Kerstvrede lijkt bij lange na nog niet bereikt Voorbij Gabe Sluw ■HM* Graaft president A min Oeganda van eigen graf? s Bombardementen v.v. schut jassen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerstwijding C.P.B. afd. Bolsward Gouden filmpjes „R.E.S.” llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll l- en klaver- Foto van de week 1 c o o o o o o o o o o o o o o o o o o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND o o o o o o o o o o c o o o o o Hwat hat fill i fe: 11 le JAARGANG No. 100 VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 Wymbritseradeel. Tot de helft Conflict opgelost Afrika In Afrika trekt nog steeds het opvallend •W In alle hevigheid Duisternis Het is wat triest te moeten constateren, Probleem P. Rusland ooo óooooocl Advertentieprijs: 21 et. per mm. - Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS In een kleine Griekse stad woonde een gepensioneerde Romeinse generaal, die daar uiteraard veel in de melk te brokkelen had. En toen hij vernam dat zijn keizer tijdens zijn bezoek aan Griekenland door „zijn” stad zou trekken, besloot hij dat dit een triomfantelijke doortocht zou worden. Hij zou er voor zorgen, dat de vorst alle eer kreeg die hem toekwam! En terstond ging de generaal aan ’t werk. Hij mobiliseerde iedereen, en dat was hem toevertrouwd. De weg waarlangs de keizer zou trekken, werd opnieuw bestraat. Alle huizen langs de route werden opgeknapt. Triomfbogen werden opgericht en overal bloemversieringen aangebracht. De ruiters van het dorp moesten een erewacht vormen, de vrouwen bloe men strooien, de kinderen een welkomstlied zingen. Geen besje zou bij ’t spinnewiel blijven. De generaal bemoeide zich overal mee en zag er persoonlijk op toe, dat er aan de voorbereidingen niets haperde. Toen alles tot in de kleinste details geregeld was, ging hij naar zijn woning om zijn oude gala-uniform weer aan te trekken. Maar hij was zo uitgeput dat hij zich neerlegde om - éven maar - te rusten. Het was doodstil in huis. Iedereen, zelfs de slaven, was opgecommandeerd om langs de weg de keizer toe te juichen. Toen de generaal verschrikt ontwaakte, was de keizer al gepasseerd Het armenhuis heeft bij het 400-jarig bestaan een uitgewerkt plan meegedeeld ter verbouwing van de vleugel aan de Broerestraat. Er komt een fraaie ingang met voogden en bedelingskamer, terwijl de bovenverdieping als stadsziekenhuis zal worden ingericht. Aan een inrichting in ziekenverpleging is te Bolsward wel behoefte. De jacht met valken en haviken, die met windhonden en schietgeweren wordt 30 dec. gesloten. Speciaal adres in luiermanden en luier- mandartikelen, dekentjes, hospitaaldoek, R. P. de Boer, Bleekstr. Makkum Bezoekt café Pasver. Kerstboom. Biljart spel om wild. Beleefd aanbevelend L. P. Gosliga. Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redaetie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157J Periode van afkoelen? Wie niet horen wil moet voelen Daarom, daar gaan we dan Kastijden Noord-Vietnam Een harde bommenregen Komt ons niet ongelegen Kijk es het Pentagon werkt door, zonder pardon Wij treffen overal doelen Wie niet horen wil moet voelen. De leus, vrede op aarde is echt niet van onwaarde Amerika-Vietnam maakten ook zo’n mooi plan Moorden, opnieuw beginnen Honderden doden, kinderen het Kerstfeest komt in zicht granaatvuur spreidt haar lich. geweld de hoogste waarde Schep een verschroeide aarde. Dan ’t eens vrede worden. Geduld - het komt in orde... Geduld - het komt in orde Een bestand - het kan haast worden Amerika - Vietnam Gedoofd, de oorlogsvlam Haast zonder onderbreking te Parijs in bespreking De zaak is iets vertraagd want er werd overvraagd dus eventjes opschorten Geduld - het komt in orde.... De minske is selden dat, Hwerfoar de wrald him skat. Syn skande of ear biskreaun Wurdt me astal beide oerdreaun. besloten, door aan allen nog gezegende kerstdagen en veel heil en zegen voor 1973 toe te wensen. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 O o o o o Bolswards Nieuwsblad Maai’ de kans is levensgroot, dat inmiddels de Vredevorst is voorbijgegaan. Wij hebben Hem niet ontmoet, Hij heeft óns niet ontmoet, terwijl we toch zo druk voor Hem bezig waren. Kerstfeest laat ons zien dat God zich met de wereld, met óns bemoeit. We kunnen dat soms maar moeilijk geloven, wanneer we zien wat wij mensen van die wereld maken. Hij wil ons, mensen, gebruiken om de vrede op aarde (en dat betekent heel wat méér dan „nooit meer oorlog”) tot werkelijkheid te maken. Maar als we niet oppassen, zien we door de bomen het bos niet meer... gaan we tijdens onze Kerstfeestvieringen de kribbe voorbij. üs hjoed to sizzen O o o u o o o o o o o o o o o o In de te bouwen Afsluitdijk zullen schut- suizen worden aangelegd, zodat het gra ven van het reeds ontworpen kanaal Harlingen-Piaam kan vervallen. Dat kon tóen. En dat gebeurt nü ook. Maar al te vaak. Wij hebben het zo druk met de voorbereidselen tot het kerstfeest! En zelfs zij voor wie dat kerstfeest méér is dan alleen een feest van ge zelligheid en lekker eten en drinken, komen tijd te kort. Daar zijn de talrijke kerstfeestvieringen van de kleuterschool af tot het bejaardenhuis toe. De koren moeten zingen en de predikers moeten preken. Alles moet georganiseerd worden, niemand mag worden overgeslagen, zo wel op het materiële als het geestelijke vlak worden top-prestaties geëist en geleverd. We kunnen zó vol zijn van het Kerstfeest en de viering ervan, dat het Kerstgebeuren ons voorbij gaat. We komen er eenvoudig niet aan toe. De kerstklokken en de kerstmuziek weergalmen in onze oren, onze ogen zijn verblind door lichtjes en kaarsen, onze keel is schor van praten en zingen, want het moet allemaal gebeuren en het moet allemaal góed ge beuren. En dan lopen we het gevaar, dat de epiloog van het Kerstfeest bestaat uit een lange, diepe zucht: Héhé, gelukkig, ook dat is weer voorbij. Dan kunnen we hoogstens tevreden constateren, dat het weer prima voor mekaar gekomen is 4e WEEK DEC 1922 De gemiddelde afname van suikerslak ken bedraagt bij fa. Harkema te Bols ward gemiddeld 20.000 per week, bij vrie zend weer evenzovele per dag. dat nu bijna een jaar is afgesloten en we reeds ruim 50 politieke overzichten schreven, er zo weinig positiefs uit de bus is gekomen. Met de kerst in het vooruitzicht, hadden we zo graag een op timistisch geluid laten horen. Hoewel het kan. Immers: het volk dat in duisternis wandelt, zal een groot licht zien. Niet de duisternis bepaalt het kerstfeest, maar ’t licht, het Licht der wereld. De redactie van dit blad en de schrijver van deze rubriek wensen u daarom on danks alles gezegende kerstdagen. Maar volgens waarnemers valt deze voorgestelde verhoging echter in het niet tegenover Baibakov’s voorstellen, volgens welke welke de voorgestelde ver hoging van de produktie van de lichte industrie - die de meeste consumptie goederen vervaardigt tot bijna de helft wordt teruggebracht. De groei van de lichte industrie zou thans 4,5 procent moeten bedragen, tegenover een aanvankelijk voorgestelde groei van 8,1 procent. Dit betekent, dat de Sovjet-burgers, die graag meer verbruiksgoederen in de win kels