Op de bres de volksgezond- voor heid Gabe Skroar T van De Nederlandse Vereniging Suikerziekten doet nuttig en nood zakelijk werk fel Bommen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Zilveren filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat haf J-' DINSDAG 24 OKTOBER 19TB 111e JAARGANG No. 83 Identiteitskaart je Suikerzieken in de maatschappij Stichting Kinderuitzendingfonds Wat is suikerziekte T cte mineraal-stofwisseling. Voorlichting Glucose-verwerking om üs hjoed to sizzen Garantiezegel Regeling van de kinderuitzending Ieder suikerziek kind in Nederland komt J. S. Behandeling van suikerziekte Friesland IT STIKJE FAN DE KOU Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Is de loft alihiel skjin dan reint it bin nen trije dagen. Aid Boalserter Mr. Dr. K. de Vries winsket de hear Oepke Santema en frou lok mei it biheljen fan de Dr. Joast Halbertsmapriis. Stille Bouke zal in boekvorm verschij nen. Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uit persverslagen rond de le Gysbert Japiksprijsuitreiking: Eerst wapperde het rood, wit en blauw van het stadhuis Later werd dit dundoek vlug verwisseld voor de pompebledden. De oprichting van een dag-ambachts- school te Bolsward bepleit. Er zal een Frysk Krystboek verschij nen, samengesteld door mevr. L. Post- Beuckens en E. S. de Jong. Kunstschilder Post maakt de zwartwittekeningen. In de vacature L. Zittema (chu) is voor zien door de benoeming van de heer R. Bosch. Bij suikerziekte komt steeds een insuli- ne-tekort voor. Het is echter de vraag of dit insulinc-tekort aansprakelijk kan worden gesteld voor alle symptomen en afwijkingen die bij diabetes worden ge vonden. Met name is het de vraag of de vaatafwijkingen, die bij diabetes kun nen optreden, het gevolg zijn van het insuline-tekort. Het insuline-tekort doet zijn invloed gelden op praktisch alle ge bieden van de stofwisseling, niet alleen op de koolhydraat (suiker)-stofwisse ling, doch evenzeer op de eiwit- en vet- Btofwisseling, de water-huishouding en Het RK Liefdesgesticht herdacht het 100-jarig bestaan van de congregatie Geldinzameling voor plaatsing gedenk ramen in de Martinikerk. Prinses Juliana wordt regentes. Zij zal haar hoge taak voorlopig waarnemen tot 1 dec. a.s. 4e week oktober 1947 Essentieel voor de behandeling van sui kerziekte is het volgen van bepaalde leefregels en het nauwkeurig houden van het door de behandelende arts voor geschreven dieet. In ongeveer 70% van de gevallen kan echter niet met een dieet worden volstaan en moeten tevens ta bletten of insuline worden voorgeschre ven. Er zijn in Nederland naar schatting 250.000 suikerzieken, waarvan er onge veer 125.000 onder doktersbehandeling zijn (ca. 1% van de bevolking). Vol gens publicaties uit de laatste jaren lijdt in Verenigde Staten 1 a 2% van de be volking aan suikerziekte. Het percenta ge is plaatselijk verschillend en is bij voorbeeld in de grote steden doorgaans hoger dan op het platteland. Voor suikerzieken worden verscheidene zgn. suikervrije artikelen in de handel gebracht. De NVS heeft voor deze ar tikelen een garantiezegel ingesteld. Bij de keuring van de artikelen wordt nauw samengewenkt met het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Dit betekent echter niet dat suikervrije artikelen onbeperkt kunnen worden ge bruikt. Voor de uitzending van suikerzieke kin deren is de stichting Kinderuitzending fonds NVS in het leven geroepen. In 1958 heeft deze stichting in de gemeen te Zeist het kindertehuis Bos en Duin in gebruik genomen, dat plaats biedt aan 24 kinderen. Aan het tehuis is in 1967 een nieuw paviljoen toegevoegd, waarin 10 kinderen gedurende langere tijd in een de gezinssfeer nabijkomend milieu kunnen verblijven. Het kindertehuis is om verscheidene redenen van bijzonder belang. Ten eerste kunnen diabetische kinderen doorgaans moeilijk van huis omdat hun moeder voor dieet en injecties moet zor gen; logeerpartijtjes of vakanties in ge wone vakantiehuizen zijn