Engeland: Eiland steenkool van omringd door Nog veel onzekerheden omtrent prognoses Gabe Shroar j s I I H □CaDEO3E I L i i i I L I VIS Naar vrede in Vietnam en span ningen in Korea? De kiezers krijgen weer bezoek Foto week Gouden filmpjes LET OP in deze krant een I van de Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEES RENTEBEWUST Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll STICHTING SPAARBANK f- STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” E E I 11p J1ARGANG No. 82 VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 Giro 88792Ó Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, advertentie met KLINKENDE AKT1VITEITEN v. de CTJLTL- KELE VERENIGING h o. Simpel Hulp Uitstraling Problemen Korea Rol van Ierland Het naakte feit zorgen. Vraagtekens KVP EEG misschien? U.S.A. Jongeren die üs hjoed to sizzen 3e week oktober 1922 Klagers gjin need, pochers gjin brea. NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST ARP DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HVPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Sunder wyn yn ’t sell is’t min farkjen. Valt wel mee Nu hoeven we in dit landje niet te reke- Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Engeland heeft evenals Zwitserland weinig natuurlijke hulpbronnen. Men heeft het wel beschreven als een eiland van steenkool omringd door vis. Het eerste product was de basis voor de industriële revo lutie, het tweede is een belangrijk onderdeel van het voedingspakket. (Waar zou Engeland zijn zonder vis en patates frites!). En zelfs in 1972 is het daarom van belang dat Engeland in het be gin van dit jaar op de knieën werd gebracht door een mijnstaking en dat er op het ogenblik een geschil is met Ijsland over de visserij rechten. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Kinder gespschoentjes. S. Hengst, Bols ward. Een andere natuurlijke hulpbron, welke elk land heeft, is de bevolking. In de we- reldstrijd der ideologieën zal de uit komst van het verwoed dingen om de gunst van het Engelse volk van invloed zijn voor veel landen. Men kan de. geschillen in het bedrijfsle ven, de moeilijkheden in Ierland, de on geregeldheden in de gevangenissen of bepaalde aspecten van het debat over de toelating van de Aziaten uit Oegan da, niet begrijpen indien men geen re kening houdt met het bestaan van een strijd om het denken en doen van de Engelsen en om de macht in Engeland. Want wat er in Engeland gebeurt heeft door de banden in het Gemenebest, de uitgebreide handel, de cultuur en nu ook door de toetreding tot de EEG ge volgen ten goede of ten kwade voor veel andere landen, er is sprake van een uit straling, zogezegd. Om tot meer serieuze zaken over te gaan: Met zijn jongste rede over het vraagstuk Vietnam heeft George Mc Govern waarschijnlijk zijn allerlaatste kans op het Amerikaanse presidents schap verspeeld. McGovern stelde algehele terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten voor, Een laatste poging van de oppositionele Labourpartlj om hiervoor een stokje te steken, mislukte. De socialisten hadden een motie Ingediend, waarin een verda ging van de Lagerhuiszitting werd ge elst „zolang de Britse regering niet de volledige steun van het Engelse volk voor haar Europese politiek geniet”. Terwijl als de voortekenen niet bedrie gen, ondanks alle bombardementen en wapenfeiten, in Vietnam toch een wa penstilstand daagt, rommelt het weer in het niet eens zo ver verwijderde Korea, eens als Vietnam het toonbeeld van ja renlange wisselende strijd. In het centrum van de Zuid-Koreaanse in de verwachting dat de Amerikaanse krijgsgevangenen dan wel spoedig zou den worden vrijgelaten. De Vietnamezen zouden de toekomst dan maar onder el kaar moeten uitmaken. Ook nu weer willen we positief eindigen met een paar berichten over hulpacties. In de eerste plaats wordt de landbouw in Tanzania ernstig bedreigd door een plaag van rode sprinkhanen. Zwermen sprinkhanen die meer dan 40.000 hectare beslaan, dreigen de oogst in Noord- Tanzania volledig te verwoesten. Land- bouwexperts hebben de organisatie voor sprinkhanenbestrijding in Zambia ge vraagd om vliegtuigen ter bestrijding van de insecten. dat land gememoreerd en geïllustreerd met 90 tekeningen van Oostpakistaanse schoolkinderen. Om in klaproas it koarn forwadzje, dat kin net. Hoe gauwer