Nu de kruitdamp langzaam optrekt s ■ïi de week Foto van Gate Skroar I I I f I Rol van Amerika in Azië nog niei uitgespeeld ^441 - ii. Onderzoek van urine suikerziekte Gouden filmpjes Matthaus Passion Workum de twee jaar oin Carnaval 3 WEES RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN 6IGARENHANI NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gemeente Wonseradeel op Vragen over J g 11 JAARGANG No. 12 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1978 Wymbritseradeel. Bewaking Petten X Kissinger Cambodja Eigen mijnen vegen In Thailand Krijgsgevangenen Ierland 2e week februari 1923 Nieuwe ziekte 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjoed to sizzen Albino-winkel aan het Advertentieprijs. 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Toch wordt er van alle zijden aan ge werkt. Zo zal de Amerikaanse presiden tiële adviseur Henry Kissinger, vandaag een dag voor zijn bezoek aan Hanoi, naar Laos vliegen om de mogelijkheden na te gaan van een wapenstilstand in dit land, waar nog hevig wordt gevochten tussen de communisten en de regeringsstrijd- krachten. Kissinger heeft vorige week nog gezegd dat hij ook in Laos spoedig een staakt- het-vuren verwacht. Zaterdag vliegt Kissinger naar Noord- Vietnam, waar hij de naoorlogse verhou dingen tussen Washington en Hanoi gaat bespreken. Hij besluit zijn rondreis door Zuidoost-Azië met een bezoek aan Pe king. Intussen zijn Amerikaanse marinesche pen begonnen met mijnen te vegen voor de Noordvietnamese havenstad Haiphong Vier mijnenvegers zijn nu bezig een be paald gebied van mijnen te ontdoen dat dienst moet doen als basis voor een vloot van ongeveer 25 schepen die de kust- en binnenwateren moeten zuiveren van oorlogstuig. De vreugde over het bereiken van een bestand in Vietnam wordt getemperd door de broosheid ervan. De innerlijke verdeeldheid van het Vietnamese volk is met het wegtrekken van de buitenlanders niet als bij toverslag verdwenen. Gevreesd moet worden, dat de tegenstellingen zich de komende tijd zullen toespitsen. Of het be stand daartegen bestand zal zijn, is zeer de vraag, evenals hoe Amerika op voor ■jjn politiek ongunstige ontwikkelingen zal reageren. Het is nog lang geen vrede in Vietnam. Om van vrede met ere, waarover president Nixon sprak, maar te zwijgen. De oprichtingsvergadering voor de zwem school is geslaagd. Reeds gaven zich op 24 donateursleden, 21 persoonlijke leden en 3 donateurs. In De Doele worden twee buitengewone voorstellingen gegeven van de film De Jantjes. toe te nemen, naarmate de oorlog voort duurde. Intussen zal de eerste groep Amerikaan se krijgsgevangenen mogelijk zaterdag door de communisten worden vrijgelaten. De bevelhebber van de zevende Ameri kaanse luchtvloot, generaal John Voet, heeft toegezegd, de kleine Cambodjaanse luchtmacht te zullen versterken met zes reusachtige transporttoestellen van het type C-130 en met ttvintig jachtbommen werpers van het type A-37, aldus ver luidde maandag uit Cambodjaanse mili taire kringen. De Cambodjaanse luchtmacht is op het ogenblik de kleinste in Azië. Cambodja beschikt slechts over oude jacht-bom- menwerpers en enige kleine verbindings- en verkenningstoestellen. De toegezegde transporttoestellen kun nen veertig ton vracht of meer dan hon derd manschappen vervoeren en de jachtbommenwerpers meer dan ander halve ton bommen en munitie voor het twintig millimeter-kanon. Np aan Russische artsen hebben een nieuwe ziekte ontdekt: de hervormingsziekte. Lijder aan deze ernstige kwaal is volgens hen de 33-jarige wiskundige Leonid Ply- oesj, die zich heeft ingezet voor toepas sing van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. Dat artsen na een maandenlang medisch onderzoek in alle ernst tot een dergelijke diagnose komen, is er een teken van tot welk belachelijk en vernederend gedrag op