Schermutselingen Syrië-Israël kunnen bedreiging vormen voor Wereldvrede Van der Louw wilde het konings huis kwijt II kunt nu nug kiezen! Kies dus maar gerust GaheSKrcar CHU 6 I j I I I I ja Voedselproductie achter bij bevolkings- groei Prijsschieten bij prijsdebat X°G'% I» I HAKKEN RIEMERSMA’S schoen-service □DE 3E 3E i*ï*i*i*i*l 3 i Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r- g i terwijl klaar, u wacht Foto van de week M 3E 3E 3E 3E3E WEES RENTEBEWUST i r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 3E3E3E3E3E STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” IfLW,, r MA 11 le JAARGANG No. 92 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 Vereehijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Snekerpoort 21 - Bolsward Russische dreiging M* Voedselproductie achter Vietnam „Tweede Elftal" Beroep op Nixon Tussen Wiegel en Den Uyl Toch heeft Den Uyl doorgezet en dat Koningshuis in het geding Engeland Tussenpositie (Foto en tekst Joh. Elzinga) NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR IIYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR us hjoed to sizzen Vijfde wiel Battle for Britain” Natuurlijk wordt in deze tweede „Battle OOÖOOOÖOOOO IQOO' Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS for Britain” (Strijd om Engeland werd Goerings luchtoorlog tegen dit land ge noemd) ruim gebruik gemaakt van de grote fouten die de Engelse samenleving eigen zijn: de botte behoudzucht ener zijds, de twistzucht anderzijds. Maar het is moeilijk te geloven dat de opeenstape ling van rampen die Engeland teisteren zomaar toeval zijn. Engeland wordt belaagd. Sommige men sen willen het uitschakelen zodat ’t niet nogmaals de rol van het laatste brugge- hoofd kan spelen. In dit kader moet het drame van Noord-Ierland worden be zien. Engeland is echter niet te „redden” door defensieve actie of door welke anti- Of dat immer het geval zal zijn? Van een zijde, waartegen Engeland nimmer vocht (in de laatste oorlog waren Britten en Russen geallieerden) dreigt thans ge vaar. Aan de rand van dit gebeuren opereert dan ook nog Drees jr. van DS ’70 die al- doet hij natuurlijk alleen wanneer hij meent er politieke munt uit te kunnen slaan. Op het moment waarop dit stuk geschreven werd, moest het debat nog plaats vinden, zodat over die politieke winst het laatste woord nog niet gezegd kon worden. Duidelijk was op voorhand echter al wel, dat Den Uyl toch het prij- zenprobleem zo kort voor de verkiezin gen tot centraal-verkiezingsthema wil de maken. Als hij nu maar niet in con flict komt met schaduw-minister Gruy- ters uit zijn kabinet. Want die heeft vol gens een bericht in „De Tijd” onlangs de prijzen in zijn Amsterdamse horeca- etablissementen nogal fors verhoogd. EN KLEINE SCHOEN- REPARATIES MEESTER SCHOENMAKER Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres» Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) o o o o o o Q o o o o o o Neat gjin swierrichheit, sei de bakker, en hy makke it brea to licht. Bolswards Nieuwsblad o o c c c c c C C C O O o Q O O c- o o o o o o actie dan ook. Het land maakt in verhe vigde vorm de enorme geestelijke en ideologische crisis door. Maar wie laat dunkend praat over de Britten en hun eigenaardigheden, moet niet vergeten: ze er gevaren groter dan de militaire. Voor het achtereenvolgende jaar is de bevolking in de ontwikkelingslanden sneller toegenomen dan de voedselpro ductie. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Landbouw- en Voedselorganisatie zijn niet te onderschatten. Want ze mo gen dan menige slag verliezen uit on verschilligheid, door tweedracht of door innerlijk bederf. Maar de laatste slag helften ze tot dusver altijd gewonnen. P.v.d.A-oppositieleider Den Uyl heeft de in verkiezingstijd nauwkeurig geplande spreekbeurtschema’s van zijn collegae-kamerleden flink in de soep laten lopen door donderdag (gisteren) toch nog een vergadering van de Tweede Kamer te laten hou den. De daarvoor noodzakeljjke handtekeningen had Den Uyl uiteraard snel bij een. Zes dagen voor de stembussen open gaan werd er zodoende in ’s lands ver gaderzaal nog vinnig gedebatteerd over het nationale kwaad nummer één: de aanhoudende zorgwekkende prijsstijgingen. