Graanmarkt geeft te denken Slaagt formateur Abma (S.G.P.)? lilt stemt Rn Ti i M Goede internationale afspraken meer dan ooit gewenst Crocussen in volle bloei! J Kievitsei Verstrooide geest Ruim halve ton voor monumenten restauratie Friese kinderboeken IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Raadsvergadering Baarderadeel Prinses Margriet opent Prinsessehof Prov. subsidie voor Alarmsysteem voor bejaarden prins bemhardhoeve zuidlareh iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Êf! 112e JAARGANG No. 24 VRIJDAG 23 MAART 1973 Wymbritseradeel. 4 Wijziging Tarwebalans slaat over naar tekort perceel eens opgeheven JAWA üs hjoed to sizzen O Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Papieren graanovereenkomst gedijt niet Met z’n allen keken wij de laatste jaren zorgelijk naar de graanoverschotten, die ’s werelds graanschuren deden uitpuilen. Er wordt graan verbouwd bij het leven. De topproductie van tarwe in 1968/1969 loog er niet om. In dat jaar verbouwden de tarweboeren liefst 326 miljoen ton tarwe op een grondareaal ter grootte van 225 miljoen ha. In de oude EEG van de zes wist men ook van wanten, want de gemiddelde productie per hectare ging torenhoog uit boven het wereldgemid delde. De .tarweproductie in de gemeen schap was in 1968/1969 32*/i miljoen ton, en dat op ruim 10 miljoen ha. Sinds het toptarwejaar is de wereldproductie af genomen. Het tarweareaal is flink ge daald, terwijl de opbrengst per hectare daarentegen gestegen is. Tarwe is ongetwijfeld een van de sleu- telproducten in het consumptiepakket. Voor een groot gedeelte komt het graan in be- of verwerkte staat op tafel. Het bekendste voorbeeld is het brood. Daar naast is de tarwe een belangrijke grond stof voor de veehouderij. De zogenaam de voergranen kunnen in ons land, waar de intensieve vee- en vleesproductie op hoog peil staat, niet gemist worden. De vakman spreekt over zachte tarwe als veevoergrondstof. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dat ging de koningin te ver. Ze keerde voor de vijfde maal tussentijds uit haar vakantieverblijf terug naar Nederland en benoemde toen de heer Abma van de SGP tot formateur. De heer Abma voert thans besprekingen met de heer Breuker (R.K.) waarbij eerst alle aspecten van de 80-jarige oorlog nog eens worden door gepraat, 'om nergens misverstand over te laten bestaan. Ook de kwestie van het gezantschap van het Vatikaan zal stellig niet onbesproken blijven. De heer Beu ker van zijn kant wil thans eindelijk het Daarna is Drees jr. van DS ’70 nog een tijdje formateur, maar die wilde hele maal alleen regeren, omdat hij het toch allemaal beter wist dan alle anderen. de inkoop van bepaalde hoeveelheden boven een vastgestelde minimumprijs. Tot nu toe is er weinig van de mooie voornemens utgekomen, omdat de Vere nigde Staten zich verzet hebben tegen ’n graanovereenkomst, die de Amerikaanse tarweboeren het meest zou treffen. De Verenigde Staten hebben nog steeds een meedogenloze kritiek op de landbouwpo litiek van de EEG, omdat de uitvoer van Amerikaanse landbouwproducten door het gemeenschappelijke beleid geremd wordt. De devaluatie van de dollar kan dit euvel niet oplossen. Ondanks deze tegenstellingen tussen de Verenigde Sta ten en de EEG - twee landbouwmachten en twee tarweproducenten - zal de in ternationale graansituatie alleen maar gediend zijn met goede duideijke af spraken op internationaal niveau. Der gelijke wereldse overeenkomsten komen niet alleen de tarweboeren in de export landen ten goede, maar ook de importe rende landen. Het maakt zelfs weinig of .geen verschil of de consument dan wel de veehouder er mee gebaat is, want bei den staan of vallen met de beschikking over granen en dan voorts nog granen te gen aanvaardbare prijzen. processie-verbod wel zien. Mocht die formatie-Abma stranden, dan zal een beroep moeten worden gedaan op de secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties om Nederland on der internationaal beheer te plaatsen. Dan krijgen we tenmiste ook