W. Workum voorstel B en zien tot heffing liggelden gewijzigde gehonoreerd vorm Hale SKroar in Het Heidenschap krijgt reiskosten schoolzwemmen vergoed Jaarvergadering Burgerlijke stand Plattelandsvrouwen Fan stêd lan en Ned. Bond van Dedgumer melkrit „ten grave” Kft llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DINSDAG 30 JANUARI 1973 112e JAARGANG No. 9 Reiskosten schoolzwemmen Subsidieaanvraag Verhuur woningen Lunapark Rechtspositie Eervol ontslag (foto Steggerda) Voorschotten Legesverordening üs hjoed to sizzen Krotopruiming en doorstroming be- Vergoeding kleuteronderwijs Heffing van liggeld In 1972 hebben B en W hun voorstel tot Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Bij besluit van burgemeester en wethou ders werd besloten tot verhuur van de woning Spoardyk 32 te Workum aan de heer A. W. Werumeus Buning m.i.v. 15 mei 1972, tegen een huursom van f 97,85 per maand en tot verhuur van de wo ning Pilekaen 3 te Workum aan mevr. J. Visser-Sikkes m.i.v. 1 december 1972, tegen een huursom van f 54,80 per maand Mevr. T. de Boer-Wildschut heeft ver zocht haar ontslag te willen verlenen als onderwijzeres aan de openbare basis school, zulks in verband met een benoe ming van haar echtgenoot te Rotterdam. B en W stellen voor het gevraagde eer vol ontslag te verlenen met ingang van 1 maart a.s., welk voorstel door de raad z.h.st. conform wordt aangenomen. Op de gisteravond te Workum gehouden raadsvergadering werden de volgende besluiten genomen: vaststelling van een verordening op de heffing van liggeld van pleziervaartuigen in onze gemeente, naar aanleiding van het terzake in de raad besprokene, terug genomen voor nadere bestudering van de met genoemde heffing samenhangende vraagpunten. De raad drong aan op het hanteren van een grotere verscheiden heid van tarieven voor de verschillende soorten van pleziervaartuigen. De toe passing van één tarief per nacht zou on billijkheden in de hand werken. Tevens werd verwezen naar andere gemeenten die wel een gevarieerde tariefstelling zouden hanteren. Uit ingewonnen informaties is geble ken dat het in andere watersportgemeen- ten inderdaad voorkomt, dat verschillen de tarieven worden toegepast. In die ge vallen is echter nagenoeg altijd sprake van de heffing van liggelden in jachtha vens of aan oficiële aanlegplaatsen. In die gevallen is dan vaker de grootte van de aanlegplaats dan de omvang van het vaartuig bepalend voor het te heffen ta rief. Bovendien beschikt men dan over een vaste functionaris (havenmeester), die zich met de inning belast. Het uitgangspunt van B en W is ge weest, dat de verordening gemakkelijk hanteerbaar moet zijn en de inning geen aanleiding tot misverstanden mag geven. De toepassing van één tarief, ongeacht de afmetingen van het vaartuig, zou aan dat uitgangpunt het meest recht doen. Dit standpunt wordt gedeeld door de heer Inspecteur van de Scheepvaart van de Provinciale Waterstaat. B en W zouden hun eerder gedaan voor stel het liefst willen handhaven. In 1970 besloot, de raad tot vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing van leges ter secretarie en van rech ten wegens verrichtingen van de ambte naren van de burgerlijke stand. Op 22 De afdeling Bolsward e.o. hield donder dagmiddag 25 januari haar jaarverga dering in ’t Wapen van Wonseradeel te Bolsward. Er was een flinke opkomst, dat is voor het bestuur altijd een goede sti mulans. Na de opening en het zingen van het Friesche Bondslied volgden en- „Sykten binne der forskate, Dêr’t men hjir mei pleage wurdt. Ik woe, tocht my, joun ris prate, Hwat as siik en soun bitsjut. As it iten lekker smakket, 't Sij it meager is as fet, En men in bulte wille makket, Hindert üs de sykte net! Is men soun en frij fan pine, Dan hat al jins iten smaek, ’t Wurk, dat dan üs hannen fine, Fait üs licht en jowt formaek. Mar as w’ ünfoarsichticb binne, As wy waerm