Aafke Gesina Hulst wijdde van haar leven het Groene Kruis aan GaheShroar Ijl K.P.O. in kerstsfeer llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r— Hwat hat gegeven voor uitvoering Zes werken vrij- Fan stêd en lan Pi Bil 111e JAARGANG No. 99 DINSDAG 19 DECEMBER 1972 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseraded, Workum m Wymbritseradeeh gezinsbank zonder winstdoel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND N.H. kerk kerk te üs hjoed to sizzen DE JONGE BOER EN SYN JILD II 3e week december 1947 Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Tot hoofd der CVO-school te Burgwerd benoemd de heer P. Schaaf te Koudum. De minister doet aanbeveling de verma kelijkheidsbelasting te verhogen tot 50% Aan H.M. de Koningin werd het eredoc toraat van de hogeschool in Leuven ver verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ken dat beide verenigingen in de toe komst zouden samensmelten. Op 15 Oc tober nodigde ik de heren doctoren en enkele anderen bij mij thuis voor een bespreking met ds. Fleischer. Op 20 ok tober was er een voorbereidende verga dering op de koffiekamer van de Har monie. Op 30 oktober werd op voorstel van dr. Nouhuys na afloop van een le zing van ds. Fleischer te Harlingen het Groene Kruis opgericht”. Na deze strikt-zakelijke notities: ds. Flei scher, die bij het tienjarig bestaan van het Groene Kruis de dichterspen met veel zwier hanteerde: Honderd vijftig-duizend braven Schaarden zich om ’t Groene Kruis Off’ren gul en graag hun gaven In Hygeia’s heilig huis”. Groene Kruisgebouw aan de Gasthuis singel te Bolsward. Gld. 50 37 7 1 5 Kinne oaren foar dy ite en drinke? Allikemin ek foar dy tinke. Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Br. 24 37 22 5 12 Fr. 64 26 7 0 3 N-Br. 39 35 23 3 0 Bolswards Nieuwsblad Fan de rige boekjes foar sneinsskoallen „Sinnestrielen” binne de earste dieltjes ütkommen. Toch is het werk van de kruisverenigin gen niet met het Harlinger initiatief van Aafke Gesina (Sien) van Hulst begon nen. Al in 1875 ontstond in Noord-Hol- land het Witte Kruis, dat dezelfde taak stelling had. Op de weg van dit Witte Kruis naar het Groene Kruis ontmoeten we de arts W. Poolman, die omstreeks de eeuwwisseling Zandvoort als vestigings plaats verwisselde voor het dorp Lange Ruigeweide bij Gouda. In Zandvoort had hij het Witte Kruis leren kennen en in zijn nieuwe woonplaats ging hij met gro te ijver aan de slag om een soortgelijke organisatie op te bouwen. Dat lukte daar en elders in Zuid-Holland en zo kon op 9 april 1901 de Zuidhollandse vereniging „Het Groene Kruis” worden opgericht. De kleurverandering had ten doel ver warring met de Noordhollandse organi satie te voorkomen. Inmiddels was er een gelukkig samen spel tot stand gekomen tussen dokter Poolman en de doopsgezinde predikant F. C. Fleischer, die in Broek op Lange- dijk een volijverig propagandist voor het kruiswerk was en dit bij een reis door Zuid-Holland niet onder stoelen of ban ken stak. Dominee Fleischer werd in 1902 predikant te Makkum en het ligt wel voor de hand dat hij daar spoedig in contact kwam met Sien van Hulst, die niet alleen de belangstelling voor het kruiswerk met hem deelde, maar boven dien tot de kring der notabele Harlinger doopsgezinden behoorde. Velen hebben meegeholpen het kruis werk in Friesland tot ontwikkeling te brengen, maar de idealistische dominee en de nuchtere, onvermoeibare Sien van Hulst zijn toch wel de grote gangmakers geweest. Over het strakke karakter van mejuffrouw van Hulst, haar onuitputte lijke ijver en ook haar onmodieus uiter lijk, zijn tal van anecdoten bewaard ge bleven. Wie haar karakter en dat van do minee Fleischer naast elkaar wil zetten, die kan ook terecht bij de dingen die ze hebben geschreven. Sien van Hulst: „Begin 1902 polste dr. Rombouts mij over oprichting van een afdeling van het Groene Kruis te Har lingen. Ik dacht er toen zelf al over. In het jaarverslag van 15 september 1902 van de Vereniging voor