Eindelijk bestand Vietnam m Kabinetsinformatie: Happening ingewijden voor Gaöeshpoap I I is» I I I Nixon: De oorlog is geëindigd, de vrede dient nog bevochten Oud-president L. B. Johnson aan hartaanval overleden IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH DIT I.V.M. DE GERINGE BELANGSTELLING iiiiiiiiiiiiiiiiiiiim WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kienzle parkeer meters in Bolsward VANAF VANDAAG ZAL DE W.A.C.- BUS OP VRIJDAGAVOND NIET MEER RIJDEN NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 3E3DE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Foto van de week .«.„j i VRIJDAG 26 JANUARI 1973 112e JAARGANG No. 8 Krachtige persoonlijkheid Lyndon B. Johnson t Peru Sociaal bewogen Panchgani Dynamiek li.- 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR us hjoed to sizzen Minsken dyt sa stiif binne as dampeallen bliuwe op itselde sté stean en wurde wol- ris omj age. J «OM Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Pas de geschiedenis zal het juiste oordeel kunnen vellen, maar dat het een historisch moment was, toen Nixon woensdagmorgen (onze tijd 4 uur) het bestand in Vietnam aankondigde, lijkt buiten twijfel. Binnen 60 dagen de troepen terug, de krijgsgevangenen binnen 60 dagen vrijlaten, internationaal toezicht op de naleving door Canada. Indonesië, Polen en Hongarije. Natuurlijk sprak Nixon in gemeen plaatsen, trachtte hij alle emoties te verbergen en bleef hij op ver schillende punten vaag. In zijn commentaar dat Henk Neuman na afloop van de woensdagmorgen door de NOS uitgezonden t.v.-rede gaf werd er b.v. op gewezen, dat Nixon niet duidelijk had gemaakt, waarom de verhevigde argumenten rond de kerst nodig waren. Wel werd leedwezen betuigd met alle Amerikaanse gezinnen, waarin een oorogsslachtoffer een leegte had gelaten, geen woord echter over het leed in Vietnam zelf. Het zij zo. Maar dat de uitspraak van Nixon dat de oorlog weliswaar is geëindigd, maar de vrede nog dient te worden bevochten, een diepere zin heeft is wel duidelijk. Kort na oud-president Harry S. Truman is deze week nu ook de Amerikaanse oud-president Lynden B. Johnson over leden. Hij werd na een hartaanval per vliegtuig en helicopter naar het militaire ziekenhuis Brooke in San Antonio ver voerd, maar bleek bij aankomst al te zijn bezweken. Volgens het verslag van kolonel Hie- ger. chef-patoloog van het ziekenhuis, leed Johnson aan een ernstige ziekte van de kransslagaders. Twee van de drie gro te aderen naar het hart waren geheel afgesloten. Het stoffelijk overschot van Johnson werd tot woensdag 14 uur opge baard in de Johnson-bibliotheek. Het zal worden begraven bij zijn ranch in Texas. President Johnson, meer sociaal bewo gen dan Truman en ook dan zijn voor ganger John F. Kennedy, heeft veel steun verleend aan het onderwijs en de van alle Het zijn niet alleen de krachten van het brute geweld die de wereld beheersen, dit althans trachten te doen. De in de dertiger jaren zo populaire Morele Her bewapening, sedertdien bij velen in het vergeetboek geraakt, bestaat als bewe ging nog steeds. Zo zijn te Panchgani ten zuidoosten van Bombay nieuwe gebou wen van een nieuw conferentiecentrum gereedgekomen. Onder het motto „Nieu we rol voor Azië” vindt juist in deze week van 20-28 januari de openingscon- ferentie plaats die door persoonlijkheden Na enig praten was hij echter bereid toe te geven dat klassenstrijd geen klassen haat mag worden en dat mits er verande ring van instelling is, er tenslotte toch samenwerking moet komen, wil er ooit vooruitgang mogelijk zijn. Zijn grote be zwaar tegen het regime is ook dat het allemaal van boven naar beneden komt zonder raadpleging van het volk. Bij deze opmerkingen dient echter de kanttekening te worden gemaakt dat het huidige regime zoveel vertrouwen heeft gewekt dat alle guerrilla-activiteit tot stilstand is gekomen. uit vele landen worden bijgewoond. „Waar zal Azië bekend om staan?” Met deze vraag begon de uitnodiging voor de openingszitting op Asia Plateau, Panch gani. „Zal het altijd zijn om de ont ploffing van bommen, de hartekreet van lijden, de storm van geweld, de harts tocht het verleden te wreken? Of zou het kunnen zijn dat Azië bekend zal staan om de moed van mensen die de stille, zachte stem zullen gehoorzamen die in ieder hart spreekt en die genezing kan brengen voor de trots en haat, de corruptie en het zoeken van eigen eer waardoor volken worden verscheurd? Voorts vergaderde het vorige weekend in Utrecht een honderdtal sympathisan ten van de Actiegroep Nieuwe Partij. Die actiegroep is opgericht door een aantal K.V.P.-ers en C.H.U.