Aardgasoorlog Nederland Duitsland voorlopig de baan van extraparlementaire Ruppert in fase Gate Skroar Groep Amerikanen komt in Friesland op bezoek (Piaam-Bols ward) Binnenhof „De week van den Uyl” op het Foto Golda Meïr Inbraak te Pingjum de brug Activiteiten van de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll wereldwinkel te Witmarsum llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes van de week Kom over STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r- F --w VRIJDAG 19 JANUARI 1973 112e JAARGANG No. 6 Domper Golda Meir Aardgas Misverstand? Vietnam Steunfonds Toezegging Terechtgesteld Overvloed p. ós hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nog steeds is het mooi weer. De eerste kieviten werden reeds waargenomen. Ons buitenlands overzicht beginnen we vandaag dicht bij huis, want hoe incidenteel ook, in de verbroedering der volkeren geldt: „Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd”. Welnu, een 150-tal leden van de Holland Society of New York brengt op 4 mei een bezoek aan Friesand in het kader van een tiendaags verblijf in Europa. De deelnemers, die allen een aanwijsbare historische familierelatie met Friesland hebben, beginnen hun uitstapje naar Friesland ’s mor gens in Piaam, waar ze in de Nynke Pleats, de museumboerderij, wor den ontvangen. Daarna staat een bezoek aan het Bolswarder stad huis op het programma. In de Gysbert Japicxstad zal de skotsploech tevens een demonstratie van Friese volksdansen geven voor de Ame rikanen. Vanuit Sneek wordt een boottocht gemaakt over de Friese meren. Om kwart over vier volgt tot slot een ontvangst in het pro vinciehuis te Leeuwarden, waar de Amerikanen zullen worden toe gesproken door de commissaris der koningin, mr. II. Rüpstra. In de statenzaal zal de Pieter Stuyvesanttentoonstelling worden uitgestald. Mej. Eerdmans te Zeist, tot voor kort chef van de afdeling docu mentatie en archief van de provinciale griffie, zal de explicatie voor haar rekening nemen. Zij heeft destijds een belangrijk aandeel ge had in de inrichting van de Pieter Stuyvesanttentoonstelling. O God, it is sa ienfaldich En om to forstean net swier; It kwea is mannichfaldich En Jo binne inkeld en wier. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bols ward Administratie- en Redactie-adree: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een woordvoerder van Ruhrgas zei, na het bekend worden van de Nederlandse maatregel, niet te begrijpen waar Neder land zich druk om maakt. Volgens Ruhr gas heeft Nederland, inclusief de reserves op het Continental Plat, gas in overvloed. Nederland ontkent dit. Volgens Econo mische Zaken zijn de enkele miljarden kubieke meters die per jaar op het Noord 3e week januari 1923 zeeplat naar boven worden gehaald, no dig om de binnenlandse behoefte te dek ken. In 1975 exporteert Nederland 47,5 miljard m3, terwijl de binnenlandse le verantie op 42,5 miljard wordt geschat. De concessie van Placid International ligt 50 km ten noorden van Texel en heeft ’n geschatte winbare aardgasreser ve van 140 miljard m3. De export naar West-Duitsland zou gaan via een 200 km lange pijpleiding. Na deze vredesboodschappen, vredesge- ruchten en vredespogingen, zijn er deze week ook „hardere” berichten in de pers verschenen. Zo heeft Nicaragua 230 ton melkpoeder, door de EEG-landen en Zwitserland beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de aardbeving in Mana gua, geweigerd uit vrees voor mond- en klauwzeerbesmetting. Het melkpoeder is opgeslagen in quarantaineloodsen op het vliegveld van Managua. Het