Vrede Vietnam opgeschort of m afgelast? De sinterklaasen komen er aan 6abe Skroar „Weest op I S hoede” Kissinger: Geen verband tussen vredesverdrag en verkiezingen UW I E I I I Boksen Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Foto van de week WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 3L <*1*1* STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i- Hwat hat JUULJUUEJE JÜÜÜL 3E3E3E3 I I STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 111e JAARGANG No. 86 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Egypte Chili Tito Stembusstrijd Jemen één staat Vliegtuigkaping Uitverkoop Bonn-Israël Bij Politici „gaan de boer op” Enquêtes Keizer Wilhelm gaat hertrouwen. november a.s. üs hjoed to sizzen damesnachtpon Advertentieprijs: 20 et. per mm. Lngez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Somlikeu sykje heech yn ’e loft, hwat op ’e groun to finen is. Achterstand van McGovern op Nixon Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het vee is in korte tijd tot over de helft in prijs teruggegaan. Lange jacht te Pingjum. Slechts drie hazen werden buitgemaakt. Felle vorst. De aardappelrooiers moes ten onverrichterzake huiswaarts keren. Klacht over de openbare pomp op het Schildwijk. Deze geeft slecht water. De raad van Bolsward stelt een school lokaal beschikbaar voor een landbouw- wintercursus. Stadsveearts Groenewold kreeg tot nu toe f 10,voor elke veemarkt, maar nu de gemeente dit zelf moet betalen neemt hij genoegen met de helft. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 urn- 2660 of 2335 (05157) Ze hebben donderdagnacht allemaal met een zucht van verlichting na de laatste slag met het kabinet het Binnenhof ver laten en ze maken zich thans op om „de tijnse terroristen die betrokken waren bij de massamoord op de elf Israëlische deelnemers aan de Olympische Spelen. Van Zuid Amerika naar Zuid Azië: De premiers van Noord- en Zuid-Jemen hebben in de Egyptische hoofdstad Cai ro een acooord getekend waarbij ze hun twee landen tot één staat samensmelten. Dit heeft het Persbureau voor het Mid denOosten bekendgemaakt. De nieuwe natie zal één vlag hebben, een hoofdstad, één presidentieel lichaam en verenigde wettelijke, uitvoerende en gerechtelijke autoriteiten. De regerings structuur van de nieuwe staat zal „re publikeins, nationalistisch en democra tisch” zijn. De grondwet houdt waar borgen in voor publieke en priivé-eigen- dommen, alsmede voor de resultaten van de Noord- en de Zuidjemendtische re voluties. Letterlijk heet het dat „als een eerste stap naar de tenuitvoerlegging van het acooord” een topconferentie van de leiders van de twee landen zal wor den gehouden om gezamelijke commis sies op te richten die de details van de eenwording moeten uitwerken. Een da tum voor deze conferentie is niet vast gesteld. Een van deze commissies zal een grondwet opstellen die goedgekeurd moet worden in ’n landelijk referendum. Uit een onderzoek van het Instituut voor publieke opinie Gallup blijkt dat de De mocratische kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, senator George McGovern, in de zes belangrijke indu- strie-staten belangrijk achter ligt op pre sident Nixon. Volgens de uitslag, die is gepubliceerd door Newsweek, heeft McGovern in New York een achterstand van 17 punten (56 procent tegen 39 procent), in Michigan ligt hij 25 procent achter (59 procent te gen 34 procent), in Illinois 24 60 tegen 36 procent) en in Califomië 16 (55 tegen 39). Newsweek noemde deze staten een barometer voor het gehele land. Johan Homma en Piet Tjalsma wonnen in Erica en Beerta le week november 1922 In sober miel mei frede, is better as in gastmiel mei ünfrede. Bolswards Nieuwsblad 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Aanvankelijk hadden we een spreekwoord willen plaatsen boven dit artikel. Ze liggen eigenlijk voor