Rond Nixons persoonlijke overwinning Foto de week van Politici lopen warm, maar de kiezers laat het koud Gaue Skroar I t I Zweedse koning wordt morgen negentig jaar rx I I I n"<-' 1 tl Vb Gouden filmpjes Benoemd Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i Hle JAARGANG No. 88 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 Wymbritseradeek VAN EEN ZEER OUD MAN 3DE 32 WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3EX3E !*|*i*l STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Verschijnt m: Bolsward, Baarderddeel, Hermaardeiadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en [Illllllllllllllllllllllll|||||lll!llllllllllllllll Hwat hat STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Koning Gustaf 90 Geen showman Uniek Commentaar Vermisten gekozen f „vermist” worden opgegeven. Steeds brutaler De Opkomst Gunstig Merkwaardig, dat ook waar men het als Geen schokeffecten Man in de straat Geven en nemen 2e WEEK NOV. 1922 Partijpolitiek Geen honger Contract of accoord Geen topics us hjoed to sizzen Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Is alle opwinding in kranten, radio en televisie rond de verkiezingen van 29 november kunstmatig? Is het Nederlandse volk zelf helemaal niet bevangen door de stembuskoorts? Het vermoeden van het laatste begint zich drie weken voor de verkiezingen meer en meer op te dringen. Een soort machteloze stemming van „ze rotzooien toch maar aan, het is allemaal lood om oud ijzer, het maakt weinig uit of je nou door de hond of door de kat gebeten wordt” - die stemming lijkt wijdverbreid te zijn, alle opwinding in de publiciteitsmedia ten spijt. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 President Richard Nixon heeft een over weldigende persoonlijke verkiezingsover winning behaald die bijna uniek is in de geschiedenis van Amerika. Maar zijn partij slaagde er niet in de meerder heid in het Congres te heroveren. In de ze eeuw waren het alleen Roosevelt in 1936 en Johnson in 1964 die zo massaal als Nixon het Amerikaanse volk achter zich kregen. Nixon behaalde 61 procent van het to- taal aantal uitgebrachte stemmen tegen 38 procent voor George McGovern. Hij won in 49 van de 50 staten en verwierf hiermee 521 van de 538 kiesmannen. Mc Govern won alleen in de staat Mas sachusetts (veel intellectuelen) en in ’t district Columbia (grote negerbevolking) De timmerlieden in Friesland besloten het loon der gezellen met 20 °/o te ver lagen. De lonen der touwslagers, in augustus met 5 °/o verminderd, zijn nu opnieuw met 5 «/o verminderd. Voordracht hoofd openbare lagere school te Hartwerd: 1. J. F. Dam, te Hollum (Ameand) 2. G. A. Heldoorn onderw. ulo te Harlingen, 3. L. Larooy, onderw te Kollumerzwaag. Maandag 13 nov. opening nieuwe R.K. school aan het Laag Bolwerk. Te koop een toom tijdige biggen. J. Tie- mersma, Meerpolder. Oprichting Gpref. meisjesvereniging te Witmarsum. Het bestuur bestaat uit de dames F. Pel, presidente, A. Hoekstra, secretaresse, G. Steizena, penningmees- teresse en K. Elgersma. Als leider zal op treden ds. Pel. Ook de provincie overweegt de salarissen te verlagen, men spreekt van met 15 °/o. De minister wil uit bezuinigingsoverwe- gingen het max. aantal leerlingen per klas van 25 brengen op 40. Een dezer dagen ontvingen wij een eers te bericht van Sinterklaas. De goed-hei- ligman zocht in Bolsward n.l. een adres waar de kinderen hun schoen gezame- lijk klaar konden zetten, dit i.v.m. zijn drukke programma, Lakoniek voegde hij hier aan toe dat hij een dagje ouder wordt. Dat hij de voorkeur geeft aan een zeer oude zaak met dezelfde moderne inslag als hij zelf, spreekt voor zich. Hij dacht als er nu in Bolsward zo’n zaak bestaat en het is dan ook nog toe vallig een schoenwinkel dan kan het niet mooier. En laat nu in Bolsward de fa. Hengst, Appelmarkt aan al deze eisen voldoen! Kortom vaders en moeders laat uw kinderen omstreeks 1 dec. hun schoen klomp, pantoffel, laars of iets anders in deze geest bij Hengst Appelmarkt bezor gen, zodat de Sint het iets gemakkelijker krijgt dit jaar. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Partijen die de mensen veel beloven wor den niet geloofd, omdat men er intussen wel achter is, dat wat met de ene hand gegeven wordt, door de andere hand toch grotendeels weer wordt weggehaald. Ie dereen is er zo langzamerhand wel ach ter wat inflatie is en doet. Maar voor de partijen die weinig beloven of offers vragen lopen diezelfde mensen natuurlijk evenmin warm. waarvoor de massa wel in beweging wil komen. Zijn er dan eigenlijk nog wel topics in de Nederlandse politiek die echte strijd mogelijk maken? Strijd waarin de kie zers zich echt betrokken voelen. Die to pics zijn er niet. De schoolstrijd en de strijd om het algemeen kiesrecht liggen decennia achter ons. Een taalstrijd, die in een land als België soms in alle he vigheid oplaait, is ons bespaard gebleven Onderdrukking van een minderheids groep, zoals van de katholieken in Noord blazen als hun eisen niet werden inge willigd. Tot voorzitter van de Fryske Kultuer- ried is benoemd de heer R. Ybema, oud- Workumer en thans directeur van Ge meentewerken te Kollum. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 - Postbus 5 TéL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Benoemd tot hoofdleidster van de kleu terschool te Terhorne, mej. Hiske Oos- terhaven, kleuteronderwijzeres in Droge- ham, geboren in Edens. De benoeming gaat in op 1 jan. 1973. Katholieken, bezoek allen de propagan- dafeestavond van de Roomse drankbe strijding. Pater Bloem spreekt. Entree f 0,30. Bolswards Nieuwsblad Er gaat geen dag voorbij, of ons blad krijgt verkiezingsmanifesten toegestuurd partijprogramma’s, gehouden redevoerin gen enz. Allemaal met de bedoeling dat we het zullen publiceren. Dan weer wil DS’70 ons voor hun karretje spannen, dan weer de VVD, dan weer een andere partij. We hebben het besluit genomen aan deze partijpolitieke propaganda niet mee te doen. Daar zijn de pamfletten voor. Hetzelfde geldt voor verslagen van allerlei verkiezingspropagandabij eenkom sten. Als we zouden willen, zouden we avond aan avond op pad kunnen gaan om dan weer dit kamerid te horen en dan weer dat, nu eens de minister „zus” en dan weer de minister „zo”, ook hier zul len we geen aandacht aan kunnen schen ken. Keer op keer zou ons blad dan het karakter krijgen van een verkiezings- krant, vandaag voor de ene partij, mor gen voor de andere. En dat met de kans dat de een vindt dat zijn partij is tekort gedaan en een ander dat die van zijn buurman is bevoorrecht. Ook correspon denten behoeven ons geen verslagen van verkiezingsbijeenkomsten te melden. Het zou gewoon van het goede te veel wor den. Natuurlijk: er is een niet geringe werk loosheid van circa 125.000 man, maar werklozen hebben in 1972 geen honger. Ons uitgebreide stelsel van sociale voor zieningen zorgt ervoor dat de schrijnen de verschijnselen, waarmee de massale Als die stemming niet een ommekeer neemt - en hoe zou dit moeten gebeu ren? - dan zouden de stembussen op 29 november wel eens tamelijk leeg kunnen blijven. Natuurlijk, de partijen zijn allemaal druk in de weer om tot in de verste uithoeken