nu voor de week Foto van Bonkige brief Burger werkte van averechts BaWiw „Brood de Wereld” Na „Bommen voor Vietnam” II ll Sovjet Egypte willen „Strijden en Wie hei onderste uit de kan wil hebben voor de vrede" “BwSaii Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll L 112e JAARGANG No. 14 Wymbritseradeel. Wist u dat? Hoofdkwartier Strijden voor vrede Geldoorlog Ook dit is een opname gemaakt door de Bonkig 3e week februari 1923 Concessies Burger onder druk Vjjgeblad Den Uyl: geen boodschap TJ. Walburg t üs hjoed to sizzen rk VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Urtg. A. J. OSINGA b.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tri. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Y. O. Bekema te Bolsward adverteert met Reclame Rooktabak a 20 ct per half pond. R. P. de Boer te Makkum met le dikanten vanaf f 8,50. 22 febr. De Ijsclub „De Friesche Jeugd” te Bolsward organiseert een hardrijderij van meisjes tot 17 jaar. Prijzen gouden, zilveren en nikkelen horloges. ijver. Kissingers machtsevenwicht is on getwijfeld een goed uitgangspunt. Maar als er niet tegelijk - en op wereldschaal - wordt gewerkt aan het genezen van de „onredelijke” hartstochten blijft Presi dent Nixons belofte even hol als de „Vrede voor onze tijd” waarmee Cham berlain in 1938 terugkeerde naar Mün chen. Kiezersbedrog? Burger deelde overigens ook een klap uit aan de Progressieven, althans aan de achterbannen van Den Uyl, Van Mierlo en De Gaay Fortman. Die achterbannen blijven immers hun leiders maar hetze achtig volgen met beschuldigingen van „kiezersbedrog”. Burger noemde dat één van de psycholo gische factoren, die de formatie ernstig belemmeren. Dinsdag j.l. moesten de Christen-Demo- craten definitief beslissen of zij nog ver der aan de formatie van mr. Burger zou den meewerken. De CHU voelde er niets meer voor, maar zou zich voegen naar KVP en AR. Bij de KVP en AR was de animo ook tanende. Tenslotte kreeg Bur ger wel de hoofdpunten van het ge wenste beleid, maar tevens de bood schap, dat de confessionelen niet als snotjongens behandeld wilden worden. Het stond er wat netter, maar kwam er wel op neer. En wie geeft het drietal ongelijk? Den Uyl heeft het oude spreek woord nu wel goed begrepen: Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus. In de wandelgangen van het Binnenhof lachten de liberalen reeds in hun vuistje. Zij zagen hun kansen op het aan de macht blijven weer wat stijgen. stukken ontvangen om „eindelijk aan het werk te kunnen gaan”. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 24 febr. Bij de te Hardegarijp gehouden hardrijderij van vrouwen behaalde Tiet je Pagels van Wommels de eerste prijs van f 25, In bulte geraes en in bytsje wol, sei de duvel, en hy skearde in baerch. h»j‘- Bolswards Nieuwsblai weekeinde de monetaire crisis. Met een onverwacht snelle beslissing en een onverwacht krachtige devaluatie van de dollar heeft de Amerikaanse regering gepoogd deze nieuwste monetaire crisis te bezweren. KVP, ARP en CHU hebben woensdag avond voor de tweede maal binnen 24 uur formateur mr. J. A. W. Burger on der de zwaarst mogelijk druk gezet zijn opdracht terug te geven. Dit tweede con fessionele initiatief om de heer Burger zijn biezen te laten pakken was nodig geoordeeld, nadat de formateur de eerste poging op .hondsbrutale wijze” zoals in het christen-democratische kamp werd gezegd naast zich had neergelegd. Als u in een quiz gevraagd zou worden de 5 grootste wereldsteden te noemen wat zou u antwoorden? Hier zijn een paar cijfers. Volgens de cijfers in het Demografisch Jaarboek van de Verenigde Naties, is Sjanghai de grootste stad in de wereld. In 1970 had deze stad 10.820.000 inwo ners. Sjanghai wordt gevolgd door To kio, dat vroeger met 8.841.000 zielen als grootste stad werd beschouwd. Daarna komen New York met 