Zwitserse Rode Kruis heeft dit vrijdagavond mee gedeeld. De regering van Nicaragua heeft vorige week een lijst opgesteld van lan den die vrij zijn van mond- en klauw zeerbesmetting. De EEG-landen en Zwit serland komen daar niet op voor. Het Zwitserse Rode Kruis heeft het ministe rie van buitenlandze zaken in Bern op de hoogte gesteld van de afwijzing van de hulpgoederen door Nicaragua. Wij nemen aan dat er bij ingeblikt melk poeder geen enkel besmettingsgevaar be staat en dat deze pijnlijke weigering op een betreurenswaardig misverstand be rust. Een „harder” bericht is dan ook dat 21 officieren en onderofficieren van de Ma rokkaanse luchtmacht, die in november vorig jaar ter dood werden veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte aan slag op koning Hassan in augustus, za- Kolonel Ignatius Acheampong, voorzitter van de nationale raad van verzoening in Ghana, noemde de Rhodesische han- delsblokkade van Zambia „onvergeef lijke chantage, niet alleen jegens het volk van Zambia maar jegens geheel Afrika”. Hij sprak tot vertegenwoordigers van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die in Acra vergaderd hebben. Hij deed een beroep op alle zwarte Rhodesiërs en Zam- bianen „elk een blanke Rhodesiër voor hun rekening te nemen, dan zullen ze binnen een paar dagen gelikwideerd zijn’. Hij zei dat de Ghanezen zal worden ge vraagd bij te dragen aan een fonds van 500.000 gulden, dat zijn regering voor de bevrijdingsbewegingen beschikbaar wil stellen. terdagochtend door een vuurpeleton te recht zijn gesteld. De koning had een verzoek om gratie afgewezen. Nog meer harde berichten uit donker Afrika: Minister-president mevrouw Golda Meir het hete vuur gewend houdt doelbewust en fier de naam Israël hoog en de wereld weet allang haar vastberaden oog haar ongebogen gang iets wat beide, respect en bewondering wekt Zij is de zeventig al een eindweegs gepasseerd haar geest blijft levendig haar hoofd koel, zij regeert nog steeds met strakke hand staat vooraan in de strijd voor haar belaagde land in naam der gerechtigheid toonde zich in ’t hachlijk uur de manlijke figuur. Minister president collega’s komen, gaan meest met minder talent en veel minder begaan met het belang van ’t land de handen zelden vrij primair het hart verpand aan de eigen partij Een sterk voorbeeld van trouw: het volk is mijn banier geeft een verweerde vrouw leidster Golda Meir In een werelddeel hard en rebels werkt en waakt de moeder Israëls. De fam. v. d. Witte die tijdelijk in Am sterdam verbleef en wiens woning on beheerd stond kreeg nachtelijk bezoek. Er werd een t.v.-toestel en kopergoed ontvreemd. De daders zijn inmiddels ge pakt. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Om een positieve bijdrage te leveren aan het stopzetten van de bombardementen op Noord-Vietnam, heeft de werkgroep „wereldwinkel” te Witmarsum j.l. vrij dag 12 januari een gebedsdienst gehou den voor de vrede in Vietnam. Na afloop van deze bijzonder druk bezochte dienst werd de vraag gesteld: „En wat nu ver der?” Het was de bedoeling, dat de werk groep dan enkele suggesties ter hand zouden worden gesteld, wat voor soort acties zij nog meer kan ondernemen voor de vrede in Vietnam. Er ontstond binnenbrand in de conciër gewoning van Van der Spoel onder de secretarie van het stadhuis. Door kor daat optreden van politieman Van der Hauw werd de brand tot de huiskamer beperkt. Begin deze week begon kabinetsformateur Ruppert aan wat hij zelf de „beslissende fase" van zijn informatie-arbeid noemde: het onder zoek naar de mogelijkheid tot vorming van een