Amerika plaatst de wereld voor raadsel Tijdsangh Gaöe Skroar I □EXX3EX3DE I f I w Het westen doet in de UNO steeds minder mee I 3EJQE3E O.K.K.K. damclub Jorword Fan stêd en lan Iw Kerststemming in Bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll II E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I- OJÜ’ Xj c NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST li/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN DE EIN VN SICHT k|#;*j#|*i*j*H*!*l*i*l*!*i*l*i*l*i*l*i*l VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 3OE3E WEES RENTEBEWUST NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. z E jr II le JAARGANG No. 101 Giro 887926 Wymbritseradeel. Impasse Verenigde Naties Nog weken? Mannen van het jaar Hittegolf Truman by d’uütgang van het Jaer Onses Heeren MCMLXXII üs hjoed to sizzen to Courantier. I Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ’t Staat alles in de Vraag in dit myn somber Lied Maar segt my, heeft een Mensch dan wel het Regt tot Klaager wanneer hem Leeven en Gezondheyt syn gegund moet hy niet moedigh dan de Last des Leevens draagen? Heft dus de hoofden op, en stapt met frissche Moed de duystre kille Poort van January binnen Soo lang er Leven is, isser noch altyd Hoop Soo laat ons dus vol Hoop het Nieuwe Jaer beginnen! Amerika riskeert veel. Namelijk het verliezen van de sympathie van een groot deel der wereld. Nadat het vredesschip voor kerstmis bijna de veilige haven was ingeloodst, is het in Vietnam weer als van ouds. Erger wellicht nog. De Verenigde Staten hebben na een korte onderbreking van 36 uur terwille van kerstmis, de zware luchtaanvallen op heel Noord Viet nam hervat. Dinsdag rond het middaguur hebben Amerikaanse vlieg tuigen hevige bombardementen uitgevoerd op met name de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi en de belangrijke havenstad Haiphong. Ook de Amerikaanse vlooteenheden voor de kust van Noord-Vietnam hebben de beschieting van de noordelijke kuststrook hervat. len van verleden week aanzienlijke scha de hebben aangericht aan deze doelen. Onbegrijpelijk dat wat in een reeks van jaren niemand lukte, Noord Vietnam met wapengeweld en bombardementen klein krijgen, opnieuw wordt aangegrepen om de vrede te forceren. Er zijn wellicht motieven, die tot nu toe niet openbaar zijn, anders is het absurd, wat hier ge beurt, maar zolang de ware reden tot dit bruut geweld niet doorzichtig wordt, stelt Amerika de wereld wel voor een raad sel. Yn dit ald-jiersnümer soene wy graech komme wolle mei sifers en kommentaer oer it ófroune jier, mar de resinte sifers binne noch net foar hannen. Seis dy fan Boalsert net hwant dit jier wurdt net mear in riedsgearkomste halden, hweryn de boargemaster in versjoch jowt fan it tal ynkommen en forteine persoanen en hweryn hy fortelt hoefaek de widze oer de flier stie en hoefaek de aid Marti- nytoer liede moast om it stedsfolk mei to dielen dat der wer in leave deade op it hóf brocht waerd. Ek witte wy net hoe faek as in jonge breid stroffele op de sawnde tré fan it bordes dit jier. Mar wy ha swak moed, dat dit jier de 10.000 helle wurde kinne. Al jierrenlang sitte wy der tsjin oan, wy kinne huzen bouwe Het was juist op de dag dat onze woon plaats de bevrijdingsroes vierde, toen het bericht uit de weer voor de dag gehaal de radio klonk, dat president Roosevelt was overleden. We horen het een van de Canadezen, die we op de schouders na men nog zeggen: „Grand old man! Nu Protest in de wereld allerwege en dan te bedenken, dat het weekblad Time pre sident Nixon en zijn adviseur Henry Kissinger heeft uitgeroepen tot „mannen van het jaar 1972”. Dit „paar apart” kwam volgens het blad in aanmerking voor de onderscheiding omdat het „de grootste verschuiving van politieke krachten sinds het begin van de koude oorlog” teweeg heeft gebracht in de wereld. Dit paar valt volgens het blad te verge lijken met „Lodewijk XIV en Richelieu, Metternich en Frans I, kolonel House en Woodrow Wilson, Harry Hopkins en FDR (Franklin D. Roosevelt)”. Om dit laatste buitenlands overzicht van