7.895.000, Peking met 7.570.000, Londen met 7.379.000 en Moskou met 7.050.000 inwoners. De totale wereldbevolking in het mid den van 1971 werd geschat op 3,706 mil jard mensen, dat is 74 miljoen méér dan het jaar daarvoor. Volgens de functio narissen van de V.N. betekent dit dat de wereldbevolking in 33 jaar zou ver dubbelen. China had in het midden van 1971 een bevolking van 787.176.000 zielen. India had er 550.374.000. De bevolkingsaan was in India is 2.2 procent per jaar en die van China 1.8 procent. „Vrede voor deze generatie” In opdracht van de Wereldraad van Kerken is voor 7 ton medica menten en chirurgische instrumenten van Parijs naar de Noord- Vietnamese hoofdstad Hanoi gebracht. In januari is een even grote zending naar Noord-Vietnam gestuurd. De totale waarde van deze medische hulp bedraagt omstreeks een miljoen gulden. De zendingen zjjn gefinancierd door de actie „Brood voor de wereld” en door de kerken van Skandinavië, Frankrijk, Engeland, Nederland, Zwitserland en Nieuw-Zeeland. Bovendien za! de actie „Brood voor de werld” binnenkort golfplaten voor de woningbouw, textiel en melkpoeder naar Noord-Vietnam verschepen. Na „Bommen voor Vietnam”, nu dus eindelijk een vreedzamer be richt, maar zo vragen wij ons af Waarom alleen voor Noord Vietnam? houden. De Christen-Democraten zouden zo toch de begeerde gelijkwaardigheid krijgen. Echter de volgende dag reeds, vorige week woensdag dus, liet Den Uyl, na een bezoek aan Burger op een perscon ferentie weten, dat hij „geen boodschap” had aan een program van de confessio nelen. Dat was hoogstens een stuk voor Burger, waar hij (Den Uyl) niets mee te maken had. Integendeel: de progressie ven wilden hun regeeraccoord wel aan passen aan de gewijzigde omstandig heden („actualiseren”), maar het mocht niet in onderhandelingen met de con fessionelen worden afgezwakt. Wat de dollar betreft zal dat wel lukken ook. Na de bijna 8 pct. van december ’71, nog eens een devaluatie van 10 pet. be tekent een aanzienlijke steun voor de Amerikaanse producten op de wereld markten, die tot 10 pet. in prijs kunnen dalen. Daarentegen worden producten die andere landen naar Amerika expor teren, tenzij prijsconcessies worden ge daan, met ruim 11 pet. in prijs verhoogd, zodat de Amerikaanse handelsbalans een aanzienlijke verbetering kan ondergaan. Dit effect wordt nog versterkt omdat ’t land, dat het sterkst op de Amerikaanse markt heeft gepenetreerd, Japan, zijn valuta zal laten zweven, hetgeen onge twijfeld tot gevolg zal hebben dat de yen met de meer dan 11 pet. in prijs zal stijgen. Er werd in de laatste commenta ren reeds gesproken van 18 °/o en dat is niet niks. er boos om maakt. De naam is ingebur- heer A. v. d. W. uit Groningen, die voor gerd en te danken aan de ook nog oranje ons blad geregeld wetenschappelijke pu- geschilderde versierde koppen blicaties bespreekt. Hij is wetenschappe- lijk assistent, leraar kunstgeschiedenis en studeert nog cultuurgeschiedenis, met een speciale hobby voor bouwkunde uit de 19e en 20e eeuw. Bolsward is dan ook een kolfje naar ?ijn hand en hij gaat er graag grasduinen. Nu het fotograferen hem tot een tweede hobby is geworden, zal het u niet meer verbazen hem hier eens te gen te komen in deze rubriek. Zagen we de vorige keer heel in de verte aan het eind van de Witherenstraat de vage con- toeren van de gereformeerde kerk, hier een detailopname van dit gebouw, ge maakt in juni 1972. Zo u de onderste 5 centimeter bedekt houdtt, zult u bij me nig huisgenoot een vraagteken op het voorhoofd zien, als u dit plekje vraagt te lokaliseren. Dat een hek meer is dan een afbeelding alleen, bewijst deze opname zeer zeker. In de volksmond is dit gods huis nl. veelal bekend als de „sinaasap- pelkerk” en geen gereformeerde die zich Uitslagen van de hardrijderij van jon gens en meisjes van 