Nederland bereidt zich reeds voor op vrede Vietnam m Ga ös Skroar I I f iJCGDE I I I I 1 I i !W Allende wil het onver zoenlijke verzoenen ALLON-PLAH Foto van de week Bols ward IDE WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' exposeert friese landschappen NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 ANNEXATIE ISR. VEILIGHEIDSGORDEL |$R. NEDERZETTINGEN NIEUW TE BOUWEN STAD VERBINDING MET DE HAVEN VAN... Wymbritseradeel: plus 28 inwoners STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND SSS A ft 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uitvoering O chr. muziekvereniging Oranje” 3E3L „De Wielewaal” ISRA 2 m nafloes o 33 Ï12e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 12 JANUARI 1973 Allon-plan Mexico Principes Finland Frustraties Allende Gevaar Herbeginnen Vice-premier J 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR ós hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De vaste kamercommissies van buitenlandse zaken en Internationale Technische Hulp zullen spoedig inzage krijgen in het rapport van de reizende ambassadeur dr. J. Vixeboxse over de toestand in Noord- Vietnam. Daarbij zullen de Kamereden tevens het regeringsstandpunt vernemen over onze erkenning van deze communistische staat, nadat de vrede tot stand is gekomen. Op deze vrede hoopt men nog steeds, al zijn de nieuwe besprekin gen slechts moeizaam op gang gekomen en lijkt het - mogen we afgaan op de radio- en t.v.-commentators - wel of het wel en wee van Vietnam en dus van de wereld afhangt van de glimlach, eventueel het grimmige gezicht van de onderhandelaars in Parijs. De secretaris van de Zweedse sociaal democratische partij Sten Andersson, heeft met zijn verleden week gedane voorstel, een Scandinavische „vredesde- legatie” naar Washington te sturen, bak zeil gehaald. Volgens Andersson zouden de leiders van alle Scandinavische par tijen - van conservatieven tot communis ten - zich vergezeld van de vakbonds leiders naar het Witte Huis moeten spoe- striële lonen verhoogd. De schaarste en enorme prijsstijgingen die zijn regime hebben gekenmerkt, hebben de mensen in verzet en op de straten gebracht. Een conflict met de vervoersondernemingen die hij wilde nationaliseren, leidde tot een staking die zijn regime heeft doen wankelen. Ook is er vertrouwen en samenwerking binnenlands nodig. Zuid-Amerika is van ouds een gebied van extreem individua lisme, wat gedeeltelijk de gelatenheid ten aanzien van sociaal onrecht verklaart. Er bestaat een gevaar dat de Derde We reld tot grote schade van zichzelf met nationalisme gaat reageren op „econo misch imperialisme”. Maar het Westen kan hier véél aan doen door een veran derde houding, aldus P. Hintzen onlangs in Nieuw Wereld Nieuws, een gedachten gang waar wij het grotendeels mee eens kunnen zijn. Wie zich verheugt over het falen van Allende, dient te bedenken dat Zuid- Amerika een continent van frustratie is. Zoveel pogingen om het onrecht en de stagnatie te lijf te gaan zijn al mislukt. Uitzichtloze frustratie kan slechts leiden tot geweldmystiek en zinloos moorden. Het eigenlijke probleem is er een van samenwerking op de juiste basis. Colom bia heeft net een enorme schat aan ko per gevonden. Natuurlijk zou het die in eigen beheer willen ontginnen, maar het kan niet zonder de schat van know-how van de multinationals. Ook Chili heeft die know-how nodig. Zou er in de mul tinationals een radicaal nieuwe geest kunnen varen, een van dienen en helpen in plaats van sabelgeratel uit naam van de aandeelhouders? Het gaat om motie ven. En dikwijls wordt know-how ge boden op basis van verkeerde motieven. Indien elk compromis onmogelijk blijkt, ligt het dringend karakter van een in ternationale actie voor de hand. Maar spreekt men in de UNO al niet van een verschuiving van het