Kiezen: Prolongeren of een fiaheSüroar agrobank S3 I INTERIEUR73 prins bemhardhoeve zuidlaren „schone” lei “W Wereldvoedselsïtuatie en haar gevolgen 14$ «1 Foto van de week Drs. Meinte Abma Hennaarderadeel Nieuwe aanwinsten WEES RENTEBEWUST BONDSSPAARBANK - HARLINGEN 5 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Sparen op de manier die pre-_ cies bij uw bedoelingen en mogelijkhedenpast.dat kan bij de Rabobank. Al naar gelang de opzeggingstermijn KR vergoeden wij een rente van 4% tot Wr f k Jaarvergadering E.H.B.O. ^^^^275 kantoren in Friesland staan u ten dienste. burgemeester van 112e JAARGANG No. 22 VRIJDAG 16 MAART 1973 Wymbritseradeel. Turkije Frankrijk Voedselvoorziening Ierland Straatsburg Argentinië Amerika us hjoed to sizzen BIBLIOTHEEK BOLSWARD Droom O, .xxxxxx' NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 9 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Hwat hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Fel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De nieuwgekozen president van Argenti nië, de peronist Hector Campora, heeft na de bevestiging van zijn verkiezings overwinning, verklaard, dat hij zijn ambt niet eerder zal aanvaarden voor ex-pre- sident Juan Peron in Argentinië zal zijn teruggekeerd. De ex-president en leider van de pero nisten heeft echter verklaard dat hij niet vóór 25 mei naar Argentinië zal terug keren, maar dat Campora hem wel de komende dagen in Madrid zal komen op zoeken voor overleg. Het militaire bewind van Argentinië on der leiding van generaal Lanusse heeft Peron verboden naar Argentinië terug te keren vóór de inauguratie van de nieuwe president heeft plaatsgevonden. Als Peron voor die tijd toch zou terug keren zou dit een ernstige provocatie be tekenen. Campora verklaarde echter tegenover ’n juichende menigte: „Ik beloof u dat ik geen enkele dag president zal zijn als generaal Peron niet in Argentinië is. Ik zweer u dat Peron met mij de regerings gebouwen zal binnentreden.” De gaullisten en hun coalitiegenoten, de onafhankelijke republikeinen en de cen- trumgroep van minister van Cultuur Jacques Duhamel, hebben tijdens de tweede ronde van de parlementaire ver kiezingen een vrij grote meerderheid in de Nationale Vergadering veroverd. Dit is de toch nog verrassende uitslag van de verkiezingsstrijd in Frankrijk, na dat een week geleden de stemmenper centages die de gaullisten tijdens de eerste ronde hadden gehaald in vergelij king met 1968 met bijna 10 procent ble ken te zijn teruggelopen tot ongeveer de stemmenverhouding van 1962. Tegelij kertijd ging het linkse volksfront met bijna 5 procent vooruit. Dat deze sterke positie van links tijdens de eerste ronde zich niet zou uitdrukken in een overwining tijdens de tweede ron de werd algemeen verwacht. Maar dat de gaullisten thans zelfs de steun van de tot nu toe in de oppositie verkerende „hervormers” niet nodig zullen heb ben is Wel verrassend. Vrachtrijder L. Ypma uit Lollum hoopt een vrachtauto aan te schaffen. 3 O O O O O o o J Met een onverwacht grote meerderheid koos het Europese Parlement in Straats burg mr. dr. C. Berkhouwer (WD) tot voorzitter. De eerste Nederlandse voor zitter van het Europees Parlement ver sloeg zijn tegenkandidaat dr. W. Schuijt (KVP) met 85 tegen 71 stemmen. Önmiddellijk nadat de uitslag bekend was geworden wenste dr. Schuyt mr. Berkhouwer geluk en besloten beiden de ietwat bittere campagne die aan de ver kiezing vooraf was gegaan, te vergeten. Het was tot nu toe niet gebruikelijk dat er tegenkandidaten werden gesteld bij de verkiezing van de voorzitter van het Europees