Ierland leven hoop Vietnam en in en vrees GabeSkiw Gandhi ziet grote toekomst voor Azië □E 1 i van het werk de Kerken van overzee Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Plaatselijke Friese vogelnamen Aktie voor kom over de brug giro 7600 3DE WEES RENTEBEWUST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E k.l*l*l*|*|*|*l*l*l*l*i*l*i*l*l*l*l*T* l*l*l*i*l*!*l *1 *t*i*l*l*J*!*l*i*l*l *1*1*1*-!*! *1*1*1 *1 *j*|*j STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” ll 1111111111111111111111111111111111111111111111111 VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 111e JAARGANG No. 96 I Giro 887926 Wymbritseradeel. Israël Geest en materie Rol van Europa Australië Centraal overleg Ierland - Vietnam AAN DE INWONERS VAN BOLSWARD Zo slecht nog niet Frankrijk 2e week december 1922 NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4«/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjoed to sizzen S F i i Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Inges, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Te Kubaard heeft een koe (rier) van Osinga, een gemiddeld vetgehalte In de Chr. School met 4 lokalen te Hei denschap staan een hoofd en één onder wijzer voor ruim 100 kinderen. Herhaal de malen zijn oproepingen gedaan voor nog 2 onderwijzers, maar zonder resul taat. De gemeentesecretaris van Didam ver mist. Krite Boalsert spilet 2e Krystdei Der wie ris fan R. W. Canne. Gandhi die hoofdredacteur is van het Aziatisch weekblad Himmat sprak op een stampvolle bijeenkomst in het West minster Theatre die door 650 mensen werd bijgewoond. Hij liet de steeds ver anderende toestand in- Azië de revue passeren en sprak de verwachting uit dat Engeland, Ierland en de hele Europe se Gemeenschap een belangrijke rol zul len spelen in de toekomst van dat we relddeel „Het is belangrijk dat de Europese Ge meenschap beseft dat het helen van haat het bouwen van nieuwe betrekkingen tussen mensen en het op revolutionaire wijze veranderen van de motieven van mensen onderwerpen zijn die de rest van de wereld echt interesseren”, zei Gandhi. „Wanneer je alles herleidt tot commer ciële feiten, wordt de wereld cynisch. Percentages en statistieken slagen er niet in het menselijk hart werkelijk te ra ken. Op een of anderé manier moet Eu ropa een groot doel uitdragen, veel gro ter dan het bruto nationaal product.” Gandhi zei dat het recente overleg tus sen de Britse regering, werkgevers en werknemers over de economische toe stand op veel mensen op de wereld in druk had gemaakt. „Indien u in dit land kunt laten zien dat de werknemers, de regering en de werk gevers niet bitter verdeeld zijn door vooroordelen van welke kant ook, maar dat het hele land samenwerkt als eens gezinde partners, dan zou dat voor Azië veel betekenen.” aangevochten, zwaar gehavend uit de stembusstrijd te voorschijn zullen ko men. De enige remedie die voor Pompi dou zal zeer waarschijnlijk een verbond met de in Frankrijk snel aan invloed winnende centrumpartijen zijn. Debré heeft niet alleen openlijk ver klaard dit nooit te zullen accepteren, ver der stelt hij zich dusdanig extreem op, dat het centrum slechts tot een coajitie zal willen komen op voorwaarde dat het hoofd valt van de meest fanatieke volge ling die de Gaulle ooit gehad heeft. Twee onderwerpen vragen nog even onze aandacht. Het conflict Syrië-Israël en de regeringswisseling in Australië. Sinds de gevechten aan de Syrisch-Is- raëlische bestandslijn tien dagen gele den, hebben de Palestijnse commando’s geen enkele actie ondernomen vanaf Sy- risch grondgebied tegen Israël. De con clusie lijkt gerechtvaardigd dat Syrië on der militaire druk van Israël hetzelfde doet als Jordanië en Libanon: de Pales- tijnen verhinderen hun strijd voort te zetten. Niettemin blijven verscheidene kranten in Beiroet