Russische truc doorzien of loos alarm? de week Foto van Biesheuvel: Waren we maar gewoon doorgegaan GaheSkroar abobank O Nu ook naar vrede in Laos öP» Gouden filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii 275 kantoren ïn Friesland staan u ten dienste. 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Sparen op de manier die pre- cies bij uw bedoel ingen en mogelijkheden past.dat fl| kan bij de Rabobank. Al naar ^^^Z ^H gelang de opzeggingstermijn vergoeden wij een rente van f WH 4% tot WF r 112e JAARGANG No. 16 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 Wymbritseradeel. Ander nieuws Hulp aan derde wereld Truc of loos alarm? Het kan verkeren Héél Nederland Nu ook vrede in Laos Triest record Vriezen of dooien Doorbraak Molensteen 4e week februari 1923 Pijnlijke operatie üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag heeft de laatste maanden de gevechtssterkte van Oost-Duitsland, Tsjechoslowakjje, Polen en Honga- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tlitg, A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 PeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 f051671 NATO-deskundigen zouden vrezen dat de Russen die verouderde wapens willen gebruiken voor een propagandastunt in verband met de troepenverminderings gesprekken in Wenen. Men houdt er bij de NATO rekening mee dat Moskou plot seling eenzijdig zal aankondigen dat het zijn strijdkrachten in Oost-Europa met duizenden tanks en stukken artillerie zal verminderen. Als bewijs dat het de Russen ernst is met de militaire ontspan ning. Het Westen zou dan onder de psy chologische druk staan om eveneens een gebaar van goede wil te maken door zijn strijdkrachten uit te dunnen. Na het bestand in Vietnam zou gisteren ook in Laos een staakt-het-vuren worden afgekondigd door de neutralistische re gering en de opstandige communistische Pathet Lao. Het wapenstilstandsakkoord is in de Lao- tiaanse hoofdstad Vientiane tijdens een korte plechtigheid worden ondertekend door beide partijen. Het akkoord omvat tevens stopzetting van de activiteiten van de Amerikaanse luchtmacht. Het einde aan de jarenlange strijd in Laos komt na wekenlange onderhande- lingen die herhaaldelijk op het punt ston den te worden afgebroken omdat men het niet eens kon worden over een op lossing van de politieke vraagstukken. De afgelopen vier dagen heeft de Pathet Lao, die wordt geleid door prins Soep- hanoevong, drie keer voorgesteld eerst een wapenstilstand te sluiten en daarna over een politieke regeling te praten. De neutralistische regering van prins Soevanna Phoema wees dit echter van de hand omdat men vooraf de kwestie van de aanwezigheid van de buitenland se troepen geregeld wilde zien. Naar schatting verblijven in Laos onge veer 60.000 man Noordvietnamese troe pen ter ondersteuning van de Pathet Lao. De regering in Vientiane wordt bij gestaan door enkele honderden Ameri kaanse adviseurs en vliegtuigen. In Vientiane liet men zich er van rege ringszijde niet over uit of het te sluiten akkoord ook een politieke regeling om vat. Van communistische zijde werd ver- Bij Bosma’s vishandel een exemplaar te zien van een jonge apicard van 1.25 me ter, wegende 140 pond. Te Bakhuizen werd levend een uitge putte arend gevangen met een vlucht van 2 meter. Het dier wordt door werk lozen langs de huizen getoond. nomen dat een regering van nationale eenheid zal worden gevormd waarin de Pathet Lao zitting zal hebben. (AP/Reu- ter). Ditmaal met voorbijgaan van het laat ste nieuws uit de spanningshaarden Ier land en Egypte, waarover we de vorige keer uitvoerig informeerden nu nog wat ander nieuws, waarbij ons eigen land op een of andere wijze bij is betrokken. Zo heeft Hanoi PPR-fractieleider mr. dr. Bas de Gaay Fortman beleefd maar dui delijk