Wijkverpleging en Ziekenzorg had ik de hoop uitgespro- De oare kear ha wy it hawn oer boere soannen, dy’t it bidriuw fan de êlden oernimme en dan binammen oer de fi- nansiële kant fan de saek. Wy ha dêrby al sjoen, dat it yn forgeliking mei oare provinsjes yn Fryslên faker foarkomt dat de ynwenjende soan oant de oerna- me (en meastal trouwen) ta by syn heit it CAO-lean fan in arbeider fortsjinnet. Mar ek komt wol de foarm fan it „üt- steld lean” foar. De soan hat dan gjin deihier hawn, mar as it oan de oername ta is, wurdt der rekken mei hólden. Dit de bern lean jowe (dus mear as kost en ütstelde lean (it om skik oerdragen) komt yn Fryslên ek mear foar as yn oare pro vinsjes. Ek hjirre jowt üs provinsje wer in gunstige ütsündering. De eigen menta liteit komt ek üt yn it folgjende oersjoch. De fraech waerd steld (resp. yn Fryslan, Gelderlan en Noard Brabên): Hwat tinkt jo yn it algemien fan it ütbiteljen fan lean oan in meiwurkjende soan? Hjir Maar ze heeft ook de zogenaamde „wijk- opleiding” gevolgd. Twee jaar heeft ze zich bekwaamd in de speciale eisen die aan dit werk worden gesteld. In een ziekenhuis zijn twee patiënten met dezelfde kwaal in beginsel gelijke patiënten. Bij de wijkverpleging kunnen de kwalen gelijk zijn, maar de sociale omstandigheden zullen altijd verschil len vertonen. Daarom spreekt men bij dit werk van maatschappelijke gezond heidszorg. Verder vraagt het werk van de wijkverpleegster een groot stuk eigen initiatief. Natuurlijk wordt haar hulp vaak ingeroepen: door de mensen zelf, door de huisarts. Maar ze werkt niet al leen „op bestelling”, ze gaat ook zelf op zoek naar noodsituaties. Ze is niet alleen wijkzuster omdat een afgepast werkterrein nu eenmaal nodig is. De ge bondenheid aan een wijk (stadsdeel, dorp of combinatie van dorpen) geeft haar de gelegenheid de mensen en hun levens omstandigheden goed te leren kennen. Er zijn ook vaste gegevens waarmee de wijkzuster kan werken. De kruisvereni gingen krijgen van de gemeenten de op gave van de geboorten. Na een week of drie gaat de wijkzuster op bezoek bij de ouders en dan wordt er gesproken over het zuigelingenbureau, met daar op voor later aansluitend het kleuter- bureau. Met dat zuigelingen- en kleuterbureau komen we terecht bij de „vaste” instel lingen van de kruisverenigingen. Er zijn diensten voor de bestrijding van tuberculose, reuma, kanker en geslachts ziekten. Met 150 wijkverpleegsters bestrijken de kruisverenigingen héél Friesland. Er zijn büsjild) mient yn Fryslan 10 °/o dat it wol ta ken mei hwat minder as it CAO-lean (de kost en ynwenning forrekkene yn dit gefal), mar yn Braban is dit (wy hie- ne ek net oars forwachte) folie heger, nammentlik 27%. Ut alles docht bliken, dat men better selsstannige en folwoeksen boeresoan wêze kin yn Fryslan as yn it suden, yn elk gefal oant safier wy it nou bisj oen hawwe. Gjin wünder dat it eigen for- mogen fan de boeresoannen by de oer name gunstich ófstekt by dat yn b.g. Noard-Braban. Hjir binne de sifers (Gel- derlên leit der moai tuskenyn): Fr. 16 44 30 8 2 geen witte plekken op de kaart. Wié haar nodig heeft kan terecht in het wjjkge- bouw met het magazijn van verpleegar- tikelen. In menige plaats is dit gebouw een trots symbool van plaatselijke sa menwerking. Beider wegen hebben later naar buiten Friesland geleid. Sien van Hulst werd in 1911, kort na de oprichting van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis”, penningmeesteresse van deze landelijke organisatie en bleef dit tot haar dood op 1 oktober 1930. Ze werkte toen in Utrecht, maar keerde als het kon elk weekeind terug naar haar geliefde Harlingen, waar ze een kamer had boven het Groene Kruisgebouw aan het Noordijs. Dominee Fleischer vertrok in 1909 naar Winterswijk. Bij zijn af scheid werd hij benoemd tot erelid van de Provinciale Friese Vereniging „Het Groene Kruis”. Na de „Vereniging voor Wijkverpleging en Ziekenzorg” te Har lingen volgde op 8 mei 1901 een „Vereni ging voor Ziekenverpleging” te