zouden zien, het komend jaar alweer worden teleurgesteld en dat de beloof de verbetering in de aanvoer van zaken als schoeisel, huishoudelijke apparaten en auto’s weer zal uitblijven. Baibakov onderstreepte, dat het slechte Maandagmiddag 18 dec. hield de afde ling Bolsward van de Chr. Plattelands Bond haar jaarlijkse kerstwijding in het Gqr. Centrum. Deze middag werd begonnen met een kerstliturgie. Mevr. Faber hield hierin een meditatie over Jes. 40. Verder werd de liturgie nog opgeluisterd door een koortje onder leiding van mevr. Reisma Mevrouw Boersma las een kerstverhaal voor met als titel „Wij en ’t kriist bern”, dit uit het boek Diggels van Teatske Alzum. In de pauze werd thee gedronken, waar bij een tractatie. Daarna werd de litur gie weer voortgezet. Als slot droeg mevr. Tiesma nog een oud verhaal voor dat heette ,,’t Kriistberntsje en syn mem”. Na deze goede uren werd deze middag g om ongeveer half 5 door mevr. Faber De wereld zit vol conflicten en slechts uiterst moeizaam worden ze de wereld uitgeholpen. Slechts na lang speuren vonden we een lichtpuntje. Het conflict tussen de Europese Minister raad en de ambtenaren van de Europese commissie, de Raad en het Europees par lement, is n.l. opgelost. Stakingsleider Guido Fotré zei: „Dank zij het optreden van de Nederlandse voor zitter van de ministerraad, drs. W. K. N. Schmelzer, en zijn medewerkers en van Comissievoorzitter dr. Sicco Mansholt is de sfeer tussen personeel en Europese overheid nu zozeer verbeterd dat het mo gelijk zal zijn de relaties in de loop van het volgend jaar definitief en goed te regelen”. Enigszins tot verbazing van het stakings- comité had de ministerraad eerder, op voorstel van drs. Schmelzer, een door de stakers zelf opgestelde verklaring over genomen. Daarin wordt onder meer ge zegd dat het salarisstelsel voor de Euro pese ambtenaren, zoals dat in maart 1972 door de Raad werd vastgesteld, van kracht blijft, ondanks de afwijkende be slissing voor 1973 die de ministerraad tien dagen geleden heeft genomen. Ver der heeft men vastgesteld dat de salaris sen van de Europese ambtenaren gelijk moeten stijgen met die van de ambtena ren in de EEG-lidstaten. Afijn, een con flict de wereld uit, maar een ieder voelt dat een beeltje salaris meer of minder, de echte problematiek niet raakt. weer van afgelopen jaar en het desa streuze effect daarvan op de landbouw een belangrijke factor was geweest, maar hij „vergat” te wijzen op de reke ning van twee miljard dollar (bijpa f 6,5 miljard), die de Sovjet-Unie als gevolg van de noodzakelijke graanimporten uit de V.S. zal moeten betalen. Yerschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In studie is nog de Afsluitdijk niet te doen aansluiten bp Piaam, maar meer noordwaarts. In dat geval zal de spoor wegverbinding via Bolsward-Sneek, misschien in de richting Zurich - Harlin gen gaan. Het enige probleem waar Xoean Thoey werkelijk op inging was de samenstelling van de commissie, die toezicht zou moe ten houden op de uitvoering van de overeenkomst. Volgens de Noord-Vietna- mees betekende een uit enkele duizen den leden bestaande controlecommissie, zoals d V.S. wensten, in wezen het zen den van een „bezettingsleger” naar Zuid- Vietnam. Vandaar dat Hanoi vasthield aan de door slechts omstreeks 250 delegatieleden uit te voeren controle. Xoean Thoey sloot echter een voortzet ting van het technisch overleg dat tot voor kort nog met zijn Amerikaanse Wil liam Porter plaatsvond-, niet uit. Ook wees hij een nieuwe zitting van het nor male vredesoverleg in het ex-hotel Ma jestic in Parijs niet