Breznjev (uit nood?) toch wel blij met Nixon de week Foto van Naar een minderheidskabinet Gabe SKroar i i Australië optimistisch inzake de gevolgen van de EEG I HAKKEN RIEMERSMA’S sclioen-service Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHlillIlllllH klaar, terwijl u wacht I 3D WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E *1*1*1* K!*!*l*!*;*'*l*i*l* *;*i*'*:* *1*1*1* STICHTING SPAARBANK EN KLEINE SCHOEN- REPARATIES STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 a Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat 1 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 111e JAARGANG No. 90 Giro 887926 Australische export Snekerpoort 21 - Bolsward Basisprincipe Australië richt zich op EEG Vergissen is menseljjk Vertrouwen in economie Liberalisering Blij met Nixon Buurpraatje Goed bekeken Extra parlementair 3e WEEK NOV. 1922 Randversiersels twj Naar minderheid? 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Weer praten? us hjoed to sizzen 'OOOOOOOOOOOOC Kans voor DS’70 gering Als het verlies van KVP, AR en CHU op Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Bij kramp en kou kunt u baat vinden bij V.S. pepermunt. De jaarwedde van de klerk meteropne- mer te Bolsward wordt bepaald op f 1300. Bij concerten in het Park zal voortaan geen 10, doch 5 centen entree worden gevraagd. De heer Joh. Tolsma, de jonge vrachtrij der te Witmarsum gaat met zijn tijd mee en zal een vrachtauto aanschaffen. Op enkele plaatsen mond en klauwzeer geconstateerd. Aufgebot. Es wird zur allgemeinen Kennt nis gebracht, das 1) der Baufacharbeiter Age Jakob Postema, ledig, wohnhaft in Bolsward, in den Niederlanden, ’t Laag nr. 7; 2) die Köchin Annette Robertdine Leemhuis, ledig, wohnhaft in Weener, Mühlenstrasse nr. 4, Freistaat Reusen, die Ehe miteinander eingehen wollen. De heer O. Norbruis, hoofdcommies ter secretarie te Witmarsum benoemd tot burgemeester van de gemeente Schoone- beek (Dr.) Heerebaai ,,’t Haasje” 55 cent per half pond. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS voedselvoorziening in hoge mate van Amerika afhankelijk. Zodoende! Terug naar Europa. Goed bekeken ach ten we de volgende maatregel. Op het gehele Zwitserse wegennet, met uitzondering van de vierbaans-snelver- O o o o O O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Er zijn natuurlijk ernstiger misverstan den, misverstanden die soms aanleiding kunnen geven tot onnodige spanningen. Hierop heeft Willy Brandt wat gevonden. De regeringsleiders van Oost- en West- Duitsland zullen voortaan met elkaar via een directe telefoonlijn contact kunnen opnemen. MEESTER SCHOENMAKER dat zonder DS’70 de confessionelen en li beralen geen meerderheid kunnen vor men. In het gunstigste geval houden zij samen hun 74 zetels van thans. Bést biteard, it skip forlern, mar it eas- fet bihalden. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Tegenover elkaar staan in de strijd dit keer twee grote blokken. Het blok van KVP, AR en CHU beschikt thans in to taal 58 zetels. Het andere blok van PvdA, D’66 en PPR telt 52 zetels. Deze twee blokken bepalen samen met de VVD (16 zetels) en DS’70 (8 zetels) de verkiezings strijd. De andere partijen en partijtjes zijn in feite randversiering. Zij komen zeker niet voor het dragen van regerings verantwoordelijkheid in aanmerking. Het zijn ter rechterzijde de „zwaar” Christe- telijke Partijen GPV (2 zetels) en S.G.P. (3 zetels), de Boerenpartij en de twee Middenstandspartijtjes N.M.P. en DMP, met ieder één zetel. Ter linkerzijde strij den dan nog de PSP (2 zetels) en de CPN (6 zetels). o o