Frane- ker. De naam Groene Kruis werd nog niet gebruikt, Dé eerste „echte” Groene Kruisvereniging werd een paar maan den later, op 26 augustus 1901, te Wom- mels opgericht. Dat was het begin van een snelle ontwik keling, waarbij ook inbegrepen moet wor den, dat Harlingen en Franeker spoedig naar het Groene Kruis overgingen. Over al in Friesland werden kruisverenigin gen opgericht en al een jaar na dit be gin, op 15 oktober 1902 kwam de Provin ciale Vereniging „Het Groene Kruis” tot stand. Het Groene Kruis werd in steden en in dorpen het symbool van plaatselij ke samenwerking, gericht op hulpbetoon aan zieken en andere in noodverkeren- den. De propaganda was zo intensief, dat de vraag werd gesteld of er misschien ook een afdeling Rottum moest worden opgericht. Teleurstellingen waren er maar weinig, afgezien van de ervaring in een dorp, waar men het niet nodig vond een kruisvereniging op te richten, omdat de begrafenisvereniging al beschikte over een ziekenstoel en een windkussen. Bij het Groene Kruis hebben zich later in enkele Friese plaatsen het Wit-Gele Kruis (rooms-katholiek) en het Oranje- Groene Kruis (protestants) gevoegd. Tus sen deze drie komt het op 1 januari 1973 tot een samenwerkingsverband. Fries land telt nu 125 plaatselijke kruisvereni gingen, die met elkaar 125.000 leden (dat zijn hoofdzakelijk gezinnen) omvatten. Een machtige organisatie, steunend op plaatselijke initiatieven, die het beginsel „gezondheidszorg thuis bezorgd” waar maken. De centrale, welhaast symboli sche figuur is „de zuster” die overal komt waar hulp nodig is. Zij bouwt voort op het pionierswerk van Aafke Gesina van Hulst, die in 1903 bezoldigd wijkzus ter in Harlingen werd en daarmee door ging tot 1909, toen de dokter haar dit zware werk verbood. Haar salaris van 250 gulden per jaar stopte ze in een pot je, waaruit ze allerlei bijzondere dingen kocht. Niet voor zichzelf, maar voor het Groene Kruis. Ze was niet onbemiddeld, maar van het Groene Kruis is ze niet rijk geworden, althans niet anders dan naar de geest.... Zoals bij de Spoorwegen de machinist méér tot de verbeelding van het publiek spreekt dan de president-directeur van dit machtige bedrijf, zo is de onbetwiste „meesteres” van de kruisverenigingen de wijkverpleegster. Natuurlijk steunt haar werk op een goede, door anderen behar tigde plaatselijke organisatie, maar zij verkeert „bij de weg” en trekt dus de meeste aandacht. In een kleine gemeen schap is ze zonder meer „de zuster”: een vertrouwde figuur, een vertrouwelinge van de bevolking. De wijkverpleegster speelt de hoofdrol bij het vervullen van de belangrijkste De voorzitster mevr. P. IJdema-Galema opende met gebed, waarna een Sinter klaasgedicht volgde. De secr. mevr. J. Terpstra-Jorna las de notulen. Tevens werd er verslag uitge bracht van de zo buitengewoan geslaag de „Touwknoopcursus”. Hierna kreeg pater Kallenberg het woord over zijn vacantie die hij in Afrika had doorgebracht. Pater liet met dia’s veel prachtige landschappen zien, vercshillen- de gebouwen, zowel nieuw als heel oude nederzettingen. Ondertussen werd er ge- pauseerd met koffie en tractatie, waar na de laatste dia’s werden getoond en werd er nog van gedachten gewisseld over hetgeen men had gezien. Spreker kreeg nog enkele vragen te beantwoor den. De voorzitster bedankte pater Kallen berg voor zijn dia en uitleg over Afrika. Als slot van de avond werd er een ge dicht voorgelezen over Kerstmis en werd gezamelijk een adventslied gezongen. De Ka'th. Plattelands Org. vergaderde woensdag 13 december voor de derde keer in dit seizoen in De Doele. leit) komt by üs yn Fryslan by de eig- ners by 40 foar, yn Braban by 80 by de hierboer yn Fryslan by 39 °/o en yn Braban by 63 ’/o. Dat sprekt ek noch al fansels. De Fryske boeren ha har bern aimeast fortsjinje litten en de suderlin- gen amper. Mei de skinkingen is dat it- selde gefal. Oer in skinking fan f 10.000,- of minder hoege de alden gjin skinkings- rjocht to biteljen. Yn Fryslan krige 24 fan