In Frankrijk kan het vriezen of dooien de week Foto van Den Uyl heeft het weer aan de stok met zijn achterban GaheSkroar iitiuiiiiiiiwimniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rabobank I h I" mi m mi iii Ja e™ ri Ipw B I ■''MS Engeland gaat gebukt onder stakingen i s? U inmiHiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiii i- F I; üs hjoad to sizzen 275 kantoren in Friesland staan u ten dienste. Ki) i S Gouden filmpjes I- Sparen op de manier die pre- cies bij uw bedoelingen en mogelijkheden pastdat kan bij de Rabobank. Al naar gelang de opzeggingstermijn vergoeden wij een rente van V W 4% tot «WO® F? Hwat hat - Ir 112e JAARGANG No. 20 VRIIJDAG 9 MAART 1973 Wymbritseradeel. Engeland Staal Turkije KM' Probleem Schokkend Ook hier t Stembus Zwart good Kort nieuws Noodzaak Sneu Verrukking Kater Kiezersbedrog Tilanus: niet eerlijk r; Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Vietnam blijft nog steeds in het nieuws. Zo zijn nu weer afgevaardig den van Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrjjdingsfront kwaad weggelopen van een bijeenkomst van de gemengde militaire bestandscommissie in Saigon, omdat er nog steeds geen schot is ge komen in de uitwisseling van Vietnamese krijgsgevangenen. Een Noordvietnamese functionaris liet weten, dat de vrijlating van een nieuwe groep Amerikaanse krijgsgevangenen door de impasse kan worden vertraagd. De belangrijkste hinderpaal ligt volgens Amerikaanse en Zuidviet namese zegslieden in het aantal gevangenen, dat Zuid-Vietnam zou moeten vrijlaten. Noord Vietnam en het Bevrjjdingsfront eisen de vrijlating van 5.000 communisten in ruil voor 1000 Zuidvietnamese krijgsgevangenen, zo werd gezegd. De Zuidvietnamese regering zon echter niet verder willen gaan dan de vrijlating van 2000 gevangenen. Het trouwtrekken zal nog wel even doorgaan vrezen we. Notaris Feitsma te Bolsward verkoopt bij Hoekstra (Grootzand) een winkelhuizing met bovenwoning in huur bij E. Brouwer a f 5,50 per week. Reeds eerder schreven we dat het ons niet zou verbazen als er in het midden Oosten „prikacties” zouden komen. Wel nu, de wereld is weer eens in spanning gehouden door een brutale gijzeling, ge volgd door moord in een ambassade in Khartoem. President Noemeiry van Soedan heeft deze moord op drie buitenlandse diplo maten door Palestijnse terroristen ver oordeeld als een „onaanvaardbare mis daad” en verklaard dat hij de verant woordelijken niet zal ontzien. Hij noemde de aanval op de ambassade van Saoedi-Arabië een „vorm van agres sie tegen het Soedanese volk” en stelde de El Fatah-beweging van Yassir Arafat verantwoordelijk voor de aanslag. Noemeiry deed een beroep op alle Ara bische landen om de actie en de moorden te veroordelen. „Er is geen enkele held haftigheid in het gijzelen van een klein aantal ongewapende mensen terwille van eisen die onmogelijk in te willigen zijn en hen daarna als schapen af te slachten en de lijken 24 uur te laten rotten’, zei Noemeiry. „Dit is in strijd met de mo hammedaanse godsdienst”. Wij zijn het geheel eens met een com mentaar, die vindt dat het noodzaak gaat worden een afdoend einde te ma ken aan het Palestijnse terrorisme. De eerste onderzoekingen naar de gijze ling en het vermoorden van diplomaten in de Soedanese hoofdstad Khartoem hebben uitgewezen dat de terroristen, in leeftijd variërend van 19 tot 25 jaar, van het begin af aan van plan zijn geweest de Amerikaanse ambassadeur en diens plaatsvervanger, alsmede de Belgische zaakgelastigde te doden. Een weerzin wekkend detail, zoals wij sinds de dagen van de nazi’s niet meer hebben meege maakt, is dat de eis om met een vlieg tuig naar Amerika te vliegen was be doeld om de gijzelaars bij aankomst voor De onverwachte vangst van twee grote vissen uit het A.R.