Wereld afwachting in over welslagen Foto van in de \Mtihtinikehlc GaDeSKroar I □E de week I B i Hl Bh Speldeprikken her en der izatdaQ. a..s. if Gouden filmpjes Geslaagd K KM WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN 3CE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll 1*!*!*!*!*!*!* NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Slips 1 O W W J >- sa ■l tg gK I Bah i Ff i Fwl Hle JAARGANG No. 98 VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Mocht niet Positief Onder water Integratie Korte metten Boycot Complot Van de baan Ontvoering 3e week december 1922 sluiten deze foto op wat groter for- Schermutseling Russische wapens 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De jaarlijkse kerstzangdienst in de Martinikerk te Bolsward zal plaats vin den op zondag a.s. 17 december en aanvangen om kwart voor drie precies. Er zal advents- en kerstmuziek ten gehore worden gebracht door de Mar tini Cantorij, cantor drs. Ad Houtman; De Mini Cantorij onder leiding van mevr. Veenstra; het St. Franciscuskoor, dir. Frans Tersteeg; instrumen talisten van Frysk Orkest; de organisten Ad Houtman en J. W. Boeijenga en de trompettisten A. Hofstede en J. Hoekstra. Er zal voorts veel samenzang en beurtzang zijn. De evangelieteksten zullen worden gelezen door de burgemeester van Bolsward, de heer Mulder. In deze dienst zal een aantal unieke werken ten gehore worden gebracht, o.m. de cantate „Wie soli ich dich empfangen” van Paul Horn, waarvan deze week een opname werd gemaakt door de N.C.R.V. en.die weldra zal worden uitgezonden en de Pastorelle „Ihr Hirten kommt herbei” van Franz Seraph Aumann, beide geschreven voor koor, instrumenten en or gel, uit te voeren door de Martini Cantorij. Het St. Franciscuskoor brengt o.m. Rorate Cpeli (gregoriaans) een tweetal zeer oude kerstliederen, geharmoniseerd door Louis Toebosch en Hodie Christus natus est (gregoriaans). De Mini Cantorij zal zich laten horen met enkele prachtige kerstliederen. Deze jeugdige zangertjes te beluisteren in de machtige ruimte van de Mar tini is op zichzelf al een belevenis. De dienst wordt begonnen met een Intrada voor orgel en trompet van Georg Philipp Telemann en beëindigd met het bekende Talita Hostias van Camille Saint Saëns. In verband met de te verwachten grote toeloop zal het aantal zitplaatsen belangrijk worden uitgebreid. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De schrijver Frederik van Eeden sprak in De Doele voor de katholieke debatingclub Dr. Schaepman. De Doele was vol. Voor zitter was de heer S. Nota. Van Eeden sprak niet zoals verwacht over zijn over gaan naar de katholieke kerk, maar over de literatuur, nl. speciaal over zijn to neelstuk in dichtvorm 15 mea. De Blauwpoort is genoemd naar de vele indigo en blauwkuipen, welke eertijds op die hoek der stad werden aangetroffen. Velen hielden zich hier bezig met het we ven van linnen en lakens, ook werden hier veel garens gesponnen. Die stoffen werden vooral bij de Blauwpoort geverfd (deze lag vroeger meer in de richting van het Oordje). De Snekerpoort droeg vroeger het jaartal 1539, de Janspoort 1551. De Blauwpoort heette vroeger Westerpoort en was voor heen elders gesitueerd. Bij decreet van 3 febr. 1524 besloot men de vestingwerken aan de westzijde uit te breiden met het Bastion binnen de muren te trekken. In Israël is een uitgebreid komplot ont dekt waarvan de deelnemers van plan waren de minister van defensie, gene- Verschrjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Met 144 stemmen tegen 55 stemmen heb ben de Britse socialistische parlementa riërs besloten het Europese Parlement in Straatsburg voor tenminste