laten weten, dat een bezoek van hem niet op prijs wordt gesteld. De heer De Gaay Fortman jr. had de Noordvietnamezen eind vorig jaar ge vraagd of hij, op eigen kosten, mocht komen. Hij wilde met zijn tegenwoordigheid de „betrokkenheid van vele Nederlanders” tot uitdrukking brengen. Hanoi gaf ech ter niet thuis. De teleurgestelde PPR-voorman pro beert nu kamerleden van verschillende partijen te mobiliseren om - wederom op eigen kosten - een officiële parle mentaire delegatie te vormen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft, na overleg met het Medisch Comité Neder- land-Vietnam in 1972 via het Russische Rode Kruis voor de hulpverlening van het Medisch Comité de weg gebaand naar Noord-Vietnam. Het Internationale Rode Kruis heeft in de afgelopen jaren een bedrag van 70 miljoen gulden besteed aan hulpverle ning in Noord Vietnam en 50 miljoen in Zuid-Vietnam. Verschillende kerkelijke hulporganisaties in Nederland hebben sinds jaar en dag operationele hulpcon- tacten met Noord-Vietnam en de gebie den in Zuid-Vietnam die onder kontrole staan van het Zuidvietnamese Bevrij- dingsfront. Het Nederlandse Rode Kruis zowel als andere nationale Rode Kruis-organisa- ties zowel als verschillende kerkelijke en interkerkelijke hulporganisaties heb ben tot nu toe hulp verleend aan slacht offers en mensen-in-nood zowel in Noord als in Zuid Vietnam. Het P.v.d.A.-partijcongres in Den Haag negeerde toen de uitdrukelijke waar schuwingen van mensen als Den Uyl en Vondeling tegen een linkse isolements- politiek. Dinsdag publiceerde formateur Burger intussen zijn regeerprogram dat hij had gedistilleerd uit de bijdragen van de Progressieven en Christen-Democra- ten. Bij zijn eerste optreden als forma teur had Burger al voorspeld en ge waarschuwd dat beide groeperingen om tot elkaar te kunnen komen pijn zouden moeten lijden. Op de eerste plaats pro- Het Medisch Comité Nederland-Vietnam geeft hulp in alle Vietnamese gebieden met uitzondering van die delen van Zuid Vietnam die onder controle staan van de regering-Thieu. De NOVIB is, nog steeds, van oordeel dat alle hierboven genoemde Nederland se organisaties, plus nog enkele andere (b.v. humanistische) zeer goed en doel matig met elkaar kunnen samenwerken in één grootscheepse actie, zoals die welke voor héél Vietnam was gepland. NOVIB beschouwt daarom, nog steeds, het Medisch Comité Nederland-Vietnam als waardevolle partner bij het verwer kelijken van hulp aan heel Vietnam. NOVIB betreurt de soms onjuiste, soms onvolledige informatie, waardoor ten on rechte de indruk ontstond als zou alleen het Medisch Comité hulp verlenen in Noord-Vietnam en de gebieden van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront. NOVIB betreurt vooral de als gevolg hiervan opgetreden splijting van het Ne derlandse volk, dat zich als één geheel had moeten inzetten voor nationale hulp. Die nationale hulp is, dank zij die splij ting, nu zeer triest beneden de geringste maat gebleven. Maar men gaat door met onze pogingen Heel Nederland te mobiliseren voor Heel Vietnam. Tenslotte nog een curieus bericht, hoe dit oude woord van Bredero nog altijd waarheid bevat. Paus Paulus heeft ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van de Poolse ge leerde Copernicus in een telegram aan de Poolse primaat Wyszynski de bewon dering van de katholieke kerk voor de wetenschap uitgesproken. Copernicus ontdekte dat de aarde om de zon draaide en niet, zoals toen als vast staand werd aangenomen, het middel punt van het heelal was. Zijn ontdekking stuitte op felle tegen stand van de katholieke kerk die zich voor haar stelling dat de aarde als mid delpunt van het heelal stilstond, beriep op de bijbel. De kerk zette toen zijn boek met de onthulling op de index. In Rome werd volgens Reuter nu