het oprapen. Wanneer men zich bezint over de tragiek van Vietnam, de aanvankelijke vreugde over de komende vreugde en nu weer de frustrerende opschorting van de vrede, doordat blijkbaar nog niet alles rond is en het angstig stil blijft zou men kunnen kiezen: Stilte voor de storm? Als het kalf verdronken is, dempt men de put (Nu het volk is uitgemoord, wordt het vuren gestaakt); Beter laat dan nooit; Beter een goede buur dan een verre vriend (daarom het verre Vietnam maar aan zijn lot overgedragen), Blaffende honden bjjten niet (het zal zo’n vaart niet lopen)Van de wal in de sloot; Men moet een gegeven paard niet In de bek zien (niet zeuren over wat het goedbe doelende Amerika heeft bedorven); Veel geschreeuw en weinig wol; Zo de waard is vertrouwt hij zijn gasten; Al te goed is buurmans gek; Men moet geen hand in wespennesten steken; enz. enz. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. De heer S. Bergsma, hoofd der school te Comwerd heeft om gezondsheidsre- denen eervol ontslag aangevraagd. bokswedstrijden op donderdag 26 oktober in Erica en zaterdag 28 okto ber in Beerta werden door 3 boksers van de Sportclub „Friesland” aardige succesjes geboekt. In Erica won de Bolswarder zwaarge wicht Johan Homma door opgave in de le ronde van E. Jansen (Winschoten), en behaalde Harmen Jasper (Sneek) in het zwaar-weltergewicht een onbeslist tegen J. Schuil te (Assen). De jeugdige zwaargewicht Piet Tjalsma (19) uit Offingawier behaalde in Beer ta een puntenoverwinning op bovenge noemde E. Jansen, en promoveerde hier door naar de C-klasse. Om tot inkrimping der uitgaven te ko men is bij het personeel van de gemeen te de 45-urige werkweek op 48 uur ge steld. Ook de secretarie zal per dag een half uur langer werken. Bij een vaca ture zal het politiepersoneel met een man worden verminderd. De na de moord op Israëlische atleten in München toch al bekoelde betrekkin gen tussen West-Duitsland en Israël zijn na de gedwongen vrijlating van drie Pa lestijnse terroristen verder verslechterd. Terwijl Bonn de vrijlating rechtvaardig de, heeft Israël een fel protest ingediend. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Abba Eban protesteerde mon deling bij de Westduitse ambassadeur van Puttkammer scherp tegen de „capi tulatie” van Bonn voor de Palestijnse terroristen. Uit Israëlische perscommentaren blijkt grote verbitterdheid over de geslaagde kaping. Men verwijt de Westduitse re gering dat zij geen enkele poging heeft gedaan met list of geweld, de kaping ongedaan te maken. De Westduitse bondskanselier Brandt heeft de felle reactie van Israël op de gedwongen vrijlating van drie Palestijn se terroristen begrijpelijk genoemd maar hij zei in een officiële verklaring dat de Westduitse regering ’t redden van men senlevens belangrijker vindt dan alle an dere overwegingen. Bonn heeft intussen van Libië geëist dat de twee Palestijnse kapers terecht zul len staan. Overigens zal West-Duitsland niet om uitlevering vragen van de drie Pales- Hoe snel een mens gewoon raakt aan absurde dingen, zeg maar afstompt, heeft menigeen in dit weekend ervaren, toen de nieuwsmedia als een soort ra dio- of beeldbuisfeuilleton het nieuws brachten van de zoveelste vliegtuigka ping, echter nu op wel zeer spectaculai re en brutale wijze, waarbij welhaast als een routinekarweltje de drie gevan gen gehouden terroristen, die een bloed bad hadden aangericht bij de Olympische Spelen, werden „opgehaald”. Hoe ingrij pend ook, hoe boeiend en spannend, het vormde nauwelijks meer het gesprek van de dag. slavië - in hoofdzaak Kroaten Serviërs spelen economische oorza ken een grote rol in de onrust die het land thans kent. Het is duidelijk, dat het Joegoslavische systeem van zelfbestuur voor de werknemers binnen de onderne ming niet de resultaten afwerpt die de partij had verwacht. Tenslotte: De 80-jarige president