Rentesubsidie gevaarlijk ge een neesmiddel boereninkomens voor Amusementsorkest Andante verraste met grandioos optreden Gabe Shroar 9 üs hjoed to sizzen p I."1 Zorgvuldig gebruik geboden oo s, W'-J I De sneeuwklokjes Zilveren filmpjes Raadsvergadering W y mbr itser adeel Fan stcd en lan Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dr. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaardcradeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 112e JAARGANG No. 13 DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 Betrekkelüke waarde. heeft niet alleen een wrange bijsmaak, op de 12 Begrotingswijziging 1973. 3e week febr. 1948 Met steun op investeringsavontuur Dorpsbelang Baard 40 jaar. Hwat hat It is sa klear ds. 1 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 50-jarig bestaan Coöp. Zuivelfabriek te Tzum. Met rentesubsidie naar gezond land bouwbedrijf Prinses Marijke 1 jaar. Zij ontvangt een zending speelgoed die werd vervaardigd door herstellende gewonde militairen in Indië. Wijlen dienstplichtig korporaal J. van Dalen, van Munnickhuizenstr. 18 te Bols- ward posthuum gehuldigd door het toe kennen van het oorlogsherinneringskruis met de gesp voor bijzondere krijgsver richtingen „Nederland mei 1940”. Advertentie: Te koop: W.t. kl. d. bl. d. w. mantel, m. 42 met bijp. bl. v. hoed z. d. bl. japonnen, m. 42 a.zg.a.n.; o. kw en z. punten. A. Postma Jonkershuizen, on der Tjerkwerd. Akkerspitten gevraagd. Schelte a Bols- wertstraat 25. De vraag wordt voortdurend gesteld of het landbouwbeleid wel op de juiste golf lengte af gestemd is. Wanneer de land bouw de dupe is van inflatie, terwijl hij die voortdurend bestreden heeft, zou een overheidsbeleid gewenst zijn dat zich met hand en tand tegen het inflatiespook ver zet. Een goed fiscaal en sociaal beleid zou de boer zeer welkom zijn. Tot nog toe levert het overheidsbeleid alleen maar pijnstillende middelen met een korte dan wel een langere werkingsduur. Deze re cepten kunnen voor de boer wel heil zaam werken, maar men mag er geen overdreven en verkeerde verwachtingen van hebben. Onthulling grafmonument voor Touwen te Makkum. Hy yt dat er swit en arbeidet dat er for- klommet. Zorgvuldig gebruik van rente subsidie avontuur dat boven de f 20.000,- uit moet lopen. Dit onzekere gebeuren wordt dan beloond met enkele procenten aan rente voor leningen die afgesloten moeten worden. Omdat de subsidieregels zeggen, dat de boer maar één keer rentesteun kan ontvangen, zal de slimme boer een moderniseringsplan indienen dat zo hoog mogelijk mikt. Dan maakt hij immers aanspraak op een redelijke rentebuit. Deze tactiek kan wel tot ondoordachte en riskante investeringen leiden. Als het niet goed uitpakt, wordt de boer geruïneerd en heeft de rentesubsidie een averechts effect Trotserend sneeuw en kou blijven zij ons immer trouw brachten een boodschap der natuur al was het weer ook nog zo guur. Schenken ons, ’t vertrouwen waarop wij steeds weer kunnen bouwen. Mensen blijf ook daarom hopen: natuur legt zich steeds weer open. Zij komen weer naar boven in tuinen en hoven en onder de oude bomen staan zij reeds te dromen. En zijn bij een winterse wind weer het eerste bloemenkind. ger as 9.4. Yn hiele Nederlan wie it trochelkoar 10.3. Fryslan lei mei syn 11,1 dus tusken de beide oare noardlike pro- vinsjes yn, mar lei aerdich hoppe it lans gemiddelde. Rekkent men nou, dat der forline jier al wer mear boud is, dan soe it wolris wêze kinne, dat de merk fier- hinne forsjoen is. Yndied steane yn ün- derskate gemeenten al nije wenten