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Twaalf dagen na een zeer ernstig incident bij de Israelisch-Syrischc bestandslijn in de Hoogvlakte van Golan hebben daar maandag hon derden tanks, kanonnen en meer dan twintig straaljagers weer felle strijd geleverd. De gevechten werden de zwaarste genoemd sinds de zesdaagse juni-oorlog van 1967. Het verloop van de strijd is nog niet duidelijk. Aan beide zijden wor den „overwinningen” gemeld. Toch is de situatie voor de wereld vrede erg gevaarlijk omdat de vlam kan overslaan. Bü de vorige (zesdaagse) oorlog van Israël begon het conflict ook in Syrië. Egypte werd er ras in betrokken. Nu zegt Egypte laconiek, dat Syrië het wel alleen aankan, maar dit is eerder een doekje voor het bloeden. Egypte zou op dit moment niet bij machte zijn een „behoorlijke” oorlog te voeren. Maar de aandrang, vooral bij de studenten daartoe is er wel. Hoe dan ook, in het midden oosten wordt gevaarlijk spel gespeeld. De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Philip Potter, heeft intussen in een brief een dringend beroep gedaan op president Nixon van de Verenigde Staten, terstond een ver drag inzake Vietnam te tekenen en alle Amerikaanse strijdkrachten uit dat land terug te trekken. Een afschrift van het schrijven van Pot ter is overhandigd aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, paus Paulus, de delegaties bij de vredesbesprekingen in Parijs, de leden van de Veiligheidsraad en aan de inter nationale controlecommissie. In zijn brief veroordeelt Potter de hernieuwde bom aanvallen der Amerikanen en de massale Amerikaanse wapenzendingen naar Zuid Vietnam. in goede aarde zou vallen. Met name niet bij de kleinere ondernemers (nog al tijd 400.000 man) en andere zelfstandi gen. Bovendien hadden de vakcentrales, voor wie Den Uyl zich altijd graag als spreekbuis opwerpt, de prijscalculatie- beschikking van de regering gunstig ont vangen. Politieke munt Het Christen-Democratische trio moet ’n „tussenpositie” proberen in te nemen en dat is vaak weinig spectaculair. Teke nend zijn al reeds de gebruikte leuzen: de AR hamert op „overleg en samen werking”, de KVP op „veilig verder” en de CHU op „Tilanuus”, een naam die de andere twee leuzen in zich verenigt Zij kunnen het geen van drieën permitteren om de deur naar de VVD zo volledig dicht te slaan als de PvdA, D ’66 en PPR ten opzichte van de confessionelen ge daan hebben. De holle stilte in het spelonkachtige ka mergebouw moest weer wijken voor het immer nerveuze gehol en gedraaf van kamerleden, bewindslieden, journalisten, griffiers en bedienend personeel. De op positie heeft opvallend lang geaarzeld of zij het prijs-debat wel wilde. Duidelijk was immers dat de verlangde prijsstop, naast de van regeringswege getroffen prijscalculatie-beschikking, bij niet on aanzienlijke groepen kiezers zeker niet In wereldwijd verband gezien, dreigen (FAO) van de Verenigde Naties. Er zijn aanwijzingen dat de voedselproductie van de ontwikkelingslanden dit jaar toe nemen met slechts één procent, terwijl er een toeneming van vier procent nodig is om de groei van de bevolking te kun nen bijhouden. Volgens voorlopige cijfers in het over zicht zal de productie per hoofd van de bevolking dit jaar opnieuw kleiner wor den. In het afgelopen jaar nam de voed selproductie van de ontwikkelingslanden toe met één tot twee procent. Verwacht wordt dat de landbouwproductie in de wereld zonder China dit jaar evenals vorig jaar zal toenemen met ongeveer drie procent. PvdA-lijsttrekker drs. J. M. den Uyl heeft zijn partijvoorzitter André van der Louw tot de orde geroepen. Van der Louw is te verstaan gegeven, dat hij er beter aan doet het Koninklijk Huis niet in deze verkiezingsstrijd te betrekken. De Nieuwlinkse voorzitter had op een verkiezingsbijeenkomst gesteld dat de bevolking het staatshoofd zou moeten kiezen. Deze uitlating heeft zowel bin nen als buiten de PvdA veel kwaad bloed gezet. Prompt verschenen er politieke spot prenten met Van der Louw zelf (al