Tito tracht met harde hand de verdeeldheid in Joegoslavië weg te nemen door zon der aanzien des persoons zuiveringen uit te voeren. In grote lijnen komt het erop neer ,dat de gematigden in Servië moeten wijken voor meer orthodoxe so cialisten (communisten). Deze zuive ring volgt op een soortgelijke actie in Kroatië van enkele maanden geleden. Naast aloude tegenstellingen tussen de verschillende nationaliteiten van Joego- contra Hierboven ziet u een foto van het pand je Pólle nu 3, dat binnenkort wordt af gebroken (en dit misschien al is, als dit artikeltje wordt geplaatst, het is n.l. juni 1972, wanneer dit wordt geschre ven en er ligt nog een flinke voorraad foto’s die om een of andere reden voor rang moeten genieten. Genoemd wonink je is reeds door de gemeente Bolsward aangekocht. De grond zal, eenmaal vrij gekomen, worden beplant, zodat het een mooi geheel kan worden met de milieu- tuin. U vindt het n.l. aan uw linkerhand als u over het bruggetje naar de milieu- tuin loopt. Het woninkje staat er sedert 1886 en heeft verschillende gezinnen geherbergd en diverse bestemmingen gehad. Zo had de heer G. Houben er zijn sigarenmake rij in gevestigd. Hij heeft het gekocht in 1925. Daarna is er nog een kleerma kerij geweest van J. Plantinga en op het moment dat we dit schrijven is het enkele weken, hooguit een paar maan den, in beheer bij de vorige eigenares mevr. J. Brinksma-Zwaagstra, Pólle 10. Deze heeft het pandje vroeger gekocht voor de kinderen en die hebben er een gelukkige tijd mee gehad. Er werden heel wat leuke dingen gemaakt. Er wa ren altijd wel liefhebbers om er te knut selen en te spelen. Daarom werd het huisje door de kinderen al spoedig „Het Hol” genoemd, een echt romantische naam, die heel wat associaties oproept. Op de originele foto, aanvankelijk in kleur gemaakt helaas voor ons blad minder geschikt) kan men deze naam nog op de klomp, die tegen de muur hangt, zien staan. Dit plaatje zal bij hen, die hier hebben gespeeld en avon turen beleefd, natuurlijk ook bij hen, die er hebben gewoond, zeker aangena me herinneringen oproepen, misschien echter ook wél de herinnering aan een minder zorgeloos bestaan. Hoe dan ook, wij zijn blij, dat dit plekje nog voor het verdwijnen (er verdween al zo véél) op de gevoelige plaat is vastgelegd door de voormalige eigena res, mevr. Brinksma. Hartelijk dank en ons excuus, dat het wellicht wat lang duurde, voor we het pitoreske hoekje konden opnemen. Er liepen reeds zo veel afspraken, want is dit wekelijks hoekje geliefd bij de lezers van dit blad, niet minder is het dit bij de fotografen, die onvermoeid nieuw materiaal komen aandragen. De Egyptische oud-minister van oorlog, generaal Mohammed Sadek, is onder huisarrest geplaatst in zijn woning in Zamalek, een buitenwijk van Cairo. Sa dek, die in mei 1971 tot minister van oor log was benoemd, was volgens officiële bekendmaking in Cairo af getreden. Een reden voor deze onverwachte stap werd niet genoemd. Het blad Al Anwar schreef zondag dat president Sadat „de afgelopen twee da gen bevel heeft gegeven meer dan 100 officieren met pensioen te sturen, onder wie enige hoge militairen”. Het blad noemt dit „een witte staatsgreep van president Sadat”. Sadeks aftreden of ontslag was direct verbonden met zijn verzet tegen herstel van de oude banden tussen Egypte en de Sowjet- Unie. Sadek was een van de vele Egyp- tenaren die voor het uitwijzen van de Russen waren en heeft steeds onomwon den gezegd dat hij ze liever zag ver dwijnen. Het plotselinge perspectief van vrede in Vietnam heeft vlak voor de presidents verkiezingen onverwachts een nieuw element in de stembusstrijd gebracht. Aanvankelijk leek de zaak eenvoudig. De aankondiging dat een vredesakkoord binnen het bereik lag, zou president Ni xon een daverende overwinning bezor gen. Inmiddels uitgevoerde opiniepeilin gen tonen