extra-parlementair kabinet. Die fase werd bereikt na eerder enkele andere onderzochte varianten, als voorbands niet realiseerbaar, voorlopig naar de ach tergrond waren geschoven. Dat betrof achtereenvolgens een meer- derheidskabinet van zes partijen (KVP, AR, CHU, PvdA, D’66 en PPR), een links minderheidskabinet (PvdA, D’66 en PPR, samen 56 zetels, een vjjfpartijen-kabinet van confessionelen met VVD en DS’70 76 zetels, nog net een meerderheid) en een vierpartjjenkabinet van confessionelen en liberalen (70 zetels). Zoals de „kop’ van dit artikel reeds vermeld is de „aardgasoorlog” tussen Nederland en West-Duitsland - althans voorlopig - van de baan. Minister mr. drs. H. Langman (Econo mische tZaken) is met zijn Westduitse collega dr. Hans Friedrichs in Luxem burg overeengekomen het meningsver schil over de export van aardgas naar de Bondsrepubliek uit te praten in een com missie van hoge ambtenaren. Het „conflict” was ontstaan, nadat mi nister Langman begin dit jaar weigerde een overeenkomst tussen de Amerikaan se maatschappij Placid International en de Westduitse Ruhrgas A.G. voor de le vering van aardgas goed te keuren. Het contract met een looptijd van 24 jaar voorzag in export van 6,5 miljard m3 aardgas (vanaf 1975) uit de reserves op het Nederlandse deel van het Conti nentaal Plat. De Nederlandse regering voert aan, dat Nederland dat gas zelf nodig heeft. Met deze verklaringen zette het Witte Huis weer een domper op de hoopvolle verwachtingen over de snelle verwezen lijking van een accoord tussen Washing ton en Hanoi. Aan de andere kant denken sommigen toch dat president Nixon zaterdag, wan neer hij officieel wordt geïnstalleerd voor zijn tweede ambtstermijn, de gelegen heid te baat zal nemen om in zijn inaugu rele rede opening van zaken te geven over het vredesoverleg. die hij als eerste ontving, goed onder druk te zetten. De anders zo praatgrage Joop zweeg na zijn bezoek in alle talen. Hij liet zich niets eens aan verslaggevers zien en liet weten dat hij eerst zijn frac tie wilde raadplegen. Dat gebeurde dins dag. Woensdagmorgen zou hij opnieuw naar Ruppert gaan. De informateur heeft Den Uyl er fijntjes aan herinnerd dat hij en zijn partij te gengesteld handelen aan wat de PvdA- kiezers in meerderheid willen. Dat is, dat PvdA weer regeringssamenwerking aanvaardt en aangaat met de KVP. De onangs gepubliceerde cijfers van het na tionaal verkiezingsonderzoek 1972 heb ben dat duidelijk aangetoond. Ruppert zei ook talloze brieven en telefoontjes in die geest te ontvangen. Als de PvdA niet meewerkt aan een extra-parlementair kabinet dan zal de KVP moeten proberen met de WD zo’n kabinet te vormen. In ieder geval heeft links dan het recht verspeeld om de KVP daar nog langer verwijten over te ma ken. Eind van deze week zullen we we ten of Ruppert weer een illusie armer zal zijn. Een van de suggesties, n.l. een stille wacht bij fotomateriaal over de gevol gen van de bombardementen, werd reeds de zaterdag na de gebedsdienst gereali seerd. Deze „wacht” zal voortaan elke zaterdagmiddag worden betrokken. Voor lopig alleen in Witmarsum, maar later ook in andere dorpen in Wonseradeel. Verder heeft de werkgroep „Wereldwin kel” gemeend een actie „moeders voor Vietnam” op touw te zetten, waarbij het gaat om babyvoeding voor de kinderen van Noord-Vietnam. Deze actie zal in februari van start gaan. U zult er nog wel meer van horen d.m.v. stencils, die huis-aan-huis zullen worden bezorgd. De wereldwinkel zelf is voorlopig in de R.K. pastorie en is elke vrijdagavond van 7 tot 9 uur geopend. Voor informatiema