10-13 j. op de Dijl- akker (uitg. van de buurtver. St. Jans- poort) le prijs Sies Bouma en Nienke Meijer, 2e prijs Sjoerd Steensma en Liedje Zijlstra, 3e prijs Douwe en Geer tje Hoeben. Troostprijzen leke van Het- tema en Trees de Jong; Jan Buikstra en Saakje Appeldoorn. De linkse drie (PvdA, PPR en D ’66) heb ben inmiddels een aantal belangrijke punten uit hun verkiezingsprogramma ingeslikt. Dit blijkt uit het memorandum dat zij formateur mr. J. A. W. Burger hebben toegestuurd. Mr. Burger had om een der gelijk stuk gevraagd om zelf een rege ringsprogramma te kunnen samenstellen. Enkele opvallende ombuigingen in het linkse beleid: Helemaal vrede is het overigens in Azië nog niet. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat het hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht voor Zuidoost-Azië na de volledige terug trekking uit Zuid-Vietnam van Saigon naar Thailand zal worden overgeplaatst. Hiervoor is de basis Nakorn Phanom bij de Laotiaanse grens gekozen. Het hoofdkwartier zal staan onder ver antwoordelijkheid van generaal John Vogt, die thans het toezicht heeft op alle luchtoperaties in Indo-China. Het zal de naam dragen van „groep voor ondersteu- ningsactiviteiten”. De taafc zal zijn het controleren van vermisten tijdens acties. Er zullen ca. 1.000 man verbonden zijn aan het hoofdkwartier. Volgens kringen van het Pentagon zul len van de basis Nakron Phanom ook luchtaanvallen in Laos of Cambodja worden geleid als deze nog voortduren na 28 maart. Den Uyl sprak voorts spottend over de gelijkwaardigheid die de confessionelen dachten bereikt te hebben. Hij noemde dat een „zeer vrijmoedige interpretatie”. Maar als de confessionelen aan zo’n „vij- geblad” behoefte hadden, dan mocht dat van hem. Begrijpelijk waren toen bij de Christen-Democraten de rapen gaar. Zij beraadslaagden uitvoerig en vroegen vrijdagmiddag aan Burger om een ge sprek ter opheldering. Een paar uur la ter zond Burger hen zijn brandbrief, waarin hij het verzoek om het gesprek afwees. Burger schreef dat het nou maar eens uit moest zijn met dat gezeur over gelijkwaardigheid. Hij, Burger, meende Progressieven en Christen-Democraten wel gelijkwaardig te behandelen. Aan al dat geruzie tussen de fracties had hij geen boodschap. Burger wilde alleen de hij nog een beslissende fractievergade ring bijgewoond over de formatiepoging van mr. Burger. In geen enkel opzicht kon men toen vermoeden, dat de heer Walbure nauwelijks een uur later dood in de trein zou worden aangetroffen. Direct nadat het overlijden van het Ka merlid bekend was geworden, werd de Kamerzitting naar aanleiding van dit droeve gebeuren geschorst. Egyptische regering eenzelfde visie heb ben en de ontwikkeling in het Midden oosten. „Wij beschouwen de betrekkin gen tussen Egypte en de Sowjet-Unie als de hoeksteen van de buitenlandse poli tiek van Egypte, aldus Ismail. Egypte is verzekerd van de blijvende steun van de Sowjet-Unie op verschillende terrei nen. Ik geloof dat mijn bezoek heeft bij gedragen tot versterking van de vriend schap tussen beide landen”. Zowel in Moskou als in Cairo is na af loop van het bezoek van Ismail aan Moskou een communiqué uitgegeven. Hierin wordt o.m. verklaard, dat de Sowjet-Unie „volledig begrip heeft” voor de verwerping door Egypte van een „ge deeltelijke oplossing” in het Midden-Oos- ten. Ismail en zijn Russische gespreksgeno ten, te weten partijleider Brezjnew en de minister van buitenlandse zaken Gro myko, hebben de maatregelen onderzocht „die noodzakelijk zijn ter verscherping van de strijd die gericht is op een recht vaardige regeling van het conflict in het Midden Oosten”. De Sowjet-Unie heeft duidelijk gemaakt, dat zij haar politieke en economische steun aan Egypte wil voortzetten en wil bijdragen tot versterking van het militai re potentieel van Egypte, in