Bolsward heeft sluitende (ontwerp) begroting Gate SKroar Subsidies wel, belastingen niet verhoogd Zilveren filmpjes Fan stêd en lan IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll ■i - DINSDAG 23 JANUARI 1973 112e JAARGANG No. 7 Zinker Naar 90 °/o Algemeen Fin. consequenties Eekwerd II Openbare werken (Voor vervolg zie pagina 2) Geen belastingverhoging Stratenplan- en bruggenbouw üs hjoed to sizzen Budgetaire ruimte Stichting Wy ploeije en eidzje en struije It sied yn ’t réë lan; Oft it waekse sil en dije, Regionaal belang Ha wy net yn üs han. 4e week januari 1948 Niet alles in eens IT LANBOUSKIP HINNE (III) dat Prinses Beatrix 10 jaar. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ui tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 Of 2335 (05157), Nederland krijgt van de 2436 miljoen dollar Marshallhulp 60% cadeau. Ans van Dijk, de beruchte medewerkster van de SD te Amsterdam ter dood ver oordeeld en terechtgesteld. Plannen voor de bouw van een indus- trieflat te Bolsward. Zurich heeft een geslaagde actie gehou den voor een nieuwe klok. De klok is reeds besteld. Het wil ons voorkomen dat onze gemeen te vooralsnog niet in staat zal zijn de lasten van een dergelijke investering te kunnen opvangen. In overleg met de be treffende adviesorganen hebben wij be sloten uw raad binnenkort voorstellen te doen tot de aanleg van een riolering van af de plaats van de zuiveringsinstallatie naar de Gysbert Japicxbrug. Voorts zul len plannen worden ontwikkeld de rio lering van Noord II via het Industrieter rein door te trekken naar de Harlinger- straat terwijl tevens een zinker zal moe ten worden gelegd naar het bestemmings plan Eekwerd. De lasten van een derge lijke investering zullen kunnen worden opgevangen uit de opbrengst van de ver hoogde rioolrechten. Hiervoor is opgemerkt dat investerin gen zullen moeten worden gedaan in het belang van zowel de inwoners van onze forline fiskale frije reservearring yn 1973 ta de helte werombringe wol, dit omt de skatkiste de boaijum sjen lit. De selsstannige ?f- trek is yngeande dit jier ynlutsen. Dit haldt yn, dat der foar de selsstannigen fan de taseine toelichting neat op ’e his- pel komt. Nei alle moaije biloften, dêr’t praktysk alle politike partijen by de lêsthalden forkiezingen mei skerme ha, neamt de foarsitter fan it Lanbouskip dit in alderüngelokkichst risseltaet. De ien- nichste mooglikheit om op koarte termyn noch hwat to dwaen foar de lanbou is it üngedien meitsjen fan de ynfestearings- óftrek. De hear Knottnerus bijoech him efkes op it politike mêd, doe’t hy de hoop ütspriek, dat der mar gau in regear komme mochte, dat dit alteast dwaen woe. Op it stuit dat wy dit skriuwe liket dat der noch net op. Ruppert docht (of faeks ynmiddels al die) alle war en bisocht it oer alle bügen, mar hieltyd briek it him wer by de hannen omt óf, lit stean dat der in regear üt ’e bus kaem dat rêst op partijen dy’t yn dit stik fan saken syn- ünthjit neikaem. Der binne fansels ek gunstiger wizigin- gen kommen as it nije skivetaryf foar de ynkomstebilêsting, de aparte bilêsting foar de wurkjende frou, it net jilden fan de aksynsforheging fan dieseloalje foar lanboutrekkers en de kompensaesje foar in wiziging yn it 14% BTW-taryf. Ek oer de nije weardearring foar lanskip en milieu, dy’t tige forban haldt mei it Volkshuisvesting en ruimtelijke or dening De vaststelling van het bestemmingsplan Eekwerd II zal spoedig bij uw raad aan hangig worden gemaakt. De hiervoor be nodigde gronden zijn aangekocht en pachtvrij. Ten aanzien van de in het plan te realiseren woningbouw zal met de