teriaal over ontwikkelingslanden, voor rietsuiker, koffie e.d... kunt u daar elke vrijdagavond terecht. Werkgroep Wereldwinkel te Witmarsum Minister Friederichs heeft minister Lang man toegezegd, dat West-Duitsland de ze zaak niet „officieel” zal maken door het Europese Gerechtshof in te schake len. In de eerste reacties uit Bonn werd gezegd, dat de Nederlandse maatregel indruist tegen artikel 34 van het Ver drag van Rorrie, dat onrechtmatige ex portbeperkingen verbiedt. Nederland ontkent te handelen in strijd met het EEG-verdrag. Het gesprek tussen de twee ministers is in bijzonder vriendschappelijke sfeer ge voerd. Verondersteld wordt, dat minister Langman heeft laten doorschemeren de exportbeperking naar WeSt-Duitsland op te heffen indien nieuwe grote gasvonds ten worden gedaan. Indien in West-Duitsland door de Ne derlandse maatregel problemen op het gebied van de energievoorziening zouden ontstaan, zou bekeken worden of het ex portverbod wat soepeler zou kunnen worden toegepast. Eigenlijk zou u hier schaatsende jeugd verwachten op de stadsgrachten, medio januari, hetzij welhaast volleerd, hetzij nog zuchtend, vallend en opstaand ach ter een stoel. Niet alzo in de winter van 1973. De eendjes op de voorgrond maken zich al weer mooi. Wat u hier ziet is de Gasthuisbrug, de verbinding tussen Wit herenstraat en kade enerzijds en Hid He- rostraat en de Gasthuissingel anderzijds. Waarom de naam Gasthuis (afkomstig van St. Anthonygasthuis?) verweven zit met brug en singel is dus nooit geheel duidelijk geworden. Vermoedelijk had ’t Gasthuis aan de overkant destijds lan- derijenbezit ofwel heeft het Gasthuis meebetaald aan de brug? Wie het weet mag het zeggen. Deze foto met fraaie waterpartij werd voor ons gemaakt door drs. J. Reinsma. Twee Afrikaanse staatshoofden, kolonel Acheampong van Ghana en generaal Idi Amin van Oeganda, hebben de Afrikaan se landen opgeroepen om Zambia te ver dedigen tegen de blokkade die Rhodesië tegen dit land heeft ingesteld. Het verst ging president Amin, die zon dag de Afrikaanse landen opriep een in ternationale troepenmacht te sturen om president Kaoenda van Zambia te helpen bij zijn confrontatie met Rhodesië. „Als alle Afrikaanse landen een deel van hun troepen zouden sturen dan zou Zambia effectief worden bevrijd”, aldus Amin. Hij vond dat de „imperialistische en Aziaten” er onmiddellijk uitgeschopt moeten worden, zodat de Afrikaanse eco nomie weer kan worden geleid door ei gen mensen. moord” zou plegen. Hij vindt het een op lossing uit de verleden tijd, die vandaag de dag in een moderne democratie niet meer zou passen. Tegenover de informa teur drukte Den Uyl zich echter toen al (eind december) wat voorzichtiger uit. Op diens vraag hoe hij echter over een eventueel extra-parlementair kabinet, antwoordde Den Uyl schriftelijk te voor zien dat hij daar niet aan zou meewer ken. Informateur Ruppert zelf begreep maan- Hwat hal De Israëlische premier Golda Meir, is na haar bezoek aan Rome onverwachts in Genève aangekomen waar zij een ge sprek zou hebben met de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Bogny. De president houdt op het ogenblik vakantie in Zwitserland. Volgens Israëlische bronnen heeft Golda Meir aangedrongen op een gesprek met de president naar aanleiding van het feit dat vijf Amerikaanse staten de afge lopen maanden de diplomatieke betrek kingen met Israël hebben verbroken, voornamelijk ten gevolge van de invloed van Libië. Golda Meir zal vermoedelijk trachten de invloed van Ivoorkust aan te wenden om deze betrekkingen te ver beteren. Veel belangrijken