ontwikke lingshulp. Gedeputeerde staten van Friesland heb ben ten behoeve van de restauratie van 26 monumenten in Friesland een bedrag van f 54.465,beschikbaar gesteld. Het betreft hier de hervormde kerk en toren te Beers, het orgel van de hervorm de kerk te Drachten, de walmuren aan de Froonacker te Franeker, twee pan den aan de Groenmarkt (2-3) te Frane ker, de panden Schritsen 7 en Zuider- haven 69 te Harlingen, het pand Buren- laan 13 te Hollum, Learewei 20 te Irn- sum, Amelandstraat 12, Bagijnestraat 52 Snakkerburen/Bonkewei 3, 18 en 50-52, Doelestraat 6, Snakkerburen 1 te Leeu warden, Paesens L 32, Dubbelstraat 124 te Sloten, de Hein Buisman Stichting, Hendrik de Kejjzer Stichting en Stich ting Stadsherstel Hindeloopen, vijf pan den aan de vijver en zeven panden aan de Vijverstraat te Harlingen. Mient in learjonge, dat er al in master is, dan sil er licht noait in echte master wurde. De heer Hollander (links) reikt het eitje over aan loco-burgemeester W. Wielsma. Abonnementsprijs t7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 5de internationale beurs voor woninginrichting 16-25maart73 uitvoe- i N.W. heer Jongeling en de Rooms Katholieke Partij Nederland van de heer Klaas Beu ker, al dan niet met een extra ministers- zetel voor Hendrik Koekoek van de Boe renpartij. Zoals u wellicht nog niet weet was er begin dit jaar een informateur, ’n zekere Ruppert, die in februari plaats maakte voor een formateur, uit de krin gen van de gewone burger(ij). Daarna kwam eind maart Piet Steenkamp, die we nog van vroeger kenden. Ook Piet was een taaie volhouder, maar begin ju ni moest hij er toch eindelijk het bijltje bij neer gooien en toen werd van Riel van de VVD fomateur. Even later leek het er toen op dat Nederland een echt kolonelsbewind zou krijgen, dat snel aan alle problemen een einde zou weten te maken, maar de coup van Van Riel mis lukte omdat men het in de legertop niet eens kon worden over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. De gedachten over graanovereenkomsten zijn niet nieuw. De internationale graan- regeling die uit 1967 dateert, is enkele jaren geleden omgezet in de huidige in ternationale tarweovereenkomst (ITO) die in 1974 afloopt. De oorspronkelijke opzet van de internationale tarweover eenkomst was een vrij strak systeem van minimum- en maximumprijzen. Het be trof de toezegging van exporterende lan den om bepaalde hoeveelheden tarwe niet boven een vastgestelde maximum prijs te verkopen aan importerende lan den. Deze laatsten verplichtten zich tot teek krijgt een subsidie van f 6790,- voor het uitgeven van de boeken „It geheim fan de Buffelkop” van S. M. van der Galiën (1014 jaar) en „Dribbelkontsje” van Th. Mollinga (89 jaar). Een subsidieverzoek van de Koperatieve Utjowerij ten behoeve van twee kinder boekjes is door gedeputeerde staten af gewezen, omdat het hier boekjes betreft in de experimentele spelling waarvoor een afspraak geldt, dat deze alleen op scholen zullen worden uitgeprobeerd, overeenkomstig een statenbesluit van 14 november 1969. De door gedeputeerde staten ingestelde adviescommissie „Bi- foardering Frysk Taelgebrük” had posi tief geadviseerd ten aanzien van de bei de kinderboekjes, maar gedeputeerde staten achtten het niet juist dat de pro vincie door het verlenen van financiële steun voor het uitgeven van boekjes in de experimentele spelling gaat bevorde ren, dat leesboekjes in de proefspelling in de handel komen. Dit zou in strijd zijn met voornoemd statenbesluit. De uitputtingsslag die in Den Haag kabinetsformatiewordt genoemd verhindert niet dat het leven door gaat. Aan het statige Lange Voorhout stonden dichte bedden crocussen in veie kleuren de afgelopen dagen in volle bloei. Honderden buitenlan ders schoten er hun filmcamera op leeg en ook menig Hagenaar nam er de tjjd voor om deze vroge lente-schoonheid in te drinken. Bjj de eerste zonnige dagen stroomden de terrasjes vol en vanuit hel restaurant in de Tweede Kamer kon je neerzien op de drommen mensen die zich in