van het land de mensen op te trommelen voor manifesta ties en bijeenkomsten. En de trouwe par tijgangers zullen ook wel verschijnen. Maar aan de man in de straat, wie dat ook is, lijkt het allemaal voorbij te gaan. Het zijn maar relatief weinigen, die de barricaden bestormen. Mischien komt ’t omdat de mensen niet langer de verha len willen aanhoren dat ze offers moe ten brengen, dat de buikriem aange haald moet worden. Wie echt moeilijk zit wil dergelijke verhalen niet horen, wie het intussen wat beter heeft gekre gen al evenmin. De moeilijkheid is dat er nauwelijks thema’s te bedenken zijn Bij de verkiezing deed zich overigens 'n nogal merkwaardig feit voor. De demo- tratische leden van ’t Amerikaanse Huis Huis van Afgevaardigden Hale Boggs (Louisiana) en Nicholas Begich (Alaska) zijn beiden herkozen. Maar het tweetal wordt al enige weken vermist nadat hun vliegtuig boven Alaska was verdwenen. Hun zetels zullen onbezet blijven totdat Boggs en Begich definitief en officieel als Morgen is het feest in Zweden, ’s We- rels oudste koninklijke staatshoofd, Gus taf VI Adolf van Zweden, wordt zater dag 11 november nl. negentig jaar. Os car Frederik Wilhelm Olaf Gustaf Adolf zoals zijn voornamen volledig luiden, is de zesde vorst van het huis, dat Napo leons maarschalk Jean Baptiste Berna dotte tot stamvader heeft. Hij is waar schijnlijk de enige nog levende persoon, die met keizer Franz Josef en tsaar Ni kolaas officieel heeft gesproken. Hij heeft het recht meer Duitse ordes te dragen dan welke nog levende Duitser dan ook en niemand is ooit zo lang in het bezit van het grootkruis van het Franse legioen van eer geweest. Hij is Engels ereadmiraal en Deens eregeneraal. o o o o o o o o o o o c o de wonderbare visvangst, ook al in de vorm van gezandstraald glas, vervaar digd door de oud Bolswarder Jan Murk de Vries, de technische school startte destijds met een sgravitovoorstelling, vervaardigd door mej. Riemersma uit Enschede, kleindochter van bij de oude re lezers van ons blad als „marykemuoi” bekende medewerkster aan Bolswards Nieuwsblad uit de jaren rond 1950, ter wijl na de uitbreiding een geweldig mo nument „Groei” werd toegevoegd. Zo heeft de scholenbouw in Bolsward er aan meegewerkt, dat er toch iets van ’t artistieke kunnen van Friese en andere kunstenaars den volke blijvend kan wor den getoond. Ook de foto geeft er een voorbeeld van. Het is weer eens wat an ders, n.l. een mozaiek, een kunstvorm, die ons persoonlijk niet het meest over tuigend aanspreekt, maar die toch al in het oude Romeinse rijk werd beoefend, getuige ook de opgravingen in Pompei. Toen de mozaiek hier werd aangebracht n.l. door de Friese vooral als schilder bekende Meinte Walta, was het gebouw bekend als de nieuwe r.k. landbouw school. Nu is de school, aan de Sneker- straat t.o. de Wilhelminalaan, reeds ge ruime tijd een bijgebouw van de Rijks Hoger Landbouw Technologische school. Vandaar hier geen kaas of melkbus, maar als symbool de korenaar uitgebeeld met daarboven kennelijk een leraar, die wat beschermend staat achter zijn pupil, alles gelegd van scherfjes en steentjes. Enfin, zolang de „zuivelschool” het woord „landbouw” in zijn officiële naam blijft voeren, misstaat dit mozaiek qua voorstelling niet. De foto werd reeds ge ruime tijd geleden gemaakt. Als we het goed hebben onthouden door de heer T. Siemonsma. Als het niet klopt, moet hij het maar zeggen. Veel kwesties waarover de politieke par tijen elkaar bevechten lijken onder de grote kiezersmassa nauwelijks of niet te leven. Zaken als de gekozen minister president, de