Vietnam eindelijk vrede? naar de week Foto van Bijna 600 inzendingen van onze Bolletongersdei-prijsvraag Gabe SKroar I I I I Nederland schenkt Indonesië rijst I I Gouden filmpjes 1 Raadsvergadering Franekeradeel Speciaal voor jonggehuwden aantrekkelijk aflossingssysteem VRAAGT VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN 3DE3E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll t|*i*{#!*|*j^*l*!*^*i*!*>!*j*^ STICHTING SPAARBANK NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat „HARLINGEN” 3DE I I s □E2E3E3E3E3QE - Hle JAARGANG No. 80 VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 Sjah in Moskou Rijst voor Indonesië TipTnSfnmen in ambassade Scheel in Peking De Prins boer af. Vatikaan Strijdmethoden Hulp En nu het reizen Onder Egyptisch vuur rie heeft, ontdekt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen Hoofdprijs Jemen Leuk Blindenbi- Frana-eker te Troostprijzen 2e week oktober 1922 hebben wij een zeer van de van üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Rookt Film. Eigen fabrikaat. Tabak- en sigarenfabriek De Vlijt te Bolsward. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kogo-jachtwater, het beste van het bes te. Per flacon f 0,45, ,,’t Blomke”. Friese honing, per pot f 1,Harkema’s winkels. Circus Rens komt naar Bolsward. Standplaats op het weiland van de heer Witteveen aan de Snekerweg. Eigen verlichting. Nieuwe walmuur aan de Rijksstraat ge reedgekomen. De straat is bijna 1 me ter breder geworden, hetgeen een veel royaler aanzien geeft, temeer nu ook de brug langer en breder is gemaakt. Het militaire offensief dat Noord-Je- mien het afgelopen weekeinde tegen het marxistische Zuid-Jemen begon, dreigt uit te groeien tot een complete oorlog in het zuiden van het Arabische schier eiland, waarbij de grote mogendheden en met name de Sovjet-Unie een belang rijke rol spelen. Speldeprik nr. 1: In de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse hoofd stad Caracas zijn tin tijdbommen ont dekt, Zij konden tijdig door de politie onschadelijk warden gemaakt. De am bassade was gesloten in verband met Columbus-dag. De politie brengt de bom men in verband met de vijfde verjaardag zondag, van de dood in Bolivia van de Cubaanse revolutionair e leider Ernesto Che Guévara. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ter afsluiting van dit eerste onderdeel van ons overzicht een meer economisch bericht: Het Britse volk is steeds meer gekant tegen de Engelse toetreding tot de Europese Economische gemeenschap. Dat blijkt uit een landelijke opiniepeiling, Volgens het onderzoek is momenteel 51 procent van de Engelsen tegen de toe treding en 31 procent ervoor. Volgens een in juli gehouden opiniepeiling was 46 procent van de Engelsen tegen de Britse toetreding en 38 procent voor. Nadat Noord-Jemen het eilandje Kara- man, en de stad Qaabata had bezet, die beide door Zuid-Jemen werden bestuurd, en Noord-Jemen grote troepenconcen traties naar de grens had gestuurd, wordt de vrees voor een invasie steeds sterker in het zuiden. Henry Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon inzake buitenland- Steeds meer Britten tegen EEG-toetreding Wel prettig ook eens met een paar sympathieke berichten te kunnen eindi gen. Zo verwacht het landelijk comité stappen te ondernemen ter beëindiging van het Vietnamese conflict. Ook het Vatikaan kreeg bezoek, maar dat had niets met politiek te maken. Met wat dan wel is ons een raadsel. Enige