onderzoek van het probleem van het terrorisme naar sep tember 1973? Zal men, ten overstaan van dit failliet en deze onbeslagenheid, Is raël nog verwijten dat het zich verde digt, terwijl de wereld zich maar al te grif „in dienst van de piraten” stelt? Hjoed is hjoed, en moarn is moarn; Pak, hwat moat, dan hjoed mar oan; Dien is dien, en oars miskien Wurdt it moarn net nea net dien Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Ten slotte nog even de schijnwerper op de drie overlevenden van het Palestijns commando, verantwoordelijk voor het drama van München, zijn vrij en vol gens hun eigen zeggen „gereed om te herbeginnen”. Zij zijn er des te meer toe besloten dat de Libische regering hen een ruime gastvrijheid verleent, net op het ogenblik dat kolonel Khadafi ver klaart: „De strijd moet gestyliseerd wor den volgens de raid van de Japanners”. De wereldpers heeft uitvoerig gewag ge maakt van deze zaak, evenals van de spanning die er uit gegroeid is in de be trekkingen tussen Bonn en Jeruzalem. Er blijft een essentiele vraag, die tot dus ver onbeantwoord bleef, om niet te ge wagen van een begin van oplossing: Wat gedaan om het terrorisme de pas af te snijden? Nooit hadden we kunnen denken zoveel reacties, schriftelijk, mondeling zowel, zelfs telefonisch vanuit andere landsde len te zullen krijgen dan we ontvingen naar aanleiding van onze vorige „foto van de week”.' Van dezelfde fotograaf, de heer Siemonsma uit de A. Altstraat opnieuw een foto, door hem gemaakt op 4 april van het vorige jaar. (willen alle deelnemende fotografen dat doen, de da tum achter op de foto vermelden? Het is zo gemakkelijk voor later, weet u!) Ook weer een heel gewoon huis. Twee ramen naast de deur en een „winkeltje”. Een rechtopgetroken voorgevel, ook om het fraaier te maken in het verleden bepleis terd. Oud en een beetje scheefgezakt, dat wel, getuige de muur in de aangren zende steeg. De meeste Bolswarders zijn hier wel eens langs gewandeld, maar ook hier bleek een kleine test onder geboren en getogen Bolswarders, dat het huisje toch niet zo gemakkelijk valt te localise- ren. Het huis nummerplaatje meldt nu 56, meer verklappen we niet. Gaarne uw reacties en eventuele herinneringen, maar ook hier: straatgenoten: niet mee doen, dat zou al te gemakkelijk zijn en.... niet verklappen, dat is niet sportief. Reacties moeten wel voor maandag 15 januari, des middags half twee (de twee de postlichting) binnen zijn. Liever niet bellen, maar uw bevindingen zwart op wit. Het aantal inwoners van Wymbritsera deel is in 1972 met 28 gestegen, de ge meente telt nu 10550 zielen, tegen 10522 op 1 januari 1972. Daarvan behoren 5401 tot het mannelijke en 5149 tot het vrou welijke geslacht; vorig jaar bedroegen deze aantallen respectievelijk 5396 en 5126, een stijging -dus van 5 en 23. Het zwakke geslacht zorgde voor de grootste veranderingen in de cijfers: daarvan werden 114 geboren en kwamen er 267 in, hiertegenover staat dat 39 overleden en 319 vertrokken. Van de mannen ver lieten 271 de gemeente en 54 overleden, daarentegen kwamen er 237 in, werden er 93 geboren. In totaal werden 89 huwe lijken voltrokken en 6 echtscheidingen ingeschreven. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteein. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Toen Salvador Allende met steun van de christen-democraten President werd van Chili, hield de wereld haar adem in. Velen zagen in zijn aanpak - een krui sing tussen marxisme en parlementaire democratie - de redding voor Zuid-Ame rika. Anderen hadden een pessimitischer kijk. Ruim twee jaar zijn nu voorbijgegaan. Allende heeft fors genationaliseerd. Hij heeft de rijken aangepakt en de indu- den om daar Nixon „persoonlijk tot vre de in Vietnam te bewegen”. Andersson was van mening, dat Trygve Bratteli, ex-premier en