Parlement, maar de Christen democratische fractie waar dr. Schuyt deel van uitmaakt had niet mee willen doen aan de afspraak van de andere drie grote fracties, socialisten, liberalen en gaullisten om deze keer de liberaal mr. Berkhouwer op de voorzittersstoel te brengen. Er zijn ook nog landen, waar men meer dictatoriaal is ingesteld en het wel zon der verkiezingen kan doen. Zo’n abso luut heersertje is Amin in Oeganda, die voor het eerst sinds lange tijd een pers conferentie heeft gegeven. Tijdens die bijeenkomst verklaarde hij dat „mijn land in de toekomst een van de vrien- De met veel spanning omgeven presi dentsverkiezingen in Turkije zijn voor het eerst in de geschiedenis van de re publiek de tweede ronde ingegaan, nadat gisternacht de door het leger gesteunde kandidaat, generaal Faroek Gurler, werd verslagen in de eerste stemmingsronde. Jack Lynch heeft na zijn verrassende ne derlaag bij de Ierse verkiezingen van twee weken geleden, zijn premierschap overgedragen aan Liam Cosgrave, de 52-jarige leider van de conservatieve Fine Gael-partij. Verenigd met de Labour-regering in een onwaarschijnlijke coalitie zal deze verle gen man, die, hoewel hij al 30 jaar in de politiek is, nog steeds beschouwd wordt als een grote onbekende, de Ierse repu bliek de komende jaren regeren. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 5de internationale beurs voor woninginrichting 16-25maart73 De minsken binne langer nijsgjirriger om to witten hoefolle immen as om der nei to fornimmen hoe’t sa’n immen it hat biset. Bolswanls Nieuwsblad 4XXX5 3e week maart 1923 ALLENDE, SALVADOR. Chili op weg naar het socialisme. Bloemlezing van toespraken van de president van Chili, waarin deze de criteria aangeeft waar naar zijn regering handelt om een eind te maken aan het kapitalistische regiem. BOTT, G. Opvoeding tot ongehoorzaam heid. In drie politiek-geöriënteerde kin dercrèches in Duitsland wordt bewust gestreefd naar een anti-autoritaire op voeding, waardoor men hoopt de kin deren rijp te maken voor een nieuwe maatschappij. FREEZER, HARRIET. Het onderste uit de man. Visie op de problemen van de man in de hedendaagse samenleving. Israël in feiten en cijfers. Beknopte in formatie over Israël anno 1972 op his torisch, economisch, politiek en cultureel gebied. Bevat tevens tekst van het vraaggesprek van J. van Tijn met pre mier Golda Meir, zoals dat werd gepu bliceerd in Vrij Nederland. KAMPEN, A. VAN. Geschonden eldora do; aansluitend op „Het land dat God vergat”. Reportage uit de binnenlanden van Bra zilië over de mensonterende omstandig heden waarin de gomtappers leven en over hun grote voorvechter pastoor Jan van den Dungen. KOOL-SMIT, J. Hé zus, ze houen ons er onder. Aan de hand van vele voorbeel den tracht de schrijfster aan te tonen dat er nog steeds discriminatie bestaat, ten opzichte van de vrouw. WITTE, B. S. Waarom geen sterilisatie? Informatie over een nieuwe vorm van geboorteregeling. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Voorjaar; tijd van schoonmaak en van „kiezen”. De man kiest zijn bruid, de vrouw haar nieuw behangetje of vitrage. Volken kiezen hun president of volksvertegenwoordiging. Soms blijft er veel bij het oude, soms wil men iets nieuws. De afgelopen dagen zijn wel die van verkiezingen geweest. In Frankrijk, in Ierland, in Straatsburg, in Ar gentinië, in Turkije.... En te midden van dit alles trachtte ook Bur ger in ons eigen landje zijn ministers te kiezen. In de praktijk al thans. In feite is zijn werk niet anders dan voldoen aan de opdracht van Hare Majesteit, die apart uit Oostenrijk kwam vliegen om te horen hoe