overeen stemming met de bepalingen van het Russisch-Egyptische vriendschaps- en samenwerkingsverdrag van 27 mei 1971. De Sowjet-Unie en Egypte hebben tot slot hun wil bevestigd, actief te zullen strijden voor de vestiging van een duur zame vrede in het Midden-Oosten, op de grondslag van de veiligheidsraadsresolu- tie van november 1967. Reeds eerder spraken we over ongerust heid uit over het feit dat er in het mid den Oosten weer nieuwe spanningen dreigen. Tussen Egypte en de Sowjet, waar het slecht boterde is het nu weer koek en ei. President Sadats -adviseur Hafez Ismoil die drie dagen in Moskou overleg heeft gepleegd, is zaterdag weer naar Cairo vertrokken. Hij heeft met de Sowjetrussische leiders van gedachten gewisseld over de toestand gn het Mid den-Oosten. Voor zijn vertrek zei hij tegen verslag gevers dat de Sowjetrussische en de Hwat hat 11 febr. De zachte winter heeft plotse ling een einde genomen. De veerdienst Staveren-Enkhuizen wordt gestaakt. Overal worden baanvegers geplaatst. 23 febr. De ijsclub Bolsward organiseert een hardrijderij van vrouwen op de Makkumervaart. Niet minder spannend dan politieke schermutselingen was het afgelopen Dat heeft President Nixon in zijn inau guratierede beloofd. Hij kan dat met zo veel stelligheid zeggen omdat hij gelooft in zijn nieuwe beleid dat uitgaat van evenwicht waar Amerika vroeger naar overwicht streefde. In contact met zo wel Peking als Moskou hoopt Nixon de ze beide elkaar vijandige kolossen in evenwicht te houden. Deze evenwichtsfilosofie komt van Hen ry Kissinger, een grote bewonderaar van Metternich die in de negentiende eeuw Europa een langdurige vrede bezorgde door de macht van Oostenrijk aan te wenden voor het behoud van machts evenwicht. Kissinger is een scherpzinnig mens. Met scherpzinnigheid, zo meent hij, is de mensheid tot rede te brengen. Maar is de mens wel redelijk? We moeten toegeven: „de” mens is wel iswaar in staat tot redelijk denken en handelen, maar hij doet het heel vaak niet. Wij worden allemaal onredelijk (en soms zelfs gevaarlijk) als we in de ban van passies raken. Haat, hebzucht, na- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en op het hek, nu inmiddels weer groen gemaakt. Zoals Amsterdam zijn kolenkitkerk kent, een andere stad weer zijn Lange Jan, of monument met wat voor benaming dan ook, zo dus zonder rancune te Bolsward de sinaasappelkerk. Een sinaasappel is een vitaminerijke en edele vrucht, er steekt dus niets kwaads in. Bovendien is het voor een kerk barmhartiger het nu eenmaal noodzakelijk hek te versieren met een der edelste producten van de schepping, dan deze te voorzien met scherpe punten, die broekscheuren kun nen en zo een bron van narigheid in me nig gezin zouden kunnen vormen. De juiste stichtingsdatum is niet bekend, maar de architectuur noemt onze mede werker het hoogtepunt uit de beginperi ode van de dertiger jaren. Het is, de ka pel van Bloemkamp en de Koninkrijkss- zaal van de Jehovagetuigen aan de Ver- versstraat meegerekend, de enige kerk buiten de stadswallen, waarbinnen zich de twee hervormde (Broerekerk en Mar tinikerk), de r.k. St. Franssiscuskerk, de Doopsgezinde of Mennistenkerk (eind Nieuwmarkt) en Baptistenkapel (Skil- wyk) bevinden. De Gereformeerde kerk ontstond als geloofsgemeenschap uit de samenvoeging van de Afgescheidenen (sedert 1834) en dolerenden (sedert 1886) in 1892 (plaatselijk soms veel later ont staan en herenigd). Beide gezindten wa ren eens de toenmalige verontrusten in de hervormde kerk, die men te liberaal te vrijzinnig vond worden. Ook te Bols ward voltrok zich het drama van de kerksplitsing en lange tijd hebben de bei de uitgetreden groeperingen elk een ei gen leven geleid en eigen kerk gehad, nl. naast het stadhuis t.o. de Nieuwmarkt aan de Wipstraat (later pand Steensma, wie heeft er nog een foto