-ers die vin den dat het eenwordingsproces van de Christelijke partijen veel te traag ver loopt, met name door de houding van de A.R. De actiegroep stelt nu de eis, dat voor de zomer principe-besluiten geno men moeten zijn over een nieuwe demo cratische volkspartij, die zich links van het midden zal opstellen in de politiek. Twee dagen later kwam er na een ver gadering van de dagelijkse besturen van KVP, AR en CHU het bericht, dat „de hoogste organen van de drie partijen in mei tot principe-uitspraken zullen ko men”. De heren van de Actiegroep wor den dus op hun wenken bediend. Zou het er dan toch nog van komen, na ja ren van onverplichtend in- en uitgepraat De wonderen zijn de wereld nog niet uit, zeker niet in confessionele ogen Deze week is tenslotte ook de Tweede Kamer na een lang reces weer gaan ver gaderen. Er liggen nog 12 begrotingen op behandeling te wachten. Voorts wacht een fikse interpellatie over de overplaat sing van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er valt aan het Binnenhof weer iets concreets te doen. Het werd ook wel tijd Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tfltg. A. I. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adree: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (65157), I o Hwat hat Naar Asia Plateau zullen mensen komen uit vele landen, met name uit Azië en ’t gebied van de Stille Zuidzee, met een toenemend aantal bewijzen van de kracht en doèltreffendheid van deze stem. Het doel van deze conferentie zal zijfi te overleggen op welke manier deze dyna miek gebracht kan worden in de aanpak •van de essentiële vraagstukken waar Azië en de wereld voor staan.” Aldus de uitnodiging voor de conferentie te Panch gani Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Om nog even op het westelijk halfrond te blijven: Het bewind in Peru wordt momenteel gekenschetst door een mili taire dictatuur van progressieve signa tuur, betrekkelijk mild, die zowel het communisme als het kapitalisme afwijst: Een Latijns Amerikaans Joegoslavië „in de maak”, of volgens president Velasco: „Een ordening gebaseerd op de concep ties van sociale rechtvaardigheid, democratie en van participatie in sferen van het leven”. De grote landgoederen werden b.v. Het mystieke ritueel dat men in Den Haag - ’s Gravenhage zo u wilt - kabinetsformatie noemt, is nu in het gewenste stadium be land: een gewoon mens met ook nog andere dingen aan zijn hoofd kan er geen touw meer aan vast knopen. Alleen ingewijden die de gebeurtenissen op en om het Binnenhof van uur tot uur op de voet volgen, kunnen er nog met moeite uit wijs. Dat maakt de politiek er niet populairder op en ook de politici niet. Toch mogen wij de schuld niet alleen in de schoenen van de politici schuiven. Het zijn tenslotte de ruim zeven miljoen Nederlandse kiesgerechtigden die er op 29 november j.l. voor gezorgd hebben dat er weer 15 politieke partijen in het Parlement kwamen, met alle problemen voor meerderheids- vorming van dien. De kiezer werkt zelf aan de verdeeldheid mee. De necrologieën over Truman waren zeer lovend, die over Johnson tot dusver niet, aldus concludeerde terecht deze week ’n landelijk ochtendblad. Tijdens zijn ambtsperiode nam president Truman de beslissing een atoombom op Hiroshima te werpen; hij was de man achter de luchtbrug naar West Berlijn, snelde Zuid-Korea te hulp toen het door het communistische Noord-Korea werd aangevallen en damde ’t communisme in Europa in door de oprichting van de NATO. woningbouw, heeft tal van sociale wet ten op zijn naam staan en heeft meer dan welke voorganger ook gedaan op het gebied van gelijke rechten voor de negerbevolking. Maar hij heeft ook als erfenis de oorlog in Vietnam gekregen, die hij niet heeft kunnen beëindigen. Ook zijn beslissing de bombardementen te beperken en zijn uitnodiging vredesonderhandelingen te openen, bleven zonder resultaat. Bij dit type Kienzle parkeermeter wor den twee parkeermeters ruggelings te gen elkaar in één huis en op één paal gemonteerd. De zijdelingse signalering is zowel voor de automobilist als voor de parkeerwachter duidelijk en reeds van veraf waarneembaar. Voor het verzamelen van de ingewpr- pen parkeergelden maakt de gemeente Bolsward gebruik van de speciaal ont wikkelde muntverzamelwagen (Zie foto). Het tarief van de parkeermeters, dat wil zeggen de parkeertijd per ingeworpen munt bedraagt een dubbeltje voor een half uur; een kwartje voor een uur en een kwartje plus een dubbeltje voor anderhalf uur. De max. parkeertijd is anderhalf uur. President Johnson was ongetwijfeld een krachtige persoonlijkheid. Maar ook een president van Amerika kan niet alleen beslissen, moet rekening houden met de krachten in de maatschappij en heeft geen zeggenschap over zijn tegenstander. Het communistische Noord-Vietnam heeft toen kennelijk gemeend dat de overwinning voor het grijpen lag, welke verkeerde calculatie de oorlog vele jaren heeft verlengd. Op