aankondigen dat een nieuw gewapend conflict tussen Israël en Sy rië elk ogenblik kan losbarsten. Anderen wijzen er op dat het aan deze bestands lijn nog nooit zo rustig is geweest. Pre sident Assad van Syrië heeft echter wel redenen om een confrontatie uit de weg te gaan. Ondanks de militaire verster kingen die de laatste 48 uur uit de Sov- jet-Unie zijn aangevoerd, heeft hij geen enkele kans op een militair succes. Nog meer klappen van het Israëlische leger, dat met drie regimenten tegen over één Syrisch regiment staat, zouden voor tegenstanders van zijn regime aan leiding zijn hem ten val te brengen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IS - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) It skoart net to koart, It jak net to leech, De hakke net to heech, Dat is sa’t it moat, By in trinten faem, Dat’s sede en foarnaem. (sa sei:) Simke Kloosterman. Bolswards Nieuwsblad 1898 miljoen gulden in september toch het op een na hoogste uitvoerbedrag van dit jaar. De verhoogde productie van wol, vlees, suiker en fabrieksgoederen droeg in belangrijke mate bij tot de stij ging van de uitvoer. De invoer ten be drage van 1160 miljoen gulden was be duidend lager dan in voorgaande maan den. De daling werd voornamelijk ver oorzaakt doordat ondermeer de invoer van olie- en olieproducten sterk terug liep door een verhoogde productie in eigen land. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Tenslotte Australië, waar evenals in ons land een regeringswisseling plaats vindt. De gouverneur-generaal van Australië, Sir Paul Hasluck, heeft dinsdag de leider van de Labourpartij, de 56-jarige Cough Whitlam, opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Hij aanvaardde tevens het ontslag van premier William McMahon, liberaal, Wiens regering bij de algemeene verkie zingen van 2 december werd verslagen. Na Nieuw-Zeeland gaat dus ook Austra lië zijn conservatief-liberale regering vervangen door een socialistisch bewind. In beide gevallen waren de socialisten lange tijd in de oppositie geweest, in Australië zelfs 23 jaar. Wat dat betreft heeft Den Üyl nog wel even de tijd. De ommezwaai in beide landen is voor namelijk het gevolg van het verlangen van de kiezers naar een andere regering, naar een aflossing van de wacht, zoals deze week een ochtendblad het noemde. Een bekend verschijnsel in de politiek, dat zich overigens alleen kan voltrekken als de oppositiepartij de kiezers wat te bieden heeft. Voor beide landen geldt dat de socialis ten een gematigde partij vormen. Er zijn extremistische stromingen geweest, maar deze hebben geen voet aan de grond ge kregen. Ten aanzien van het conflict in Ierland gaf Gandhi zijn gehoor deze uitdaging: „Gaat het de geestkracht en wijsheid van de begaafde mensen van deze ei landen te boven dit probleem op te los sen en deze wond te genezen? Indien dit zou gebeuren, zou het een kernexplosie van de geest voor de hele wereld bete kenen.” Het zou zeker zijn uitwerking op Indochina niet missen, voegde hij er aan toe. Terugkerend tot het thema van Azië zei Gandhi dat hij niet zonder meer aan nam dat het terugtrekken van Amerika automatisch zou leiden tot het commu nistisch worden van Zuid-Vietnam. „De ze met bloed doordrenkte landen zou den nog getuige kunnen zijn van de op komst van leiders met karakter en kracht die tegen rechts en links zouden kunnen spreken over een nieuw soort revolutie. Indien zij naar voren komen, zou er een onverwachte wending komen in de ideo logische oorlog in Indochina die natuur lijk zal doorgaan lang nadat de fysieke oorlog teneinde is.” K. van 3.16 hetgeen als een bijzonderheid kan gelden. In de krant van dinsdag j.l. hebt u kun nen lezen hoe de actie „Kom over de brug 1972” langzaam aan gestalte heeft gekregen en op welke manier men thans wil proberen tot werkelijk