de geboortedag van Copernicus gevierd met een speciale mis in de kerk van de Hei lige Stanislaus van Polen. cent van het bruto nationale produkt, gevolgd door België (24,9 procent). Dit staat in een rapport van het bureau voor statistiek van de EEG. De belas tingdruk in Italië - 18,6 procent - was het laagst. In Nederland werd in 1971 54,6 procent van de belastingen direct geheven, voor al de inkomsten- en loonbelastingen. De BTW is de belangrijkste indirecte belas ting, waarmee in totaal 44,5 procent van de Nederlandse belasting wordt ontvan gen. Andere belangrijke indirecte be lastingen zijn zoals bekend de accijnzen en verbruiksbelastingen. In Frankrijk int de fiscus 71,4 procent van het belasting- totaal uit indirecte belastingen. Daar staan 27,7 procent aan directe belastin gen tegenover. De door Burger voorspelde programma tische pijn deed zich al voelen voor hij zijn regeerprogram publiceerde. Vanuit de jongerengroepen van de PvdA kwam b.v. felle kritiek op de bijdragen van de Progressieven waarin een verhoging van het collegegeld tot f 500 werd voorgesteld Toch was men algemeen van gevoelen dat niet programmatische zaken zouden beslissen over het slagen of falen van formateur Burger, maar politieke wil of onwil tussen de beide blokken om tot zaken te komen. Verwacht werd dat na alle geharrewar en gehakketak van de laatste weken er nu een doorbraak moest komen in de één of andere richting Wy kieze noch üs berte-dei, noch de dei fan üs stjerren, lykwols it kiezen is in keninklike eigenskip fan üs geast. By aids wie it in great wünder as in ezel praette, nou is ’t in great wünder as in ezel him stilhaldt. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bols wards Nieuwsblad De regering van ons eigen land heeft gemiddeld van uw aller belastinggeld een tientje per man afgezonderd voor een goed doel. In totaal heeft ons land voor dit jaar n.l. 123 miljoen gulden als financiële hulp aangeboden aan India, Turkije, Tunesië, Peru en Colombia. De hulp wordt verstrekt op z.g. „zachte voorwaarden”: Het geld moet evenwel besteed worden aan diensten en goede ren van Nederlandse oorsprong. India mag het hoogste bedrag lenen: 68 mln. gulden, de andere landen ieder 11 mln. gulden. Reeds eerder deed de regering toezeg gingen aan Tanzania, n.l. 11 mln. gulden tegen 3/4 procent met een looptijd van 50 jaar en aan Indonesië voor 151 mln. gulden. Ons land heeft tevens nog een gericht bedrag van f 2 mln. geschonken voor de bouw van een brug over de Nijl in Soe dan. Dit bedrag loopt via de Hoge Com missie voor de Vluchtelingen, omdat de ze de zorg heeft voor het betrokken ge bied waar verleden jaar een einde kwam aan de interne spanningen. grammatische pijn, want er zou aan die mooie verkiezings-programma’s wel één en ander veranderd moeten worden. En de formateur zal ook bedoeld hebben dat in een kabinet Den Uyl, dat zich ver zekerd wilde weten van confessionele steun, de nodige plaatsen zouden moeten worden ingeruimd voor Christen-De- mocratische bewindslieden. Dat beteken de dat er voor sommige leden van het deelkabinet Den Uyl geen plaats meer zou zijn. Ook dat zou „pijn doen”. Zo bezien vraagt een argeloze toeschou wer zich af wat Den Uyl bezielt om zo het Catshuis na te jagen en wat een man als Biesheuvel beweegt om zelf de hoofd bewoner van dit Haags buitenverblijf te willen blijven. Macht, gezag, ijdelheid? Maar dit terzijde. De opmerking van Biesheuvel over het „gewoon doorgaan” bewijst dat de trage kabinetsformatie met het hele gedoe tussen Progressie ven en Christen-Democraten hem zo langzamerhand gestolen kan worden. Zullen de Christen Democraten dan uit eindelijk toch weer in de armen van Haya van Someren-Downer en haar ge trouwe schildknaap Wiegel belanden? Niet weinigen zijn daar vanaf het