zichzelf intelligente mensen in een to talitair geregeerde maatschappij kunnen komen. In verband met geruchten over mogelijke acties van Palestijnse commando’s heeft de Indiase regering de ambassade gebou wen van Nederland, Amerika, West- Duitsland en het gebouw van de Britse Hoge Commissie onder verscherpte be waking gesteld. Alle post gericht aan deze ambassades wordt nu ook op bombrieven gecontro leerd. Tal van malen hebben we overwogen met deze rubriek te stoppen, maar ook evenzovele malen hebben we dit weer uitgesteld, vertederd door de toewijding waarmee steeds weer nieuwe foto’s wor den gemaakt door enthousiaste amateurs en ook door intensiteit waarmee blijkens tal van ingezonden stukken en zelfs dich terlijke ontboezemingen dit hoekje ge lezen wordt. Het valt ons op, dat het vooral de oud-Bolswarders zijn, die deze stukjes uitknippen en opplakken en ook dat het practisch alleen Bolswarders zijn die deze plaatjes maken, een enkele uit zondering daargelaten. Welnu, dat is zo’n uitzondering. Van on ze medewerker A. v. d. W., zoals hij zich in alle bescheidenheid noemt ontvingen we een serie foto’s, die ergens verband met elkaar houden en waarvan we er drie in successie hopen te plaatsen. Hoe snel de geschiedenis gestalte krijgt, dat blijkt uit deze op Nieuwjaarsdag jl. vast gelegde voor allen herkenbare plaats: de sigarenhandel Jopie Eerdmans is inmid- Straks overal, is ’t carnaval En ’t wordt gezien, als ’n lustig bal Het zijn de ouderen en de jongen Die hier als dwazen samen sprongen. Er is geen afstand, geen lemiet Een feest waar men geen grenzen ziet Want grenzen zijn er niet gemaakt. Tot, dat men weer het feesten staakt. Vergeet de hele kamerfractie Of dan wel een andere actie Lap het geval eens aan uw laars Ga feestelijk branden als een kaars Heit to wurden kin men ha Heit to wêzen fait net ta. Verschijnt DINK0AGS en VRIJDAGS CTtg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adrea; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 20*4 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal tb^ vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Wegens de zachte winter moeten de aar dappelen worden nagezien, hetgeen al weer kosten met zich meebrengt, terwijl de prijzen voortdurend dalen. Het is zelfs zeer de vraag, of de aardappels nog voor consumptie zullen worden afgeno men. Tweede luitenant Everett Alvarez Jr. uit San Jose in Californië, de eerste Amerikaanse krijgsgevangenen, die ooit in Noordvietnamese handen viel, zag in de loop van de jaren honderden mede- Amerikanen zijn lot komen delen. Vol gens de gegevens, die het Pentagon voor de stopzetting van de luchtoorlog tegen het noorden op 15 januari 1973 bekend maakte, zijn in heel Indochina tenminste 1.809 Amerikaanse militairen vermist of door strijdkrachten van de tegenpartij gevangen genomen. Daarvan worden 1266 als vermist opgegeven. De Noordvietnamezen hebben herhaalde lijk laten blijken, dat zij zoveel krijgsge vangenen niet hebben. Het verschil tus sen de Amerikaanse en de Noordvietna mese lijsten is derhalve een van de vele problemen, die bij het bestandsoverleg in Parijs moesten worden opgelost. In de laatste fase van de strijd is de vrijlating van de krijgsgevangenen wel het enige Amerikaanse oorlogsdoel genoemd, dat nog enig respect kon inboezemen, al kan moeilijk worden bestreden dat het aantal krijgsgevangenen de neiging vertoonde Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. De Amerikaanse vice-president Spiro Ag- nev heeft tegen premier Li Koean Yew van Singapore gezegd dat er volgens de regering-Nixon in Thailand Amerikaan se militaire bases moet blijven om de verdere verspreiding van hit communis me in Azië te voorkomen. Dis is van regeringszijde in Singapore meegedeeld. Agnew zou tegen de premier van Singapore gezegd hebben, dat „er een nieuwe