grootse daden te komen. De aan deze aktie deelnemende kerken voelen zich met elkaar geroepen tot een opdracht die samengevat kan worden in 4 onderdelen: verkondiging van het Evangelie, dienstbetoon aan de mede mens, bevordering van de gerechtigheid en vernieuwing van de gemeenschap. Deze wereldwijde, in feite oecumenische taak (de aarde voor IEDER bewoonbaar maken) verbindt allen op deze wereld die zich christenen noemen. Juist vanuit die verbondenheid mag en moet elke kerk anderen laten delen in de mogelijk heden en moeilijkheden die zij zelf heeft. Kort samengevat betekent dit in de te genwoordige situatie: kerken hier helpen kerken overzee bij de uitvoering van hun taak op hun plaats. Dit is ook de rechtvaardiging van de enorme opzet Als jongens wisten we niet beter of een heidebarmke was een heidel armke, een steenbarmke een steenbarmke, een blok- vink een blokvink ,een blaumüske een blaumüske en een tomke was ’n duumke of tomke. Later kwamen we lot de ont dekking dat het een fratertje, barmsijsje, koolmees, pimpelmeesje of winterkoning was. Dat zijn de officiële Nederlandse namen Een putter was een distelvink maar men Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hermaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en O o o o o o O o In het westelijk blok is Frankrijk altijd het buitenbeentje; zo opk nu weer. „De vorming van een Europese defensie en één politiek Europa is onmogelijk, om dat zij zou moeten steunen op de V.S. en dit is een bijzonder riskante om niet te zeggen verderfelijke zaak.” Dit is de essentie van een bijzonder ex treem'artikel, waarin Frankrijks gaullis tische minister van Defensie, Michel De bré, met één handgebaar de vorming van een politiek Europa zelfs in de verre toe komst van de baan schuift. Dat Debré er tegen is zijn „nationale strijdkrachten” beschikbaar te stellen voor een gemeenschappelijke Amerikaan- so-Westeuropese defensie-inspanning was bekend. Maar dat hij er de onmoge lijkheid van de vorming van een politiek Europa op baseert, gaat belangrijk ver der dan de mening van de Franse pre sident Georges Pompidou. In politieke kringen in Parijs begint men dan ook steeds meer de indruk te krijgen, dat de ultra-gaullist Debré bezig is aan zijn politieke zelfmoord. Alles wijst erop, dat de gaullisten wier politiek op steeds meer terreinen wordt Deze foto werd gemaakt op 25 nov. toen nog niet alle bladeren waren gevallen. Een nieuw stukje Bolsward, dat weini gen nog van deze zijde zullen hebben gezien. Het zijn de beide bungalows in de hoek Wilhelminalaan-Matthias Poort- vlietlaan, een stukje in het Parkplan dat in diverse, ingezondens en raadsdiscus- sies nog al in opspraak is geweest. Op de achtergrond zien we het Julianapark, op de voorgrond de berm van de Rijks weg 43 met slootje. In de grootste wo ning woont de fam. H. Schilstra. Archi tectonisch een leuk geval, maar land schappelijk achten we de linkse bunga low minder geslaagd. Qua foto is het leuk gevonden de boom rechts mee te nemen. Daardoor krijgt de foto veel meer diepte. Reeds eerder merkten we op dat de betrokken fotograaf dit vaak toepast. Misschien herkent u hem als zo danig uit zijn werk, drs. J. Reinsma, die we hartelijk dank zeggen voor zijn zen ding nieuwe foto’s, maar van wie we ook even geduld vragen. Vietnam met hardnekkige vredesgeruchten en Ierland met uitbrei ding van het conflict nn het gehele eiland vormen twee begrippen, die u in schier elk journaal tegenkomt. Ook China wordt weer meer malen genoemd. Inplaats van de recente gebeurtenissen te resumeren sullen we trachten ditmaal wat achtergrond informatie te geven. Zo zei Rajmohan Gandhi, kleinzoon van Mahatma Gandhi dezer da gen in een toespraak in Londen dat hij, hoewel hij respect had voor ’t doel van voorzitter Mao om niet alleen de staat maar ook de