woningstichting overleg moeten wor den gepleegd. Omtrent de stadssanering en reconstruc tie hopen wij u in de loop van het jaar nadere voorstellen te kunnen doen. Het ligt in onze bedoeling op korte ter mijn een commissie te vormen uit ver tegenwoordigers van alle instanties die bij deze materie zijn betrokken. De be sprekingen terzake zijn inmiddels afge rond. Wij zijn van mening dat het karak ter van onze binnenstad moet worden bewaard. Teneinde te voorkomen dat door verschillende van inzicht de plan nen steeds zullen moeten worden gewij zigd en aangepast menen wij dat een commissie van deskundigen noodzake lijk is. Daarnaast is het met het oog op de res tauratie en reconstructie noodzakelijk dat een stichting wordt gevormd die zich de restauratie en reconstructie van te bewaren panden ten doel stelt. Deze stichting zal zeker bij het overleg met de commissie van deskundigen moeten wor den betrokken in de commissie moeten zijn vertegenwoordigd. Daarnaast zal een vereniging van be langstellenden, die in de stichting zal zijn vertegenwoordigd, goede diensten kunnen bewijzen. Bovendien zal dan de bevolking van onze stad nauwer bij de te realiseren plannen kunnen worden betrokken. Gelukkig behoeven wij u thans geen voorstellen te doen de plaatselijke be lastingen voor het sluitend maken van de begroting te verhogen. Wel vinden wij het verheugend dat uw raad tot nu toe steeds als dat noodzakelijk bleek, bereid was in het belang van onze gemeente, de daarvoor in aanmerking komende be lastingtarieven aan te passen, teneinde te .voorkomen dat vanwege een niet slui tende begroting bepaalde voorzieningen niet zouden kunnen worden gerealiseerd. Wel is hierbij duidelijk komen vast te staan dat alleen na uitvoerige toelichting en discussie u tot besluitvorming is ge komen, waardoor gelukkig is voorkomen dat onze gemeente zich zou moeten voe gen bij de lijst van gemeenten met een De raadsleden van de gemeente Bolsward ontvingen dezer dagen de ontwerp gemeente-bedrjjfsbegrotingen 1973. Het verheugt ons dat wjj u reeds op dit tijdstip de begroting voor het jaar 1973 kunnen aanbieden, aldus Ben W in hun aanbiedingsbrief, die dan vervolgen: Bü de aanbieding van de begroting 1972 hebben wij u meegedeeld er( naar te willen streven nog voor de aanvang van het dienstjaar 1973 de begroting aan te bieden, doch dit bleek niet haalbaar. De achter stand die in de financiële administratie heeft bestaan is thans vrijwel weggewerkt en wij mogen verwachten dat zonder tegenslagen de volgende begrotingen tijdig vóór de aanvang van het dienstjaar kun nen worden behandeld. Het lijkt ons dienstig om u naast de toelichting die op de verschillen de posten van de begroting is gegeven hierna een algemene toelich ting te geven omtrent een aantal zaken. Uit deze algemene toelich ting citeren wij: Ten aanzien van de woningbouw menen wij te moeten opmerken dat de realise ring van woningbouw in het bestem mingsplan Eekwerd I in een sneller tem po is gerealiseerd dan kon en mocht wor den verwacht. Helaas is ook geconstateerd dat de bouw prijzen zodanig zijn gestegen dat vooral voor de laagst bezoldigden de huren van nieuwe woningen onbetaalbaar zijn ge worden. Gelukkig kunnen toekenning van een doorstromingsbijdrage of huur subsidie enig soulaas bieden. Het beeld van de begroting 1973 is ge lukkig aanmerkelijk beter dan dat van het vorige begrotingsjaar. Deze verbete ring is niet alleen een gevolg van het feit dat de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten ten aanzien van de uitkeringen sociale zorg is verbe terd, doch ook de verhoging van een aantal