MS Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeek Het zal zo langzamerhand wel wat in „het vergeetboek” raken, dat de katho lieke gemeenschap van Bolsward lange tijd 2 parochies heeft gekend, elk met een parochiekerk, die in dezelfde straat maar enkele minuten gaans van elkaar af stonden. De oorsprong van deze toch wel merkwaardige situatie is terug te vinden in de tweede helft van de 17e eeuw, toen zowel de Franciscanen als de Jezuieten elk een z.gn, „statie” in de stad hadden met een eigen parochiekerk. Een strikte scheiding tussen deze beide staties wat betreft hun grondgebied blijkt er overi gens niet te zijn geweest. Iedereen mocht zelf kiezen waar hij bij wilde horen, met uitzondering van de zuidelijke en wes telijke' van Bolsward gelegen dorpen, want daar kwamen alleen de Francisca nen. Het werkterrein van de paters Je zuieten bevond zich toentertijd voor een zeer groot deel op het friese platteland, vandaar dan ook vermoedelijk het feit, De Russische partijleider Breznjev heeft in het openbaar zijn voldoening uitge sproken over de herverkiezing van pre sident Nixon en verklaard dat Moskou van zijn kant alles zal doen om de reeds ingetreden verbetering in de Russisch- Amerikaanse betrekkingen te stimuleren. De Russen zijn in hun buitenlandse po litiek altijd harde realisten geweest die hun ideologische opvattingen gaarne op een laag pitje zetten als hun dit beter uitkomt. De Sovjet-economie maakt een kritieke periode door nu de oogsten van graan en aardappelen beneden alle verwachtin gen zijn gebleven. Er is voorts een te kort aan vlees, aan spijsolie en aan an dere levensmiddelen en er zijn te weinig transportmiddelen. De Sovjet-Unie is voorlopig voor haar Nu nog wat wereldnieuws uit de econo mische sector. De Australische Minister van Buitenlandse Zaken Nigel Bowen, heeft in een overzicht van Australië’s po litiek ten opzichte van de met Groot- Brittannië uitgebreide EEG benadrukt, dat de recente ontwikkelingen niet in houden dat de banden tussen Engeland en Australië zullen verzwakken. Maar hij voegde daar onmiddellijk aan toe, dat Australië streeft naar innige en har monische betrekkingen met de hele Eu ropese Economische Gemeenschap, Groot -Brittannië daarbij inbegrepen. Minister Bowen zei ook, dat Engeland, de EEG, de Verenigde Staten en Japan tot nu toe de voornaamste investeerders zijn in de ontginning van Australië’s reusachtige natuurlijke hulpbronnen en dat deze landen, met inbegrip van Nieuw-Zeeland, verantwoordelijk rijn voor omstreeks 70 procent van de Australische handel. „Ge zien in het licht van ons traditionele han- delspatroon zal de EEG onze belangrijk ste partner zijn”, verklaarde de minister. 29 novembér zeer beperkt zou blijven en de jongste verkiezingsenquetes wijzen daar op - dan zouden de vijf partijen van het oude kabinet Biesheuvel weer op rond de 80 zetels kunnen uitkomen. Dat is een meerderheid, zij het niet erg ruim. Bij stemmingen over belangrijke zaken zaken zouden er dan geen „uit de boot vallers” mogen zijn, want anders dreigt de meerderheid weer in een minderheid te verkeren. O o o o o o o o Maar los hiervan: de kans op nieuwe deelname van DS’70 aan een kabinet is gering, want de confesionelen staan er zeer huiverig tegenover. Zij vinden dat DS’70 getoond heeft nog niet politiek er varen genoeg te zijn. Vooral tussen AR en DS’70 bestaat een diep ingeworteld wantrouwen, dat zich toespitst op de fi guur van de AR-minister Boersma (Soc- Zaken) enerzijds en de ex-ministers van DS’70 Drees en de Brauw anderzijds. Zij hebben elkaar al wederkerig toegeroepen niet opnieuw samen in een kabinet te willen zitten. De