indivi duele Chinezen drastisch te veranderen, niet geloofde dat het moge- lijk is voor „een ideologie van materialisme de menseltjke natuur te veranderen”. Hij riep op tot een „ideologie die gebaseerd is op een revolutionaire toepassing van geloof in God en gehoorzaamheid aan Hem welke voorzitter Mao of zijn opvolger zou kunnen helpen het gigantische doel dat hij zich gesteld had te verwezenlijken”. tekende de totale uitvoer ter waarde van van de hulpverlening van deze aktie, die rekent op een opbrengst van 50 miljoen gulden. Deze zijn bestemd voor de finan ciering van meer dan zevenhonderd pro jecten in bijna tachtig landen. Projecten die wat de aard hiervan betreft variëren van de bouw van een centrum voor jeugd- en buurtwerk in Brazilië en een lagere school voor kinderen van vluchte lingen in India tot de aanschaf van een vrachtwagen voor het vervoer van voed sel, medicijnen en bouwmaterialen in Afrika. Projecten, die stuk voor stuk op hun noodzakelijkheid en waarde voor de mensen daarginds zijn bekeken en bij verwezenlijking die mensen daadwerke lijk kunnen helpen zichzelf verder te helpen. En de ervaring heeft al geleerd, dat met betrekkelijk weinig middelen in onze (westerse) ogen men in die over zeese landen veel kan doen, omdat de verhoudingen daar veel anders zijn dan hier. Het plaatselijke aktiecomité, waar in ALLE in Bolsward gevestigde kerk genootschappen zijn vertegenwoordigd, heeft in afwijking van de ontvangen richtlijnen besloten tot een HUIS AAN HUIS AKTIE in de landelijke aktiepe- rode van 11-15 december a.s. Het is daar bij uitgegaan van de veronderstelling, dat ook de bevolking die niet bij een kerkgenootschap is aangesloten, zo niet met alle, maar dan toch met vele doel stellingen van deze inzameling zal in stemmen en desgevraagd hier gaarne aan zal willen bijdragen. Ongetwijfeld hebt u ergens het aktie-af- fiche zien hangen van de moeder met haar kind. Symbolen van het leven en de toekomst. Symbolen ook van het ge loof, de hoop en de liefde, de pijlers waarop mensen, waar ook ter wereld, steeds weer aan het leven van alledag beginnen, ook al lijken deze steunpilaren voor velen nauwelijks meer te ontdekken Deze aktie geeft u een kans, een grote kans, om vele mensen in de wereld dat geloof, die hoop en ook het geloof in de liefde terug te geven. Deze aktie geeft u ook een kans te bewijzen, dat de „ge wone man” veel meer kan dan wel eens wordt vermoed. Want het aanzien van deze wereld zal uiteindelijk alleen ver nieuwd kunnen worden door alle mensen die zich daadwerkelijk bewust zijn te behoren tot één grote wereldomvattende familie. Op maandag 11 december des avonds tussen zeven uur en half tien zullen ruim 100 medewerkers/sters aan deze ak tie over Bolsward uitzwermen en bij al le adressen een informatiefolder met antwoord-envelop afgeven. Deze ant- woord-envelop zal dan op vrijdag 15 de cember ook weer des avonds tussen ze ven uur en half tien worden opgehaald. Wij willen hierbij het volste vertrouwen uitspreken, dat de bevolking van onze stad, dat wil zeggen ALLE VERDIENEN DE INWONERS, bij deze aktie daadwer kelijk „over de brug” zal komen voor ’t bereiken van een resultaat dat Bolsward waardig is. Het plaatselijke aktie-comité „Kom over de brug 1972” Hoezeer een ideofogie van invloed kan zijn, de materiële situatie spreekt in de wereldgeschiedenis geducht een rol mee. Zo zat het dit jaar de Sovjet wat dat be treft niet mee. Tekenend is in dit ver band dat de regering van de Sovjet unie hoopt dat het volgend jaar kan worden voorkomen dat er weer een misoogst komt. Zij heeft bekendgemaakt dat er onder de boeren een nationale wedstrijd zal wor den gehouden wie in 1973 het meeste graan kan gaan oogsten. Er zullen daartoe geldprijzen beschik baar worden gesteld en ook aantrekke lijke dingen alg auto’s. In 1972 