baar te stellen voor zwembad te Wommels Gahe SRroar Raad besluit 315000,- beschik- Ongenoegen over ingezonden stukken schrijvend raadslid elkaar Fan stêd en lan Lief zijn voor II lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllliiillIHIIII Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ferscfcynt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 1 fW DINSDAG 13 MAART 1973 112e JAARGANG No. 21 Verpachting bruggen Schoolzaken voorlopig (Zie voor vervolg elders in dit blad) üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mnt Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verhoging subsidie aan Groene Kruis „US LAN GJIN SaNBAK FOAR DE STEATSSEKRETARIS”. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). Wijziging rechtspositieregelingen gem. personeel Under de nije namme „Rabobank” krije wy ek nou wer it moanneblêd fan de Koop. Sintrale Raiffeisen-boerelienbank g.a. Dêr steane altyd wol nijsgjirrige ar tikels yn. Lestendeis foei üs each binam- men op in skóging fan drs. M. L. de Heer oer hwat hy neamt de „ideële druk op it agrarysk bidriuw.” Der binne neffens him yn üs maetskippij gans groepen fan minsken, dy’t har der op foar stean litte kampioen to wezen foar in ideëel doel, in doel lykwols, dat allinne mar birikt wurde kin, as der ek troch oaren mate riële offers foar brocht wurde. Sa wurdt ek fan de agraryske sektor hieltyd wer in offer frege as it giet om b.g. de for- bettering fan it milieu, de üntwikkelings- lannen of de dierebiskerming om mar in pear to neamen. Sadré de folksfortsjin- even in het algemeen een protest laten horen. Daarbij is dat genoemde jaarver slag maar een klein onderdeel. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. Op 12 mei a.s. eindigt de onderhandse verpachting van de bruggen te Wommels en Rien, zodat hierin opnieuw voor een tweejaarlijkse periode moet worden voor zien. Het betreft hier de basculebrug te Wommels met pachter A. Mollema en de ophaalbrug te Rien met pachter A. de Haan. B en W stellen voor opnieuw tot verpachting over te gaan. Na een in lichting door de heer Bootsma, wordt zonder hoofdelijke stemming overeen komstig het voorstel van B en W beslo ten. dium van experiment en opbouw. Op grond hiervan werd een desbetref fende aanvraag van het bestuur van de bijz. basisschool te Kubaard afgewezen. Thans wordt echter algemeen aangeno men dat de schooltelevisie zich niet meer in de experimentele stadium bevindt, maar met andere audiovisuele hulpmid delen bij oordeelkundig gebruik een be langrijke bijdrage kan leveren tot de vergroting van de doelmatigheid van ’t onderwijs. In o.a. een beroepskwestie in Zuid-Holland is deze situatie ook beves tigd, zodat de televisie thans als een al gemeen aanvaard hulpmiddel moet wor den beschouwd. B en W menen dan ook dat het verant woord is voor het gevraagde doel gelden beschikbaar te stellen. Wat de aanschaffing van een radiotoestel betreft delen B en W mede, dat de school het experiment volgt met de pas gestarte Friese schoolradio annex teleskoalbürd. B en W stellen de raad voor de gevraag de medewerking voor deze aanvragen te verlenen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Bovenstaande regel uit één van de vele carnavalslagers, werd in de afgelopen 5 carnavalsdagen in „het Hoffie”, niet alleen tot in de treure gezongen, maar zij werd ook met groot enthousiasme in praktijk gebracht. Het ook dit jaar weer grandioos geslaagde carnaval waar Prins Bachus XI de scepter zwaaide, is geen By foarspoed leart men jins fijannen kennen, by tsjinspoed jins freonen. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 RAAD HENNAARDERADEEL rysk bidriuw him sünder bihindering yn üntjaen kin; b. de natürgebieten dy’t sletten wurde moatte foar kommersiële eksploitaesje en c. de mingde gebieten, dêr’t sawol de lanbou as de natür ta har rjocht komme moatte.' It ünder a en b neamde jowt net de measte swierrich- heit, dus ek de natürgebieten net, om’t elk der sa stadichoan wol fan oertjüge wêze sil, dat de groun dêrta troch de oer- heit en partikuliere stichtingen oankocht wurde moat. Vonhoff neamt dit nasjo- nale parken. De greate swierrichheit leit by de mingde gebieten: oan de iene kant is hjirre gjin jild im greate oankeapen to dwaen, oan de oare kant binne de mi- lieu-biskermers bang, dat moderne lan- boumethoden sawol hwat de bidriuwsge- bouwen as de forkaveling oanbilanget, it lanskip oantaeste sil. Krekt hwat diz- ze gebieten oanbilanget, komt de nota Vonhoff mei it bigryp: nasjonale lans- kipsparken. len fan dy ianskipsparken soe dan de Südwesthoeke wêze kinne. Yn de provinsiale steaten is hjir al it ien en oar oer sein en ek de kommissaris fan ’e keningin hat him der oer ütlitten. It docht bliken, dat Fryslan mei dizze eare net al to wiis is. De lanbou soe him yn sa’n gebiet net normael üntjaen kinne, mar „oanpast” wurde moatte, in hwat dizenich bigryp, der’t men fan alles ünder biflappe kin. De fraech komt fansels daliks nei foaren hoe’t de boer skeaforgoeding krije kin, as er him om de wille fan it lanskips- park biheine moat yn syn moderne bi- driuwsfiering. It probleem wurdt wol ef- kes neamd, mar der wurdt gjin oplossing bean. Ir. Herweyer stelt in „bijzonder welstandstoezicht” yn dy gebieten foar, mar dit wurdt net neijer ütwurke. De praktyk sil wol wêze, dat der likemin as by it gewoane „welstandstoezicht” in bytsje fan op ’e hispel komt. Dêrfandinne dat drs. R. Zylstra yn de desimbergear- Het bestuur van de Ver. „Het Groene Kruis” Afd. Hennaarderadeel heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek het gemeentelijk subsidie met ingang van 1973 met f 2000,- te verhogen. Evenals bij zovele plaatselijke verenigin gen wordt het tekort, hetwelk het Groe ne Kruis heeft, veroorzaakt door de af dracht van de provinciale afdeling. Over 1972 bedroeg deze afdracht f 9400,- tegen f7551,- in 1971 thans is f9800,- ge raamd. Deze post is aldus B en W in hun voorstel de grote kwaaddoener, doch de betaling daarvan is een voorwaarde voor de toekenning van het rijkssubsidie. B en W zeggen aanvankelijk enigszins af wijzend tegenover dit verzoek te hebben gestaan. Op 2 januari vond echter een onderhoud plaats met het bestuur van de afdeling en is een duidelijke uiteen zetting van de stand van zaken gegeven. De mogelijke baten zijn naar de mening van het bestuur op een zeer redelijk ni veau gebracht. Contributies kunnen niet meer worden verhoogd. Het is algemeen bekend dat wat de contributieheffing be treft Hennaarderadeel mede aan de top zit. B en W stellen de raad daarom voor het subsidie voor 1973 te verhogen met f 2000 De heer Brandsma acht het Groene Kruis een onmisbare schakel in de gezond heidszorg in onze gemeente. Wij kunnen dan ook wel meegaan met deze subsidie- verhoging aldus spreker, waarbij hij de opmerking maakt dat h.i. op de duur dit werk mogelijk moet worden onderge bracht bij het maatschappelijk werk, wat hier thans intergemeentelijk op gang