tijd geleden heeft een Zuidamerikaanse die gekleed was als bisschop, met kruis en ring, kans gezien het zomerpaleis van de paus binnen te dringen. Hij werd uit- eiindelijk betrapt en overhandigd aan de Italiaanse politie die hem het land heeft uitgezet. De Westduitse minister van Buitenland se zaken, Walter Scheel, ging juist de andere kant op. Hij is voor een vierdaags bezoek in Peking aangekomen. ling van de 3e klas), terwijl Anbon Mul der, Laag Bolwerk 21 te Bolsward de bolle in de bloemetjes zette, zoals ook de 9-jarige Ansje Reinsma, Van Osin- gawei 29, Schettens, die een groot wei land tekende met knotwilgen en padde stoelen. Mevr. A. C. Spliethoff-Zinkweg, Bütenwei 3 uit Wommels maakte er een compleet schilderijtje van met goud draad en ad, terwijl de heer D. J. Poli tiek uit Lollum ons trachtte te foppen door de reeds eerder geplaatste foto van onze bolle in te zenden, ook in een keurig lijstje. En wij maar zoeken naar de „aan hechtingen”, totdat we op de achterkant de opgeplakte legpuzzel-bolle ontdekten. Ten slotte waren er ook, die alle rijmp jes mee opplakten, zoals de kinderen J. Huitema, Singel 4 te Tjerkwerd en fam. Joma, Kleine Dijlakker 24 te Bolsward. Het is natuurlijk onmogelijk alle rijm- stukjes te plaatsen. Een paar uitzonde ringen: mevr. Kooistra schreef: Dizze moaije Bolletongersdei Doch ik as Allingawierster mei Hwat komt der hwat to sjen: Bollen, kij, hynders, minsken, bern De bem litte har butkes sjen Ek de greaten komme oan bar Ik leau, foar elk is der wol kar, Lit üs der in feest fan meitsje As de ban foar stêd en platte lan' Mevr. N. J. Teemstra-Rombouts, Hol- pijpstr. 4, Arnhem schreef: Al springt een bolle niet zo vaak Op deze foto is het raak! en zij eindigt haar rijmstuk met: Mijn man is een Fries; Ik kom uit Den Haag, Maar ik mag de Friezen en ’t Heitelan graag! Naast Fries en Hollands ook het Bol- serters. Alma Risselade uit Makkum schreef Niet ónmogelijk, dat u dagelijks de Wit- heerenstraat langs komt en nog nooit deze gevelsteen hebt gezien. U moet er ook echt wel even voor afstappen. En vooral flink omhoog kijken. Om u niet lang te laten zoeken verklappen we maar dat u deze gevelsteen vindt in het pand schuin tegenover Sporthuis .Vogelzang’, de bekende dieren- en hobbywinkel van grif gevonden. Nog een paar keer kunt u bestellen. Dan is de voorintekenprijs grif voorbij en wordt het beek 2,- duurder. Dus.... Met hartelijke groenten van uw puzzelredactie. Prot. Chr. maatschappelijk Moed en bitrouwen, binne twa hechte pylders om op to bouwen. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. O O O O o o c o o o Q O O o o o o o o FBI-agenten hebben vastgesteld dat het afluisterineident in het hoofdkantoor van de Amerikaanse democratische par tij onderdeel is van een grootscheepse politieke spionage- en sabotage-campag- ne, opgezet door het Witte Huis en het comité voor de herverkiezing van pre sident Nixon. Bij het FBI-onderzoek zijn activiteiten tegen de democratische partij ontdekt die veel verder gaan dan gebruikelijk is tijdens een politieke campagne en die zowel in omvang als in intensiteit onge ëvenaard zijn. De campagne tegen de democraten be stond uit het schaduwen van de gezin nen van democratische kandidaten, het vervalsen van brieven, die onder het briefhoofd Van de kandidaat verstuurd werden, het doorspelen van onjuiste, verzonnen berichten aan de pers, hét in de war sturen van de campagne-pro- gramma’s, het stelen van