definitief van de hand. Hoe dan ook, het „Stille nacht” lijkt er in de Kerstdagen in Vietnam niet bij. Inplaats hiervan het geronk van bom menwerpers en het geluid van uiteen spattende granaten. Rusland gaat als bestrijder van alle reli gie toch al niet een kerstboodschap de wereld inzenden, maar het Kerstnieuws is weinig hoopvol. De Opperste Sovjet, de Russische wetgevende vergadering, heeft plannen voorgezet gekregen, die ’n drastische beknotting van de economisch groei voor het komende jaar inhouden. Volgens het voor 1973 uitgestippelde plan zoals dat door de leider van het Sovjet- Planbureau Baibakov werd toegelicht, worden de streefpercentages van het groeicijfer' voor de lichte en zware in dustrie verlaagd. Een en ander is het gevolg van ernstige industriële tekortkomingen en verliezen in de agrarische sector van afgelopen jaar. Inmiddels hebben enkele commis sies uit de Opperste Sovjet bij amende ment voorgesteld het streefcijfer voor de verkoop van textiel en andere consump tiegoederen voor het komende jaar te verhogen met ongeveer f 64 miljoen roe bel (bijna f 200 miljoen). Het is altijd goed met de Kerst gedane beloften eindelijk in te lossen. Zp met deze foto. Deze is reeds gepubliceerd in het fotoboek „Bolsward bezien en be zongen” en we hadden de fotograaf, de heer T. Siemonsma toegezegd deze ook als foto van de week te plaatsen. Welnu, daar is hij dan. Nu we dit schrijven win tert het reeds ietwat. Wie weet wordt het nog een witte Kerst, net zoals toen dit plaatje gemaakt werd. Links ziet u het Klein Gasthuis van de Skilwykzijde, met op de achtergrond de St. Francis- cuskerk. Geheel rechts ziet u nog een tipje van de Gasthuis tuin met daar tus sen in (rechts van de meest rechtse paal van het hekwerk het grachtje, dat onder het toneel van de Doele en later onder het altaar van de St. Franciscuskerk doorloopt om uit te komen bij het Ha ventje tussen ’t hus van dokter Miede- ma en het Parochiehuis. Op de achter grond de Doele en net links boven de knop van de meest rechtse paal de „dui ker” onder het Doeletoneel. Een rustig straatje met een mooi uitzicht op de steeds goed onderhouden tuin. Wie weet misschien schaatst de jeugd straks nog voor de ramen want menige bejaarde Bolswarder maakte als kind de ontdek kingsreis onder deze toch wel wat ge heimzinnige poortjes door en wat dat be treft zal er wel niets veranderd zijn. In tussen wil ook de schrijver van deze ru briek alle trouwe lezers (er zijn er die dit hoekje nooit overslaan!) alvast een vrolijk kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar wensen. dictatoriaal gedrag van president Amin van Oeganda de aandacht. Hij gaat nu 40 buitenlandse ondernemingen naasten en het ziet ernaar uit, dat nog slechts weinigen van de buitenlanders die daar nu werken mogen blijven. Het is zonder meer duidelijk, dat het eens zo rustige Oeganda onder Amin ’n lijdensweg opgaat van armoede en ellen de en mogelijk zelfs honger, dit alles on der de vlag van een onheilzaam dictato riaal bewind. De geschiedenis is er om te bewijzen hoe met een politiek als nu door Amin wordt gevoerd de rudimentare ele menten van een beginnende welvaart snel en volledig verdwijnen, als men ter wille van persoonlijke glorie en uit puur nationalistische motieven de buiten landers verjaagt zonder zelf de mensen te hebben die de economie draaiende kunnen houden. Het geld wordt met de dag minder waard en het eten wordt snel onbetaalbaar. De tragedie in Oeganda laat weer eens zien hoe moeilijk het is ’n ontwikkelingsland zonder bevoogding tot zelfstandigheid te brengen. Als