Weken spanning wachten ons van Talleyrand Ruppert denkt aan Gade Shroar Geruchten over moeilijkheden rondom Breznjev Politiek is de kunst der verwikkelingen Bijstand Zilveren filmpjes Rectificatie Forum met Rigoletto Foto van de week Geslaagd llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VRIJDAG 5 JANUARI 1973 112e JAARGANG No. 2 Jaar van de EEG Rusland Jaar van verkiezingen U en ik Amerika Uitdaging Duitsland Azië Na de Kerst le week januari 1948 99 99 Blijft demissionair kabinet aan? S. de Haas. Gesprek Hwat hat Volgende fase ós hjoed to sizzen f Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In het afgelopen jaar groeide Bolsward van 7300 tot over de 7400 inwoners. 65 paren beloofden elkaar eeuwige trouw, een schaduwzijde en een schandvlek was het feit dat 6 huwelijken door echtschei ding werden ontbonden. (Uit jaarrede burg. J. G. S. Bruinsma). De gemeente Bolsward betaalt uit de ge meentekas nog 2 pensioenen nl. aan R. Teerenstra voorheen politieagent, f 24, per jaar en aan K. Bleeker, voorheen commandeur van de turfdragers f 6,40 p. jaar. Deze zullen worden verhoogd. Toe gestaan te betalen een voorschot van 25 procent. Wonseradeel schaft nieuwe brandweer auto aan. Op verzoek van de heer Brandenburg wordt er een nieuwjaarsgroet gezonden per telegram naar de jongens in Indië. Hij neemt aan dat de jongens daardoor worden gesterkt. 25-jarig jubileum P. v. d. Laan als hoofd Chr Nat. school te Witmarsum. soonlijke vetes en verbittering ondergra ven gemakkelijk het functioneren van het democratisch bestel. De aanwezigheid van buitenlandse werk nemers en immigranten in het gebied van de EEG - met hun gezinnen circa tien miljoen - vormen een uitdaging. Be paalde uitbarstingen in 1972 - zoals in de Afrikaanderbuurt in Rotterdam. - la ten zien dat hier een drastische veran dering bij alle betrokkeneh dringend no dig is - en in de eerste plaats wel bij de landen die als „gastheer” willen optre den. De actie van de beroemde Westin- dische cricketer Conrad Hunte met name in Engeland opent hier nieuwe perspec tieven. Nixons reis naar Peking heeft op Japan en de andere Aziatische landen grote in vloed gehad. Japans premier Sato zag zich genoodzaakt na enige tijd af te tre den en zijn opvolger Tanaka bezocht Peking, herstelde de diplomatieke be trekkingen en brak met Tsjang Kai-sjeks bewind in Taiwan. India voelde zich in die door hem in alle stilte wordt opge voed. De hovelingen willen zich op Rigo- letto wreken en verzamelen zich gemas kerd bij het huis van Rigoletto. Zij ma ken Rigoletto wijs, dat zij de Gravin van Caeprano gaan ontvoeren. Rigoletto biedt zijn hulp aan. Hij krijgt niet alleen een masker voor maar wordt ook geblind doekt. Te laat bemerkt hij aan het hulp geroep van Gilda, dat hij bedrogen is. Zelfstandige artiesten verdienen soms grof geld denken nooit aan verlies en voelen zich welgesteld Och waarvoor zorgen maken die ’t langst leeft vangt de rest Wij zijn beroemd, de zaken floreren opperbest Artiesten, kleinkunstbazen geven het volle pond Strooien als sinterklazen hun gulle gaven rond Laat anderen flink sparen wij leven als een vorst Geen appeltjes bewaren niet nodig, voor de dorst Artiesten ondervinden de wind kan draaien gaan dan is het uit met winnen met de klank van onze naam Ja en te laat beseffen ze, o het komt verkeerd Heb medelij, wij hebben de pot finaal verteerd. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Help de arme artiesten ze kunnen niet langer mee Wie heeft hen iets te bieden? Bedel-uitzending t.v. Het mist vast niet, dan trappen veel kijkers er wel in We moeten ’t samen lappen komaan, toon offerzin Heb voor de naaste in nood gevoel Bijstand Is 't echt voor een goed doel? P- B en L zoeken hun bescherming bij S. en H.” Enfin, misschien gesneden koek voor de rubriek „wie was wie”, over enige tijd dan wel te verstaan. De klokluiders van de Martinitoren vra- loonsverhoging. De beloning is thans f 1,- voor een begrafenis, dit is ongeveer 1 uur. Rekening houdend met het feit, dat ook het komen en gaan van en naar het werk moet worden vergoed (alles samen ongeveer 2 uur) wordt het loon verhoogd tot f 1,50 per deze twee uur. Duitsland maakte een periode van onge meen scherpe confrontatie en polarisatie door. De Ost-Vertrage worden door velen gezien als een beslissende stap naar een periode van verzoening en ontspanning, terwijl anderen ze zien als verraad of tenminste hoogst onvoorzichtige conces sies aan de communistische wereld die voor de toekomst niets goeds inhouden. Pogingen om bruggen te slaan tussen de SPD-FDP enerzijds en de CDU-CSU an derzijds kwamen nauwelijks op gang. Toch proberen Brandt en anderen het terrein waarover zakelijk overleg en overeenstemming mogelijk is uit te brei den. Te scherpe tegenstellingen die al gauw worden aangewakkerd door per- In Amerika bleef Nixon president. On danks de felle kritiek op zijn persoon en beleid behaalde hij een klinkende over winning. Zijn onverwachte en spectacu laire zetten op het internationale schaak bord, waaraan de naam van dr. Kissinger wel altijd verbonden zal blijven, zorgden ervoor dat hij het initiatief in handen hield. Wat de resultaten van dat beleid zullen zijn voor de vrede en stabiliteit in de wereld, voor de toekomst van Amerika en zijn verhouding tot andere continenten zal nog moeten blijken. Te recht maken intussen velen zich zorg over de verwarring en verbijstering in Amerika zelf. Desintegratie in dat land zal, of we willen of niet, onafzienbare gevolgen hebben voor de rest van de wereld. Vaak hoort men: De grote heren moeten het maar uitmaken, wij gewone mensen kunnen er toch niets aan doen. Ditmaal hebben we in bovenstaand overzicht hier en daar gedachten ontleend aan „Nieuw Wereldnieuws”, dat de gedachte van Mo rele herbewapening voorstaat. Met de re dactie van dit blad kunnen wij ons de vraag stellen of wij en onze landen leven in een geest van problemen of in een geest van oplossingen. Denken wij dat de problemen zich aldoor maar zullen blijven opstapelen en dat pessimisme en ontgoocheling elkaar zullen aflossen? Of verwachten we dat we voor de proble men, die altijd weer als een nieuwe uit daging op ons af zullen komen, ook tel kens nieuwe oplossingen zullen vinden, zodat hoop op een betere toekomst over al zal doorbreken? Verkiezingen zoals in 1972 zoveel hebben plaatsgevonden zijn daarvoor niet voldoende. Een keus is no dig. Iedereen kan kiezen een bron te blijven van problemen of een pionier van oplossingen te worden. De wereld roept om mensen en volken die pioniers van oplossingen willen zijn, guerrilla strijders die niet geloven in de macht van geweld maar in de radicale omme keer in mensen die werktuigen willen zijn om een nieuwe en betere wereld op te bouwen. winkelbedrijf. Als de redactie van de Op het ogenblik circelen er vijf in zijn omgeving: KVP, AR, CHU, VVD eh DS’70 Dat zijn de z.g. „oude vijf” van het eers te Kabinet-Biesheuvel. Samen zijn ze goed voor 76 zetels en daarmee vormen ze nog net een meerderheid. Keren de oude Vijf terug? In de politiek is niets onmogelijk, maar menselijkerwijs moet de kans daarop toch niet hoger dan 25 °/o geschat worden. Zakelijke en persoonlij ke vetes tussen AR-politici als Biesheuvel en Boersma en DS’70-voormannen als Drees en De Brauw zijn daar de belang rijkste oorzaak van. De AR eist van DS ’70 als nog een verklaring van spijt over het veroorzaken van de kabinetscrisis van juli 1972. Ook moeten Drees en De Brauw ook moedig belijden dat ze het kabinetsbeleid ten onrechte hebben aan gevallen en afgevallen. Pas als dat ge beurt willen Biesheuvel c.s. weer eens gaan denken over regeringssamenwer king met DS’70. Nu lijkt ons dat je van Drees en De Brauw van alles kunt ver wachten, maar dit