Vietnam tussen hoop en vrees gaan hij de Straks komen en 2e Kamer F GabeSKroar I I I I t I Duitsland wil definitieve tweedeling J Politiek voeren blijft een hard bedrijf I Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Foto van de week SKI 4 3E WEES RENTEBEWUST 3E STICHTING SPAARBANK llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat „HARLINGEN” VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 111e JAARGANG No. 84 Minder orders scheepswerven Nederlaag Noors nee Finland Pond gekelderd Mans- Opposttie Kansen gering T Machtscomplex Duitsland Gegadigden trekt NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR l Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Algemeen is het de klacht, dat het de tuinbouwers niet naar de vleze gaat. Vandaar dlat er wordt gedacht aan in krimping van het bedrijf. Na een demonstratie aldaar is in Mep- pel een kaatsvereniging opgericht. New Edison Phonograph. Deze schitte rende vinding van Thomas Edison zal gedurende twee dagen te horen zijn in Hotel Wiebes nl. 25 en 26 oktober tus sen 2-7 uur. Uit een recensie: het was aandoénlijk mooi. 4e week oktober 1922 Europa is, menen zij, een „volgens ei gen wetmatigheid om zich heen grijpend machtscomplex”. Heldring wijst erop dat het Noorse „nee” de economische wet matigheid van de Europese eenwording zou een koers van 2.25 dollar veel rea- lischer zijn, een standpunt dat in Lon den fel wordt aangevochten. Ditmaal geen foto gekozen op dit ver trouwde plekje in de krant wegens de uitzonderlijke kwaliteit van de foto op zich, noch wegens het vastleggen van een romantisch en schilderachtig hoek je. Toch zijn we blij dat de heer Sie- monsma deze foto voor ons nam, want plotseling is deze namelijk actueel. In het raadsverslag leest u, dat het Con vent is verkocht aan de gemeente. Tot nu toe was het Convent het verenigings gebouw van de hervormde kerk. Het vol deed niet aan de eisen, was bovendien te klein. Dit laatste vooral omdat de hervormde gemeente in een eerder sta dium van gescheiden optrekken beschik te over nog een gebouw, nl. Ons Gebouw, het nu inmiddels gesloten Kon Tiki (Chinees restaurant) aan het Broere- plein. Het Convent ontleent zijn naam aa de tijd toen er rond dit gebouw nog bejaardewoninkjes waren gebouwd, een hofje, dat inmiddels reeds lang is afge broken. Er was zelf s een soort binnen- pleintje, waarop een lantaarn door de gemeente Bolsward was geplaatst, wel ke situatie meermalen aanleiding gaf Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) üs hjoed to sizzen In minske tóget mei in bulte ballést om, dy’t him net oplein is. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 De Zuldvietnamese president Thieu heeft een opsomming gegeven van de voor waarden waaraan volgens hem moet worden voldaan om tot vrede in Viet nam te geraken, maar verklaarde tevens de plaatselijke autoriteiten opdracht te hebben gegeven voorbereidingen te tref fen voor een spoedig bestand. Hij maak te echter ook duidelijk dat Washington hem niet van zijn harde standpunt heeft kunnen afbrengen. Thieu, die zijn voor radio en t.v. uitge zonden rede begon met de jongste voor stellen van de communisten „een listi ge samenzwering” te noemen, verklaar de echter tot op heden niet te hebben ingestemd met enig bestand in de Indo chinese oorlog. Ondank® zijn zinspelingen op een moge- lijike wapenstilstand, bevestigde presi dent Thieu’s rede de geruchten, dat hij tijdens de gesprekken met de Verenigde Staten van de afgelopen tijd een onbuig zaam standpunt heeft ingenomen en dat vete kemgeschillen nog onopgelost zijn. De Chr. Knapen vereniging te Spannum opgeheven. De jonge mensen, die niet veel huiselijke gezelligheid kunnen vin den, zijn nu op de straat aangewezen. o o o o o ■- o o o o o o o o De vredeskansen in Vietnam houden de gemoederen bezig. Er is