-aquarium, begin vorige week door formateur Burger, heeft het aanzien van de kabinetsformatie op slag veranderd. Het overlopen van minister Boersma (Sociale Zaken) en van Eerste kamerlid Prof. De Graay Fortman (de vader van Bas) naar het kamp van de linkse drie was een volslagen verrassing. Zjj hadden er met de A.R.-top geen enkel vooroverleg over gepleegd. Daardoor kwam de klap des te harder aan, speciaal voor A.R. fractieleider mr. Biesheuvel. Het laatste woord zal er in de A.R. voorlopig niet over gezegd zijn. De „mannen broeders” zullen ooit nog wel eens de gelegenheid aangrijpen hun hart erover te luchten. Het feit dat Biesheuvel en zjjn waarnemer Aantjes op die dramatische dinsdag nog vredig met Boersma na diens bekendmaking gedineerd hebben, doet daar niets aan af. We zouden ons trouwens een gezelliger etentje kunnen voorstellen. Wij besluiten ditmaal met kort nieuws. 1 Om nog even bij Indonesië te blijven: De Betere medische zorg kan - hoe vreemd het klinken moge - ook problemen op werpen. Indonesië zal b.v. in het jaar 2000 een bevolking hebben van 280 miljoen zielen als de aanwis blijft stijgen in het tempo van nu; 2.68 percent per jaar. Gemiddeld om de zes seconden wordt er een kind geboren in Indonesië; zo heeft de minister voor coöperaties, Soebroto, meegedeeld. Van de huidige 119 miljoen Indonesiërs leven er 78 miljoen op Java, dat slechts zes percent van het totale oppervlak van Indonesië uitmaakt. An dere delen van het land zijn zeer dun bevolkt. Bijna de helft van de bevol king, 48 percent, is op geen enkele wij ze betrokken bij de ontwikkeling. Twee percent van de bevolking is ouder dan 64 jaar; 46 percent is jonger tot 14 jaar toe. Jaarlijks moet er werkgelegenheid worden gevonden voor 1,2 miljoen per sonen. De werkloosheid is groot en bui tenlandse investeringen dragen nauwe lijks bij tot verlichting van dit probleem. Het moet echter voor hem een teleur stelling zijn geweest te vernemen, dat de formateur de portefeuille van Binnen landse Zaken (inclusief Grondwets-Za- ken) aan Prof. De Gaay Fortman sr. had toebedacht. Van Mierlo had zelf op die post en het vice-premierschap ge rekend. Nu zal hij waarschijnlijk uitein delijk genoegen moeten nemen met een wat vagere portefeuille van minister voor algemene coördinatie-vraagstukken, een reeds in het schaduwkabinet Den Uyl gecreëerde nieuwe functie. Deze week zou er meer duidelijkheid moeten komen over deelname van KVP- ministers aan het kabinet Den Uyl. Be slissend daarvoor is thans de vraag of Den Uyl en Burger bereid zijn tot on- derhandelingen en zich niet laten inti mideren door dreigementen uit de eigen achterban. Ook voor hen bestaat er im mers geen ander alternatief dan de mis lukking. gres moeten gebeuren. Zou de toetsing negatief uitvallen, dan zou daarmee het optreden van het kabinet Den Uyl „ver boden” zijn. Het was duidelijk dat Den Uyl voor bands weer mee moeite had met het in toom houden van zijn eigen roerige ach terban dan met een man als KVP-frac- tieleider Andriessen. Die had volgens PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman bij zijn bezoek aan de formateur hele maal geen concessies van de linkse drie geëist, maar zich Juist heel redelijk op gesteld. Hoe D’66 fractieleider Van Mier lo tegen de ontwikkelingen aankeek, bleef verborgen. De Katholieke Kerk in Engeland heeft 22.500 aandelen in Zuidafrikaanse goud mijnen verkocht wegens de apartheid in de goudindustrie. Dit is bekend gewor den op de algemene synode van de angli caanse kerk van Engeland, waar gespre ken werd