daardoor ón mogelijk. Ten tweede voelen suikerzieke kinderen zich gauw buitenbeentjes als zij tussen niet-suikerzieke kinderen verkeren, zo wel door hun dieet - zij mogen natuurlijk niet snoepen - als door het feit dat zij insuline injecties nodig hebben. Het samenzijn met andere kinderen die ook diabetes hebben, maakt meestal een eind aan het gevoel een uitzonderings positie in te nemen, terwijl zij in een dergelijk milieu sneller zichzelf leren in te spuiten. Bovendien wordt begrip ge kweekt voor de maatregelen die moeten worden genomen in verband met hun ziekte. Voor de ouders, en speciaal de moeder, van een suikerziek kind biedt een verblijf van het kind in Bos en Duin de gelegen heid om zelf op adem te komen. keur gereserveerd voor kinderen die voortgezet onderwijs ontvangen; buiten de schoolvakanties kunnen de kinderen, taken van school meebrengen, waarbij dan geholpen worden door een gediplo meerde onderwijzeres. Een verblijf in „Bos en Duin” behoeft dus geen onder breking van het onderwijs te beteken. Bommen geplaatst en op tijd gezet daar werd ons land nu mee besmet. Daden van terreur haast iedere dag niet openlijk maar met omfloerste vlag. Dat is niet eerlijk zou Calimero wel zeggen om zo'n ei bij de deur neer te leggen. Het moreel zakt steeds meer moord en bedrog het beest in de mens laat men steeds weer los. Wees liever redelijk ons menselijk bestaan kan door geweld naar de ondergang gaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Friesland bedroeg het aantal beken de diabetici in de jaren vijftig 0,44% van de totale bevolking, maar op grond van een bevolkingsonderzoek in een deel van deze provincie werd het werkelijke aan tal thans op meer dan 2% geschat. Vol gens cijfers van de Wereld Gezondheid Organisatie uit 1955 ligt het aantal thans op meer dan 2% geschat. Volgens cijfers van de Wereld Gezondheid Orga nisatie uit 1955 ligt het aantal sterfte- gevallen ten gevolge van diabetes melli- tus in de meeste landen tussen de 2 en 30 per 100.000 inwoners per jaar. Verwacht moet worden dat het aantal diabetici in de komende jaren eender zal toenemen dan afnemen. Door de voor uitgang van de medische wetenschap zul len degenen voor wie de diagnose „dia betes meilitus” vroeger een doodvonnis zou hebben betekend, thans echter in staat zijn een gezin te vormen, waarbij de erfelijke factoren die medebepalend zijn voor het manifest worden van sui kerziekte, op de kinderen kunnen over gaan. De NVS vervult haar voorlichtende taak op vérschilende manieren. De vereniging geeft het tijdschrift „diabc” uit, dat elf maal per jaar verschijnt en aan leden en donateurs wordt toegezonden. In dit tijdschrift wordt o.m. informatie gegeven over sociale wetten, verzeke- rings- en belastingproblemen, tewerk stellingen medische vraagstukken. Het blad bevat tevens recepten voor suiker zieken, raadgevingen voor patiënten en ouders van patiënten, leefregels, vereni- gingsnieuws, enz. Voorts geeft de NVS brochures uit zo als „Wenken voor Suikerzieken.” Mondelinge voorlichting geeft de vere niging op de bijeenkomsten van de af delingen waar medische en sociale vraagstukken worden behandeld. Yn üs lantsje stappe mear as fjouwer miljoen koubisten om, trije miljoen reade. Yn oare rpovinsjes is de kou hwat minder rom sjidde as by uzes. Yn Frys- l&n üntrinne fjou werf jotters en de twa- fuotters elkoar net malle folie. Hwa’t kou seit, tinkt by üs aldenearst oan it molke en fet, büter en tsiis. Yn oare lannen tinike se alderearst oan it flespantsje. Dér sit mear oan fêst as men daliks tinike soe, hwant dy oare lannen binne fakentiids üs EEG-part- ners en it giet noch net altiten like soepel. In ytgewoante kin daliks ekono- myske konsekwinsjes ha. De Fransen en Italianen meije graech in lekker stikje fleis en bitelje dêrre goed foar, wy bin ne ornaris sa sinnich net. It moat bi- nammen net to djür wurde. It is mar krekt, hoe’t men it jild ütjaen wol, foar in blom yn it finsterbank of foar in fleis- panne