Hein Overbeek (Bolsward) voelt zich thuis tussen mensen Salie Shroar rf' z. „zijn A Eenheid èn variatie op tentoonstelling in Prinsetün I Zilveren filmpjes Eppie Bleeker onverwacht derde L Fan stêd en lan X7 o a Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND £1' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat 0V. i A f f '.'f 99 '.A 5 'T ’7 1 112e JAARGANG No. 11 DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 Wym briwradeel. y- Anders Bolsward Medemensen 2e week februari 1948 Tenslotte heeft Tevreden Doopceel üs hjoed to sixzen Kleurrijk Variatie Toch is deze tentoonstelling allerminst 500 m 1000 m 500 m 1000 m punten 181.260 161.495 161.925 165.335 165.450 167.645 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 1. Valerie Moeratov (SU) 2. Jos Valentjjn (Ned.) 3. Eppie Bleeker (Ned.) 13. Jan Bazen (Ned.) 16. Hans v. Helden (Ned.) 22. Johnny Olof (Ned.) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uïtg. A. 3. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Prinsetün presenteert ditmaal (tot 17 februari) een tweelingtentoonstelling. Ex posanten z(jn Abe Gerlsma van Franeker en Hein Overbeek uit Bolsward. Van de in 1919 geboren Gerlsma hangen er in tal van Friese huiskamers etsen van Friese landschappen. Hij geeft deze ook veelal passende friese bijschriften: Koal- siedfjilden, lere moarn, Us waed, Frysk wetterlan, Doarmje. 4e skiep, enz. Bij zonder mooi zijn de beide maannachten (niet te koop). In dit artikeltje ech ter vooral aandacht voor de Bolswarder Hein Overbeek (De Diken 36) die be slist niet naast Gerlsma is gehangen omdat er verwantschap tussen die twee zou bestaan. Te koop een solide aardkar. C. Baarda, oud-Achlum. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De minske wikt, God biskikt. Bols wards Nieuwsblad De echo van deze dreun die Bleeker ver oorzaakte zal nog lang nagalrnen van vooral de Noren en de Zweden, die hun Lasse Efskind en Per Björang, hun Jo han Granath en Göran Claeson naar huis zagen gereden. Leen Pfrommer voldaan: „Wanneer de profs hier hadden gereden, waren zij op de vijfhonderd meter wellicht iets snel ler geweest, maar op de duizend meter zeker niet”. Te koop een beste gebruikte Molenbinne Roede, lang 9.75 m. krop 20 en 13% cm. D. Elzinga. Cnossenlaan 48. 1.22.00 3) 1.21.80 1) 1.21.84 2) 1.24.23 (17) 1.22.81 5) 1.24.79 (20) 1.21.62 4) 1.21.59 2) 1.21.11 1) 1.23.18 (15) 1.22.63 8) 1.24.84 (20) 39.66 1) 39.80 3) 40.34 9) 41.04 (21) 41.38 (25) 41.17 (23) 39.79 4) 40.00 5) 40.11 6) 40.59 (12) 41.35 (24) 41.66 (28) Populaire slagzin: U vindt het in Bols ward. del stond (of zat) zal u na het lezen van bovenstaande niet verbazén, evenmin dat Overbeek ook zijn signatuur in de Prinsetün achterliet in de vorm van een paar zelfportretten. fan Fryslan (100 neffens' it jier 1950 rek- kene) hie Fpyslan 100 jier lyn, dus yn 1850, noch mar 43,8, nou 113,9. De bi- folking is dus sünt 2% kear sa great wurden. Grinslan hie op de 100 fan 1950 yn 1850 lykwols mar 34,1 en nou 114. dus hast 3 kear safolle. Drinte klom fan 22,4 nei 133,2, dus dy hat nou seis kear safolle. Mei oare wurden: Fan de tri je provinsjes groeide Fryslan fierwei it stadichste en Drinte fierwei it hurdst. Soe men de ünderskate hoeken yn de provinsje bisjen. dan soe bliken dwaen, dat wy op de aide