over de vraag of de angli caanse kerk niet eveneens haar 70.000 aandelen m de Afrikaanse goudmijnen zou moeten verkopen. Eigensin en edelsin is ’t beide om rjocht to dwaen. Eigensin wol altyd rjocht ha, edelsin altyd rjocht dwaen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uttg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TM. 9044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week maart 1923 Het gewest Amsterdam van de PvdA, het bolwerk van ferventste anti-confes- sionelen, hervond als eerste de oude koers en schreef een brief vol veront rusting aan het partijbestuur. Dat ver gaderde er maandagavond over. De briefschrijvers maakten duidelijk dat zij van het partijbestuur „controle” op de gangen van Den Uyl en Burger in de formatie eisten. Het uiteindelijk resul taat van de formatie zou getoetst moe ten worden aan de beloften die voor de verkiezingen aan de kiezers waren ge daan. Dat zou op een extra-partijraad of liever nog op een buitengewoon con- Had Frankrijk overigens ook met sta kingen te kampen - met als gevolg een ernstige vliegtuigramp - ook Engeland weet daar nog steeds van mee te praten, maar Engelands conservatieve regering deed opnieuw een beroep op de Britse vakbonden om met ministers en werk gevers rond de tafel te gaan zitten. „Indien wij er niet in slagen een accoord te bereiken in de kwestie van lonen en prijzen, zal de gemeenschap daar ernstig onder lijden,” waarschuwde de minister van Financiën, Anthony Barber, in het Lagerhuis. Barber sprak ter gelegenheid van het in dienen van zijn begroting voor het ko mende jaar, maar ondanks zijn beroep deed hij in deze begroting geen enkele concessie aan de bonden. „De regering is ervan overtuigd dat haar huidige politiek ter bestrijding van de inflatie de juiste is.” zo verklaarde hij. De voorzitter van de CHU-Tweede-Ka- merfractie: drs. A. W. Tilanus, heeft woensdagavond in een radiouitzending van de CHU gezegd dat zowel hij als de heren Andriessen (KVP) en Biesheuvel (ARP) het volkomen onjuist vinden, dat kabinetsformateur Burger - ondanks de bezwaren van de christen-democratische fractie-leiders - blijft vasthouden aan de zetelverdeling 106. Volgens deze verdeelsleutel zouden de Zeer begrijpelijk was men in het kamp van PvdA, D’66 en PPR de vorige week in alle staten van opwinding en verruk king: Boersma en De Gaay Fortman laten Biesheuvel vallen, scheuring in de Christen-Democratische gelederen, Bur ger drukt keihard door, niemand kan de opmars van Den Uyl naar het Cats- huis meer stuiten. De overwinning was behaald. In het weekeind begon een kater de kop uitdrukkelijk gezegd dat hij knutselde aan een extra-parlementair kabinet, geen gewoon kabinet dus, maar een kabinet zonder bindingen/afspraken met de frac ties? Had mr. Burger niet herhaald dat ook Links pijn zou moeten lijden, dat wil zeggen Christen-Democratische in vloed op programma, samenstelling en op te steken. Had formateur Burger niet zetelverdeling van het kabinet zou moe ten accepteren? Het besef begon te leven, dat Burger en Den Uyl de Christen-De- mocraten wel eens een vrij hoge prijs zouden gaan betalen voor het „gedogen” van het kabinet Den Uyl in het par lement. De wereldproductie van ruw staal heeft in 1972 rond 629 miljoen ton bedragen. Rusland, waarvan de productie verleden jaar voor het eerst groter was dan die van de Verenigde Staten heeft zich op de eerste plaats kunnen handhaven. Het verschil is maar klein, namelijk twee miljoen ton. De nieuwe Europese Gemeenschap van negen leden wordt de grootste staalpro ducent met 139 miljoen ton. De oude zes EEG landen produceerden 113 miljoen ton. Indonesische communistenleider Moha