Vietnam komt traag in op gang Parlementair weekoverzicht weer beheerst door kabinetsformatie Gabe SKroar „V rede” j dr// Nabije Oosten blijft explosief Ruppert aan hei eind van zijn latijn 'W B fBHs Foto STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1» van de week 1» it"' 112e JAARGANG No. 10 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 Wymbritseradeel. Commissie Vrede voordeel Conferentie Moeilijkheden Tenslotte Rusland üs hjoed to sizzen Lang sliepe, sei beppe, dat is neat. As jimme dan mar wekker binne. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Rusland liet de afgelopen dagen meer malen van zich horen. Er is sprake van een zekere soepelheid. Het kon wel eens verband houden met economische moei- Oardel ieu forlyn hie Fryslan noch 2500 meunen; nou noch mar 125. Dit binne der twa fan: de spinnekoppen by Barhüs. Dit is ien fan de 175 swartwyt-foto’s üt „Molens van Friesland”, in ütjefte fan de Fr-ske Akademy. Dit boek jowt de folsieine ynventarisaesje fan it Frysk mounebisit: alle 125 mouncn wurde der Sadat haar niet wil ontmoeten. Zij heeft de indruk dat de vrede in het Midden oosten niet waarlijk zal kunnen verwe- eigen land bekommerd zijn. Indien er arabische leiders zijn, die zich om hun land bekommeren, zou de vrede reeds lang een gedane zaak zijn”, zo ver zekerde mevr. Meir. „Heus Majesteit, er komt altijd uiteinde lijk weer een kabinet”, zo hield eens een in staatsdienst vergrijsde adviseur Ko ningin Wilhelmina voor. Dat woord geldt Ditmaal geen antiek gebouw, geen oud straatje, maar een stukje, „nieuwbouw” dat de heer L. K. Mol voor ons vastlegde. Maar ook dit is Bolsward! Vorige week donderdag heeft de tennis club haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Hét onderwerp van gesprek was de kantine, die men nu rijk is. Het is voor een vereniging beslist een nood zakelijkheid een clubgebouwtje te heb ben. Op bovenstaande foto zien we de nieuwe kantine. Wij zijn er van overtuigd dat deze de club veel meer gezelligheid en onderling contact zal brengen. Niet al leen de leden kunnen hier even bijko men van een partijtje tennis, maar ook uw kennissen en familieleden (de klein tjes kunnen zich in de zandbak verma ken) zijn van harte welkom. En terwijl men naar het tennissen kijkt, kan men te gelijkertijd ook een kopje koffie drinken of iets verfrissends nemen. Half april begint de competitie weer en zal er weer 6 weekends lang fel gestre- den worden om de punten, zowel op za terdagmiddag als op zondag. Verder is het bestuur van plan om elke maand een wedstrijddag te organiseren. Bovendien zijn er dan nog de Bolswar- der-kampioenschappen. U ziet er zijn dit jaar weer genoeg activiteiten die het komende seizoen weer de nodige drukte en leven op de tennisbanen zullen bren gen, en waar u dus gezelligheid te over zult vinden, vooral nu u er ook nog iets kunt gebruiken. Tennis kan men -het beste leren onder vakkundige training. Ook die is aanwe zig. Er is namelijk de mogelijkheid tot training, maar dan moet men zich wel tijdig opgeven. Half april gaat die trai ning meestal van start. Grijp dus de kans aan om ’t tennissen meteen goed te leren. Hoe jonger men er mee begint, hoe beter het is. Tennis is namelijk niet alleen een sport voor ouderen, maar ook voor kinderen is het spel erg aantrekkelijk. Wilt u nog lid worden en dus ook actief van de banen gebruik maken, dan kunt u zich vervoegen bij dhr. H. Bosma, Laag Bolwerk 32, Bolsward, tel. 2082. Wij wensen u veel tennisplezier in het nieuwe seizoen! Abonnementsprijs f 7,50 p. kwart»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verachijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tKtf. A. J. OS ING A b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adree: Marktstraat 13 - Poatbus 5 TeL 9044 - Na 18.30 uur 3660 of 3336 «W1571 Bolswanls Nieuwsblad heren hadden het hem wel moeilijk ge maakt. Daarom moest er begin deze week nog mee gerekend worden dat hij die keus zou ontwijken en door zijn ver dwijning de weg zou vrij maken voor een nieuwe informateur, die weer eens met Wiegel zou gaan praten. Had immers de vvd-fractie-leider niet hardop geroepen dat hij bereid was om programmatische concessies aan de confessionelen te doen, als hij maar in het regeringsschip kon blijven zitten? De uitputtingsslag aan het Binnenhof is al met al nog niet voorbij; nog lang niet, is misschien beter. Ruim twee maanden na