begin der formatie rotsvast van overtuigd ge weest. Daarbij wijst men erop dat Den Uyl immers had geduld dat zijn weg naar het Catshuis al vóór de verkiezingen Het is niet toevallig, dat we bij het plaatsen van de drie foto’s, die we u toezegden van onze medewerker A. v. d. W. uit Groningen, de volgorde kozen, zo als we dat deden. Eerst de gereformeer de kerk in de verte, toen een detailop- name, zoals sommigen dit gebouw mis schien nog niet eerder zagen en nu een overzichtsfoto van het gehele complex. De pastorie links van de kerk, opgetrok ken in geheel dezelfde stijl, zelfs met een eendere dakbedekking, hoort n.l. ook bij, evenals het „Gereformeerd Centrum” aan de rechterzijde van het kerkgebouw, maar op deze foto niet te zien, omdat men nu eenmaal niet om een hoekje kan kijken. De naam Gereformeerd Centrum is echter jonger dan het gebouw. We zeg gen dit maar even, want oud Bolswar- ders kennen het alleen als „Gebouwen Gasthuissingel. Onze medewerker, zoals gezegd kenner van de bouwkunst uit de 19e en 20e eeuw en wel speciaal geïnte resseerd in die van kerkgebouwen, is nog al lovend over dit gebouw. Hij schrijft ons (in het Fries, dat hem in het Grönningerland lief is geworden): It soe De late winter is even plotseling weer vertrokken als hij gekomen is. „Het ple zier dat we van hem hebben gehad weegt niet op tegen de misère” aldus de Bolswardse Courant van 18 febr. 1923. Achteraf bezien was het misschien verstandiger geweest als Christen- Democraten en Liberalen na het uittreden van DS’70 uit het kabi net zonder verkiezingen te houden „gewoon door waren gegaan”. Dat zei premier Biesheuvel begin deze week in een interview. Hij voegde er aan toe dat hjj zich sterk maakt dat men er ook bij de oppositie zo over denkt. Met die laatste opmerking doelde Biesheuvel kennelijk op het feit, dat er voor een nieuw kabinet, van welke samenstelling dan ook, straks in het Catshuis weinig eer te behalen zal zijn. Men zal de kiezers niet veel meer te bieden hebben dan nieuwe lastenverzwaringen, impopulaire maatregelen, om het schip van staat reilende en zeilende te houden. De Sovjet-Unie haar troepen in rjje flink versterkt door hen uit te rusten met de modernste tanks, ge pantserde personeelsvoertuigen en kanonnen. Maar het oude wapen tuig, dat door de nieuwe leveringen overbodig is geworden, is niet vernietigd of naar Rusland teruggebracht, doch op geheime plaatsen in de vier satellietlanden opgeslagen. Dit bericht stamt volgens enke le ochtendbladen uit goedingelichte NATO-kringen in Bonn. In werkelijkheid zou echter aan de Rus sische sterkte in Oost-Europa niets zijn veranderd: de modernste wapens zouden blijven en alleen het verouderde mate riaal zou misschien ten overstaan van de wereldpers - worden teruggetrokken. De Russen zouden duchtig de propagan- datrom kunnen roeren. De NATO heeft iedere tank en elk ge schut (hoe verouderd vaak ook) nodig om de conventionele krachtsverhouding niet al te zeer in het voordeel van het Oosten te laten doorslaan. Bij de troepengesprekken in Wenen, waarvan overigens niet wordt verwacht dat zij vóór volgende week officieel zul len beginnen, moeten ten aanzien van dit soort „speelmateriaal” nog harde noten worden gekraakt wil men tot zinvolle onderhandelingen komen. We kunnen er best vrede mee hebben, maar het feit is wel, dat ons land op een wat vreemd record kan bogen. In Nederland lag in 1971 van alle zes „oude” EEG-landen het meeste de na druk op directe belastingen. Frankrijk is het land waar het accent het duide lijkste op de indirecte belastingen valt. De belastingdruk in het algemeen was in Nederland het zwaarste, n.l. 26,7 pro- door zijn eigen partij- en coalitie-geno- ten werd afgesneden. „De PvdA heeft zich met dat regeerac- coord met PPR en D’66 een molensteen