aanpak komt”, maar dat de doeleinden dezelfde blijven. De Ameri kaanse vice-president maakt op ’t ogen blik een rondreis door Zuidoost-Azië om de bondgenoten van de VS ervan te over- tuige dat de steun van Amerika ook na de oorlog in Vietnam zal doorgaan. zoveel aandacht te hebben gegeven Vietnam en omgeving, waar de kruit damp slechts langzaam optrekt, rest ons slechts weinig ruimte voor het andere nieuws. In het door stakingen en terreur geteisterde Ierland zullen 28 februari al gemene verkiezingen worden gehouden voor het 144 zetels tellende Dail (parle ment), zo heeft premier Jack Lynch maandag bekendgemaakt. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat Lynch zijn kleine meerderheid wil vergroten nu zijn regering voor ernstige politieke en economische problemen staat. Euratom Petten haalt Opgelucht adem na de beslissingen, die de Europese mi nisterraad vroeg na een marathon-zitting in Brussel genomen heeft. Het opstellen van een vierjarenplan en het vooruitzicht van andere mogelijk niet-nucieaire pro gramma’s betekent, dat Petten als Euro pees 'atoomcentrum kan blijven bestaan. In1 de nieuwe plannen van Euratom, zo als die door de Europese ministers zijn vastgesteld, is voor een kleine vijftig we tenschappers en technici geen plaats meer. Deze personen zal men, naar men verwacht, in de komende vier jaar op natuurlijke wijze kunnen laten afvloeien. 1. G. K. van ’t Reve. 2. Menno Simons 3. De Izeren Kou in Allingawier, De timmermanswerkplaats in Fer- woude, Wegens financiële redenen hebben kerk voogden van Deinum besloten de toren van zijn koepel te ontdoen. Er zal echter een actie gevoerd worden de sipel te be houden. de onlangs door de TROS gehouden radioquiz werden aan de Bolswarders de volgende vragen over Wonseradeel gesteld. Weet u de antwoorden? Zo niet, dan vindt u die elders in dit blad. 1. De gemeente Wonseradeel telt niet minder dan 27 dorpen. Een van de kleinste is Greonterp. Welke bekende Nederlandse schrijver woonde daar nog kort geleden? 2. Pieter Stuyvesant, geboortig uit het Friese Scherpenzeel bij Wolvega, ge niet als stichter van New York grote bekendheid in de V.S. Welke andere Fries ditmaal af komstig uit Witmarsum, de hoofd plaats van Wonseradeel is even eens zeer bekend in Amerika? 3. De „Aldfaers Erf Route” verbindt zo als u weet een aantal toeristische en folkloristische objekten in het westen van deze provincie. Noem er vier en vermeld in welke plaats. 4. Makkum, weer zo’n bekende plaats in Wonseradeel, is beroemd om zijn Makkumer aardewerk. Hoe heet het Makkumer aardewerk. Hoe heet de techniek die al meer dan 300 jaar bij de vervaardiging ervan wordt toe gepast of hoe heet dit speciale soort aardewerk? 5. Langs de hele Friese Zuiderzeekust komen bijzonder veel vogels voor. Ook in de Makkumer waarden is een uniek vogelleven. Kunt u van de ve- i le soorten er twee noemen? 6. De quiz werd gehouden in de ver bouwde boerderij, de Nynke Pleats in Piaem. Wie was de laatste bewoon ster? 7. Er liggen in de nabijheid van Piaam twee eendekooien. Een ervan is te bezichtigen. Welke bekende Friese instelling is daar de eigenaar van? 8. Ook in deze gemeente ‘vindt men vele van die kunstmatige heuvels of terpen die de oude Friezen opwier pen tegen het stijgende water lang voor er sprake was van dijken. Welke van die drie Aldfaers Erf dor pen Exmorra, Allingawier en Fer- woude ligt niet op een terp. 9. Welke plaatsnaam in Wonseradeel komt ook in Zwitserland voor? 10. Welke beroemde Fries kwam uit Kimswerd? (Nu niet direkt aan Kai Bouma denken!) Het Grutters winkelt je in Exmorra, Het schooltje (idem), Het slijterijtje (idem), (Het vogelmuseum en Nynke Pleats te Piaam 4. Fayence, plateel of majolica) 5. Dwergstern, Kokmeeuw, Visdief, Baardmannetje, Kluut, Strandplevier, Roerdomp, Porceleinhoentje, Water rat, Krakeend, Tafeleend, Kuifeend, Grauwe Gans, Rietgans, Kolgans, Bruine Kiekendief, Visarend enz. 6. Nynke 7. It Fryske Gea. 8. Exmorra. 