moeilijkheid is echter, De problemen zouden aanzienlijk minder zijn wanneer links de frustraties uit ’66 van de nacht van Schmelzer (het einde van de Rooms-Rode Samenwerking) ein delijk van zich af zou zetten en zou in gaan op de uitnodiging van de confes sionelen om „te gaan praten”. Want daar zal het uiteindelijk toch ooit weer van moeten komen. Zolang dat niet ge beurt, blijven wij verkiezingen houden. De toetreding van Groot-Brittannië tot deze internationale handelsmacht zou volgens minister Bowen wel eens kunnen leiden tot een toenemende liberalisering en internationalisering van de handels politiek, hetgeen van groot belang kan zijn voor de stabiliteit van de wereld handel en de bestaanszekerheid van vele andere landen in de wereld. Minister Bowen verklaarde tenslotte dat Australië het vaste voornemen bezit nauwe betrek- In 1745 te Bolsward 800 runderen aan runderpest overleden, w.o. alle 15 bees ten van burgemeester Pieter Algra Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. De 8,8 miljoen stemgerechtigde Nederlanders - waaronder rond één miljoen nieuw, jonge kiezers - hebben op 29 november a.s. keus uit 16 partijen. In sommige van de 18 kieskringen doen ook nog vier andere groeperinkjes deel. Van de 16 over het gehele land strijdende partijen zijn er 15 al in de groene bankjes van de Tweede Kamer vertegenwoordigd. De zestiende is de Rooms-Katholieke Partij Ne derland (RKPN), die proberen gaat van de KVP kiezers‘los te weken. Hoe ongewis het stemresultaat van 29 november op dit moment ook nog moge zijn, een ding staat wel vast: voor geen enkele partij of partij enblok is een meer derheid weggelegd. Als er na de verkie zingen weer een kabinet moet komen dat steunt op een parlementaire meer derheid, dan zullen daar zware onder- handelingen tussen minderheidsgroepe ringen aan vooraf moeten gaan. Vast staat reeds dat het blok van de linkse drie (PvdA, D’66 en PPR) na de verkie zingen niet wil onderhandelen met wie dan ook, ook niet met het confessionele blofc (KVP, AR en CHU). De linkse drie willen wel, als zij groter zouden worden dan het confessionele blok, als minder- dat er omstreeks 1637 in Bolsward zelf 70 parochianen waren, maar uit de om liggende dorpen naar verhouding betrek kelijk veel meer, b.v. uit Burgwerd 26, Waaxens 20, Hichtum 7. Toen in 1776 bij besluit van Gedeputeer de Staten de Jezuieten het land moesten verlaten (hun orde was èerder in 1773 door de toenmalige Paus ontbonden ver klaard), kwam hun parochiekerk in Bolsward, toegewijd aan de H. Martinus met destijds een aantal parochianen van plm. 400, onder het bestuur te staan van de z.g.n. wereldheren. Traditioneel bleef een groot deel van de r.k. boerenbevol king, zowel uit de stad als uit de omlig gende dorpen bij deze kerk behoren. De ze situatie is tot aan het einde van het bestaan van deze parochie zo gebleven. In 1932 werd de in 1849 gebouwde Fran- ciscuskerk afgebroken en door een grote re vervangen. De bij deze kerk behoren de parochianen zijn toen enkele jaren in de Martinuskerk te gast geweest, waar van de accommodatie provisorisch werd uitgebreid met een aantal zitplaatsen op het koor. Toen in 1934 de nieuwe St. Franciscuskerk in gebruik kon worden genomen, werden de 2 tot dusverre be staande parochies samengevoegd en was de Martinuskerk, ook wel genoemd „de kleine kerk” overbodig geworden. Lan ge tijd heeft deze leeggestaan, maar kreeg met de vestiging van een R.K. HBS (thans het Jan Brugman-college) in Bolsward een nieuwe bestemming, n.l. als internaat voor de jongens-leerlingen. Een nieuwe Franciscaner communiteit, voornamelijk