Dr. W. Vastbinder Tussen over huisarts en kliniek 1 Boalsert yn wintersfear Ga&eSkroar J r. jk i gz lan Fan stêd en Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J. Y. Gietema, ,Zwemclub Bolsward’ schrijver van De utfiner h-*tó/A** 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 4 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 112e JAARGANG No. 5 DINSDAG 16 JANUARI 1973 Wymbritseradeel. ■i 4 SS- Het begin Onderzoek Handicap Consultatiebureaus De remedie W'V?1 Wat is nu zo'n regionaal instituut üs hjoed to sizzen OM IT LANBOUSKIP HINNE II Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het vaak benauwd en ziek zijn leidt tot schoolverzuim, het leidt bovendien tot We moeten hier wat aan doen. We moe ten er meer aan doen dan dat we tot nu Een kind komt met CARA-klachten bij de huisarts. We nemen aan dat de huis- Een regionaal instituut is een instituut waarin een regionaal team werkt. In dit team moeten verschillende disciplines vertegenwoordigd zijn, zowel medische, bijvoorbeeld longartsen en kinderartsen, als niet-medische, bijvoorbeeld psycho logen, pedagogen enz. Het instituut moet achter zich hebben staan een longkliniek en bovendien ruimte, apparatuur voor pedagogen, psychologen en maatschappe- pa tsjin (to) lege prizen. Nou mar öf- wachtsje oft it wizige EEG griente- en fruitbilied ek hwat opsmyt. In hiel oar punt is de energyfoarsjen- ning. Dy hat yn it foarjier fan 1972 foar hiel hwat ünrêst soarge, binammen yn de tünbou. Mei de NV Gasuny binne op it lést aparte tünbouregelingen troffen oangeande it ierdgasbilied. De goede fruitprizen yn de öfroune hjerst wiene to tankjen oan in to min oan opbringst, net allinne yn üs lan, mar yn de hiele EEG. Nettsjinsteande de kap- aktiviteiten yn de EEG-lannen driget der by in normale dracht lykwols noch altyd oerproduksje. Dêrom neamt it Lanbou- skip it spitich, dat der noch neat dien is om de groeijende ynfier yn it iere foar jier üt de subtropyske lannen hwat yn ’e hén to halden. De tünbou wint yn it hie le agraryske bistel oars wol oan. Yn dit forban kaem yn de nijjiersrede ek it feit oan de oarder, dat neffens it bi- driuwslibben de bihertiging fan de tün- boubilangen yn it lanbouskip der wol- ris oan hat. Neffens Ir. Knottnerus hat elke agraryske sektor binnen it Lanbou skip alle mooglikheden en binammen alle kansen, dy’t men seis skept. Dêrom stel de hy de fraech oft binammen de tünbou wol foldwaende gebrük makket fan de tsjinsten fan it lanbouskip. Dér fandinne is yn 1972 in oanset makke foar in bette- re organisaesjestruktuer fan de tünbou Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uttg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adreat Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De stêd wurdt wekker, de minsken gean op paed op it hastich ritme fan it deistich libben Dochs haldt men efkes lins yn dit formidden: in stikje pür natür, kontrast fan Ijocht en skaed. J. B. Elzünga Forline wike ha wy mei in oersjoch oer de posysje fan de lanbou, oangeande bü- ter en tsiis, kij, keallen en bargen yn nasjonael-, EEG- en wraldforban, al de hals jown fan de nijjiersrede fan de foarsitter fan it Lanbouskip, mar der binne dochs noch wol in pear aspecten op it agrarysk mêd, dy’t de oandacht freeg- i je. Bolswards Nieuwsblad Allereerst enkele onderzoekingen die op dit punt zijn gedaan, gaande zijn of nog worden ondernomen. Het Utrechtse project heeft een voor lopig resultaat opgeleverd. Het is duide lijk gebleken dat nog niet alle artsen het belang van een sociale begeleiding in zien, een aantal gelukkig wel. Het onder- zoek komt in een andere fase en wel de fase van het werkelijk verlenen van hulp. De ervaringen die al zijn opgedaan zijn van grote betekenis voor de ontwikke ling van onze verdere plannen. ASMAVA heeft ook al duidelijk gemaakt dat er een grote behoefte bestaat aan sociaal-medi- sche begeleiding. We kunnen van deze ervaringen van ASMAVA nog niet ten volle profiteren omdat de zaak tekort ge leden is gestart. Het werk van de Noor- .delijke stichting is in dit opzicht bijzon der waardevol. Er zijn geregeld bijeen komsten met deze onderzoekgroepen. Utrecht heeft daartoe het initiatief