vertrouwelijke campagnegegevens en het nagaan van de levensloop van tientallen medewer kers aan de democratische campagne. „Hulp aan Ierse kinderen” in Utrecht rond de kerstdagen opnieuw tot een „vredesluchtbi-ug" voor vele tientallen kinderen uit de zwaargetroffen gebie den in Noord-Ierland naar ons land te kunnen komen. De groepen zullen voor de helft uit rooms-katholieke en voor de helft uit protestantse kinderen bestaan. Indien de financiën het toelaten - volgens het comité komen nog dagelijks giften bin nen - zullen behalve de kindergroepen ook een groep bejaarden en een groep jonge moeders met hun kinderen voor een drieweeks verblijf naar Nederland Niemand kan zeggen, dat er op de Bolletongersdei geen „bollen” zijn aangevoerd. Het waren er meer dan 550! Keurig opgeplakt en soms voorzien van rijmstuk of tekening. De magnifieke foto van de bollen was gemaakt door de heer Reynders uit De Mieden. Met op zet noemden we zijn naam niet eerder. Wellicht had menigeen dan bij hem aan de bel getrokken, teneinde hem assistentie te vragen de „bolle” te voltooien, want velen hadden er toch wel moeite mee. Een ruwe schatting leert ons dat er aan deze puzzel zoveel uren zijn besteed, dat als iemand het allemaal alleen zou hebben gedaan hij meer dan een half jaar werk zou hebben gehad! Ook de sjah van Perzië is op stap. Hij is met keizerin Farah in Moskou aangeko men voor een tiendaags staatsbezoek aan de Sovjet-Unie. Zij werden op het vliegveld van Moskou, Vnoekovo, be groet door president Nikolai Podgorny en premier Alexei Kosygin. 6. Subsidie Stichting Franeker. 7. Vaststelling van het maximum-kre- diet in rekening-courant. Israëlische vliegtuigen zijn door Egyp tische raket-installaties onder vuur ge nomen, toen zij boven het Suez-kanaal patrouilleerden, zo maakte het militai re opperbevel bekend. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv werd geen der toestellen geraakt. Volgens radio-Caïro is een van de Isra ëlische toestellen neergehaald. Deze troostprijzen zijn voor: M. Bokma, Marderhoek 10, Lelystad; mej. T. Draai- sma, Bauke de Vriesstraat 1, Bolsward; A. Dijkstra, Skieppeleane 2, Nijland; G. van Wieren, Secr. Haitsmalaan 5, Bols ward; P. van de Goot, Sierdsmaweg 4, Hieslum; mevr. R. Posthumus, Werk- mansbloei 16, Bolsward; mej. Hotske Postma, Bonjeterperweg 14, Exmorra; S. Hogeboom, Snekerstraat 9b, Bols ward; Zr. de Haan, J. Stapertlaan 6, Franeker. De prijzen in de vorm van Friese boeken Willy de Groot ons uit Jorwerd (leer- Natuurlijk hebben we alle enveloppes geopend. We danken allen die ons met hun rijmpjes en tekeningetjes prettige uren hebben bezorgd, maar zoals ge zegd, dit mocht de prijstoekenning niet beïnvloeden. Leuke rijmpjes waren o.a. van fam. Sonsma, Harlingerstraat, me vr. Bouwsma, Begine 7 te Workum, (maar als zij zegt: „In echte bolle is net to finen, dy springt allinne yn ’t forline!” dan heeft zij het toch mis, want de foto was van een heuse stier!) F. Huitema, Keppensflat 1, mevr. T. Eck- man-v. Kampen, Samuel van Haring- houckstr. 33, Netty Bosma, P. Schuur- manstr. 1, Bolsward, mevr. E. Bruins- ma-de Jong, Fl. Campuslaan 8, Bols ward, mevr. T. Bruinsma-de Vries, Wol- sum, mevr. A. Galama-Ypma, Wibran- dusstr. 