swiere klaei amper of hielendal net lykhêlde kinne. en dat by üs de groei ek foun wurdt op de san- groun tsjin Drinte oan (De Fryske wal den). Hwat de sounheitssoarch oanbilanget hat Grinslan 900 dokters, Fryslan 452 en Drinte 423. As wy dan witte, dat Frys lan 206 hüsdokters hat en Grinslan mar 194, dan sjochf men düdlik hokker grea- te ynfloed de medyske fakulteit mei it Akademysk sikenhüs yn de stêd Grins hat. Frjemd mar wol hiel gunstich stekt derby it al erkende forpleechhüzen (lyk as b.g. Bloemkamp) óf. Fryslan slacht hjir mei 13 ynrjochtingen gjin min fi- guer, as men bitinkt dat Grinslan mar 9 hat en Drinte mei 2 bislist efteroan komt Fryslan hat dèrby ek noch 90 tohuzen foar alden fan dagen (tsjin Drinte mar 42). Der komme dan noch de ynrjochtin gen foar geastlik handikapten by. In oa re kear noch hwat oer de wenningbou yn it noarden, de kulturele foarsjenningen ensfh. Us konklüzje kin nou al wéze, dat dit sa op it earste gesicht hwat deade si- fermateariael in libben byld jowt fan it libben hjir om üs hinne. Te koop partij Erwtenstro. M. A Gala ma, Greonterp 31, Wie meent, dat alle kleur op deze ten toonstelling zou ontbreken en het alles zwart-wit zou zijn wat „oud”, „ziek’ en „zeer oud” werd vereeuwigd vergist zich. De expositie toont dat Overbeek meer kan dan tekenen, etsen en aquatinten, Er hangen ook enige aquarellen (met veel blauw) en olieverven. Zou het he lemaal toevallig zijn, dat bij deze kleur- technieken juist het meest inspirerende onderwerp aller tijden zijn verbeelding vond, nl. de vrouw, om het even of dit nu een balletdanseres is, een tv-kijkende of lezende vrouw? Dat u hier zijn echt genote kunt herkennen, die geduldig mo- Eenmaal heeft niet de mens te Bolsward maar ook het „landschap” hier hem ge ïnspireerd, nl. bij het vervaardigen van zijn „Martinikerk te Bolsward”. Hij zal het godshuis wel niet voor de zoveel ste maal vereeuwigd hebben omdat hij zich daartoe als beeldend kunstenaar uit de Gysbertstad nu eenmaal verplicht ge voelde, maar naar wij aannemen omdat dit toch wel machtige bouwwerk, dat hij dagelijks vanaf de Diken naar de Flori- des Campuslaan v.v. een paar maal pas seert, grote indruk op hem heeft ge maakt. Het werkstuk is te koop voor f 65. Het is qua visie en techniek niet het meest karakteristieke voor Overbeek, die de „zeer oude kerk” niet heeft ge- ken in de stijl, waarin hij zijn „zeer oude mensen” vastlegde, maar er in een soort mengtechniek een nogal donkêr uitgevallen nageëtste aquatint van maakte. Desalniettemin lijkt ons deze creatie een passend geschenk bij voorko mend gelegenheden. Het is tenslotte al tijd prettig iets echt Bolswards te kun nen bieden dat boven het routine-genre uitreikt en een eigen visie geeft. Zo goed het een eer voor Overbeek moet zijn ge weest, deze „gedachte in steen” weer te geven als een „gedachte op papier” door de Martini vast te leggen, zo moet het ook voor de Martini een eer zijn geweest dat een jonge kunstenaar zich niet schaamt geroerd te zijn door het gerim pelde gelaat van een eeuwenoud bouw werk. Als we het goed hebben is dit dus zijn eerst grote tentoonstelling, al is de ex positieruimte dan gedeeld met Gerlsma. Spreekt het hier gebodene kwalitatief erg aan, kwantitatief mag de verzameling tekeningen, etsen en schilderijen er ook