Midden Oosten ondanks vredes- geruchten nog steeds kruitvat Foto de week van 6ahe Skroar □c Nederland en België verliezen door regeringscrisis belangrijke posten de EEG in Gouden filmpjes De jongen het en spiegelbeeld llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll L Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 111e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - Hwat hat STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Giro 887926 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Martin Meehan Van twistappel tot brug De EEG Mislukte aanslag „Operatie Jordanië” Caux Crisis-perikels Egypte Twee feiten Voorzitter Zee. Vredelievend En dit ondanks vele vredelievende woor- lerland f Aanslagen le week december 1922 a.d. 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjced to sizzen Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De alle aandacht opeisende verkiezing voor de 2e kamer is enerzijds oorzaak, dat ons buitenlands overzicht ditmaal beperkt blijft, maakte het anderzijds noodzake lijk dit overzicht een dag eerder dan normaal te schrijven, dit met de kans dat het niet op alle punten meer actueel is. We zullen de aandacht slechts richten op drie punten,: het middenoosten, Ierland en de EEG. Om te beginnen het midden oos ten, ondanks alle vredesgeruchten en verzoenende woorden nog steeds het kruit vat van Europa. Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) De leider van El Fatah, de grootste Pa lestijnse guerrillaorganisatie, Yassir Ara fat weer hield hen echter van deze stap met het oog op een komende „operatie” in Jordanië. In het interview zegt Hoes sein dat president Sadat van Egypte, pre sident Assad van Syrië en president Ga- daffi van Libië serieus rekening hielden met de mogelijkheid dat de Jordaanse monarchie eindelijk ten val zouden ko men. Nu dit niet gebeurd is, hebben ge noemde staatshoofden een groot presti geverlies geleden. Dat is in het bijzon der pijnlijk voor president Sadat. De pre sident heeft dringend behoefte aan een politiek of militair succes. Het kan daar om best gebeuren dat Egypte de wapen stilstand aan het Suezkanaal zal verbre ken op het moment waarop de vijande lijkheden tussen Syrië en Israël opnieuw losbarsten. Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bovendien vreest men in de Ierse repu bliek het toenemende aantal aanslagen, die in het land gepleegd worden door Noordierse protestantse organisaties als vergelding voor de IRA-activiteiten in Ulster. Tenslotte begint de Ierse repu bliek genoeg te krijgen van de bloedba den in Noord-Ierland, waar door de IRA- activiteiten 300 mensen om het leven zijn gekomen, de helft katholieken. De post f 1000 (salaris wethouders Bols ward) is op verzoek van de wethouders zelf teruggebracht op f 800,Hiermee willen zij een voorbeeld tot bezuiniging stellen. Vast staat in elk geval dat de Fransman Jean Xavier Ortoli voorzitter van de commissie wordt, als opvolger van dr. Sicco Mansholt. De Brit Christopher So- ames heeft zijn zinnen gezet op de func tie van Europees commissaris voor bui tenlandse betrekkingen. Als werkelijk belangrijke posten blijven over landbouw en financiën. De landbouwpolitiek werd tot voor kort behartigd door dr. Mans- Tenslotte, zoals gezegd de EEG. Neder land en België dreigen bij de taakverde ling binnen de nieuwe Europese Com missie buiten de prijzen te vallen. Het ziet ernaar uit dat de twee landen genoegen zullen moeten nemen met de restanten, de onbelangrijke portefeuilles in de Commissie, de „Europese Regering” die op 6 januari aan het bewind komt. Zes van de negen leden van de vergrote Euromarkt hebben hun kandidaten voor de Commissie al aangewezen. Binnen en kele dagen zal de Westduitse regering hetzelfde doen. In Belfast werd inmiddels een IRA-lei- der, Martin Meehan, tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. Meehan werd ’n jaar