Wat de raad te behandelen krijgt Gabe Skroar CHU 6 II kunt nu nog kiezen! Kies dus maar met vertrouwen Lekkere dikkerd Wereld- Ver. v. Huisvrouwen Fries voor llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll niet-Friezen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Zilveren filmpjes T1LANUS kampioenschap schaatsen St. Nicolaaspost uiterlijk 29 nov. verzenden Show voor de Ned. w. B Ij 51 V I 1 I DINSDAG 28 NOVEMBER 1972 llle JAARGANG No. 93 Garantie geldleningen Verbouw woning Aankoop panden Witheerenstraat Straatnamen i. 2. 3. 4. Wijziging gastarieven üs hjoed to sizzen foar slettene 4e week november 1947 „GABE SKROAR” 150 JIER Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De maximum snelheid van de auto’s bin nen de stad is vastgesteld op 40 km. De heer Brandenburg vindt dit maar een gejakker en wil de snelheid lager. De Herv. Gemeente zal een z.g. 3e bui tengewone predikantsplaats stichten. De heer F. Rooda 25 jaar bij de firma J. A. Bakker. De ontvangst van St. Nicolaas op het stadhuis stuit op fel verzet. Men mag ’t stadhuis niet voor kinderspel gebruiken. Hiermee gooien de vroede vaderen hun ambtswaardigheid te grabbel. Zoals bekend is aan de Kloosterlaan een motel met benzine-service-station in aan bouw op een terrein dat door de exploi tant van het motel is aangekocht van het Weeshuis te Bolsward. De directie van Motel Bolsward en Mo bil Oil hebben verzocht een tweetal uit wegen op de Kloosterlaan te mogen aan leggen. Daar de kosten van aanleg c.a. van de Kloosterlaan ten laste van de algemene dienst der gemeente zijn gebracht, me nen B en W dat het billijk is dat een bijdrage wordt verleend in de ten laste van de gemeente gebleven kosten. Omtrent deze aangelegenheid is met de betrokken partijen overleg gepleegd. Hieruit is gebleken dat Motel Bolsward B.V. aan de Mobil Oil N.V. de grond waarop het service-station is gebouwd heeft verhuurd. De directie van Motel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bolsward B.V. heeft bij genoemde huur overeenkomst op zich genomen voor een tweetal uitwegen zorg te dragen. In verband hiermede stellen B en W voor met Motel Bolsward B.V. een over eenkomst aan te gaan. Het bestuur van de „Stichting Woning bouw Bolsward” te Bolsward heeft het college van B en W verzocht te willen bevorderen, dat aan het rijk eén aanvra ge wordt gedaan voor het verstrekken van financieringsmiddelen en een extra jaarlijkse bijdrage ten behoeve van de verbouw van de woning Ludolphusstraat 24, alhier. De verbouw geschiedt op ver zoek van de huurder van genoemde wo ning, en heeft tot doel de woning aan te passen in verband met de aanwezigheid van een invalide dochtertje. De uit deze investering voortvloeiende lasten zullen gedeeltelijk worden gedekt door een extra bijdrage van het rijk, ter wijl het restant in de huurprijs der wo ning zal worden opgenomen. B en W stellen de raad voor aan het verzoek van het bestuur van voemoemde stichting te voldoen door vaststelling van bijgaand ontwerp-besluit. Ter voorziening in de vacature van de heer Gooijer zijn twee oproepen ge plaatst voor een tuinman bij de park en plantsoenendienst. Op deze advertenties hebben zich diverse sollicitanten gemeld. Op grond van ver kregen inlichtingen en mede op advies Benoeming bjj gemeentelijke plantsoenendienst Voorheen werd de voetgangersoversteek- plaats, voorzover buiten de bebouwde kom gelegen, aangeduid door oranje knipperbollen. Men wil nu deze knipper- bollen laten vervallen en de voetgangers- oversteekplaats zowel binnen als buiten de bebouwde kom aanduiden door mid del van een bord. De uitvoering van dit bord kan op ver schillende wijze plaats vinden. Teneinde echter de voetgangers op de oversteek plaatsen zoveel mogelijk bescherming te kunnen bieden, is het volgens B en W noodzakelijk in de - naast de rijbaan te plaatsen - borden