de stand was Aanbesteding van het maken van een Bad- en Zweminrichting aan de Sneker- vaart. Gegund aan de laagste inschrijver H. Jorritsma voor f 4123, 10.000 m2 woon-ideeën kompleet opgebouwde D’73 bungalow veel nieuws: meubelen, keukens, sanitair, verwarming, zonwering, enz. DAGELIJKS14-22, ZATERDAGS 10-22, ZONDAGS 12-18 UUR Dit is geen Parijs, maar Bolsward. Het is ook geen verkleinde uitgave van de Eifeltoren, maar een PEB-mast, het wa ter op de voorgrond is geen Seine, maar gewoon een stukje H2O ergens bij de Marnezijl, waar de nieuwe openlucht transformator wordt ingericht, die ge voed moet worden door een hoogspan ningsnet, gedragen van hier tot Kiester- zijl en vervolgens. Hier staat det licht mast zwart tegen de lucht, maar in het landschap is hij zilverkleurig. Het is er net mee als met een sneeuwvlok. Ziet u die bij een tegenlichtopname naar be neden dwarrelen, dan is die donker, maar zodra hij beneden de horizon is, is ie wit. Wij prijzen de fotograaf, ons aller F. K. Mol, voor het feit dat hij proza heeft willen maken tot poëzie, iets sta tisch en stijfs tot iets speels. Zijn helper was daarbij het water, want vouwt u de foto dubbel of bedekt u de helft, dan is alle leven en spanning er uit. In Amerika, waar de presidentsverkie zingen al lang achter de rug zijn, dreigt het verkiezingsmuisje nog een staartje te krijgen. De algemene rekenkamer van de Ame rikaanse regering heeft het ministerie van Justitie gisteren ingelicht over het feit, dat het comité voor de herverkie zing van president Nixon zich waar schijnlijk aan wetsovertreding heeft schuldig gemaakt door een bijdrage van 200.000 dollar (rond f 600.000,-) aan het verkiezingsfonds van de internationale financier Robert Besco niet openbaar te maken. Er zal waarschijnlijk een ge rechtelijke vervolging worden ingesteld. en Blauwhuis was f 4.493,Deze grote opbrengst hebben we mede te danken aan de vele dames die daarbij helpen. De lectuur voor de zieken wordt verzorgd door de heer F. Slot, die wekelijks vele honderden kilo’s naar Den Haag ver stuurd. Het maandblad beter met Max wordt door de secr. verdeeld onder ver pleeg- en bejaardetehuizen en thuislig- genden. Ook dit jaar was onze afdeling gevraagd als gastvrouw op te treden, bij de aanleg van de Henry Dunantboot in Sneek. Omdat deze boot zeker 4 maal daar met de gasten aan boord overnacht is de verzorging voor één afdeling te bezwaarlijk, vandaar dat het inroepen van hulp uit een andere afdeling. De dames van de welfare hadden voor alle opvarenden een geschenkje ge maakt. Verschillende leden, als boeren kapel optredend, van de muziekvereni ging „Oranje” zorgden een uur lang voor vrolijke muziek, één en ander werd geweldig door de patiënten gewaardeerd. Van de vacantieweek van bovengenoem de boot met de vacantiehuizen van het Nederl. RK genoten 6 inwoners van Bols- word Op 7 november was er weer een bloedafname avond. 225 donors gaven hun hoeveelheid bloed, waaronder 11, die dit reeds 5 x deden, aan hen werd de Landsteiner penning uitgereikt. De dag- boottocht was ook een geweldig evene ment voor vele plaatsgenoten. De Rote- rieclub zorgt ieder jaar voor aan voer naar Sneek en afvoer in Bolsward. Het welfarewerk loopt ook prima. 20 dames stellen zich geheel belangeloos in dienst van de mensheid. Wekelijks zijn ze op hun post in 3 bejaardehuizen in Bols ward en ’t Theresiahuis te Blauwhuis en eens in de 14 dagen bij de bejaarden- soos, terwijl enkele thuisverblijvende patiënten worden bezocht. Door een prettige en gezellige verkoping in ’t Hen drik Nanneshof kon onze penningmees ter voor de post welfare een voordelig saldo boeken, 10 dames welfare werk sters werd ’n medaille van 10 jaar trou we dienst uitgereikt. Al deze dames le ren hun nieuwe techniekjes van de pro vinciale leidster van kring Friesland. 