9. Zurich. 10. Grote Pier. dels al weer „Boutique Jeanet” gewor den en de automaat is niet meer. Trou wens de sigarehhandel was niet de eerste bestemming van het huis. Op de stukken hardsteen onder de vensterbanken is nog duidelijk te zien, dat er vroeger koffie en thee aangeprezen werden. Trouwens in de zijmuur aan de Withee- renstraat ziet men nog een gevelsteen, waarop is vermeld, dat de heer Bölger er de eerste steen legde. De brug er voor op oude kaarten Suuppost genoemd en later zo herdoopt, heette geruime tijd in de volksmond de Bölgerbrugge en het was de zoon (of kleinzoon?) van de eerste steenlegger, die later, nl in 1955 de stad Bolsward een bedrag van f 10.000 schonk teneinde uit de renten een tweejaarlijkse Burgerprijs in te stéllen, bestemd voor die persoon of eventueel vereniging, die zich in de laatste twee jaar bijzonder als Bolswarder onderscheidde op het ge bied van de wetenschap, cultuur, sport of charitas. Aan de overzijde van de toch wel smalle, maar juist daardoor karak- De artsen Beekhuis en Andela, veearts Groenewold, autoverhuurders Van der Werff, Pomper, Hilarides enz. verklaren in de Leeuw. Courant, dat de Snekerwcg levensgevaarlijk is. Hwat hat A Verschijnt in: Bolsward, Baarderadcel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Stoomwasserij Florence uitgebreid en verbeterd. Droogwassen zijn thans klaar binnen 8 dagen en opgemaakt wassen binnen 10 dagen. Er bestaat een kans, dat de uitvoering van de Matthaüs Passion te Workum in het vervolg niet elk jaar, maar om de twee jaar zal plaatsvinden. Op 22 jan. jl. is er een bespreking geweest tussen de gemeentebesturen van Workum en van omliggende gemeenten over de eventuele continuering van de uitvoe ring. Daarbij kwam naar voren, dat men in principe een continuering voorstond en dat bij het verdwijnen van deze uitvoe ring dit een verarming op cultureel ge bied zou betekenen. Als alternatief voor vie huidige regeling is gevraagd of de ge beenten buiten Workum bereid zouden zijn om, in plaats van een vastgestelde normbijdrage in de kosten, een jaarlijk se subsidie te geven tot de helft van het bedrag wat over 1972 werd betaald en dan de uitvoering bijv, eens in de twee jaar te doen plaatsvinden. De betrokken gemeenteraden zullen zich over deze zaak moeten uitspreken. teristieke Witheerenstraat zien we het hoge pand van fa. Lotstra, meubelhan- del, eerder fa. Lunter herenmodes, nog eerder fa. Bervoets. Op deze plek in Bolsward reiken de eeu wen elkaar de hand. Onder het pand van de voormalige sigarenhandel bevindt zich een kelder, die zich voor enkele jaren 'nog uitstrekte tot de stadsgracht, maar die men later halverwege heeft dichtge metseld. Het is een grote ruimte, waar een twin tig jaar geleden, toen we er een kijkje gingen nemen een egel werd gehouden als huisdier. Egels zijn n.l. goede mui- zenvangers al zou men dit zo niet zeg gen. De Witheerenstraat loopt op en af. De glooiing is altijd nog overgebleven van eeuwen geleden, toen hier langs een zijarm van de oude Middelzee, waar aan Bolsward was bezig te ontstaan op een reeds natuurlijke hoogte een dijk werd opgeworpen, waarop de huisjes ook bij vloed veilig waren. Of er inder daad via de onderaardse gang, waar van de enorme kelder het restant zou zijn, een verbinding tot stand way ge bracht met het kloostercomplex rond de niet zo veraf gelegen Broerekerk, wagen we te betwijfelen. Het motief, dat de gang een vluchtgang zou zijn en gediend zou hebben bij de proviandering in tij den van gevaar en belegering, lijkt aan nemelijk, maar toch is er een „maar”. De minderbroeders en de „witheeren”, resp. behorende tot de orde van de Fran- siscanen en de Cisteriënsers leefden niet altijd zoals de Schrift het