immeïi misledige is, hoe lytser syn geast is. Net folie dingen binne sa min mei mjit- to to brüken as in maklike stoel! Barmhertigens sünder waermhertigens is earmhertigens Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Hwat hat olswanls Nieu wsblai tussen partijen of combinaties vóór de verkiezingen. Iedere partij zal op eigen kracht moeten worstelen en zien boven te drijven. Het „luctor et emergo” is een opgave voor allemaal. Met de EEG-wet - vooraf getekend door koningin Elizabeth - op zak vertrok de zer dagen de Britse premier Edward Heath naar Parijs om voor de eerste maal als volwaardige partner deel te nemen aan de Europese topconferentie. De KVP met name wordt daartoe ter rechterzijde uitgedaagd door de Rooms- Katholieke Partij Nederland, die abor tus rigoreus afwijst, maar ook door D.-} ’70. De partijraad van de partij van Drees jr. dreef namelijk zaterdag tegen de zin van de partijleiding door, dat het verkiezingsprogram zich uitspreekt voor het beslissingsrecht van de vrouw over abortus, na overleg met de huisarts. Dat is in strijd met het ook door DS’70 als regeringspartij gesteunde wetsvoorstel om niet de vrouw, maar de arts het laatste woord te geven. KVP-fractielei- der Andriessen verklaarde desgevraagd dat dit de kans op hernieuwde regerings samenwerking met DS’70 er niet groter op had gemaakt. Bij de algemene poli tieke beschouwingen vorige week had Andriessen al gezegd herstel van de ou de coalitie met DS’70 „niet de beste en tevens minst waarschijnlijke oplossing” van na de verkiezingen te beschouwen. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 nen op inbraken van K.V.P. en P.v.d.A. in eikaars partijbureau. Over omkoperij en zijn er alleen wel eens berichten ge weest uit het onoverzichtelijke kringetje van middenstands- en boerengroeperin gen. Andere onverwachtheden blijven echtei’ wel degelijk mogelijk. Zo kennen we hier uit 1969 de beruchte sterilisatie- affaire rond D’66, welke die partij toen nogal kwaad heeft gedaan. Vorig jaar was de abortus-kwestie een „heikele” zaak, die zich juist in de laatste dagen van de verkiezingsstrijd zo toespitste. Die abortuskwestie ligt er eigenlijk nog altijd: de beide wetsvoorstellen van re gering en oppositie hierover zullen voor de verkiezingen niet meer in behande ling komen. Het is volstrekt niet uitge sloten dat de abortus-kwestie opnieuw gesteld gaat worden. hoofdslad Seoel namen tanks en pant serwagens zelfs strategische posities in, nadat president Tsjang Hee Park de noodtoestand had afgekondigd, de grond wet had opgeschort en de Nationale Vergadering voor een periode van on geveer twee maanden had ontbonden. De president, die in ’61 door een leger- coup aan de macht kwam, kondigde in een rede voorts aan, dat perscensuur wordt ingesteld en dat alle universiteiten en hogescholen voor onbepaalde tijd ge sloten worden. Met zijn voorstel heeft McGovern be vestigd, dat hij waarschijnlijk wel door idealistische motieven wordt geleid, maar dat hij tevens een simpele ziel is. Hij vraagt geen enkele garantie voor de vrijlating van de Amerikaanse krijgsge vangenen en zet derhalve de deur wa genwijd open voor alle mogelijke en on mogelijke eisen, die de regering van Noord-Vietnam nog aan Amerika zou willen stellen. McGovern gaat er eveneens aan voorbij, dat ook president Nixon al eens terug trekking van alle Amerikaanse strijd krachten heeft aangeboden onder voorwaarde van een wapenstilstand en vrijlating van de Amerikaanse krijgsge vangenen maar dat Noord-Vietnam niet op dit aanbod is ingegaan. Noord- Vietnam heeft maar één doel en dit is de macht in Saigon, eventueel via een coalitie-regering die als tussenfase naar de algehele macht mag dienen. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Nog twee weken draait de Tweede Kamer op volle toeren en dan is het (voorlopig) gebeurd. Dan zwermen onze volksvertegenwoordi gers drie weken uit over het gehele land om weer eens contact op te nemen met de „achterbannen” en het eenvoudige kiezersvolk. Vooral met dat kiezersvolk, want dat krijgt op 29 november weer eens de kans om via de stembus te spreken. Dat kiezersvolk Ijjkt op het ogenblik voor een deel wat in verwarring gebracht door de (partij)politieke ontwikkelingen van de laatste weken, de hoort de mensen nog al eens verzuchten dat ze „het nu helemaal niet meer weten”. Heel veel stemmen zijn nog aan het „zweven”. De beroemde „floating vote”, zoals de Engelsen het noemen, zou daar om toch nog wel eens voor verrassingen kunnen gaan Bij de heer H. Bosma ligt deze week ’n harin.ghaai ter bezichtiging, meer dan een meter lang. Om nog even op koningin Elizabeth te rug te komen. Behalve door het tekenen van de EEG-overeenkomst kwam zij nog enkele keren in het nieuws, b.v. door de uiterlijk onbewogen manier, waarbij zij zich liet uitjouwen door Schotse stu denten, een ongehoorde zaak in een land met zo’n sterk protocol. Ook haar bezoek aan Tito in Joegoslavië (het eers te communistische land ooit door haar bezocht, werd in vele kranten frontpa ginanieuws. En (driemaal is scheeps recht) last but not least het volgende bericht: Hoewel het schilderij nog geen koper gevonden had moest het naakt van ko ningin Elizabeth van Engeland uit de etalage van het „Kohier Kunstkabinet” verdwijnen. Op het schilderij kon men een sterk op koningin Elizabeth lijkende vrouw op haar buik op een divan zien liggen, ge kleed in kouseband en haarband. Voor bijgangers die nog twijfelden of het nu wel echt koningin Elizabeth was moes ten wel anders gaan denken toen ze ook prins Philip in de etalage zagen hangen, door dezelfde kunstschilder gemaakt: de Weense Roland Pietersky. Dan zijn er die één miljoen nieuwe, jonge kiezers voor wie de stembus door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar voor het eerst open gaat. Gaat links daar vooral van profi teren? Er zijn aanwijzingen uit onder- Die verrassing kan zijn dat veel kie zers op 29 november thuisblijven, omdat ze na alle gekissebis en geredekavel tus sen de partijen via pers, radio en televi sie niet meer zien zitten, of omdat de hele politiek hen Überhaupt koud laat. Een grote groep zal ook pas op het laatste moment, als het ware pas in het stemhokje zelf, tot een keuze komen. En wie kan raden door welke ingevingen het rode potlood dan „gestuurd” wordt? Ondertussen schept een dergelijke con ferentie (veiligheids) problemen, waar men vroeger zo niet aan zou denken. De Parijse politie moest ongekend scher pe veiligheidsmaatregelen treffen om de leiders en delegaties van de negen Eu- romarktlanden, bij hun topoverleg te beschermen. Vooral de kans dat Pales tijnse terroristen een spectaculaire aan slag beramen, zoals in München tijdens de Olympische Spelen, bezorgde de Pa rijse politie vele zorgen. De Westduitse kanselier Brandt en zijn gevolg genieten daarom de speciaie aan dacht van de politie en veiligheidsdiens ten. Alle ambassades, hotels en gebouwen waar de Europese leiders vertoeven, zijn gewaarschuwd voor verdachte activitei ten van vreemdelingen en voor verdach te post met explosieven. Zover is het dus in ons wereldje geko men! Reeds meer dan een eeuw lang is in het marxistische denken de situatie in Ier land beschouwd als een mogelijkheid om Engeland communistisch te maken. Marx heeft zijn verwachtingen hierom trent duidelijk uitgedrukt. Het doel van de geharde mannen van de officiële vleugel van de IRA is Ierland tot een Cuba te maken, een springplank naar een Volksrepubliek Engeland. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of het nieuws vermeldt wel een of andere bom aanslag en een aantal doden in Noord- lerland. Wij raken er aan gewend als aan het weerbericht. Maar wie er in een onbewaakt ogenblik even bij stil staat bekomt bijna niet van zijn ge schokte verbijstering als hij bedenkt dat daar, in ons eigen beschaafde West-Eu- ropa, en in de 20ste eeuw, sinds jaren een bloedige godsdienstoorlog aan de gang is, als waren de zwartste bladzij den der middeleeuwen herleefd. Of is het méér, althans iets anders dan een godsdienstoorlog alleen? Hoe dan ook de image van Engeland, toch al ge schonden door de afbrokkeling van de koloniale politiek, wordt door de Ierse kwestie geen goed gedaan. Het is - ook met de sociale vrede op de achtergrond - de hoogste tijd, dat Engeland weer eens een pluspunt kon noteren. Voor de betrekking van wijkverpleeg ster te Arum-Achlum-Kimswerd aan het Groene Kruis aldaar, meldde zich n e .c. e sollicitant. Vermoede.ijk was het salaris aan de lage kant nl. f 1500 per jaar. Y Y i Y i i i Y S ra f Y Vervolgens start de Stichting Neder landse Federatie voor Vluchtelingenhulp zondagavond in het NOS-televisiepro- gramma Panoramiek