op it fjür. En dochs, om it hwat Het Fries volkslied, soms te pas en te onpas aangeheven, heeft deze dag niet geklonken. Raadgevingen in een economisch rap port over Bolsward. Bij suikerziekte is het vermogen glucose en de andere voedingsstoffen op de normale wijze te verwerken, ge stoord. Dit kan een gevolg zijn van een te geringe productie van insuline, doen bij een aantal suikerzieken blijkt insuli ne juist in overmaat aanwezig te zijn. Men neemt aan dat in dit laatste geval het insuline wordt geremd door anti- lichamen, of in een niet-actieve verbin ding aanwezig is, waardoor in wezen een relatief insuline-tekort ontstaat. Men ziet dan ook bij suikerziekte het bloed suikergehalte te hoog warden, waardoor glucose via de nieren in de urine wordt uitgescheiden. Het gevolg is dat te vens veel vocht met de urine verloren gaat. De nietbehandelde suikerziekte heeft dan ook veelal klachten over dorst overmatige urineproductie en vermage ring. Een vierde belangrijk symptoom is het optreden van jeuk. Voorts wordt door de stijging van de welvaart vooral op oudere leeftijd de vetzucht bevorderd, die leidt tot ver mindering van de hoeveelheid koolhy draten die het lichaam kan opnemen voordat er suiker in de urine verschijnt. Doordat diabetes meilitus een ziekte is die gedurende het hele leven bepaalde eisen blijft stellen, verkeren de suiker zieken in sommige opzichten in een bij zondere positie. Beroepen waarbij het optreden van een hypoglycaemie gevaar kan opleveren - werk op steigers en ladders, aan snel- draaiiende machines en hoogspannings kabels, soms in het verkeer - zijn onge schikt voor insuline-gcbruikende sui kerzieken. Voor beroepen waarin een hypoglycaemie niet gevaarlijk maar al leen lastig, is, zijn suikerzieken die in suline gebruiken en vanzelfsprekend zij die géén insuline gebruiken, wèl ge schikt. In het algemeen blijkt, dat geestelijke arbeid met regelmatige werktijden vaak beter voldoet dan zware lichamelijke ar beid met onregelmatige werktijden Stu dieresultaten van suikerzieken doen doorgaans niet onder voor dit van ande ren en zijn zelfs in veel gevallen beter, doordat de aard van de ziekte dwingt tot een regelmatige levenswijze. In het bedrijfsleven en de verzekerings wereld wordt tegenwoordig geaccepteerd dat suikersiekte geen verhoogd risico behoeft te betekenen. Suikerzieken kun nen thans dan ook vaak zonder premie verhoging in vele pensioenfondsen wor den opgeomen. forkoft wurde nei it bütenlan foar fyn- priuwers. De fékeaplju en eksporteurs sjogge hjir in Ijochtpuntjse en dat is har goed rjocht. It opskoarten fan de yn- foerrjochten set ek net folie seadden oan 'e dyk, hwant de Fransman haldt it mei syn goed stikje fleis en sil der foar bitelje moatte. De frije ynfier sün- der ynfo&rrjochten üt de „tredde lannen” wei bringt yn üs lan lykwols noch mear fleis fan twadde- en treddehans kwali teit. De skiednis hat dit wol biwiisd yn de moannen juny en july, neidat op 5 juny de ynfoarrjochten opskoarte waar den. De konsumpsjepriis sakke yn Frankryk amper, wylst de slachtféprizen hjirre omraek kelderen. Alle biskuldigingen oangeande neder- lanske manipulaesjes mei lege merkno- tearringen op de slachtfémerk binne yn feite werom to bringen ta twa forskyn- sels. Yn it foarste plak ite wy ornaris in oar soarte fleis (oare kwaliteit). Net allinne wy, mar it folie greatere Frank ryk sil syn yt-gewoanten oanpasse moa- te, hwant in kou hat nou ienris gjin fjouwer efterpoaten. Yn it twadde plak siket Frankryk yn syn striid tsjin de ynflaesje in sündebok. Koartsein: alle geharrewar oer produksje, konsumpsje en prizen fan kouwefleis yn de EEG leit in sluijer oer de werklike bitsjutting fan de féhalderij yn de miensikip. Earst hat de kou al sjen moatten hoe’t syn baes by heige büterbergen opklimme moast. Nou liket dyselde kou wer in poilityk ynstremin-t to wêzen om it yn- kommen fan de boer op de slachtbank to lizzen. Gjin wunder dat de boer hjirre der net it measte foar fielt