geleden al in Dublin gearresteerd, maar moest toen weer worden vrijgela ten bij gebrek aan bewijzen. Sean MacStiofain, een andere IRA-lei- der die zaterdag in Dublin tot zes maan den celstraf werd veroordeeld, werd van een ziekenhuis in Dublin naar een leger kamp buiten de stad overgebracht. Mac Stiofain, die reeds negen dagen lang niet gegeten en gedronken had, is lichamelijk uitgeput, maar hij zou geestelijk nog zeer helder zijn. Indien hij niet spoedig enig vocht tot zich zal nemen, vrezen de art sen evenwel voor zijn leven. Heden ontvangen echte Lemster bokking. H. Bosma. Fijn en grof mandewerk. Aanbevelend, D. M. Bosma. Op 10 dec. zal het 60 jaar geleden zijn, dat Bolswards straten voor het eerst met gas werden verlicht. Hij rende naar huis het beeld dat bleef staan misschien zou hij morgen weer eventjes gaan. Hij was zo verdiept was de tijd haast vergeten bijna twaalf uur en straks moest hij eten. Hij keek over ’t water naar de andere kant en zag in de beek de bomen van ’t land. Hij werd zo geboeid door ’t spiegelbeeld de schittering der zon die hun toppen nog streeld’. Hij stond aan de oever van een stille beek glad lag het water de grond was nu week. het stad- A. Reijn- Dy’t syn wurd halde wol, moat net to folie ófsprekke of ünthjitte. len overslaan naar andere landen, het nodig is het aantal eilanden van vrede en verzoening te vermenigvuldigen. De tussen Marokko en Algerije dit voorjaar gesloten overeenkomst is door velen be groet als een voorbode van deze hoop. Een der vijftien Maltezers, onder wie zicht ook Vincent Tabone, voormalig mi nister van Arbeid en woordvoerder van de oppositie voor sociale aangelegenhe den in het Parlement van Malta bevond, onderstreepte dat ,dit eiland na geduren de de oorlog een fort te zijn geweest, het aan zich zelf verplicht was banden aan te knopen tussen Europa en Afrika, tus sen de Christenheid en de Islam.” Bolswards Nieuwsblad gevolgd door de Italiaan Scarascia Mug- nozza. Het is vrijwel uitgesloten dat Ne derland de belangrijke landbouwporte- feuille opnieuw krijgt, na vijftien jaar. Of de Italiaan blijft, óf een ander bij voorbeeld de Deen Finn Gundelach, gaat zich bezighouden met de landbouw. Over blijft nog de financieel-economi- sche portefeuille, uitzonderlijk belang rijk omdat de monetaire unie in de EEG op basis van voorstellen van de Euro pese Commissie in de komende jaren tot stand moet komen. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Maar omdat Nederland en België in een onzekere politieke situatie verkeren (ver kiezingen en kabinetscrisis) zal de aan wijzing van ’t Nederlandse en ’t Belgi sche lid van de nieuwe, uit dertien le den bestaande, Commissie zeker nog en kele weken op zich laten wachten. Dat brengt met zich mee dat de al aan gewezen commissarissen, al dan niet in Overleg met de regeringen van hun lan den, de belangrijkste portefeuilles in de „Europese regering” al zullen hebben verdeeld voordat er Nederlanders of Belgen aanwezig zijn om hun stem te laten horen. De heer W. Vellinga te Menaldum be noemd tot secretaris van de gemeente Hennaarderadeel. Een tot de Grieks Cypriotische gemeen schap behorende zakenman, George Di- mitriou, verklaarde: „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om Cy prus van twistappel om te vormen tot brug van verzoening tussen Griekenland en Turkije.” (N.B. President Makarios en vice-president Kuchuk hebben beiden hun beste wensen doen toekomen aan de conferentie). Een jonge vrouwelijke gediplomeerde van de Uiversiteit van Ankara verklaar de: „Goede bedoelingen zijn niet genoeg om de overgeërfde verdeeldheid te gene zen. Wij zullen onze dwalingen moeten erkennen en oprechte verontschuldigin gen ^aanbieden aan hen die wij hebben uitgebuit. Dan zal verzoening ons beste exportartikel kunnen worden.” In Noord-Ierland was men gisteren even wel niet erg onder de indruk van de Ierse maatregelen. De protestanten ver klaarden dat zij alleen een dekmantel zijn voor voortdurende passiviteit, ter wijl de beweging voor burgerrechten in Ulster de Ierse wet mogelijk maakte in ternering in Noord-Ierland in te voeren. 