Veehouders moeten gelag betalen Minder overheidsgelden voor gezondheid dier twf De Plattelandsvrouwen Intern. Volleybal wedstrijden te Sneek op 21 april a.s. Langzaam aan gemeenten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L actie voorgesteld aan in de politiek Globaal plan van Fan stêd en lan 112e JAARGANG No. 17 DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 W ymbritseradeel. „JEUGDHERINNERING” VAN TEATSKE BRUINSMA-DE VRIES WOLSUM: FAN HIMEL EN IERDE Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Gedeelde verantwoordelijkheid voor gezonde dieren „Teatske de Vries werd op 15-1-38 geboren te Blauwhuis (Wymbritse- radeel) in het destijds enige Protestantse gezin in deze Rooms Katho lieke gemeenschap. Zij kwam onder de indruk van de volksdevotie, de beeldenrijkdom, de kruisen, de kerststallen enz. Zij tekende veel en graag. Na het overlijden van haar man en nadat de kinderen naar school gingen begon zij ongeveer anderhalf jaar geleden met schilderen. Haar hobby werd tot levensbehoefte. Les ontving zij niet, haar schil derijen bezitten alle eigenschappen die men naïeve schilders kan toekennen. Vorig najaar exposeerde zjj voor de eerste keer in „De Wielewaal” te Burgwerd. Zo luidt de simpele introductie op de lijst van 28 ge- ëëxposeerde schilderijen (De Tille, fa. Sipke Dijkstra, Wirdumerdjjk 25, Leeuwarden). Hier een foto van het schilderij „Jeugdherinnering Blauwhuis”. Meer hierover in de rubriek „Fan stêd en lan” op deze pagina. Het aantal boeren in ons land neemt met de dag af. In vakkringen zegt men dan dat de wjjkers ruimte scheppen voor dc blijvers. Dat betekent overigens niet, dat de boer van morgen gaat werken op een erf dat met rozen geplaveid is. De veehouders bijvoorbeeld staan nu voor een krachtproef op het gebied van de gezondheidszorg. Zij hebben de Nederlandse veestapel tot een ongekend kwaliteitspeil op gevoerd. Dat heeft veel geld gekost. De zwaarste opgave is echter om het Nederlandse vee gezond te houden. Dat gaat ook in de komende jaren veel moeite en geld kosten. Een perfecte gezondheidszorg voor het dier staat nog genoteerd in dc veehouderijsectoren. Het is de veehouders dan ook menens, want zij knokken bij het leven voor de enorme geldbedragen die gemoeid zijn met de zorg voor de diergezondheid. Nu de overheid haar verant woordelijkheid voor die zorg - een gemeenschapsbelang - goeddeels terugneemt, worden de zorgen en lasten afgewenteld op de rug van de veehouder. - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ■Uïtg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Op het gebied van de volksgezondheid staan wij Nederlanders ons mannetje wel. De gemeenschap legt miljoenen gul dens op tafel om elke aanval op de ge zondheid van landgenoten af te slaan. Er is geen mens die er aan twijfelt, dat hier een gemeenschapsbelang op het spel staat. Wij Nederlanders, die vooral de laatste tijd onze liefde voor het dier laten blijken, vinden het daarentegen vanzelf sprekend dat de nationale veestapel in een gezonde staat verkeert, zonder dat het de gemeenschap geld kost. De grote veiligheid waarmee onze vee stapel omringd wordt, heeft de veehou derij een bijzonder goede naam bezorgd. Het is belangrijk dat ons vee in een bla kende gezondheid verkeert. Met een ge rust gevoel moet de consument de pro- dukten uit onze veehouderij kunnen op nemen, daarmee is dé volksgezondheid gediend. Bovendien staat of valt de enorme export van veehouderij produc ten