med Moenir (48) is in Djakarta ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de coup van 1965, die overigens is mislukt. Moenir werd in 1968 gearresteerd. Hij heeft hoger beroep aangetekend. Het enige wat hij in deze situatie kon doen. Aflossing van de wacht ook in Tsjecho Slowakije. Op 22 maart zal door het Tsjechoslowaakse parlement een nieuwe president worden gekozen. De ambtstermijn van president Ludvik Svoboda, die 7 jaar is, loopt af op 30 I maart. In 1968 was hij Antonin Novotny j opgevolgd. De chefstaf van de Turkse strijdkrach ten, generaal Faroek Gurler, is van zijn post ontheven om zich kandidaat te kunnen stellen voor de presidentsver kiezingen van 13 maart. Minister van defensie Mehmet Ismen heeft zijn functie als senator voor Gur ler ter beschikking gesteld omdat de Turkse grondwet eist dat presidentskan didaten lid van het parlement zijn. Is men blijft „extra-parlementair” minis ter. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND FerwU/m Bolsward, Baartteradeel, Hennaardemdeel, Hinddoopm, Wonseroded, Workum m Een vredige strijd wordt er gevoerd in Frankrijk nl. die met behulp van de stembus. Twee zondagen worden daar aan besteed. Na de eerste ronde blijkt, dat het ver lies van de regeringspartijen en de winst van de Linkse-Unie - vooral van de socialisten - zo groot is, dat na een pe riode van gaullistische overheersing, links en rechts elkaar in evenwicht hou den. Daardoor zit het stabiele, doch klei ne Centrum (12,5 procent) op de wip en heeft de politieke toekomst van Frank rijk in handen. Daarover zal in de twee de verkiezingsronde van a.s. zondag be slist worden. de hierbij natuurlijk aanwezige televisie camera’s te doden. Zelfs de Russen hebben de moord in Khartoem nu als terrorisme bestempeld. Maar dit betekent nog lang niet dat de grote mogendheden die over de nodige machtsmiddelen beschikken, het ook snel eens zullen worden over de maat regelen die nodig zijn om aan de ter reur een einde te maken. En toch zal dit moeten gebeuren. Op paasmaandag bij de Internationale voetbalwedstrijden o.a. Friesland-Ouds- land op de Wilhelminabaan te Leeuwar den. De Friezen wonen met 10. Merk waardigerwijs droegen beide clubs de naam „Frisia”. Verdere uitslagen Nederland-Frankrijk 8—1. Bolsward IHeerenveen werd echter 0 6 (een „inmaakpartijtje”) aldus een courantverslag uit die dagen. „linkse drie” tien ministersposten moe ten bezetten en KVP, ARP en CHU, sa men zes. De heer Tilanus becijferde op grond van de kamerzetelverdeling tussen de zes partijen dat een portefeuilleverdeling in de verhouding 6 (PvdA) 4 (KVP), 2 (ARP), 1 (PPR), 1 (CHU). 1 (D’66) objec tief gezien het meest juist is. De ver houding tussen de „linkse drie” en de christen-democraten komt daarmee op De CHU-fractieleider zei het „een ver werpelijke methode” van de formateur te vinden, geheel buiten de fractieleiders om personen voor het kabinet-Den Uyl te vragen. sta), een klokgevel en verschillende trechtergevels. Onder de guirlandes (de gebeeldhouwde versiering langs de ,hals”) die trouwens evenals het boven stuk gedeeltelijk vernieuwd moesten worden, bevindt zich een tweetal stenen met resp. Anno en het jaartal. We zul len het maar niet noemen, want dit jaar tal past wel bij de gevel; versiering, die van elders (Harlingen?) is „geleend” en komt uit de verzameling van restaura teur Y. Schakel, maar niet bij het pand zelf. Trouwens als we in het fotoboek van Bolsward bladeren en de prachtige plaat van Springer bekijken, geloven we eerder, dat hier voorheen een trapgevel heeft bestaan, dan een halsgevel, maar dat is een slakje, waarop we geen zout willen leggen. De gevel is zonder meer