dit jaar met een „warm bericht” te be sluiten: De hittegolf in Australië duurt onver minderd voort. Op vele plaatsen zijn gro te bosbranden uitgebroken die slechts met inzet van het modernste materiaal kunnen worden bedwongen. De 27ste zitting van de Assemblée van de Verenigde Naties is gesloten, nadat 3000 gedelegeerden van 132 landen er 13 we ken over hadden gedaan resoluties aan te nemen die niets nieuws bevatten en die gingen over oude zaken als kolonialisme, ontwapening, kernproeven enz. De kleine landen, die geen enkele ver antwoordelijkheid kunnen dragen en dit ook niet behoeven te doen, drukten hun stempel op alle stemmingen. Veelbete kenend was, dat geen enkel westers land van betekenis een resolutie aangenomen kreeg. Op één uitzondering na dan: Ame rika zag zijn voorstel aangenomen zijn bijdrage aan de financiering van de UNO drastisch te beperken. Statistici hebben al uitgerekend, dat Amerika slechts 12 procent van alle re soluties die op deze zitting zijn aangeno men, heeft gesteund. Dit is typerend voor de richting, die de UNO is ingeslagen, aldus concludeerde dezer dagen een och tendblad. En terecht: Het Westen doet steeds minder mee. Werkelijke besluiten die ook worden uitgevoetd, worden in deze wereldorganisatie niet meer geno men. De meerderheid geeft alleen lucht aan zijn anti-westerse emoties. En dit kost niets. In Sydney is elk open vuur verboden - zodat een openlucht kerstviering daar moest plaatsvinden zonder brandende kaarsen. Reeds verleden jaar maakte de heer R. A. Reijnders deze foto voor ons. Wij heb ben met plaatsen gewacht totdat „de boom” er dit jaar zou staan. Helaas, dit it se Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O o o c c o De minske is de mjitstêf fan alle dingen. Bolswards Nieuwsblad Inplaats van tot een versnelde oplossing te komen, lijkt door deze bombardemen ten de zaak veeleer in een impasse te komen. Woordvoerders van Noord Vietnam in Parijs hebben met nadruk verklaard, dat aan hervatting van het overleg niet kan worden gedacht zolang de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam bo ven de 20ste breedtegraad blijven voort duren. Hanoi is pas weer bereid te pra ten als deze aanvallen worden gestopt. Luchtaanvallen beneden de 20ste breed tegraad vallen niet onder deze voorwaar de, daar de Amerikanen ook gedurende de geheime onderhandelingen in Parijs in het gebied beneden de 20ste breedte graad aanvallen hebben uitgevoerd. gebeurde niet en daarom toch maar dit plaatje, dat qua foto uniek is. De foto graaf bereikte n.l. een speciaal effect door de horizon erg laag te kiezen. Zo steken de leeuwen op het bordes b.v. af tegen de lucht en lijkt, voor wie niet beter zou weten, het stadhuis geheel ge- issoleerd te staan in een open ruimte. De bloembak op de voorgrond sugge reert de nodige diepte (Opgemerkt zij dat men verleden jaar rond kerstmis de bakken reeds had geledigd en nu nog niet). Het enige bezwaar tegen de foto is, dat deze ietwat te donker is gehou den. Wel verhoogt dit de sfeer rond kerst en nieuwjaar, maar bij de krante- afdruk gaan er helaas veel details ver loren, die op de originele foto duidelijk zichtbaar zijn. 't Jaer twee en seeventig is bykans heen gegaen het gaf ons niet veel Rust, maer veelderley ellenden wy syn, als eeuwen her, met klamme vrees bevaen voor ’t wreed en duyster werck van boeven en van benden ’t Olympiaase Feest van vree en broederzin kwam bloedig aan syn eynd, maer oock op d’ eygen velden Kwam ’s spreeckwoort „Sport vereent” maer selden tot syn regt als men door ’t knocken yedre weeck gewonden telde en de supporterschaer, van vreugd of woed’ besielt vaeck op de vuyst ging naa ,als wilde dieren brullen en er was oock veel Mot, hetsy door ’t huys gekraeck ’tsy om de krygsmagt met haer weelderige krullen Terwyl soo wel in ’t verre land Amerika als by de Oosterbuur, ’t verkiezingsvier fel brandde was ’t gepolariseer de orde van de dag by ’t warrig kies-festyn in onse Laage Landen De uytkomst bragt ons volck noch dieper in ’t Moeras wie moest, soo was de vraeg, nu strakx het