of biswit Yn ’e kjeld of jounloft rinne, Hat men’t wei foardat men ’t wit. Moatte wy dan jimmer kleije Oer de jicht of rimmetyk, WYMBRITSERADEEL, 19 t.m. 26-l-’73 Geboren: Lammertine Wietske dv Gerrit Remmelt Boonstra en Pietertje Hoge- boom te Folsgare. Anneke Minolda dv Jelte Wildschut en Reinskje Koopmans te Gaastmeer; Mayte dv Johannes Hilarius Albertus Tromp en Christina Cornelia Boos te Gauw. Overleden: Fetje de Jong 58 j. ev Mari- nus Pranger te Oudega. Vellinga haldde wol fan koartswyl, mar wist op ’e tiid ek earnstich to wêzen. By al syn dwaen en litten kaem er ta it bislüt, dat der mar len is, dy’t it al bistjürt. Hücheljende minsken haldde er net fan. Bytiden koe er ek slim skerp wêze. Syn jonge- waerd ris op in joun troch de polys je oppakt, omt er yn in lantearnepeal klommen wie. Hja sleaten him trije uren op, dat de jonge krige fan klearebare binaudens in hiel tsjokke knibbel, dêr’t de dokter oan to pas kom- me moast. Syn alden waerden üngerêst oer -syn lange weibliuwen, oant de heit kaem to witten, dat syn soan yn it polys- jeburo siet. Vellinga der op haren en snaren hinne en syn stamhalder stie krekt foar de kommissaris, dy’t him alhiel obsternaet in skrobbearing joech en it leksum lies. Dit skreaude neffens him oan de hurd- dobbe en Vellinga skraeu der sa’n skerp Of net langer ite meije, Nou, dan bin w’ al frijhwat siik. Dan earst leart men't bést weardearjen Wie men mar wer soun en fris. Bliuw’ üs winsken ünforfold, lit w’ üs lot tofreden drage, Sykt’ en lijen mei geduld, ’k Winskje, dat jim net allinne ’t Lichem frij fan sykten ha, Soun fan herten en fan sinnen, Smaeklik iten, miel op miel, Soun fan buten en fan binnen, Soun nei lichem en nei siel.” Amten en posten hingje net oan ’e beam mar wol oan ’t kret. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uw 2660 of 2835 (05157) stik oer, dat gjinierv fan de Boalserter kranten (der wiene doen noch minstens twa) it opnimme woe. Hoe skerp hy soms ek wie, üt oare stik ken docht bliken, dat er in waermfielend hert hie. Sa makke er yn de Transfaels- ke oarloch in fers, dêr’t syn neistenleaf- de klear en düdlik bliken üt docht. Minne Jans, sa’t er aimeast neamd waerd wie in from man. As der earne in Sin- dingsfeest wie, moast er der fakentiids in wurdmannich sizze. Op de gearkoms- ten fan forskate forienings wie hy de wurdfierder en hy brocht der mannich fan syn rymstikken nei foaren. Dy rym- stikken soene gans ynformaesje jaen kin- ne oer it eardere Boalsert. Hwer soene se bidarre wêze? Is der noch famylje fan him, dêr’t syn aide skriften omtoark- je? Dy binne to goed om wei en soene mins tens in stüdzje wurdich wêze. Minne Jans Vellinga kaem to forstjerren op 17 april 1903. Hy wie doe 63 jier aid, foar dy tiid dus heech op jierren. Syn dea waerd bitreure fan in greate rige freonen, dy’t him kennen leard hiene as in earlik, iverich en ynwier leauwich minske. Sa is tominsten de konklüzje fan D. B. Miedema, dy't yn niisneamd tyd- skrift oer him skreaun hat. Hy is net mear. Oant nou ta ha wy op gjin inkeld hóf in stien fan him fine kinnen. Hy, ien- faldich man, sil wol in houten pealtsje op it grêf hawn ha en dat sil al lang for- gien wêze. Mar bistiet der earne noch wurk fan him, dan libbet er dêr yn fuort. Hwa kin üs neijer oer him ynljochtsje? april 1971 trad deze nieuwe verordening in werking. Uit de praktijk is nu geble ken, dat deze verordening op enkele pun ten dient te worden gewijzigd dan wel aangevuld. Dit betreft o.a. de bouwvergunningen Het miriimumbedrag dat nu voor een bouwvergunning wordt geheven bedraagt f 5,-, het maximum f 1.000,-. Gelet op de aan de beoordeling van een bouwaanvraag verbonden werkzaamhe den, komt het B en W voor dat het mini mum bedrag dient te worden gesteld op f 25,- per bouwvergunning, terwijl het maximum bedrag ad. f 1.000,- dient te vervallen. Bij de beoordeling destijds van de nu