met de goede naam van onze veesta pel. We willen dus maar zeggen, dat vee houden iets meer is dan grazende koeien, scharrelende kippen en snuffelende var kens. Dat extraatje is namelijk de zorg voor de gezondheid van het dier; en dat kost de Nederlandse veehouderij op het ogenblik 57*/2 miljoen gulden. De gezondheidszorg van onze veestapel is voor het overgrote deel gefinancierd door de veehouders. Zij betalen een flin ke geldsom via de rekening van de die renartsen. Deze rechtstreekse bijdrage belopen ruim 18 miljoen gulden. Door het Landbouwschap, het toporgaan van de landbouw waar de agrarische belangen centraal staan, worden voorts aparte heffingen aan de diverse veehouders- groepen opgelegd. Dat levert ongeveer 9,6 miljoen gulden op. Bovendien betalen de veehouders voor hetzelfde gezondheids- doel nog 4,7 miljoen gulden aan een tweetal productschappen, die hun acti viteiten in de vlees- en pluimveesector ontplooien. Behalve de bijdragen van de veehouderij sprong de overheid tot voor kort met 18,5 miljoen gulden bij in de financiering van de gezondheidszorg voor Burger weet langzaam aan ook wat hem staat te wachten een illussie naar de maan tegenwerkende krachten. De politieke groten zullen wij uit ’t veld slaan roomsen zowel als roden huldigen ’t, langzaam aan. Ruppert kwam langzaam aan dan toch tot de bezinning ik moet helaas afgaan De politieke bonzen zonder eind-overwinning. blokkeerden mij de baan. ’t Wordt blijkbaar leuk gevonden een opstelling, langzaam aan. Welhaast een vol kwartaal zijn ze aan ’t touwtje trekken, succes voor allen schraal, ’t spel kan geen geestdrift wekken. De politieke fracties halsstarrige eigenwaan denken, wij voeren acties ja acties langzaam aan. Financieringsgat noodgedwongen zelf dichten In een circulaire, welke is verzonden aan de gemeentebesturen, hebben gedepu teerde staten van Friesland hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over de vrij wel overal waarneembare toeneming van het aantal opslagplaatsen van autowrak ken, al dan niet gecombineerd met auto sloperijen. Uit een recent overzicht van de provin ciale waterstaat blijkt, dat er in Fries land 67 legale en niet minder dan 178 illegale opslagplaatsen bekend zijn. Het aantal illegale opslagplaatsen vertoont weliswaar de laatste jaren een dalende lijn (diverse opslagplaatsen zijn name lijk na de afwijzing van een vergunnings aanvraag opgeruimd), maar een aantal van bijna 200 is volgens gedeputeerde staten uiteraard onaanvaardbaar. Daar om doen gedeputeerde staten, in afwach ting van de totstandkoming van een de- hebben ruim 700 actieve volleyballers onder hun hoede. De organisatie van internationale wed strijden omvat uiteraard meer dan alleen de feitelijke wedstrijden. De gasten arri veren vrijdag, 20 april te Sneek, waar na op zaterdag, 21 april, ’s middags de spelers en officials ten Stadhuize door het Gemeente Bestuur zullen worden ontvangen. Zondags wordt de gasten een boottocht over de Friese meren aange boden. Abonnementsprijs f 7,50 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad finitieve en afdoende wettelijke regeling van het autowrakkenprobleem, een be roep op de gemeentebesturen om mee te werken aan een globaal plan van actie om op korte termijn enige orde te schep pen in de situatie. Dat plan van actie bestaat uit: het tegengaan van nieuwe vestigingen, het kritisch nagaan, welke illegale bedrijven onder bepaalde voor waarden kunnen worden gelegaliseerd (voorlopig voor een periode van vijf jaar en het opstellen van een beleidsplan voor de ontruiming van niet acceptabele be drijven, dat in de jaren 1973, 1974 en 1975 in fases of streeksgewijs zal moeten worden uitgevoerd. tige wijze worden nu enkele nieuwe hef fingen door het Landbouwschap uit de grond gestampt. Nood breekt wet: het gat in de gezondheidszorg moet immers gedicht worden. De veehouder zal een extra belasting gaan betalen, zodra hij het melkgeld ontvangt. Van elke 100 kg melk wordt voortaan 10 cent extra ge vraagd voor de gezondheid van het beest. Het veevoer wordt bovendien duur der, want de veehouder gaat f 1,- per ton veevoer meer betalen, omdat de ge zondheidszorg dat eist. De heffing op ge slachte varkens wordt met 5 cent ver hoogd hetgeen ook weer een half miljoen gulden in het laatje brengt. Al deze extra bijdragen, die ten koste van de veehou- dersbeurs gaan, leveren het bedrag van 12,7 miljoen gulden op. Het dan nog res terende gat van een half miljoen wordt tenslotte door het Landbouwschap zelf betaald. De nieuwe financiering van de gezond heidszorg voor dieren ziet er kunstig uit. Het eindresultaat is echter, dat de vee houders zelf moeten opkomen voor een gezonde nationale veestapel. Het valt niet te ontkennen, dat de veehouder ge baat is bij goed en gezond vee. De goede naam van ons veebestand levert de Ne derlandse schatkist bommen geld op. Een tiende van onze nationale uitvoer komt alleen al voor rekening van de melkvee houderij. De bijdrage die andere veehou derijsectoren (varkens - pluimvee) le veren voor onze economie is al even in drukwekkend. Behalve veehoudersbelan- gen zijn er ongetwijfeld ook gemeen schapsbelangen in het spel. Het blijft daarom raadselachtig waarom de finan ciering van de gezondheidszorg voor die ren uitmondt in een vestzak-broekzak methode, waarbij onze veehouders het gelag volledig moeten betalen. Nu niemand bij de overheid thuis geeft, moeten de veehouders zelf het gelag be talen. De uitstekende naam en faam van onze veestapel laat in geen enkel geval toe, dat de gezondheidszorg voor het dier verwaarloosd wordt. Omdat de overheid haar handen goeddeels terugtrekt, wordt de gepeperde rekening voor de gezond heidszorg nu aan de veehouders gepre senteerd. Er is echter geen weg terug, want de veehouderij staat of valt met een veebestand dat van top tot teen kerngezond is. Het landbouwschap pro beert nu met kunst en vliegwerk de gel den voor een goede veestapel boven ta fel te krijgen. Op de eerste plaats zal een extra-beveiliging van ons vee moeten vervallen: de najaarsentingen van kal veren gaan niet meer door. Dat bespaart in elk geval al 41 miljoen gulden. Nu een overheidsbijdrage van 10 miljoen gulden vervallen is, moeten de gezond- heidszorgers „de boer op” om deze gel den toch binnen te krijgen. Op vernuf- Welhaast een vol kwartaal zijn ze nu zwaar aan ’t bomen elk spreekt de partijtaal geen stap vooruitgekomen. De politieke kiezers hebben ’t nu wel verstaan wij stemden in, slaapwiegers mannetjes van langzaaip aan. Wij worden, een klein kwartaal t bewijs samen door schade en schande wijs F. De overheid had in de jaren zestig ken nelijk geen rekening gehouden met een wassende melkstroom in Nederland. Meer melk betekende immers meer aan spraak op overheidsgelden voor gezond heidszorg. De toenmalige landbouwmi nister - de huidige EEG-commissaris ir. P. Lardinois - had dat vlug in de gaten en blokkeerde de „subsidiekraan” op het bedrag