komt. Er is allerw'ege waardering voor ’t werk van het Groene Kruis maar het gaat zo langzamerhand wel vedl geld kosten. Vooral van provinciale zijde zou Het bestuur van de St. Bonifaciusschool te Roodhuis heeft ingevolge art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 medewerking gevraagd voor de aanschaffing van een televisietoestel met antenne en een radio toestel. Tot voor kort was ter beantwoording van de vraag of aanschaffing van een televisietoestel al dan niet de normale eisen overschreed, van beslissende bete kenis of de school was aangewezen als z.g. experimenteerschool. Wat dit het ge val, dan was de school tevens verplicht mede te werken aan het onderzoek ter zake van de st. Ned. Onderwijs Televisie en op grond daarvan kon met recht een beroep op artikel 72 der Lager onderwijs wet 1920 worden gedaan. Zo niet dan moest de aanvraag worden afgewezen wegens overschrijding der normale ei sen, met name omdat de schooltelevisie der wordende top. Daartegen wil men 1 nog werd geacht te verkeren in een sta- wordt be- een extra V.l.n.r.: dhr. S. Hoekstra (voorz.) dhr. J. Gaastra (Penm.) en het „hoge” gezel schap onder leiding van Prins Bachus XI uiterst rechts. z.l. moeten worden bezuinigd. Als men alleen maar ziet wat jaarlijks wordt be steed aan het uitgeven van een jaarver slag dan zou dit toch wel anders kun nen worden aangepakt, bijv, door mid del van een gestencild exemplaar. De voorzitter zegt dat wij hier niets aan kunnen veranderen. Dit is een zaak van de Groene Kruisvereniging. Bij de ver gadering met het Groene Kruis werd van die zijde opgemerkt dat de belang stelling van de leden voor een vergade ring, waar men bepaalde grieven toch naar voren kan brengen, practisch nihil is. Spreker zegt dat het mogelijk is bij het eventueel toekennen van het ver hoogd subsidie een opmerking hierover tot het bestuur te richten. De heer Wijbenga zegt dat het knelpunt is de afdracht aan de provincie afdeling. Al die dingen, die in groter verband ge schieden, zijn vaak niet meer te over zien en kosten handen vol geld. De heer Okkinga merkt op dat men bij het Groene Kruis ook zit met loonsver hogingen die er weer uit moesten komen. Mevr. Jonkman meent dat het bezoeken van vergaderingen van het Groene Kruis een eerste vereiste is wanneer men kri tiek heeft. De heer Bootsma zegt dat dit wel juist is, maar we zitten hier nu als subsidiërende instantie en daar hebben we nu mee te doen. De heer Klijnstra merkt op dat bij diver se raadsleden een zeker onbehagen heerst t.a.v. het beleid bij instanties met een ze kere omvang en met een steeds zwaar- wurdiging fan it góede doel oertsjüge is, komme der ornaris wetlike foarskriften, dy’t ek de agrariërs twinge kinne ta it bringen fan sokke offers. Derom achtet drs. De Heer it in goede saek jin yn- tiids to fordjipjen yn hwat ünderskate presjegroepen nou krekt wolle. De klam leit net altyd gelyk. Kaem, in tal jierren lyn hieltyd de diere biskerming yn it nijs, om 1970 hinne wie dat de süker- aksje en nou is it dan binammen it mi lieu, dat alle omtinken opeasket. Op ien punt giet it artikel dan neijer yn, in saek, dy’t üs yn de Südwesthoeke ek rekket. Steatssekretaris Vonhoff har forline jier in diskusjenota opstelle liften oer „na sjonale parken” en „nasjonale lanskips- parkeh (net hielendal itselde), earst foar yntern gebrük, mar letter yn ’e iepen- bierheit jown. Yn de léste nota wurdt, sa’t faeks wol bikend wêze sil ek de Süd westhoeke by namme