zijn: 55 nummers telt de catalogus. Gro tendeels zijn het tekeningen en etsen ge groepeerd in groepjes van vier. Het leeuwendeel wordt hiervan ingenomen door tekeningen van oude mensen (kop pen), die het tentoonstellingsbeeld daar door beheersen. Zeker een 30 van de 55 werkstukken van Hein Overbeek laten ons „zijn mensen” zien. Sommige van hen zijn voor dege nen die er van deze mensen kennen di rect herkenbaar, al zijn ze uiteraard alle anoniem. De tekenaar noemt zijn werk stukken „zieke”, „oude mensen”; „zeer oude mensen”; „oude vrouw”; „zeer ou de vrouw”; „zeer oude man”; „dezelfde 14 dagen later” of delicaat: „meisje van vijftig. Zijn vorkeur gaat kennelijk uit naar het vastleggen van de bejaarde, soms demente of geestelijke gehandicap te medemensen. Het resultaat is een men geling van verinniging en afstand ne men, van zakelijk observeren en vol deernis en mededogen beschouwen. Zo roepen deze werkstukken een geheel ei gen sfeer op. Den Haag en maakt tekeningen, etsen en schilderijen. In olie- en waterverf. In het ziekenhuis de Tjongerschans in Hee- renveen hangt werk van hem. De heer Overbeek vindt zijn werkkring bij de creatieve revalidatie in het Verpleeghuis Bloemkamp. Naar wij men te weten werkte hij voorheen alszodanig o.a. in de Stichting Nieuw Toutenburg te Noord- bergum. A eentonig. Er zijn nl. ook andere onder werpen, zoals een serie dierfiguren (veel al etsen) als lama, kameel, rendier, hondje, kip, ook eenmaal een baby, te kenend jongetje, ’n boompje. De dieren zijn wel raak en vaak scherp weerge geven, maar vermochten ons minder te roeren dan de portrettekeningen. Een paar maal waagt Overbeek zich ook aan een landschap of stadsgezicht. Ook hier is hij vooral realist en tracht hij minder dan uit het geheugen of fantasie tot scheppingen te komen, zijn onderwerpen te zoeken in de bestaande werkelijkheid. Zo zullen zijn Haags landschap en „Nieuwe kerk, Den Haag” ofwel jeugd herinneringen vormen, ofwel eerder ge maakt werk zijn. Trynke de Vries (Greate Dy lakker, Boalsert) wie ien fan de meidoggers oan it Bibelboekje „Ut ’e müle fan ’e bern”. Ek foar it twadde dieltsje, dat dit jier ütkomt, levere se in opstel. Dit opstel „De sike man troch it dak hinne waerd troch har to Ljouwert foar in greate seal fol folk foarlêzen (op de jiergearkomste fan de KFFB yn de Prov. Bibleteek). SWIMME YN SIFERS Foar de alfste kear is nou it „Statistisch zakboek” fan de perse rêlle. Dat dit to Boalsert by A. J. ’Osinga B.V. bard is, is wol in reden om in bytsje greatsk op to wêzen, mar ek sünder dat is it wol de muoite wurdich der ris yn om to sneu- pen. It kreas ütfierde boekwurkje jowt in oerfloed fan sifers. It is gearstald troch de trije noardlike ETI’s (de Eko- nomysk Technologyske Ynstituten fan Fryslan, Grinslan en Drinte). De sifers binne sünder mear nijsgjirrich. Hiene jo b.g. wol witten, dat mear as de helte fan alle feangroun yn Nederlan yn de trije noardlike provinsjes foun wurdt? Hjir samar hwat sifers: Sünt 1950 is de Het doopceel van Hein Overbeek is spoe dig gelicht. Geboren in 1947 in Voorburg. Genoot zijn opleiding aan de Kon. Akademie in Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeei, Mennaarttefadeel, Hrndeloopen, Wons-eradtel, Workum «n De burgemeester van Bolsward ontslagen 2 agenten van politie. Het