leraren van het tegenwoor dige Jan Brugman-college, vestigde zich in de vroegere pastorie ernaast. Zo ontstond het wat excentrieke gebouw dat u op deze foto ziet, in de zomer „frontaal” geheel met een klimopsoort bedekt. Vooral de wat oudere, thans bui ten Bolsward woonachtige lezers van dit blad zullen moeite hebben hierin de vroegere, in het stadbeeld zo vertrouwde Martinuskerk te ontdekken, dat destijds ook een torentje had. In de geschiedenis van dit gebouw dreigt opnieuw een kentering te komen, door de terugloop van het aantal leerlingen dat van buiten Bolsward, voornamelijk van buiten de provincie, het Jan Brug man-college bezoekt en in het internaat is gehuisvest. Het ligt n.l. in de bedoe ling het internaat met ingang van het in september 1973 aanvangende schooljaar te sluiten. Hopelijk vindt het gebouw dan spoedig weer een andere passende be stemming. kingen met de EEG te onderhouden, een streven dat bij voorbeeld wordt geïllu streerd door de versterking van de Au stralische vertegenwoordiging bij de ver schillende lidstaten, in het bijzonder in Brussel. „Daardoor” zei de minister, „Zullen we beter zijn toegerust om de ontwikkelingen in deze economische groepering te kunnen volgen en beïn vloeden.” Een van de „basis-principes” waarmee, volgens haar, de Amerikanen accoord waren gegaan en waaraan ook, aldus mevrouw Binh, „niet meer getornd kan worden” is de aanwezigheid van de be- vrijdingsstrijdkrachten” in Zuid-Viet- nam. „Bevrijdingsstrijdkrachten” is de communistische aanduiding van de in het zuiden aanwezige Vietkong-eenheden waartoe automatisch en stilzwijgend ook de naar schatting 150.000 Noordviet- namese troepen worden gerekend. Het is echter juist de voortgezette aan wezigheid van deze Noordvietnamese troepen, door Saigon zelfs op ruim 300 duizend geschat, die de Zuitvietnamese president Thieu tot zijn verzet tegen het ontwerp-vredesverdrag heeft aangezet. Ondanks optimistische geluiden uit Was hington als zou Thieu na zijn gesprek met Kissingers plaatsvervanger, gene raal Haig, een soepeler houding hebben aangenomen, verluidt uit Saigon dat de Zuidvietnamese president blijft vasthou den aan zijn eis dat Hanoi schriftelijk moet verklaren zijn troepen uit het zui den terug te trekken. Dit nu zou voor Hanoi bijna onmogelijk zijn, daar het nooit heeft toegegeven troepen in het zuiden te hebben. Het meest voor de hand liggend lijkt thans daarom toch het optreden van een links of van een confessioneel minder heidskabinet. Het zou zeer wel zo kun nen uitkomen op 29 november dat beide blokken nagenoeg even sterk uit de bus komen. Welk blok dan ook zou gaan re geren, het zou een vrij kortstondige af faire worden. Een links kabinet zou im mers constant aangewezen zijn op steun van de confessionelen en bij wijze van spreken iedere dag door de confessionelen ten val kunnen worden gebracht. Omge keerd zou een kabinet van KVP, AR en CHU nu eens op het linkse blok en dan weer op VVD en DS’70 moeten steunen. Op die manier dreigt het gevaar dat de confessionelen tussen links en rechts ge mangeld worden. Een weinig aanlokke lijk vooruitzicht. Misschien valt daarom nog wel het meest te zeggen voor de vorming van een extra-parlementair ka binet. Een kabinet dat niet steunt op af spraken vooraf met de politieke partijen en dat bestaat uit mensen die thans niet in de hitte van de politieke strijd staan. Voorstanders van zo’n kabinet zijn KVP- voorzitter De Zeeuw en PPR-lijsttrekker De Gaay Fortman. Zij krijgen echter voor dit idee weinig bijval. keerswegen, wordt met ingang van 1 januari een maximum-snelheid van 100 kilometer per uur