verlichting aan te brengen, zodat de automobilist de voet- gangersoversteekplaats ook bij duister nis goed kan waarnemen. De veiligheid van de voetgangers kan nog worden verhoogd door verlichte borden (lichtbakken) naast de oversteekplaats aan te brengen, waardoor de oversteek plaats (en dus ook de voetganger) wordt verlicht. Daar in Bolsward een voldoen de straatverlichting aanwezig is menen B en W dat het aanbrengen van licht bakken niet noodzakelijk is. B en W hebben een plan ter inzage ge legd dat voorziet in het aanbrengen van 21 verlichte borden naast de rijbaan. Het is de bedoeling alle borden aan te sluiten op de straatverlichting (nacht- branders). Op donderdag 23 nov. hield de Ned. ver. van Huisvr., afd. Bolsward, haar maan delijkse bijeenkomst in hotel De Wijn berg. Er waren stoelen te weinig, zo groot was de belangstelling voor deze avond, die werd verzorgd door het „Bu reau Voorlichting merkartikelen”. Door de presidente, mevrouw de Boer, werden 7 nieuwe leden welkom geheten, en zij hoopte dat ook de vele introducees zich allen als lid zouden aanmelden. Zij spoorde de leden aan te gaan trimmen, daar de gymclub maandagsavonds nog niet er groot is. Ook voor de handenarbeidclub op dins dag zouden nog een paar dames zich kunnen opgeven. Mevrouw de Boer vroeg nog of enkele dames, sopranen en alten, zich willen opgeven voor het zangkoortje. Ook wees zij er nog even op, dat door mevrouw Anne Porte een cursus zal worden ge geven in Leeuwarden, in het maken van wandkleden! Hierna werd het woord gegeven aan de heer Gnodde, die met zijn echtgenote Verlichting voetgangersoversteek- plaatsen voor de pauze de dia’s van bekende merkartikelen vertoonde. Na de pauze waarin verschillende heerlijke tractaties, werd het programma voortgezet met een kwis. Na veel spanning en hilariteit kon den verscheidene dames met mooie prij zen huiswaarts keren. Sinterklaas, die goede vrind verwent ons allen, groot en kind met zoet en spijs en marsepein, lekkernijen, die vol calorieën zijn. Op zaterdag 13 en zondag 14 januari worden op de kunstijsbaan van Deven ter de wereldkampioenschappen voor he ren gereden. Kaarten hiervoor moeten door de ijsverenigingen bij het Gewes telijk Bestuur worden aangevraagd voor 1 december. Daar de tijd om de leden te bereiken wel wat kort is, kregen we van de secretaris van het Gewest Friesland officieus eni ge dagen speling. De schaatsliefhebbers, die deze wedstrij den wensen te bezoeken, dienen zich echter wel op korte termijn aan te mel den. Zij kunnen dit doen aan de volgende adressen; J. v. d. Klei, Achter de Sme den 4, tel. 3089; Fr. van Antwerpen, Bru- nostraat 9, tel. 20 98; J. Siemonsma, Grootzand, tel. 25 28. Het bestuur van de ijsvereniging „Bols ward” verwacht de aanvragen voor kaar ten uiterlijk woensdag 6 december en Sint ziet jou de laatste jaren steeds meer laagjes vet vergaren; daarom in plaats van het traditionele zoet wat alternatiefs, dat het vast wel doet. Houd op 5 december je „lijn” in de gaten en laat anderen dan maar praten met een snoeptotaal van zo’n 250 calorieën gaat de weegschaal niet door de knieën. Zaterdag j.l. deed Sint Nicolaas ook Wit- marsum aan op zijn tocht door Neder land. De Sint werd verwelkomd door burgemeester P. Tjeerdsma. Het plaatse lijk muziekkorps deed zijn uiterste best, evenals de kinderen van de kleuterschool o.l.v. juffrouw Roozen. De wierheit komt altyd doarren. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) - Hwat haf Overeenkomst met Motel Bolsward B.V. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. fan it jier dêrop waerd hy to Boalsert troch de doopsgezinde (minniste) gemeen te biroppen. Yn maeije fan datselde jier (1814) troude hy mei de 20 jierrige Isk- jen Johanna, dochter fan ds. P. Hoekema to Warkum, in wolsteld man fan hwa’t er letter de pleats de „saté Westerein” yn it Heidenskip urf, dy’t er forhierde Onder bitingst, dat er dér simmerdei fjouwer wike mei fakansje ütfanhüs wê- ze mocht. To Boalsert hat ds. Joast Halbertsma tige ivere om Gysbert Japiks, hwaens wurk sünt lang forgetten wie, wer yn eare to bringen. Op syn oanstean waerd in boarstbyld fan de Boalserter sjonger makke troch de byldhouwer Gabriël en op 23 july 1823 yn ’e Martinytsjerke ünt- bleate. By dy gelegenheit haldde hy in boeijende rede oer de Boalserter dichter, mar hy wie doe al gjin Boalserter mear. In 1821 wie ds. Joast nei Dimter (Deven ter) biroppen op in traktemint fan 1200 goune yn it jier. Yn de oantekeningen fan de minniste ge meente to Dimter stiet yn 1830 biskreaun dat ds. Joast Halbertsma doe fan wegen formeardering fan syn hüsgesin tinei f rij dom forliend wurdt om hier fan de pastorij to biteljen (dy wie oars f 150 yn it jier). Dümny en syn oarehelte hiene doe seis bern, t.w. fjouwer jonges: Tsjal- ling, Hidde, Piter en Watse en twa fam- kes: Ruerdtsje en Johanna. Yn Dimter hat ds. Joast Halbertsma hiel hwat öf- skreaun. Dêrre seach yn 1822 al „De Lapekoer” it Ijocht, letter ütdijd ta de Rimen en Teltsjes fan de Bruorren Hal bertsma. Mei oare wurden, de Lapekoer en dus Gabe Skroar binne dit jier 150 jier aid. De earste printinge wie in lyts boekje fan mar 36 siden, dat forgees om- parte waerd. Mar hwat in greate ynfloed hat it hawn! De fortsjinste fan dr. Joast Halbertsma (hy waerd yn oktober 1836 troch de Leidske Senaet honoris cause ta doktor yn de letteren bineamd) waerden ek Ten behoeve van de sanering van de Elandslaagte en omgeving zijn de laatste jaren reeds een groot aantal panden aan gekocht en de meeste panden zijn afge broken. Om tot herbouw en reconstruc tie te komen is aan de stedebouwkundi- ge opdracht gegeven een ontwerp te ma ken. In verband met de mogelijkheden tot toekenning van een rijksbijdrage in de kosten van verwerving van panden in te saneren stadsdelen hebben B en W be reids de aanvraag om subsidie in de kosten van verwerving ingediend. Het laat zich aanzien dat binnenkort de toe zegging van subsidie kan worden ver wacht. Bij de voorbereiding van de plannen is de stedebouwkundige met het college tot de conclusie gekomen het te saneren stadsdeel mede uit te strekken tot een deel van de Witheerenstraat. Er doet zich thans de gelegenheid voor een tweetal panden, .zoals aangegeven op de voor U ter inzage gelegde tekeningen, aan te kopen. Omtrent de prijs hebben B en W behoudens bekrachtiging door de raad overeenstemming bereikt met de verkoper. De overeengekomen prijs is hen alleszins redelijk voorkomen. Na ingewonnen advies van de commissie voor openbare werken stellen B en W voor tot aankoop te besluiten. Om verzekerd te kunnen zijn van een tijdige overkomst van briefpakjes en postpakketten met St. Nicolaasgeschen- ken, dienen deze zendingen uiterlijk woensdag 29 november ter post te wor den bezorgd. Bij latere aanbieding kan voor een tijdige bestelling niet worden ingestaan. PTT staat in deze dagen voor de opgave ruim l’/a miljoen briefpakjes en post pakketten te moeten verzenden en be stellen. Normaal worden via de PTT per week ongeveer 1 miljoen pakjes en pakketten verzonden. zal er zorg voor dragen, dat deze tijdig in het bezit komen van de aanvragers. De prijzen van de plaatsen zijn: staan plaatsen 115,50 per dag; open zitplaatsen f 26,- per dag. De thans in deze gemeente geldende ta rieven voor de levering van aardgas werden vastgesteld bij besluit van 25 ju ni 1968. In verband met de gestadige stij ging van de loonkosten en materiaal- prijzen en mede in aanmerking nemende, dat er een zekere stabilisering in het gasverbruik valt te constateren, wordt het noodzakelijk geacht de prijzen voor de levering van gas enigszins te verho gen, en wel zodanig, dat aanpassing plaats vindt aan de landelijke tariefsnor- men. Voor de kleinverbruikers, voorzover