van IS’/e miljoen gulden. Tegelij kertijd wist hij het bedrijfsleven zover te krijgen, dat na drie jaren opnieuw gezocht zou worden naar een goede fi- nancieringsbasis. Er is enkele jaren over leg geweest tussen overheid en veehou derij, waarbij bijna alle financierings- vormen de revue gepasseerd zijn. Het had er zelfs alle schijn van, dat de ver antwoordelijkheden voor een gezonde veestapel op een billijke manier verdeeld zouden worden tussen overheid en be drijfsleven. Een jaar geleden werd zelfs een principe-overeenkomst bereikt, waar bij de financieringsbasis neerkwam op een overheidsbijdrage van 22 miljoen gulden. De touwtrekkerij in de arena van de dierengezondheidszorg leek een be vredigend verloop voor de veehouders te krijgen. Tot ieders verbazing brak het koord na een half jaar al. En van de be- ginselovereenkomst was niets meer over. De benarde toestand van ’s rijks schat kist trok diepe sporen in alle maatschap pelijke geledingen. Boven de gezonde veestapel zakte het zwaard van Damo cles. In plaats van een verhoging van overheidsmiddelen voor de gezondheids zorg, werd het bedrag van 18*/2 miljoen gulden teruggebracht tot maar liefst 7,5 miljoen gulden. De overheid heeft flink aan de noodrem getrokken en de veehouders in ons land sidderen nog na van de plotselinge schok. Der is ris in rige boeken skreaun under de titel „De historie gaat door het ei gen dorp”. En sa it it ek. Gjin doarp sa lyts of der binne wol minsken berne of ha har dér nei wenjen set, hwaens nam- me op it iene of oare mêd in swide klank krige. Troch it meast dimmene doarpke rinne de triedden fan skiednis, kunst en kultuer. Mei in fariant op in aid bibel- wurd soe men freegje kinne: Kin dêr üt Wolsum hwat goeds weikomme? Om- mers it doarpke is neffens de planolo gen Onder de mjitte, it is woegen en to licht bifoun, it kin wol stjerre, it hat gjin funksje mear. In foech 25 jier lyn wiene der noch in bakker, timmerman, ferver, winkelman, fouragekeapman. En al wie de skoalle al forline tiid, in eigen dümny hie it doarp noch wol. Fan dat alles is net folie mear oer. En dochs hat Wolsum syn minsken fan bitsjutting De Nevobo afd. Sneek is er na veel moei te in geslaagd om voor zaterdagavond, 21 april, beslag te leggen op de organi satie van twee top-wedstrijden Volley bal. De heren teams van België, Frank rijk, Italië en Nederland, van 21 jaar komen die avond naar Sneek om, in het kader van de Europacup voor landen teams, 2 wedstrijden te spelen. Dit ter gelegenheid van de opening van de twee de sporthal. De afd. Sneek omvat momenteel een 20- tal verenigingen, w.o. Bolsward (Set up). De afdeling organiseert zelf een competi tie verdeeld in 3 dames klassen en 3 heren klassen. De wedstrijden worden tot dusver gespeeld in de bestaande sporthal te Sneek op zaterdagmiddag en zaterdagavond. De bij de Nevobo afd. Sneek aangesloten verenigingen, ko mende uit Sneek en wijde omgeving Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en hawn, ek op it mêd fan kunst en kul tuer. In master Windsma song der syn sangen, in frysk dichter, dy’t yn de lite- ratuerskiednis noch altyd mei eare neamd wurdt. In dümny Van Berkum skreau yn de Wolsumer pastorij in goed 100 jier lyn in destiids forneamd boek tsjin it byleauwe en spükerij, in 88 jier lyn waerd under Wolsum de Fryske skriuwer Hoatse de Jong berne, ien fan de meast produktive, dy’t mear as 300 titels fan romans, novellen, koarte for- halen en gedichten op syn namme stean