van Gade Shroar abmnk Vietnam blijft de aandacht trekken Een geldpraatje tot besluit H Atsje Keulen-Deelstra Wrald-kampioene 1973 op redens Gouden filmpjes op Bijzondere kerkdienst -'A ..1 - OS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WEES RENTEBEWUST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 275 kantoren in Friesland staan u ten dienste. BONDSSPAARBANK - HARLINGEN STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Sparen op de manier die pre-. cies bij uw bedoelingen en mogelijkhedenpast.dat kan bij de Rabobank. Al naar gelang de opzeggingstermijn vergoeden wij een rente van w 4r» tot WBF r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin -- I fc; A 112e JAARGANG No. 18 VRIJDAG 2 MAART 1973 Wymbritseradeelt Staken Zwitserland Goed idee Ingreep van de USA Kopensnellen Wijs besluit Hwat hat üs hjoed to sizzen De valuta's J. s. NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Greate komfoaren, in bytsje fjür, minne bitsjinning, mar piperdjür. le week maart 1923 NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Staken deed men niet alleen in Neder land, ook in Engeland, waar staken bijna tot een nationale sport is geworden, pik te men er weer een graantje mee. De Britse treinbestuurders zijn ditmaal in staking gegaan, uit protest tegen het anti-inflatieplan van regering Heath. Eerder waren 400.000 ambtenaren om de zelfde reden een 24-uursstaking begon nen. De reizigers troffen op de vliegvelden en in de havens geen, douaniers aan, waardoor zij op hun in het buitenland gekochte goederen geen invoerrechten hoefden te betalen. Zo gaat dat, staken brengt nationaal ge zien altijd economisch nadeel. Mej. G. H. Zelle te Bolsward won in de afd. ernst op een reciteerwedstrijd te Workum de eerste prijs met 84 punten. De Kimswerder haringvissers hebben door de winter en de vorst zozeer ge leden, dat men denkt het bedrijf te stop pen. Wegens zijn oudheidkundige waarde zal het Waaggebouw te Workum worden ge restaureerd. Een dwaas man kan ook nog wel eens een wijs besluit nemen. Zo heeft presi dent Amin van Oeganda alle leden van zijn kabinet opdracht gegeven met in gang van maandag a.s. 30 dagen verlof te nemen om weer geheel fit te worden. Gedurende deze tijd zullen hun secreta- rissen-generaal de ministers-posten be kleden. Amin maakte deze maatregel bekend, nadat hij een gesprek had gehad met zijn minister van Gezondheid, dr. J. Gesa, die in een ziekenhuis zijn collega van Buitenlandse Zaken, Wanume Kibedi had opgezocht. Kibedi was vorige week op genomen als gevolg van overwerktheid. Als de ministers terugkomen, zijn de secretarissen-generaal aan de beurt om met verlof te gaan. Een heel nieuwe gedachte. Misschien zijn Biesheuvel en de zijnen ook wel aan een maandje vakantie toe. Wij zijn zo eerlijk toe te geven niet het meeste verstand te heben van wat er op de geldmarkt de laatste tijd precies aan de hand is geweest. Daarom waren we blij in de Beurs schetsen van de Rabo bank een (in ook voor een leek begrij pelijke taal) uiteenzetting te vinden over de gang van zaken. Deze maandbrief schrijft: heeft gevergd volkomen ongedaan te ma ken. De regeling van de internationale valuta- verhoudingen, zoals deze in december 1971 bij het z.g. accoord van Washington tot stand kwam, is geen lang leven be schoren geweest. Een eerste belangrijke inbreuk was eigenlijk al het loslaten van de vaste wisselkoers door Engeland in juni vorig jaar. Een aantal in elkaar grij pende ontwikelingen heeft thans tot een meer algemene herziening geleid. Daar was in de eerste plaats het snel toene mende tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten. In januari werd be kend dat het deficit in 1972 ca. 6,6 mil jard had bedragen tegen$2,7 miljard het jaar daarvoor. Dit leidde tot een groeien de onrust op de valutamarkten. Een an dere factor, die verstorend werkte, was de aanhoudende kapitaaluitvoer uit Italië vooral een gevolg van het gebrek aan vertrouwen in de economie van dat land. Om deze vlucht uit de lire tegen te gaan ging Italië eind januari over tot de in stelling van twee afzonderlijke wissel markten, nl. één voor kapitaaltransacties en één voor het lopende verkeer. Yn Zweden, der boppe oan By de winter syn troan Dêr sette hja skrep En forkocht dêr gjin nep It wie Atsje yn ’t gehiel Op dit winter toaniel Hie mar gjin noad Us Atsje wie goed Har hiele postjuer Wie ien stikje fjür En hja hat dat dien Foar üs yn ’t algemien Al hieldochs foar üs Yn ’t tinken oan hüs. Hwant hja wie in fries En joech gjin belies Mei it kopke dêr foar En de fuoten to skoar. Hja is wer slagge Yn kleuren fan üs flagge In druiwend pompeblêd Yn üs fryske wetter-méd. Mei ien doel foar ’t each Ik ryd mei wer leech Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uïtg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Rcdactic-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Iet. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2835 (05157) Tenslotte op de valreep nog het bericht dat Hanoi is teruggekomen op zijn be sluit om de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen op te schorten. Nadat de VS en Zuid-Vietnam zich garant had den gesteld voor de veiligheid van de Noordvietnamese leden van de gezamen lijke militaire commissie in Saigon vier communistische leden van deze commissie werden deze Week in Zuid- Vietnam doodgeschoten zegde Hanoi toe nog deze week weer een groep van 120 Amerikaanse gevangenen vrij te la ten. dat overigens voordien al gedeeltelijk haar eigendom was. In het proces-verbaal van de publieke verkoop d.d. 14-12-1844 komt de vol gende beschrijving voor. „Eene aanzienlijke en moderne Heeren Huizing met twee pakhuizen, fraai aan- gelegden grootten tuin, zomerhuis en ver dere annexen, staande en gelegen aan den Grootten Dijlakker en de Stadswal, binnen de Stad Bolsward de gebouwen getekend Letter C nommer 318, door mej. de weduwe Jan Cremer Pieterszoon be woond (mej. Joanna de la Lande). De voorgeschreven Huizing bestaat uit een royale gestucadoorde gang met mar meren vloer, waarin extra fraaie wentel trap, vijf beneden en vier bovenkamers, merendeels behangen, ten deele gestu- cadoord en voorzien van stook- en slaap plaatsen en vele andere gerieflijkheden, over het geheel riante uitzichten heb bende, een meidenkamer, twee keukens, een kelder, een waschhok, linnen- en turfzolders, vliering en zo voort, twee regenbakken, een put en verdere com- moditeiten. Ten voordele van dit perceel is inder tijd het regt bekomen om de lijst van de voorgevel te doen timmeren over het erf van het ten Zuiden belendende perceel, alsmede om de gooten over dat erf te doen leggen met dispensatie van de ver- pligting dezelve lijst of gooten te eeniger tijd weg te nemen of in te korten”. Uit verdere gegevens blijkt dat de heer Jan Cremer de doopsgezinde godsdienst beleed en het pand ook al in 1827 be woonde. Blijft de vraag van de betekenis van de david-ster in het bovenlicht. Zijn er misschien lezers die een of ander aan knopingspunt kunnen geven? U ziet maar weer eens dat de reconstructie van Bols- wards historie, ook uit een vrij recent verleden, niet altijd een gemakkelijke zaak is. Foto en tekst J. B. Elzinga, Joh. Proost- str., Bolsward, die we graag dank zeggen voor de fraaie opname. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Hoe zeer we zonden wensen, dat Vietnam nn in alle rust en vrede zou worden opgebouwd, het nieuws (en ook nu weer helaas negatief nieuws) bljjkt niet van de voorpagina te bannen. Zo heeft nu de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers in op dracht van president Nixon een spoedberaad aangevraagd met zijn Noordvietnamese collega, nadat Hanoi had aangekondigd de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen te zullen opschorten. Het Witte Huis beschuldigde Hanoi hierop van schending van de overeenkomst over vrijlating van krijgsgevangenen en eiste van de Noordvietnamezen dat onmiddellijk ten minste 120 Amerikaanse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten. Minister Rogers kreeg de opdracht om al zijn activiteiten met be trekking tot de internationale Vietnamconferentie in Parijs te staken en opheldering te eisen over de Noordvietnamese aankondiging. De conferentie komt in gevaar door de plotselinge ommekeer in de Noordvietnamese houding en de Amerikaanse reactie daarop. Dat er wel weer een spaak in het wiel zou worden gestoken, hadden we wel verwacht, niet echter, dat dit zo vlug zou gebeuren. Een en ander leidde midden februari tot een fors ingrijpen. De U.S.dollar werd met 10*/« gedevalueerd, terwijl de Ja panse yen ging zweven. Verwacht wordt dat uiteindelijk de yen ten opzichte van de oude dollarpariteit ca. 20 ’/o hoger zal worden gewaardeerd. Ook een