de ze minder dan 2.100 m3 gas per jaar ver bruiken, heeft dit tot gevolg, dat het be drag voor vastrecht met globaal f 3,- per jaar wordt verhoogd en de prijs per m3 verbruikt gas ongewijzigd blijft. Bij een verbruik van 2.100 m3 gas of meer per jaar wordt het bedrag per m3 verbruikt gas verhoogd met f 0,01, terwijl het be drag wegens vastrecht wordt terugge bracht van f 153,- naar f 135,- per jaar. Voor wat betreft de tarieven voor blok- verwarming wordt een zelfde gedragsre gel gevolgd, n.l. een verhoging van het bedrag per m3 afgenomen gas en een verlaging van het vastrecht-bedrag. Om organisatorische redenen verdient ’t aanbeveling omtrent de datum van in gang van de nieuwe tarieven overleg te plegen met de gemeente Sneek en Wor kum. B en W stellen dan ook voor tot bo vengenoemde wijziging van de gastarie ven te besluiten. Na langdurig debat de heer Fabriek be noemd tot timmerman met 7 stemmen, 4 stemmen blanco, terwijl 1 stem niet is ingeleverd. koer, Inisiatiyfnimmer wie Dr. Joast Halbertsma. Hwa wie dy Dr. Joast? Winliken hjitte er Justus, mar hy waerd aimeast Joast neamd, lyk as dy namme ek oanjown is yn de strjitte dy’t to Boal sert nei him neamd is. Hy wie de aldste fan de 4 soannen fan bakker Hidde Hal bertsma en syn frou Ruerdtsje Binnerts to Grou en waerd dêrre berne op 23 oktober 1789. It stiet net yn de doop boeken, hwant de Halbertsma’s wiene Minnist. As „doopbiwiis” hie Joast let ter wol in sulveren berteleppel by him! Eeltsje, de dichter fan „To Boalsert yn ’e merke en fan it Frysk folksliet, wie syn jongste broer. Mei syn 12e jier wie Joast op de Grouster doarpsskoalle al ütleard. Hy kaem op ’e kostskoalle fan Puisseau to Ljowert. Syn mem woe graech, dat er lyk as har broer to Dokkum (minnis te) dümny wurde soe. Joast hat 7 jier to Ljouwert studearre, earst by Puisseau en doe as „studintsje” by dokter Valen- tius Slothouwer. Hy wie wakker hüsfreon by ds. Jan Brouwer, dy’t him ek tige holp by syn latynsk en gryksk. De Joads- ke master learde him it hebrieusk en by de oargelist yn de Greate tsjerke krige hy muzykles op it oargel, de fluit en de fioele. Yn 1807 teach de jonge Joast Hal bertsma nei Amsterdam. Hy waerd dêr re as „Justus Hiddonis filius” ynskreaun yn it studinteregister. Joast hie tige niget oan taelstüdzje en swalke to Amsterdam de havens óf om to bisykjen mei de skippers to praten yn it Deensk, Sweedsk en Skotsk en sa him har tael eigen to meitsjen. As studint makke Joast de Franske tiid mei. Yn de krapte fan dy dagen hat Joaste heit üt Grou wei syn soan mannich koer mei koeke, pofkes en krintebólle taskikt. As der dan wer in sinding oankommen wie, noege Joast syn freonen fan ien of oar disput op syn keamer op de Oude Zijds Voorburgwal en bihimmelen se dêrre meielkoar de minniste swietekou üt it heitelan. In 1813 die er syn léste eksamen, yn jannewaris wordt hedenavond gegeven in één van de houten noodgebouwen behorend bij de Rehobothschool (achter de kleuterschool Paddestoel)) naast het Julianapark. U mag - de kat uit de boom kijkend - ook best vanavond de les als „waarnemer” meemaken. De les wordt gegeven van 7-9 uur ’s avonds. (Verleden week dinsdag is de AFUK te Bolsward met een mondelinge cursus Fries voor niet-Friezen geopend. Do cent is de heer Smink van Hidaard. Aanvankelijk waren er 7 deelnemers (minimaal toegestaan aantal is 6). Door verhuizen en het aanvaarden van een I andere werkkring is het aantal jammer genoeg reeds bij de aanvang geslonken tot 5. Dit is een reden een ernstig be roep te doen op de weifelaars en twijfe laars alsnog mee te doen. De tweede les Dit jier is der in nuveraerdich jubileum: „Gabe Skroar” wurdt 150 jier. Dêr mei wol hwat taljóchting by. Sünt efkes nei de oarloch is „Gabe Skroar” foar üs lê- zers in apart bigryp. Ommers it spreukje elke kear ünder „Hwat hat Gabe Skroar üs hjoed to sizzen”, wurdt