had men 190 miljoen ton graan willen oogsten, maar men haalde slechts 160 miljoen ton binnen. Tot de prijzen behoren 3.753 rode banie ren, 6.000 „jeugdwimpels”, autobussen, ambulances, „andere soorten auto’s” en sommen geld, variërend van 5.000 tot 150.000 roebels, dat is in Nederlands geld 20.000 tot 700.000 gulden. Al mag Rusland dan wellicht uit nood geboren de laatste tijd poeslief doen en naar ontspanning streven, de militaire macht wordt intussen geducht uitge bouwd. Hetgeen ook weer reacties wekt. De ministers van Defensie van 10 West- europese landen, de z.g. Eurogroep, heb ben dinsdag tijdens een ééndaagse bij eenkomst hun instemming betuigd met het plan om komend jaar ruim vieren eenhalf miljard gulden meer aan diverse NATO-verdedigingsprojecten uit te ge ven. Het gezamelijke militaire budget zal hier door rond de 70 miljard gulden gaan be dragen. Terzelfder tijd heeft de Westeuropese Unie dinsdag aan het begin van een drie daagse conferentie in Parijs, aangedron gen op een versterking van de defensie- inspanning, met het oog op de bovenge noemde toenemende militaire macht van de Sovjet-Unie. Tijdens hun bijeenkomst in Brussel heb ben de NATO-ministers voorts een „in tentieverklaring” ondertekend, die erop is gericht te komen tot een grote stan daardisering van de in gebruik zijnde wapens. De snel stijgende bewapeningskosten vormen één der belangrijkste bronnen van bezorgdheid in het westelijke bond genootschap, maar tot op heden is wei nig vooruitgang geboekt bij de standaar disering van het wapenarsenaal, hoewel dit zeer grote besparingen zou kunnen opleveren. mag ook putter zeggen. Dat was nog uit de oude tijd, dat er meer vogels in kooien gehouden werden en er speciale putters- kooien waren. We hebben zelf wel zo’n putterkooi gemaakt. Maar er zijn meer vogels die men in zo’n kooi het „putten” kon leren. Zelf hebben we het een barsijsje geleerd. De diertjes moesten dan zelf een „wa gentje” met zaad aantrekken als ze hon ger hadden en een vingerhoed met water naar boven halen als ze dorst hadden. Toen deze beweging defect raakte moes ten we het barmsijsje na een half jaar opnieuw leren en dit ging nog moeilijker dan de eerste keer! Maar eigenlijk was het een wrede ver toning, want als er iets haperde dan kreeg het diertje geen eten of drinken. En als het vogeltje oud werd moest het evengoed nog trekken of putten, hoewel ook bij een vogeltje de ouderdom een woordje meespreekt. Tegenwoordig worden meer volières ge houden waarin de vogels ruimte hebben en zelfs nog wel tot een liefdeleven en broeden komen. De tijd van speciale vin- kenkooitjes en leeuwerikkooien met een graszode is voorbij. De leeuwerikken zag men veel bij schippers. Vroeger waren er veel volksnamen, zoals grafvogeltje (grêffügeltsje) voor frater tje. Hoe men aan die naam gekomen is weten we niet. Doch die plaatselijke volksnamen moeten niet verloren gaan en daarom houden we ons nog aanbe volen voor mededelingen daarover. Ook jagers en poeliers hadden soms bijzonde re namen voor verschillende vogels, an dere dan de officiële Nederlandse namen. En de vogels die bij de plattelandsbe volking het meest bekend waren, zoals de scholekster, de bruine kiekendief en meer, die hadden op verschillende plaat sen steeds andere volksnamen. G. Bosch Greunshiem, Leeuwarden NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Zo slecht was de economische toestand in dit land overigens ook nog niet. Ten slotte een paar cijfers hierover: Door een record-export overschot van ruim 738 milj. gulden in sept. is ’t totale overschot op de Australische handelsba- lans in het eerste kwartaal van het fi nanciële jaar 1972/73 gestegen tot 1724 miljoen gulden. Hoewel ruim 100 mil joen gulden minder dan in augustus, be - Hwat haf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1