een sieraad voor deze straatwand. Voor al het bovengedeelte Is bijzonder ge slaagd. Bolsward heeft het op de voet kunnen volgen hoe vakbekwame metse laars en steenzetters hier met de grootst mogelijke zorg iets moois tot stand heb ben weten te brengen. Beneden is een fraaie deur gecreëerd, maar daarnaast toch wel een concessie gedaan aan mo dern woongenot, door de grote ramen welhaast heel de pui in beslag te laten nemen. Of is dit misschien gebeurd, dat over verloop van een aantal jaren hier toch weer een zaak in gevestigd zal worden? Immers, dat in het hartje van de binnenstad een winkel tot woonhuis wordt is op zichzelf een unicum, meestal gaat het andersom. Een aparte moeilijk heid gafzhet hellen van het trottoir, maar ook dit heeft men aardig weten op te lossen. De heer L. K. Mol heeft deze .ou de’ gevel, die glimt van de nieuwigheid, voor ons op de gevoelige plaat vastge legd. Weer en wind zullen het hunne doen om de gevel wat te laten bester ven en hem de kleur te geven die bij hem past. Weet u nog dat de loods-ga- rage van Fa. Lootsma naast de Broere- kerk voorheen zo veel kritiek kreeg om dat „nieuw” niet paste bij „oud”? De tijd bleek ook hier de heelmeester, want niemand valt het daar nu meer op, dat er destijds een stukje aan de Broe- rekerk is „aangebereid”. Zo zal het ook de gevel vergaan. Over luttele jaren is de nieuwigheid er af en voegt zich dit pand in de rij van historische monumen ten, waarop Bolsward met recht trots mag zijn. Ditmaal om het op zijn fries te zeggen een contradictio in termines”, een inner lijke tegenstrijdigheid van woordgebruik, want dit kunt u met evenveel recht nieuw-oud noemen, dan oud-nieuw, maar oud en nieuw op tegenstellingen en men kan dus niet beide tegelijk zijn. Oud Bolswarders die tot de trouwe le zers van deze rubriek behoren en soms een dossier aanleggen van alles wat met Bolsward te maken heeft, zullen zich wel even achter het oor moeten krabben om dit geveltje thuis te brengen, of ze nu wonen in Nieuw Zeeland, in Zuid Afrika, in de States of in Argentinië. Ze kunnen wel aan het krabben blijven en zullen het niet vinden, als zij niet toe vallig weten, dat het pand naast de si garenhandel op de hoek Appelmarkt- Rijkstraat (voorheen De Jong, later Har- kema, nu Rooda), waarin aanvankelijk een Jaminwinkel gevestigd zou worden en waarin voorheen een bakkerij moet zijn geweest (en zelfs een „voorwerp” voor de dag kwam, dat veel leek op een doopvont) een bestemming heeft gekre gen als woonhuis, echter niet dan nadat het grondig is gerestaureerd met mede werking van officiële instanties. Laten we de hand maar in de boezem steken en eerlijk bekennen, dat de bouwval, waar eerst ratten en muizen een toe vlucht hadden, later katten en katers warme hapjes vonden, tenslotte de jeugd een rovershol in creeëerde, niet tot de meest fraaie bouwsels van Bols ward kon worden gerekend. Het was gewoon een aanfluiting, hoe het in een tijd van milieubewustzijn, oog voor ste- deschoon enz. mogelijk was, dat dit krot jarenlang de toch al zo gevoelige om geving van de stad ontsierde. We mogen ons dan ook gelukkig prijzen, dat het uiteindelijk een particulier was (mevr. Lunter van de Snekerstraat), die zoveel burgerzin opbracht dit pand in oude stijl te doen herbouwen. Fa. Franzen heeft hierbij vakwerk geleverd en architect Lautenbach eerst een goed ontwerp. Het is, zoals u ziet een fraaie halsgevel ge worden, een gevelvorm die aan de Ap pelmarkt tot nu toe nog ontbrak. Wel bevinden zich in dit straatje panden met daklijsten, een fraai trapgeveltje (v/h kapper Monsma, nu showroom Sj. Har- v> II! .1 Hl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1