een jaar te boycotten. De stemming kwam na een fel debat, waarin Labourleider Harold Wilson de pro-Europeanen waarschuw de voortaan de partijlijn te volgen. Volgens het Palestijnse persbureau WA FA in Beiroet zijn zaterdag in Jordanië drie Palestijnse verzetsstrijders opgehan gen. De drie waren er van beschuldigd dat ze vier Jordaanse soldaten hadden gedood en de zuster van Sjerif Zeid Ben Sjaker, de Jordaanse chef-staf, vermoord Wen der mar oan poeske, sei de bakker, en hy fage mei de kat de oven üt. üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tet. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), o o o o 9 o o c o c 9 o o o 9 I o c o o Bolswards Nieuwsblad Volgens welingelichte kringen in Buenos Aires is de ontvoerde Britse zakenman Ronald Grove in handen van het Marxis tische Revolutionaire Volksleger (ERP), een guerrillabeweging. De beweging wil losgeld voor Grove’s vrijlating. met zijn slanke toren uit de aard der zaak nog zonder carillon. Op de voor grond zien we ter weerzijden van de straat twee vrouwen een buurpraatje houden. Alles ademt rust en vrede. De door de stoepen veel smaller lijkende straat heeft duidelijk een natuurlijke kromming. Het is alles zo maar natuur lijk ontstaan. Gezien het feit, dat in de rechter straathelft nog al aan zonwering wordt gedaan, wijst er op, dat de foto in de vroege ochtend is gemaakt, hoewel op het moment er geen zon schijnt, want er vallen geen slagschaduwen op straat. Dit overwegende lijkt ons de torenklok (hoewel dit niet erg duidelijk is) te staan op kwart over negen. Graag zouden we van onze oudere plaatsgenoten, hetzij hier of elders woonachtig eens horen wel ke herinneringen deze volgens ons uit de begintijd van de fotografie stammende en daardoor toch wel unieke foto bij hen oproept. Weet iemand nog wie er in de huisjes woonden, wie er het buur praatje hielden, welke neringdoenden er woonden, want de Kerkstraat was toen allerminst een straatje met pakhuizen, maar een gezellige woon- en winkelstraat met een tot aan het stadhuis ononderbro ken zijwand. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. De grote lijn in de politieke berichtgeving van de laatste week ontbreekt. Het is een week geweest met veel incidenteel nieuws. Speldeprikken zogezegd, waarvan je even opschrikt en die je weer spoedig vergeet. Betreffende twee zaken houdt de wereld echter wel de adem in. Zal het nog slagen voor de Kerst vrede te be reiken in Vietnam. Er zal de tot nu toe zo succesvol verlopen maanreis tot een goed einde worden gebracht? Wat het eerste betrof: Nixon’s adviseur dr. Kissinger is uit Parijs naar Washington vertrokken na het langste gesprek te hebben ge voerd met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho over het Vietnam- akkoord sinds 4 december de nieuwe serie onderhandeiingen begon. Beide partijen weigerden ook maar iets te zeggen over het resultaat. In Washington zei gisteren de presidentiële woordvoerder Ronald Ziegler dat beide mannen met elkaar in contact zullen blijven en zo nodig gezamenlijk zullen beslissen of een nieuwe ont moeting noodzakelijk is. Afwachten is dus de boodschap. De in Noord-Ierland gevonden wapens van Russische makelij zijn explosief, ook in politiek opzicht. Tot dusver behandelt de Engelse diplo matie het vraagstuk zeer subtiel. Aan de Russische regering is om medewerking verzocht bij de pogingen de herkomst van de wapens vast te stellen. Aan Mos kou is dus de gelegenheid geboden het gezicht te redden, bijvoorbeeld door de verklaring dat de wapens, buiten mede weten en toestemming van de autoritei ten, in Noord-Ierland zijn terechtgeko men. Of Moskou deze verklaring zal af