de eigenersoannen in skinking en 21 procent fan de hierboerssoannen. Yn Braban wie dat om deselde reden as bop- pe oanjown by de eigeners 70 en by de hierboeren 51 Ek nou sjogge wy it wol hiel oare libbenspatroan dêrre. Telt men it eigen formogen, de bifoar- rjochting en de skinking byelkoar op, dan rint dat by de hierboeren net folie üt- elkoar. By de eigners kinne de Fryske boeresoannen net rjocht meikomme: 60 procent hat dan noch minder as f 40.000. Yn Gelderlan binne dat 16, yn Braban 33%. Tusken de f 40.000en f 60.000 kaem yn Fryslan 8 Gelderlan 35 en Braban 31 mear as f 60.000 hiene dan yn Fryslan 32 Gelderlan 49 °/o en Braban 36 Dér stiet tsjinoer, dat Fryslan mar in bytsje eigners hat (25 tsjin 127 hierboeren). Ta bislüt noch dit: As men der fan ütgiet, dat in bigj innen de jonge boer op it heden middelber agrarysk ünderwiis hawn hawwe moat, foldocht mar in fjirdepart fan de by it ündersyk bitrokken boeren oan dizze noarm. Sa sjoen lit de oplieding fan de jonge boer noch wol hwat to winskjen oer. Oant safier it bidoelde LEI-rapport, dat folüt hjit: „Vermogensvorming door jon ge landbouwers vóór en tijdens de be- drijfsoverneming, een onderzoek in de provincies Friesland, Gelderland en Noord Brabant. Echt wol in Onderwerp om der b.g. op in jongereingearkomste ris in ynlieding oer to hélden. Foar dat doel stelle wy it boekwurkje graech bi- skikber. Hwa’t ea/st komt, earst mealt. taak van de kruisverenigingen: gezondheidszorg thuis bezorgen. In het begin van deze eeuw, toen het kruiswerk in een hoogtempo tot ontwikkeling kwam, was dit voor velen de enige mo gelijkheid om bij ziekte hulp te krijgen. Er waren nog maar weinig ziekenhuizen, die bovendien méér de liefdadigheid dan de medische zorg dienden. Eenvoudig gezegd: armlastingen zonder een fat soenlijk dak boven het hoofd (en zo’n dak was nogal gauw fatsoenlijk), kon den er worden opgenomen om snel be ter te worden of snel dood te gaan. De zalen werden bewaakt door een op passer of een oppasseres, die verplicht waren „de lijders zacht en vriendelijk te behandelen”. Aan het hoofd van de inrichting stonden een vader en een moeder. Verpleegsters waren er nog niet. De operatiekamer werd ook gebruikt als kamer van de commissie van bestuur, die vooral het mes zetten in de uitgaven. Het Leeuwarder Diakonessenhuis en het St. Bonifatiushospitaal werkten in de eerste fase van hun ontwikkeling vrijwel geheel in de liefdadigheidssfeer. De wild om zich heengrijpende tuberculose vond nauwelijks een effectieve bestrijding; ’t eerste sanatorium kwam pas in 1898 tot stand. Maar hoe verhoudt dat begin zich tot de situatie van nu, waarwe niet langer van de nood een deugd hoeven te ma ken? Het kruiswerk heeft zich enorm uitgebreid, terwijl toch het ziekenhuis wezen naar omvang en betekenis een grote ontwikkeling heeft doorgemaakt. Is het nu nog nodig zoveel werk te ma ken van de verpleging thuis? Toch wel en er zijn twee redenen voor het be staansrecht van de huidige kruisvereni gingen. In de eerste plaats: gezondheids zorg thuis is goedkoop. Wie de zieken huistarieven kent, die weet dat een lang durige opname een geldverslindende zaak is. Daar steken die paar tientjes jaarcontri- butie voor een kruisvereniging wel erg schriel bij af, maar toch wanneer de noodzakelijkheid zich voordoet, dan komt de wijkverpleegster voor dit kleine be drag elke dag hulp bieden. Daar komt als tweede argument voor verpleging thuis bij, dat het eigen bed het beste ziekbed is, omdat het de pa tiënt in zijn eigen vertrouwde omgeving laat. Poel van het werk van de wijkver pleegsters is de daarmee samenhangen de problemen zoveel mogelijk op te van gen. Daarbij gaat het niet alleen om de eigenlijke verpleging, maar ook om al hetgeen met de aanwezigheid van een zieke in huis te maken heeft. De wijk zuster is in het bezit van een voltooide verpleegstersopleiding, die ze in een zie kenhuis heeft gekregen. Aafke Gesina van Hulst, geboren te Harlingen op 28 januari 1868, heeft haar