295 ingezetenen van 15 landen van het Middellandse Zee bekken waren deze zo mer in Caux. Men zag onder andere Turkse, Libanese, Egyptische en Malte zer studenten, ambtenaren van het Mi nisterie van Nationale Opvoeding uit Tunesië en een delegatie uit Marokko onder leiding van de Voorzitter van de Gemeenteraad van Marrakesj. Van de Europese kant waren de voornaamste landen, van Gibraltar tot de Bosporus vertegenwoordigd. Eveneens Malta en Cyprus, welker belangrijkheid geen be toog behoeft. den die de laatste tijd uit het gebied rond de Middellandse zee opklonken. Zo heeft Mohammed Masmoudi, min. van Buitenlandse Zaken van Tunesië, kort geleden tot de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa een oproep ge lanceerd. „Dit Europa”, zei hij, „dat zich vandaag bezig houdt met de veiligheid en de onderlinge samenwerking van z’n leden, zou zich moeten herinneren dat het zich niet slechts uitstrekt van de At lantische Oceaan tot de Oeral, maar ook van de Middellandse Zee tot de Noord zee”. De Egyptenaren hebben niet nagelaten aan de vergadering in herinnering te brengen voor welke moeilijke keuze hun land staat. Maar zij hebben ook belicht welke opbouwende rol zij het zouden willen zien spelen. Adbel Moghny Saïd, een belangrijke figuur in de Arabische socialistische wereld, die zijn regering vertegenwoordigde op de Internationale Arbeids Conferentie in Genève, schreef onlangs: „Sommige van onze leiders die weinig overtuigd zijn door het commu nisme en evenmin door de welvaarts maatschappij, zoeken er naar hoe het Arabische socialisme een bijzondere en betekenisvolle bijdrage zou kunnen leve ren aan de internationale betrekkingen.” een emmer. Twee maal per dag mag hjj er een kwartier afkomen. Doch hele maal voor niets zit de heer Bilstra daar ook al weer niet, aangezien er een pot is gevormd waar door de liefhebbers van deze stunt al f 1200,is bijeenge bracht, en van een juwelier uit Leeu warden is een gouden horloge belooft indien h(j het veertien dagen volhield. Foto Boersma, Pingjum I Rookt Onno Zwier van Haren. Grietman 8 ets. Wed. O. Aukema. Hoek Appel markt. De Turkse nationlisten zoeken echtgeno ten voor de 150 vrouwen van de vroe gere sultan. Allen worden beschreven als vrolijke naturen en verschijningen. De leeftijden variëren van 17 tot 35 jaar. Deze prachtige close up van huis maakte de fotograaf R. ders, de Mieden, Bolsward. Het is een reusachtige leeuwenkop aan de zuid westhoek van het in 1614 gebouwde raad huis. Dit stuk beeldhouwwerk staat be kend als de waterspuwer, maar spuwen doet het dier niet meer. Dit komt zo: De echte onvervalste, oorspronkelijke wa terspuwer, terzelfder plaatse, werd om wat voor reden dan ook bij de restaura tie van nu spoedig een 90 jaar geleden door deze nieuwe vervangen. Deze kop werd gebeiteld door een Bolswarder Mr. Steenhouwer, nl. de stamvader van de Couperussen. In de etalage van graf- en steenwerken aan de Snekerpoort kunt u ook een dergelijke kop bewonderen. Dit is óf een voorstudie geweest, óf de ech te, die toen met de restauratie uit het stadhuis is weggehaald. De eerdere wa terspuwer spuwde écht, nl. als de goot rond het stadhuis met een regenbui vol stroomde en het overtollige water een uitweg zocht en het in de afvoerpijp be landde, die op vernuftige wijze weer uit mondde in de keel van de waterspuwer. Als men dan bij een regenbui even onder de kop van deze reusachtige leeuw ging schuilen, kon het gebeuren, dat men plotseling een flinke „bats” water over zich heen kreeg. Aldus heeft een ouder iemand uit Bolsward ons vroeger wel verteld. Dat vroeger is nu al weer een 25 jaar geleden. Deze zegsman kan dit dus nog uit eigen herinnering