een nieuwe geld inzamelingsactie van Bangla Desj. Deze derde landelijke actie is bedoeld als steun voor het „alfabetiseringsprogramma” van de regering van Bangla Desj, omdat 80 pct. van de bevolking nog analfabeet is. In het programma worden de gebeurte nissen van de afgelopen twee jaar in De windmotor is nog geen unieke ver schijning in het Friese landschap. Maar volgens een artikel in de Leeuwarder Courant van enkele weken geleden woi- den ze snel schaarser, omdat ze met na me bij ruilverkavelingen meestal ver vangen worden door handige electri- sche gemaaltjes, waar de boer slechts af en toe naar hoeft te kijken. Al wait schaars wordt krijgt 'extra aan dacht en zo kon het, aldus de L.C., en kele jaren geleden gebeuren, dat een actie werd ontketend tot behoud van dr grote windmotor op de Hooidammen in Smallingerland. 't Is een baken in he. landschap zeiden de actie-voerders. De molen is blijven staan .hoewel hij geen functie meer heeft. Ook rondom Bolsward kan men nog wel een stuk of wat van deze windmo lens van diverse grootte aantreffen. De kwaliteit van de meeste hiervan is ech ter sterk aan het verminderen. Op de route naar de boerderij „De Bargepels' heeft er al een ’t loodje gelegd, ’t Vrij forse exemplaar op de foto echter is nog in goede staat en funktioneert ook nog uitstekend. U behoeft niet zo ver te gaan om dit zelf te constateren, want deze molen kun u vinden vlak achter de Boudewijnflat aan de rand van de Hart- werdervaart. Rechts op de achtergrond ligt de boerderij Groot Eekwerd ver scholen tussen het geboomte. Hoe lang deze molen er nog zal staan? De tijd zal het leren. Of vindt men hem mis schien ook een onmisbaar element in het landschap? Dan is het ook zaak hem goed in het oog te houden, aldus vindt de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststr. 8, die deze foto maakte. Ook A.R.-fractieleider Aantjes zei dat er voor zo’n herstel „iets heel bijzon ders” moest gebeuren, wil men de’ kie zers niet de indruk geven eigenlijk voor niets te hebben gestemd. „Ik vrees dat er een minderheidskabinet van links of van confessionelen komt”, zei Aantjes. Hij „vreest” dat omdat zo’n minder- heidskabinet het hooguit maar een jaar zal volhouden en er dan opnieuw verkie zingen gehouden moeten worden. Bij alle onzekerheden is nu inmiddels dit wel zeker: ook ditmaal komen er geen sten’busaccooi den of afspraken zoekingen dat relatief gezien vooral de uiterst linkse partijen (p.s.p., p.p.r., c.p.n. van deze miljoen nieuwe kiezers pro fijt zullen trekken. Over het algemeen genomen schijnt ech ter volgens dezelfde onderzoekingen de grote massa van de jonge kiezers niet per definitie zo links te zijn als velen nogal eens voetstoots aannemen. En hoe zal bij hen de opkomst zijn Alweer vol gens een onderzoek wist vorige maand een kwart van de jongeren niet eens of ze wel zouden gaan stemmen. Voorshands moet dan betwijfeld wor den of de jongeren voor de politieke aardverschuivingen gaan zorgen, sommigen willen en vóórspellen. Kantongerecht Bolsward: D. P. te Par- rega reed op zijn motorrijwiel naar Wor kum. Op korte afstand voor hem twee gewone wielrijders ziende, gaf hij een flinke duw aan de bel. Een van hen het dienstmeisje van landbouwer De Boer schrok zo, dat zij onder de voet geraak te. Hoewel zij geen ernstig letsel kreeg werd f 40,of 10 dagen tegen D. P. geëist, voor het geven van een sein op te korte afstand. Verkiezingen „doorslaggevend” Wanneer er sprake is van een groep zwevende kiezers, dan zijn meer dan ooit de laatste twee weken, misschien wel de laatste twee dagen, voor de ver kiezingen van (doorslaggevend) belang. Hoe is in die laatste periode voor 29 november de sfeer, het partijpolitieke klimaat? Welke onderwerpen duiken er op het laatst nog op, welke troeven spelen de partijen dan nog uit? Is er een lijsttrekker die zich vergaloppeert, komen er nog „schandalen” boven? Dat laatste gebeurt nog-al eens bij verkie zingen in b.v. Amerika en West-Duits- land. In Amerika is de inbraak van Re publikeinse handlangers van Nixon in de hoofdburelen van de Democraten daar een voorbeeld van. In West-Duits- land hebben politici en kiezers een flin ke kluif aan de beschuldiging van om koperij, die kanselier Brandt tot de C.D.U./'C.S.U.-oppositie gericht heeft. 4*2 "V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1