echter aan, dat deze voor de hand liggende conclusie niet helemaal opgaat. In de eerste plaats blijken veel kiezers, die tot dusver twijfelden tussen Nixon en McGovern het wei heel erg toevallig te vinden dat Nixon vlak voor de ver kiezingsdatum vrede weet te bereiken. Zij zien hierin een manoeuvre om stem men te winnen en vragen zich af waar om de president niet veel eerder tot een staakt-het-vuren had kunnen komen. Dr. H. Kissinger heeft echter elk ver band tussen het vredesverdrag en de verkiezingen ontkend. Hij wees erop dat het de communisten waren die met een belangrijke concessie (eerst wapenstil stand en daarna een politieke oplossing in Vietnam) het vredesverdrag mogelijk hebben gemaakt. En dan zullen we de komende weken stellig ook nog geteisterd worden door allerlei verkiezingsenquêtes. We hebben er al een aantal achter de rug, die prompt aanleiding gaven tot ruzie tus sen de campagneleider van DS ’70’ mr. De Brauw (de oud-minister van weten schappen) en de redactie van Vara’s „Achter het Nieuws”. De Brauw ver weet „Achter het Nieuws” gemanipu leerd te hebben met de uitslag van een bepaald onderzoek. Toevallig kwam in dat onderzoek de P.v.d.A. als de grote winnaar uit de bus en zou DS ’70 niet veel meer dan 2% van de stemmen (3 kamerzetels) behaald hebben, terwijl deze partij er nu 8 bezit' Vergeleken met de uitkomsten van een viertal an dere enquêtes was deze score van DS boer op te gaan”. Van Roodeschool tot Sluis en van Den Helder tot Vaals ko men ze de komende weken in rokerige zaaltjes en zalen bijeen om hun poli tieke waar aan de man te brengen. De massamedia zullen er bol van staan. Neen, dan heeft de toekomstige voor zitter van de Tweede Kamer Anne Von deling het slimmer bekeken. Hij gaat ontspannen op zijn eentje een lange strandwandeling maken van Hoek van Holland tot de Groningse waddenkust. ’s Avonds neemt hij dan zijn intrek in een voudige dorpsherbergen achter de kust lijn om het aldaar verzamelde vissers- volk te onderhouden over de zegeningen die de progressieve drie voor hen in pet to hebben. We hopen dat de heer Vondeling niet met felle noord-ooster stormen te ma ken krijgt, want dat zou zijn reisschema flink in de war kunnen schoppen'. Ook moet hij uitkijken niet te veel links aan te houden om niet door opkomende springvloeden verrast te worden. Thieu’s die tegen het akkoord zijn.” De president verklaarde dat alleen een akkoord met de volgende punten gena de in zijn ogen kan vinden: terugtrek king van de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam, garanties tegen infil tratie van de communisten uit het noor den, afwijzing van driepartijenregering met communisten in Saigon en uitslui ting van Hanoi bij een overeenkomst tussen Saigon en de Vietkong. In Zuid-Vietnam zijn naar schatting ruim 140.000 man Noordvietnamese troe pen. Him terugtrekking is niet geregeld in het nog ongetekende vredesverdrag omdat Hanoi altijd heeft ontkend dat zijn troepen in het zuiden opereren. De Zuidvietnamese president Van Thieu heeft de felste aanval tot nu toe gedaan op het ontwerp-vredesakkoord tussen Amerika en Noord-Vietnam. Van Thieu sprak van een uitverkoop en overgave van het Zuidvietnamese volk aan de communisten. Op de communistische beschuldiging dat hij de vrede in de weg staat zei Van Thieu: „Er is in Zuid-Vietnam niet één Van Thieu maar er zijn 17% miljoen Van I Voorlopig willen die alternatieve Sin terklazen alleen maar uw politieke zal en daarna naar alle waarschijnlijkheid alleen maar nog meer belastinggeld. Daarbij lopen ze elkaar dan nog hinder lijk voor de voeten, beschimpen elkaar zelfs en verwijt de één de ander dat hij een valserik is. Enfin, na het démas qué der valse Sinterklaasen op 29 no vember kan de ware goedheiligman ze op 6 december door zijn Pieten allemaal in de zak laten stoppen en afvoeren naar Spanje. Dat doet die