leider van de Noorse sociaal-democraten, de aangewe zen man was om in Washington als chef van de Scandinavische afvaardiging op te treden. Maar de bezadigde Bratteli, die vorig jaar tevergeefs voor het EEG-lid- maatschap voor Noorwegen heeft gestre den, heeft nu beleefd doch zeer duidelijk doen weten dat hij voor het zenden van een dergelijke delegatie niets voelt. In Denemarken heeft de premier en lei der der sociaal-democraten, Anker Jor gensen, te kennen gegeven dat hij reeds tegen de Amerikaanse bombardementen in Noord Vietnam heeft geprotesteerd en in Finland heeft men op Andersson’s op roep niet eens gereageerd. In Zweden zelf hebben de liberalen en de centrum partij verklaard dat zij aan het nut van het zenden van de delegatie sterk twij felen, terwijl de conservatieven het voor stel met kracht hebben verworpen. Al leen de Zweedse communisten zijn vóór. Om het conflict in het Midden-Oosten te regelen, werden reeds tal van vredes plannen voorgesteld. Daarvan verwekte ongetwijfeld de meeste commentaar en de meeste aandacht het plan, opgesteld door de Israëlische vice-premier, Jigal Alton. Sommigen hebben daarin een vorm van bestendige bezetting van Cisjordanië wil len zien, en zulk niettegenstaande de ontkenningen van de betrokkene, wiens zienswijze terzake slechts een persoon lijke is, welke geenzins de officiële po litiek van de Staat Israël bindt. Het blijkt ons nochtans uiterst belangwek kend dit „Plan Alton” nader te bezien en te vergelijken met een toestand, die in alle opzichten dezelfde schijnt: de aan wezigheid van geallieerde troepen in Duitsland sedert de capitulatie van het derde Reich tot op onze dagen. Evenals verleden jaar hoopt het Cultu reel Centrum De Wielewaal te Burgwerd ook in 1973 weer een aantal tentoonstel lingen te houden van schilderijen. De eerste contacten hiervoor zijn reeds ge legd. De openingsexpositie, te openen in de week na pasen (vermoedelijk 27 april) zal niet gewijd zijn aan het werk van één persoon, maar aan dat van één on derwerp, n.l. aan dat waarnaar blijkens gehouden enquêtes de meeste belangstel ling uitging, zowel bij de geregelde be zoekers vafi de gehouden tentoonstellin gen als bij de toevallig langskomende toeristen, nl. „Het Friese Landschap”. De Wielewaal stelt iedere amateur of beroepskunstschilder uit Friesland en „om utens” gaarne in de gelegenheid één of meer werken met het Friese land schap (inclusief Friese dorps- of stads gezichten) tot onderwerp op de deze (verkoop)tentoonstelling gedurende een aantal weken te exposeren. Als deelne mer aan deze tentoonstelling kan men zich meden bij „Cultureel Centrum dé Wielewaal”, Sjungadyk 18, Burgwerd (Fr.) bij voorkeur schriftelijk. Geheel vrijblijvend krijgt u dan een vragenlijst en nadere informatie toegezonden. Door een reis naar Mexico, de algemene vergadering van de VN, Rusland en Cuba hoopte hij zijn gehavend aanzien ook bin nenlands te herstellen. In de VN heeft hij de mutinationals, met name ITT en Ken- necot, gebrandmerkt als hoofdschuldigen voor zijn moeilijkheden. Het lijdt geen twijfel dat deze ondernemingen alles hebben gedaan om hem te doen struike len. Maar het is de vraag of hij niet ook de schuld moet zoeken bij Salvador zelf. De linkse communisten in Mexico betich ten Allende onder het motto: „Goed dat hij weg is gegaan” van verwarring. Zij betitelen zijn visie als „Marxisme zon der Marx” en verwerpen die. Inderdaad, probeert Allende niet, evenals Dubcek het onverzoenlijke te verenigen? Het communisme met een menselijker ge zicht” spreekt westerse intellectuelen zeer aan, maar is het niet toch een illu sie? Hwat hat de bescherming van Jeruzalem tegen al le guerrillastrijdkrachten verzekeren, zonder vanzelfsprekend van de histori sche waarde van dit gewest te gewagen. Nixon’s adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho kwamen de tweede maal sinds de hervatting van de geheime onderhan- delingen bijeen in een blijkbaar betere atmosfeer dan maandag. Hoewel na afloop van het gesprek niets bekend werd gemaakt over de resultaten, kwamen de onderhandelaars van beide partijen glimlachend naar buiten. Ook Kissinger had een flauwe glimlach. Na het gesprek van maandag keek iedereen even stuurs. Kissinger trad ditmaal zelf als gastheer op in een villa van een Amerikaanse in dustrieel. Het gesprek van gisteren duur de ruim zes uur. De voorzitter van het comité van chefs van staven in Washington, admiraal Tho mas Moorer, verklaarde gisteren dat de twaalf dagen durende zware bombarde menten op Hanoi en Haiphong effectief waren geweest om Hanoi’s mogelijkhe den te beknotten om de grondgevechten in het zuiden voort te zetten. Moorer ver klaarde dat hij geen gedetailleerde cij fers had over het dodental van Vietna mese zijde. Volgens Hanoi zijn 1300 tot 1600 burgers en militairen bij de bom bardementen gedood. Bakzeil Op zaterdag 20 januari 1973 hoopt de Chr. muziekverening „Oranje” weer haar jaarlijkse uitvoering te houden. Oranje kan terugzien op een bijzonder geslaagd muziekjaar 1972 en zal op deze avond verschillende muzikale hoogtepun ten uit dit jaar ten gehore brengen. De entreeprijs is evenals andere jaren aan de lage kant gehouden nl. f 3,terwijl de donateurs van Oranje op vertoon van hun kwitantie ovér 1972, gratis toe gang hebben. Medewerking zal verlenen het St. Fran- ciscus jeugdkoor o.l.v. de heer Fr. Ter- steeg en de Mini-Cantorij o.l.v. de heer W. Muizelaar. Het programma, waarin een bijzonder plaatsje voor het jeugd- korps is ingeruimd, vermeldt o.a. wer ken van M. Boekel, J. M. Quiles, M. Everaerts, Benny Vreden enz. Mej. M. Conradi zal optreden als soliste. Uw komst op deze avond zal Oranje eens temeer' overtuigen altijd op haar achterban te kunnen rekenen. Een bij zonder muzikale avond ligt in het ver schiet Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De hierbij gepubliceerde kaart (evenals de foto van Alton ontleend aan het In formatie en Documentatieblad CID) wel ke Alton in het plan aanbeveelt: steunt volgens hem op volgende principes: De Jordaan, tot aan de Dode Zee, als mede de lijn welke in het midden van de Dode Zee loopt, moeten in elk op zicht de politieke grens vormen. Het ge bied dat bijna onbewoond is, dat eens deels steunt op de berghelling met in het midden de Depressie van de Jordaan en de oever van de Dode Zee, dat gebied moet aan de Staat Israël toegevoegd worden, onder de souvereiniteit van de ze laatste. Deze veiligheidsgordel, 14 ki lometer breed in de streek van Gilbao en 24 kilometer vanaf de oever van de Dode Zee tot aan Kiriat Arba, vormt een derde van wat de Westoever genoemd wordt. Dat gebied is haast helemaal woestijn achtig. Deze verdedigingszone zou door geen enkele gèpantserde of gemotoriseerde eenheid, zelfs van een hoog peil, kun nen doordrongen worden. De stroom die een uitstekende hindernis tegen pantser wagens biedt, de topografische vlakken die de stroom van de steile hellingen van de berg scheiden, de keten van dui nen en bergen, alsmede de zeldzaam heid van de doorgangspunten maken het verdedigingsdispositief oninneembaar; te meer, dat het souvereine arabische gedeelte natuurlijk zou gedemobiliseerd worden, wat de offensieve, wapens be treft. Terzelfdertijd biedt zij een uit stekende basis voor een tegenoffensief op de vijandelijke strijdkrachten, in ge val deze laatste zich ten oosten van de stroom moesten samentrekken. De aanwezigheid van Israëlische strijd krachten in de Woestijn van Judea zou MiML&C MEE HAIFA 1 UATROE SÖÖOM Ui O Q 5 Hl Uj A4 Uj JERUZALEM e o! c' s rri X' f O r*****^fyy*i TEL AVriJH ASJ0Ö4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1