leech, ek yn Boalsert in pear en soks kostet in stompe jild. Ek oangeande tsjerke en politike kar jowt it büsboekje sifermateriael. Hwat de tsjerklike forhaldingen oanbilanget wykt Fryslan noch al óf fan it patroan fan üs lan as gehiel. Hjir binne in pear sifers (dy tusken heakjes binne dy fan it hiele lan). Yn persinten leit it lan der yn Fryslan sa hinne: Herfoarmen 30 (23) Gereformearden 22 (7) Roomsk Katholiken 8 (39,5) Gjinien 30,5 (22,5) It is dus oan de iene kant sa, dat Frys lan yn haedsaek protestant is (der hearre ek lytsere groepearringen as Minnisten, Baptisten, Luthersken, Frij-Evangeeljes- ken ensf. noch ta) mar oan de oare kant is it sa dat de „üntsjerkliken” de great- ste „tsjerklike" foarmaesje” foarmje! Yn polityk opsicht is de pvda de great- ste party yn Fryslan yn persinten: 31,4 (24,7), folge troch de arp mei 21,4 (8,6) en chu 12,5 (6,3), al fine wy it wol hwat nu- ver, dat dit noch is neffens de twadde keamerforkiezing fan 28 april 1971, wylst dochs alle sifers en persintaezjes oer de léste forkiezing fan 1972 wiidweidich yn alle kranten stien hawwe. Dit hie dochs efkes oanpast wurde moatten, hwant der is noch al hwat forskoud hjir en dér, hoe- wol hjir by üs safolle net as oars eame wol. It fait wol op, dat Fryslan op it kultu- rele mêd bislist net efteroan komt. De „dübelkultuer” blykt mei de twataligens dus gjin rem to wêzen. It docht suver oer alle boegen bliken. It sprekt dochs wol fan kulturele aktiviteit hjirre as wy Korpsen koaren muzykskoallen dounsgroepen toanielfor. frouwefor. musea Ryk oan kultuer binne wy, mar earm oan sinten. As ien yn Nederlan gemid deld f 100,fortsjinnet, fortsjinnet de Fries mar f 83,de Drint mar f 84, mar de Grinslanner wer f 93,Fryslan fortsjinnet it minste dus fan allegearre: per man f 3229,Drinte f 3257 en Grins lan f 3603,In frjemd forskynsel! Hoe dan ek, yn liddige ürkes fait der by dit boekje hiel hwat to meditearjen. De sa op it each deade sifers binne de wjer- slach fan it libben en by it nimmen fan bislutén troch provinsje, gemeenten as hwa dan ek, is it in goed ding to witten, hoe't de saek der hinne leit. Verechflnt MNSDAPS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TsL >044 Na 18.80 nor 2660 of 2335 (05157) Fr. 184 212 11 11 210 915 44 129 120 5 2 1 204 7 Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Zondagmorgen was er in de „Doele” te Bolsward een promenade concert dat werd verzorgd door het amusementsor kest „Andante”. „Andante” bracht een gevarieerd pro gramma. Men kon o.a. beluisteren: Roses of Picardie, Wiemer Praterleben, Ame rican Patrol, Granada en tot slot „Sküt- sjesilen” met vokale medewerking van de slagwerker S. R. Bijlsma. Hierna be sloot „Andante” zoals ze begonnen wa ren n.l. met hun herkenningsmelodie. Mevr. Fennema praatte de stukken aan elkaar zodat een prachtige muzikale reis rond de wereld ontstond. Jammer was het, dat niet meer Bols- warders van dit prachtige promenade concert gebruik maakten. Het is de bedoeling hier een traditie van te maken, zodat het jaarlijks terugkeert. De doelezaal was prachtig versierd rn.m.v. de heren J. Nauta, A. T. de Vries en A. Frankena. Amusementsorkest „Andante” kan terug zien op een groots optreden, zowel za terdagavond voor de „Vriendenkring” als zondagmorgen. Het was groots!! Langebaanwedstrijd te Bolsward. Uitslag le prijs Verhoeve f 80,2e prijs Zonne veld f 50,3e prijs De Groot f 30,4e prijs Charisius f 10,J. v. d. Berg: troostprijs (medaille). Het woord „inflatie” staat ons allen voor ogen. Het is een aanduiding voor een economische