plaatselijke belastingen, waartoe u in 1972 besloot, geeft meer financiële armslag. Hoewel de post voor „onvoor ziene uitgaven” een raming aangeeft van f 71.504,98 is er naar onze meping nog geen reden tot juichen. In onze ge meente zullen zowel voor de leefbaar heid van de eigen inwoners als die van de regio de komende jaren nog een groot aantal investeringen moeten wor den gedaan, die enorme financiële con sequenties zullen hebben. Een strak fi nancieel beleid zal dan ook in de toe komst noodzakelijk, blijven, welk beleid alleen mogelijk zal zijn in een goed sa menspel tussen uw raad en ons college. Wij menen er daarom ook goed aan te doen uw raad over de problemen waar mee ons college en daarmede uw raad zullen worden geconfronteerd nader toe te lichten. De folgjende bern skriuwe oan Marijke muoi (Fryske praethoeke yn de Boalser- ter krante): Betty Draeijer, Tsjerkwert; Hein, Sybren en Anna Wynia, Itens; Ja coba Boersma, Exmörra; Richtsje Can- rinus, Skuzum; Hylke Speerstra, Yms- walde; Akky Draeisma, Piaem; Geartsje de Witte, Wüns; Siepy Laagland, Boal- sert; Joukje Hiemstra, Kübaerd; Grad- dy Brattinga, Blauhüs; Pytsje Aukema, Peinjum; Appy en Froukje Smink, Fer- walde; Teatske de Vries, Blauhüs; Piter, Feikje en Bet Frankena, Winsum; Auk- je Tippersma, Wommels; Aukje Koster, Tsjerkwert; Jikje en Joukje Bosch, Hich- tum; Akke en Klaske de Boer, Gaest en Wytske T. van Scheltinga, Blauhüs. Het streven van ons is er steeds op ge richt geweest op het moment dat de zuiveringsinstallatie in gebruik zal kun nen worden gesteld, budgettair een zoda nige ruimte op de gemeentebegroting te hebben dat een groot deel van het riole- ringsplan kan worden uitgevoerd, opdat een optimaal gebruik van de installatie kan worden gemaakt. Wij hebben u hier omtrent dikwijls geïnformeerd. Teneinde dit resultaat te kunnen bereiken hebben wij u voorgesteld de heffing van riool rechten etappegewijs te verhogen. De op- ,brengst van rioolrechten boven f 20,- per perceel is op ons voorstel in 1972 niet voor de algemene dienst gebruikt maar toegevoegd aan de reserve. Ook voor 1973 wordt u voorgesteld de hogere op brengst voor dit doel te reserveren. Tenslotte zullen de rioolrechten in 1974 nogmaals moeten worden verhoogd tot het bedrag van de van rijkswege voor geschreven normen, waardoor wederom ruimte op de begroting zal worden ge schapen voor de verdere aanleg van de rioleringen. Het rioleringsplan voor de gehele ge meente is door het adviesbureau van Ir. Dr. Kuipers gereed gemaakt en hebben wij in grote lijnen met u onlangs be sproken. Te uwer informatie hebben wij het ge hele plan thans ter inzage gelegd. De to tale kosten van dit plan zullen f 3.625.200 bedragen. Vanwege het feit dat de rioolwaterzui vering een provinciale taak is geworden zal onze gemeente terzake geen bemoeie nissen meer hebben. Uit de toelichting bij de provinciale begroting voor 1973 is ons gebleken dat de provincie het plan voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie heeft overgenomen en tracht in de loop van 1973 met de bouw van deze installatie te beginnen, zodat deze midden 1975 in gebruik zal kunnen worden gesteld. Realisering van een zui veringsinstallatie heeft alleen zin als ook de bestaande rioleringen op de installa tie zullen kunnen worden aangesloten en een zo groot mogelijk aantal woningen op de installatie zal kunnen lozen. Bovendien zal dan zijn bereikt dat, de bestaande industrieën meegerekend, 83 procent van de capaciteit van de zuive ringsinstallatie zal zijn benut. (De installatie zal aanvankelijk een ca paciteit hebben van 40.000 inwoner equi