pijp rokend) op de troon. Van der Louw schijnt de waarschuwing, dat hij het verkiezingsresultaat van de linkse drie geen goed doet door zulke opmerkingen te maken, ter harte te ne men. Hij liet tenminste weten niet met zijn collega-voorzitter van de VVD, me vr. Haya van Someren, voor de televisie te kunnen debatteren. Als reden gaf hij op „geen tijd” te hebben. De TROS had de twee voorzitters ge vraagd in debat te gaan, nadat mevr. Van Someren de aanval van Van der Louw op het Koninklijk Huis had ge hekeld. De VVD-fractie die gisteren vergaderde, reageerde zeer schamper op de „uit vlucht” van de PvdA-voorzitter. Men vond diens houding „uitermate kinder achtig en laf.” Intussen telt Nederland sinds zaterdag weer twee kabinetten. PvdA, D ’66 en PPR zijn namelijk weer met een scha duwkabinet - ditmaal verkiezingskabinet geheten - voor de dag gekomen. De ploeg ziet er nog al anders uit dan vorig jaar, want er zijn nog al wat coryfeeën uit het progressieve kamp die het dit maal lieten afweten. De KVP-er An- driessen sprak smalend van den „tweede elftal” en de ARP-er Aantjes zei dat uit de tweede en eerste kamerfractie van zijn partij een kabinet te formeren valt dat een klasse beter is. Opvallend was echter de kritiek van de PPR-lijsttrekker Bas de Gaay Fortman. Hij had veel liever gezien dat de coali- tie-genoten PvdA en D ’66 hun inbreng veel meer hadden beperkt om zoveel mogélijke posities in het kabinet tot na de verkiezingen open te houden. Het zou dan zijns inziens veel eenvoudiger ge weest zijn de ploeg te complementeren met mensen van buiten het parlement. De Gaay Fortman is er namelijk sterk voorstander van om het kabinet Den Uyl nog aan te vullen met figuren uit de confessionele partijen, die politiek niet al te zeer gebonden zijn. Op die manier zou een eventueel links kabinet meer kans maken op de onmis bare steun in het parlement van vooral de KVP, want de PPR-lijsttrekker reali seert zich heel goed dat een kabinet Den Uyl zolang blijft leven als de KVP wil toestaan. Hwat hat le anderen tegen heeft. Maar Drees jr. weet zich in de behaaglijke positie van het onmisbare vijfde wiel voor een re- geringswagen die van het predikaat „steunend op een parlementaire meerder heid” wil zijn voorzien. Hier oorlogsdreiging, elders pogen toch eindelijk tot vrede te komen. En mis schien met succes. President Nixon’s speciale adviseur Henry Kissinger en zijn Noordvietnamese gesprekspartner Le Doec Tho zouden het volgens Franse bronnen na twee dagen van intensieve besprekingen in een villa in de omgeving van Parijs vrijwel eens zijn geworden over details, welke tot nu toe de onder tekening van de reeds meer dan een maand geleden ontworpen wapenstil- standsovereenkomst in de weg stonden. Een der belangrijkste eisen van de Ame rikanen is dat de Noordvietnamezen er mee accoord zullen gaan de raad van verzoening en nationale eenheid, die na de ondertekening van de wapenstilstand in Zuid-Vietnam zal worden gevormd, niet langzaam maar zeker in een voorlo pige coalitieregering te veranderen. Deze verzoeningsraad, die zal moeten worden gevormd door vertegenwoordi gers van de Voorlopige Revolutionaire Regering in Zuid-Vietnam, de neutralen en het huidige Saigonese regime, zal aan vankelijk alleen maar in het leven wor den geroepen om vrije verkiezingen in Zuid-Vietnam te organiseren. De Zuidvietnamese president, Ngoeyen Van Thieu maakt er zich echter ernstige zorgen over, dat deze raad, wanneer zij eenmaal zou zijn geïnstalleerd, in de praktijk de macht in handen zou nemen en de invloed van de president ernstig beknotten. Het is de verkiezingsstrijd duidelijk ge bleken: de grootste publieke belangstel ling bij debat-avonden gaat uit voor ge vechten tussen de uitersten: Den Uyl van de PvdA en Wiegel van de VVD omdat zij al heel lang wederkerig heel hard zeggen niet samen te willen regeren, kunnen deze twee kemphanen elkaar on belemmerd bevechten. En dat doen ze dan ook. Wat dat betreft vallen de chr. democratische lijsttrekkers Andriessen (kvp), Biesheuvel (ar) en Tilanus (chu) enigszins tussen wal en schip. Zij die nen zich namelijk naar beide