toch niet. Als Bies heuvel aan de knieval van DS’70 blijft vasthouden, dan kan hij een nieuw vijf- partijen-kabinet wel vergeten. brugge eens zou uitleggen, dat zulks het gevolg is van de hooggeroemde vrije concurrentie en bovendien nog zou ver tellen uit welke politieke hoek deze win den waaien, dan zou hij werkelijk voor lichtend en politiek vormend werken. Men zou dan de onzin en verspilling van maatschappeijk kapitaal gaan zien van het spelletje „B. breidt uit, K. nog fraaier De volgende fase is dan dat de drie Christen-Democratische partijen alleen met de VVD gaan praten - een VVD die zeer versterkt uit de verkiezingsstrijd te voorschijn is gekomen en daarom aan de onderhandelingstafel (of uit tactische overwegingen pas later!) haar eisen fors 1972 was een jaar van verkiezingen. We hoeven alleen maar te denken aan de presidentsverkiezingen in Amerika, de parlementsverkiezingen in Duitsland en Japan, in Nieuw-Zeeland en Australië en ook op 29 november in Nederland. In ve le gevallen wonnen de socialisten een duidelijke meerderheid, in andere zoals Japan handhaafde zich het liberale be wind. As’t dyn hout oan barnhout slachste, Woarsten makkest fan dyn spek, En dyn moal forpankoekbakste, Rekkest’ oan ’e biddelsek. Het laten luiden van 2 klokken tegelijk moet wegens deze verhoging voortaan f 30 kosten. Van de mannenklok alleen f 15, van de vrouwenklok f 12. De heer Bijvoets valt het op dat het luiden van 2 klokken tegelijk duurder is dan van twee dezelfde klokken afzonderlijk. De voorz. zegt, dat dit komt omdat het lui den van 2 klokken als een luxe geldt. Het luiden van de jongensklok kost f 9, van de meisjesklok f 7.50. Luiden deze samen, dan kost dat per begrafenis f 12. Aan een gesprek tussen confessionelen en liberalen over een vierpartijen-kabi- net zal voor de KVP niet te ontkomen zijn. Hoe zal de KVP zich daar tegenover opstellen? Op het Binnenhof begon re centelijk een nieuwe theorie opgeld te doen. De kvp zou zo’n gesprek laten mis lukken, mede omdat de partijraad zich begin december zo fors tegen hernieuwde samenwerking met de VVD heeft verzet. Omdat dan de mogelijkheden voor kabi- netsvorming practisch zijn uitgeput, zou er voor kabinetsformateur Ruppert wei nig anders meer op zitten dan de konin gin te melden dat hij geen kans ziet zijn opdracht uit te voeren. De koningin zou dan kunnen besluiten om het demissionaire kabinet Biesheuvel te verzoeken zijn ontslagaanvrage in te trekken en aan te blijven. Confessione len en liberalen kunnen dan doorrege ren zonder formeel opnieuw voor elkaar te kiezen. Biesheuvel zou als premier een of meer ministers en staatssecretaris sen kurinen vervangen en vervolgens rustig af wachten hoelang hij met zijn kabinet in de Tweede Kamer overeind blijft. Met steun van SGP, GPV en van de eenmansfractie van de RKPN (sa men 6 zetels) beschikt hij dan toch ook over 76 zetels. Genoeg om het bij een voorzichtig beleid weer een jaar of twee verder te kunnen. De confessionelen en liberalen houden het dan bovendien zelf in de hand het tijdstip te kiezen om het kabinet desgewenst ten val te bren gen. Het zou een curieuze „oplossing” betekenen van de kabinetsformatie. Een oplossing die luider aangeprezen zal worden naarmate de formatie langer gaat duren. Maar Talleyrand zei het immers al: „Politiek is de kunst der ver wikkelingen”. Of zoals de Engelse schrij ver John Morley in het begin van deze eeuw schreef: „In de politiek gaat de keuze altijd tussen twee kwaden.” In de staart van mijn ingezonden brief „Stadhuiskrantjes” zijn m.i. enkele es sentiële woorden weggevallen, die ik vet gedrukt heb in onderstaande kopie! Ik dacht, dat de belangen van de plaat- I selijke neringdoende middenstand meer geschaad worden door de recente en aan- gekondigde vestigingen van het groot- Geslaagd voor het kandidaats-examen „Soc. Aardr.kunde” (Planneloog) aan de