Land regeeren? Zal ’t Baerent syn of Joop, of Bas of Frans of Hans? (wy moogen onse leydslien immers tutoyeeren?) Inmiddels heeft De Bildt ons meenge Loer gedraayt De Winter heeft ons Land zelfs heelendal vergeeten en Herfst en Lente bragten heerlyck zoomerweer terwyl de Zoomer haest geen Zoomer meer mogt heeten Soo windhoos als orkaan joegen oover ons Land der Jaergetyden houvast ging voor ons verlooren de boel stond op syn Kop, op veelderley manier en ooveral was Stryd, Krakeel, Gewelt en Tooren Maer ondertusschen wierd ons Geld steeds minder waerd wat eens een Daelder was, slonk weldraa tot een Gulden terwyl sy die het Schip met Geld bestierden, sich in duystre termen en in dicke Woorden hulden Couranten bragten nieuws, maer selden was ’t goed nieuws van hooger Prysen en noch hoogere Tarieven en yeder had syn wensch, of deed beloften, om in ’t politiek Tournooy de kiezers te gerieven Soo gaen wy ’t oud Jaer uyt ent Nieuwe Jaer weer in wat biedt ’t voor Uytzigt? Alle raamen syn beslaagen hetsy voor eygen Land, hetsy voor ’t Wereldrond sal in dit nieuwe Jaer tog noch een Ligtstrael daagen? We werckers synibenauwt, gaet strakx de Tent soms digt? Moeten sy strackx welligt in de Wee-Wee gaan loopen? Dat kost ons noch méér Geld, dan kan men voor syn Knaack niet eens de waerde van een halve gulden koopen! Tog vierden wy dit Jaer heyl feestlyck Sinterclaes de neringdoenden waaren gants niet ontevreeden op ’t Kerstfeest, wéér een feest van welvaart en van Ligt schynt het als werd ter Weereld nergens mee geleeden Uitslagen waren: F. v. d. MeulenF. v. d Werff 01; B. JongsmaG. de Vries 1— 0; K. TijssenJ. Dijkstra 10; H. de JongS. Bootsma 0—1; G. HylkemaW v. d. Zee 10; S. HogerhuisH. Ringnal- da 10; Jelte DijkstraS. Hogerhuis 01; K. GreydanusM. Wouda 10; K. GreydanusN. v. d. Zee 10; Tj. Tijssen K. Greydanus VaVz; J. DijkstraN. v. d. Zee 01G. TijlkemaM. Wouda 1—0. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie, Friedheim, ver klaarde in Washington dat alle Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in Indo-Chi- na deelnemen aan de aanvallen op Noord-Vietnam. Hij liet doorschemeren, dat de luchtaan vallen wellicht nog vele weken zullen doorgaan, waarbij de kans bestaat dat alle militaire doelen rond Hanoi en Hai phong vernietigd worden. Friedheim voegde hier aan toe, dat de luchtaanval- f l Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en is dan zijn toen nog onbekende opvolger, Truman, op hoge leeftijd overleden. Een groot deel van Truman’s buitenland se politiek heeft in het teken gestaan van afweer tegen de Sovjet-expansie. In dit kader, bevorderde hij met alle macht het Marshallplan, waarmee Amerika Eu ropa economisch weer op poten zette, hielp hij Griekenland en Turkije in hun anti-communistische strijd, hield hij het been stijf in de Berhjnse crisis en spande hij zich in voor het sluiten van het NA- TO-verdrag. In 1952 wilde Truman geen nieuwe pre- sidentskandidatuur. De republikein Dwight D. Eisenhower werd zijn opvol ger. I I I by de fleet, mar as wy tagelyk yn de binnenstêd oan it öfbrekken of tichtspi- kerjen binne, jowt it in bytsje (al moat it fansels wól!). Wy leauwe dat de oast earne oars sit: it hieltyd noch lytser wur- den fan de hüshaldingen. Mar ienkear sil ek der in ein oan komme, soe men sa sizze. Oer foarlopige lannelike sifers beskikke wy Wol en it is learsum jin dêroan to spegeljen, tochten wy sa. De Nederlanske bifolking wint noch elk jier oan, mar ek elk jier giet it stadiger. Wy binne nou meielkoar mei syn 13,4 miljoen, dat is in aerdich hantsjefol op sa’n lyts pöltsje groun, al soe men dat sa net sizze as men hjir yn it iepen fjild stiet en men suver rounom de kime bi- eagje kin! Dit jier is de bifolking fan üs lan mei 121.000 oanwoun. Dat is in kwart fan hwat der yn Fryslan wennet, mear as 12 kear as hwat der yn Boalsert wen net, mar oan de oare kant ek al net mear as yn in fikse provinsjestêd yn Hollan. Dus 121.000, mar it jier derfoar wie dat noch 150.000 en dêrfoar 162.000. Dat giet dus hurd nei de bidelte en oer in pear jier