Wat de raad hedenavond te behandelen krijgt de week Foto van Onze Konfektiefans WIM MUIZELAAR Gahe Skroar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü lan Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en (ADVERTENTIE) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll •4e** 112e JAARGANG No. 1 WOENSDAG 3 JANUARI 1973 Wymbritseradeel. Aankoop perceel Hoogstraat 15 Voorschotten kleuterscholen 1973 Krotontruiming en doorstroming Overname stoepen Hengstepad Krotontruiming Aan de bewoners van krotten kan onder Garantie geldlening SNEKERPOORT 11 BOLSWARD Bedrag per leerling Stichting Woningbouw Bolsward Doorstroming üs hjoed to sizzen Voorschotten bijzonder onderwijs (Voor vervolg zie elders in dit blad) Gemeenschappelijke regeling Geldlening ALDJIERSOERTINKING „Uren, dagen, moannen, jierren Benoeming in vaste dienst „Uren, dagen, moannen jierren as „Uren, dagen, moannen, jierren rüzet noch yn üs earen nei. Ja, dy le week januari 1923 Dr. Smit als Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Sorry voor alle overlast die anderen het afgelopen jaar door ons enorm succes ondervonden. vrienden en bekenden wensen wij van harte een heel goed 1973 toe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tri. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het bestuur van Stichting Woningbouw Bolsward heeft bericht dat er wegens periodiek aftreden van de heer T. Koop- mans op 1 januari 1973 een vakature zal ontstaan. Het bestuur stelt voor de heer Koopmans opnieuw tot bestuurslid te be noemen. B. en w. stellen voor het advies van het bestuur van de Stichting op te volgen. Het bestuur van de Stichting Hendrik Nanneshof en de Katrijn Epesstichting heeft medegedeeld dat met ingang van 1 januari 1973 een vakature zal ontstaan door het periodiek aftreden van de heer N. C. van Slooten. Op de voordracht staan 1. de heer N. C. van Slooten, Brigade Irenelaan 19; 2. de heer W. A. Mittendorff, Gasthuissingel 2. Zilveren ambtsjubileum. Herv. predikant. S. Veltman adverteert met prima eigen ingelegde zuurkool a 5 cent per pond. Hendrik Nanneshof en Katrijn Epesstichting B. en w. stellen de raad voor te beslui ten het beschikbaar te stellen bedrag per leerling voor het jaar 1973 vast te stellen voor het gewoon lager onderwijs op f 163,vermeerderd met f 12,voor administratiekosten is f 175, hij zich doen kennen als een goed grond werker. In aanmerking genomen dat bij het gas bedrijf voor betrokkene konstant werk zal zijn, stellen b. en w. de raad voor de heer Zijlstra, te rekenen met ingang van 1 januari 1973, in vaste dienst te benoe men in de rang van ambtenaar III. Aan b. en w. werd kennisgeving gedaan van enige per 1 januari 1973 in werking tredende wijzigingen van de Beschikking geldelijke steun aan bewoners bij krot ontruiming, doorstroming en woningver- verbetering. Als gevolg van deze wijzi gingen dient de de raad op 29 februari 1972 vastgestelde verordening geldelijke steun krotontruiming en doorstroming op enkele punten te worden aangepast. bepaalde voorwaarden bij het verlaten der krotten een tegemoetkoming uit de gemeentekas worden verleend tot een be drag van f 1.500,waarvan 80% aan het rijk kan worden gedeclareerd. Ingaande 1 januari 1973 wordt het aan deel van het rijk verhoogd tot f 1400, hetgeen inhoudt, dat de tegemoetkoming aan de bewoners ingaande die datum kan worden gesteld op f 1.750, „Skouwe as skaden oan en wei Deun by hüs en fier omfierren Neat op ierd, dat bliuwe mei.” Dit was nodig omdat wij u in 1973 méér mannen mode willen laten zien dan waar ook! „Op it paed, dêr’t w’ üs bifine Bliuwt gjin ink’le fuotprint stean; Al it hjoed wurdt