leggen, moet worden afgewacht. In de Russisch Chinese grensstreken Sinkiang en Mantsjoerije hebben zich onlangs tenminste drie betrekkelijk klei ne schermutselingen tussen Russische en Chinese soldaten voorgedaan. Een scher mutseling aan de Noord-oostelijke grens in de provincie Heiloengkiang bij de stad Aihoen zou de ernstigste zijn geweest. In dit gebied speelden zich in 1969 de grensgevechten tussen Chinese en Rus sische militairen af. raai Mosje Djan, en andere leidende po litici te vermoorden of te ontvoeren. De Israëlische minister van politie, Sljo- mo Hillel, verklaarde dat de kwestie bij zonder ernstig wordt opgenomen, omdat voor het eerst joden tezamen met Ara bische Israëliërs hebben deelgenomen aan het smeden van sabotageplannen tegen hun land. Oeriel Sassoon, het hoofd van de veiligheidspolitie in het noorden van Israël, sprak van de „grootste, best georganiseerde en gevaarlijkste groep agenten” die sinds de oprichting van de joodse staat was ontdekt. Als positief zien we ook de komende in tegratie van Palestijnse vluchtelingen. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft nl. in het parlement verklaard, dat 36.000 Palestijnse vluchte lingen binnenkort hun kampen in de Gaza-strook zullen verlaten om zich te midden van de plaatselijke bevolking te vestigen. Deze uittocht wordt ten dele veroorzaakt door het feit, dat de levens standaard van de Arabische bevolking in de bezette gebieden sinds 1967 van 45 tot 55 procent is gestegen, hetgeen een positieve uitwerking op de vluchtelingen heeft. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Defensie zijn in de Gaza-strook al duizend woningen ten behoeve van de vluchtelingen ge bouwd. Ook is er land beschikbaar ge steld, waarop zij zelf een huis kunnen bouwen. - Hwat hat De Lombardsteeg heette in de 18e eeuw „De lange steeg” en nog vroeger was de naam Jarich Heeres-steeg. Die naam was ontleend aan de burgemeester die om streeks 1600 woonde in het huis op de hoek Appelmarkt, waarin thans aan de steegzijde een gevelsteen. Deze beeltenis stelt vermoedelijk deze Jarich Heeres voor. ia Een negatief bericht kan ook wel in zijn uitwerking positief zijn. Zo ervaren we tenminste het feit dat de bijeenkomst in Cairo van alle chefs van staven van ze ventien Arabische landen, waarop een gemeenschappelijk geleid tegen Israël uitgestippeld zou worden, is afgebroken zonder dat resultaat is geboekt. De chef van de Egyptische generale staf, gene raal Saad Eddin Sjazli, had evenals de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Achmed Ismail, tevoren de deel nemers aan de bijeenkomst, aangemaand. De conferentie van Poolse en Neder landse academische theologen die van 18 tot 22 december in Utrecht zou plaats vinden, gaat niet door. Dit omdat de Poolse overheid aan de meerderheid van deelnemers uit Polen, zonder opgave van redenen, een uitreisvisum heeft gewei gerd. De Poolse deelnemers zouden op 15 december in Nederland zijn aangeko men. De organisatie van deze conferen tie lag in handen van het r.k. interuni versitair instituut voor missiologie en oe- kumenika. Geslaagd voor het diploma machine- schrijven D. Gerlofsma te Arum. Geslaagd aan de Theologische school Ge- ref. kerk in Kampen voor het kandi daatsexamen theologie: dhr. C. Terpstra te Emmeloord, voorheen te Bolsward. de rijen tegen Israël dicht te „voordat het te laat is.” Het mislukken van de conferentie in Cairo betekent volgens waarnemers, dat het plan voor een conferentie van alle Arabische landen over een gemeen schappelijke inspanning tegen Israël voorlopig van de baan is. We laten maat afdrukken dan we normaal gewoon zijn te doen, dit omdat het zo’n