brave oude man echter helaas niet. Hij laat ze al lemaal bij ons achter: De Uylen, de Koekoeken, de Wiegels en Andriessens, de Biesheuvels en de Abma’s, de Van Mierlo’s en de Dreesen. Van hoe het verder reilde en zeilde in de wereld van de afgelopen week, geven we slechts wat momentopnamen, zon der te trachten deze in onderling ver band te brengen. Soms is dit verband er wel, soms niet of ogenschijnlijk niet. Eerst gaan we even ver van huis, naar Chili wel te verstaan. Het kabinet is daar afgetreden, tenein de president Salvador Allende, die te kampen heeft met een al drie weken du rende vervoersstaking, waardoor er een gebrek aan voedsel en brandstof in het land komt, in staat te stellen zijn rege ring te hervormen. Het aftreden van de regering kwam kort nadat Allende het ontslag van twee van zijn ministers had aanvaard. Dit tweetal, minister van Opvoeding Anibal Palma en minister van Binnenlandse Zaken, Jaime Suarez, werd door het door de oppositie beheerste Chileense Con gres bedreigd met een aanklacht en ver volging wegens schending van de grond wet tijdens de nu 22 dagen oude „sta king van de bazen” in Chili. ’70 bepaald opvallend laag te noemen. De Brauw, di in zijn vorige functie bij een verzkeringsmaatschappij zelf met soort gelijke onderzoekingen te maken had, snoof de geur van manipulatie op. Hij vroeg de Vara om inzage van het com plete onderzoek. Dat wordt thans door hem bestudeerd. Nu even los van deze affaire: opinie-on- derzoekingen rond het thema verkiezin gen zijn inderdaad een griezelige zaak. Dat wordt het best bewezen door dit soort onderzoeken zelf, die vaak ’n uit eenlopend en zelfs tegengesteld beeld opleveren. Het aantal personen dat wordt geënquêteerd verschilt om te be ginnen van onderzoek tot onderzoek, evenals de selectie van de ondervraagde personen. Sommige partijen, zoals de Boerenpartij, de CPN en de SGP, wor den bij alle onderzoekingen steeds „on dergewaardeerd”: dat wil zeggen, hun aanhang is groter dan de onderzoekin gen veronderstellen. Vaak wordt gezegd dat dit soort enqu êtes als effect hebben, dat de .winnen de partijen” er extra de wind door in de zeilen krijgen. Het publiek zou namelijk geneigd zijn om zich bij’ de (papieren) winnaars aan te sluiten. Ook dat is maar zeer relatief. Bij de vorige verkiezingen voorspelden diverse enquêtes zeer grote winst voor D ’66, dat zelfs van 8 op 21 kamerzetels zou komen. In werkelijkheid werden het er toen geen 21 maar 11. Anderzijds wordt voor partijen als de KVP en CHU nog al eens fors verlies voorspeld, wat in de praktijk (1969, 1971) heel erg blijkt mee te vallen. Het grote schoolvoorbeeld van een ver keerde voorspelling was destijds de ver kiezing van Harry Truman tot Ameri kaanse president, terwijl alle grote A- merikaanse onderzoekbureau’s hem tot zekere verliezer hadden gebombardeerd. Een soortgelijke verrassing in Engeland was de overwinning van de huidige pre mier Heath over de als winnaar ge doodverfde Harold Wilson. Waarmee maar gezegd wil zijn: er is maar één enquête trefzeker, die van 29 Damesboezelaars f 1,29; Wollen dekens (2 pers.) f 4,96; Kachelzeiltjes, mooie patronen f 0,79; broeken dril f 0,49; Schortenbont 110 cm. f 0,29; 12 els mat ten alle kleuren f 2,79; zakdoeken f 0.09 damescorset f 1.79; f 1,38. Gebr. Wolke. Nog 32 nachtjes slapen en dan komt Sinterklaas, zo zullen menig huisvader en huismoeder hun ongeduldig kroost in deze dagen voorhouden. Nog 26 dagen en dan is het goddank achter de rug, zo zal menig politicus die op verkiezingstour- nee moet verzuchten. De vaders en moeders en de politici hebben nog een lange ruk voor de boeg; de hele novembermaand zal bolstaan van de enig war? goed heiligman uit Spanje en van een heel leger alternatieve Sinterklazen die wel veel beloven, maar niet echt zullen geven

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1