lange rijen voor de bioscoopkasse ver drongen om een kaartje voor „Turks fruit” te bemachtigen, ’s Middags waren daar vooral veel bejaarde echtparen bjj met 65+ kaarten (voor de reductie) en gieche lende schoolmeisjes van 14, 15 jaar die van de filmkeuring eigenlijk nog niet naar binnen mochten, maar van de juffrouw aan de kassa wel. Bloot slaat kennelijk niet alleen dood, maar trekt ook oud en jong. Enfin, de sexuele revolutie woedt in volle hevigheid. Niemand blijft gespaard en in Scheveningen gaan de winkeltjes aan de boulevard weer open. Langzaam ontwaken we uit onze winterslaap. Men heeft jarenlang tegen tarwebergen opgekeken. De vele ridders die de strijd aanbonden tegen agrarische overschot ten hadden het niet moeilijk. Het bewijs materiaal lag voor het grijpen. Er was immers een enorme tarweberg. De laat ste twee jaren verstomde de kritiek, want de wereldconsumptie van tarwe steeg tot zo’n 300 miljoen ton per jaar, terwijl de tarweproductie in 1972 het niet ver der dan dit peil kon brengen. Tot over maat van ramp doet het wispelturige klimaat een schepje erop. In Rusland en China zit het weer tegen en de tarwe productie is al gedaald met maar liefst 25 Om het graantekort op te vullen wordt de wereldvoorraad aangesproken. De belangrijkste tarwe exporterende landen (Amerika, Argentinië, Canada, Australië en de EEG) sluiten leverings contracten af met de Oostlanden. Er komt schot in het handelsverkeer: graan- leveringen, meer transport, belangstel ling voor meer scheepsruimte enzovoorts. De tarwe wordt duur betaald. Dat kost Rusland en China goud. Het toenemende deviezenverkeer brengt de kapitaalmarkt ook al in beweging. Het veel bezongen thema graanover schotten heeft plaats gemaakt voor de zorgelijke tarwesituatie op de wereld markt. De eindvoorraden van de zeven voornaamste producerende en uitvoe rende landen zijn in snel tempo gedaald van 66 miljoen ton in 1969/1970 tot am per 30 miljoen ton op dit ogenblik. Dat geeft te denken, want deze voorraad is nauwelijks in staat de consumptiebe- hoefte van één a twee maanden op te vangen. Voor de graanimporterende lan den is de tarwe duur geworden. Dat mag men dan goeddeels op rekening van Rusland en China schrijven. Die landen houden het dan op klimato logische tegenvallers en laten de land- bouw-economie en de landbouwpolitieke aanpak buiten het gesprek. Het blijft in onze westerse ogen een teken aan de wand als Rusland zijn landbouwminister aan de dijk zet om plaats te ruimen voor een energieke nieuwkomer aan het groe ne front. De Nederlandse veehouderij ziet haar grondstoffen in prijs stijgen. De verede- lingslandbouw, die toch al op de tocht Een schijnbaar onbetekenende storing in de vier jaargetijden kan onze wereld binnen de kortste tjjd op zjjn kop zetten. Slechte graan oogsten in de Chinese en Russische binnenlanden jagen de wereld handel de stuipen op het lüf. Een kering van de zeestroom langs de Zuidamerikaanse kust slaat een lek in ’s werelds grondstoffenkanalen. De natuurverschijnselen raken op drift en de gemoederen in onze wereld zijn hevig geschokt. Graanoverschotten zijn plotseling veran derd in tekorten. Vervangende grondstoffen, die dit euvel in de vee voederindustrie gedeeltelijk kunnen opvangen, laten het ook al af weten. Het gevaar van graan- en voedseltekorten komt in volle om vang op ons af. In een ijltempo zoekt men naar oplossingen en het vraagstuk van een graanwereldovereenkomst is weer interessant ge worden. 