van kracht zijnde verordening had men van de zijde van het ministerie van Bin nenlandse Zaken bezwaar tegen de hef fing van een bedrag ad. f 5,- voor ge heel of gedeeltelijk geschreven stukken. Dit ware te stellen op f 3,50. B en W stellen voor om tot deze wijziging te be sluiten. Tegen de verhoging van het bedrag van f 1,- voor andere stukken, per bladzijde geheel of gedeeltelijk bedrukt bestond bij het Ministerie geen bezwaar. B en W stellen voor om dit bedrag te verhogen tot f 2,-. Overtuigd van de noodzaak en wenselijk heid van deze verhogingen gaat de raad accoord. kele mededelingen. De secretaresse gaf een overzicht van de gebeurtenissen van de afdeling over 1972. De penningmees- teresse gaf uitleg over de stand van de financiën. In het ziekenpotje zat nog f 32,48. Verder waren de uitgaven hoger dan de inkomsten, maar goed dus dat met januari de contributie verhoging in werking getreden is. Bij de bestuursver kiezing werd, na de tweede stemming, mevr. Heeres-v. d. Woude van Schraard als nieuw bestuurslid gekozen. Mevr. v. Gosliga-Noordenbos had haar functie 6 jaar vervuld en werd door mevr. Beets op hartelijke wijze bedankt voor alles wat ze in die zes jaar voor de afdeling had gedaan. Dit ging gepaard met een klein aandenken. Verder werd de middag door eigen leden verzorgd. Mevr. Swierstra vertelde iets over Baladen en las er een paar voor. De dames die de cursus Engels volgen brach ten nu enkele schetsjes en liedjes onder leiding van hun „teacher” met guitaar- begeleiding. De dames van Eemswoude hielden een kleine show. Eén voor één aangekondigd door de ladyspeaker, met tot slot een lied over hun bezigheden. Ook was er deze middag een kleine ten toonstelling van wat er al zo op de cur sussen gemaakt is deze winter. En de beide dames die wat gaan inleveren voor de handwerkwedstrijd, haden hun werk stukken ook meegenomen. Al met al is het een hele goede middag geweest en een goed begin van een nieuw jaar. Door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs in het Heidenschap is het verzoek gedaan de reiskosten verbonden aan het school zwemmen te Workum voor rekening van de gemeente te nemen. Deze kosten werden toe het schoolzwem men nog in Bolsward plaats vond ook al gemaakt maar werden toen over alle vijf uit Workum afkomstige basis scholen verdeeld. Nu het zwembad in Workum is geopend worden door de ove rige vier scholen geen reiskosten meer gemaakt en genoemd bestuur acht het nu niet billijk, dat zij als enige school uit deze gemeente deze kosten nog moet be talen. Blijkens een ontvangen prijsop gaaf zullen deze vervoerskosten f 32,- per week bedragen. Gezien de redelijkheid van dit verzoek stellen B en W voor de door genoemde school te maken reiskosten voor het vol gen van zwemonderricht in eigen ge meente voor rekening van de gemeente te nemen, met welk voorstel de raad zich wel kan vinden. wiken wist, foar nimmen net, as hy wist, dat er gelyk hie. Hy wie oprjocht, draei- de nearne omhinne en sei rjochtüt, hwer’t it op stie. Hy mijde gjinien as wie it de dümny of de dokter ek, dat wie him klinklear itselde. Yn inkelde fan syn stikken wie hy flymskerp, hwant de pinne koe er omraek tille. Vellinga wie nammers in (folks)dichter. To Boalsert makke er mannich rymstik, faek yn it Frysk, soms ek yn it Hollansk. Hy skreau wol gauris lokwinsken foar brui loften en gearkomsten. Yn de 23ste jier- gong fan Sljocht en Rjocht (1919), side 285, is der alteast ien fan biwarre bleaun. It is in lang stik, dat hy ütsprutsen hat op in gearkomste fan de Kristlike wurk- mansforiening, dy’t, as wy it goed ha, destiids gearkaem yn in geboutsje yn de Elandslaagte. Hjir is in priuwke derüt: Over de jaren 1970-1972 werd besloten de volgende vergoeding toe te kennen voor het kleuteronderwijs aan de Chr. bewaarschool (aantal lokalen: 41/:>). Stichtingskosten f 26.527,50; expl. vergoe ding per