Fa. S. S Gahe Skroar 73 d. Werf 75 jaar I f- R Van tot grote heren modezaak M,. «nu „klereman” BI sL !*-.wi hJ j] tsm f X' 1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII Fan stêd en lan prins bemhardhoeve zuidlaren Burgemeester geen spreekuur 5ET* MEbSEEsS-- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Hwat hat F I rA i f lil l i fcf» I DINSDAG 20 MAART 1973 112e JAARGANG No. 23 Oorlog Kinder-confectie werd Boetiek Steeds drukker 4 „De Klereman" us hjoed to sizzen Winkel Onze gelukwens Feest M. Revolutie Koffie DE REKKEN OPMAKKE Groei *V**W««v Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vttg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157) Het bezoek van de koopman was voor de vaak geïsoleerde buitenmensen een waar feest. Hij mocht vaak in de mooie kamer, kreeg een koekje bij de thee, en er wer den allerlei praatjes en schandaaltjes uitgewisseld. En voor de kinderen van de klant had hij altijd een snoepje of klein speelgoedje mee. De koopman had dus een voorbeeld, men paste het bij de klant thuis, en de „be merkingen” werden genoteerd, en thuis werd het kledingstuk in orde gemaakt. De koopman had natuurlijk alle mogelij ke textielwaren bij zich: zijde, gebreide ondergoederen, ook veters, garen en band Als de koopman niet op reis was, maak te hij alles zelf, geassisteerd door zijn vrouw en kinderen. Er was nog wel een kleermakerij met echte kleermakers en een snijder, maar de confectie werd veel uitgebreider. De In 1968 hebben wij verbouwd en naar mijn bescheiden mening staat er nu een moderne zaak. Alles overzichtelijk, zo functioneel mogelijk, met mode voor ie dereen, en zelfs voor de progressieven nog een aparte shop, boetiek. Deze boe tiek was in eerste opzet gepland voor de leeftijdsgroep tot 25 jaar. Maar ze be strijkt nu een veel bredere leeftijds groep dan eerst verwacht werd. De mode is nu wel zo belangrijk, dat de meeste Europese landen anderhalf jaar van te voren in samenwerking een prog nose samenstellen van modellen en kleu ren voor de gemiddelde mode. De progressieve mode echter komt vaak van de straat (mill-look filmstof) en van belangrijke in het nieuws tredende per sonen, zoals b.v. de colltrui die werd ge lanceerd door Lord Snowdown. Inplaats van een wit overhemd droeg hij onder zijn smoking een witte colltrui, die een grote opgang gemaakt heeft en nu nog „in” is. En als we nog een stapje verder gaan; dan komt de toekomstige mode uit de computer. Tot zover het „verhaal” van de heer Van der Berg. Fa. S. S. v. d. Werf is een van die zaken die niet alleen Bolsward sie ren, maar er ook het karakter van uit maken. In het verleden week donderdag vanuit Bolsward uitgezonden radiopro gramma werd o.a. de Bolswardse mid denstand genoemd als één van de pijlers waarop Bolsward economisch steunt. Bolsward met nog geen 10.000 inwoners is verzorgingsgebied voor zeker 25 a 30.000 inwoners. Voor de fa. S. S. v. d. Werf geldt dit zeker. Het is een van die vanouds gevestigde, langzaam maar ze ker gegroeide zaken, die diep in Bols ward zijn geworteld en er niet meer van los te denken. Zaken als deze, zo door de historie met Bolsward en omgeving ver strengeld, zijn geen eendags vliegen, geen zaken die met veel bombarie komen, nu maar na verloop van luttele jaren met sti le trom weer gaan. Dit is de reden, dat heel Bolsward dit jubileum meeviert en ook wij onze gelukwens graag toevoegen, aan de vele die zeker zullen komen. Niet van fabrikanten en leveranciers, maar - niet minder gewaardeerd - van de klant, waarvan pake en beppe ook reeds koch ten bij S. S. In minske docht net altyd, hwat er die hy stiet net altyd, dêr’t er stie, hy bliuwt net altyd, hwat er wie, hy haldt net altyd, hwat er hie. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 5 de internationale beurs voor woninginrichting 16-25maart73 ■yl ■mmiiiiimun ■InilUIIIU. Op een ietwat geheimzinnige, maar evenwel originele wijze is den volke in Bolsward en wijde omgeving de laatste tijd geconfronteerd met een „aanstaand" Jubileum. Wie, wat en wanneer werd eerst nog even in het midden gelaten. Inmiddels hebben geregelde klanten er bericht van gekregen. De fa. S. S. v. d. Werf te Bolsward bestaatvan- daag 75 jaar, een respectabele leeftijd in de zakenwereld. In verband hiermee hebben we de heer 8. J. M. van der Berg, directeur van de huidige zaak gevraagd om iets van dit jubileum (en van hetgeen er aan voorafging) te vertellen. De nije foarsitter fan de Fryske Keamer fan Keaphannel hat ditkear in jierrede nije styl halden. Der waerd net wiidwei- dich yngien op allerhande sifermateriael oer it öfroune jier en gjin analise jown fan de bidriuwstüken ien foar ien, lyk as yn it forline wol barde, mar mear in globael oersjoch jown en bisocht dêroer in bipaelde visy to jaen. Al to bimoedig- jend wie die nou just net, mar likemin wie der sprake fan panyk. Net al to bi- moedigjend dus. Dat die daliks al bliken üt de bou-aktiviteit oangeande bidriuws- gebouwen en dy foar hannel en forkear. Hjir wiist it net sa bést, hwant yn 1972 wie de gong der aerdich üt. Waerd yn it jier derfoar yn Fryslan yn dizze sek- tor (dus buten it bouwen fan wenten, Donderdag a.s. zal burgemeester J. A. Mulder geen spreekuur kunnen hou den. Ik wil er graag iets van vertellen, hoe de textielzaken van de grond gekomen zijn, en speciaal hoe mijn grootvader die begonnen is, aldus de heer Van der Berg. In den beginne had men een kamertje, kocht wollen en katoenen stoffen in, en maakte daar met de hand een kleding stuk van. En zo ging men de „boer” op, vaak te voet, en ook wel eens per trek schuit en dan verder weer te voet. De kledingstukken werden verpakt in een kleedje. Dit is zo’n kleedje waar vroeger alles in meegenomen werd omdat er nog geen dozen waren, en men het gemakkelijk op de rug kon dragen. naars, boordeknoopjes, plastrons, geste ven manchetten, zwarte hoge hoeden, slobkousen en ook machinaal vervaardig de lange sokken. Men begon er aan te denken om de ka mers maar wat te verbouwen tot een grotere ruimte; ’t idee winkel (foto). Voor de ramen werd nu ook getracht te etaleren, met glazen vaasjes en kistjes. Af en toe werd er zelfs een bericht in de krant gezet met speciaal aanbevolen artikelen voor de prijs van enkele cen ten tot enkele guldens. Dit had veel succes en de zaken gingen goed, de collectie werd groter en uitge breider. Mijn grootvader Simme Sjoerds v. d. Werf (vandaar S. S. v. d. Werf kon toen zelfs confectiepakken verkopen, dit was een revolutie.... Het waren pakken, die op een staaltje enkele maanden geleden door de winke lier uitgezocht waren, en die door een fabriek min of meer machinaal gemaakt werden. Denk niet dat zo’n confectiepak hetzelfde confectiepak van nu was.... Maar het was wel een eerste aanval op het maatpak, en zeer welkom voor de minder draagkrachtigen. En nu moest er maar eens een echte winkel komen. En die kwam er in 1933 (zoals u nog wel weet van voor de verbouwing in 1968). koopman van vroeger moest nu in de winkel blijven om jassen, pakken, sok ken, boorden, overhemden e.d. te verko pen. Wel kwam ér een speciale man bij, de vertegenwoordiger voor „buiten”, die nu vooral met confectie op pad ging. De si gaar en de sigaret bleef, maar het gezel lig koffiedrinken verdween, ’s Zondags was de zaak voortaan ook gesloten. UUUUI lltllllll11IIIIIIIUI Omdat het in de voorkamer drukker werd, bleef er steeds minder tijd over om er op uit te trekken. En om meer ruimte te creëren werden uit de voor kamer een paar stoelen gehaald, een dressoir