valenten.) Teneinde een groter deel van de capaciteit van de zuiveringsinstallatie te kunnen benutten zal het noodzakelijk zijn dat een zinker wordt gelegd vanaf ’t Plein 1455 naar het Laag Bolwerk. Gezien echter de financiële consequen ties van deze investeringen en de bud gettaire positie van de gemeente menen wij dat uitvoering van deze werken al leen in het kader van de werkverrui ming mogelijk zal kunnen zijn. De plan nen voor deze werken zijn voor uitvoe ring gereed gemaakt en een aanvraag om subsidie is ingediend. Indien tot aanleg van riolering en ver betering van straten kan worden over gegaan zal er tevens op moeten worden gerekend dat zowel de Gasthuisbrug als de Snekerpoortsbrug zullen moeten wor den vervangen. Ook voor deze beide pro jecten is een subsidie-aanvraag inge diend. De uitvoering van het stratenplan en bruggenbouw zal naar raming een in vestering vergen van f 2.500.000,-. Ons college ziet geen mogelijkheden hier voor dekkingsmiddelen aan te wijzen. Tot nu toe was het vanwege de geringe arbeidsreserve in onze gemeente vrijwel onmogelijk in het kader van de werk verruiming voor subsidie in aanmerking te komen. Wij menen echter dat er aan wijzingen zijn dat het terzake gevoerde beleid zal worden gewijzigd waardoor er wellicht mogelijkheden tot het verlenen ,van subsidie voor de genoemde projec ten zullen ontstaan. Ir. Knottnerus, it noch efkes ha oer de fiskale aspekten. Ek op fiskael gebiet kaem der jier noch al hwat foroaring. De aldedeireserve is in goede saek, ek al giet de wetlike regeling safier net as it foarstel fan de kommisje Van Soest. Noch slimmer is it, dat men de bilêsting- proef nommen. Doel wie de finansie- ringsmooglikheden yn de lênbou to for- romjen. Noch krekt foar de jierwiksel waerd de earste erfpachtoerienkomst te- kene. Lyk as safaek naem Fryslan hjirre de foarstap. It barde op 28 desimber yn Kollum. It earste skiep is dus oer de daem, mar al to heech binne de for- wachtings net spand. In forromming fan it proefgebiet buten de grinzen fan de ruilforkaveling. soe wol winsklik wêze. Yn 1972 is noch in nij ynstremint tafoe- ge oan it bilied fan de bidriuwsüntwik- keling. De rinte.subsydzj es, hweroer yn Brussel lang rieplachte is binne yn üs lên op 15 novimber mooglik wurden. It soe in goed ding wêze, as ek de tünbou en de bargehalderij dêr fan profitearje koene. Ta bislüt heakke Ir. Knottnerus yn syn nijjiersrede noch efkes yn op in radio- diskusje oer it bisteansrjocht fan it mi- nistearje fan Lanbou. It leit noch al yn ’e reden dat hy der waerm foar pleite it ministearje bistean to litten. Dit achte hy net allinne yn it bilang fan de Neder- lanske lanbou, mar ek en binammen foar it lanboubilied op Europeesk en yn- ternasjonael niveau. Hjirmei slute wy dan dizze rige fan trije artikels oer it lanbouskip óf. De agra- ryske sektor hat dêrmei dan wol wer syn gerak krige. In oare kear wer ris in hiel oar Onderwerp. Hwat dit wurdt bliuxft noch efkes in forrassing. Otn van te watertanden! Als we dan thuis geen winters plaatje kunnen ma ken, moeten we maar even een kijkje nemen in het buitenland. Al is ook de sneeuw daar schaars, winter is het daar wel! Hwat hat gemeente als die van de regio. De aanleg van de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal naar onze mening niet alleen van belang zijn voor onze gemeente maar ook voor de regio. De vervuiling van het boezemwater neemt zodanige vormen aan dat met de aanleg niet meer kan worden gewacht. Wij spreken hierbij dan ook de hoop uit dat de hiervoor genoemde plannen spoe dig in uitvoering kunnen worden geno men en onze