hat en fan hwa’t dit jier in karsamling mei in libbensskets ütjown wurdt. In bi- skiedener plakje wurdt ynnommen troch in Wolsumer skriuwster, dy’t nea rjocht yn de iepenbierheit kommen is, omdat hja har koarte forhalen allinne mar ün- dertekene mei de letter P. Mar dochs heart ek Nynke Posthumus yn dizze rige thüs. Hwa’t der sünder mis ek yn thüs- heart en hwaens namme noch faek neamd wurde sil as it oer Wolsum giet is mefrou Teatske Bruinsma-de Vries. Hja mocht mei har bern en famylje forline freed meimeitsje, hoe’t har skil- derije-eksposysje iepene waerd yn de Tille (fa. Sipke Dykstra, Wurdumerdyk to Ljouwert). Sünt hja forline jier ek- sposearre yn de Wielewael to Burgwert hat hja har kwasten net yn de terpen- tyn set, mar is se trochgien mei har hob by, dy’t har waerd ta libbensfolling en ek wol (al is dat faeks ünbiwust) ta in ropping. Har wurk is riper wurden, de kleuren binne waermer en mear op el- koar ófstimd, it genre, dat hja al graech skilderje mocht, de bibelske foarstellin- gen, hat se net farre litten. Oan ’e iene kant waerd dit wurk spontaner, lyk as by „De 10 maegden”, en „De wünderba- re spiziging”, oan de oare kant ynban- niger, mear introvert, lyk as yn de Ma donna’s de „lenheit yn it gesin”, „It finster nei it Ijocht”, ensfh. De skilde- rijen binne folwoechsener, foiler, mear dieren. De financiële verantwoordelijk heid van de overheid was trouwens al enkele jaren bevroren op het niveau van 18,5 miljoen gulden. Jaren geleden - om precies te zijn in 1966 - besloot de toenmalige minister van Landbouw om de bijdragen aan de pro vinciale gezondheidsdiensten voor dieren ten laste van de rijksbegroting te bren gen. Tot dat tijdstip kreeg de melkvee houder een prijstoeslag, waarvan een kwartje per 100 kg melk ingehouden werd voor de gezondheidszorg. Vanaf 1967 werd op de rijksbegroting jaarlijks voor de gezondheidszorg een bedrag ge reserveerd dat overeenkwam met het kwartje per 100 kg melk, die door de veehouders aan de melkfabrikanten af geleverd werd. Het Landbouwschap kreeg de beschikking over deze over heidsmiddelen. Het belastte zich met de georganiseerde gezondheidszorg voor dieren en stelde daarvoor een afzonder lijke commissie in: de Gezondheidscom missie voor Dieren van het Landbouw schap. Overheid trekt aan noodrem trochwurke, trochlibbe ek, as it bigjin- wurk. hwerfan wilinken mar ien foar- byld mear ütstald is: „Beppe lést foar”. Der is in düdlike üntjowing en likegoed as it forline jier in iepenbiering wie, dat der fan sa’n koarte tiid oan skilderjen sa’n rike kolleksje by elkoar wie yn de Wielewael, likegoed is der nou de for- wündering, dat dit talint him yn in healjier tiid samar spontaen fierder ünt- jown hat ta in hichte, dy’t net allinne erkenning freget, mar ek al krige hat: Al foar de iepenlngsgearkomste ófroun wie, wiene der al in stik as 10 panielen forkoft. Tige earfol wie derby de oan- keap fan in karsamling üt dit wurk foar it Museum Prinsessehóf, dat nei in restauraesje fan 5 jier, aenst wer iepene wurdt en it feit, dat foar dizze ütstal- ling op groun fan kwaliteit, de ryksrege- ling fan 20% fan tapassing is. Keapje jo dus in skilderij fan f 200,dan for- goedet it ryk dêrfan oan de partikulier f 40.Ek oare kunstkenners en kol- leksjeoneurs kochten al fan dit wurk. By de foardering, dy’t sünder mis mak ke is, moat ek it feit neamd wurde, dat mefr. Bruinsma har net biheind ta it bibelske gegeven allinne, mar ek mei oa re Onderwerpen