2 dames halen deze kennis bij toerbeurt op een bijeenkomst en Sneek om het daarna weer aan de anderen door te ge ven. De afdeling kan alleen al deze ac tiviteiten verrichten door de hulp van zoveel vrijwilligsters, collectrices, welfa- rewerksters EHBO en BB, maar vooral bok door het geld dat door kontributies of bij inzameling door de inwoners wordt gegeven. Mevr. G. S. Miedema- de Boer heeft ook haar aandeel wel in ’t bestuur. Jaarlijks schrijft ze meer dan 2000 kwi tanties uit, is bij bloedafname onze me disch arts en bij dagtochten soms de scheepsarts. Ze was 10 jaar bestuurslid en ontving geheel verrast uit handen van de kringsecretaris de medaille met oorkonde. De voorzitter onderstreepte ook nog eens de waarde van de hulp die het bestuur ondervind van zoveel plaats genoten. De penningmeester, de heer Kamsma, werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Mevr. Landman-Gala- ma verzorgt alle contacten tussen Bols ward en Blauwhuis. De aanwezigheid van de EHBO-ers zorgde tijdens de kof fie weer even voor een verstevigde band. Bij de stemming bleek de heer F. Slot zich niet weer opnieuw kandidaat te kunnen stellen. Rondvraag bracht geen nieuws meer op, waarna de voor zitter de vergadering sloot. v’ De brug te Hichtum aanbesteed. Gegund aan de laagste inschrijver J. Kuipers te Zurich voor f 6.870,De raming was f 7000,—. delijkste naties ter wereld zal worden”. Tijdens het twee uur durende gesprek volgden nog meer interessante opmerkin gen: Over de economische situatie zei Amin: „Dit is een paradijselijk land. De armste man van Oeganda is generaal Amin. Het is beter dat ik arm ben en de mensen rijk”. Over de Britse premier Heath: „Hij is een van de beste premiers. Hij is net zo taai als Hitler destijds was. Ik bewon der hem erg, ik bedoel, hij lijkt op Churchill”. Over dromen: „In augustus van het vorige jaar heeft een droom mij geïnspireerd om de Aziaten uit mijn land te verdrijven”. Een andere keer had de generaal een droom gehad over Israël, dat inmiddels zijn vijand is geworden. Dat zij zich voor 1974 uit ’t bezette gebied zouden moe ten terugtrekken om dat te bevrijden. Op de vraag of hij vaak droomde zei Amin: „Nee hoor, alleen als het noodzakelijk is”. Verkiezingen geven problemen, maar zich door dromen’ te laten leiden lijkt ook het ware niet. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Op 5 maart werd de jaarvergadering gehouden, van de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Naast de bestuursleden, kon de voorz. ds. H. Kreb ook welkom heten enkele leden van de EHBO en de heer M. Huisinga, kringsecretaris uit Leeuwarden. Uit het jaarslag van de secr. mevr. S. Toonstra van der Spoel bleek, dat er in ’t afge lopen jaar veel was gebeurd. Als op volgsters van de dames Falkena en Lun- ter waren gekozen de dames Postma en Bouwmeester. Eerstgenoemde dames na men op 24 mei afscheid na 22 jaar lang de afdeling te hebben gediend, als secr. en vice-voorzitster. Hun werd een klei ne herinnering als dank, aangeboden. De penningm. beheerde op voortref felijke wijze de kas, maar kon niet ver hinderen dat er een nadelig saldo was ontstaan. Dit is te wijten aan het feit, dat onze afdeling f 2800,moest bijdragen aan de ambulance van het Rode Kruis gestationeerd in Joure. Reeds verschil lende malen heeft deze dienst, haar gro te nut bewezen. Met oud en nieuw werd aan chronisch zieken, en inrichtingen en