de verkiezingen wordt het echter voor de meeste betrokkenen - volgens Ruppert zijn dat er wel 400 - een matte bedoening. Het begint de meesten de keel uit te hangen. Toch zit er niets anders op dan maar stug te blijven volhouden. Tijdens de tweede wereldoorlog hadden we een buurvrouw die eens zei: Als het vrede wordt, dan hoop ik aan het eind van de maand, dan behoef ik geen nieuwe bonnen meer te halen. Helaas, nog jarenlang heeft zjj de gang naar het distribu tiekantoor moeten maken. Pas langzaamaan werd het bonnenstelsel overbodig, langzaam maar zeker. Even hebben we er aan moeten denken bjj de „vrede” in Vietnam. Wie meenden dat de wapens op hetzelfde tijdstip overal zouden zwijgen, vergiste zich. De gevechten in Zuid-Vietnam waren op de derde dag van het be stand b.v. nog zó hevig dat de voedselvoorziening van de hoofdstad Saigon in ge vaar dreigde te komen. De regering overwoog al het rantsoeneren van levens middelen of het instellen van een luchtbrug naar landbouwgebieden. Pas tegen de avond verminderden de gevechtsactiviteiten iets. „Het is echter nog te vroeg om te zeggen of deze ontwikkeling zich zal doorzetten”, aldus een Zuidvietnamese woord voerder. Maar ook hier zal - naar wjj hopen - de tijd de grote heelmeester zijn. De arme heer Ruppert zag maandag het einde van zijn lijdensweg naderen. Tenzij er in het midden van deze week nog politieke wonderen zouden gebeuren was het n°S steeds, zijn plan snel een eindrapport voor de Koningin op te stellen en dan door de zij deur links te verdwijnen. Niet als een mislukt man - informateurs kunnen niet mislukken - maar wel als een gedesillusioneerd man. De brug die hij zo graag tussen rooms en rood had willen helpen bouwen, is aan beide zijden niet van de kant gekomen. yn biskreaun (plak, eigener, type, hoe en hwannear boud, tastan, lanskiplike funk- sje, skiednis en oare bisünderheden) en by eltse biskriuwing is in foto opnommen. dy’t Johan Witteveen t'oar dit doel mak ke hat. Der binne fierders gans artikels opnommen ü.o. oer de mounetypen en mounemakkers. De arbeidsproduktiviteit - de sector wel ke volgens premier Kosygin bepalend is voor het welslagen van het vijfjaren plan - is vorig jaar toegenomen met 5,2 procent, tegen de raming van 6-1 pro cent. De totale industrieproduktie, waarvan ’n groot deel voor het defensieapparaat is bestemd, nam met 6,5 procent toe, terwijl het doel op 6,9 procent was gesteld. Het inkomen is per hoofd van de bevolking met 3,7 gestegen, ofwel 1,5 procent lager dan de planning. Dat de oogst van 1972 lijkheden, die het wel eens nodig zouden kunnen maken, dat Moskou de rest van de wereld nodig heeft. Het blijkt dat de Russische economie in het afgelopen jaar in alle belangrijke sectoren niet aan de gestelde verwach tingen heeft voldaan. Zo bleven de groei van het bruto natio naal inkomen, de gehele industriële pro- duktie, de arbeidsproduktiviteit, het per soonlijk inkomen en de landbouwproduk- tie ten achter op de planning. De verbruiksgoederenindustrie, die vol gens een uitspraak van partijleider Brez- njev in het lopende vijfjarenplan - van 1971 tot en met 1975 - de markt van vol doende consumptiegoederen moet voor zien, vertoont ernstige tekortkomingen. Niet alleen de aantallen, maar ook het assortiment en de kwaliteit laten veel te wensen over, aldus het dagblad Izvesti- ja. Volgens dit blad is het nog slechter gesteld met de produktie van machines en materiaal voor de lichte industrie. Vaak hoort men in de arabische landen zeggen dat indien een vredesregeling moest tot stand komen, Israël daaruit ’t grootste baat zou halen voor zijn econo mie. De redenering is eenvoudig en lijkt op het eerste zicht, overtuigend: inder daad, indien Israël er in slaagt zich te ontwikkelen aan het ritme dat men kent, niettegenstaande een militaire begroting die ernstig zijn potentialiteiten aantast, zou de vrede het beter moeten in staat stellen de economische kloof te dichten die het nog scheidt van de arabische landen, waarmee het in conflict is. Israëlische economen oordelen nochthans dat het precies de arabische landen, en niet de Israëliërs zijn die de meeste voor delen uit een vreedzame regeling zouden halen. Zo luidt de conclusie van hun studie „Spanningen en vrede in termen van economische macht; Israël en de ara bische landen in de jaren 80”, welke on langs door de Universiteit van Tel-Aviv gepubliceerd werd. De arabische