ge nomen. Ook anderen maken zich op dit terrein verdienstelijk. Dat betekent dat we zo langzamerhand een idee gaan krij gen over de mogelijkheden en onmoge lijkheden op dit gebied, over de hulp die van de kant van de overheid, van de me dicus, van de verpleegkundige van de maatschappelijk werker en vele anderen geboden zou kunnen worden, ware het dat er voldoende mankracht was, vol doende geld en voldoende organisatie. Alle bigj in is slim, sei de boer, en hy woe de kou by de sturt yn ’e hüs lüke. toe gedaan hebben, ook al is dit lang niet weinig. In de eerste plaats zullen we verder moeten gaan met het vergroten van ons inzicht in de ziekte zelf. Op de begroting is .weer een groot bedrag uitgetrokken voor wetenschappelijk onderzoek en dat is nog steeds hard nodig. Een paar jaar geleden is reeds gesproken over deze research. Deze keer sprak dr. Vasbinder meer over het tweede aspect van de astma-bestrijding en wel het sociaal- medische gedeelte. Hij is n.l. van mening dat we aan het begin staan van een ont wikkeling waar enerzijds aan het socia le aspect betere aandacht zal worden ge schonken en tegelijkertijd anderzijds een betere samenwerking tussen het soma tische en sociale aspect kan groeien. It hat rüch ferzen, it beamte stiet to pronk yn d’ iere moarntiid tsjin in hwat skiere loft De grêft leit ticht en foar in gaedlik skoft foun fügelt op it iis in boartlik honk. Boalsert niet goed mee kunnen doen, het aan de kant blijven staan, het doorgaan voor ’n „saaie plet” en wanneer er veel school verzuim is ook nog voor een domoor. Het is duidelijk dat er een grote achterstand in de ontwikkeling ontstaat op geestelijk gebied, het leggen van contacten met an deren, met name die Contacten die het kind in deze periode moet leggen en wel met z’n kameraden en onderwijzer. Wan neer deze niet begrijpen wat er aan de hand is en dat is nog veel te vaak zo, wordt hij in het leggen van deze con tacten in hevige mate bemoeilijkt. Het kind raakt geïsoleerd, raakt buiten het spel, iets waardoor de ziekte zelf ook al spoedig aanleiding geeft. Immers, tij dens een aanval wenst de patiënt graag helemaal met rust gelaten te worden en trekt zich daarom terug. Misschien kan men wat het laatste be treft de hulp krijgen van de consultatie bureaus voor tuberculose. Met een vier tal daarvan is men in vergevorderd over leg over enkele experimenten. Men wil graag weten of de consultatie-bureaus in staat zijn GARA-patiënten, die niet be kend zijn, die niet of onvoldoende be handeld worden, op te sporen en bo vendien of de consultatie-bureaus be hulpzaam zouden kunnen zijn bij een (stuk) sociaal-medische begeleiding van CARA-patiënten. Indien dat zo zou zijn dan zou dat een bijdrage betekenen tot de benodigde mankracht en misschien ook tot de nodige organisatie. Waar men naar toe wil is het regionale instituut. Men komt deze uitdrukking reeds tegen in de begroting. Een voorbeeld arts de patiënt zorgvuldig onderzoekt en een zorgvuldige behandeling pleegt in te stellen. Het blijkt dat het een licht ge val betreft, dat er geen psychische of sociale problemen te voorschijn komen en de huisarts stelt zijn behandeling in. Het kind komt terug na enige tijd, maakt het redelijk wat betreft zijn CARA, maar de moeder vertelt toch, dat er nogal Wat schoolverzuim is en bij Verdere navraag blijkt dat het kind niet goed met ande re kinderen kan spelen. Contact wordt gezocht met de onderwijzer, een fysio therapeut en met wie de dokter verder maar nodig acht. Ondertussen wil de onderwijzer graag pedagogisch advies en de dokter is eigenlijk ook niet helemaal te spreken over de gang van zaken. Een onderzoek en een advies op allerlei ge bied wordt gewenst. De patiënt wordt doorgestuurd naar een regionaal insti tuut. Het kan natuurlijk zijn dat in het begin al duidelijk is, dat het geval gecom pliceerd is en de dokter hem meteen doorstuurt naar een regionaal instituut. Natuurlijk kan de huisarts de patiënt ook naar een specialist sturen, wanneer somatische klachten daartoe aanleiding geven. De specialist op zijn beurt kan dan weer het regionaal instituut inscha kelen, wanneer de ernst van de astma en het gecompliceerde beeld