R.U. te Groningen, de heer D. Vos te Bolsward. Westelijke diplomaten in Moskou heb ben de laatste dagen steeds meer de in druk gekregen dat partijleider Leonid Breznjev moeilijkheden heeft gekregen met andere figuren uit de hoogste top van de communistische partij in de Sov- jet-Unie. Het afzeggen of uitstellen van zijn voor genomen reis naar Washington zou hier mee verband houden. Officieel was ge zegd dat dit uitstel een gevolg was van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Maar verschillende Sov- jét-functionarissen hebben al laten door schemeren dat de werkelijke reden van het uitstel gezocht moet worden in inter ne problemen binnen de partijleiding. Dit heeft aanleiding gegeven tot allerlei speculaties, zoals altijd het geval is wan neer de aanwijzingen zich ophopen dat er binnen de muren van het Kremlin iets aan de hand is. Bovendien heeft het „Kerstbombarde- ment” overal in de wereld kwaad bloed gezet. Zolang niet is duidelijk gemaakt, waarom dit nodig was, zal het voor de States moeilijk zijn zich de sympathie te herwinnen, ook al zijn de vredesonder handelingen na de Kerst weer begonnen. Terwijl deze werden hervat verklaarde de Franse president Pompidou tijdens ’n persconferentie „dat vele moeilijkheden die niet gemakkelijk zijn op te lossen, ’n concessies van de Noordvietnamezen kon- Volgens de Franse president zag het er enkele weken geleden naar uit dat een akkoord zou worden bereikt maar door de Amerikaanse bombardementen is hierin verandering gekomen. De Franse president verklaarde dat hij een intensieve briefwisseling had gehad met president Nixon maar hij gaf hier geen nadere bijzonderheden over. Hij zei dat de bombardementen in elk geval geen concessies van de Noordvietnamezen kon den afdwingen. Voor het eerst kwam Pompidou dichter bij een veroordeling van de bombardementen die hij tot op dat moment pad goedgepraat. het conflict met Pakistan over Bangla- desj volkomen door Amerika in de steek gelaten en knoopte nauwere banden met Moskou aan. India vierde dit jaar zijn 25-jarig bstaan als onafhankelijke natie. Zijn regering onder leiding van me vrouw Indira Ghandi steunt op een grote meerderheid, maar heeft ernstige moei lijkheden om de belofte een eind te ma ken aan de armoede, waar te maken. Om deze rubriek, die we toch nog maar even laten voortbestaan - tenzij u het tegendeel ons vraagt - wat interessant te houden, maken wé er maar even een zoekplaatje van. Aan de hier en daar doorrookte zijgevel te zien moet dit al een bejaard pand zijn. Het huis is met zijn tijd meegegaan. In de loop der jaren kwam er een toen hoogst modern punt dak op, later zelfs een H-rookgeleider en -summum van het eigentijdse - een tv- antenne. De voorgevel was intussen al eens bepleisterd met hierop afgetekend grote brokken - ook al een modever schijnsel van zo uit de dertiger jaren. De afvoer van regenwater is wat om slachtig. De (helaas onderbroken) regen- waterpijp gaat met een bijna haakse bocht onder de beide raamkozijnen door naar de regenwaterbak naast de voor deur. Op de foto is deze bak nauwelijks te zien, want onze fotograaf - een regel matige medewerker aan deze rubriek - houdt van sterke slagschaduwen, iets waarop we reeds herhaaldelijk wezen. Wedden, dat veel lezers moeite zullen hebben dit huisje „thuis” te brengen. Wij verklappen dat het huisnummerplaatje het cijfer 7 draagt, meer niet. Aan u ons te melden welk pand dit in Bolsward is, door wie het werd of wordt bewoond en wie de foto maakte. Als u deze stukjes geregeld leest, moet u dit kunnen raden. Niet aan dit puzzeltje mag meedoen, als u er vlak in de buurt woont. U moet er minstens een paar honderd meter van daan wonen (zeg de afstand Hotel De Wijnberg tot het stadhuis ongeveer) an ders zou het al te gemakkelijk zijn. We wachten af om eens te zien, of ons blad en met name dit hoekje gelezen wordt en hoe goed