neamd. Der is mear to rédden op dit mêd. Sa forskynde forline jier desimber ütgeande fan de Stichting „Natuur en milieu” in brochure oer de bio-yndustry mei de sprekkende titel „Augiasstal in milieu en landschap” en haldde ir. Herweyer, diekteur-gene- rael foar lanynrjochting en milieu op de jier gearkomste fan it K.N.L.C. in ynlie- ding oer hwat hy neamde „landelijke gebieden in de toekomst”. Ir. Herweyer mient dat yn de neiste ta- komst de stedelike bibouwing mear spraet wurde sil as de opstellers fan de twadde nota Romtelike oardering tochten. Dat haldt yn, dat de lanbou hwat langer hwat mear mei net-lanboukundige yn- floeden to meitsjen krije sil. Bihalven it wenjen sille ek it forkear en de rekreas- je in part fan de romte foar har opeask- je, dy’t nou noch frjjwol allinne de boer takomt. tt net stedelike gebiet kin neffens ir. Herweyer yn trije parten fordiéld wur de: a. it lannelik gebiet, der’t it agra- T.v. en radio voor R.K. school Roodhuis Dy soe men neffens him better sykje kinne op Europeesk niveau, b.g. yn de foarm fan Euro-parken. De lanbou soe ek in mear agressyf bilied fiere moatte. Nou is it almeast sa, dat men earst mar ris öfwachtet hwat der oer jin üttocht wurdt en dan bisiket de skea hwat to biheinen. Oan de oare kant forwachte Ir. Herweyer de nije wet op de lanyn rjochting net earder as yn 1976. Ek fan oare side wurdt der op wiisd, dat men jin ek wer net to gau fêst lizze moat. De omstannichheden foroarje fakentiids sa hurd, dat men der soms oer in pear jier al spyt nat, dat men jin op de iene otf oare wize fêstlein hat. De Südwesthoeke mei in dochs wol mo dern en bloeijend agrarysk bistean (tink allinne mar oan fabriken as Hollandia en De Goede Verwachting as ekspomin- ten dêrfan) yn syn bistean to bifriezen, kin libbensgefaerlik wêze. Oan de oare kant stiet dizze hoeke fan Fryslan mei syn leechrinnende doarpen, syn forpat- sen fan twadde wenten oan de Dütsers, gigantyske marreplannen en opkommen- de rekreasje dochs wol foar in düdlike kar. Moat de kniper op ’e skine set wur de? Moat mei stipe, soarch hoed en noed fan de oerheit de üntjowing yn ’e hén halden wurde of moat men in chaos ris- keare? Der sil it léste wurd noch wol net oer sein wêze. komste fan it lanbouskip de fraech stel de: Mei hokker rjocht bistimpelt in tal nammeleaze planologen in gebiet, dêr’t minsken al jierren libje en wurkje ta in nasjonael lanskipspark, hwertroch se yn- ienen. hel te minder dwaen meije as oa ren? It wie by dizze gelegenheit dat drs. Zijlstra ta de wol hwat krasse ütspraek kaem: „Us lan is gjin sfinbak foar de steatssekretaris.” Hy foun üs lan ek to lyts foar sokke lênskipsparken. - Hwat hat Aan de orde komt het voorstel tot het vaststellen van enkele wijzigingen, zoals die door het Centraal Orgaan inzake ge meenschappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden bij circulaire van 1 november 1972 zijn aanbevolen, van het Algemeen Ambtena renreglement, de Arbeidsovereenkoms tenverordening, de Wachtgeldregeling en de Uitkeringsverordening. De heer Bosma vraagt of deze voorge stelde wijzigingen, die z.i. nogal ver strekkend zijn, ook zijn opgezonden naar de samenwerkende bonden van over heidspersoneel. De voorzitter zegt dat dit niet nodig is, zoals ook in het begeleidend schrijven van het Centraal Orgaan is vermeld. De centrales van overheidspersoneel zijn hierin reeds gekend en konden zich hier mede verenigen. De heer Bosma zou graag zien dat voor deze gemeente ook