het gaat als in Oeganda, blijft er van de Kerst vrede weinig over. Ja, de bombardementen op Hanoi wer den in alle hevigheid voortgezet. Van Amerikaanse zijde wordt echter geen en kele mededeling omtrent de gevechts- activiteiten meer gedaan nadat president Nixon een nieuwsstop voor onbepaalde tijd heeft afgekondigd. Het Russische persbureau Tass ver klaarde dat de Amerikaanse bombarde menten tot de zwaarste in de gehele Vietnamese oorlog behoorden. Het pers bureau waarschuwde dat de leiders in ’t Kremlin de Amerikaanse activiteiten als zeer ernstig beschouwen. De leider van de Noordvietnamese dele gatie bij de vredesbesprekingen in Parijs Xoean Thoey heeft gezegd, dat de V.S. zich op 13 december jl. plotseling op 126 belangrijke punten oneens verklaarden met het voorlopige wapenstilstandsak- koord, dat op 20 oktober jl. in de Franse hoofdstad tot stand was gekomen. Dit was het Noordvietnamese antwoord op de persconferentie van president Nixons persoonlijke adviseur Henry Kis singer, die zaterdag j.l. verklaarde, dat juist Hanoi plotseling op allerlei punten het akkoord had willen wijzigen. De wereld houdt de adem in, schreven we verleden week. Immers de wereld was vol spanning omtrent de goede afloop van de vredesonderhandelingen met Viet nam en over die van de Apollovlucht. Welnu, u weet het inmiddels, de laatste is welhaast vlekkeloos verlopen. Men behoefde er ditmaal zelfs niet voor op te blijven om alles life voor het TV scherm te volgen. Met een welhaast ongelooflijke preci sie landden de drie astrounauten. Het technisch vernuft van de Amerikaan is schier grenzeloos. Stel, dat de mannen onderweg waren gestikt of de Apollo zou zijn geëxploideerd. Wedden, dat er pagina's aan waren besteed. Hoe schril in te genstelling daarmee is de hervatting van de bombardementen in Vietnam en het halen van een streep door alle hoopvolle vredesverwachtingen. Hier zjjn inmiddels geen drie, maar tientallen, zo geen honderden en duizenden onschuldige slacht offers omgekomen. En niet door een technische onvolkomenheid, maar moedwillig in een zinloze oorlogsvoering. Maar niemand, die zich er nog druk om maakt. De klap komt slechts aan bij hen, die écht gerekend hadden op kerstvrede, maar de meesten redeneren: Ik had het wel verwacht, het was ook te mooi om waar te zjjn. En daar gaat dan onze kerstvrede Zou het alles niet komen doordat vrede in wezen weinig te maken heeft met koele zakelijkheid en technisch vernuft, maar met mentaliteitsverandering - noem het bekering, geloof - weinig met het hoofd en alles met het hart? Zolang het mensdom dat niet beseft, zullen wellicht alle ruimtevluchten slagen, maar ook alle vredesbesprekingen mislukken. Echt iets om in komende dagen over na te denken. Maandag 18 dec. hield v. v. RES voor al zijn leden, donateurs en poule-deel- nemers hun jaarlijkse kaartavond in de Lindeboom, Nieuwmarkt. Om 8 uur had den zich 50 deelnemers gemeld, waaron der 26 schutjassers en 24 klaverjassers. Na veel geschut en geklaver vielen de volgende mensen in de prijzen, deze be stonden ook nu weer uit vleeswaarde- bonnen. Klaverjassen: 1. S. Landman 5370; 2. J. v. d. Klei 5232; 3. Sj. Huitema 5112; 4. mevr. KI. de Vreeze 4874; 5. A. Huitema 4868. Schutjassen: Grote prijs: 1. J. Kolkena - A. Heins; 2. W. Mulder en A. Houwer. Troostprijs: 1. D. Altenburg - E. v. d. Werf; 2. J. v. Spanning - E. v. d. Werf. Poedelprijs: 1. J. Nota - Sj. Nota; 2. J. Langedijk - U. Yntema. jOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' o o o o o o o o o n o o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1