groot aan tal andere landen hebben hun pariteiten gewijzigd. Zo devalueerden o.a. Surina me, de Nederlandse Antillen, Turkije, Joegoslavië, Iran en Griekenland hun munteenheid met 10%, Zweden en Fin land met 5°/o, terwijl de lire thans op beide markten zweeft. Het is niet verwonderlijk dat de V.S. en Japan bij deze wijziging van de wissel koersen voorop gingen; immers het han delsverkeer tusen beide landen toonde wel een bijzonder grote onevenwichtig heid en was daardoor een van de be langrijkste oorzaken voor de spanningen op de valutamarkten. Van het totale tekort over 1972 op de Amerikaanse han delsbalans 6,6 miljard) kwam ruim 4 miljard voor rekening van de handel met Japan. Het totale overschot op de Japanse handelsbalans bedroeg in 1972 bijna 9 miljard tegenover 7,8 miljard dollar in 1971. Het doel, dat met de 16,88 opwaardering van de yen t.o.v. de dollar eind 1971 was beoogd - ver mindering van de overschotten op de Japanse handelsbalans speciaal in het verkeer met de V.S. - werd dus niet be reikt Een van de reden hiervoor was dat de dollarprijzen van vele Japanse ex porteurs al geruime tijd waren vooruit gelopen op deze revaluatie waardoor na dien deze prijzen niet overeenkomstig werden verhoogd. Daar kwam bij, dat de Japanse economie zich slechts langzaam herstelde van de recessie van 1970/71, hetgeen leidde tot een grote nadruk op de exportactiviteiten. Inmiddels heeft de opleving daar duidelijk aan kracht ge wonnen. Men verwacht nu dat de recente maatregelen meer succes zullen opleve ren, waarbij men zich realiseert dat met het bereiken van een meer evenwichtige situatie bepaald wel enige tijd gemoeid zal zijn. Tenslotte verboden), doch dit mocht niet baten. De stroom, die dagelijks aanzwol, was te sterk. 100 armen te Arum ontvangen rijst als opbrengst van de zitplaats in de Herv. kerk tegenover de preekstoel, in de volksmond het „gróthokje” en de renten van het nagelaten kapitaaltje van de heer Agema. De crisis sloeg toen over naar Zwitser land, waar in versterkte mate dollars werden aangeboden en francs gevraagd. De Zwitserse regering, die hiervan een verstoring van de stabiele ontwikkeling van de binnenlandse economie vreesde, zag zich toen genoodzaakt de vaste koers voor de franc te verlaten en deze valuta vrij te laten zweven. Hoewel uitdrukke lijk verklaard werd dat deze maatregel slechts voor zeer tijdelijk bedoeld was en dat men zo spoedig mogelijk weer naar de oude vaste pariteit zou terug gaan, werd de nationale valutaonrust hierdoor flink aangewakkerd. De kapi taalstroom richtte zich nu in het bijzon der op West-Duitsland, Nederland en Japan, waar de centrale banken enorme bedragen aan dollars kregen aangeboden zij moesten deze krachtens de bestaande overeenkomsten tegen een vaste koers uit de markt nemen. Duitsland kreeg het leeuwedeel te verwerken; geraamd wordt dat de Deutsche Bundesbank in de week voor de dollardevaluatie ca 6 a 7 mil jard heeft gekocht. Weliswaar heeft Duitsland door een aantal beperkende bepalingen getracht de dollarvloed nog in te dammen (zo werd o.a. de aankoop van Duitse aandelen door buitenlanders Koppensnellers bestaan hier en daar nog, al wordt alles gedaan ook deze primi tieve volkeren „beschaving” bij te bren gen. Maar onder de „beschaafden” be staan ook koppensnellers. We lazen daarover deze week een merkwaardig bericht. Zwitserland heeft nJ. een beroep op de Unesco „en de wereldopine” gedaan on middellijk een einde te maken aan de „systematische plundering van de tem pels van Angkor-Wat” in Cambodja. Dit gigantische tempelcomplex, dat te vergelijken is met de Boroboedoer op Java, is sinds het uitbreken der vijan delijkheden in Cambodja door commu nistische zowel als niet communistische soldaten stelselmatig „ontmanteld”. Momenteel zijn in Bangkok en andere Siamese en Birmaanse steden bij plaat selijke antiquairs duizenden Boeddha- koppen en andere beeldhouwwerken! te koop, die afkomstig zijn van het meer dan duizend jaar oude heiligdom. De plunderaars hebben in vele gevallen een voudig de beelden onthoofd ter verlich ting van hun transportproblemen, en de ze schending van een der belangrijkste historische kunstmonumenten in Azië dreigt de restauratie van Angkor-Wat, die tientallen jarèn en grote geldsommen Bolswards Nieuwsblad Tersthijrtt in: Bolsward, Baarderadeel, H ernaarderadcel, Hindeioopen, Wonseradeel, Workum