gemeente daarmee een bij drage zal hebben geleverd ter verbete ring van het milieu voor Bolsward en omgeving. Ten aanzien van openbare werken me nen wij dat de aanleg van de riolering boven alle andere werken voorrang zal moeten hebben, hoewel wij zeker zullen trachten het extra-onderhoud van stra ten, waarmede een aanvang is gemaakt, te vervolgen. niet sluitende begroting. Wat betreft de financiering van kapitaalswerken zijn de gemeenten ook voor het jaar 1973 we derom aangewezen op de centrale finan ciering. In 1972 werden voor een aan tal investeringen en voor consolidatie een 8-tal leningen tot een totaalbedrag van f 1.757.500,- aan onze gemeente toe gewezen. Mede door de vlotte verkoop van bouwterreinen is de kapitaalbehoefte op 1 januari 1973 op begrotingsbasis aan merkelijk gunstiger dan bij de aanvang van het begrotingsjaar 1972. Daar de toewijzing van financieringsmiddelen in 1973 ruimer zal zijn dan de afgelopen ja ren hebben wij de hoop dat voor de uit te voeren werken in 1973 ook financie ringsmiddelen zullen worden toegewe zen. Naast deze algemene opmerkingen wil len wij ten aanzien van een aantal za ken hierna nader een uiteenzetting ge ven. De verbinding met de oude binnenstad zal dan zijn gelegd. Hierna zullen riole ringen dienen te worden gelegd langs ’t Laag Bolwerk vanaf het gemeentelijk gasbedrijf tot de Blauwpoortsbrug en langs de kaden vanaf de Blauwpoorts brug tot de Snekerpoortsbrug, alsmede vanaf de Florencestraat tot de Sneeeker- poortsbrug, waarbij dan tevens een zin ker dient te worden gelegd bij de Gast huisbrug. Aanleg van deze riolering zal tot gevolg hebben dat ruim 90 ’/o van de capaciteit van de zuiveringsinstallatie is benut, doch zal ook tot gevolg hebben dat de bestratingen van de hiervoor genoem de trace’s zullen moeten worden verbe terd. Het steeds toenemende verkeer blijkt te zwaar te zijn voor de thans aan wezige verharding en fundering, waarom vervanging noodzakelijk is. De heer Kr. Boelens geïnstalleerd tot schoolhoofd te Hidaard. plattelan sei de sprekker noch it ien en oar. It petear oer de ynrjochting fan de oanspraek op „de romte” hat tige yn it nijs west. Lanboubilangen strike net al- tyd mei dy fan de milieuprofeten, hoe raer dat ek klinke mei. Der wurde wol- ris tsj instellingen oproppen ynpleats fan dy üt ’e wrald to helpen. Saken as stank- oerlêst om mar hwat to neamen, moatte oplost wurde, dat is sa klear as in klünt- sje. Tt Lanbouskip is dêrom ek foar wet- jowing op it gebiet fan it milieu, mar wol dan oan de oare kant mear rjocht- sekerheit as bg. de Hinderwet dy jowt. Der sille grif mear oanspraken dien wur de op in wichtich stik fan de romte, dy’t oant nou ta foar agrarysk doel brükt wurdt. De nije Lanynrjochtingswet moat dan ek yn nau oerliz mei it bidriuwslib- ben ta stan komme. Fanselssprekkend sil de hjoeddeiske Ruilforkavelingswet der yn opgean. De protesten tsjin in ruilforkaveling komme soms pas goed op gong as it projekt al yn ütfiering is, mar as ienkear in bislüt nommen is, moat der op loyale meiwurking rekkene wurde kinne. Yn 1972 waerd der op ruilforkavelings- mêd in hiele hael dien. Yn njoggen ge- bieten waerd in ruilforkaveling yn stim- ming brocht. Allinne it lytste gebiet (Hooghalen mei goed 1800 ha) waerd ófstimd. De oare acht gebieten hwerün- der Wünseradiel-Noard, kamen der troch. Meielkoar in lape fan goed 50.000 ha. Mei de grounbank is lang om let in OM De oare kear ha wy al oankundige wy yn dit tredde en tagelyk léste arti kel oer de dochs wol wichtige rede fan soene Bolswards Nieu wshlai STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1