landen zouden bij een vre de economie dadelijk hun hulpbronnen op constructieve oogmerken kunnnen richten. Binnen enkele jaren zou het mi litair hoofdstuk van hun begroting ge leidelijk tot de helft herleid worden, tot het peil van de begrotingen in soortge lijke landen ter wereld. Hun economisch groeicoëfficient zou dan deze van Israël kunnen benaderen, zo niet overtreffen. Het product per inwo- Mevr. Meir liet opmerken dat president ner van Egypte zou stijgen van 200 tot 270 dollars in 1980, dat van Jordanië van 240 tot 300 dollars. Voor Israël zou de conjunctuur tamelijk zenlijkt worden, zo lang er geen arabi- i anders zijn. Een belangrijk deel van zijn sche leiders zijn die werkelijk om hun economische groei wordt inderdaad mo- j gelijk gemaakt door fondsen, afkomstig uit het buitenland. De koorden van de beurzen zouden zeker niet meer zo ge makkelijk losgaan voor een Israël, dat niet meer zou gehouden zijn tot een be stendige defensieinspanning om zijn be staan te beveiligen. Het zou eveneens niet langer mogelijk zijn beroep te doen op de burgerzin van de belastingbetalers om een fiscaliteit te rechtvaardigen, die de zwaarste ter wereld is. Met andere woorden, bijna de helft van de vrijgeko men fondsen door de versoepeling van de defensie inspanning, zou daarom nog niet ter beschikking van de economische ont wikkeling kunnen gesteld worden. Conclusie: De vrees van de arabische landen is ongegrond: op het economische vlak, zou de vrede helemaal in hun voordeel zijn. Daarom in de kleurenterminologie van de informateur; geen rood-wit kabinet, geen rood kabinet met een wit randje en ook geen wit kabinet met een rood rand je Ruppert kon alleen nog maar kiezen tussen een puur rood of een puur wit minderheidskabinet, waarbij het witte van de toevoeging „extra parlementair” zou moeten zijn voorzien. (Een extra parlementair kabinet is een kabinet dat zonder afspraken met kamerfracties tot stand is gekomen). Dat betekende een keus tussen twee onzekere alternatieven. Immers de confessionelen konden en wil den niet beloven een rood kabinet te zul len dulden, de progressieven konden dat evenmin ten aanzien van een confessio neel minderheidskabinet. Wat moest Ruppert daarom doen? De Koningin een socialistische dan wel een confessionele formateur aanbevelen? De ren over de omzetting van naamloze vennootschappen in besloten vennoot schappen. En dan is de Kamer ook be gonnen aan de behandeling van de twaalf rijksbegrotingen, die vanwege de verkie zingen niet vóór Kerstmis afgedaan konden worden. De Kamer is nu gedwon gen om die behandeling beperkt te hou den. Van het partijpolitieke front toch ook Ijsland is in het nieuws door de specta culaire vulkaanuitbarsting op het eiland Heimaey. Ijsland was eerder dagelijks nieuws door de schaaktweekamp „van de eeuw” tussen Fischer en Spasski. Ijsland is in Nederland nog weinig bekend als toeristenland. Donderdag j.l. heeft Ijs land zich voor het eerst in Nederland gepresenteerd als vakantieland. In 1970 gingen er 970 Nederlanders met vakan tie heen. Vorig jaar waren het er al 1400 Dit jaar wordt weer een belangrijke stij- gin gverwacht. De drukbezochte persbij eenkomst in Amsterdam verleden week donderdag leverde als informatie o.m. op het artikel: „Ijsland: één grote vul kaan”, waarvoor we in dit of een vol gend nummer een plaatsje hopen te vin den. Egypte Door alle aandacht die Vietnam vroeg raakte het nabije oosten even op de ach tergrond. Toch speelt zich hier een merk waardige en niet erg hoopvolle ontwik keling af. In Egypte verbreedt zich n.l. de kloof op gevaarlijke wijze tussen Mu zelmannen en christenen. Sedert het begin van 1972 steeg reeds de spanning, gevoed door incidenten en ge ruchten, tussen Kopten en Muzelmannen. Kerken waren aangevallen in de provin cie, leden van de geestelijkheid hard handig aangepakt. Op 5 november, brand de op 30 km. van Cairo, in Khanka, een kerk onder een bombardement van Mo- lotov-cocktails ten dele uit. Om de uit daging te beantwoorden vormden zestig priesters, vertrekkend uit de hoofdstad, een gemotoriseerde kollonne. Zij poogden Khanka te bereiken om er de mis in de ontwijde plaatsen op te dragen. Op 8 km van het oord, verplichtten po- litiebarrages hen halt te houden. Zij leg den de resterende afstand te voet af, droegen de mis op, doch enkele ogenblik ken later voltrok een nieuwe bende agressoren het werk van de eerste