die van leerlingverkoopsters en wat vooral een stempel op de school heeft gedrukt, die van de akte N XXI. Er is door bestuur, directie en een staf van leerkrachten in deze welhaast onstuimi ge groeiperiode ontzettend veel werk verzet, initiatief getoond, en meermalen werd ook niet weinig improvisatietalent gevraagd, want de ene modernisering volgde de andere en verdere uitbouw werd noodzakelijk. Er werd - vooral ten behoeve van de vormingsklassen en opleidingen - een internaat gebouwd en de school kreeg een geheel nieuwe vleugel met directie kamer, leslokalen, verdieping, gymnas tieklokaal, bibliotheek, administratie kantoor en cantine aan de Burgemees ter Praamsmalaan, waar ook een grote tuin met kassen werd aangelegd. De voormalige docentenkamer werd ge promoveerd tot een „honk” voor de oudstejaars, in de grote hal legden leer lingen zelf mozaïeken, Jentje Popma bracht in relief en in een zandgespoten raam versieringen aan en de voormalige administratie-ruimte, waar de heer On- vlee in de brandende zon menig zweet- Welke associatie roept de plaatsnaam Bolsward op in den lande? Wie Gouda zegt, zegt pijpen of kaas, wie Breda zegt, zegt militaire Akademie of bijzondere strafgevangenis. Wie IJlst zegt zegt schaatsen of timmergereedschap. En wie Bolsward zegt? Als die naam valt ergens in een treincoupé, ergens op een lan delijk congres, ergens op visite in welke provincie dan ook zal de reactie ver schillend zijn. „Zuivelsehool” zegt de een, want dat stond in het aardrijkskunde. „Orgel vindt een ander, hij zag of hoorde het vaak op de TV. „Nijenhove zal ook menigeen onmiddellijk zeggen, want de Chr. Scholengemeenschap Nijenhove heeft landelijke bekendheid. Het is namelijk de enige christelijke school in Nederland, die opleidt voor de Akte N21, oftewel natuur- en scheikunde en biologie. Met een een school in Zetten is .Nijenhove’ ook de enige chr. school, die opleidt voor N19 (zorg voeding, woning en kleding). Daarnaast is ’t een Ihno en mhno met 4 rich tingen en kan men er twee LO-akten halen, namelijk voor handenarbeid en En tingen en kan men ter twee LO-akte halen, namelijk voor handenarbeid en En gels. Overal in den lande en ver daarbuiten vindt men oud-Ieerlingen van de school, hetzij als lerares, hetzjj in de ontwikkelingssamenwerking, hetzij in de verzorgende beroepen, hetzij als winkelbediende of gewoon als huismoeder. En ’n ieder bewaart even prettige herinneringen aan de jaren hier gesleten. Er zijn vele moeders, zelfs grootmoeders, die him kinderen of dus kleinkinderen op de school weten, waar ze zelf eens les kregen leen uit mannen of uit vrouwen. En het loopt gewoon leuk. Wij hadden trou wens toch altijd wel een fijne sfeer op school daar mankeerde niets aan, maar ’t feit deed zich nu eenmaal voor en dus.” De N-opleidirjgen zullen overigens moe ten verdwijnen door de komst van de lerareninstituten. Onder „Nijvenhove” wordt dan een belangrijke poot wegge zaagd. „Dat is jammer”, aldus mejuf frouw Eerdmans. „Wij hadden altijd leerlingen uit het gehele land en dat geeft de school iets leuks. Bovendien is Bolsward uitermate geschikt voor zo’n school. Er is niet teveel afleiding, zodat men zich kan concentreren op studie, er is juist genoeg om het toch leuk te hebben. De leerlingen zeggen weleens: Blij dat wij hier nog zijn en niet in zo’n groot instituut. Ik zelf vind het ook de vraag of het altijd wel gunstig is aan zo’n groot instituut te studeren. Wie zal het zeggen”. Voor de Ihno en mhno-takken van de schooi ziet ae directrice goede toe komstmogelijkheden. „Veel jongens en meisjes komen in de verzorgende sector terecht en daar hebben wij prach tige opleidingen voor.” „Het begrip huishoudschool is overigens altijd wat in diskrediet geweest en ei genlijk is dat nog het geval. Kijk, een ouder wil graag dat zijn kind het hoog-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1