om de hals gehangen” zegt Biesheuvel. „Als Burger er geen beweging in kan krijgen loopt hij zo vast als een huis”. i- Verschijnt m: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Mr. Burger trok zelf dinsdag de con clusie dat uit de wederzijdse program- gegevens niet op te maken valt, dat de Christen-Democraten een progressief ka binet Den Uyl niet zouden kunnen ge dogen (dulden). Toch zag hij een nader gesprek tussen Progressieven en Chris ten-Democraten afstuiten op 2 zaken. De Progressieven kunnen immers niet onderhandelen en willen zelfs de schijn daarvan vermijden. Anderzijds hebben de Christen-Democraten hun program „slechts ter kennisname” aangeboden en niet in het kader van zijn formatiewerk. Toch wilde mr. Burger de reacties op zijn stuk afwachten, alvorens te beslis sen of hij het bijltje erbij neer zou gooien of.... juist door zou gaan. Eind van deze week weten wij er meer van. Gebr. Wolke te Bolsward adverteren met 2 persoons wollen dekens a f 4.96, moltondekens a f 0.96, karpetten a f 8.60 vloerzeil f 1.56 (legging gratis) en cocos- lopers a f 0.44. in goed ding wêze, as de gereformeerde tsjerke to Boalsert hwat mear yn it sintsje set waerd. It is in moai en har monieus stikje architektuer, dat boppedat tige moai yn it stedtsje leit, sichtber op tal fan punten, hoewol de tsjerke alhiel net Sa heech is. De lokaesje fan it bou- terrein is destiids mei soarch keazen. Ek de pastorij past qua styl alhiel by de tsjerke. It binne beide representanten fan de bou-ideën fan om 1930 hinne en net sokke minne. It kompleks is ritmysk opboud. Zo, nu hoort u het ook eens van een ander. Inderdaad kan dit kerkgebouw de toets der kritiek ruimschoots door staan. Weet iemand nog, wanneer het precies werd gebouwd en wie de bouw meester was? Wij wijzen nog even op een ander facet. Let u eens op de vloeiende lijnen van de straten. Die zijn niet rechtuit-rechtaan gelegd, zoals men dat tegenwoordig strak en stijf en zeer economisch en effeciënt tracht te doen, maar gebogen. We weten niet of dit met opzet, weloverwogen is gebeurd, of zo maar „vanzelf”, maar de toch wel wat hoekige lijnen van de con touren van ketrk en pastorie harmonië ren voortreffelijk met deze soepel ge legde straten. We schrijven dit woord in het meervoud, omdat al zou u het niet zeggen, dit complex ligt aan een drietal straten. Dat is allereerst de Gast huissingel langs de waterkant (hier on zichtbaar), de Hid Herostraat, op het trottoir waarvan de foto genomen werd en de Nanne Reynstraat, waaraan de pastorie is gelegen. Laatste twee namen hebben iets met elkaar té maken. Hid Hero, Jelbethsdochter, de stichteres van het Weeshuis te Bolsward, was n.l. Nan ne Reyns’ weduwe, toen zij haar have en goed naliet ten behoeve van de destijds twaalf schamele wezen van Bolsward. Het Weeshuis bestaat nog steeds en het is goed dat deze weldoenster nog voort leeft in een straatnaam. Dat vinden we namelijk passender dan voor jaren een boer te Longerhou deed, die zijn trotse stier een stoere naam wilde geven en hem liet inschrijven met de (meisjes) naam Hid Hero, maar vergissen is men selijk. De foto is genomen in juni 1972. Vakantietijd. Geen spelende kinderen (was de foto rechts iets breder geweest, zo had u de C.V.O.-school gezien), geen boodschappende vrouwen, geen venters of straatvegers, maar weldadige rust. Misschien is het wel net etenstijd ge weest. Hoe dan ook, we vonden het pret tig deze kerk eens te tonen. Bij veel van onze lezers zal deze dierbare herinnerin gen oproepen. Misschien zagen er hier wel van onze lezers hun huwelijk inge zegend, hielden ze er hun kind ten doop of maakten ze er een uitvaart mee, want waar het leven komt, of gaat, heeft de kerk een boodschap. Ook deze.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1