goede hoop op een bestand gewekt. En nu maar hopen dat het geen valse hoop is geweest. Misschien wordt na zoveel jaren ellende ein delek de knoop doorgehakt en kan Nixon nog net voor zijn herbe noeming bogen op het feit, dat tijdens zijn le ambtsperiode zoals beloofd de vrede kwam, soms krijgt men ook de Indruk dat alles op losse schroeven staat. De berichtgeving is tegenstrijdig en op het moment dat we dit schrijven is er eerder een gevoel van ontnuch tering dan van opluchting. der naar de bodem te brengen. Terwijl dinsdag een koers van 2.3875 dollar werd genoteerd, was deze tegen de middag gedaald tot 2.3760 om tegen de avond te eindigen op 2.3752. Volgens de experts zijn het de Britse handelsvooruitzichten en de onopgelos te problemen met de vakbonden, die de internationale financiële wereld bezorgd maken, alweer een raakvlak tussen het economische en politieke. En vooral in Duitsland meent men, dat het pond nimmer de koers van 2.40 dol lar kan handhaven zodra Engeland, zo als wordt verwacht, weldra zijn koers weer zal fixeren. Volgens de Duitsers Zo herhaatóe Thieu zijn oppositie tegen een driepartijen-coalitie voor Zuid-Viet- nam, zoals die door de Vietkong wordt voorgesteld. Als voorwaarde voor een srtaakt-het-vuren noemde Thieu het be reiken van een politieke zowel als een miifttaire overeenstemming, zonder welke volgens hem de gevechten op de Viet namese slagvelden over zes maanden weer zouden oplaaien. De Noordvietnamese delegatie bij de vredesbesprekingen in Parijs deelde mee dat president Thieu’s rede opnieuw be wees, dat hij „een hardnekkige tegen stander is van de vrede” en als „spreek buis voor de Verenigde Staten” had ge fungeerd. Een groep Amerikaanse juristen, die za terdag in Hanoi een onderhoud had ge had met de Noordvietnamese president Pham Van Dong, verklaarde in Parijs van mening te zijn, dat de kansen voor een onmiddellijke vrede, werkelijk zeer gering” zijn. De aanvoer van kalveren was dit jaar op de Jaarlijkse kalverenmarkt niet groot. Deze bedroeg tussen de 350 en 400 stuks. Voor de beste stierkalveren werden soms goede prijzen betaald tot f 125,Flinke kalveren golden f 80, bij de CHU het nog jonge kamerlid, drs. Arie de Boo (36). Hij had graag willen terugkomen, maar verwierf onvoldoende steun. De CHU heeft nogal wat strub- bels over de kandidatenlijst achter de rug, vooral door de machinaties van de conservatieve groep rond oud-minister Beemink, die zelfs nog gedreigd heeft met een eigen lijst te zullen uitkomen. In dat verband is het komisch nog eens een uitspraak te lezen van drs. de Boo van enkele jaren geleden. Hij zei toen dat veel mensen denken dat de CHU een wat levensloze zaak is. „Toch is dat niet zo. Misschien komt het doordat wij geen interne partij conflicten hebben. Die heb ben wij in de verste verte niet. In dit opzicht zijn we wel een beetje uniek”. Over dat „unieke” denkt de heer De Boo thans wellicht iets anders Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. len blijven, maar de CHU-leiding dacht daar anders over, tot groot verdriet van de heer Kikkert zelf, die nü teleurge steld in ,zijn Unie’ verdwijnt. De teleur stelling van defensiespecialist Kikkert is begrijpelijk, maar niet gerechtvaardigd. Men moet van het kamerlidmaatschap geen levenspositie willen maken - en daar begint het na 26 jaar toch wei erg op te lijken. Doorstroming Doorstroming is ook in het parlement ’n gezonde zaak, wil men niet met een to taal vergrijsde club blijven zittten. Dat geldt ook voor kamervoorzitter mr. Frans Joseph van Tiel (65), die met enige korte onderbrekingen sinds 1948 voor de KVP in de kamer zit, sedert ja nuari 1963 als voorzitter. De heer Vondeling van de Pvda neemt straks de voorzittershamer van hem over. Andere vertrekkers van de oude garde zijn o.m. de defensie-specialist van de WD