ingevoerd. Op snelwegen blijft een „aanbevolen snelheid” van minimaal 80 en maximaal 120 km per uur van kracht. Tegelijkertijd worden in verschillende kantons maatregelen overwogen tegen sneeuwbanden met „spikes”, omdat de ervaring heeft geleerd, dat deze per sei zoen voor ongeveer 30 gulden per band schade veroorzaken aan de wegen. o o o 7' O O O o o o '7> o Tenzjj zich er plotseling een wending ten goede voordoet er kan tussen het schrijven van dit artikel en het moment, waarop u het leest zich tenslotte heel veel voordoen suddert het vrede potje, dat Nixon na zijn herverkiezing nog steeds op het vuur heeft, nog rustig voort. De vertegenwoordigster van Noord Vietnam op de vredesbe sprekingen te Parijs. Mevrouw Binh meent dat Nixon via Kissinger probeert wezenlijke veranderingen aan te brengen in het door beide zijden aanvaarde ont- werpaccoord, met het doei de Vietkong „aan de genade van haar vijanden uit te leveren.” En het kan de beste overkomen. Zo b.v. het Indonesische parlementslid Rachmat Witoelar, die maandag in de Finse hoofd stad Helsinki arriveerde, in de ver wachting daar de veiligheidsconferentie van de Interparlementaire Unie (IPU) bij te wonen. Hij kwam van een koude ker mis thuis: aan de ontstelde parlementa riër werd meegedeeld dat hij twee maanden te vroeg was. De Finse organisatoren van de conferen tie hadden besloten de conferentie tot januari uit te stellen. Witoelar is nog dezelfde dag naar huis teruggekeerd. De toetreding van Engeland tot de EEG kan de export van Australië nieuwe mo gelijkheden biede- zo heeft de Britse Hoge Commissaris in Australië, Sir Mor ris James, verklaard op een bijeenkomst van de Brits-Australische Handelsasso- ciatie. Hij wees in dit verband bij voor beeld op het Europese tekort aan rund vlees, dat - na Engelands toetreding - Australië’s exportmarkt kan vergroten. Ook zag Sir Morris James kansen voor de export van mineralen. Op het ogen blik neemt Engeland slechts 1/18 deel van de Australische export af, maar na de overstap naar de EEG zou dat wel eens belangrijk meer kunnen worden, zo verwacht hij. Over de moeilijkheden die door de Britse toetreding zijn ontstaan in Australië, merkte hij op, dat dit dui delijk de problemen zijn van een over gangsperiode. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en w Om bij het verre werelddeel nog even te blijven: De Australische premier, Wil liam McMahon, heeft onlangs zijn ver trouwen in de toekomst van de Austra lische economie uitgesproken en voor speld, dat de statistieken van de arbeids markt zouden bewijzen dat de overheids maatregelen op dit punt succesvol zijn geweest. Inmiddels heeft de eerste minis ter in dat opzicht gelijk gekregen: op nieuw zijn de werkloosheidscijfers ge daald. Er zijn ook duidelijke tekenen van vooruitgang voor wat de huisvestingssi tuatie betreft, terwijl de buitenlandse betalingsbalans een gunstige ontwikke ling vertoont. Het vertrouwen van de minister wordt onder meer geïllustreerd door recente exportcijfers, die een onge kend hoog niveau hebben bereikt. heid gaan regeren. KVP, AR en CHU willen op hun beurt „desnoods” ook wel als minderheid regeren. De confessio nelen gaan liever weer regeren in een kabinet dat een meerderheid in de ka mer achter zich heeft. Daartoe zou men dan weer aangewezen zijn op samenwerking met de VVD en DS’70. Die combinatie van vijf partijen beschikt thans over 82 zetels. Zoals be kend, steunt het huidige kabinet-Bies- heuvel van confensionelen en VVD na de kabinetscrisis met DS’70 op 74 zetels, een minderheid dus. WW tv

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1