werd naar een andere kamer gebracht, een kast met veel laden werd doelmatiger ingericht; en er was een „toonbank”. Het was vooral erg druk op donderdag als er markt was en na de zondagse Hoogmis. Dan kwam men vaak betalen en tege lijkertijd de dorst lessen, want het was toch koffietijd. En na de koffie was er voor de mannen een borreltje. Dit gebruik is nog lang in ere gebleven. BS? - I •Irttjfca"!!!!!!?' tsjerken, skoallen om) foar sa’n f 94,4 miljoen bistege, dit bidrach is net heger wurden, lyk as men faeks wol for- wachtsje soe, omt it bouwen seis om- mers al moai djürder wurden is. Krekt oarsom. Dit jier kaem it mar ta f 53,7 miljoen, dat is mar efkes 40% leger. Soks kneppelt wol oan. Spjalt men it dan ek noch yn de sektoaren bidriuwsgebou- wen en dy foar hannel en forkear, dan docht bliken, dat der oan bidriuwsge- bouwen men yn 1972 net iens takaem oan de helte fan it jier dêrfoar. Nou die him ek lannelik dit forskynsel fan tobek gong wol foar, mar wie it mear in kwest je fan minder hurde groei. Allinnë waerd ek dér in 10% minder ütjown oan üt- wreiding fan de yndustry as it jiers dêrfoar. Dochs moat men nou ek wer net miene, dat it der yn Fryslan safolle minder hinne leit, as yn oare dielen fan it lan. Sa wie it tal arbeidsplakken, dat der yn üs provinsje forlern gyng oan bi- driuwsslutingen, ensfh. net botte heech: meielkoar 326 wurknimmers of 1,5% yn it totael, oardel man op de hündert dus. Ek is de wurkleazens yn Fryslan net oeribel omheechflein. Yn 1972 wie de „arbeidsreserve” hjirre 3.9% fan de ün- ófhinklike biropsbifolking, tsjin 3% yn it jiers dêrfoar. Dêr kaem dus noch net ien op de 100 by. Dochs sitte wy oan de hege kant, hwant lannelik wie it persin- taezje wurkleazen 2,7%, it jier derfoar 1.7%. Us persintaezje leit dus wol heger, mar de taname wie düdlik minder! Hjir sil ek wol in gunstige ynfloed fan de wurkgelegenheitsprogramma s fan it re- gear to fomimmen wêze. Algemien wurdt oannommen, dat de ekonomyske groei yn tal fan bidriuwstüken yn de kommende jierren gans minder wêze sil as foarhin- ne. Wol sille der priisstigingen wêze by Ook kwamen verdwaalde „stads- en bui tenmensen” in de kamer om zijde, rolle tjes naaigaren en verstelstof te kopen, en vaak kregen zij er voor de gezelligheid een kopje koffie erbij. Doordat de men sen erover gingen praten, kwamen er steeds meer klanten bij. Het kamertje werd te klein en doorgetrokken en de voorkamer kwam bij het „bedrijf”. Achter de ramen werden artikelen ten toon gespreid; er kwam een bediende bij; het assortiment werd uitgebreid met o.a. losse boorden, de zgn. Vadermoorde- '■gliwnf? it oerbliu- wende gebiet ünleefber makke mei alle kweade gfolgen dêrfan, gefolgen dêr’t wy hjoeddedei noch mei tangele sitte. Hie men sünt de oarloch ynpleats alle war dien it folk hjir to halden en hjirre brea to jaen, dan hie it plattelan der gans florisanter foarstien. Doe’t de Haech se hearen dat lang om let yn ’e rekken krigen en oankommen seagen, dat de foarsjenningen troch in tobekrinnen fan de bifolking yn gefaer kamen, is hiel Fryslan hommels stimulearringsgebiet wurden en hat men bisocht de wurkge- legenheit binnen de regio op to fieren en it fortrekoerskot to biheinen. Hjirby waerd de klam spitigernöch tofolle lein op it oanlüken fan nije bidriuwen, tomin op it ütwreidzen fan bisteande, faeks folie hechter yn it folkslibben forankere bidriuwen. It risseltaet hat west, dat der sünt minder hüshaldings nei it wes ten forhüzje, al geane der noch hiel hwat fan de jongerein oer de provinsjegrins, lykwols net allinne om to arbeidzjen, lokkich ek om to studearjen. Greate hea ren forsinne har ek wolris. It is noch mar in pear jier lyn, doe waerd fan de dakken forkundige dat yn it jier 2000 Ne- derlan sa’n 20 miljoen