strak forline, Mar hwat dien is haldt syn lean.” van die naam, dat op deze plaats is ver rezen en hier fraai gesitueerd is met ’n riant uitzicht over het water en de stad. Voor de St. Jozef buurt kwam even ver der parallel met de stadsgracht en tot aan de Gysbert Japicxlaan de St. Jozef straat tot stand. Hoe het nu is, kunt u elke dag gaap zien. Hoe het er hier eens uitzag op een „ouderwets” winterse dag met sneeuw en ijs, daarvan geeft deze foto u een im pressie of een herinnering. Het oude moest hier (en gelukkig om duidelijke en aanvaardbare redenen) wij ken voor het nieuwe. Maar een tikkel tje weemoedig stemt dit onherroepelijke feit toch wel. Vooral op de grens van oud en nieuw. (Tekst en foto: J. B. El- zinga, Joh. Prooststraat, Bolsward). FOLLE LOK EN SEINE YN IT NIJE JIER! Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 f 83.533,33 f 39.200,— f 32.783,33 Bolswards Nieuwsblad Hwat hal Ten behoeve van een toekomstige sane ring is het wenselijk dat de gemeente ei genares wordt van het perceel Hoogstraat 15, bestaande uit een woonhuis met schuur, hooiberg en erf, totaal groot 342 centiare. De eigenaar van bedoeld per ceel, de heer M. Ligthart c.s., heeft zich bereid verklaard tot verkoop van dit ei gendom over te gaan en over de koop prijs is, behoudens de goedkeuring van de raad overeenstemming bereikt. Na in gewonnen advies van de commissie voor openbare werken stellen b. en w. voor tot aankoop te besluiten. Bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar gunt men zich steeds weer even tijd voor een terugblik. Deze foto wil op zijn manier even terug blikken naar een nog niet zo ver verleden in de historie van Bolsward. Want het is nog niet zo lang geleden dat deze gro te boerderij op dit punt in het stadsbeeld zonder meer domineerde en wel op de St. Jozefbuurt of populairder gezegd het Hooghout. Sinds enkele jaren echter is ook dit ka rakteristieke hoekje van Bolsward ver leden tijd geworden. De reeds lang bouwvallige boerderij, die overigens in de laatste tientallen jaren van zijn be staan aan ettelijke gezinnen tegelijk on derdak heeft verschaft, is afgebroken, evenals de hele buurt waarvan hij de trotse „aanvoerder” was. Ook de houten „flapbrug” waarover men de St. Jozef buurt bereikte, is verdwenen zonder eni gerlei opvolger. Het scheepvaartverkeer heeft hier sindsdien vrije doorgang. De naam Hooghout of op zijn Fries „Heech- hout” is echter voor het nageslacht be waard gebleven in het bejaardencentrum Lokkich, dy’t wit fan len, dy’t it Al bi- stjürt en dy’t it deselde dichter neisizze kin: Onlangs stelde de raad een krediet be schikbaar voor de verbetering van het Hengstepad. Binnenkort zal met de uit voering van de werkzaamheden worden begonnen. Daarvoor is het noodzakelijk de beschik king te hebben over de in die straat aan wezige stoepen. In verband daarmede hebben drie eige naren zich bereid verklaard hun stoep de gemeente in eigendom over te dra gen voor een symbolische som van f 1, De overdrachtkosten zullen voor reke ning van de gemeente komen. De lange jacht in Pingjum leverde in 20 dagen 139 haasjes op, hieronder bevond zich een langoor die geheel wit was. De winter liet op zich wachten. Op Nieuwjaarsdag wandelde men zelfs zon der overjas en bloeiden in de grasper ken reeds tientallen madeliefjes. Ook be gonnen hier en daar de rozeboompjes te bloeien. Daar de gemiddelde aantallen leerlingen van de bijzondere lagere scholen over ’72 bedroegen: 1. R.K. school 477 1/3 2. C.V.O. school 224 3. Rehobothschool 187 1/3 stellen b. en w. de raad voor te besluiten de voorschotten aan de besturen van de bijzonder lagere scholen voor het jaar 