lokaal f 20.227,50 en als expl. vergoeding per kleuter samen f 9.061.30 en aan de R. K. kleuterschool (aantal lo kalen: 21/’): expl. vergoeding per lokaal f 13:237,50 en expl. vergoeding per kleu ter, samen f 3.976,29. (De R.K. kleuterschool is gebouwd met toepassing van de bepalingen der Kleu- teronderwijswet en de R. K. lagere school, waarin sedert 1 oktober 1969 in een lokaal een dependance van de kleu terscholen is gevestigd, met toepassing van artikel 72 der L.O. wet 1920 op grond waarvan door de gemeente gelden voor de bouw beschikbaar werden gestéld. Het bestuur van deze kleuterschool komt daarom niet voor vergoeding van stich tingskosten in aanmerking. MINNE JANS VELLINGA Op ’e sneup nei alles hwat der oer Boal sert en troch Boalserters skreaun is, komme wy ek de namme tsjin fan Minne Jans Vellinga. Hy wie ien fan dy stil le striders, dêr’t Fryslan troch alle tiden hinne sa ryk oan west hat. Hy waerd berne to Easterein op 28 juny 1840. Ut syn jonge jierren is net folie bikend, wol dat hy al jong by de boer kaem. Nei syn trouwen hat er altyd to Boalsert for- keard. Hy hie dêr fan alles en noch hwat by de ein. Op it lést roun er dêrre mei de bQllekoer. Hy wie in echte stan- fries, dy’t foet by stik haldde en net fan In de vergadering van 18 oktober 1971 werd besloten tot vaststelling van een „Krotontruiming- en Doorstromingsrege- ling 1971”. Intussen heeft de Staatssecre taris van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening mededeling gedaan, dat in gaande 1 januari 1973 bij ontruiming van een krot een bijdrage kan worden toege kend tot maximaal f 1.750,- (was nu max. f 1.500,-). De bijdrage ten tegemoetko ming in de kosten ,die voortvloeien uit 't verlaten van een goedkope bewoonbare huurwoning, om een andere, minimaal 5O°/o duurdere, huur- of eigen woning in gebruik te nemen, bedraagt blijkens ge noemde circulaire m.i.v. januari 1973 eveneens f 1.750,- (was nu f 1.250,-). Van bovengenoemde bijdrage wordt 80 procent van het Rijk terugontvangen. Verder is blijkens meergenoemde circu laire het bedrag van de maximale huur van de te. ontruimen woning ingaande 1 januari 1973 gehandhaafd op f 160,- per maand terwijl het maximum voor de te betrekken andere woning m.i.v. gelij ke datum is gesteld op f 350,- per maand. Bij het betrekken van een eigen woning kan in het kader van deze regeling in het vervolg in alle gevallen van door stroming naar een eigen woning worden uitgegaan van 8 °/o van de definitieve kosten van het in eigendom verkrijgen van de woning, eventueel verminderd met de eerste jaarlijkse bijdrage. De raad besluit op voorstel van B en W de rege ling m.i.v. 1 januari 1973 aan te passen, zodat de hiervoor genoemde bedragen en maxima zullen gelden. In de vergadering van 2 februari 1970 besloot de raad B en W te machtigen de Merk in de jaren 1970 t.m. 1972 beschik baar te stellen als de plaats, waar een lunapark mag worden opgericht. Gezien de in een reeks van jaren opge bouwde goede relatie met de exploitan ten en organisatoren van lunaparken, de Gebroeders Meijer uit Apeldoorn, werd de verzorging van het lunapark aan deze heren opgedragen tegen een pachtsom van f 3.000,- in 1970, welk bedrag in de jaren 1971 en 1972 telkens met 10°/o werd verhoogd. De Gebroeders Meijer hebben inmiddels aangeboden ook in de jaren 1973 t.m. ’75 de verzorging van het lunapark op zich te nemen tegen een pachtsom van in totaal f 11.000,-. Na enige onderhandeling verklaarden zij zich bereid hun bod te verhogen tot f 4.000,- per jaar Of in to taal f 12.000,- voor de genoemde drie jaren. Gelet op de uitstekende ervaringen, die in de afgelopen jaren met deze wijze van verpachting zijn opgedaan, stellen B en W voor opnieuw een contract voor drie jaren aan te gaan onder de reeds eerder overeengekomen voorwaarden. Ook nu kan de raad zich met de voor gestelde overeenkomst verenigen. Het