zou natuurlijk zijn, dat ook de oorlog in Vietnam van de baan zou zijn. Naar dezer dagen verluidde zouden Amerika en Zuid-Vietnam van daag, vrijdag, een eenzijdig staakt-het- vuren afkondigen. Dit meldde n.l. een verslaggever van de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS uit Saigon. Hij beriep zich daarbij op „zeer betrouwbare bronnen uit het pre sidentiële paleis”. Op het buitenhuis van Nixon in Key Biscayne (Florida) wilde diens woord voerder, Ronald Ziegler, op het moment dat we dit bericht citeren, dit noch be vestigen, noch ontkennen. Na hardnekkig herhaalde vragen zei hij: „Ik wil u alleen vertellen, dat wij een wederzijdse overeenkomst met de ande re partij hebben dat, zoang de onder- handelingen voortduren, wij niet zullen spreken over de aard en de details van de besprekingen en wij zijn van plan ons aan deze overeenkomst te houden.” Ziegler maakte ook nog bekend, dat pre sident Nixon geen plannen heeft nog de ze week een verklaring inzake Vietnam af te leggen. Ook zal Nixon’s speciale adviseur, dr. Henry Kissinger, niet voor volgende week naar Parijs terugkeren, misschien zelfs nog later. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en dag heel goed dat de houding van de PvdA ten aanzien van een extra-parle mentair kabinet beslissend zou zijn. Daarom zei hij op een persconferentie: „Je zou dit de week van Den Uyl kunnen noemen”. Eerder had hij als kenmerk van een zuiver extra-parlementair kabinet gege ven, dat er geen enkel accoord met (de) fracties aan ten grondslag ligt. Wel kan er sprake zijn van een overleg over hoofdlijnen met fractievoorzitters. Het is in ieder geval geen kabinet dat tegen de uitgesproken wil van de Tweede Kamer aan zou kunnen blijven. Het kan geheel of grotendeels zijn samengesteld uit niet- politieke figuren, maar dat hoeft niet persé. Het behoeft verder niet „kleur loos” te zijn. In ieder geval, aldus Rup pert, biedt een extra-parlementair ka binet fracties of individuen geen kans een keuze te ontgaan. Het ontbreken van afspraken noopt juist een ieder tot persoonlijk kiezen. De par lementaire invloed kan dan weer goed functioneren. Maandag en dinsdag vroeg Ruppert de fractieleiders of zij bereid zijn om geestverwanten-partijgenoten niet te ontraden in een extra-parlemen tair kabinet zitting te riemen. Tevoren had hij al gezegd dat het ant woord daarop geclausuleerd zou kunnen zijn in verband met de politieke kleur van zo’n kabinet. Maandagmiddag bleek al dat Ruppert er kennelijk in geslaagd was Den Uyl, De H.H. Weeshuisvoogden plaatsten in het gymnastieklokaal een zestal Zweed se wandrekken met bijbehorende ban ken. Bovendien werd de inventaris ver rijkt met een paard. Ook is athletiek- materiaal aangeschaft, zodat Bolsward „een Eldorado van de gymnastiek” ge noemd kan worden. Het extra-parlementaire kabinet waar naar de informateur nu zoekt heeft vanaf het begin van de formatie de hartstocht gehad van de KVP en eigenlijk ook van de PPR., maar PPR-fractieleider De Gaay Fortman mocht er na de verkiezin gen van zijn partner Den Uyl niet meer over praten om de marsroute van Den Uyl naar het Catshuis niet extra te blok keren. Den Uyl zelf heeft trouwens al eerder openlijk verklaard dat hij op een extra-parlementair kabinet „kinder- Ons bereikte nog het volgende bericht over het slagen van de actie van de Franciscus mavo: voor „Kom over de brug”. De opbrengst bedroeg f 1900,-. Dit prachtige resultaat werd o.a. be reikt door welwillende medewerking van L.T.S. en R.K. Basisschool. -i***

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1