en ”/o De schrijver en dichter Bertus Aatjes heeft Bolsward eens „de rommelkamer der historie” genoemd. Deze foto wil weer eens wat uit deze kamer te voor schijn halen en wel een nog altijd mo numentaal pand aan de Grote Dijlakker 31 en 32, in de voorlopige lijst van Ne derlandse monumenten van geschiedenis en kunst omschreven als: gevel met kroonlijst met fronton, waarin een vens ter in gesneden omlijsting (XVIII eeuw). In deze korte beschrijving wordt 'helaas niets vermeld betreffende Het bijzondere karakter van het bovenlicht in deze zgn. classistische gevel, n.l. een david-ster, welke ongetwijfeld oorspronkelijk moet zijn. Maar waarom werd dit duidelijk joodse symbool in deze gevel aange bracht? Rekening houdende met de ver moedelijke periode waarin dit huis werd opgetrokken (eind 18e eeuw) lag het voor de hand hier een parallel te trekken met de vestiging van de joodse gemeenschap in Bolsward omstreeks diezelfde tijd en er b.v. een oorspronkelijk joods koop manshuis in te zien. Merkwaardig mag heten, dat er tot dusverre geen gegevens vallen te ontdekken die dit vermoeden rechtvaardigen. Er kon alleen worden vastgesteld, dat in 1798 het pand be woond werd door een zekere Age Hayes, en dat dit in 1812 (vermoedelijk zijn zoon) Haye Ages was. Specifieke friese namen, die geen enkele relatie met des tij dse joodse ingezetenen doen vermoe den. Een andere bewoner en eigenaar van het pand komt te voorschijn uit de oudst bekende koopakte van het huis. Die eigenaar was de heer Jan Cremer Pieterszoon, in leven wethouder der stad Bolsward, tevens „fabrikeür”, die op 9 september 1844 overleed. Uit diens na latenschap werd zijn tweede echtgenote Joanna de la Lande-Cremer voor de som van f 5806,- eigenaresse van het pand, Is bovenstaande schetsenderwijs bedoeld in alle ernst noemen we het wel een wijs besluit dat Paus Paulus denkt aan ver jonging van zijn „ministerraad”. Voor 5 maart a.s. zal de pauselijke mi nisterraad, samengesteld uit de 20 kar dinalen, die aan het hoofd staan van evenzoveel Curie-congregaties en in feite het dagelijks bestuur van de kerk, een verjongingskuur ondergaan, terwijl voorts het niet-Italiaanse element zal worden versterkt. Het voorstel tot deze hervorming vond in 1968 plaats, toen paus Paulus bepaal de, dat een Curiekardinaal op 75-jarige leeftijd met pensioen moet gaan en dat hij deze functie niet langer dan vijf jaar mag bekleden, tenzij hijzelf een uitzon dering wenst te maken. De ministerraad bestaat thans uit 10 Ita lianen, twee Fransen en zeven kardinalen van een andere nationaliteit, onder wie de Nederlandse kardinaal Willebrands. Drie 75-jarige Italiaanse kardinalen zijn afgetreden en acht anderen oefenen hun functie meer dan vijf jaar uit, zodat ook zij zullen moeten heengaan. Verwacht wordt thans, dat de paus in het kader van zijn dé-italianiseringspo- litiek o.m. aan de nieuwe Duitse kardi naal Volk en de Franse kardinaal Danie- lou ministerposten zal toebedelen. Intussen is tussen het Vaticaan en het communistische regime in Tsjechoslo- wakije overeenstemming bereikt over de benoeming van vier bisschoppen voor de bisdommen Nitra, Banksa, Bystrica, Trana en Olomouc. 1 A.s. zondag zal onze stadgenoot, Gerrit J. D. de Haan in de Martinikerk worden bevestigd tot predikant van de Neder landse Hervormde kerk voor buitenge wone werkzaamheden. De heer de Haan is 13 juli 1944 in Bols ward geboren, als tweede zoon van Luut de Haan. Hij studeerde theologie aan de Rijks-Universiteit te Groningen, waar hij vorig jaar het doctoraal-examen en on langs het kerkelijk examen heeft afge legd. Voor zijn hoofdvak (Oecumenische geschiedenis) studeerde hij een jaar bij de Wereldraad van Kerken in Genève, waar hij zijn aanstaande Oostenrijkse vrouw heeft leren kennen. Hun huwelijk zal morgen worden voltrokken in Bols ward en Piaam. De heer de Haan is november j.l. be noemd tot leraar godsdienst aan de Eu ropese School en predikant van de Ne derlandse Protestantse Gemeente in Lu xemburg. De bevestiging tot predikant vindt a.s. zondagmorgen 10 uur plaats in de Mar tinikerk te Bolsward. Voorganger is dr. A. H. van den Heuvel, de nieuwe secre- taris-generaal van de Ned. Herv. Kerk. De intrededienst in Luxemburg is vast gesteld op 25 maart. I ^XXXXXXXXXX'XXXSXXSXXXXXXXSXXXKLXXXXXXXXXKXXXVXXXXXXX.XXXX,«

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1