leven gewijd aan het Groene Kruis. Nog voordat deze organisatie was opgericht, hield ze zich in haar woonplaats bezig aan de wijkverpleging. In 1894, 26 jaar oud, begon ze daarmee en in 1896 kreeg dit werk gestalte in de „Vereeniging voor Wijkverpleging en Ziekenzorg”. Wanneer aan boord van een schip gezinsuitbreiding werd verwacht, dan koerste de schipper naar Harlingen, omdat daar een goede kraamzorg werd geboden. De oudste inwoonster van Opoe Herfst te Rotterdam jaar. Nederland werd 106 Minder as f 10.000 f 10.000—f 25.000 f 25.000—f 50.000 f 50.000—f 100.000 Mear as f 100.000 Dochs is de tastên net roaskleurich, ek foar de Fryske boeresoan net. Noch altyd 60 °/o hie by it oangean fan it bidriuw minder as f 25.000,- eigen formogen. Dér kin men net al to folie mei dwaen as men (ek as hierboer) fé en boerereau oernimme moat. Mar yn Braban wie it 74 dus sa’n trijekwart, dat der net oan ta kaem. Wol is der forskil tusken it éigen formogen fan jonge takomstige eigeners en fan dito hierboeren. It ge middelde eigen kaptael fan de oanstean- de hierboer yn Fryslan wie by it ünder syk, dêr’t dit artikel oer giet, f 24.200,-, dat fan de takomstige eigenners f 36.600. Foar Braban lizze de sifers resp. f 14.900 en f 17.500. In apart haedstik foarmet de ynbring fan de oarehelte. Is it aide ideael fan „jild trou jild” en it sykjen fan in faem „mei modder oan de kloet” noch altyd aktueel? Forjit it mar. Ek de boeresoannen hawwe langer leaver „it feltsje as it geldtsje” en binne wol sa- folle emansipearre, dat it jild gjin al to greate rol mear spilet, al is it moai mei- nommen fansels. En dat leit blykber rounom sa, de forskillen tusken de pro vinsjes binne hjir net al to great (mear). In tredde part fan de oansteande boerin nen bringt minder as f 5.000,- as breid- skat yn, in tredde tusken de f 5.000 en de f 10.000,-, 13 tusken de f 10.000 en f 15.000,-, 10 mear as f 15.000 en 8 woe it net wêze, hoefol’.e (ik tink in hiel soad of ....in hiel lyts bytsje). It bifoar- dieljen (it om skik taparten fan lên of fé, dus tsjin in yriis, dy ’t under de merk Needsaeklik Wol winsklik Net nedich Tsjin Gjin miening Ut alles docht bliken, dat de Fryske boer it meast saeklik ynsteld is. Yn Braban hearsket noch mear it patriarchale fa- myljebidriuw. In oare fraech: Hwerom wiene de foarstanners fan lean oan de bern dat? Yn de folgjende antwurden lei Fryslên oan de kop: a. Foarkommen fan swierrichheden by it oernimmen fan it bidriuw. b. Idem by it forstjerren fan ien fan de aldelju. c. Mear bifrediging yn it wurk. d. Mear forantwurdelikheit kweke. e. Is fiskael foardieliger. f. Dan is men forplicht forsekere. Dejingen, dy’t gjin lean jowe dogge dat net omdat se miene, dat it by it oer nimmen fan it bidriuw foardieliger is. Yn Brabên is it motyf, dat alles „yn ien pot” moat. De bern, dy’t dêrre buten it bidriuw oan it wurk binne, drage dêrre ek har lean óf oan de heit. De fordieling komt dan letter wol by it forstjerren: it aide patriarchale idé. Hwat mear de bern middelber- of heger lanbou-ünderwiis hawn ha, hwat mear se dêr op oansteane lean to üntfangen as se bigjinne mei to helpen yn it alder- lik bidriuw. Yn Fryslên leit dat fierwei it düdlikst. In pear sifers noch: Fan de hei ten, dy’t folget de ütslach, omrekkene yn presin- ten: Benoemd tot directrice van de naai school van het St. Anthony Gasthuis mej. A. Kramer. De provinciale kommissie voor de wertc- gelegenheid in Friesland heeft bericht ontvangen van de direkteur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dat in het kader van het tweede extra werkgele genheidsprogramma 1972 de volgende objekten voor uitvoering zijn vrijge geven: Bolsward: restauratie woonhuizen rond de Broerekerk. Ferwerderadeel: restauratie N.H. kerk te Genum. Ferwerderadeel: restauratie N.H. kerk te Lichtaard. Oostdongeradeel: restauratie te Niawier. Gaasterland: restauratie N.H. Harich. Dokkum: aanleg parkeerplaats Fügellên. i ImW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1