om de Syts- kes, de Jetskes, de Minkes en de Maei- kes foar it Franse ynflaesjekarke to spannen. De oarsaek fan de misére leit net yn ’e Parregeaster mar, it Mearne- lên en oan de Syswerterreed, mar by de konsumint yn it suden, dy’t in fyn felts- je oer de tenge hat. Stichten constructiewerplaats, inrich ting moffel- en autospuitbedrijf, idem chemisch reinigingsbedrijf, de drie sme derijen (eenmansbedrijven) samensmel ten, stichten betonwarenbedrijf, het gla- zenwasserspersoneel, dat ’s winters wer keloos is, zou als seizoenopvulling het mattenvlechten kunnen leren. Wanneer te veel insuline wordt gebruikt of door andere omstandigheden het sui kergehalte van het bloed te veel daalt (bijvoorbeeld door ongewone lichamelijke inspanning), kan een gevoel van honger ontstaan en kan de patiënt beverig wor den en sterk gaan zweten. Wordt niet ingegrepen, dlan zial de pa tiënt op den duur in de war geraken. Deze toestand, die men „hypoglycaemie” noemt, kan worden bestreden door het eten van suiker. Diabetici die insuline (of tabletten) gebruiken, moeten dan ook altijd suikerklontjes bij zich hebben om die te kunnen gebruiken bij de ge ringste aanwijzing dat het bloedsuiker gehalte te laag wordt. Aan suikerpatiënten verstrekt de NVS een identiteitskaartje. Het kan namelijk gebeuren dat een suikerzieke door een hypoglycaemie bewusteloos raakt of zich abnormaal gaat gedragen. Het kaartje geeft inlichtingen over de oor zaak van deze verschijnselen en aanwij zingen voor de behandeling van de pa tiënt. fan de dielnimmers oan de mienskiplike merk is oarsaek fan in polityk poker- spul yn de EEG, dat ütfochten wurdt oer de rêch fan üs earme koubisten hin- ne. En fan üs koumekkers uteraerd, om fan de fetweiders mar net to praten. It ekonomysk blok fan de seis lannen fan de mienskip is sünt 1958 aerdich yn ’e broek kommen en sil noch mear yn ’e mojke to krommeljen krije nou’t In- gelan, lerlan, Denemarken en hwa wit op ’en dür ek wol Noarwein, nochris yn de boat stappe. Dizze westeuropeeske uny wol ünder mear in maksimael wol- feartsstribjen en in frij forkear fan per- soanen, guod en tsjinsten. Neffens diz ze mienskipsfilosofy moatte greate priis- forskillen op ’en dür weirane. De prak- tyk pakt lykwols soms oars üt en dan is de boat foargoed oan. De kij jowe it foarbyld. Binnen it ramt fan de EEG wol men de produksje fan kouwefleis stipelearje, omdat de fraech folie grea ter is as it oanbod. De féboeren moatte dêrta ridlike kansen krije. It mienskip- liik lanboubilied komt de boer dan ek yn ’e mjitte mei in kunstich prijsmecha nisme. Datselde billed stribbet nei in onbrinigstpriis foar kouwefleis, dat de boer in ridlik ynkammen jowt. De „Oriëntaesjepriis” (djür wurd foar „streef- of richtprijs”) is op it heden steld op 1,41 it poun, smoarch, d.i. lib- ben gewicht. Om dizze priis to birik- ken op de meirk, wurde oan de büten- grins heffingen oplein om üs féhalders to biskermjen tsjin de ynfier fan (to) goedkeap fleis üt de „tredde lannen”. As it gemiddelde priisniveau lykwols heger komt as in bipaelde grins, kinne de ynfierrjochten foar in part of hielen dal ynlutsen wurde. De EEG-lünboumi nisters ha dizze opskoarting fan heffin gen oan twa foarwearden keppele: de gemiddelde EEG-priis foar kouwefleis moat heger wéze as 113% fan de ariëa- deftiger to sizzen, iit konsumpsjepatroan tiaesjepriis én yn elk lan apart moat de nasjonale gemiddelde priis boppe de 109% fan dyselde oriëntaesjepriis lizze. Foar de boer liket dizze priispolityk in goede stipe yn ’e rêch om binammen de fleisproduksje op to fleren. Der is om- mers in to min oan koufleis. Mar nou lit it konsumpsjepatroan in hwat nuver- aerich byld sjen. Yn üs lan hat men lea ver it goedkeapere (yn kwaliteit minde re) fleis. It giet by üs aimeast om kou fleis, dat der frijkomt as produksjekij öfset wurde. Us kwaliteitsfleis (de ef- terbout) giet nei it bütenlan, wylst wy al lang bliid binne mei de foarbout. Yn Frankryk en Italië hat men lykwols wol