is it stilstan as dizze tindins him trochset. Fan dit oerskot komme sa’n 100.000 op rekken fan it feit, dat der noch altyd mear bern komme as der minsken stjerre. Fierder kamen der ek in 8000 Surinamers by (minister Van Agt wol dy stream hwat yndamje en 7000 gast arbeiders üt de lannen om de Middel- lanske sé hinne. As wy dy sifers sa sjog- ge soe dat in oar jier ek wolris minder wêze kinne en it tobekrinnen fan it< oer skot noch hurder gean. Derby: it tal lytse poppen dat yn it naen- tsje lein wurdt, rint ek tobek, stadich mar wis. Op elke 1000 minsken waerden der yn te, hwant dit is mei f 1000,- kolleezje- jild net to rédden. It tal t.v.-toestellen hat syn hichte hast. It gyng noch in bytsje omheech. len op de 4 minsken (lytse bern en alles meiteld) hat nou yn üs lan in t.v. As wy dan witte, dat der yn elk hüs gemiddeld 3,31 minsken wen- je, kin dus steld wurde, dat suver elk in t.v. tastel hat (hwant der sille ek noch wol hwat „swarte” wêze). Der is faek kapkere oer it feit dat der net genóch boud waerd. Dit jier lykwols is it in record /hwat der oan wenten klear kaem, mat nuver, suver gjinien krante fielt him nou toppen dêrfoar it ófgeande kabinetris in fear yn ’e broek to stekken. Meielkoar ha wy nou mear as 4 mil joen wenten. Derby: it tal plakken yn rêsthuzen, forsoargingsflats en for- pleechtohuzen rint noch altyd omheech. Fan de 152.000 nije wenten, dy’t dit jier klear komme ha 149.000 sintrale for- waerming. Dat is dus al lang gjin lükse mear. (Yn 1971 kamen der 136.000 wen ten klear, yn 1970 mar 117.000 en de bei de jierren derfoar elk 123.000, it rekord kin dus ek noch wol bisjen lije!) Ta bislüt noch hwat oer it lean. Troch inoar wie it bruto üre lean yn de lan- bou f 5,67, yn de yndustry f 6,94 en yn de boufak f 7.55. Yn de boufak waerd ge middeld 48,3 üre arbeide. It gemiddeld wylean wie dus 48,3 x f7,55 is f364,66. As in agrariër der oan takomme wol moast hy 64,3 üre yn it spier dat is 16 üre langer, dat is in tredde part! Ja, dat is noch altyd hwat üngelyk fordield yn wrald. Sa sjoen neat gjin wünder d der as der in boerearbeider frege wui der gjin 80 man mear opsetten komm. lyk as nou krekt 50 jier lyn binnen tw; dagen barde doe’t in boer f 13,- wyks bea en frij wenjen. Tiden hawwe tiden. 1970 noch 18,3 bern berne, yn 1971 noch 17,2 en dit jier forwachtet men dit sifer net heger as 16,1! Fansels kin dit net sa troch gean, hwant dan soene der mei 15 jier hielendal gjin bern mear komme, mar in düdlike tindins is it sunder mis. Dat docht ek bliken üt it folgjende. Fan dy 16,1 bern (op de 1000 ynwenners) wiene dat dit jier 6,8 as earste bern, 5,8 as twadde, 2,1 as tredde en 1,4 as fjirde en mear. Yn 1958 wie dat léste sifer noch 5.6 en dit sprekt suver boekdielen: de hüshaldingen wurde hurd lytser. Wy sil le it der net oer ha oee ’t komt, oft it goed is of forkeard, mar it feit leit dêr sa ta. Der steane spitigernoch oare (tryste) si fers foaroer. It tal minsken dat oan kan ker stoar (ek op de 1000) roun omheech fan 1,948 oant 1,96 en dat oan hertsyk- ten fan 3,792 oant 3.98. Yn totael stoarn< der dit jier op de 1000 minsken -8,6, for- line jier 8,4. As der alle jierren minder bykomme en mear óffalle sil it nammer- sto hurder gean. Wy üntliene dizze sifers oan „Het jaar 1972 in cijfers”, in publikaesje fan Sintrael Buro foar de statistyk, dat binne wol aerdich bitrouber. Der steane ek oare sifers yn, dy’t tinken jowe. Sa sprong it totael oan kosten foar de soarch foar de sounens (mei alles hwat der by heart) yn ien jier foarüt fan (8,4 miljaerd nei 10,3, dus sa’n 25 °/o en dat lycht dêr net om. Leau mar dat sokke sifers wolris rounfels yn de foarholle bringe fan hwa’t aenst oer it nije kabinet gear moat of der in sit yn nimme. De oerheitskosten rinne hurd omheech. It tal bern dat fierder leart gyng yn ien jier omheech fan 352 nei 369 op de 1000, dat fan it tal dat nei de universiteit giet fan 60 oant de 64. Alle- gearre prachtich moai, mar it hat fan sels wol konsekwinsjes foar de skatkis- Hwat hat I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1