invoering van een distric tenstelsel - de eerste stokpaarden van D’66 - brengen de massa niet in beroe ring of vervoering. Zelfs een belangrijk thema als de gevaren van de milieuver ontreiniging, dat dankzij een indringende presentatie toch wel aansloeg, lijkt al weer over zijn hoogtepunt heen te zijn Alhoewel de milieu-problemen zelf nog lang niet zijn opgelost. -Ierland, komt hier niet voor. Ook voor belangrijke kwesties van leven en dood - abortus, sterilisatie, euthanasie - loopt men in Nederland niet massaal te hoop. De strijd daarover levert hier hoogstens de komst van weer een nieuw splinter partijtje op. Misschien vindt de lezer het hier ge schetste beeld te somber. Wellicht ver gissen we ons en schiet nog voor 29 no vember een vonk over, waardoor de mensen echt in beweging komen. Maar dat moet dan wel snel gebeuren. werkloosheid in de dertiger jaren ge paard ging, zich thans niet voordoen. Natuurlijk, er is in Nederland anno 1972 nog altijd woningnood, althans in het volle westen. Maar de mensen die daar onder lijden vormen geen constante groep, maar een doorstromende en van samenstelling steeds wisselende catego rie. Hetzelfde geldt voor groepen werkende jongeren en studenten. Nixon is in de westerse wereld vaak afgeschilderd als een tyran, ja, als „de” boosdoener, de zondebok, waaraan men al het nare in de huidige geschiedenis kon wijten. Vooral de oorlog in Vietnam gold als testcase. Nu is het merkwaar dige, dat juist Amerika, die de gevolgen van deze oorlog zo niet aan de lijve, dan toch in de portemonnee, terdege voelen, zich zo overtuigend vóór Nixon hebben uitgesproken. In een commentaar op de Amerikaanse verkiezingsuitslag heeft de VARA een PSP-medewerker aan het woord gelaten die als zijn mening uitsprak, dat Ameri ka zich hiermee buiten de rij van de beschaafde landen had geplaatst. Hij achtte het oordeel van de Amerikaanse kiezer nog erger dan dat van de Duitse in 1933 toen Hitler werd gekozen, om dat president Nixon reeds vier jaar aan het bewind is geweest. Een van twee, de Amerikanen die Nixon van nabij kennen zijn inderdaad zo kort zichtig, of een dergelijk commentator zou eerst moeten speuren naar diepere oor zaken. Wij leven snel. Nog een paar dagen geleden leefden we in de roes van prognoses en voorspellingen, in de nacht van dinsdag op woensdag zaten we (na een verga dering ten stadhuize, die op zich zelf al tot in de „kleine uurtjes” duurde) nog langer dan voor een gezonde bedrust verantwoord was vol spanning via een TV- reportage de Amerikaanse verkiezingen op de voet te volgen, en nu we dit schrij ven is het al weer „oud nieuws” en gaat alles op de oude voet voort. In tegenstelling tot de aanvankelijke be richten bleek de opkomst van de Ame rikaanse kiezers tenslotte tegen te val len. Ongeveer 77 miljoen kiezers gingen naar de stembus i.pv. de verwachte 85 miljoen. Het opkomstpercentage van 55 was daardoor lager dan in alle verkie zingen sinds 1948. Een teken dat de democratie niet meer zo goed fungeert als wenselijk zou zijn. Foar de mankelike giet de siime moarns al finder. Toch is de sympathieke vorst geen showman, eerder een geleerde. Zijn pro fessorale kennis van archeologie, botanie en geschiedenis heeft hem zelfs talrijke eredoctoraten bezorgd. Voor zijn wereldvermaarde verzameling van Chinees porselein moest een speci aal museum worden gebouwd. Als staatshoofd gaf men deze bescheiden ,man op de achtergrond” weinig kans van slagen. Politici en pers waren de zelfde mening toegedaan. Nimmer heeft men zich zo schromelijk vergist. Want de nieuwe vorst die „plicht voor