schout-bij-nacht Koudijs, 66 en de ARP-er dr. Geelkerken (65), die ook defensie ,deed’. Bij de PPR verlaat fractieleider drs. Jacques Aarden het Binnenhof. Hij stapte destijds uit de KVP om o.a. met oud-minister Pieter Bogaars de PPR op te richten, maar die partij is nimmer kunnen worden wat zij zich er van hadden voorgesteld. Jongere, meer radikale elementen na men bezit van de partij, die in het par lement een splinterpartij bleef. Tijdens Aarden’s langdurige ziekte van het af gelopen jaar nam Bas de Gaay Fortman het roer over. Een toch wel wat gedes illusioneerde Aarden (58) hoopt in een bestuurlijke funktie nog aktief te kun nen blijven. Conservatieven uit de CHU gewipt Op een onverkiesbare plaats staat thans Volgende week nog drie dagen vergaderen en dan zit het het er voor de Tweede Kamer voorlopig weer op. Na het koppen-snellen op 29 november a.s. zien we de dames en heren op 7 december weer terug. Niet allemaal natuurlijk: 14 kamerleden komen zeker niet te rug, omdat ze zich niet meer kandidaat hebben willen stellen. In enkele gevallen zijn kamerleden door hun eigen partij buiten spel gezet. Van de laatste categorie is P.S.P.-fractie.leider Wiebenga een voorbeeld. Hij was er zo boos over dat zijn partijgenoten enkele we ken geleden de zoveel jongere Bram van der Lek tot lijsttrekker maakten, dat hjj zich daarna geheel terugtrok. tot de veteranen gerekend worden. Dat geldt nog sterker voor de CHU-er Hen drik Kikkert, die al sinds juni 1946 parlementariër is en bijna tot de inven taris van de kamer is gaan behoren. De heer Kikkert (deze week 60 jaar ge worden) had best nog wat langer wil- Onder de verdwijners zijn bij de pvda o. m. de bekende kamerleden Gerda Brau- tigam (consumentzaken) en Egas (be jaardenprobleem). De heer Egas zit met een korte onderbreking al sinds ’52 in de kamer - hij was enige tijd staats secretaris in het kabinet Cals - en mag Nu we toch met cijfers bezig zijn, be sluiten we met wat gegevens over Fin land, dat in de pers momenteel naar aanleiding van het driedaags bezoek van de Finse president Kekkonen aan ons land (voor het eerst in de geschiedenis) grote aandacht krijgt. Finland dat de ouderen onder ons zich herinneren uit de verbeten strijd tegen de overmacht van de Russen in de tweede wereldoor log, Finland dat geheel kwam in de Russische greep, maar ondanks dat toch wat bewegingsvrijheid heeft weten te verwerven. Nu de cijfers: Finland is bijna 10 x groter dan Neder land. De 4.7 miljoen Finnen zijn voor 40% in de vijf grote steden (Helsinki, Tampere, Turku,1 Lahti en Oulou) gecon centreerd. Bevolkingsdichtheid: 15 Fin nen per km2 (Nederland (350!). Van de totale oppervlakte (337.000 km2) is 91% land en 9% water. Tien procent van het land wordt als landbouwgrond gebruikt, 69% is bos. De gemiddelde temperatuur in Finland is ca 6 graden hoger dan op gelijke breedtegraden. Ju li is de warmste maand, februari de koudste. Finland (al bijna 2000 jaar be woond) maakte 600 jaar lang deel uit van het Zweedse koninkrijk, kwam in 1809 als groothertogdom bij het Russi sche tsarenrijk en werd op 6 december 1917 een zelfstandige republiek. Een andere slepende kwestie, die se dert de oorlog voortsudderde was die van het éne Duitsland (langzamerhand ge zien als een fictie) of een definitieve op deling van dit land in oost en west. Ein delijk lijkt de kogel door de kerk te zijn. Nog voor de algemene verkiezingen van 19 november wil de Westduitse regering met Oost-Duitsland het verdrag waar over langdurig tussen de Westduitse Intussen verdringen zich weer talloze aspirant-kamerleden om de openvallen de plaatsen op 29 november in te ne men. Liefst 20 partijen en groeperingen (vorig jaar 28) nemen aan de verkie zingen deel. Dat zijn er altijd nog vijf meer dan thans in het parlement ver tegenwoordigd zijn. Zestien partijen