1973 vast te stellen op de volgende be dragen: 1. R.K. school 2. C.V.O. school 3. Rehobothschool It makket üs dochs wol hwat weak. It jier 1972 sit der wer op. Sille wy de ein fan it jier 1973 bilibje? En hwat sil it üs bringe? De forgonklikheit, de bitrek- kelikheit fan alle dingen komt op üs óf: op dizze joun fine guon it paed nei de aldjierspreek, wylst se oars de doar fan de tsjerke foarbygeane, krekt op dizze joun bidrinke guon har of sykje se har taflecht yn huorkerij of drugs, krekt op dizze joun bigjint neffens aide heidenske rite it jongfolk om hynstemiddei hinne to tógjen mei alles hwat los en fêst sit, krekt op dizze joun moat der knald wurde en knettere, wurdt soms de po- lysje bannen fol wurk jown. Alles hat syn stelde tiid, seit de Prediker yn it aide Bibelboek, yn it boek fan de Wys- heit: in tiid om berne to wurden, in tiid om to laitsjen, in tiid om to sprekken, in tiid om leaf to hawwen, mar ek in tiid om to stjerren, in tiid om to skriemen, in tiid om to swijen, om to haetsjen. Hy hie der by sizze kinnen: ek in tiid om to oertinken, in tiid om to meditearjen. Sa’n tiid is aldjiersjoune. It kin hast net misse of it jier dat forteach glydt noch ienkear oan üs gearsteseach foarby, foarby as in film, dy’t wy soms efkes stadiger rinne litte, mar dêr’t wy soms al sa leaf in stikje fan oerslaen wolle soene. Anno Domino 1972 forglied yn it forli ne. In nij jier leit foar üs as in ünbi- skreaun blêd papier. Meije wy dêr de earste wurden op skriuwe, in winsk foar al üs korrespondinten, üs meiwurkers: üs skriuwers, üs setters, üs korrektors, üs opmakkers, üs printers, üs fotogra fen, üs rounbringers en üs lezers? Dat is dan de aide Fryske heilbea: De heren M. Wijnia, Mej. G. Veenstraat 9, S. S. IJntema, Boudewijnstraat 101 en R. A. Langedijk, Boudewijnstraat 93, al len te Bolsward, hebben door tussen komst van de N.V. Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten verzocht de betaling van ren te en aflossing van een door hen, ten behoeve van het bouwen van een wo ning in plan „Eekwerd I”, te sluiten geldlening te willen garanderen. Aangezien omtrent deze aanvragen gun stig is geadviseerd stellen p. en w. voor de gevraagde garanties te verlenen. Och, üs forstan seit: it is mar in forma liteit, it ophingjen fan in oare kalinder, it setten fan in oar sifer boppe üs brie ven, mear net, de 31e desimber is in dei as alle oare dagen. Objektyf sjoen is dat sa. Mar djipbiwoartele is der dochs dat oare fielen. Krekt op in joun as dizze hat mannichien forlet fan kommuni- kaesje, fan mienskip, fan hwat hertli- kens, fan meilibjen. Utsein yn de kryst- dagen is de score fan de selsmoarden noait sa heech as krekt dizze joun, in joun hwerop alles op jin óf komt. Krekt op dizze joun siket men de hüslikens, komt men by elkoar oer de flier om de oergong fan aid op nij to fieren, krekt In joun as dizze hat hwat aparts. In by- sündere sfear hinget om üs hinne. Wy witte dat ek dizze léste uren forglide en net weromkomme. It is dien, it hat sa west. En it is ünherroppelik. Wy kinne it net noch ris oer dwaen. Wy kinne de klok net tobeksette lyk as yn „Ti-ta-to- venaer”. Hwat wy forkeard dien ha, bliuwt forkeard. Hwat wy sein ha, hwat net sein wurde moatten hie, stiet by wi- ze fan sizzen op ’e ban en kin net üt- wiske wurde. Hwat wy skreaun ha, stiet swart op wyt en hat syn wurk al dien. It is net mear to efterheljen. Us jierrek- ken is ófsletten. der kin neat mear oan Aan de R.K. kleuterschool zijn in 1972 steeds 6 leidsters verbonden geweest en aan elk der protestantse scholen 4 wier salaris door het rijk, in verband met het aantal benodigde lokalen, op grond van het