verpleegtehuizen buiten Bolsward een attentie gestuurd, namens de adfeling. De jaarlijkse inzameling was weer een groot succes. De opbrengst in Bolsward I Drs. Meinte Abma thans loco-secre- taris van de gemeente Maartensdijk in Utrecht is met ingang van 16 april benoemd tot burgemeester van Hennaar deradeel. Hij zal daar burgemeester R. Alta opvolgen, die binnenkort wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid neemt. De nieuw be noemde burgemeester is ruim 42 jaar, lid van de CHU, Nederlands Hervormd en een Fries. Hij is namelijk een zoon van veehouder Jelle Abma te Folsgare. De heer Abma verliet echter al op vrij jeugdige leeftijd Friesland en diende op diverse gemeentesecretarieën in den lan de. Drs. Abma hij behaalde zijn doc toraal rechten in de avonduren aan de universiteit te Utrecht is gehuwd met de 40-jarige Gijsje Berendina Johanna de Nooij, die voor haar huwelijk ver pleegster in Den Haag was. Het echt paar heeft twee kinderen: de 6-jarige Jelle Michalis en de 2-jarige Meinte Gerben Willem. Wat betreft deze twee laatste namen is de kleine Meinte ge noemd naar zijn ooms Gerben Abma en Willem Abma. Gerben Abma is de schrijver van de Gêrsridders en De nacht fan in leechrinner en Willem Abma de auteur van diverse gedichtenbundels. Als tweede en laatste onderwerp van de stortvloed van verkiezingsnieuws, iets over een in wezen veel ernstiger pro bleem, de wereldvoedselorganisatie. Een voorbeeld: In verscheidene provincies in Rusland heerst een tekort aan boter, aardappelen en andere voedingsmidde len en de plaatselijke autoriteiten heb ben de verkoop ervan aan banden ge legd. Dit is slechts een symptoom. Op die voedselproblematiek willen we nog even nader ingaan. Ofschoon de wereldlandbouwproductie in 1971 met ongeveer drie procent is toe genomen ten opzichte van het voorgaan de jaar, „moet men dit globale cijfer heel wat nauwkeuriger bekijken om een beeld te krijgen van de werkelijke situa tie”, aldus de directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO), Addeke H. Boerma, in de toespraak die hij onlangs hield in het Instituut voor Buitenlandse Zaken v^n Washington onder de titel ,De Wereldvoedselsituatie en haar ge volgen’. Hij wees op een aantal veront rustende problemen die de achtergrond vormen van de povere landbouwpresta- ties van de ontwikelingslanden. Het meest relevante’ zei Boerma, is dat de globale toename in de landbouwpro ductie van de wereld het feit versluiert dat de belangrijkste toename op reke ning komt van de ontwikkelde landen; daar is de productie in 1971 met onge veer zes procent toegenomen ten opzich te van het voorafgaande jaar. Daaren tegen nam de landbouwproductie in de ontwikkelingslanden tezaam genomen slechts met een a twee procent toe en bleef zo ver beneden het niveau van ’70 dat drie procent bedroeg. Boerma maak te verder duidelijk dat bijvoorbeeld de cijfers voor de wereldlandbouwproductie het feit verdoezelen ,dat er nog altijd 300 tot 500 miljoen mensen in de wereld honger lijden of slecht gevoed worden’. Bovendien ligt de toename van de pro ductie van de ontwikkelingslanden van een a twee procent in 1971 aanzienlijk beneden de bevolkingsgroei van onge veer 2,5 per jaar en roept zo, al is het maar voor een ogenblik, weer ’t spook beeld op van mogelijke hongersnood in delen van de ontwikkelingswereld’. H •J I I I I I XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXN Opgericht de Bolswardse biljartclub. Bestuursleden Y. H. Galama, W. Scher mer en Th. v. d. Meulen. De speelavon den worden gehouden' in Hotel Wiebes.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1