doen in het gehele land, in alle 18 kies districten, mee. Vier partijen strijden in een of enkele kieskringen. Om in een kieskring mee te kunnen doen moet een nog niet in het parlement ver tegenwoordigde partij/groepering dui zend gulden betalen, vöor alle 18 kies kringen is dat dus 18.000 gulden. Dat geld ziet men alleen terug als men een of meer zetels weet te bemachtigen. Reeds zittende partijen hoeven dat geld niet te betalen. De heer Te Pas van de Middenstands- partij brengt dat zelfs niet op, hetgeen van zijn dynamische ex-fractiegenoot de Jong weer niet gezegd kan warden. Op 29 november zwijgen ze allemaal. Dan spreekt u voor eenmaal. Of niet soms? - .4* i tot stellen van vragen in de gemeente raad. De huisjes zijn één voor één voor de bijl gegaan en sedertdien stond het Convent er wat eenzaam bij, vooral se dert de afbraak van de Grote Kampen gestaag door ging. Velen zullen zich nog het echtpaar Hoekstra herinneren, dat het gebouw beheerde. Later werd dit het echtpaar de Vries, waarvan de vrouw thans helaas is overleden. Het gebouw is tevens woning voor de beheerder. Be neden is een ruime garderobe en de keuken met grote zaal, boven bevinden zich enkele kleinere zalen, waarvan de kerkeraadskamer de meest warme en gezellige is. Hier hangt ook een prach tig schilderij van het vroegere interieur van de Martinikerk. Beneden is ook nog een zaaltje via een aparte ingang be reikbaar, gebruikt voor diverse doelein den. Een vrij prozaisch gebouw wel licht, maar toch: als deze muren eens konden spreken! Menigeen zal aan dit gebouw terugdenken met vreugde of verdriet. Er werden recepties gehou den, maar ook begrafenissen, tijdens de restauratie van de Martinikerk kerk diensten, maar ook bazars, kerkelijke en politieke vergaderingen, er werd geca techiseerd en er werd door koren gere peteerd, kortom een belangrijk stuk ker kelijk, artistiek en sociaal leven speelde zich binnen de muren af. Het zal nog wel enkele tijd doorgaan, want het ge bouw behoeft niet eerder te worden op- geleverd dan in 1975, n.l. tegen de tijd dat men een nieuw gebouw gereed hoopt te hebben. Eens bevond zich in de muur van dit gebouw (of de voorganger ervan) een antieke gevelsteen met het opschrift: Hebr. 13 cap. vers 16: En wilt gedeelsaemheit noch wel daad niet vergeten Aen dien die syn veramt, verout en meest versleten, Want godt u ut genaed hier en hiemaer beloont Weldaed die ghy aen rechte armen toont. Heel duidelijk dateert dit versje uit de tijd, dat het Convent nog diakoniehuis was, waar de armen der gemeente wer den verzorgd. De steen was aangebracht iii 1629. Schoolmeester Gysbert Japicx was toen 26 jaar. Het versje zou van hem kunnen zijn, maar dit is uit de stijl en dichttrant niet af te leiden. Bovendien bevond de Bolswarder schoolmeester zich toen in Witmarsum, maar onmogelijk is het na tuurlijk niet. Wij hopen hoe dan ook, dat deze gevelsteen behouden blijft. B.v. door deze in te metselen in het nieuw te stichten gebouw. Terecht spreekt Mansholt van een „ne derlaag voor Europa”. Er moet alles ge daan worden om bij de volken meer be langstelling te wekken voor Europa door een „waarlijk democratisch en so ciaal Europa” op te bouwen, zegt hij. In Moskou werd deze tegenslag echter met vreugde begroet, want hij is in de lijn met hun plan: terugtocht van Ame rikaanse troepen, verbrokkeling van West-Europa, finlandisering, ziedaar ’t door ons bedoelde verband! Uiteraard heeft de Sovjet-unie via haar handlan gers alles gedaan om de „psychologi sche en emotionele” elementen in Noor wegen te verscherpen zoals ze dat ook in Engeland en hier doen. Aan Russisch woelwerk kunnen wij ech ter weinig doen. Wél de aan de ver schraling van de Europese (en Neder landse) politiek. Onvermijdelijk spelen daar zoals we ook in onze verkie zingsstrijd zien emoties een groter