10.000 m2 woon-ideeën kompleet opgebouwde D'73 bungalow veel nieuws: meubelen, keukens, sanitair, verwarming, zonwering, enz. DAGELIJKS: 14-22, ZATERDAGS 10-22, ZONDAGS 12-18 UUR staat, moet de voergranen duurder in kopen. Andere grondstoffen voor vee voeders heben zich ook al in de prijs- lift aangemeld. De gedaalde sojaoogst in de Verenigde Staten kan de vraag van de veevoederindustrie naar sojaschroot niet meer bijbenen. De productie van vis meel schiet al evenzeer tekort, omdat het visbestand door een gekeerde zee- stroming langs de Amerikaanse kust uit gedund is. Het wereldbeeld voor granen heeft een ander aanzien dan een jaar geleden. De consumerende landen van harde en zach te tarwe voelen het aan den lijve. Het wordt nog meer bedenkelijk als men de wereldvoedselsituatie erbij trekt. De di recteur van de Wereldvoedselorganisatie, onze landgenoot dr. A. Boerma, heeft daarover al zijn zorgen laten horen. De tarwevoorraden in de wereld zijn mond jesmaat. De vraag is zelfs of deze voor raden nieuwe productietegenvallers kun nen opvangen. De Russiche winter met vorst zonder sneeuw maakt de verwach tingen voor de nieuwe graanoogsten ook al niet hoog gespannen. Voor menig wel denkend mens kan de overstap vanuit deze wankele en wispelturige graansi tuatie naar een wereldgraanovereen- komst niet groot zijn. Het is te hopen, dat er ook in politieke kringen van deze weldenkende figuren voorkomen. In de wereldwijde overeenkomsten zul len goede afspraken gemaakt moeten Woensdagmiddag tegen vijven vond er een kleine plechtigheid plaats in het stadhuis van Bolsward. Maandagavond j.l. werd een kievitsei gevonden op het grondgebied van Bols ward door dhr. S. Hollander (41) wonen de Gysb. Japicxlaan 7 en van beroep le- vensverzekeringsinspecteur. Naar later bleek was dit het eerste dat dit jaar in Bolsward werd gevonden. Het tere klei nood werd aangeboden aan loco-burge meester W. Wielsma in aanwezigheid van gemeente-secretaris W. Ziengs. De heer Hollander kreeg een oorkonde en het fotoboek van Bolsward. Het eitje werd tussen Bolsward en Schettens gevonden. Alleenwonende oude mensen die een on gelukje overkomt in huis lopen meer dan anderen gevaar dat dit te lang onopge merkt blijft. Met alle gevolgen van dien. Een beenbreuk is op zich niet ernstig, als hulp uitblijft kan het fataal zijn, vooral voor bejaarden. In Zweden heeft men nu iets uitgevon den om dit soort tragische gebeurtenissen te voorkomen. De uitvinding is te dan ken aan twee artsen uit Uppsala en een ingenieur uit Stockholm en bestaat uit een kleine box die wordt verbonden met de voordeur, de deur van de koelkast en het lichtknopje van het toilet. Als ge durende acht uur geen van deze drie worden gebruikt, treedt buiten het huis of de flat een alarm in werking. Hier mee wordt bereikt, dat ongelukken in huis binnen enkele uren worden gesig naleerd. Ook bij sterfgevallen kan het apparaat goede diensten bewijzen en voorkomen dat het lichaam lange tijd onopgemerkt blijft. De uitvinding wordt op het ogenblik ge bruikt in twee Zweedse steden, Kiruna en Jönkköping. De gezondheidsdiensten van beide steden hebben als proef hon derd alarmsystemen laten installeren in woningen van bejaarden. De volgende openbare raadsvergadering van de gemeente Baarderadeel zal wor den gehouden op maandag 26 maart 1973 des avonds om 19.30 uur ten gemeente- huize te Mantgum. De agenda luidt als volgt: 1 Opening. 2 Notulen vergadering van 26 februari 1973. 3 Ir.gekomen stukken en mededelingen. worden tussen productie- (tevens export) landen enerzijds en importerende (te vens consumerende) landen anderzijds. Het houden van voorraden, uit een oog punt van noodzakelijke voorziening, zou een gemeenschapelijke zaak moeten zijn. De wereldgraanovereenkomst zou dan in de eerste plaats moeten voorzien in een spreiding en een financiering van ver antwoorde voorraden voor gemeenschap pelijke rekening van de landen, die het graanaccoord ondertekenen. Denkbaar is bijvoorbeeld de situatie, dat de grote graanexporterende landen gezamenlijk 50 miljoen ton tarwe als ijzeren voor raad opslaan. Dat komt voor internatio nale rekening. Als men de voorraadvor- ming in het verleden als uitgangspunt zou nemen, dan ziet de tarweopslag er als volgt uit: de Verenigde Staten en Ca- nade ieder 20 miljoen ton (elk 40’/o), en Australië en de EEG ieder 5 miljoen ton (elk 5 Het is redelijk, dat de opslag vergoeding voor rekening komt van de landen, die aan de internationale over eenkomst deelnemen. In ons land is de voo:rkeur voor een dergelijke wereld- overeenkomst niet onder