van?) en in de Kerkstraat (later St. Vencentiusgebouw, nu Volkswagengarage Pheifer) en in de Witherenstraat, toen Nieuw Hofstraat genoemd, thans nog bestaand als con fectiefabriek De hoop van fa. Lunter. De fotograaf heeft gewacht,op een goede lichtval en zo een fraaie detailopname gemaakt. Rechts boven de glas in lood ramen, voorheen geheel in de geest van de bouwperiode in Jugendstijl, nu wat strakker en rustiger. Over de architec tuur ’n volgende keer meer, nu alvast ’n pluim voor de koster, die het groen rond de kerk altijd zo keurig weet te onder houden. Diepe verslagenheid heerste dezelfde avond in de hele Tweede Kamer en in het bijzonder bij de ARP, nadat was be kend geworden dat het anti-revolutio- naire Kamerlid en defensiespecialist Tjebbe Walburg (59) op weg naar huis aan een hartaanval was overleden. Vlak voordat hij de Kamer verliet, had In de geschiedschrijving van de Nederlandse kabinetsformaties zal de brief die kabinetsformateur Burger vorige week vrijdagavond aan de fractieleiders van KVP, A.R. en CHU zond, als één der merk waardigste documenten geboekstaafd blijven. Nimmer werd een document aangetroffen waarin een formateur op zo'n persoonlijke wijze zijn opvattingen over de gang van zaken bij een formatie ven tileerde. Over Burger hadden alle kranten bij zijn benoeming al geschreven dat hij de reputatie genoot een bonkig en slim politicus te zijn, die bij de allergrootste politieke sores toch nog een gaatje ontdekte en kans zag om vanuit een onmogelijke positie een doelpunt te scoren. Nu was eigenlijk Den Uyl de man die het hele zaakje op gang had gebracht. Wat was het geval? Vorige week dins dag kwamen Andriesen, Biesheuvel en Tilanus tamelijk opgewekt van een ge sprek met Burger terug. Zij hadden van Burger gedaan gekregen, dat hij met de programmatische wensen van de Chris ten-Democraten bij de vorming van een kabinet Den Uyl terdege rekening zou De reputatie van een bonkig man te zijn heeft Burger zeker gestand gedaan. Met die slimheid is het anders gesteld. Die zien vele politici in en om het Binnen hof niet meer zo zitten. A.R.-fractielei- der Biesheuvel zei begin van de week onomwonden dat Burger een „onverstan dige brief” had geschreven, de tweede in successie, want hij vond ook diens eer dere entree-brief onverstandig. Biesheu vel voegde er aan toe, dat het hem niet om de toon van de laatste brief ging, want „ook ik ben uit de klei getrokken”. De Christen-Democraten hebben Burger overduidelijk laten blijken, dat ze in het geheel niet onder de indruk van zijn in het openbaar uitgesproken toorn waren. Zij negeerden zeer nadrukkelijk het „be vel” van Burger om hem „per omgaan de” hun beloofde programma in hoofdza ken toe te sturen. Knarsetandend moest Burger het weekeind werkeloos door brengen, alleen met Den Uyl kon hij zon dagmiddag zijn woede af reageren. De f 1000 college-geld-maatregel wordt niet ingetrokken, zoals in het linkse regeerakkoord was beloofd. In plaats van intrekking komt een „verrekening” over het studiejaar 1972-1973. Daarna wordt het college geld voorlopig op f 500 gebracht. De defensie-uitgaven hoeven in 1973 niet met f 300 miljoen te worden ver laagd, zoals in het akkoord stond vermeld, maar slechts met f 140 mil joen. Over de totale bezuinigingen tot 1977 laten de drie zich niet verder uit. De stijging van de premiedruk, die volgens het akkoord 0,9 procent per jaar zou moeten worden terugge bracht tot 0,75. Dit alles is bedoeld om zoveel mogelijk concessies te doen aan de opvatting van de confessionele partijen over het toe komstige regeringsbeleid, waarschijnlijk de laatste strohalm voor de heer Den Uyl. II De bazar uitgaande van Andante ont vangt giften van H. M. de Koningin en koningin moeder en van Z. K. H. de Pr. der Nederlanden f 25,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1