een commissie voor georganiseerd over leg werd ingesteld. De voorzitter zegt dat alle salarisvoorstellen voor het per soneel steeds naar alle bonden worden toegezonden. Hij ziet de noodzakelijk heid voor deze kleine gemeente niet tot het instellen van een dergelijke commis sie. B en W volgen t.a.v. de rechtspo sitieregelingen steeds de adviezen van ’t Centraal Orgaan, dit ook met het oog op de uniformiteit in deze regelingen. Hier na wordt z.h.st. tot vaststelling van deze wijzigingen besloten met de aantekening dat dhr. Bosma heeft tegengestemd. spreek ik u aan?” Waarop de Prins ant woordde: „Zeg maar Bachus. We zijn jongens onder elkaar”. Nadat het vorstelijk gezelschap door de Prins aan het bestuur was voorgesteld, hetgeen op humoristische wijze gebeur de en waarbij soms smakelijk werd ge lachen, werd het bedrag namens „het Hoffie” en de êarnavallisten aan de voor zitter de heer S. Hoekstra overhandigd. Hierna namen alle aanwezigen plaats om de grote tafel en was het woord aan de heer S. Hoekstra die namens het be stuur dank aan de gevers en vooral aan die mensen die een en ander hadden ge organiseerd. „Ik ben heel blij met dit initiatief, vooral ook omdat hierdoor ons dagverblijf meer in de belangstelling komt. Dat deze belangstelling vooral van de jongeren van Bolsward en omstreken wordt opgewekt is dubbel zo mooi. Wij kunnen voor dit geld weer wat aanschaf fen ten behoeve van onze gehandicapte jeugd”, aldus de voorzitter. Zijn betoog werd met grote aandacht door de hoge gasten aangehoord. Toen tot slot de heer Hoekstra zijn hoge gasten uitnodigde om zelf eens te komen kijken in het dag verblijf, werd dit door Prins Bachus na mens alle aanwezigen in dank aangeno men. Een en ander was een waardig slot van dit 5 dagen lang durende carnaval. Er waren in deze 5 dagen meer hoogte punten zoals: verkiezing van Miss Dans marieke op vrijdagavond. Dit werd Itte- ke Veenstra. Zaterdagavond werd geko zen voor de origineelste verklede. Er wa ren dit jaar vele mededingers. Maar een stemmig werd door de jury gekozen de man die de gehele avond in zijn rol bleef als „Alice Cooper”. De vertolker was Hiele Bruggenkamp. Ook de slotavond op maandagavond waar de Miss Carnaval 1973 zou worderi geko zen werd een hoogtepunt. Er waren vele kandidaten, waaronder ook ene „Juf frouw Tietsie” die zich via de microfoon voorstelde om wellicht zodoende wat meer belangstelling te trekken. Deze „da me” had sexapeal genoeg maar het bleek dat ook bij haar een „tiet” van komen en een „tiet” van gaan was. Deze carnavalslager werd bij haar af scheid dan ook goed gezongen en „Tiet sie” liet het zien ook. Miss Carnaval 1973 werd Itteke Veenstra uit Bolsward, de hofdames werden Femmie Jongman uit Urk (werkzaam in Bloemkamp) en Aukje Grauwstra uit Sneek (ook werkzaam in Bloemkamp). Al met al een carnaval waar met grote voldoening op terug gezien kan worden. De Prins bracht aan het slot dank aan alle aanwezigen en vooral ook aan de disjocky „Joep” die 5 avonden lang van uit zijn „platenkist” alle mogelijke car navalslagers de zaal in slingerde. Tot slot dankte hij ook de heer B. v. d. Vegt (bij de bezoekers beter bekend als Bau- ke) die met zijn barkeepers op zeer jo viale wijze de vele dorstigen van de ver schillende drankjes te voorzien. Een achttal ingekomen stukken, voor het merendeel, goedkeuringen van Ged. Staten op eerdergenomen raadsbesluiten, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Voorts wordt burgemeester