daartoe aan leiding geven. waar men het instituut zou kunnen plaatsen en op die manier het hele land bestrijken. Het leek spreker echter dat het het beste is aansluiting te zoeken bij datgenen wht al bezig is te ontstaan en daar de helpende hand te bieden. Dat laatste is nu begonnen. We zullen hopen dat de patiënten bij deze nieuwe opzet baat zullen vinden. yn it Lanbouskip. Men tinkt oan in <;f- dieling per sektor mei ien oerkoepeljend orgaen binnen it Lanbouskip. Fansels binne der ek noch oare aspekten, ü.o. dy fan de arbeidsforhaldingen. Yn alle un der it Lanbouskip fallende sektoaren binne de CAO’s ta stan kommen. Dizze CAO’s bislagge sa’n 45.000 wurknimmers yn it agraryske bidriuwslibben. De forhaldingen leine moai goed. Neamd kin noch wurde, dat yn 1972 lokkich oer- ienstimming birikt is oer in saneamd soasiael füns ta de finansiering fan de foarljochting en foarming troch de wurk nimmers organisaesjes. Ek is it pen- sioensreglemint fan it Bidriuwspen- sioensfüns foar de Lanbou foroare. It ütgongspunt, dat 70 °/o fan it léste lean as pensioensrjocht jildt is in wichtige stap. Heech op it forlanglistke fan de selsstannigen stiet de folksforsekering foar arbeitsüngeskiktheit. Neffens de hear Knottnerus mei de ynfiering fan dizze forsekering op basis fan in SER- advys net op de lange baen skoud wur de. It üntbrekken fan dizze forsekering yn it pakket fan soasiale foarsjenningen neamt it Lanbouskip in great manko. Yn in léste artikel wolle wy noch it ien en oar meidiele oangeande de foaroa- ring op it gebiet fan de bil^stingen, it fiskale aspekt dus, b.g. oer de fiskale al- dedeireserve, de selsstannigen-öftrek en de ynfestearingsóftrek. Oant safier dis kear. Yn de hinne- en einehalderij binne de prizen sahwat yn balans bleaun. It meas- te ha wy der hjir net fan forriommen, hwant ütsein op de sangroun wol it hin- nebuorkjen hjir by uzes net sa tige. Der wurdt woliswier yn üs eigen lan wol hwat langer hwat mear hin iten, nou’t men der seis net foar nei it hinnehok of nei de poulier ta hoecht, mar de bistkes yn de supermerk samar üt de djipfries- kiste pakke kin. Yn de fokkerij en mes- terij fine wy hjirre ek it algemiene byld fan de sterk omheechrinnende kosten, dy’t de rjemme fan de hinnemolke helje, as jo üs de hwat brike byldspraek for- jaen wolle. Bütendat krige men yn de slachtbidriuwen noch in ekstra lést to dragen troch de ynfiering fan de veteri naire keuring, Hoewol dizze keuring nef fens Ir. Knottnerus op himsels in goede saek is, hie de maetregel foar de hiele EEG jilde moatten en net allinne foar it hannelsforkear üt üs lan wei nei de oare EEG-lannen ta. Hjir wurdt, al is it mar tydlik, dochs mei twa mjittén met ten „en dat is net earlik”. Foar de tünbou hat 1972 in hiel bysünder jier west. It mienskiplik griente- en fruitbilied hat definityf syn bislach krige. Dit jowt in greatere proteksje (bisker- ming) tsjin de ynfier troch tredden. Bi nammen de tünders hiene de léste tiid gans lést fan de almar oanwinnende stream fan glêsprodukten üt East-Euro- Het kind dat van school komt gaat met een flinke handicap de maatschappij in, een handicap die de maatschappij zelf nog vergroot. Immers er zijn nogal wat bedrijven en met name ook overheids bedrijven die voor astma-patiënten ge sloten zijn en ook verder is de maatschap pij niet zo vriendelijk. Een klein voor beeldje: in vrijwel ieder gezelschap wordt gerookt, vele astmatici verdra gen geen rook en dat betekent in feite dat elk gezelschap d.w.z. elke vergade ring, elke bruiloft, elke verjaarspartij zich omringt met bordjes „astmatici niet gewenst”. Het zal u duidelijk zijn dat voor vol wassenen de moeilijkheden bepaald niet minder zijn. Moeilijkheden op het werk, vaak moet genoegen genomen worden met minder interessant werk dan men aan zou kunnen, altijd is er een drei gende invaliditeit op de achtergrond. Jongstleden zaterdag 18 nov. heeft dr. W. Vasbinder, medisch direc teur van het Nederlands Astma Fonds, op de algemene ledenvergade ring van deze stichting een verhandeling gehouden over nieuwe mogelijkheden in de CARA-bestrjjding. Met het woord CARA worden ziekten als astma, chronische bron chitis en emfyseem samengevat, ziekten die veel gemeenschappelijke kenmerken hebben en die nauw met elkander zijn verwant. CARA omvat lichamelijke ziekten, die zoals elke chronische aandoe ning geestelijke en maatschappelijke gevolgen hebben, die op hun beurt invloed kunnen uitoefenen op het lot van de patiënt en dat betekent bij CARA nogal wat. Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en .V-'Y X, - Zaterdagmiddag om 16.00 vertrokken de jongste deelnemers(sters) van de zwem- ver. Bolsward (tot 10 jaar) naar Heeren- veen om daar de strijd aan te binden te gen 4 andere deelnemende clubs. Gastheer was de zwemver. H.Z.P.C. te Heerenveen. Er waren 2 omlopen van 25 mtr. schoolslag met handicap. Er werd enthousiast en sportief gevochten om de eerste 3 plaatsen de spanning bleef er tot het laatst toe in. De uitslag was: 1. z.v. Bolsward te Bolsward 33.2 pnt. 2. z.v. H.Z.P.C. te Heerenveen, 34.5 pnt. 3. z.v. Neptunia te Sneek, 36.2 pnt. 4. z.v. Avena te Joure, 36.3 pnt. 5. z.v. Z.P.N. te Zwaagwesteinde, 38 p. Reeds voor de derde maal publiceren wij ditmaal op de achterzijde van dit blad een aflevering van het Friese ver volgverhaal „De Utfiner”, geschreven door de heer Jan Ypke Gietema. Deze werd op 11 dec. 1896 geboren to Koo- ten (Fr.). Hij was de zoon van Hein Gie tema Yz gewezen hoofd der school te Kooten, die op 17 maart 1851 werd ge boren te Cubaard op de boerderij „Klein Gieten”. Van de hand van J. Y. Gietema versche nen reeds twee Friese romans nl. It Poe- pekrüs en De Flearmüzen. In „De utfi ner” heeft hij als hoofdmotief gezocht in de „brandstofloze motor” welker mis lukking destijds zoveel stof heeft doen opwaaien in Friesland. De schrijver bracht zijn jeugd door in Kooten. Zijn studie voor onderwijzer werd door de mobilisatie 1914-1918 afge broken waarna de overgang naar de PTT volgde. Hij was werkzaam te Die ren en de Steeg, alwaar hij thans van zijn pensioen geniet. Het Friese land heeft hij nooit kunnen loslaten. Zijn ruime fantasie leefde hij uit in de jeugdherinneringen en nog ver vult Friesland een grote rol in zijn thans rustig leven. Ook de PTT gaf hem stof tot schrijven; in het handschrift „Remi se” belicht hij op humoristische en ook ernstige wijze het leven van een post ambtenaar in de dertiger jaren. Zijn verteltrant is eerlijk, boeiend en vaak humoristisch. Wij hopen dat u van „De utfiner” erg zult genieten. lijk werkers. Het team stelt een behan delingsplan op dat kan leiden tot een advies aan de huisarts en een wenk aan de onderwijzer, maar ook tot opneming in een astma-centrum en alles wat daar tussenin maar denkbaar is. En vooral voor dat laatste zal men heel vaak de hulp van een sociaal-medische dienst nodig hebben, die zal kunnen worden gerecruteerd uit de Kruisorganisaties en de instellingen voor Maatschappelijk Werk. Die sociaal-medische dienst zal gebruik moeten kunnen maken van de Medische Opvoedkundige Bureaus, in verschillende gevallen ook van de Con sultatie-bureaus en de Revalidatie In stellingen. Hulp zal moeten worden ge boden aan kinderen bij het naar school gaan, aan volwassenen bij het werk, in de woning en voor wat betreft vervoers mogelijkheden, bij het bevrijden uit het isolement enz. Duidelijk is dat van de behandelende instellingen de huisarts de centrale figuur is. Alle lijnen komen bij hem samen. Dr. Vasbinder ziet een regionaal insti tuut evenwel niet alleen als onderzoek en behandelinstituut. De functie van het instituut kan nog veel ruimer gezien wor den. Het kan zich ontwikkelen tot re gionale instellingen voor CARA-bestrij- ding in de meest ruime zin van het woord en wel doordat het regionaal in stituut zich intensief toelegt op de re search, die bij de CARA nodig is, op het geven van voorlichting, op het geven van cursussen op het gebied van de Ge zondheidszorg, met name dat van de CARA-bestrijding en zo zijn er nog veel meer functies voor een dergelijk insti tuut te bedenken. Nu zou men systematisch te werk kun nen gaan, dat wil zeggen het land inde len in regionen, kijken naar de bevol kingsopbouw, de plaats van de indu- striën enz. en dan de plaats aanwijzen I- Hwat hat - 4 Ji - f e' te C? V I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1