hwat mear oer foar in goed stikje yn it pantsje. En dêrmei bigjint dan alle ellinde: hege fleisnotearingen yn Frank ryk en Italië, wylst it fleis yn üs lan gans goedkeaper is. De Fransen spylje de situasje op de fleismerk goed üt yn har striid tsjin de ynflaesje. len fan de greate ynflaesjemakkens is neffens har de boer, dy’t de fleispriis fierste heech opjaget. Hjirta drage dan ek noch de hege ynfierrjochten by. Dy heffingen meije nammers net weinommen wurde omdat it priïspeil yn üs lan ünder de 109% noarm leit (Yn sept. wie dat b.g. 105% fan de oriëntsesjepriis). It Frans- ke ófwargeskut is nou rjochte op de ne- derlanske féhalderij. Hjir soe manipu- learre wurde mei slachtfénotearingen, hwertroch it priispeil kunstmjittich drukt wurdt. De ynfierrjochten bliuwe sadwaende fan krêft. Sadwaende is yn Franske eagen üs féhalderij forantwur- delik foar de hege fleisprizen yn de EEG. Sjoen troch de politike bril binne wy yn Franske eagen dus de ynflaesje- makkers yn Frankryk. Yn wêzen is it fansels folsleón oars. Us nasjonale fleis merk is yn feite oarenien as dy yn Ita lië, Frankryk of iennich oar EEG-lan. De kij meije by üs de foarste poaten yn daslachterij sette, wylst de efterbouten Koster de Way deelde mee: Ik hé Gys bert fanmorgen eerst goed ofjiommen met eekwater. Afgeluisterd: Wie was die Gysbert. Och, kien, weest dat niet, die het ut Fries uutfonnen. in aanmerking voor een verblijf in het kinderhuis „Bos en Duin”. Normaal duurt een verblijf zes aaneensluitende weken; de indicatie kan echter een ver blijf van langere duur voorschrijven. Voor de kasten van verblijf kan een be roep worden gedaan ap de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, daar het kinderhuis „Bos en Duin” als medisch kinderhuis ingevolge deze wet is erkend. De geneeskundige leiding van „Bos en Duin” berust bij een daartoe door het stichtingsbestuur op voordracht van de NVS benoemde internist. Ook een huis arts is aan „Bos en Duin” verbonden. Voor daarvoor in aanmerking komende gevallen wordt de hulp van een kinder psychiater ingeroepen. Tijdens het verblijf in het ziekenhuis wordt in het algemeen de behandeling voortgezet, die door de eigen arts van het kind is opgesteld. Na het verblijf zendtde internist van het tehuis een rapport over het kind aan de huisarts en de behandelend specialist, terwijl ook de ouders door hem omtrent het gebruikte dieet en de insuline-dose- ring worden ingelicht. De vakantiemaanden worden bij voor- De Nederlandse Vereniging van Suikerziekten (NVS) is opgericht op 25 augustus 1945. Het aantal leden bedraagt bijna 30.000. Het doel van de vereniging is de behartiging van de algemene en individuele belangen van de suikerziekten, en het bevorderen van het onderzoek op het gebied der suikerziekte. Zij houdt zich daar om onder meer bezig met de bevordering van het inzicht in de behandeling van suikerziekte, het geven van voorlichting, het stichten van tehuizen en het bestrijden van de kwakzalverij. in verband met het a.s. bevolkingsonderzoek, ditmaal niet alleen op t.b.c., maar ook wat de urine betreft als indicatie voor suiker ziekte hier iets meer over deze organisatie. Lid van de vereniging kunnen o.a. zijn: suikerzieken van 18 jaar en ouden, alsmede ouders of voogden van suikerzieken onder de 18 jaav. De vereniging, die haar kantoor in Bosch en Duin (Duinweg 35, post Bilthoven) heeft, telt 71 plaatseHjke afdelingen. Het hoofd bestuur en het dagelijks bestuur worden bijgestaan door een me dische adviescommissie en een medisch adviseur. Voor haar financiële middelen is de NVS afhankelijk van contri buties, donaties, giften e.d., aangezien zij geen subsidie ontvangt. De vereniging is aangesloten by de „International Diabetes Fede ration” die zich tot taak heeft gesteld informatie omtrent suiker ziekte te verzamelen en te verspreiden en zowel de lichamelijke als de sociaal-economische belangen van suikerzieken te bevor deren. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1