tegendeel is eerder het geval. Staat bij Gerlsma het landschap centraal bij Overbeek is dit de mens, is Gerlsma ro manticus, Overbeek neigt naar het rea lisme, is de eerste vooral etser, de twee de niet in de laatste plaats tekenaar. Registreert de een tot in onderdelen, de ander doet dit in hoofdlijnen. Is Gerlsma wat betreft zijn onderwerp met stille verwondering vervuld, Overbeek is dit met mededogen, behoort de eerste tot de middelbare leeftijd met in> zijn latere werk iets van berusting en bezinning, de laatste is een generatie jonger en bij hem knelt de vraag: waarom en waartoe. Misschien moet de betrokken kunstenaar wel glimlachen bij deze karakteristiek, maar zo komt zijn kunst bij ons over. Als enige overeenstemming hebben ze ten slotte, dat zij beide wonen in een platte- landsstadje, de een echter nog steeds in zijn geboorteplaats Franeker, de ander vanuit het westen als randstedeling hier in Bolsward toevallig neergestreken al zou het ons niet verwonderen dat ook hij als half Holland kan bogen op een Friese grootmoeder of andere heitelanske aanverwant. Opening Tolsmas verzekeringskantoor aan de KI. Dijlakker. V Als u als particulier een kunstwerk op deze expositie die zoals gezegd duurt tot 17 februari a.s. koopt, is de rijkssubsidie- regeling van toepassing. Dit betekent dat het rijk 20% van de genoemde koopsom voor zijn rekening neemt. Onderwerpen voor de eerstvolgende ex posities zijn: 20 febr. t.e.m. 10 maart - aquarellen en tekeningen van Hiske van der Sande en lino’s en olieverven van Cees Booy en 13 t.e.m. 31 maart - gra fisch werk en olieverven van D. Koop- mans uit Balk en plastieken van P. Pier- sma uit Heeg. Dit wat de Prinsetün betreft. Reeds eer der vermeldden we dat op 23 febr. in ga lerie De Tille een tentoonstelling wordt geopend (door Jhr. C. van Eysenga) van werken van mevr. T. Bruinsma-de Vries uit Wolsum. Echt tevreden was Eppie Bleeker, de openbaring van dit toernooi. De 23-jari- ge onderwijzer, de uit Bolsward afkom stige Wolvegaster: „Ik sta versteld. Ik had nooit gedacht dat ik die derde plaats na de tweede dag zou kunnen handha ven. Voor een goede klassering op zo’n toernooi verwacht je toch veel ervaring nodig te hebben. Het enige internationale contact dat ik tot dusver heb gehad was twee weken terug in Davos. Waarop ik alleen gehoopt was in dit gezelschap de duizend meter goed te kunnen meerijden. Ik schrok me dan ook rot toen ik op die afstand tegen Per Björang eerst niet leek weg te komen. Die man vertrok zó ver schrikkelijk snel dat ik dacht: die zie ik de eerste twee jaar niet meer terug. Maar hij ging in de laatste ronde volko men kapot. Dat ik echter op de vijfhon derd meter ook zo goed draaide, daar- kan ik nóg niet over uit. De uitslagen van de heren was als volgt: De schaatswedstrijden te Oslo hebben voor een onverwachte verrassing ge zorgd. Heel de Nederlandse sportpers was er enthousiast over Nederland juichte, aldus b.v. in de Tele graaf. Want dit toernooi bewees dat de opbouw van de Oranje-sprinters het ni veau heeft van dat van de Nederlandse all-rounders. Hoe immers is het anders te verklaren dat ook Eppie Bleeker de hele internati onale sprinttop met een fenomenale der de plaats achter zich liet. Die klap kwam bij de diverse landen in feite harder aan dan het zilver van