brand stichters. Huizen in de omgeving, toebe horend aan Kopten, werden eveneens in de actie betrokken. Eigenaardig genoeg, de politie die niet ver was kwam niet tussenbeide. Ingevolge de groeiende beroering, stelde president Anoear el-Sadat een onderzoek in, maar dit loste het probleem aller minst op. Kopten contra Muzelmannen Er bestaat geen juiste telling, doch het aantal Kopten zou vandaag tussen 5 en 6 miljoen moeten schommelen, tegenover 29-30 miljoen Muzelmannen. Deze min derheid is dubbel belangrijk, doordat zij actief, geleerd en min of meer hergroe- peerd is in de stadscentra. Het „Kop tisch geweten” loopt samen met de his torische continuïteit van Egypte. De Kopten zijn kinderen van de Egyptische bodem, sedert immer aanwezig, tot het katholicisme bekeerd, gescheiden van de Katholieke kerk vanaf het Concilie van Chalcédonië in 451, waar hun patriarch de monofysitische „ketterij” aankleefde. De arabische verovering heeft slechts ’n deel van hen geïslamiseerd. In het verle den vaak vervolgd, hebben zij in het mo derne Egypte in vreedzame termen, soms vriendschappelijk en in vertrouwen, ge leefd met de Muzelmanse meerderheid. Nu vrezen dezelfde Kopten te moeten dienen als „zondebokken” voor Muzel mannen, die niet begrijpen van waar de ongelukken van het vaderland komen. Israël Daarbij komt de gespannen verhouding met Israël. Tijdens een interview dat zij aan de Israëlische radio toestond, heeft mevr. Golda Meir, eerste minister van Israël, haar aanbod hernieuwd zich om het even waar te begeven om met Egyp te over de vrede te onderhandelen. Hwat hat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, IVor&um en De 12-landenconferentie die moet leiden tot garanties van het bestand in Vietnam zal op 26 februari in Parijs beginnen. Aan het overleg nemen deel de vier par tijen bij het Vietnamese conflict, de vier landen die zitting hebben in de Interna tionale Controlecommissie, Engeland, China, Rusland en Frankrijk. Het zal worden gevoerd in het Internationale Conferentiecentrum. Intussen zoekt de Tweede Kamer een uitlaatklep voor haar ingetoomde ijver in het houden van interpellaties. Deze week was het weer raak. De socialist Masman interpelleerde de veelgeplaag de minister van Veen (O. en W.) over de kwestie van de collegegelden, de veelom streden erfenis van de afgetreden DS ’70 ’70 minister De Brauw. Vorige week was er al een interpellatie van formaat van de D ’66-er Terlouw over de voorgeno men overplaatsing van Den Haag naar Heerlen van een deel van het Centraal Bureau voor de Statistiek (C.B.S.), waar tegen de betrokken ambtenaren in het geweer zijn gekomen. Voorts kreeg de ppr-er Van Gorkum toestemming van minster Van Agt (justitie) te interpelle- I De Internationale Controlecommissie, die toezicht moet houden op de naleving van het bestand (ICCS), betreurt, dat het be stand nog steeds wordt geschonden en dat zij niet over transportmiddelen be schikt om haar taak te kunnen gaan uit voeren. De Amerikaanse vice-president Spiro T. Agnew kwam in Saigon aan, de eerste tussenlanding van een rondreis door Zuidoost-Azië. Agnew verzekerde dat zijn land de rege ring van president Thieu beschouwt als het enig wettige bewind van Zuid-Viet- nam. Agnew toonde zich niet pessimis tisch over de naleving van het bestand. Hij dacht dat het staat-het-vuren na enkele dagen wel goed zal gaan werken. als mislukt kan worden beschouwd, blijkt uit de produktiecijfers voor graan, aardappelen en groenten. In de Russische pers zijn al sombere be richten verschenen over de volgende oogst. x* .-.VS# MIIbI nog een nieuwtje. Er komt - het was ook hard nodig - weer een nieuwe partij: De „Vrije Democraten”. Het gaat om een initiatief van het oud- lid en mede-oprichter van D ’66 Prof. Wessel, hoogleraar te Delft. Hij mikt er op alle niet-confessionele middengroe pen in een links-liberale partij te ver enigen. Hij aast derhalve op ontevreden leden en kiezers van pvda, vvd en d ’66. Prof. Wessel is uit d ’66 gestapt omdat hij het niet eens was met de sterke bin ding van die partij aan de pvda. Hij had graag d ’66 in een onafhankelijker posi tie gezien. Het lijkt uiterst onzeker dat Prof. Wessel kans van slagen hééft een partij van de grond te tillen die aan slaat. Maar in een land waar ieder zo van het eigen politiek gelijk overtuigd is, valt alles te verwachten. - 'a':'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1