toestand, die als volgt gekenmerkt wordt: zwemmen in het geld en aldoor om meer roepen, omdat het fel begeerde betaalmiddel zienderogen in waarde zakt. Op het eerste gezicht ligt de Nederlander daar niet waker van, want een indexe- ringsfoefje trekt die waardedaling wel weer bjj. Met lede ogen mag de boer dat schouwspel aankjjken. Hij zou de kostenstijgingen (die uit de inflatie voortrollen) wel willen doorberekenen, maar dat lukt niet. De zweepslagen van deze inflatie komen op het boerenerf ge nadeloos hard aan. Als de landbouw in onze maatschappij nog be staansrecht heeft, zal de overheid een klimaat moeten scheppen waarin de boer kan leven. Dat overheidsbeleid kan zich in aller lei vormen manifescteren. Sommige tegenstanders van de boer bom barderen het landbouwbeleid zonder meer tot een vorm van sub sidie. Deze gedachtengang maar is pertinent onjuist. Toen in 1972 het begrip rentesubsidie in de landbouw geïntroduceerd werd, leek het erop dat de boer ten onrechte be voordeel^ zou worden. In feite is het een stukje beleid dat gericht is op een ge zondmaking van de landbouwstructuur. Brussel - daar zitten de grote bonzen van het landbouwbeleid heeft het sein op groen gezet voor rentesubsidies. Voor ons land is deze vorm van steunverlening nieuw; andere EEG-landen hebben al jaren met het subsidiebijltje gehakt. Wat betekent de rentesteun nu precies voor onze boeren? In het algemeen zit de gedachte voor om het boerenbedrijf te moderniseren, opdat de ondernemer een bevredigend arbeidsinkomen ver dient. Het zou niet verstandig zijn om al le bedrijven in de landbouw met ren tesubsidies op te vijzelen. De boer moet een nauwkeurig hervormingsplan uit werken en uitvoeren. Als het bedrijf na het verloop van een aantal jaren zijn bestaansrecht waar kan maken, mag de ondernemer nu bij de overheid aanklop pen voor rentesteun. Deze steun heeft betrekking op investeringen waarvoor de boer leningen afsluit. Hij krijgt een be- Hoe sympathiek de rentesubsidies ook voor de boer mogen klinken, men mag er geen overdreven waarde aan toeken nen. De toepassing van het beleid is met zoveel reserves omgeven, dat de feite lijke werkingskracht van de structuur- maatregel tot een minimum terugge bracht wordt. Je zou ook kunnen zeggen, dat onze boeren in Nederland blij ge maakt worden met een dode mus. Wat is namelijk het geval? De subsidie is wegge legd voor boeren met een arbeidspresta tie van minder dan of rond de f 20.800,-. De ondernemer, die zijn bedrijf met hard werken op een behoorlijk peil gebracht heeft, mag naar de subsidie fluiten. En toch zou deze man in zijn algemeenheid meer rendement uit de rentesubsidie kunnen halen. Voorts nodigt het beleid de kleinere ondernemers (met het lage arbeidsinkomen) uit tot een investerings- FRYSLaN: MEAR KULTUER AS JILD EN WURK Noch ienkear sille wy hwat omblêdzje yn it nijsgjirrige statistyske büsdoekje, dêr’t wy it foargeande kears al oer hawn haw we, hwant learsum binne dy sifers en grafykjes wis. Ek dy oangeande de wenningbou jowe se hiel hwat mateariael. Der waerd noch net earder safolle boud as yn it léste forslachjier: 5907 wenten, it jier derfoar 4976 en yn 1954'noch mar 1777 Dat in 40% derf an partikulier boud waerd, is in gunstich forskynsel, al soe dit noch wol efkes omheech kinne. Tsjinoer dy winst fan 5907 stiet lykwols wer in for- lies fan 1365 (troch bran, ófbraek, it for- bouwen ta garaezje ensfh.). It tal wen ten dat foar it hiele noarden klear kaem wie 15.864. Yn Fryslan wiene dat de measte yn tal, mar neffens it tal ynwen- ners net. Wy bouden op de 1000 ynwen- ners 11.1 huzen, yn Drinte wie dat per 1000 aerdich heger. 