stoelen of ban ken gestoken. De voorzitter van het Land bouwschap heeft er verschillende keren op gewezen, dat internationale afspra ken nodig zijn. Het gaat daarbij om de landen die voorraden aanhouden, om de vergoeding voor de opslag, om de voor waarden waaronder voorraden ter be schikking gesteld worden en tenslotte om de prijzen waarvoor opgeslagen granen op de mart komen. Gedeputeerde staten van Friesland heb ben uit de begrotingspost „Bevordering Fries taalgebruik” een aantal subsidies verleend voor uit te geven kinderboeken in de Friese taal. De Stichting „Us Frysk Berneboek” krijgt een subsidie van f 1000,- voor het uit geven van het uit het Duits vertaalde leesboekje „Jan Klassen komt” (eerste lagere school en kleuters). Aan de Ut jowerij Fryslan te Grouw is een subsi die van f 4000,- toegekend voor het uit geven van het boek „Hjersttriedden” van S. Vledder-v. d. Knoop (4e klas lagere school). De Kristlik Fryske Fclksbible- We vertellen dit soort futiliteiten even om de onjuiste indruk te voorkomen, dat de mensen in Den Haag over niets an ders zouden of praten dan over de ka binetsformatie. Voor Groningers, Lim burgers en Zeeuwen zijn Hagenaars im mers politiekerige mensen, die zich im mer met paraphjie en bolhoed verplaat sen van het Binnenhof naar het Plein en van het Plein naar het Kurhaus, te voet of in een koetsje. Dit grappige beeld is er trouwens nog niet zo lang geleden nog eens 15 afleveringen lang in gehamerd door de beeldbuis-vertoning van „De kleine Zielen”, dat meesterwerk van de meest Haagse Hagenaar Louis Couperus. Welnu, we kunnen de verzekering geven dat er nog maar één koets in Den Haag rijd - en dan nog maar eens per jaar: de gouden koets op Prinsjesdag. Over Prinsjesdag gesproken: we moeten ons echt zorgen gaan maken over de vraag of tegen die tijd formateur Abma van de Staatkundig Gereformeerde Par- tijd erin geslaagd zal zijn een extra-par- lementair kabinet te formeren met het Gereformeerd Politiek Verbond van de Ter gelegenheid van de officiële opening van het gemeentelijk museum „Prin- cessehof” door Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Margriet op 30 mei a.s., zal de Prinses reeds de middag te voren, vergezeld door mr. Pieter van Vollenho ven, in de provincie Friesland aankomen en een bezoek brengen aan de Praktijk school van de Veehouderij en het Weide- bedrijf te Oenkerk. Voorts zal Prinses Margriet op 30 mei in de ochtend een bezoek brengen aan Franeker (o.a. aan de Psychiatrische In richting), terwijl mr. Van Vollenhoven deze dag naar Terschelling gaat. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en rechtsposisitieregelingen gemeentepersoneel. 5 Verhoging subsidie Vereniging „Het Groene Kruis in Baarderadeel en de dorpen Bayum en Welsrijp in Hen naarderadeel”. 6 Granderen geldleningen. 7 Onbewoonbaar verklaring Spannumerdyk 2 te Winsum. 8 Beschikbaarstelling krediet i ring bestemmingsplan Bozum 1972. 9 Straatnaamgeving te Hijlaard. 10 Verkoop ambtswoning hoofd openba re lagere school te Mantgum. 11 Verhoging slachthuisrechten Nood- slachtplaats Oldeboorn. 12 Verkoop bouwterrein te Winsum. 13 Begrotingswijzigingen. 14 Rondvraag. 15 Sluiting. In het Ghetto van een stenen woestenij tussen beton en asfaltwegen was hij opgegroeid niet tot bloei kunnen komend machteloos de consumptie-maatschappij dwarsbomend dromend van A new way of living die andere wereld vond hij in Drugs daar ging alles naar wens langzaam maar zeker bereikte hij de grens totdat op een morgen hij werd weggebracht naar het huis der verstrooide geesten met zijn zeventien jaren liep hij verdoold rond te waren haat woede en wrok afschuwelijke nachtmerries geestelijke verminking niet uitgesloten op de keper beschouwd viel het hem niet kwalijk te nemen dat hij niet kon bloeien in een flat van vijftien hoog afgesneden van de natuur met op iedere lip een buur eeuwige kritiek goed om gek te worden ’t is mooi geweest hij werd een verstrooide geest. Hwat hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1