troch man- nichien lézen. Wy witte seis fan immen, dy ’t dy stikjes ütknipt en se njonken de doar op it bihang plakt om se elke kear as se der troch giet to lézen, krekt sa- lang as hja se üt ’e holle kin. Hwa wie dy Gabe Skroar? It wie in fantasijfiguer, in skepping fan de Bruor ren Halbertsma, hwaens boekje: „Ut ’e Lapekoer fan Gabe Skroar” dit jier 150 jier lyn fan de parse kaem. Gabe wie skroar (klearmakker) earne tusken Frjentsjer en Boalsert en neffens it for- hael foun syn beppe allerhande sechjes, spreukjes en rymkes ünder yn syn lape- De heer A. Steenstra te Sneek, heeft verzocht de betaling van rente en af lossing van een door hem, ten behoeve van het bouwen van een woning in plan „Eekwerd I”, te sluiten geldlening te willen garanderen. Aangezien omtrent de aanvraag van de heer Steenstra gunstig is geadviseerd stellen B en W voor de gevraagde garan tie te verlenen. Ook de heer J. A. Terbraak, wonende te Leeuwarden verzocht de betaling van rente en aflossing van een door hem, ten behoeve van de bouw van een woning in plan Eekwerd I te Bolsward, te slui ten geldlening te willen garanderen. Ook hier adviseren B en W in die geest. weardearre troch Kening Willem II, dy’t him Ridder makke yn de oarder fan de Nederlanske Liuw. Letter krige er noch de forsiersels fan de Kroanoarder fan Prusen. Yn 1847 forstoar syn frou, nei’t hja al gans sukkele hie. In 1855 moast er syn soan Piter forlieze, doedestiids rektor to Elboarch en 10 jier letter syn soan Hidde, doedetiids professor to Leiden. De léste slach kaem him (de doe al hwat iensume 76 jierrige man) tige bot oan. In lange tiid gyng foarby, eardat er de pinne wer tille koe. Doe sette er him mei iver oan syn wurdboek. Op 27 febrewaris 1869 is Dr. Joast Halbertsma for'stoarn en de 3e maert dêrop bigroeven. Ds. Ten Cate Hoedemaker haldde in gêfrede op syn forstoarne foargonger, dy’t fan 20 maeije 1821 oant 1 nov. 1856 de minniste ge meente to Dimter mei eare tsjinne hie. Dr. Joast Halbertsma wie in Fries yn ieren en sinen, in man, om mei syn stedgenoat P. Janzen to sprekken, trou as goud, earlik en oprjocht as immen wêze kin. Mei in bea op ’e lippen foar syn ynleaf heitelan is er de ivige rêst yn- gien: Fryslan, Fryslan, dy forjitte, Kin ’k allinne yn ’t tsjustere gref!” Wis, wy kinne maklik feststelle, dat dr. Joast Halbertsma yn wêzen in romanti- kus wie en „Gabe Skroar” dêrfan it ears te produkt. Mar feit wie, dat hy, bern fan syn tiid, dan dochs mar gans wekker makke hat. Syn Gysbert bitinking fan 1823 foun syn fuortsetting via de skoalle fan Wassenbergh nei in organisearre Fryske biweging; syn samling hanskrif- ten en boekebisit waerd de earste yn- bring fan en de earste ynset ta de pro- vinsiale bibleteek; syn sneuperswurk fre- ge bistudearring en yn it forlingde dêr fan kaem de Fryske Akademy yn sicht. Sa sjoen hat „Gabe Skroar” hiel hwat losmakke. Litte wy him yn eare halde! In de loop van dit jaar zijn ter hoog te van de sportvelden en het sportfond- senbad voorzieningen getroffen voor de bezoekers, b.v. het parkeerterrein aan de Snekerstraat en de aanleg of verbetering van de toegangswegen. Uit practische overwegingen verdient het aanbeveling om aan die straten en pleinen namen te geven. B en W stellen daarom voor, op advies van de culturele commissie, de naam Tramweg te geven aan de weg van de Snekerstraat naar het plein, vóór de ingang van de sportvelden Bolwerkplein te geven aan het vóó de ingang van de sportvelden gelegen plein Badweg te geven aan de weg van ’t (eventuele) Bolwerkplein naar het Sportfondsenbad Stationsplein te geven aan het aan de (eventuele) Tramweg nieuw aan gelegde parkeerterrein. van de commissie voor openbare werken zijn B en W tot onderstaande aanbeve ling gekomen. 1. H. T. B. Mensink te Dokkum 2. J. Minnema te Rozenburg. t? *4 II 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1