alles” als lijfspreuk had gekozen, bewees dadelijk, dat dit voor hem geen lege frase was. Als kroonprins had hij de wereld afge reisd, maar nu begon hij met een inspec tietocht, die zich tot de verste uithoeken van zijn rijk uitstrekte. Gouverneurs van provincies, burgemeesters, fabrieksdirec teuren en vakbondsleider overrompelend met zijn enorme kennis, gepaard aan ’n niet te stuiten weetgierigheid. Gustaf Adolf, die als eerste zoon van de toenmalige kroonprins Gustaf en diens gemalin Viktoria van Baden werd gebo ren, heeft bijna 68 jaar gewacht, voordat hij op 29 oktober 1950, toen zijn vader Gustaf V 92 jaar oud overleed, de troon besteeg. Bij het Zweedse volk was hij toen alleen bekend als geheelonthouder en bevorderaar van sport als volksbewe ging. niet zou verwachten, de herbenoeming van Nixon goed is gevallen, zelfs in lan den die het democratische systeem niet kennen, zoals b.v. in Peking als in Mos kou. President Podgorny van de Sovjet unie heeft Nixon in een telegram geluk gewenst en de hoop uitgesproken dat ’t herstel van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. voortgezet zal worden „in het belang van de internati onale veiligheid en de wereldvrede”. Hoge Chinese functionarissen zeiden dat de overwinning in Peking met instem ming was begroet. „Een andere man had beter of slechter kunnen zijn. Van Nixon weten wij echter dat hij een belofte heeft gedaan om de betrekkingen met ons te verbeteren”, aldus een woord voerder. gouverneur van de Mexicaanse stad Monterrey is gezwicht voor de eisen van een aantal gewapende kapers die een vliegtuig met twee zoons van de gouver neur aan boord, hadden gekaapt. De ka pers eisten een losgeld van f 260.000, en de vrijlating van zes politieke gevan genen die zich onder meer schuldig ge maakt hebben aan bankovervallen. De kapers waren van plan om met het losgeld en de gevangenen die bekend staan als linkse guerrilla’s naar Cuba te vliegen. Zij dreigden het vliegtuig op te I Maandenlang is er gediscussiëerd over een sociaal contract tussen regering en bedrijfsleven. Zou dat er komen, zou dat er niet komen? Het resultaat is bekend: er komt geen sociaal contract, maar een sociaal accoord. En de voorzitter van het N.V.V. is opgestapt. Zijn tegenstander Groeneveld bond daar na in en zit nu met de brokken in zijn eigen verdeelde industriebond. Opposi tieleider Den Uyl, gemangeld tussen Ter- heide en Groeneveld, kan zijn „winst” uittellen. Sinds jaar en dag bestaat bij het reali seren van nieuwe gebouwen als b.v. scholen, opleidingsinstituten, de mogelijk heid in of aan dat gebouw een kunst werk aan te brengen. Zo is dit ook te Bolsward het geval. Het Johannes Brug man College, de voormalige r.k. H.B.S. „Sint Martinus” heeft een reliëfbeeld aan de muur met een afbeelding van de Heilige, „die er niet zonder kleerscheuren afkomt” om een door pastoor Ros ge bruikte uitdrukking (nl. bij de begroe- tingsreceptie van ds. Nell, de nieuwe herv. predikant) uit zijn verband te ruk ken. De r.k. mavo heeft een beeld van St. Franciscus in de voortuin staan, de Chr. scholengemeenschap Nijenhove doet het dubbelop, n.l. met een reliëfbeeld van gebakken terra cotta van Jentje Popma en een gezandstraald glas van dezelfde Friese kunstenaar. De openbare basisschool kon destijds maar moeilijk tot een keuze komen, het werd tenslotte een in Makkum gebakken kopie van een tegeltableau uit het Rijksmuseum, voor stellende een doorsnee van de voormali ge gleibakkerij te Bolsward. De gere formeerde school Rehoboth doet het met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1