eksperimentearret, b.g. it paniel „Kortstondigheid” (trije lusi- fersprikjes, ek al forkoft) en de frij foarse skilderijen fan Blauhüs en Wol sum. Hjirfan is it earste op dit blêd óf- bylde. Jhr. C. van Eysinga, dy’t de üt- stalling iepene, stie der wiidweidich by stil. De skilderes neamt dit „Jeugdher innering”. Hja waerd berne yn itselde Blauhüs en boarte en reedried hjir win terde! op de tsjerkhofsgrêft. Dit skilde rij is in soarte fan trije-ienheit. De tsjer- ke op de eftergroun is frij realistysk skildere, goed fan proporsje en kleur, knap fan detail en sfear, daliks herken- ber foar elk en ien, dy’t Blauhüs ken. De boartsjende, reedridende en skeuvel- jende bern op de foargroun binne like nayf en spontaen as de masters üt de lette midsieuwen en üt de Renaissance- tiid dy pensielen. Dêrtusken yn it tsjerk- hóf: mear in ympresje mei in waes fan mystyk. In skilderij dat to tinken jowt en ta meditearjen noeget: Dizze trije- ienheit fan boartsjende bern, it hóf, dêr’t de leave deaden rêste en de tsjer- ke, is ek dy fan it libben, de dea en dêr- boppenüt de forrizenis (de toer dy’t nei de himel wiist). Koart gearfette is it ek it léste fers üt Korinthe 13, mar dan yn dizze folchoarder: leauwe (de tsjer- ke), hope (de bern) en leafde (de leave deaden) of noch yn oare folchoarder, hwant dizze trije wearden binne yn we zen ien. It binne ek de wearden, dy’t de skilderes inerlik dreaun ha har talinten to brüken, sa’t se dat die. „Ik wist fan neat”, bikende Jhr. Van Ey singa earlik, „mar doe’t ik dit wurk sjoen hie sei ik de jouns: „Ik ha hwat foun, dit wie hwat, ik wie der fan ün- der de yndruk”. En hwerom dan? „Dy hiele gloede fan kleuren kaem op jin oan, mar dat net allinne: Jo ha in preek makke op jou manear. Dit is gjin hy permoderne kunst, nihilistysk, foarm- leas, leech, ünmaetskiplik, earm, mar hjir giet in sprake fan üt, in noch hiel oare gloede as üt de kleuren sprekt. Der hat in Hillige sfear west yn jou hüs, dit hat jou siel djip biruore en dat jowe jo nou wer troch as in kostber goed!” lenkear, nou hast 1300 jier lyn preke to Wolsum in Willibrord, dy’t hjirre it evangeelje bocht. Hwat ek weiwurden is, it leauwen is bleaun yn Wolsum, al de ieuwen troch oant hjoed de dei. Hwat wy destiids yn dizze selde rubryk oer it wurk fan mefr. Bruinsma yn de Wiele wael yn Burgwert skreaun ha, is ek hjir wer wier makke: „Dit mei dan na ive kunst wêze, mar dan ien mei in di- minsje mear!” Wy winskje ek hjirre mefrou Teatske Bruinsma-de Vries fan herten lok mei har sukses. Maandag 19 febr. kwam de afd. Bols ward van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen weer bijeen. Mevr. Beets kon een groot aantal leden welkom heten en de spreekster van deze middag, mevr. Veder-Smit, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Na opening, mede delingen enz. was het woord aan spreek ster mevr. Veder. Ze vertelde dat het werk in de Tweede Kamer boeiend is, maar erg spannend. De tweede Kamer vergadert drie dagen in de week, met ook de nachten er soms bij. Mevr. Veder schetste nog even de plotseling overleden tweede Kamerlid de heer Walburg uit St. Anna Parochie. Dat was een goed en „warber” lid. Na de pauze werden er vragen gesteld en beantwoord. Dames, wilt u 10 april mee naar de „Huishoud beurs” te Amsterdam, inlichtingen en op gave tot 15 maart bij KI. Schukken-Ro- sier. Er zijn weer 5 nieuwe leden inge schreven. Het was een zeer boeiende middag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1