7, Bolsward, mevr. G. Dijkstra- Schilstra, T. Ettingburren 8 te Workum enz. Een leuke brief schreef de 8-jarige se politiek, is, na zijn driedaagse gehei me overleg met de Noord-vietnamezen in Parijs teruggekeerd naar Washington. Voor zijn vertrek bracht Kissinger nog een bezoek aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann. Het Witte Huis liet doorschemeren dat Nixon eerst de geheime besprekingen grondig wil analyseren, alvorens nieuwe komen. In het comité werken samen Terre des Hommes, Europa Kinderhulp, Johanni- ter Orde Nederland en Vereniging Ne derlandse Protestantenbond. zijn wel zeer actueel in de Friese boe kenweek. de krante fan dinsdaeg hat ik houwen dér kon ik nou mooi de bólle met bouwe dy se in Bolsert su raar ferknipten en toen hy ons deur de briefebus wipten jun siene it beesje staat wer klaar foor de mooiste daeg fan ut hele jaar. Tot zover deze extra werkstukken. Wij mogen de heer Reynders wel danken voor deze originele foto, die ons op het idee bracht van deze originele prijsvraag. Hartelijk dank puzzelaars. En tot het volgende jaar! Een ding willen we nog even melden. We hadden aanvankelijk gevraagd niets in te sluiten, maar uw bonnetjes van „Diggelslymje” de feuilleton die nu af- l loopt, straks in boekvorm, hebben we Om Indonesië, dat met een groot rijst- tekort kampt, enigszins uit de misère te helpen, zal de Nederlandse regering tienduizend ton rijst aan dit land geven. De gelden hiervoor komen uit fondsen voor ontwikkelingssamenwerking. Zonder veel vertoon is dezer dagen de farm van Prins Bernhard in Tanzania overgedragen aan de regering van dat land. Het echtpaar Leusink heeft het beheer in handen gegeven van een met tulband getooide Sikh van het staatsbedrijf, dat door President Julius Nyerere nu met de leiding is belast, aldus de Telegraaf. De Tanzanianen, hebben grootse plannen met de onderneming van 1200 hectare, waarvan slechts 360 ha in cultuur is gebracht. Zij kunnen daarbij gebruik maken van een door de Nederlandse re gering gesteld ontwikkelingsfonds van 1 miljoen gulden. Ondanks deze zeer gulle bijdrage zal het niet meevallen van de farm een winstgevend project te maken. Sinds de plantage in 1956 uit het oerwoud werd gehakt, moest bijna elk boekjaar wor den afgesloten met rode cijfers. De eerstvolgende openbare raadsverga dering van de gemeente Franekeradeel, zal worden gehouden op dinsdag 17 ok tober 1972,’s avonds 8 uur in het ge meenschapscentrum te Tzum. De agenda luidt: 10. Aanschaffing van een stencilmachi ne t.b.v. de bijzondere school te Hit- zum. 9. Aanvullend krediet voor het maken van plannen t.b.v. de wegenaanleg Tzum-Wommels-Sneek. Leesbibliotheek K. Falkena, Bzn. tel. 33. Geheel herzien en met vele nieuwe boe ken aangevuld. Abonnement voor een half jaar 1 deel per week f 1, 5. Subsidie Nederlandsche bliotheek. De wonderdokter Eilers uit Oegstgeest heeft een adres gezonden aan de koning in, waarin hij vraaigt het middel dat hij gevonden heeft tegen tuberculose in ziekenhuizen, te mogen toepassen, ten einde de deugdzaamheid er van te be wijzen. Hij voegde een lijst van 90 ge nezen patiënten toe. 4. Verzoek van de afdeling Arum-Ach- lum-Kimswerd van de vereniging „Het Groene Kruis” om verhoging van het jaarlijks subsidie. Een uit vier „man” (er was ook een dame bij) heeft, nadat alle inzendingen waren genummerd, de loting verricht en de getrokken nummers op de juistheid gecontroleerd. Van de 10 prijzen, die werden getrokken, won de heer J. Lui- nenburg, De Slinken 12 te Bolsward, de waardebon van 50,-. De bon wordt hem toegestuurd, zoals ook aan de winnaars der troostprijzen.. 