bijzonde re opname is. Hoe vaak is er in ons blad al niet sprake geweest van de voorma lige Joodse kerk, beter gezegd de sy nagoge in de Kerkstraat, thans pakhuis van firma Kooistra. Dit gebouw dateer de van 1840 en heeft het geen eeuw uit gehouden, het werd in 1912 aan zijn be stemming onttrokken, nu dus 60 jaar ge leden. Een kind van destijds 10 jaar zou er nog herinneringen aan kunnen heb ben, maar deze zou dan nu reeds 70 zijn. Ondanks alle pogingen gelukte het ons destijds niet voor het samenstellen van het fotoboek over Bolsward „Boalsert bisjoen en bisongen” een foto van de Joodse kerk te bemachtigen. Een klein berichtje in onze rubriek gouden film pjes, dat vertelde van ’t 25-jarig bestaan van de synagoge, waarbij de Heilige ar- ke met een nieuw exemplaar van de wets rol werd verrijkt en waarbij tijdens de overbrenging in de arke tevens de ont hulling plaats vond van een nieuw voor hangsel van rood fluweel smaakvol met goud borduurwerk en franje versierd (n.l. op 4 aug. 1865 geschenk van J. A. Koopmans), waarbij Opperrabijn B. Dus- nus een feestrede hield, deed wonderen. De heer Van der Feen, Werkmansbloei, kwam ons n.l. naar aanleiding hiervan een zeer gave groot formaat foto bren gen, genomen door de Bolswarder foto graaf K. Mol in 1910, waarvan zijn (oom zegger?) L. K. Mol voor ons op maat bovenstaande reproductie maakte. Op de voorgrond links zien we de toegang tot de synagoge, geheel in de 19e eeuw- se stijl opgetrokken met ter weerzijden van de deur gekapiteelde zuilen en een gietijzeren hek van hetzelfde makelei, zoals dit ook nog hier en daar rond onze Friese Vredehoven wordt gevonden. Drie huizen verder zien we een uithangbord- je met op de oorspronkelijke foto duide lijk leesbaar: H. Mulder, schoenmagazijn. Verder zien wë iets verder nog twee personen, een meisje achter een hand kar (met petroleum?) en een vrouw op de stoep. We zien dat elk huis nog zijn eigen stoep had, de één wat hoger, en breder, de ander wat lager en smaller. Op de achtergrond het fraaie stadhuis, Behalve ondergrondse activiteiten, zijn er ook die onder water. Was er onlangs sprake van een onbekende duikboot in een Noors fjord, thans is een onbemand miniduikbootje gevonden in de Oostzee. Ook werd op 7 en 9 december van dit jaar in een fjord aan de westkust van Groenland een „vreemd voorwerp” ge signaleerd, dat een buitenlandse onder zeeër zou kunnen zijn geweest. Dit is op de wekelijkse vergadering van de Deense ministerraad bekendgemaakt door minis ter van defensie Kjeld Olesen. Olesen zei, dat het vreemde voorwerp op de vroege morgen van zeven december voor het eerst was waargenomen door de bemanning van vier garnalenvissers vaartuigen. Het voorwerp stak een meter boven de zeeoppervlakte uit. Twee dagen later signaleerde een treiler het voor werp. De bemanning vertelde dat het ge durende vijf minuten zoeklichten had aan gehad. Dinsdagmorgen had een Groen- landse visser opnieuw een zoeklicht ge zien. I f e f e V I I h 3EÏ Tot zover de „speldeprikken”, stuk voor stuk nog de negatieve berichten, die toch op de een of andere wijze veront rusten. Om niet al te zeer in het nega tieve te blijven, zullen we proberen ook nog iets positiefs te ontdekken. Misschien is als zodanig te zien, dat President Pompidou van Frankrijk komend najaar een bezoek zal brengen aan China. De precieze datum voor de reis van het Franse staatshoofd is nog niet vastge steld, maar zou moeten plaatsvinden vóór Pompidou’s voorgenomen bezoek aan Japan in januari 1974. De uitnodi ging tot het bezoek is in juli van dit jaar door Peking gedaan. I O k - J 7 .pjjgF rfji n;:.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1