vraagt „als broeders tezamen, maar waren vooral van het nut en heil van eigen orde over tuigd. Daar kwam bij, dat de „withee ren” in Bolsward wat vreemde eenden in de bijt van het aloude Fransiscaner bolwerk vormden. Ze hadden eens, an ders dan de Augustijnen later het ge lijknamige klooster te Witmarsum, het klooster Vinea Domini, de Wijngaard des Heren, te Pingjum bevolkt, maar her haaldelijk aangevallen door Noormannen en ander woest tuig, waren ze later bin nen de besloten wallen van Bolsward ge komen. Vandaar. Oud en nieuw ont moeten elkaar hier zeker. De toch wel wat romantische gewelven, waarvan de onderaardse voortzetting zodanig bij de bevolking leeft, dat een aprilgrap, waar bij werd meegedeeld, dat hier een schat gevonden zou zijn, waarvan de inhoud zou worden verdeeld onder hen die zich op de eerste april als eersten kwamen melden bij het politiebureau, „die de ei genaar van deze gevonden voorwerpen toch niet meer aan het loket verwacht te”, kostelijk konden slagen. Zodat de eersten om zes uur al op de stoep ston den, moeten de aandacht delen met mo derne schijnwerpers op het pand Lotstra, die het stadhuis (links, net niet meer op de foto) moeten verlichten, een moderne lantaarn en een verkeersbord, dat wel een parkeerverbod zal inhouden. Waar nu de ene auto geparkeerd staat, zijn inmiddels parkeermeters gekomen. Op deze foto lijkt het niet eens zo nodig, maar als het plaatje goed overkomt, kunt u zien, dat het spiegelglad was toen de foto werd gemaakt. De berijpte bovenkant van het groen geverfde hek langs de stadsgracht steekt boffer voor de fotograaf nu haar scherp af. De gladheid zal er ook wel de oorzaak van zijn, dat er zo weinig men sen op straat zijn. Nog een paar opmer kingen: De dwarsbalk die bij de schoor steen uit het dak van de sigarenhandel steekt, zal in betere dagen wel gediend hebben om er takels aan te bevestigen, teneinde balen tabak naar boven te tor sen, want voorheen was hier een siga renmakerij in gevestjgd met o.a. het be kende merk „De elf steden”. Heel in de verte wat wazig de Gereformeerde kerk. In een onbezonnen ogenblik is er eens gedacht de Witheerenstraat drastisch te verbreden, maar dat zou toch wel het karakter van dit straatje ernstig aantas ten, zeg nou zelf. Nog even iets over de naam Suuppost van het bruggetje op de voorgrond. Dit post is het Friese woord voor stevige balk, heel vroeger gebruikt om over een sloot te leggen. Vergelijk ook het woord deel dat bewaard is gebleven in deur post. Het „suup” heeft niets te maken met zuipen, tenminste niet in de zin, dat u wellicht denkt, gedachtig aan het minder vleiende spreekwoord: „Alles wat van Boalsert komt, dat suupt.” Suup is hier wel een Bolswards, dus stadsfries woord, maar dan voor karne melk (denk ook aan het Friese „süpe”). Vermoedelijk werd op deze brug destijds karnemelk verkocht. De onzin der vergetelheid Is met het menszijn niet in strijd En een ieder wil er wel eens uit Neem, dan een carnavalsbesluit. V g Skilwyk geopend I W. Giliam te Wommels adverteert met zuiver gesmolten rundvet a f 0.45 per pond. Hoewel het Groene Kruis nog niet be schikt over de resultaaten van het bevol kingsonderzoek van de borstorganen, kunnen we nu wél de definitieve gege vens bekend maken van het urine on derzoek. De cijfers zijn als volgt: 1 Reeds bekende diabetes patiënten 34 2 perspnen, die geen urine meebrachten 625 3 personen, die wèl urine meebrachten 2212 Na het onderzoek bleken bij onze proef 19 personen positief. Na het onderzoek bij huisartsen en specialisten bleven uit eindelijk over 9 gevallen met als diag nose diabetes ofwel suikerziekte. Langs deze weg wil het bestuur van het Groene Kruis nogmaals allen bedanken, die meegewerkt hebben aan het welsla gen van het onderzoek. Bestuur Groene Kruis - ij,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1