Centraal bureau inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden heeft aanbevolen diverse wijzigingen van hoofdzakelijk administratieve aard in de rechtspositieregeling van het gemeente- personeel aan te brengen. Zoals dit reeds ook in andere gemeenten gebeurde, be sloot de raad op voorstel van B en W de regeling conform aan te passen. Elk jaar. verleent de gemeenteraad voor elke bijzondere school een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, welk voor schot wordt berekend naar het gemid deld aantal leerlingen op 16 januari, 16 mei en 16 september in het voorafgaande jaar. Dit voorschot is gelijk aan het voor het openbaar onderwijs beschikbaar gestelde bedrag en wordt elke drie maanden tel kens voor een vierde deel uitbetaald. Het beschikbaar te stellen bedrag voor het openbaar gewoon lager onderwijs is berekend op f 170,97 per leerling. I.v.m. het bovenstaande werd op voorstel van B en W besloten de voorschotten op de vergoeding over 1973 vast te stellen als volgt: Chr. school (Schoolstr. f 30.090,- Chr. school (Begine) 11.965,- Heid. school 7.065,- R. K. school 21.255,- De voorschotten zijn afgerond naar neden op een veelvoud van f 5,-. Binnengekomen was een verzoek van de vereniging tot behoud van het Ijssel meer om voor het jaar 1973 een subsi die groot f 500,- uit de gemeentekas be schikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders stelden voor dit verzoek aan de orde te stellen in de eerstkomende vergadering van de Vereniging van Zuiderzeegemeenten, waarbij de gemeente Workum is aan gesloten. De raad ging hiermee accoord. Gelet echter op de aandrang vanuit uw raad bereid in artikel 2 van de betreffen de verordening een nuancering voor te stellen, waardoor aan de wensen van de raad kon worden tegemoet gekomen. Overeenkomstig het van de heer Inspec teur van de Scheepvaart ontvangen ad vies ware onderscheid te maken tussen a. open zeilvaartuigen (niet voorzien van een vaste kajuit) en alle overige vaar tuigen met uitzondering van de zgn. „jeugdklasse”, t.w. Flitsjes, Pampusklas- se en dergelijke kleine zeilbootjes en roeibootjes. Dit voorstel was opnieuw onderwerp van langdurig beraad. Het voorgestelde tarief resp. f 1.50 en f 2.50 bleek in de praktijk moeilijk hanteerbaar te zijn. Er volgde zelfs een schorsing. Raadslid Hoekstra (chu) kwam hierna met de suggestie het voorstel van 18 dec. te handhaven met uitzondering van kleine bootjes, roeibootjes enz. Alle andere bo ten zullen dus f 2,moeten betalen, waardoor b. en w. hun oorspronkelijke voorstel, zij het iets gewijzigd zagen ge honoreerd. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat De Dedgumer melkrit is niet meer. Na ruim 30 jaar nam melkrijder Douwe v. d. Wal het besluit er een punt achter te zetten. Aan de geschiedenis van meer dan een halve eeuw melkrijder komt daarmee een eind, want ook zijn vader Richold was een kwart eeuw met de melkwagen langs de weg. Verleden week was het dan zo ver. Da boeren uit Dedgum en omgeving meen- llen dat de laatste rit niet ongemerkt voorbij mocht gaan. In stijlvol rouwge waad gaven zij uiting aan hun verdriet, dat de rit ten dode was geschreven en, geheel in stijl werd Douwe v. d. Wal met omfloerste trom opgehaald. Het mieze rige weer deed de rest het geheel wat mistroostig te maken. Scheiden doet lij den. Zaterdagavond echter heeft men in gezellige sfeer het afscheid nog eens dunnetjes over gedaan. Op de foto zien we hoe de droeve stoet de NV Hollandia bereikt. Voorop met trom de heer O. Schukken van Arkum, geheel links met vlinderdas zijn buurman O. S. Postma, tussen hen Jan W. Wiersma. Aan de an dere kant naast de wagen resp. de heren Gietema, Poelsma en Bakker. Temidden van hen, nog ietwat verbaasd over deze even onverwachte als vreemde hulde in zijn onafscheidelijke jekker de heer D. v. d. Wal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1