een dag dat de vrede in zicht is, maar nog niet verwezenlijkt, is oud-president Johnson overleden. Het lijkt het geciteerde blad waarschijn lijk dat de historie een milder en loven der oordeel over Lyndon B. Johnson als president zal uitspreken dan zijn tijdge noten in Amerika en vooral in Europa tijdens zijn ambtsperiode hebben gedaan. Deze week werden in Bolsward 48 Kienzle parkeermeters geplaatst. Met het plaatsen van deze parkeermeters be oogt het gemeentebestuur een betere doorstroming van de „kort-parkeerders” te bewerkstelligen. Gezien de ervaringen die men in andere steden heeft, zal dit zeker het geval zijn. De gemeente Bolsward heeft haar keuze laten vallen op de enkele en de z.g. twee ling parkeermeter, die onder meer ook 'gebruikt worden in Sneek, Drachten en Den Haag. t Foto’s van dit stadsdeel zijn er wel meer gemaakt. Links het hoekhuis van Broer- restraat-Kleine Kampen. Op de achter- grond hiervan de Boterstraat oftewel in i de volksmond Vossepólle, rechts als de laatste der Mohikanen het Convent. Er tussenin het pittoreske grachtje, dat toch I wel een levendig element vormt. Bedekt u het maar eens met de hand tot het i bruggetje en u ziet hoe „dood” de1 foto meteen wordt. Het Convent met die sto- rende witte muur is zoals u weet aange- kocht door de gemeente Bolsward en zal eerlang verdwijnen. Overigens: hoe mooi weerspiegelt het gebouw nu nog in het grachtje. Ook de Boterstraat is ten dode opgeschreven. Of ook het grachtje zal i worden dichtgegooid? Plannen in die t richting zijn er wel geweest, maar als i straks de zuivering van Bolswards wa- t ter ter hand wordt genomen, kan in elk geval aan een euvel het Tioofd worden geboden, dat van de stank. Men moet nog wel bedenken: Eenmaal dichtgegooid komt niet terug! En op ons aftakelend stedeschoon moeten we toch wel erg zui nig zijn! Het hangt natuurlijk mede van de verdere eventuele plannen van de be bouwing van De Kampen af, of het (vachtje een functie kan houden of niet. De foto die op een bekend plekje toch weer een andere kijk geeft, is genomen door drs. J. Reinsma.. Hij deed dit op 13 jan. j.l., hartje winter, maar sneeuw noch ijs is er te zien. niet verkaveld, zoals elders het geval is ge weest - en daar heeft dat tot enorm pro ductieverlies geleid -, maar onverdeeld in coöperatieven georganiseerd. Van de coöperatieven óntvangén de deelnemers meer loon dan ze vroeger kregen. De landbevolking is dus tevreden met 'het regime. Op de debetzijde staat het feit dat het regime geen werkelijke ideologie heeft. Een gelover in het marxistisch so- I cialisme, signaleerde dat de regering staat voor verzoening tussen de klassen. ra Natuurlijk zijn echter de politici niet on schuldig aan de impasse bij de kabinets formatie. Zij blijven elkaar met hun spiegelgevechten en met hun schijnma noeuvres van aantrekken en afstoten be zighouden. Aan informateur Ruppert de taak om daar lijn in te brengen en voor een deel ook leiding aan te geven. Hij is nu ongeveer zes weken bezig en hoopt volgende week zijn eindrapport aan de Koningin uit te brengen. Het kan heel goed zijn dat hij de Koningin geen zeker heid kan bieden dat deze of gene combi natie de aangewezen oplossing is geble ken. Het zou er wel eens op kunnen uit draaien dat hij slechts adviseert om een formateur in een bepaalde richting ver der te laten werken. In een richting waarvan Ruppert meent dat er (enige) kans van slagen is. Zelf hoopte Ruppert begin deze week nog altijd dat hij erin zou slagen een extra-parlementair kabinet van de linkse drie met de Christen-Democraten van de grond te krijgen. Dat wil zeggen: het deelkabinet Den Uyl van voor de verkie zingen, versterkt met een aantal (6?) Christen-Democraten. Politiek Den Haag begon echter ook serieus rekening te houden met het optreden van een puur confenssioneel minderheidskabinet van extra-parlementaire signatuur, d.w.z. zonder vaste afspraken met de kamer fracties. Op het partij-politieke front in de scha duw van de kabinetsformatie staan in tussen de ontwikkelingen niet rftil. Zo kwamen het afgelopen weekend de door politieke en persoonlijke tegenstellingen verscheurde kamerfracties en hoofdbe stuursleden van D’66 in Noordwijkerhout ten tweede male bijeen om allerlei kwes ties uit te praten. Er werd niets opge lost. Men maakte alleen de afspraak om, met het oog op het a.s. congres van 11 maart in Breda de strijdbijl voorlopig te begraven. En men vond dat D’66 - sinds de verkiezingsuitslag spottend ook van D’33 genoemd - moest blijven voortbe staan. Besloten is ook, dat bet kamer lid Gruijters die met zijn rauwe aanval len op de onbetrouwbaarheid van 2000 jaar Christendom zoveel Katholieken zijn partij uitjoeg. Bolswards Nieuwsblad SS^/M V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1