13,2, Grinslan kaem hwat efteroan, der kaem it sifer net he- 10 Onteigening van grond t.b.v. het be stemmingsplan „de Potten”. 11 Behandeling en vaststelling begroting 1973. Gevraagd door het St. Anthony Gasthuis Guardiaan. Vereisten: gehuwd, zonder in wonende kinderen, geen andere werk zaamheden verrichtend, inwonend (2 we ken vacantie per jaar). Salaris f 1250, per jaar plus emolumenten. De rentesubsidies in onze Nederlandse landbouw hebben een zeer betrekkelijke waarde. Als de verwachtingen van inge wijde beleidsmakers uitkomen, zullen dit jaar ongeveer 4000 boeren aanvragen voor rentesteun indienen. Stel dat de ge middelde investering per aanvrager f 50.000,- bedraagt, dan verwachten 4000 boeren elk 2000 subsidie. Het modemise- ringsbeleid kost dan in 1973 ongeveer 8 miljoen gulden, terwijl de Nederlandse land- en tuinbouw normaal al 1 miljoen gulden per dag- investeert. Het structuur beleid via rentesteun komt de Neder landse boer in 1973 acht dagen tegemoet in zijn investeringsdrift. Als men dan weet dat het jaar 365 dagen telt, kan er van een overdadig subsidiebeleid nauwe lijks gesproken worden. De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera- deel wordt gehouden op donderdag 22 februari 1973, des namiddags 13.30 uur in het gemeentehuis, Marktstraat 1 te Sneek. Punten van behandeling zijn: 1 Notulen boekje to keapjen. Om ien ding to neamen: Ek by it beukeründerwiis leit Fryslan foaroan. Wy hawwe net allinne de measte beukerskoallen (350 tsjin resp. Grinslan en Drinte 327 en 269) mar ek it greatste tal liedsters en haedliedsters (wy 705, de oaren resp. 650 en 517) en tal beukers: 21,478 tsjin 18.739 en 14.839. Nou kin de minske net libje by brea al linne, mar ek net by kultuer allinne. Der moat ek hwat yn it beurske, hwant oars komt der ek neat yn it pantsje. It sil wol troch it hjirre navenant great tal êlden fan dagen komme, dat hjir by uZes fan alle 100 „mannen” der mar 51,5 opnom- men binne yn it arbeidsproses. Yn Grins lan binne dat 53 en yn Drinte 54 (yn Ne derlan as gehiel 55). Ek by de wurkjen- de froulju leit Fryslan efteroan. Hjirre binne dat 16 fan fan de 100, yn Grinslên 17 en yn Drinte 17,5. Dizze sifers halde ek forban mei wurkfoarsjenning en wurkleasheit. Is dy yn Nederl&n 1.9%, by üs yn Fryslan 3,6%, yn Grins 4% en yn Drinte 4,6%, Fryslan makket foar it noar den dus in gunstige ütsündering, al soe men oan allerhande publikaesje faeks tinke, dat de klam wol tige op Grinslan lein wurdt, as it giet oer eftebleaun gebiet. Fryslan hat op it lést 0,4% wurk- leazen minder as Grinslan en mar leafst 2,7% mear as Nederrlan as gehiel. paald gedeelte van de rentelasten ver goed. Het lijkt allemaal zo simpel en hoopge vend nu de overheid een hand (met sub sidie) reikt naar de landbouw. Toch zit ten er veel voetangels en klemmen aan het systeem. De boer of tuinder moet aan diverse voorwaarden voldoen om de steun aan te vragen. Zijn bedrijf moet op dit ogenblik een arbeidsinkomen ver schaffen dat lager is dan wel in de buurt komt van f 20.800,-. Dat zogenaamde pa ritaire inkomen is de verdienste van» de gemidelde werknemer in ons land. Als de boer op de moderniserings toer wil, dient hij een gedetailleerd bedrijfsplan op te zetten. Na de uitvoering van het plan moet het bedrijf in staat zijn een inkomen per arbeidskracht te verschaf fen, dat minstens boven het paritair in komen (het inkomen buiten de land bouw) ligt. De rentesubsidie geldt alleen dan wanneer de boer