minsken telle soe. Yn Fryslan soene dan 1 milj. wen- je (it hat nou rom in heal miljoen). Nou tinkt men, dat Nederlan net heger komt as 17,5 miljoen en Fryslan plak ré meitsje moat foar 850.000 minsken. As dy allegearre in plakje ha moatte, moat men fansels gjin greate stikken under wetter sette! Trouwens, binne wy yn Fryslan wol sa wiis mei it opheinen fan hwat men yn Hollan tofolle hat? Soe it fêsthalden fan de natuerlike groei net foar alles better wêze? Toen kwam de oorlog. Je kon toen wel wat krijgen, maar dan moest je wel bon nen, boter of erwten e.d. inleveren. Ook kon je beddenlakens inleveren, daar wer den dan regenjassen van gemaakt. Dit was geen gemakkelijke tijd. Maar na de oorlog werd de confectie-industrie door de Marschall hulp op Amerikaanse wijze opgezet en perfectioneerd. Ook kwamen er nu al gauw nylon sokken, trubenijs boorden (niet stijven) en No Iron over hemden, en het modische aspect kwam ook om de hoek kijken. De heren 8. J. M. v. d. Berg (directeur fa. 8. 8. v. d. Werf, links) en de heer Fl. Jorna (adjunct directeur, rechts) con troleren of de kwaliteit van het pas binnengekomen product overeen komt met die van de gekozen stof uit het sta- lenboek. Ook de kinderconfectie werd groot, door relatief goedkoper geproduceerde kinderkleding. In die tijd werden er ook Inkoopverenigingen opgericht om geza menlijk in te kopen, reclame te maken en de grotere toevloed van fabrikanten te selecteren e.d. Maar tot 1968 was S. S. nog steeds dezelfde winkel als van 1933, die nu meer op een net pakhuis leek dan op een moderne zaak. Want kocht men vroeger bij zijn trouwen een donker pak, bij overlijden was het nog redelijk goed, daartussen kocht men niets Dat is nu gelukkig anders. Bolswards Nieuwsblad in tal produksjefaktoren lyk as dy fan i sterke bifolkingsekspulsje arbeid en kaptael. It bidriuwslibben wurdt wol forgelike mei de race fan in hynder, sünder dat de baen in finish hat, in race, hwerby de efterbliuwers sünder pardon öfmakke wurde, in race, hwerby bütendat it tempo noch hieltyd opjage wurdt, dat der wol slachtoffers falie moatte. De fraech is, hwat de oer- heit hjirre to dwaen hat. Moat dy inkeld de efterbliuwers foar ófslachtsjen bi- hoedzje, moat dy it tempo öfremje, of him allinne dwaende halde mei it wol- wêzen fan de koprinders? Yngripen. bi- nammen iensidich yngripen fan de oer- heit, kin ek ta gefolch hawwe, dat de net holpen bidriuwstüken noch mear yn de nederklits reitsje. Om de wolfeart op peil to halden, sil it nasjonale produkt fan in lan, hwat dat dan ek mar wêze mei, jierliks in bipaelde groei ha moatte. Libbenskrêftige bidriuwen sille it haw we moatte fan ü.o. in goed management. Pas dan sjocht men tidich in ütwyk- mooglikheit nei in nije groeimerk. In oar punt-lannelik sjoen - is de bifol- kingspolitiyk. Al foech 20 jier lang bisi- ket de oerheit troch forromjen fan de wurkgelegenheit de bifolkingsüntwikke- ling to biynfloedzjen. Tink hjirby oan it forbetterjen fan de ynfrastrukteur en de direkte stimulearingsaktiviteiten. De problematyk wiziget him mei de jierren. Flak nei de wraldkriich wie der it pro bleem fan de strukturele wurkleasheit. Alle seilen waerden biset dy to bistriden. Emigraesje nei Australië, Canada en de States en migraesje nei it westen waer den as probaet middel oanrikkemandear- re. To min waerd der by bitocht, dat gizze polityk skealike by-effekten ha soe: it leechrinnen fan it plattelan en de lytsere doarpen. Forgetten wie, dat in 10.000 m: woon-ideeén ra kompleet opgebouwde D'73 bungalow veel nieuws: meubelen, keukens, sanitair, verwarming, zonwering, enz. ra ntSELMKS: I4-22. »TE»M8S 10-22. ZOMOACS 12-11 OW J '-Hrtiit H1 M>'a iï.’ ftr WMWtWHMIMUUmiUm UM i -3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1