aantal kleuters werd vergoed. De St. Jozefschool heeft 2 en de beide prot. scholen elk één speellokaal van meer dan 70 m2 vloeroppervlakte. Het aantal lokalen, welke voor de exploi tatievergoeding en de stichtingskosten moeten worden in aanmerkihg genomen, bedraagt voor de St. Jozefschool 9 en voor de beide prot. scholen 4%. Het bedrag voor de exploitatievergoe ding per lokaal en dat per kleuter, resp. f 1.860,en f 27,80 werd vastgesteld door de Staatssekretaris van Onderwijs en Wetenschappen, voor het jaar 1972. Voor 1973 zijn nog geen bedragen vast gesteld. Vergoedingen krachtens artikel 126 der wet behoeven alleen te worden betaald voor de beide protestantse scholen (de R.K. school is gebouw met toepassing van de kleuteronderwijswet). De kleuterschool „De Paddestoel” is in 1956 in gebruik genomen, „Hummeihof” in 1957. De normvergoeding voor stich tingskosten voor de eerste bedraagt, f 1700,en voor de tweede f 1.775,per lokaal voor beide scholen, te vermeerde ren met een bedrag van f 220,voor niet normaal onderhoud en voor vervan ging van meubilair en verwarmingsin- stallatie. Bij het bepalen van deze normen zijn b. en w. uitgegaan van de laatst bekende gegevens. Tenslotte kan een voorschot worden verleend op de vergoeding van de de schoolbesturen opgelegde aansla gen in de brandassurantiebelasting. Voor de St. Jozefschool bedraagt deze aanslag f 52,voor de „Paddestoel” f 31,en „Hummeihof” f 31, B. en w. stellen voor de gevraagde voor schotten te verlenen. men. De bijdrage van het rijk wordt in gaande 1 januari 1973 verhoogd tot f 1.400,zodat de tegemoetkoming uit de gemeentekas dient te worden gewij- Aan de huurders van woningen kan bij het vrijwillig verlaten der woningen en het aansluitend daarop betrekken van een woning in deze gemeente met een hogere huur onder bepaalde voorwaar den ’n tegemoetkoming worden verleend van f 1.250,waarvan 80% of f 1.000,- voor rekening van het rijk wordt geno- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Ta neat yn steat wêze is min, mar ta allés yn steat wêze is minder. B. en w. stelt voor te besluiten met de gemeenten Heerenveen, Idaarderadeel, Ooststellingwerf, Opsterland, Sneek, U- tingeradeel, Weststellingwerf, Gaaster- land, Sloten, Haskerland, Lemsterland, Wymbritseradeel, Doniawerstal, Hemelu- mer Oldeferd, Hindeloopen en Workum een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor het Werkvoorzieningsschap Zuid Friesland, gevestigd te Heerenveen. ling gean, de oare krige in rare tobek- setter. By de iene wie it tarren üt ’e romte, by de oare skraebjen om ’e kant. De iene bilibbe wille oan syn bern, de oare bitter fortriet, de iene krige wear- dearring, erkenning, bigryp, de oare waerd forgetten, foarbyparte, krige it lid op de noas. De iene foun in hald en stipe yn syn leauwe, de oar rekke for- frjemde fan God en syn gebot. Mar alle- gearre, riken en earmen, optimisten en pessimisten, sounen en siken, boeren en boargers, Friezen en Hollanners, blanken en brunen, Joaden en Joadegenoaten, neam mar op, allegearre hiene ien ding gemien: deselde sinne skynde oer goe den en tsjoeden; deselde rein siigde del op de konservativen en de progressiven, deselde stoarm bearde om hüs en hear by boarger en bütenman, en de aldjiers- klok sloech foar elk syn toalve slaggen. Wer in jier foarby. Wer ien by set yn it archyf fan de tiid. Wer in léste kalin- derbledtsje ófskuord. In de vergadering van 6 juni 1972 werd besloten ten behoeve van de bouw van een gymnastieklokaal bij de R.K. school voor M.A.V.O. een krediet beschikbaar te stellen van f 427.433,94 en voor diver se investeringen met betrekking tot het leidingnet van