Alta op zijn verzoek met ingang van 1 april, in verband met zijn pensionering per die datum, eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. De voorzitter doet hierna nog mededeling van een aan B en W ge richt schrijven van R. P. Hofstra te Itens, waarbij deze, onder toezen ding van een krantenfoto van de raad van Bolsward, het college er op wijst dat in vele gemeenten het aanwezige publiek ook koffie wordt verstrekt tijdens de raadsvergaderingen terwijl in Hennaar deradeel het publiek slechts regelmatig het onderdeel „koffieslorpen” en „koekhappen” van de raadsleden mag aanzien. De voorzitter zich richtend tot het aanwezige publiek deelt mede, dat ook in Hennaarderadeel steeds het publiek van koffie wordt voor zien wanneer die publieke belangstelling althans niet groter is dan 12 a 15 man. Bjj een grotere toeloop zoals thans wordt dit niet ge daan. niet omdat de koffie te duur zou worden, maar uitsluitend en alleen omdat men daar niet op is berekend. ogenblik uit de hand gelopen. Prins Bachus XI vergezelt van Miss Car naval 1972 en de leden van de Raad van Elf hield de zaak goed onder controle en er werd geen wanklank gehoord. De Prins die de in voetbalkringen bekende gele-kaart en de scheidsrechtersfluit be ter hanteerde dan menig voetbalscheids rechter, liet deze gele kaart slechts een enkele keer zien en maar eenmaal in de ze 5 dagen werd de rode kaart uitge reikt. De oproep van de Prins „om feest te vieren eensgezind ten bate van het gehandicapte kind”, bleek niet vergeefs te zijn. De zaterdagavond was hiervoor uitgetrokken. Er kwamen 500 carnavalis- ten naar de grote feestburcht. De direc tie van Den Hof van Holland stond 50 cent van de entree van elke binnenko mende af aan het gehandicapte kind, dat werd dus f 250,-. In overleg met Prins Bachus werd als doel gekozen, het dag verblijf voor het gehandicapte kind ,,’t Mearke” hier in Bolsward. Later op de avond deed Prins Bachus via de microfoon een beroep op al zijn feestgenoten om gezamenlijk daar een zelfde bedrag aan toe te voegen. Natuurlijk lukte dit zodat er een totaal bedrag van f 500,87 bijeen kwam. Dit bedrag werd vrijdagavond om negen uur overhandigd aan het bestuur van de „Stichting dagverblijf ’t Mearke”. Deze kleine plechtigheid vond plaats in de Rabo bank (Raiffeisenbank). De heren S. Hoekstra en J. Gaastra resp. voorzit ter en penningmeester van ’t Mearke toonden zich zeer verrast toen Prins Ba chus XI in gezelschap van Miss Carnaval 1973 en haar hofdames: de Miss Carna val 1972 en de bedrijfsleider van Den Hof van Holland de heer B.v. d. Vegt bij hen binnen stapten. „Nog nooit”, aldus de heer J. Gaastra, „Heb ik hier zulk ’n hoog gezelschap mogen begroeten. Hoe De vergoedingen voor de kosten van vakleerkrachten worden vervolgens zon der hoofdelijke stemming vastgesteld overeenkomstig de door B en W aan gegeven bedragen. Zonder hoofdelijke stemming worden hierna de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1971 voorlopig vastge steld als volgt: Uitgaven ingevolge arti kel 55 bis der Lager onderwijswet 1920 f 13204,58 Beschikbaar gesteld bedrag f 10587,71. Het bedrag dat de werkelijke uitgaven minder heben bedragen dan het be schikbaar gestelde bedrag, vast te stellen op f 2616,87. Zonder hoofdelijke stemming sloten tot het verlenen van krediet aan de openbare basisschool te Wommels voor de aanschaffing van een schrijfmachine. Bolswards Nieuwsblad i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1