Valentijn. Grinslan 9774). Yn 111 gefallen waerd dat bern buten in wetlik houlik berne, in bytsje mear as 1% dus. Yn Grinslan lei dit al gans heger: 173, hast 2%. Wy kin ne net rjocht bigripe, hoe’t it komt, dat yn Fryslan folie mear berntsjes libben - leas berne waerden as yn oare provinsjes (by üs yn ien jier 134, yn Grinslan 91 en yn Drinte 83). De forhüsbidriuwen ha it net min hawn. Yn ien jier tiid krigen yn Fryslan 25.413 minsken in nij wenplak. It greatste part derfan (14.917) forhuze binnen de pro vinsje. Fierders kamen hjirre de meas- ten üt Noard Hollan (2351), fierders üt Grinslan (1977), Süd Hollan (1371), Oer- isel (1310) en Gelderlan (1086). Ut de oaré provinsjes kamen minder as 1000, de minsten üt Sélan (59). Ut Fryslan gie- ne de measten, dy’t üt it heitelan „emi- grearren” nei Grinslan: 2569 persoanen (grif in soad studinten!), dan nei Noard- hollan: 1787, Gelderlan: 1430, Oerisel: 1368 en Süd Hollün: 1293. Der wurdt fakentiids fan it Noarden praet as in ienheit, mar der is foar en nei wol op wiisd, dat dit net kin, de si- tewaesje yn de trije provinsjes is derta to üngelikens. Dit docht daliks al bliken üt it feit, dat yn Fryslan 56,1% fan de bifolking op it plattelan wennet en yn Grinslan mar 34,3%. Mar ek dat is noch in typyske plattelansprovinsje, hwant yn hiel Nederlan troch elkoar wennet mar 22% op it plattelan. Ek yn oar opsicht is Fryslan apart. Fan de 44 gemeenten binne der hjirre 5, dat is mear as 10% ünder de 1000 ynwenners, fan de resp. 51 en 34 gemeenten fan Grinslan en Drinte gjinien. Nijsgjirrich binne ek de sifers op langere termyn. Op elk« 100 ynwenners bifolking fan Fryslan oanwoun fan 465.267 oant 532.524 persoanen. Der sit wol hwat groei yn dus, mar wy kinné net meikomme mei de groei yn üs hiele lan. Makken de 3 provinsjes yn 1950 noch 12 fan üs lan üt, yn 1970 wie dat noch mar 10,8 en sünt is it op itselde peil bleaun. Yn datselde tiidrek ha Grins lan en Fryslan elk 14%% bykrige, dat üntrint elkoar dus neat, mar Drinte groeide mear as 2 kear sa hurd, dat kri- ge der mear as 35 by, rom in tredde part dus. En dochs is Drinte, it lan fan Bartje, noch altyd fan de trije it minst ticht bifolke. Der wen je op elke km2 143 minsken, yn Fryslan (nettsjinsteande syn marren) 161, mar yn Grinslan 230., noch in pear singeliere gegevens: Sa wenje der yn Fryslan mear manlju as froulju, twa op ’e tüzen moatte oer- bliuwe. Yn Nederlan as gehiel is dat krekt oersom en binne der op elke 1000 twa froulju to folie. In faei teken is, dat Fryslan it measte foraldert: 12,3 proc. is hjirre by üs alder as 65 jier, yn Neder lan is dit mar 10,2 ’/o. It sil der wol mei gearhingje, dat yn Fryslan minder mins ken trouwe as yn Nederlan as gehiel, op elke 1000 ynwenners wiene der by üs 9 trouwerijen, yn Nederlan 9’/s. Der stiet wer tsjin oer, dat der by üs op elke 10.000 ynwenners 207 lytse bern yn ’e widze lein waerden en yn Nederlan mar 183. In fruchtbere provinsje binne wy dus wol, hwant yn Drinte wiene it mar 197 en yn Grinslan noch minder: 188, mar noch altyd mear as it lannelike gemiddelde. Om de folsleinq sifers op to jaen: Yn üs provinsje kamen der yn it léste jier hwerfan de sifers bikend bin ne 10 826 lytse bern op ’e wrald (yn - 5 r, s s- 4 1 ,.5- ■^■1’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1