3. Subsideverzoek van de Stichting voor werk in Franeker. De „grote lijn” in de buitenlandse politiek ontbreekt ditmaal wat in de wekelijkse berichtgeving. Het meest in het oog vallend is het toch wel hardnekkige gerucht, dat in Vietnam nu eindelijk het ein de nabij is, het einde van de oorlog en.... bijna het einde van het land en volk zelf dat zoveel jaren aaneen in een hel heeft geleefd. Dit wil niet zeggen, dat het rustig zou zijn in de wereld. Het is er een week geweest van „speldenprikken”, waarvan wij hieronder een bloemlezing geven. Ook was het een week van reizen en trek ken, waarvan we enkele voorbeelden geven en tenslotte de rubriek ontwikkelingshulp, waarvan gelukkig ook enkele staaltjes te melden zijn. 1 I 8. Verlenging van de ontruimingster- mijn van de woning Rijksweg 2 te Midlum. 11. Verordening ter bevordering van krotontruiming en doorstroming. 12. Continuering van de garantierege ling ten behoeve van de Stichting Borgstelling voor Friesland. 13. Voorstel van b. en w. tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1972. 14. Uitloting van obligaties burgerzinlening van: f200.000,— f 10.000,— f 100.000,— f 3.000,— f 210.000,— f 7.000,— de heer A. P. van dier Feer, namelijk daar waar hij zijn filiaal van vacantie- artikelen enz. heeft gevestigd. Vermoe delijk zal iemand zeggen: O, dan is het mij wel duidelijk: De heer Vogelzang had vroeger een rietwinkel en daar duidit deze bijenkorf dus op. Zo eenvou dig ligt de zaak echter niet. In de eer ste plaats was die rietwinkel voorheen niet hier gevestigd en in de tweede plaats zat de steen er al ingemetseld, toen de rietwinkel er nog niet was. Ie mand, die een beetje kijk op kunsthisto- met een oogopslag, dat we hier nl. met een veel oudere ge velsteen hebben te maken, nl. uit de tijd, dat het voeren van deze stenen in de muur als een soort statussymbool erg „in” was, zo in de gouden, dus de 17e eeuw. Daar duidt ook duidelijk de randversiering op. U ontdekt daar al spoedig ter weerzijden twee Griekse zuilen met kapitelen,terwijl de drie- hoeksafsluiting er boven destijds ook ’n vanzelfsprekende zaak was. Immers dit was ook de bouwstijl van de Griekse tempels, waar men in de renaissancetijd zo op verliefd was, getuige ook de toe gangspoort tot het stadhuis (1614) en de deur naar de raadzaal, die merk waardigerwijs dezelfde zuilen en dezelf de afsluiting vertonen. Ook de afslui ting beneden is typisch voor die tijd. De afmetingen zijn zeer bescheiden (13 liggende stenen hoog) waardoor de bij enkorf en het geheel aan die tijd ge bonden engelenkopje de gehele ruimte vullen.. De herkomst van deze gevel steen ligt in het duister. In de Witheren straat is aan deze zijde een gebouwen complex geweest van het klooster Vinea Domini (vandaar ook de naam Withe renstraat en de kelders zijn er nog, zich uitstrekkende tot onder de straat!) en het is heel wel mogelijk, dat deze gevel steen hierin destijds een plaats heeft gehad, maar dan niet in het eigenlijke klooster (deze was van voor de Renais sance) maar in het gebouw toen dit een andere bestemming kreeg. Misschien heeft er een iemker (bijenhouder) ge woond, wellicht heeft de afbeelding ook een zinnebeeldige betekenis. Wat het klooster betreft, dit was eerst geves tigd te Pingjum, maar toen het daar tijdens de roerige middeleeuwen niet vei lig was, is het naar de veilige besloten heid binnen Bolswards wallen overge bracht. In de recente geschiedenis is ’t te Witmarsum herrezen. J WW"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1