het gasbedrijf f 214.000,-. Teneinde deze uitgaven te kunnen finan cieren is een aanvraag ingediend voor ’n geldlening. De N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten heeft een aanbie ding van een geldlening gedaan van f 642.000,B. en w. zijn van mening dat van deze aanbieding om een lening te sluiten een dankbaar gebruik moet worden gemaakt. tafoege wurde. De balans fan üs dwaen en litten is opmakke. Der stiet in streek under. Der is sa’n soad, dêr’t wy yn it ófroune jier net oan takommen binne. Der is in great tokoart op mannich ge- biet. De tiid is üs tusken de fingers troch gliden. It jier wie om foardat wy der erch yn hiene. Der is wer in jiertal ta foege oan dy greate rige,: it jier Anno Domino 1972. Nasjonael noch ynternasjo- nael in bésten ien. In jier fan mear yn- flaesje, mear diskriminaesje, mear ka pingen, mear gewelt, mear oerfallen, mear bombardeminten, mear ünwissens. O, ja, ek fan goede dingen. Yn moed- jaende oekumenyske gearwurking kamen wy oer de brêge: mear as 50 miljoen yn ien wike! Wol om tankber foar, mar net om greatsk op to wêzen. Yn ien ald- jiersnacht waerd der foar 20 miljoen oan fjurwurk forpaft en foar hast like folie oan geastryk focht troch it kielsgat slein! Wy tinke oan de ein fan it jier ek nou werom oan üs leave deaden dy’t wy ta- bitrouden oan de ierde of fortarre lieten yn it fjür, wy tinke oan hichtepunten yn üs bistean, mar ek oan de djippe delten, dy’t wy giene. Elk krige syn diel en gyng syn eigen wei. Mar foar de ien wie dat in effen baen, foar de oar in hulte- rich en bulterich paed. De iene gyng syn wei yn iensumens, ienselvich faeks wol, sünder faem of freon, in oar foun in helpe tsjinoer him, leafde, tagedienens. De iene bleau yn ’e jister, de oare kaem yn it nijgers. De iene doarme om en koe 'it nearne fine, de oare hat in haven bi- syld en wist him burgen. De iene siet tangele mei sykte, libbe faeks wol yn hope en frees, seach mooglik de dea foar eagen, in oare smarde en tarde der mar op los en bikroade him nearne net oer. De iene rekke yn ’e nederklits en de oare klaude stadich by de wal op. De iene hie it bannich en skrepte him su- ver üt de naden, de oare sprong mar hwat om ’e stüke of roun yn de W.W., de iene seach in djüre winsk yn forful- Heit, by al myn soarch en noeden, Heit yn goed en Heit yn kwea, Heit, by al hwat Jo my stjürden, Heit by grêf en bitt’re dea; Hwat foroaring üs omjowe, Jo, o God, halde ivich stan; Ek myn stof rêst op Jins trouwe, Hoede fan Jou heitehan. In sintimenteel folkje binne wy wol, wy it wêze wolle of net. It is aldjiers- joun, dat wy dizze wurden delskriuwe. It De heer N. de Witte, le fitter bij het ge meentelijk gasbedrijf, is reeds vanaf 26 oktober 1964 op schriftelijke arbeids overeenkomst bij deze gemeente werk zaam. Hij verricht de hem opgedragen werk zaamheden tot grote tevredenheid en heeft inmiddels het diploma bedrijfsgas- fitter en het lasdiploma voor gevorder den behaald. Op grond van taakvervulling alsmede vakbekwaamheid stellen b. en w. de raad voor de heer de Witte ingaande 1 januari 1973 te benoemen tot assistent chef-fitter in vaste dienst. Reeds vanaf 18 maart 1963 is de heer P. Zijlstra op schriftelijke arbeidsovereen komst, op de voorwaarden van de CAO voor het bouwbedrijf als grondwerker werkzaam bij het gemeentelijk gasbe drijf. De heer Zijlstra bevindt zich hier door in een uitzonderingspositie: hij is nl. bij de gemeente Bolsward als enige werkzaam op de voorwaarden die gelden, voor de CAO voor het bouwbedrijf. In de loop van de tijd dat hij bij het ge meentelijk gasbedrijf werkzaam is, heeft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1