meer dan f 20.000,- investeert. Daarnaast zijn de investerin gen met rentesubsidie nauwkeurig om schreven. Hoewel de EEG-autoriteiten de deur opengezet heben voor rentesubsidie in de landbouw, zijn de afzonderlijke landen belast met de toepasing en uitvoering van de Brusselse richtlijnen. In ons land is deze taak opgedragen aan het zo genaamde Ontwikelings- en Sanerings- fonds voor de landbouw, dat zich al ja ren beweegt op het terrein van de land bouwhervorming. De rentesubsidies wor- zeer zorgvuldig afgemeten, want zij moe ten niet leiden tot een uitbreiding van de productie. De boer zal de steun vooral moeten richten op een efficiënte, mo derne bedrijfsaanpak die tot kostenver laging en inkomensverbetering leidt. De beleidmakers heben een levensgrote angst voor zuivel-, vlees-, groente- en fruitbergen in Europa. Het is dus niet zo, dat elke boer aan het loket om de rente subsidie kan komen vragen. De akker bouwers en de melkveehouders mogen ’n aanvrage doen. Voor de fruittelers en glastuinders wordt het sein ook op groen gezet. De varkenshouderij is in studie maar de pluimveehouderij ziet de rente subsidie aan zich voorbij gaan. léze, dat Fryslan 78 doarpshuzen hat, ek hwat nijsgjirrigens oerbliuwe om it Grinslan mar 39 en Drinte 49. Sa ride der yn üs provinsje 13 bibliobussen, dy’t op 350 plakken stopje, mear as earne oars. Ek yn it totale boekebisit spant Fryslan de kroan. Us bibleteken ta goed 4 miljoen, Grinslan 3,3 miljoen en Drin te mar 2,3 miljoen, Giene der yn Grinslan 835 tüzen mins- ken nei de film, yn Fryslan wiene dat mar 423 tüzen, wylst yn Grinslan 39 tü zen nei it biropstoaniel giene en yn Frys lan mar 28 tüzen. It liket dus, dat Frys lan hjiryn net meikomme kin, mar it giet hjir oer de passive kultuergeniet. Sadré it oer amateurtoaniel giet, dêr’t it folk seis mear yn bihelle is, lizze de sifers hiel oars. Giene dêrre yn Grinslan 30 tüzen hinne, yn Fryslan mear as twa kear safolle. By de konserten sjogge wy it- selde. By üs buorlju giene 48 nei it bi- ropskonsert en 26 nei de amateurskon- serten, by üs 28 nei it birops- en 61 nei de amateurkonserten, al freegje wy üs wol óf, hoe’t binammen dy léste sifers sa eks^kt bikend wêze kinne as der gjin bilêsting mear bitelle wurdt. Binne de BUMAtellingen faeks mjitstêf? Yn werk- likheit kinne de sifers by de amateuris- tyske kunst noch wolris hiel oars lizze. Ek ündersteande listke lit düdlik sjen, dat hwat de kultuer oanbilanget Fryslan dochs wol in apart plak ynnimt. Sjoch mar ris nei de folgjende tallen korpsen, koaren ensfh. yn de trije provinsjes: Gr. 135 154 6 1 48 270 13 as in klüntsje: yn de ak- tive kultuerbioefening leit Fryslan fier oan de top! Yn dit forban soe ek hiel hwat oer it ünderwiis to sizzen wêze, mar der moat 2 Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Voorschotten op de exploitatie-ver- goeding over 1973 bijz. basisonderwijs. 4 Idem voorschotten vakonderwijs over 1973. 5 Idem uit te betalen voorschotten het Kleuteronderwijs. 6 Aanschaffing van meubilair voor 5e leerkracht Hommerts-Jutrijp. 7 Medewerking voor de aanschaffing van luxaflex en verduisteringsgordij nen prot. basisschool Woudsend. Haar openheid is eerlijkheid haar vrijheid, begeerlijkheid. Sneeuwklokje, met je witte bloemen: eenvoud, is de schepper roemen. J. S. 8 Medewerking voor de aanleg van centrale verwarming in de prot. ba sisschool te Abbega. 9 Wijziging van de Salarisverordening voor het gemeentepersoneel per 1 ja nuari 1973. Bolswards Nieuwsblad van de X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1