hebben gehad, maar deze zullen er nu wel niet meer zijn, immers dan zo men bijna 100 jaar moeten wezen om het 2ich nog te herinneren. Intussen is de foto erg actu eel, want op de laatstgehouden raads vergadering, toen er door één van de raadsleden schriftelijke vragen waren gesteld over een scheur in de mannen- klok in de Martinikerk (niet „mannen klokje” zoals de Leeuwarder Courant schreef, want het is een kanjer) werd door de vragensteller en passant opge merkt, dat er zich méér scheuren in Bols ward bevinden, nl. ook ter weerzijden van de waterspuwer. Een provinciaal dagblad vermeldde over heel de eigen lijke raadsvergadering practisch niets, maar wél met een grote kop (bijna zo groot als de waterspuwer zelf) ’t bericht van het scheurtje, alsof het hele stad huis eerstdaags naar beneden zal ko men. Zo erg is het ook weer niet, al dient een en ander natuurlijk wel in de gaten gehouden zoals burgemeester Mulder ook toezegde te zullen doen. Op de achtergrond het huis van Borg- greve, dat pas weer is geschilderd en een goede onderhoudsbeurt heeft gehad. Het wapen boven de deur bevat echt blad goud en het geheel contrasteert bijzon der fraai met het Rennaissance-stadhuis met zijn roccoco-bordes. Dat de familie zonder enige overheidssteun af en toe ’n flinke soms gelds moet neertellen om de gevel in goede staat te houden is een prijzenswaardig streven. Laat de ge meente nu alles doen om ook het stad huis voor bouwval te behoeden. De onthulling van de Jordaanse koning Hoesein dat de staatshoofden van Egyp te, Libië en Syrië waren betrokken bij de mislukte aanslag op hem, heeft tot een gevoelig prestigeverlies voor deze 3 landen geleid. Volgens de koning in een interview met het Libanese blad El Na har, besloten de drie staatshoofden kort geleden toenaderingspogingen te onder nemen tot Jordanië in verband met de noodzakelijke Arabische militaire sa menwerking tegen Israël. Prof. Dr. H. Wirth uit Marburg Lahn (Duitsland) hield in Ons Gebouw een lezing met lichtbeelden over de Frie se uleborden. O o o o o o o o o o o o o o o Een ander „kruitvat” is nog steeds Ier land. Toch gaat de Ierse regering in Du blin eindelijk op krachtige wijze een ein de maken aan de IRA-terreur. In het wetsontwerp dat maandag aan het Ierse parlement werd voorgelegd, wordt voor- holt, die, toen hij voorzitter werd, is op gesteld diegenen, die „de loop van het recht hinderen” met een boete van 7.500 gulden of een gevangenisstraf van vijf jaar te bestraffen. Volgens de nieu we wet zou de verklaring van een poli tieofficier dat iemand lid is van de IRA voortaan als bewijsmateriaal gelden. Ook maakt de wet het onwettig bijeen komsten te houden of verklaringen af te leggen die staatsgevaarlijk geacht wor den. De Ierse regering besloot tot deze maatregel over te gaan, aangezien vele Ieren vrezen, dat de voortgaande terreur in de republiek en in Noord-Ierland niet alleen ’t toerisme grote schade zal aan doen, maar eveneens de industrie en handel nadelig zal beïnvloeden. De dakzitter, de heer Hendrik Bilstra te Wirdum. 15 november is deze man op het dak geklommen en heeft dit volge houden tot 29 november, dus veertien dagen. Regen en wind, in het begin de koude vriesnacht toen het veld wit was, niets brengt hem van de wjjs. Vele re cords heeft hij al gebroken, doch hjj wil alle breken. Hij beschikt over 3 dekens en voor de regen een zeil. Eten en drin ken ontvangt hij door dit op te hijsen in Twee feiten kwamen naar voren: Ener zijds de betekenis van de in Caux moge lijk geworden dialoog tussen bewoners van de Noordkust en van de Zuidkust van de Middellandse Zee. Anderzijds dat op een tijdstip waarop sommigen vrezen dat de spanningen die in het Oos ten van de Middellandse Zee leven, zul- Het presentiegeld van de raad te Wor- kum teruggebracht van f 5,tot f 3, per vergadering. 'y 'z* 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1