rol dan verstandsargumenten. Het rijdend drankweermuseum overal veel publiek. De huurprijzen belangrijk gedaald. Te Pingjum bedroeg de opbrengst van de 5-jaarlijkse verhuur van landerijen en groene dijken, behorende aan de Ned. Herv. kerk, f 2002,50. De voorlaatste keer was dat f 3.301,38. Naast de geldmarkt vormen ook de or derportefeuilles van de scheepsbouwers een vrij goede indicatie van ’s werelds wel en wee. Eind september waren in de wereld bui ten China en de Sovjet-Unie 1.969 stoom en motorschepen van samen 24.931.994 bruto ton in aanbouw. In vergelijking met eind juni is de tonnage in aanbouw met 732.509 ton toegenomen. Bestellingen waarvan de uitvoering niet begonnen was omvatten eind september 1.643 schepen van 53.960.112 ton, 2.479.995 ton minder dan drie maanden tevoren. De orderboeken van de werelidscheeps- bouwindustrie bevatten eind vorige maand bestellingen van in tot. 78.892.106 ton, 1.747.446 ton minder dan eind juni. Japan stond zoals altijd met grote af stand bovenaan de lijst met totale be stellingen van 32.956.307 (-1.514.309) ton Op de tweede plaats kwam Zweden met 6.767.039 (-65.257) ton, gevolgd door Spanje met 4.607.807 (-210.936) ton, En. geland komt op de zesde plaats met 4.098.904 (-122.303) ton, Noorwegen met 3.390.883 (-122.838) ton op de ze ven de plaats. Denemarken met 3.335.635 (-154.612) ton op de achtste en Neder land met 1.883.912 (-210.165) ton op de elfde plaats. De „minnetjes” tekenen ’n algehele teruggang over de hele linie. Om nog even bij het economische te blijven. Een vrij betrouwbare barometer is nog steeds de geldmarkt, waarvan we de noteringen als niet-kapitalist overi gens slechts sporadisch volgen. Toch deed zich ditmaal iets opvallends en veelzeggends voor, dat we u niet willen onthouden. Het pond sterling maakte dinsdag j.l. namelijk de diepste duik sinds mensen heugenis. De boodschap uit Duitsland, dat het pond nog steeds overgewaar deerd is, was het laatste duwtje en zelfs de kleinste verkapen waren voldoende Wellicht doen we goed in dit overzicht ook weer eens aandacht te besteden aan de economische geschiedenis. Immers deze is niet alleen het resultaat van de „vechtgeschiedenis”, maar ook vaak de oorzaak er van: Er is hier een wissel werking. Waarom hebben de Noren b.v. „nee” gezegd tegen de EEG? Voorz. holt vraagt ons na te denken over deze vraag. Mr. Heldring geeft antwoord in zijn rubriek Dezer Dagen. Het is het „nee” van conservatieve landbouwers die zich niet Europees voelen, maar het is ook het nee van links, van vooral ac tivistische jongeren, voor wie Europe se integratie gelijkstaat met uitbuiting van de Derde Wereld, kapitalisme, mi lieubederf en militaire machtsvorming, om het toch al zo huiverende pond ver- „Liever arm, schoon en gelijk dan rijk, verstikt en gemanipuleerd,” schijnt hun leuze te zijn, al is hun voorkeur voor ar moe veelal louter theoretisch. Het „an tikapitalistische” argwaan jegens de EEG kan men ook beluisteren in het interkerkelijk vredesberaad hier te lan de. staatssecretaris Bahr en zijn Oostduitse collega Kohl is onderhandeld sluiten waarbij de deling van de beide Duitslan- den definitief zal worden, aldus het weekblad Quick. Volgens het blad zal Oost-Duitsland door Bonn als soevereine gelijkberech tigde staat worden erkend waarvoor de zelfde regels gelden als bijvoorbeeld Engeland of Frankrijk. De aanspraak van de westduitse grondwet volgens wel ke de bondsrepubliek alle Duitsers ver tegenwoordigt zal voor altijd worden op gegeven. weerlegt. Immers, zuiver economisch geredeneerd heeft Noorwegen geen an dere keus dan lid te worden van de EEG. „De beslissende factoren zijn we hebben het aan Noorwegen gezien - veelal van materiële, vaak van psycho logische, zo niet emotionele aard,” meende hij. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1