kanten af te zetten. Ten eerste omdat Wiegel en Den Uyl beiden proberen confessionele kiezers af te snoepen, ten tweede omdat de confes sionele lijsttrekkers zich noch met de socialisten noch met de liberalen willen vereenzelvigen. De politieke commissie van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie heeft een rapport opgesteld, waarin de Navo drin gend wordt verzocht oorlogsschepen te sturen naar het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oce aan om de bevoorradingslijnen voor olie te beschermen tegen „een ernstige Rus sische dreiging”. De militaire commissie behandelt een voorstel om de Russi sche vloot in de Oostzee in te sluiten door het leggen van mijnen en het installeren van raketbases die de uitgangen naar de Noordzee in geval van oorlog moeten bestrijken. Dit is uit vertrouwelijke en diplomatieke bronnen in Bonn vernomen. In Bonn een vergadering van het Navo- parlement. Niet alleen in het nabije of verre oosten ligt de poblematiek, ook dichterbij, b.v. onze overbuur Engeland, een land met een lange traditie van zelfstandigheid en onaangetastheid. Om een paar dingen te noemen. Toen Napoleon het Europese continent overheerste, bleef Engeland een brug- gehoofd van een democratischer wereld beschouwing. In de eerste wereldoor log verhinderde Amerika, maar zeker ook Engeland dat de autoritaire visie van de Duitse generale staf heel Europa on der zijn bevel zou krijgen. In de tweede wereldoorlog liep Hitlers pralende zege tocht dood op het onwrikbare besluit van het Engeland onder Churchill om geen krimp te geven. Is het een wonder dat het eiland-koninkrijk aan gene zijde van de Noordzee doelwit nummer één schijnt te zijn van krachten die dit keer via chaos en geweld de vlam der vrijheid willen doven? NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Dankzij de uitzonderlijk mooie en droge herfst heeft het geboomte dit jaar zijn bladertooi nog lange tijd kunnen behou den. Maar de kringloop der seizoenen heeft ook hier zijn onverbiddelijke tol geëist. Toen de nachten kouder werden en het ook weer eens ging regenen, zijn de bla deren bij duizenden gevallen, al hadden reuzenhanden de bomen geschud. Zo ook op een van de „uitvalspoorten” van Bolsward, die na de oorlog aan de vier van ouds bestaande werden toegevoegd n.l. de Gysbert Japicxlaan. Er zijn meer straten in de stad met de aanduiding „laan”, maar die hebben nog altijd niet het aanzien van een belom merde weg. Wat dat betreft is deze laan al lange tijd geen vraagteken meer. Aan weers kanten van deze drukke verkeersweg bevinden zich op de trottoirs 2 dubbele rijen reeds forse bomen, die in alle sei zoenen, maar vooral in zomer en herfst een uitnodigend gebaar naar de wande laar maken. Het „nieuwe” Bolsward laat zich hier wel van een van zijn beste kanten zien. Dat de natuur niet alleen groeiend maar ook uitroeiend te werk kan gaan, heeft de storm onlangs ook helaas op deze plaats bewezen. Een achttal bomen heeft n.l. het natuurgeweld niet kunnen weer staan is óf afgeknapt óf zodanig ont worteld dat ze moesten worden gerooid. Naar onze mening is dit feit weer eens een reden te meer om ons steeds weer te bezinnen op het kostbare bezit dat bomen toch eigenlijk voor het leefmilieu zijn en ook steeds voor het behoud ervan, voorzover we dit zelf in de hand hebben, op de bres te staan. Op de foto ziet men een in de stad wel bekende figuur aan zijn dagelijks werk. Het is de heer Joh. Nota, medewerker bij de gemeentelijke reinigingsdienst. Zijn werkkring voert hem week in week uit met zijn trapkar door alle straten van Bolsward, om al hetgeen daarop ach teloos werd gedeponeerd, op te ruimen. Dankbaar of ondankbaar werk, wie zal het zeggen. Hij doet het echter altijd blijmoedig en serieus, voorzien van een goede dosis humor en levenswijsheid. De bladeren waarmee hij thans bezig is, kunnen echter tot het „noodzakelijk kwaad” worden gerekend. Goed be schouwd zijn ze eigenlijk ook een ga rantie, dat deze laan het volgend jaar opnieuw in volle pracht zal staan pron ken. n M fc’il h ril L 1 M...

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1