u Bolsward kent. Op dinsdag 9 januari 1973 komt het Operagezelschap „Forum” in Sneek met de opera „Rigoletto van Guiseppe Verdi. Met deze opera heeft het gezelschap in het begin van zijn bestaan grote succes sen behaald. Rigoletto is de nar aan het hof van de Hertog van Mantua, die bekend staat om zijn lichtzinnig leven. De nar wordt door de andere hovelingen gehaat om zijn bijtende spot. De Hertog wordt ver liefd op Gilda de dochter van Rigoletto, Dit is dan het eerste overzicht van 1973. In ons vorig blad hadden we geen ruim te voor een terugblik op het afgelopen jaar. Dit is niet zonder opzienbarende ge beurtenissen voorbijgegaan. Nixon in Peking. Overval op Israëli’s in Münchens Olympisch dorp. Bangladesj. Brandt sluit verdragen met Oost-Europa en wint Duitse verkiezingen. Engeland, Ierland en Denemarken worden lid van de EEG, Noorwegen zegt nee. Kissinger vliegt naar Parjjs - vrede in Vietnam? De laatste maanreis van de eeuw? Het zjjn maar korte zinnen. Maar voor iedereen die bewust mee heeft geleefd met het wereldgebeuren, spreken ze boekdelen. Kortom, een bewogen, boeiend, tegelijk bejubeld en bedroevend jaar was het wel. Historisch moment in de Martinikerk. Enkele leden van het evangelisatiebe- stuur worden als kerkeraadslid beves tigd. Voorheen bestond het gehele colle ge van de kerkeraad uit vrijzinnigen en kerkten de orthodoksen in de Broere- kerk. De bevestigingstekst was Openb. 21 5. Ziet ik maak alle dingen nieuw. kan opschroeven. Dat voorziende heeft KVP-fractieleider Andriessen er bij de informateur al voor gepleit, om na een eventuele mislukking van de besprekin gen over een vijfpartijenkabinet, ter stond te pogen een extra-parlementair kabinet op poten te zetten. De KVP is van meet af aan voorstander van een dergelijk kabinet geweest, om dat het in een overbruggingsperiode de weg zou kunnen effenen tot herstel van de samenwerking met de PvdA en haar satelieten D’66 en PPR. Den Uyl staat echter te popelen om zelf met zijn min derheidskabinet te gaan regeren. Hij wil niets van een extra-parlementair kabinet weten, omdat het politiek geen gezicht zou hebben. Sinds haar inwerkingtreding op 1 janu ari 1958 heeft de Europese Economische Gemeenschap geen belangrijken jaar doorgemaakt dan 1972. In dit jaar be sloot Engeland onder de regering-Heath zich definitief als lid aan te sluiten. De nemarken en Ierland namen eenzelfde besluit. Noorwegen zei op het laatste ogenblik nee. Na jarenlang gesproken te hebben van de zes, moeten we nu gaan spreken over de negen. Deze nieuwe si tuatie zal vele gevolgen hebben die nog nauwelijks zijn te overzien. De invasie van Britse bedrijven en ambtenaren is al begonnen en in de Nieuwjaarsnacht is de aansluiting in Egeland hier en daar uit bundig gevierd. In de Westminster Abbey werden de vlaggen van de EEG partners zelfs gezegend. Intussen wordt Engeland geplaagd door een gewelddadig conflict in Ulster waar Britse troepen de orde moeten handha ven. Naast historische tegenstellingen en sociale conflicten gaat het hierbij ook om de weldoordachte actie van linkse extre misten die van Ierland - Ulster èn de Re publiek - een tweede Cuba willen ma ken, waardoor Engeland en ook de rest van Europa ernstig zou worden bedreigd. De franse kardinaal Talleyrand (1754-1838), geslepen politicus en diplomaat, heeft ooit eens de beste definitie van „politiek” gegeven. „De politiek is de kunst der verwikkelingen”, zo schreef hy. Een waar woord. Het is een kunst die in tijden van kabinetsformatie een hoogtepunt pleegt te beleven, zeker in een land waar meer politieke partyen bestaan dan er dagen met zon zijn. Midden in het web der Haagse ontwikkelingen zit informateur Ruppert nu al een maand als een dikke spin af te wachten welke partyen als vliegen aan zyn dodelijk draden-spinsel zullen blijven hangen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1